OPRUIMING firma JAC. KROL Restanten zoo goed als cadeau. Vrijdagmorgen 9 uur opening. JoSA U417 17774 18230 18337 18307 19003 19244 19774 20116 AGENDA VAN BE WEEK. in 't Schoenmagazijn RADfö-PROGRAMMA RECHTZAKEN. BUITENLAMP. Doodeidag. „Jeruöl" (Groenesleeg 16); Bijbelbespre king. 8 uur. Zateidag. Volksgebouw; Dansavond (leeraar C. A. Bink). 8 uur. „Zomerlusl": Concert „Eensgezindheid", van Lisse, 8 uur. Dagelijka: „Casino bioscoop". Hoogewoerd; Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag ran 2 tot i uur kinder- en lamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. ..Rejo-theater"Intern, tentoonstelling „De Mensch". N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, üoezastraat 31, tel. 1313, en G. P. Re ijst, Steenstraat 35, tel. 136. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. van 4733 Breestraat 136 - Tel. 2032. Zie hedenavond de Etalages. Ter gelegenheid van de vijftigste alge- meene vergadering van den Volksbond legen Drankmisbruik zijn Dinsdagavond hoofdbestuur en afgevaardigden officieel ten sladhuize van Haarlem door het gemeente bestuur ontvangen. De waarnemend burge meester, mr. M. Slingenberg, hield een toe spraak. De algemeen voorzitter van den Volks bond, mr. F. W. J. G. Snijder van Wisse-n- kerke, sprak een woord van dank voor de ontvangst. Hierna hebben de afgevaardigden in den Hout een concert bijgewoond van de Haar- lemschc Orkestvereniging. Gistermorgen heeft mr. F. W. J. G. Snij der van Wissenkerke de algemeene verga dering geopend met een rede, waaraan het volgende is onlieend: Het aantal gehouden algemeene vergade ringen is toevallig één hooger dan het aan tal levensjaren van den Bond. Een even tueel jubileum zal dus eerst het volgende jaar gevierd worden, als er dan len minste reden tot feestvieren zal zijn. Thans valt een algemeene verslapping en vermindering van strijdlust te conslateeren in de gelede ren van den Bond. Moedeloosheid overal. Zoo gaf die vorige algemeene vergadering baar toestemming lot het stichten van jeugd afdelingen, maar waar werd zulk een af deel ing geslicht? Voorts kwam slechts in één provincie een provinciale organisatie tot stand. Over het ontwerp inzake plaalselijke keuze zeide spr, dat als plaatselijke keuze de baanbreeksler moet zijn voor een abso luut en algemeen drankverbod, velen de plaatselijke keuze zullen verwerpen, al wa ren zij bereid, haar op zichzelf te aanvaar den, in weerwil van de daaraan verbonden bezwaren Vooral achtte spr. het gevaar niet denkbeeldig, dat indien een vrij groot, doch niet voldoende aantal kiezers, (bijvoorbeeld 3/4 van de kiezers, die gestemd hebben) zich voor het voorstel hebben verklaard, de voor standers van plaatselijke keuze oen bewe ging zullen beginnen om den Gemeenteraad zoo samen te stellen, dat ten minste de heHt -f- t een voorstel in den bedoelden zin aan de Kroon zal aannemen. Spr. betreurde voorts de groole verlaging van den post voor subsidies inzake drank bestrijding op de Slaatsbegrooling. Op goede gronden mag thans echter worden aangeno men, dal de minister van arbeid voor dit jaar de tot dusver gevolgde willekeurige ver- decling van de Rijkssubsidie niet ongewij zigd zal bandhaven. Uit het verslag over 1923 blijkt, dat het aantal nieuwe leden bleef beneden dait der uillredenden. Een zetr groute teleurslelling was de buitengewone vermindering van de Rijkssubsidie. Door de grootc beperking van de geldmiddelen was het hoofdbestuur niet in slaat, aan de afdeehngsbesturen, die daarom gevraagd hadden, tegemoetkoming te verleenen voor de door haar voorgeno men plannen. De rekening over 1923, sluitende met een bidrag aan ontvangst en uitgaaf van f 22,517. werd goedgekeurd. Daarna werd goedgekeurd de begrooting Voor 1925, tot een bedrag aan ontvangst en n i lira ven van f 17,950. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van Iwec leden van het hoofdbestuur, ter vervanging van de heeren dr. N..P. van Spanje en ds. J. Beyerman. Gekozen werden dr. F. B. Banning, te Nijmegen, en mevrouw B. Beyerman-Houwink, te Meppel. In de voortgezette vergadering heeft de heer W. F. Pop, hoofdbestuurslid, een in lei-. ding gehouden over de taak van staat, pro vincie en gemeente jegens den Volksbond. Hij wilde een inzicht geven in bclgeen de Volksbond van slaat, provincie en gemeente verwacht. Na afloop van de vergadering brachten de afgevaardigden een bezoek aan de Groote Kerk, waar het orgel bespeeld werd. Daarna vereenigden de deelnemers aan de vergade ring zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Het Russische dagblad Wetsjernoje Wremja" (Nieuwe Avondblad) (redacteur uitgever de bekende Soeworin), meldt, dat de sowjefc-regeering een groot aantal vlieg tuigen in Nederland, Italië en Zweden heeft besteld. Het blad schrijft o.m.Sinds een jaar woont in Nederland de bekende Rus sische vlieger Sjerinkin, die volmacht heeft van do Sto (arbeids- en verdedigingsraad) om de noodige aankoopen te doen. Gedu rende het laatste jaar heeft hij een order van 330 vliegtuigen bij Fokker geplaatst en een groot aantal vliegtuigen zijn reeds via Rotterdam naar Rusland verscheept, terwijl andere vliegend Rusland hebben bereikt. De Sowjet heeft bovendien 200 vliegtuigen besteld in Italië bij do fabriek Savoy-Ver- dici-Anealdo. Met deze laatste vliegtuigen is het niet bijster goed gegaan. Er ontstond in Rusland een groot schandaal, doordat deze vliegtuigen niet behoorlijk waren ge monteerd en dikwijls schade opliepen, waar door de Russische vliegers weigerden zich van deze vliegtuigen te bedienen. Elk vlieg tuig, door Italië geleverd, zou 8000 goud roebels hebben gekost. Verder kreeg ook de firma Junkers een groote bestelling van passagiers-vliegtuigen, terwijl deze firma de concessie verkreeg om filialen to openen in Rusland. De Russische regeering bestelde verder 40 zware tankwagens bij de Fiatfa- brieken in Italië, te leveren vóór de lente van 1925. In Zweden heeft de Sowjet-rcgee- ring 65 motorbooten besteld bij de firma Bromley, ten behoeve van de bestrijding der duikbooten, van het type der Engelsche Skimmingbooten. Tot zoover het bericht van de „Wetsjer noje Wremja". Naar men aan de „N-R-Crt." mededeelt is den heer Fokker van een order van 330 vliegtuigen niets bekend. Hij heeft tot dus ver niet meer dan 50 vliegtuigen aan Rus land geleverd. Prof. J, A. van Hamel, direoteur van de rechtskundige aideeling van den Vol kenbond, is met zijn gezdn voor een kort stondig verblijf te Baarn aangekomen. Amerikaansche marine-officieren heb ben gistermiddag, onder leiding van vicc- adnu raai Mae A. Cully en in gezelschap van de Nederlandsche marine-officieren vi- ce-admiraal Fock en luitenant-ter-zee 1st© klasse Bruinsma, een kort bezoek aan Utrecht en omgeving gebracht. Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep arrest gewezen inzake de verleening van voorloopige surcéantje van betaling aan de Maas- en Waalsche Bank, te Nijmegen. (Het Hof verklaart in het arrest, dat niet is gebleken van kwade trouw bijl de beheerders van de Maas- en Waalsche Bank en het vereenigt zich verder met de beschikking van de rechtbank te Arnhem, waartegen was geappelleerd. De beschikking werd bevestigd en de voor loopige 6urcéance van betaling blijft ge handhaafd. De prins van Siam, directeur-gene raal van de Siameesche spoorwegen, beeft Dinsdag de constructie-werkplaat en van De Vries Robbó Co. te Gorkum bezocht, waar hij) voor de Siameesche spoorwegen bestelde bruggen heeft bezichtigd. De rechtbank te Zutpben heeft het faillissement uitgesproken van de effecten en kassiersfirma J. Brinkman. De curator, mr. Resius, heeft bij het eerste onderzoek ten kantore zoo goed als geen adviezeD, nooh in geld noch in fondsen, aangetroffen. De eerste indruk is dan ook, dat alles ver dwenen is. Op bet gebouw rust een hypo theek van f23.000. Gistermorgen was een verhuisinrichting uit Den Haag bezig de meubelen uit het gebouw te balen. De curator heeft deze ver huizing onmiddellijk laten stopzetten en op de meubelen beslag laten leggen. Het is intussohen nog twijfelachtig of zij wel eigendom van den heer B. zijn. Voor zoo ver kan worden nagegaan, is de safe-inrich ting ongeschonden. Togen den heer Brink man is een bevel tot aanhouding uitgevaar digd. Naar het „Nbl. v. h. N.J' verneemt, is aan het overgreote deel van het personeel der Rijksbetaalmeesterskantoren ontslag aangezegd. Het moet de bedoeling zijn, deze kanto ren op te heffen en de werkzaamheden bin nenkort onder to brengen bij den post-ohè- que- en girodienst. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal morgen niet plaats hebben. 436e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 23 Jull ie klasse 4e lijst. Hooge prijzen. 22335 ƒ2000. Prijzen van 20. 177 250 395 731 1364 1365 1376 1769 2193 2376 2758 3248 3547 3781 4193 4974 5022 5031 5079 5509 5815 5997 6102 6210 6869 7212 7229 7673 7922 79S4 7994 S004 S085 8146 8456 8458 8741 8S69 9177 9423 9651 9781 9920 9958 10018 10426 1Ö548 10562 10585 10942 10971 11430 11471 11523 12391 12425 12631 12672 12758 13060 13120 13738 LJ000 !j328 !43S8 14487 14740 14764 15517 15718 !6385 16593 16608 16845 17150 20311 20578 21o23 21587 21692 21866 22403 2-788 -jalQ klasse 3e iUst: 3677 m.z. 3671; 19171 m.f, .19375, J - VOOR VRIJDAG 25 JULI. Hilversum (1050 M. NSF): Drie-daagsch muziekfeest in de R. A. I. 8 uur. „Der Mes sias" van Handel voor gemengd koor, orkest soli en orgel. Lnden (365 M. 2LO). 1.20 Tijdsein van de Big Ben; Cncerl; The Wireless Trio; 4 20 Tijdsein van Greenwich, Conceit Wire less Quartette; 6.20 Kindervertellingen; 8.20 V ariété-programma. Birmingham (475 M. 5IT): 3.50 Lozells Picture House Orchestra; 5.20 Voor de da- mos; 5 55 Kindervertellingen; 8.20 Groot Concert. Programma van verschillende mu zieknummers. die door de luisteraars schrif telijk zijn aangevraagd; The Station Or chestra. Bournemouth (385 M. 6BM): 4.05 Ethel Rowland (pianococoncert) The Royal Bath Hotel Dance Orchestra; 5.35 Kindervertel lingen; 8.50 Symphonieconcert; The Wire less Augmented Orchestra. Cardiff (351 M. 5WA) 3.20 Falkman met zijn bioscoop orkest v&n the Capitol Cinema 5.20 De „Five o'clocks", vocaal en instru mentaal concert. 6.05 Kindervertellingen 8.20 Koor. Manchester (375 M. 2ZY) 12.5 Mid-day- Music van het Picadilly Picture Theater. 8.20 Groot Orkest The „2ZY" Augmented Orchestra. Newcastle (400 M. 6NO) 4.05 Concert 5.05 Voor de dames. 8.20 Muziek van Spaansche componisten. The Station Orchestra Dorothy Clark (sopraan), Kemp Jordan (bariton). Aberdeen (495 M. 2BD) 3.50 Populair Concert 606 Kindervertellingen. 8 50 Populair Concert The Wireless Or chestra. Glasgow (420 M. 5SC) 3.50 Concert. The Wireless Quartette. 8.20 Kamer- muziekavond. Parijs (1780 M. SFR) 1.05 Concert door het Tzigane Orkest van Radio-Paris. 5.05 Concert met medewerking van de vaste Radio-Paris-solisten. 6.20 Buitengewoon programma. Het Radio-Paris-slrijkje (in- gelascht). 10.20 Radio-dancing. Brussel (763 M SBR) 5.20 en 8.20 Concert Rome (3200 M. ICD) 5, 7 en 8 u. Concert. SCFEEPSTITDINGEN. KON. NED. STB. MIJ. SATUR.NUS, 23-7 v. Amst n. Rotfc. KON. WEST-IND. MAILD. CALYPSO, 23-7 v. Amst. n. West-Indië. HOLLAND-AMERIKA LIJN. GAASTERDIJK, 23-7 v. Rott. n. N.-York. LEERDAM, 23-7 t© Santander. HOLLAND OOST-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, uitr. 22-7 v. Las Palmas. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. GAASTERLAND, 19-7 v. Freetown n. Sek- kondee. HOLL. ZUID-AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN, 22-7 v. Kaapstad n. Al- goabaJii. ROTTERD. LLOYD. MEDAN, uitr. 22-7 v. Suez. SAMARINDA, 23-7 v. Rott. n. Batavia. ARUNDO, pass. 22-7 Pernambueo. ELISABETH, 21-7 v. Rott. te Hamburg. LEERSUM, pass. 23-7 Honningsva-ag. LIESBET, 22-1 v. Reykjavik te Genua. MIJDRECHT, 22-7 v. Alexandrië te Jjatoum PONTOS, 21-7 v. Konstantinopel n, Hamb. SAN ANTONIO, 22-7 v. Lissabon te Vigo. TRENT, '22-7 v. Newcastle n. Harburg. TYNE, 23-7 v. Amst. te Tornea. WIELDRECHT, 22-7 v. Batoum te Rouaan. WINSUM, 23-7 v. Sharpness n. Archangel. ZEELAND, 22-7 v. Hamb. n. Immingham. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden 114 zaken op de rol, waarvan 100 voor openbare zitting bestemd, en 14 kinde»r2aiken. Voor het meerendeel waren het leerpliohtwets-overtredingen. Als waarnemend Ambtenaar fungeerde mr. M. B. Vos, alhier. Schipper H. M. had reeds eer tereoht gestaan wegens het niet in-aoht-nemen der bij verordening voorgeschreven formalitei ten bij het vastleggen van een motorvaar tuig, groeier dan 40 toD, aan den wal van een der stadsgrachten binnen deze gemeen te. Beklaagde had zich toen verweerd to gen het proccs-ycrbaaJ, terwijl de verbali santen, de brugwachters F. J. Schild en J. Franken, niet aanwezig waren. De zaak was daarom toen uitgesteld. Thans was be- klaagde niet verschenen. De beide brug wachters bevestigden echter het verbaal, waarna de Ambtenaar een boete van f 5 eisehte, te vervangen door 5 dagen hech tenis 1 A. Schl., te Leiden, moest vervolgens te rechtstaan terzake van overtreding der leer plichtwet. Ook deze beklaagde was niet verschenen, doch had schriftelijk meege deeld, dat de moeder het kind had thuis gehouden, omdat het geen klompen en geen behoorlijke kleeding had. Het hoofd der school, mej. W. Beenakker, kon dit niet gelooven, omdat in zoo'n geval schoolkin- dervoeding en -kleeding den ouders bij springt. Eisch f 3 subs. 3 dagen. W. F. H., te Leiden, stond voor eenzelfde overtreding tereoht en voerde een soortge lijke verontschuldiging aan. Nadat bet hoofd der school, de heer A. Dirks, was gehoord, eisahte de Ambtenaar eveneens f 3 subs. 3 dagen. Tegen A. N. R., te Leiden, werd, nad.it het hoofd der school, de heer A. J. Door- neveld, was gehoord voor eenzelfde over treding geëischt f 4 subs. 4 dagen. Tegen D. C.' en J. van T., beiden te Lei den, werd eveneens voor eenzelfde overtre ding f 3 of 3 dagen geëischt'. K. B., te Leiden, die voor eenzelfde over treding was opgeroepen, liet zioh door zijn vrouw vertegenwoordigen. Deze zeide, dat zij ccn oude moeder thuis had. Als zij uit werken ging, moest het kind op de hulp behoevende grootmoeder passen. De Ambtenaar vroeg geen toepassing van straf. H. D., electricien te Leiden, had een zieke vrouw en nu gebeurde het wel, wanneer hij uit was5 dat zijn dochtertje moeder hielp. Eisch f 1 subs. 1 dag. J. J. v. d. H., los werkman alhier, bad al lang geen werk. En nu trachten bij en zijn twee zoons met handel den kost te ver dienen. De leerpliohtige jcfcgen was toch reeds 14 jaar oud. Eisch eveneens f 1 su!*s. 1 dag. Het 13-jarig zoontje van J. A. M. K., te Leiden, had alle klassen der schooi door- loopen. De ouders meenden, dat er nu geen redenen waren om het kind langer naar school te zenden. Eisch f 3 subs 3 d. H. G. Ij., to Leiden, wiens 14-jarige zoon was thuisgehouden, had gedacht, dat de gevolgen toch niet ernstig konden zijn, om dat de knaap na het doorloopen van de klas niet meer school behoefde te gaan. Eisch f 2, subs. 2 dagen. Dezelfde straf werd nog gevraagd legen G. J. A. en A. C. te Leiden, terwijl tegen W. v. d. V. en K. Chr. B., eveneens te Lei den, wegens eenzelfde overtreding f 1 of 1 dag geëischt werd. N. P., te Katwijk, had met een motorvoer tuig met te groole snelheid gereden en was, toen hij door de politie yerd gesommeerd stil te houden, doorgereden. Geëischt werden twee boelen, elk van f 10 subs 10 dagen voor elke boete. W. J. P.. te 's-Gravenhage. had op een Zaterdag, ter gelegenheid van de markt, met een rijwiel op de Korenbeursbrug ge reden. Beklaagde zeide niet te hebben ge- welen. dat dit verboden was. Eisch f 1 of 1 dag. P. G. G., to Leiden, was aangehouden wegens het loepen op verboden grond, een niet zoo ernstige overtreding; doch had aan de politie een valschen naam opgegeven. Later had hij. er berouw over gehad, zeide hij. Eisch f 10. subs. 10 dagen. A. T.. te Katwijk, had eveneens op ver boden grond gcloopen. Eisch f 2 subs. 2 cl. J. S., te Leiden, had aldaar met een rij wiel gereden op dp klinkerbestrating. Eisch f t of 1 dag. Uitspraak in al deze zaken over twee weken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Londen. De besprekingen te Londen onderling zijn druk voortgezet. Ook mei Hughes, den Ame rikaansche premier, om zoo te zeggen, al heet hel officieel dan ook, dat deze slechts een particulier bezoek brengt aan Londen. Het schijnt zelfs, dat Hughes zeer gunstig werkt en groolen invloed oefent. De bankiers moeten van geen wijken willen welen en voet bij stuk houden. Daar- door komt Herriot in een zeer moeilijk par ket, want: zonder geld is het plan Dawes J niets en geeft hij te veel toe, dan zal het Fransche parlement hem ter verantwoor ding roepen. Naar allerlei verzoeningsformules wordt gezocht en het heet, dat Theunis, de Belgi sche premier volgende formule voorstelde: Indien Duitschland in gebreke blijft, zal ■de commissie van herstel haar volmachten overdragen aan een commissie van 5 des kundigen, waartoe Mac Kenna en voorts deskundigen gekozen uit de leden der com- niissie-Dawes zullen behooren. Herrio-t heeft tegen deze formule echter het bezwaar ge opperd, dat daardoor de rechten, die de commissie van herstel volgens het verdrag van Versailles heeft, ongedaan worden ge maakt. Na de onderhandelingen, die lussehen de ministers van financiën en de bankiers zijn gevoerd, heeft men de volgende grondsla gen voor een vergelijk vastgesteld. Indien do commissie van herstel het in _gebreke blijven van Duitschland vaststelt, zal zij een commissie van advies, zooals ook in het Dawcs-plan is voorgesteld benoemen. Wat de bevoegdheden van den agent-generaal voor de betalingen op de schadevergoeding betreft, zal het de commissie van herstel niet meer mogelijk zijn in deze bevoegdhe den in te grijpen. Omtrent de toepassing van sancties zijn voorstellen uitgewerkt, waarin rekening wordt gehouden met de wenschen der Amerikaansche deskundigen. Het blijft echter de vraag of de Engelsche en Amerikaansche bankiers deze voorstellen als voldoende zullen beschouwen. Men ziet: zijn is men er nog niet in do eerste commissie. En ook de tweede is nog niet tot overeenstemming gekomen, integendeel. Op zich zelf genomen, had daarom de gistermiddag gehouden plenaire zitting weinig zin. Maar deze is doorgegaan en een formeele aardigheid geworden. Twee maal is men bij elkaar geweest. Er is nog geen regeling getroffen voor een nieuwe voltallige ver gadering, doch de verschillende commissies zullen de besprekingen voortzetten deze week. Verschillende kwesties zijn ter verdere over weging naar de verschillende commissies verwezen. Volgend officieel communiqué is uitge- gegeven: Mc. Donald deed bjj het begin der vergadering een korte med'edeeüng over dc vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Dominions en Indië ter conferentie. Hij zeide, dat her overeengekomen was, dat ver tegenwoordigers van alle Dominions, die het verlangden en van Indië, lid konden worden van de delegatie van het Engelsche Rijk ter conferentie, volgens een stelsel van onderlinge aflossing. Ten gevolge van deze regeling was Senator Belcourt aanwezig afs vertegenwoordiger van Canada. De vertegen woordigers van de Dominions en Indië kun nen, zelfs op dagen, dat het niet hun beurt is om zitting te nemen, als leden der delegatie van het Britsche Rijk, nochtans de ver gaderingen der conferentie bijwonen. Uit zal hun toestaan zich ten volle op de hoogte to stellen van alle# wat er gaande is. De eerste-minister zeide verder, dat dit plan speciaal aangenomen 13 met het oog op het uitzonderlijk karakter van de conferen tie en afwijkt van dat der vredesconferentie te Parijs en Washington. Het moet daarom niet worden beschouwd als een precedent. De conferentie benoemde een juridische commissie, wier taak het is om de kwesties aan te wijzen, die door overeenkomst met Duitschland geregeld moeten worden, wan neer het plan in werking treedt en welke procedure men volgen moet, ten einde tot een dergelijke overeenkomst te komen, zon der in strijd te komen met „het verdrag van Versailles. Wat betreft het verslag der eerste com missie, die het rapport over een Duïtsche tekortkoming heeft behandeld en dat reeds gepubliceerd is (bedoeld wordende voorstelfen welke dë bankiers reeds afwezen!) de con ferentie stelde de overweging er van uit tot de tweede commissie met haar werk gereed is, evenals de derde. Thomas voor zitter van de tweede commissie zeide, dat deze haar werk nog voortzet en dat het verslag dus moet worden uitgesteld. Het verslag der derde commissie werd inge diend door den voorzitter Sir Robert Kin- derley. Deze commissie had tot taak om do wi}ze te bestudeeren, waardoor de Duit- sch© betalingen het best konden worden aangewend, vooral de leveranties in natura. Het verslag stelt vast, dat de commissie het volgende overeengekomen is: Ieder ge allieerd land moet voor zichzelf uitmaken welke binncnlandsche organisatie het zelf wenscht op te zetten om de economische mogelijkheid te» overwegen om de leveranties in natura op het eigen grondgebied onder te brengen. Anderzijds beeft de Commissie van Herstel reeds een inter geallieerden dienst, die zich met de leveranties in natura bezig gehouden heeft sedert het verdrag in werking is; een onderdeel van haar normale taak is juist om verband te brengen tusschen de behoeften der verschillende mo gendheden. Dit lichaam \s bij uitstek ge schikt als bemiddelaar voor de gedachten- wisseling tusschen de verschillende gealli eerde landen, wat de leveringen in natura betreft, die zij voor zichzelf gebruiken bunnen. De commissie acht het daarom overbodig een nieuw organisme voor dit doel aan te wijzen. Naar aanleiding van een denkbeeld, in het verslag geopperd, besloot de confe rentie de opdracht van de derde commissie uit te breiden en haar te gelasten drie nadere kwesties te overwegen. Deze zijn: 1. de kwestie om van do Duitschc regeering de verzekering te krijgen, dat zij alles zal doen om de uitvoering Jer leveranties in natura op een reëcle commercieele basis te bewer ken; 2. de kwestie om de Commissie van Herstel te verzoeken een commissie te be noemen, gevormd op dezelfde wijze als de organisatie-commissies, die het plan-Dawes voorziet, om) met de Duïtsche regeering mid delen te overwegen om de procedure te vereenvoudigen voor het bestellen van leve ranties in natura en 3. de kwestie om de geschillen, die tusschen de Duïtsche regee ring en de overdrachtcomm;s».e nuuuea voorkomen, aan arbitrage te onderwerpeix Dit communiqué doet het allerduidelijkst zien, hoe er feitelijk niets veranderd is en alles nog te regelen valt. De oenige vooruitgang, dien wij er in kun nen speuren, is de genoemde juridische commissie, waaruit blijkt, dat Ilerriot al thans het hooren der Duitschers heeft aan vaard, al zal ongetwijfeld de commissie, waarin benoemd zijn de Engelschman sir Cecil Hurst en de Franschman Fromageot, probeeren öe punten, waarover de Duit schers mogen praten, zooveel mogelijk te besnoeien. Of dit echter lukken zal? Naar verluidt, willen de Duitschers het volgende te berde brengen: Ten eersle zal gevraagd worden om toe zegging ,zoo mogelijk bindend en met vast stelling van termijnen, in zake de militaire ontruiming van het Roergebied. En wel met een beroep op de officieele verklaring van de Fransche regeering, omtrent de troepen, die na Januari 1923 zijn binnengerukt ten einde de beveiliging van de ingenieurs-mis sie te verzekeren. Daar de economische ont ruiming van hel Roergebied het heengaan van de ingenieurs-missie ten gevolge moet hebben, bestaat er vcor de handhaving van de militaire bezetting geen grond meer. De Duilsche regecring zal vooral op deze militaire ontruiming aandringen, daar zij bij de besprekingen met de partijen den in druk gekregen heeft, dat, wanneer de mili taire ontruiming niet is toegezegd, in den Rijksdag geen 2/3 meerderheid te vinden zal zijn voor de wellen ter uitvoering van hot Dawes-plan. In de tweede plaats zal de Rijksregeering bezwaar maken, legen de handhaving-vaa FranSch-Belgische spoorweg-personeel om dat daardoor de economische vrijheid en de souvereiniteil van het rijk is het Roerge bied worden bekort. Ook ten aanzien van den omvang van de economische ontruiming, zal de Duilsche regeering een aantal wenschen naar voren brengen. Het zijn punten, waarover men ook niet direct gereed is Volgens hel „Hbld." zou de Duilsche re geering gevraagd zijn een Duitsche delegatie naar Londen te zenden alleen om inlichtin gen le geven, hetgeen Berlijn heeft gewei gerd 1 In Duitschland doel mén in dc regec- nngsparlijen alles, om een groot debat over de buiten!, politiek le vermijden, van oor deel, dat dit de Duilsche zaak wel eens kon benadeclcn. 't Lijkt ons nog niet zoo ver keerd gezien I DUITSCHLAND. Tumult in den Beiersclien Landdag Dinsdagavond is het tot een heftig in cident gekomen in den Beierschsn Landdag to Munchen. Dr. Ratz van de Volkspartij haa namelijk gezegd, dat de sociaal-democraten den koningsmoord steeds als programpunt hadden gehad, terwijl zrj nu zoo erg schreeu wen tegen alle politieke moorden. Daarop verlieten de sociaal-democraten hun plaat sen; er ontstond een geweldige ruzie tus-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2