VRSJDAG 25 JULI Anno 1924. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor 0irecti8 en Administratis 175 Redactie 1507. Pestchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. f Dfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws1 van heden. Ko. 19747. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTEHi! EO Cf*, per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij*, 'jjieine AdvertenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ijaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. fncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven O Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. PRUS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden 78.85, per week ..tiitiïüiti l 0.13, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 72.86 -fj portokosten, liVrtT 0.18* AFSLUITING PASSAGE NEKSLUISBRUC. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Nek- sluisbrug in den Wille Singel over den iVliet, wegens het verrichten van werkzaam heden aan die brug, vanai Maandag 28 Juli a.s. lot nadere aankondiging voor bet ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. AUG. L, REIMERINGER, Welh. Lo -Burgemeester. - VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1924. f De Burgemeester en Weihouders van Leidon doen te weten, dat door den Raad idler gemeente, in zijne vergadering van 'den 16en Juni 1924, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, «rondende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gemeenteblad No. 25), op bet Bonwen en Sloopen, laalstelijk gewijzigd bij verordening van 7 Februari 1921 (Gemeenteblad No. 8). EEN1G ARTIKEL. In artikel 18 van bovengenoemde veror dening wordt in plaats van de woorden '„den Gemeenteraad" gelezen: „Burgemees ter en Wethouders". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 16en Juni 1924. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Stalen van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 14/18 Juli 1924, B. No. 1108, f2e atdO G. S. No. 109/1, in ai- schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25en Juli 1924. Zijnde deze verordening door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van don 14/18 Juli 1924, B. No. 1108 (2e afd.) G. S. No. 109/2, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging: geschied, waar het behoort, den 25en Juli 1924. AUG. L. REIMERINGER, Weth.. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. R.-K. Vakschool voor Meisjes. Bij de eind- en overgangsexamens van de R.-K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde 50, alhier, slaagden voor het diploma huis houdkundige: M. ten Maak, M. Bijvoet, S. Kromwijk, O. Lommen, W. Meyknecht, R. Visser, R. Vermey, te Leiden; E. Leesberg, Katwijk; LI. Pilage; Haarlem; G. Ruigrok, .Warmond. Twee hebben herexamen. Van het 1ste naar hel 2de jaar werden bevorderd: H. Bots, C. van Ilelvert, M. Kreynsee, Th. Remmers, M. Scheffer, A. Gründemann, te Leiden; M. Hare, Lisse; E. Kramer, Voorburg; C. Kelfskens, Bode graven; A. Walenkamp, Warmond; J. Ko ning, Alphen aan den Rijn. Twee voor waardelijk. Het diploma „Hulp in de Huishouding" werd uitgereikt aan L. Los. Het diploma linnennaaien verwierven G. Hoogzaad, Zoeterwoude; G. Volkert, II. God- dijn, M. Stol, te Leiden; C. de Jeu, Leimui- den; J. NasAreld, Voorschoten. Eén afge wezen. Het diploma co9tuumnaaien: Alida Vink, Mien Vermeulen. Van het 1ste naar het 2de jaar werden bevorderd: N. van Amsterdam, M. ILooge- yeen, Lies Vollenberg, Jo Vollenberg. Eén afgewezen. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames B. E. L. Scholtz en J. W. van Loon, alhier. Geslaagd zijn voor het Mercurius- diploma boekhouden de heeren H. G. de Nie, J. Taffijn en J. J. van den Berg, en de dames A. Ilarthoorn en W. D. Ruigendijk, allen alhier. Naar aanleiding van geruchten als zouden eenige „dankbare" patiënten van den wonderdokter H. J. Eilers, alhier, het initiatief willen nemen om dezen bij de eerstvolgende verkiezingen voor het lid maatschap der Tweede Kamer candidaat te stellen hebben wij ons tot den heer E. ge wend of hem daarvan zelf ook iets bekend was en, zoo ja, hoe hij daarover dacht. Hij deelde ons mede, dat inderdaad eenige door hem behandelde personen hem hot voornemen om een lijst voor hem in te die nen hadden kenbaar gemaakt. Of het tot uitvoering zou komen wist hij echter nog niet. Zelf voelde hij er weinig voor. Hij ver moedde wel in de Kamer geheel alleen te zullen staan en reeds het eerste halfuur er met de andere 99 ruzie te zullen hebben, welke ruzie dc geheele zittingsperiode zou voortduren. Of hij een eventueele aangeboden candi- daluur al of niet zou aanvaarden, daarover kon hij zich echter thans nog niet uitlaten. Het was vandaag opvallend slil op de Handelsbeurs. Menige standhouder had, in de veronderstelling, dat er in dezen kom kommertijd toch weinig handel zou zijn, zijn artikelen niet eens uitgestald, wat hier en daar een troosleloozen aanblik op leverde. De hoop is nu gevestigd op het najaar. Men verwacht dan een herleving. Geschiedt dit niet, dan zal, naar wij vreezen, het voortbestaan der Beurs in gevaar worden gebracht. En als dan het bestuur besluit haar op te heffen, zullen de klachten los komen en de zakenmenschen zullen het ge mis voelen. Een der bezoekers verzekerde ons, dat zoo iets speciaal Leidsch is. Laten onze zakenmenschen nu eens toonen, dat deze bezoeker in dit geval Leiden onjuist heeft gekarakteriseerd. Op Dinsdag 29 Juli a.s., zal de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gemengde Zangvereenigingén in den theetuin „Oud- Horluszicht" (Witte-Singel) een zangers middag houden, waar negen zaugvereeni- gmgen, der aangesloten Vereenigingen haar medewerking zullen verïeenen. De heeren Th. II. en B. Polman zullen enkele soli geven op piano en viool. Ook de Chr. mu ziekvereniging „Wilhelmina", uit Rijns burg, zal er een concert geven. Des avonds zal er een groot tuinfeest met extra-verlich ting zijn. Deze Ring, die door het houden van zangersmiddagen een onderiingen band tracht aan te brengen, rekent op bezoek cLer zusterverenigingen, welke nog buiten den Ring staan. Bij ongunstig weer zullen zang en muziek in de zaal plaats hebben. Door de besturen van S. D. A", P. eii Bestimrdersbond is een comité gevormd voor dc regeling der propaganda voor de anbi-oorlogmeeting. Voorloopig is reeds bepaald, dat de pro paganda op ongeveer dczelfdo wijze zal worden gevoerd als vorig jaar voor de 23-S eptemberdemonstatie. Daar de meetings ditmaal in een 10-tal plaatsen gehouden worden, is besloten, dat de Leidenaars naar Den Haag zullen trek ken. Getracht zal worden, door het afhuren van extra-trams, een groote deelname te verkrijgen. Verder zal de propaganda worden gevoerd door het houden van fietstochten op Zater dagmiddagen en muzikale rondgangen, ter wij een week vóór de demonstratie een plaatselijke opeluchtmeeting zal worden ge organiseerd, waar een bekend spreker zal optreden. („Volk") Bij de 1ste artillerie-brigade alhier is de tweede ploeg onbereden dienstplichtigen der lichting 1924 voor eerste oefening onder de wapenen gekomen. - De bekende en beklante vleeschhou- worij en varkensslagerij annex handel in fijne vleeschwaren van den heer B. J. M. Vreeburg, Haarlemmerstraat 12, is heden morgen na een niet onbelangrijke uitbrei ding en verfraaiing weder heropend. De aandacht wordt van de straatzijde af reeds onmiddellijk gelrokken door de ruime en sierlijke etalagekast, waar het hout heeft moeien plaats maken voor blinkend nikkel en gla5. In den winkel is uitgebroken een naar de eerste verdieping loopenden trap, waarmede heel wat ruimte gewonnen is. Tegelijk heeft de eigenaar een nieuwe met tegels opgezette toonbank met glazen op stand laten aanbrengen cn ook de wanden zijn van onder tot boven met witte tegels opgezet, wat niet alleen aan het geheel een fraai aanzien geeft, maar ook bevorderlijk is voor een hygiënische behandeling der vleeschwarcn. Op deze wijze heeft de heer Vreeburg, die, zooals bekend, zich mede speciaal toe legt op den verkoop van uitstekend bevro ren vleesch zijn zaak belangrijk verbeterd. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van den aannemer Van Beukering alhier. De lG-jarige C. v. S. kwam gisteren op de fiets in volle vaart uit de Kraaierstraat. Toen hij de Iloogewoerd wilde oversteken, werd hij gegrepen door oen auto, bestuurd door II. K. uit Marienberg. Hij werd een 4i5M. mee voorlgeschoven, doch kwam er goed af met slechts een wonde aan de knie. De Eerste Hulpdienst constateerde, dat hij wel naar huis kon gaan. De fiets is vernield. Invoer van schoenwerk. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft, nu binnenkort de in-werking- treding is te verwachten van de wet, waarbij aan de Regeering opnieuw de bevoegdheid wordt' gegeven, den invoer van schoenwerk lijdelijk te beperken, zich met een brief tot de bij den schoenhandel betrokken kringen gewend, ten einde van zijn standpunt ten opzichte van deze bevoegdheid een nadere uiteenzetting te geven- In dezen brief geeft de Minister in bet kort weer, op welke gronden hij gemeend heeft' van de preventieve werking van die be voegdheid voldoende verwachtingen te mo gen koesteren, om een nieuw invoerverbod overbodig te achten; doch maakt hij levens met eenige ongerustheid melding van de greote en met een normalen invoer van schoenen geenszins overeenstemmende toe neming van den schoenenimport sinds de intrekking van liet invoerverbod op 1G Juni j.l. De Minister besluit zijn brief met de hoop uit te spreken, dat een nieuw invoerverbod zal kunnen achterwege blijven; hij voegt daaraan evenwel de waarschuwing toe, dat, indien hij tot de overtuiging mocht komen, dat de belangen, met de schoennijverheid verband houdende, zich tegen een verdere handhaving van den bestaanden toestand van vrijen invoer ernstig zouden verzetten, hij daaruit de consequenties zal dienen te trekken, welke hij ter beveiliging van die belangen noodzakelijk zou achten. Piotestvergadering der Herv. (Gerei.) Staatspartij. In de overvolle Salvalori-zaal, te Am sterdam, heeft de Herv. (Gereformeerde) Staatspartij gisteravond een protestvergade ring gehouden in verband met het Eucharis tisch Congres. Ds. H. E. Gravemeijer, te Amsterdam, sprak een inleidende rede uit naar aanlei ding van Openbaring van Joh. 17. Hij sprak over het Eucharistisch Congres en zeide, dat thans duidelijk was gebleken, dat Rome het durfde wagen dit congres in Nederland te houden. Rome was haar wasdom bewust en durfde nu wagen, wat zij eenige tienlal len jaren terug niet had gedurfd. De toe standen waren veranderd. Spr. meende, dat de rechtsche coalitie-politiek daaraan lang niet onschuldig waren. Colijn en Schokking, zoo zeide hij, hebben het signaal op veilig gezet voor den trein uit Rome. Zij hebben uit politiek winstbejag voor hun partijen het proteslantsch bewustzijn in slaap gesust en Rome in de kaart gespeeld. Dit Eucharistisch Congres, zoo vervolgde spr., vervult ons met droefheid. De hoog waardigheidsbekleders der Katholieke Kerk spreken woorden, die ons diep in de ziel grieven. Mgr. Callier en mgr. Heylen en kardinaal Van Rossum e'schen het eerher stel van Jezus Christus, den Eucharistisch en God. Zij zien dus in de Reformatie een eer verlies. Dat krenkt ons diep. Ds. Gravemeijer sprak verder over de beleekenis der eucharistie en wees er op, dat,de aanvaarding van de leer der eucha ristie noodwendig moest Jeiden tot de ver heerlijking van den mensch, van den Paus en den priester. Van de zinbekoremde macht der Room sche Kerk sprekend, zeide spr., dat men zich door het zoet gefluit van den.vogelaar niet mocht laten bekoren, maar met heilig vuur en met een zuiver protestanten-hart de actie van Rome moest bestrijden. Het protestantisme moest uit den slaap worden gesust, waarin liet ten deele was geraakt. De onderlinge strijd in de proteslanlsche kerken moest worden vergeten en door een dracht sterk moet die Kerk weder tot bloei komen .Rome was voor niets zoo bang als voor een opleving der Ned.-Herv. Kerk. Aan het slot van zijn rede stelde liij den aanwezigen voor, een boodschap tol kardi naal Van Rossum le richten van den vol gen inhoud: Wij, zonen der Reformatie, op heden 24 Juli in grooten getale bijeen in „Salvalori", te Amsterdam, zeggen u dank, dat gij van Rome naar onze goede stad zijt gekomen om het Nederlandsche volk eens heel dui delijk te zeggen, dat gij het wederom terug wilt voeren onder het juk van de pauselijke hierarchic. Wij voelens ons gedrongen u te verzoeken aan uwen pauselijken heer de boodschap over te brengen, namens duizen den hier te lande, dat hij niet voort moge gaan zijn ultra-montaansche dienstknech ten hier te lande aan «te zeilen tot vernie tiging van het protestantisme en niet lan ger misbruik le maken van de alhier grond wettig gewaarborgde geloofssvrijheid, die hijzelf aan andersdenkenden, in landen, waar hij heerschappij heeft, niet toeslaat.. Wij bezweren u niet voort te gaan den godsdienstoorlog in ons goede vaderland weder le ontketenen. Als in de dagen van Alva weleer den bloeddorstigen dienst knecht van onze voorgangers zult gij op nieuw hardnekkig verzet ontmoeten. Al schijnt oek al het protestantisme ingeslui merd onder den verderflijken invloed van een godsdienstloos liberalisme (met zijn re volutionair nakroost), dat eertijds uw bond genoot was, uw roomsche klokken zullen het wakker roepen. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Moge uw komst meewerken het proteslanlsche bewustzijn en de liefdo voor onze roemruchtige historie «te wekken. Dat geve Godl" Een stormachtig applaus bewees de in stemming der vergadering met deze bood schap aan den kardinaal-legaat Spontaan hieven allen het Lutherlied aan. Als tweede spreker trad op ds. K. H. E. Gravemeijer, Herv. predikant te 's-Graveii> venhage. Hij sprak in den aanvang van zijn rede van de geladen stemming van vele protestanten in de dagen van het Eucharistisch Congres. Het was goed, dat men zich eens kon uiten. Rome, aldus spr., wil het werk der Re formatie. dat zoo wonderbaarlijk is geze gend, weer den grond intrappen, het wii zich stellen tusschen ons en onzen Chris tus. Heel duidelijk wijzen de teekenen er op, dat wij aan alle kanten verliezen. De Roomsche Kerk acht den tijd gekomen ora een zet op het schaakbord le doen en voor uit te dringen in Nederland; zij weet, dat haar positie dat toelaat en zoo waagt zij het dan onder Gods blauwen hemel hier in ons land liaar groote afgoderij te bedrijven. Rome is de Kerk der wereld, aldus spr.> zij vermag de harten te ontroeren, maar licudt af van den levenden Christus. Zij wil ons thans bekeeren, zij wil ons terugvoeren tot den Raus. Spr. zeide over „Romes neerlaag" te wn- lcn spreken, naar aanleiding van de woo. -, den in Openbaring van Joh. 17 14. Hij wees op Romes organisatie, op haar prak tijken. Daartegenover moest z. i. niet een andere organisatie gesteld worden, maar do belijdenis van den Christus der Schriften. Rome had een schitterende kans gekregen, toen liet Woord niet langer oppermachtig gold in den Nederlandschen Slaat, toen de?e z.g. neutraal was geworden, toen de coalitie haar arbeid deed. Spr. sprak zijn afkeuring uil over het gezantschap bij den Paus. Een luid applaus toonde instemming met zijn woerden. Sterk belichtte hij nogmaals de nadeelen der coalitie. Hij eindigde met een vurige lofspraak op de oude Ned.-Herv. Kerk, de Kerk deT Reformatie, en betoogde met kracht en klem, dat door het geloof alleen de over winning behaald kon worden, ook in den strijd tegen de valsche Kerk, tegen Rome- Gisteren is op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen' in Den [Haag ter-ai'rd ;besteld het stoffelijk overschot van den h'eer A. Limburg, inspecteur bij het bO.' in de inspectie Leeuwarden. l)s. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest was aanwezig als vertegenwoordiger van het bestuur der meisjesschool te Tomaharo (Minahassa). Verder was o.a. aanwezig de heer Baak, schoolopziener in de inspectie Leiden. Ds. Rauws gaf, namens het bestuur van de meisjesschool, namens het Zendeling- Ger.ootschap, cn namens de samenwerkende Zendingscorporaties, uiting aan zijn dank baarheid voor wat de lieer Limburg ten bate van de meisjesschool en den Zendings- arbeid beeft verricht. De eerste is door zijn toedoen geworden tot een instituut, waar van groote invloed uitgaat op het zendings werk cn op de maatschappelijke toestanden in de Minahassa. Na zijn terugkeer in Ne derland heeft de heer Limburg, behalve voor het onderwijs, steeds in dienst der Zending zeer veel arbeid verricht. Deze eminente onderwijsman, met zijn breeclen blik, zal slechts 1100de gemist worden op I bet terrein van Zending en onderwijs. De Engelsche regeering heell aan haar gezant te 's-Gravenhage opdracht gegeven, aan den heer A. J. Konings, gezagvoerder j van het stoomschip „iris", een medaille te 1 overhandigen als blijk van waardeering voor de belangrijke diensten, door hem te I Yokohama verricht bij de aardbeving, toen hij met groot gevaar voor zijn eigen schip aan hel Engelsche stoomschip „Ern- press of Auslralia", dat meer dan 2000 vluchtelingen aan boord had, assistentie heeft verleend. De overhandiging van deze medaille door sir Charles Marling zal Maan dag 28 Juli, 's morgens plaats hebben in het gebouw der legatie in Den Haag. Ilr. Ms. gezant le Kopenhagen, tevens o.a. geaccrediteerd in Estland, heeft dezer dagen namens de Nederlandsche regeering een lijdelijke handelsovereenkomst met de Estlandsche regecring geteekend. In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de groep maalschoenma- kers van den Ned. Bond van Schoenmakers patroons en Sclioenwinkeliers is besloten, 17 September in Den Haag een congres te houden, waartoe alle Nederlandsche maat- schoenmakcTspalroons zullen worden uit- genoodigd. In de gisteren fn Den Haag gehouden zilting van de Alg. Synode der Ned.-IIerv. Kerk kwam aan de orde het rapport van de tabellarische verslagen der Provinciale Kerkbesturen over de door hen afgenomen proponentsexamens. Daaruit blijkt o.a., dat van Sept. 1923 tot Mei 1924 36 examens zijn afgenomen. Van de candidalen slaagden 30, en werden 6 afgewezen. Onder de ge slaagden waren 3, die voor de tweede maal examen deden. Bovendien werd met goed gevolg een collegium doctum gehouden. Ter vergadering werd opgemerkt, dat dc kennis der examinandi, wat de Bijbelsclie geschiedenis betreft, blijkbaar beter is dan vroeger, maar dat de stijl der ingezonden preeken soms bijna alles te wenschen 'laai. Ten opzichte van dit laatste meent men, dat tegenwoordig algemeen het jongere geslacht er zich te weinig op toelegt, om zijn gedach ten in goed en zuiver Ncderlandsch weer te geven. Daarna kwam in behandeling een voor stel, ingezonden door „een belijdend lid", om het reglement zoodanig te wijzigen, dat voor toelating tot het proponentsexamen, naast de candidaalsbul van de universiteiten te Leiden, Groningen en Utrecht, ook die van de gemeentelijke universiteit en van de Vrije j Hl] BINNENLAND. De Minister van Arbeid en de invoer van schoenwerk. Een vergadering van de afd. Amsterdam van de Hervormde (Gereformeerde) Staats partij in verband met het Eucharistisch Congres. Een rentenier in zijn woning in Den Haag vermoord. Groote brand te Vlissingen. BUITENLAND. Ter Londensche conferentie Is men nog op het doode punt De organisatie-commissie voor de Duit" sche spoorwegen is gereed met haar werk,. Debat in het Engelsche Hoogerhnis over de ontwapening. De nitslniting in de Engelsche bouw* vakken is ingegaan. LTniversileit te Amsterdam zal kunnen die nen. Ofschoon over de zaak niet allen gelijk denken, wenschte toch niemand er thans weer op in *le gaan, zij werd al zoo dik wijls besproken zoodat' het voorstel werd afgewezen. De heer D. Eilerls de Haan sprak over het geval van ongeveer 200 lidmaten le Utrecht, die tegen hun bedoeling buiten kerkelijk ver band zijn geraakt. Zij wenschlen van de Ncd.-Herv. Gcm. aldaar over te gaan naar de Waalsche, en vroegen daartoe een allesla-i tie aan. Deze werd hun echter geweigerd. De kerkeraad der Waalsche Gemeente schreef hen toen in op een verklaring, dat zij lidmaten waren en behandelde hen als alle andere lidmaten o.a. door hun stem-* recht le geven. De kerkeraad der Ned.-IIerv. Gem. heeft hen daarna als lidmaten geschrapt. ii Geruimen lijd later heeft echter ook de. kerkeraad der Waalsche Gemeente heft ge-r schrapt, omdat hun inschrijving door de Waalsche commissie onwelti'g werd verv klaard. Mi Dc heer Eilerls de Haan zou nu wenschen,; dat werd gezocht naar middelen, om deze personen, allen belangstellende leden, vooi de Kerk te behouden en zou dit aan de Sy> nodale Commissie willen opdragen. Algemeen werd erkend, dat in deze kwestie groote fouten zijn gemaakt, die be« droevende gevolgen hebben gehad, en daf bepaaldelijk de kerkeraad der Ned.-Hervr Gem. le Utrecht ergerlijk heeft gehandeld. Maar algemeen zag men ook in, dat het zeer moeilijk is, langs reglementairen weg de gevolgen ongedaan te maken. Ten slotte werd besloten, dat de Synode, zich zal wenden tot de Synodale Commissie, en het vertrouwen zal uitspreken, dat deze aan de zaak haar aandacht zal blijven wij den. Er is weer enkel een morgenzitting ge houden wegens Synodus conlracla en com-< missie-vergaderingen. Gistermorgen werden in vele^ R.-Kl kerken te Amsterdam ter gelegenheid van het Int. Eucharistisch Congres Pontrificale Missen gehouden. Dts middags te twaalf uur werd in alle kerken van Amsterdam een kinderhulde aaD het Allerheiligst Sacrament gebracht. Gisteravond zijn drie algemeene vergade ringen gehouden, en wel in de St.-Wille- fciorduskerk, in het Concertgebouw en in het Stadion. SHet a-capelle-koor, onde rbiding van Hu bert. Cuypers, luisterde de vergadering in St.-Willebrordus op. Redenaars waren hier: Pater Borromaeus. de Greeve, O. F. M., prof. dr, Donders, van de Universiteit te Munster, en mgr. J. A. Chollet, aartsbisschop van Kamerrijk. De onderwerpen van deze spre kers waren onderscheidenlijk: lo. De algemeene behoefte bij de gevallen menschheid om te voldoen aan de verplich ting van een liefde, die voldoening schenkt en de fout uitwLscht, en van een pijnlijke uitboeting welke de straf vermindert. 2o. Het wachten op de voldoening der erfzonde van liet Paradijs af, gedurende de tijden der Aartsvaders en Profeten tot Joannes den Dooper. De ontoereikendheid van de voldoeningen der natuurwet en der Mozaïsche wet. 3o. De ware Verlosser, zijn persoon, zijn goddelijke en menschelijke kenteekensn, zjn priesterschap. In hetj Concertgebouw sprak pastoor G. C. v. Noort over: De noodzakelijkheid, juist in dezen tijd, van eerherstel tegenover den socialen afval van en den oorlog aan de Eucharistie (het ontkennen der Protestanten gedurende drie eeuwen; de nog onlangs be gonnen afval der Protestantsche critici tegen de instelling1 der Eucharistie en de geschied kundige zekerheid van het Laatste Avond maal. Pseudo-mystische lectuur met zinne lijke neiging; heiligschennissen, hinderpalen*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1