Zonderlinge Kameraden No 19745 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. 1 UIT DE RAADZAAL GEMENGD NIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE. FEUILLETON. r De Lichtfabrieken eu de handel in cokes de ondemijsieorganisatie. Na een agenda van 46 punten een van 7. Resultaat precies hetzelfde: niet gereed ge komen. De interpellatie-van Stralen moes! wederom worden uitgesteld. Maar erkend dient te worden, dat Maandag j.l. een z i belangrijk punt aan de orde was, n.l. de onderwijsreorganisatie. Overigens had het niet veel te beduiden. Wat evenwel mot wegnam, dat zegge vijf kwartier verdaan is over het praeadvies op het adres van de coöperatie „Ons Doel" inzake het vrij geven yan den cokesprijs door de Lichtfabrieken. De raad toonde zich daarbij weer eens op yolle kracht. Iedereen moest het woord yoören. en dan de „taktiek". Hoe hartverhef fend! Men oordeele: de heer Dubbeldeman stelde voor den handel in cokes vrij te la ten, dus precies hetzelfde als het as yroeg. Na eenigen tijd was duidelijk, dat dit voorstel kans maakte en toen kwamen opeens de heeren Oostdam en Wilmer iet bet voorstel om hét voorstel-D. naar E. en W- te zenden voor praeadvies. De heer an Hamel had al direct dit idee geopperd, doch toen was er geen aandacht aan geschoi.. :n, integendeel verklaarde wethouder Sanders Zich er tegen, waar het immers hetzelfde was als wat het adres vroeg, waarop B. en W. afwijzend praeadviseerden. Dit handigheidje van de heeren Oostcl. en Wilmer werd door den heer Dubbelde man met nog grooter handigheid beant woord: hij trok zijn voorstel in Over bleef dus alleen het praeadvies van B. en ,W. En dit werd aangenomen, omdat de heer Bergers, die voor het voorstél-Dubbel- deman was vóórslemde. Blijkbaar om dat hij vertoornd was over het feit, dat de heer Dubbeldeman zoo handig was geweest. Ziedaar het tableau. Zijn stem gaf precies flen doorslag. De politiek is een prachtig vak! Nu iels over de aangelegenheid zelf. Twee dingen moeien uit elkaar gehouden Worden, het verzoek van „Ons Doel" en de fraude van deze coöperatie. Dat er fraude is gepleegd, dat valt niet te ontkennen. Maar dat slaat buiten het verzoek tot vrijstelling yan den handel in cokes en daarom ging bet nu, en o.i. is daar alles voor te zeggen. Laat de handel de prijzen zelf bepalen. Jloet er ingegrepen worden, dan zou dat alleen prijsdrukkend moeten zijn bij over drijving naar boven. Nu kan wel worden gezegd, dat de marktprijs wordt genomen, liiaar invloed oefenen dé Lichtfabrieken niet uit, zij volgen slechts. Het raakt de groole kwestie, of een gemeenschapsbedrijf louter en alleen is een gewone handelszaak Of ook nog iels anders, n.l. een inrichting in 't algemeen belang, die naast handelsbe langen nog andere belangen, heeft te dienen. En dat laatste lijkt ons de juiste houding. Vijf kwartier is er over vol gepraat, gelijk 'gezegd. En do rest van den middag ging, afgezonderd de rede van den oud-welhou- tr van onderwijs v. Hamel, die zeer zake- k was gehouden, vrijwel heen aan nieuwe .voorstellen tot uitstel van de onderwijs reorganisatie. 't Was weer taktiek; de tak tiek van: uit den weg gaan. Deze vlieger ging echter niet op. Wethouder Meynen, die Zich bijzonder had ingewerkt alle hulde! won het pleit van afhandeling. Na de Week uitstel, die verleend was, zagen ook Wij geen reden, om aldus de kwestie te om- Zeilen. Dat de voorstellen in Leiden zoo Vlug klaar waren, geluigt, afgezien van de beteekenis daarvan, van voortvarendheid, Waarvoor men slechts waardeering kan Lebben. 's Avonds begon de eigenlijke behande ling, waarbij de wethouder opnieuw volle dig ingewijd bleek. Jammer, dat hij 's avonds wel eens in herhalingen verviel. Gelukkig werd niet erg ge-Twecde-Ka- merd, maar de onderwijs-pacificatie werd Wel in het geding gebracht, hetgeen slechts noodelooze vertraging beteekende. Het ging toch, goed beschouwd, slechts Om de vraag, of Leiden al dan niet zich zou aanpassen aan de nieuwe rijksregeling op Onderwijsgebied, die op zichzelf een ver slechtering beleekent. Niet aanpassen kostte de gemeente een Ion. Daarover alleen behoefde men principieel te beslissen en het debat hierover werd principieel gehou den. Do heer Verwey verdedigde de stelling, dat de gemeente voor het onderwijs het of fer van een ton brengen moest en, laat het ons erkennen, hij had daarbij wel de sym pathiekste houding. Tornen aan hel onder wijs is ook ons zeer onsympathiek, maar gelet op de gemeentefinanciën, of liever ge zegd de hooge belastingen, meeiiden ook wij het voorstel van B. en W. niet af te wijzen. Daarnevens zouden wij nog willen doen meespreken, dat het ons niet goed toe- lijkt, plaatselijk de uniformiteit van het on derwijs te verbreken en zoodoende terug te gaan tot veelal verlaten chaotische onder wijstoestanden. Het principe van B. en ff. had de meer derheid. Slechts over de practische toepas sing bestond nog verschil van meening. Speciaal ten aanzien van een drietal pun ten: le. het maximum aantal leerlingen per klas; 2e. de vraag van opheffing van scho len; 3e. resp. de verkleining en overbren ging der leerschool en 7e leerjaar. Het de bat over het maximum aantal leerlingen verwerd tot een soort kluchtspel. Naast de 48 van B. en W. werden hij opbod gesteld voor stellen van 42, 44 en 45 en 42 met speling van 4 benevens 42 met 15 pCt. der klassen iöt 48. Met het cijfer 45. wilden B. en W. tenslotte genoegen nemen, doch het door den voorsteller verlaten en door den heer Verwey overgenomen voorstel van 42 leer lingen voor het L. O. werd aangenomen, eigenaardig met ook de stemmen van de heeren v. Hamel en Spendel voor, evenals het getal 30 voor U. L. O., waar B. en W. 32 wilden. Doordat deze cijfers zijn vastge steld, komt de wethouder van onderwijs met zijn uitsparen van meerdere kosten toch nog eenigszins in het gedrang en daarom had ons meer in de lijn geleken het aan vaarden van het getal 44 of 45. Hetgeen praclisch weinig zou hebben uitgemaakt, en te meer niet, waar toch met de reorga nisatie het algemeen gemiddelde pl.m. 35 blijft, iets waarvan het Bijz. Onderwijs al zeer in 't bijzonder profiteert. Het werd de eenige nederlaag voor B. en W., die overigens over de geheele linie zegevierden en daarbij ook wel konden wij zen op deugdelijke gronden. Opheffing der Plantsoenscholen komt ons ook minder on- gewenscht voor dan opheffing der scholen aan de Vrouwenkerksteeg, afgezien nog van het aanbieden van een der Plantsoen- scholen aan het bestuur der Chr. school aan de Pieterskerkgracht. Voor de leer school is het jammer, maar in het kader, der voorstellen kon wel niet anders. Tenslotte had de raad er meer dan ge noeg van mede door de temperatuur en het slot verliep nog vlot. Een gewichtig stuk werk is 4por B. en W. binnengehaald Het was de dag van wethouder Meynénl De voorzitter, wethouder Reimeringer, heeft het niet moeilijk gehad en kreeg aldus ge legenheid zich wat in te burgeren als leider der raadszittingen. RECLAME. 4397 Op den Heuvel, te Rotterdam, tegenover het pantsersöhip „Tromp", heb ben de stafmuzick van de marine uit Den Helder, oncler leiding van den kapelmees ter P. Kreijger, en de tamboers en pijpers van de afdeeling mariniers, te Rotterdam in garnizoen, onder oommand-o van tam boer-majoor C. Witte veen, gisteravond een taptoe gehouden. Met een roffel zetten de tamboers dit militair vertoon in. Daar op volgde de taptoe, met verschillende va riaties, de Russisohe taptoe, de parade- marsch, de volksliederen en tot slot een defileermarsch. De belangstelling van het pu/bliek was buitengewoon groot. Na. af loop marcheerden, de sfcafmuziek en de tamboers en pijpers, voorafgegaan en ge volgd door honderden menscihen, door de stad naar de mavinierskazerne terug. De eerste zendingen stam boekvee, in O.-Friesland door een daarvoor aangekomen commissie gekocht, zijn giste ren naar Japan verzonden. Er zijn valsche (nagemaakte) dividendbewijzen van dte Maatschappij tot Exploitatie van de O. G.- Rommcnholler'sohe Koolzuur en Zuurstofwerken, gevestigd te Rotterdam, in omloop. Yan de Nedrus (Nederlan dsoh- Russisch Handelsconoern) verneemt de ,,N. R. Ort.'- dat de Russische stoomschepen „Karl Mark" en „Krasnoje Snaruja'- (,,Rote Fahne") van Rotterdam vertrok ken zijn diet volle lading, waarbij zeer veel lading van Nederlandschen oorsprong. De schepen vervoeren in hoofdzaak me taal, katoen, suiker, chemicaliën, thee, ca caoboter, enz. Dozer dagen 'worden hief te lande van Leningrad verwacht de stoom., eohepen „Luitenant Schmidt" en „Karl I/iebknecht. Op den Rijksstraatweg Am sterdamBaarn is gistermorgen een onge luk gebeurd. Op het gedeelte tussohen Eemnes en Baarn liep een zevenjarig meis je, Elisabeth öozijnse genaamd, achter een .hooiwagen. Toen zij den weg wilde over steken, werd zij dooreen auto, die geen ruimte meer had om uit te wijken, gegre pen. De kleine overleed kort daarna. In de vergadering der dorps landbouwvereèniging Zoelen heeft de voor zitter, de héér H. A. van Bëuningen, mee gedeeld, dat professoren tp Wageningen hem hebben verzekerd, dat dit jaar vele ziekten in de hoornen zjjin waargenomen en dat deze behalve in de iepeboomen uox in de vruchtboomen r voorkomen. Bepaalde lijk in de goudreinetten. De heer G. J. J. Heuff meende ook bij de bellefleur ach teruitgang te bespeuren. De heer A. D. van Beusiohem heeft het vorige jaar do stammen der aangetaste vruohtboomon aan eem geduchte reinig in gskuur met den boomkrabber onderworpen en met het beste gevolg. Dit jaar heeft hij aan de op deze wijze bewerkte boomen niets onrust barends opgemerkt. In de omstreken van Barnc- veld is het eikenhakhout in hevige mate door meeJdauw aangetast, waardoor het blad er uitziet, als y/are hét in kalk ge doopt. Deze kleefstof werkt zeer nadeelig op den groei van het hooit. Nu de inbreker Franke voor het gerechtshof te Arnhem heeft bekend mer depliohtig en tegenwoordig le zijn geweest aan en bij de inbraak in de bóterfabriek te Zel'hem, was- het le voorzien dat men mee) zou hooren, schrijft men van daar aan de „Zutph Crt." Wanneer de zaak nu weer voor de rechtbank komt, zal dit alles, wat nu nog betrekelijk geheim is, wel in he> licht komen. Zoo is de inbreker onder poli- tiegeleide hier geweest om aanwijzingen te doen, waar men het inbrekersgereedschap en andere „balast" had achtergelaten. En F. bleek goed den weg te weten. Hij ging direct den Doetinchemscken weg op om in het boschje ,De Veentjes" de sloot aan te wijzen, waar een en ander was weggeworpen. Pre cies op dezelfde plaats werd het gereedschap dan ook gevonden. In een kantoorjas van de fabriek waren de netjes nagezochte loon zakjes gevonden, zorgvuldig nageplozen, waaruit bioek, dat men er netjes bij daglicht den tijd voor had genomen. Dok de gereed schappen kwamen voor den dag M'n had met het geld reeds genoeg te 3jouwen gohag. Niemand had gedachten in het drietal „hee ren", die er niet ,in het minst als inbrekers uitzagen. Trouwens ook hier maakte F. thans absoluut geen indruk van een inbreker toenhij heel belangstellend bij den direc teur der fabriek informeerde of deze veel drukte had gehad om het geld van de verze kering terug te krijgen enz. Ook informeerde hij belangstellend, welk type brandkast er nu was opgesteld en zelfs vertelde hij ook nog verschillende bijzonderheden. Maandagmiddag is in de r ij- vvielwerkplaats van den heer O. L. Bree- man, te Ooltgensplaat, een benzinelamp uifc elkaar gesprongen. Onmiddellijk stond de geheele zaak in volle vlam. Een jon gen liep brandend de straat op. Door hem cvor den grond te rollen, wist men de vlammen te blussohen. De heer Bresman zelf liep ook ernstige brandwonden op. Yan het gebouw en den inboedel is niets overgebleventerwijl de belendende ge bouwen groote schade hebben gekregen. Gisteravond is boven T i1 - burg een onweer losgebroken, gepaard gaande met een geweldige hagelbui. Yan tal van gebouwen werden de ruiten ver nield. Ook uitKruiningen komt bericht over lievige hagelbuien. Er is groote schade toö- ge' raoht aan uien, bieten en fruit. Tijdens de negen dagen, dat de Int. Bakkerijtentoonstelling te VHerfo- geixbosch werd gehouden, werd deze bezocht door 2l.OOÓ betalende bezoekers, Het totaal bezoek wordt geschat op 30,000 personen. Een koning stelde zijin hofnar voor, eens een tijdje van rol te verwisselen. „Dat zal niet gaan/' zei de nar tegen zrjh meester; „jy bent niet verstandig ge noeg om voor nar en ik ben niet gek genoeg om voor koning te spelen/' Stockholm overgebracht naar het nationale park in Centraal Zweden ter voortteling. De bevers, die vroeger veelvuldig in Zwo- den voorkwamen, maar thans, ook uilgptroeid zijn, heeft men voor hetzelfde doel naar Lapland overgebracht. Volgens de „Isweska" hebben de boeren in het district Saralof, waar gebrek heerscht achttien graandepóls geplunderd, welke op zijn, heeft men voor hetzelfde doel naar oog op den export naar hel buitenland. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het dorp Jels in Slees wijk, is door een waterhoos getroffen, die het dak van een caroussel optilde' en door de lucht slinger de; het kwam terecht op een ver af gelegen boerenhuis, dat met oorverdoovend lawaai in elkaar stortte. Veel vee is verloren gegaan. Geen menschenlevens zijn te betreuren. Het is gewoonte, dat er den lien Juli op verschillende punten van Parijs allerlei kermiskramen verrijzen en dat er dan na eenige dagen in de bladen het bericht ver- schijtn, dat de prefect van politie op ver zoek van mevrouw de gemalin van den president besloten heeft de vergunning te verlenging tot den zooveelsten Dit jaar heeft men voor het eerst sinds vele jaren van dat gebruik, moeten afwijken, omdat president Doumergueongehuwd is. De kra men mogen evenwel toch tot en mei Zondag- blijven staan. Ditmaal op verzoek van mijn heer den president zelf. Die kermisklanten zullen althans- geen kwaad meer spreken van de vrijgezellen, aldus merkt de „Figaro" on deugend op. Vandaag is de tentoonstelling te Wemble} drie maanden geopend. Tot en met Maandag is zij door 7,684,403 kijkers bezocht. Willen echter de onkosten goed gemaakt worden, dan-moeten daar de volgende 15 weken nog ongeveer 22,1-00,000 bezoekers bijkomen, wat neerkomt op gemiddeld 250.000 per dag. Dit is een hoog getal, doch als het weer maar mee wil werken, hoopt men een heel eind le komen. Een hevig onweer, vergezeld van zware stortregens- en hagelbuien is gistermiddag ovct Londen losgebarsten. De straten stonden op tal van plaatsen onder water en hef- ver keer op den distric tsspoorweg tvërd daardom gestoord Hoewel veel schade is aangericht, heeft slechts één ernstig ongeluk plaats go had, doordat een voorbijganger getroffen werd door den sleenen van een schoorsteen, die door den bliksem was getroffen. Uit verschillende plaatsen van het land vooral uit het westen van Engeland en uit Lancastershire, wordt gemeld dat daar in den afgeloopen 24 uur eveneens boos weer heeft gewoed. Vanmorgen heerschle een zeer hevige storm. Over het eiland Whighte is een waterhoos losgebroken. Het stoomschip Boston dat op weg was naar New York is tegen de kust geloopen bij de kaap Judith. De passagiers konden ge réd word.en. Vier zijn er echter door de bot sing zelf gedood. De botsing was een gevolg van den dichten mist. Verscheidene bisonexemplaren, die m Zwe den zoo goed als uitgeroeid werden tijdens den laalslen oorlog zijn uit de diergaarde U. Nadruk verboden.) De Tabak. Met tabak en sigaren en verdere tabaks producten is in de laatste jaren ook nogal bet een en ander te doen gewee6t De .tjjd, dat men voor 3 centen een presentabele sigaar kocht en goede rooktabak ton hoogste 80 cents per 5 ons kostte, ligt ver acnter ons. Haast vergeten misschien is ook de tijd, toen In de crisisjaren de tabak ge rantsoeneerd werd en de prjfzen verbazend stegen wegens den kostbaren aanvoer van grondstof. De loonsverhooging der tabak- werkers en de kortere arbeidsduur hebben de prijzen doen stijgen en ten slotte is de belasting gekomen met ai de daaraan verbonden formaliteiten en met de blauwe ringetje? om de sigaren. iWg wagen het nie't' te beslissen of de kwaliteit van sigaren en tabak gelijken tred heeft gehouden met de prysverhoo- gingen. Maar wij zijn er nog niot. Den Minister van Financiën is bet nog altijd niet gelukt het evenwicht tussohen Staatsuitgaven en -inkomsten te herstellen; dus zint hjj op middelen om de schatkist te Mijven. Aanvankelijk had lift het voornemen de belasting te verhoogeu tot 20 procent voor sigaren en gekorven tabak en tot 40 pro cent voor sigaretten. Maar daartegen zijn de belanghebbenden uit den tabakshandel en de tabaksnijverheid opgekomen, uit vrees, I dat de productie sterk zou verminderen. En zoo Tieèft de Minister zich bljj'kéns het op 11 Jum ingediende wetsontwerp bepaald tot rejsp 15 en 25 procent, van den klèinhandel- j prijs. De opbrengst van de belasting zal daar door natuurlijk belangrijk stijgen, want het rooken ga3t door en oen betrekkelijk groot gedeelte van de verhoogde ioonen van jonge arbeiders gaat in rook. op. De Minister móent, dat van do accijnsverhooging de nijverheid maar weinig last zal hébben. Wel acht hij het mogelijk, dat de sigaretten industrie wat zal lijden; maar dan worden er meer sigaren gerookt on daar de sigaren- nijverheid in handenarbeid wordt verricht, zou het gevolg kunnen zijn: Vermindering der werkloosheid in dat vak. Do belasting brengt nogal wat op. Van 1 Jan31 Dec. 1923 werdon banderolles uitgegeven voor: Sigaren tot een accijnsbedrag v. f7.873.150 Sigaretten f5.428.810 Rooktabak f2.881.960 Öaaruit leidt de Minister af, dat déze getallen tengevolge van de accijns verhooging zullen bedragen f 11.809.682 9.048.017 en f4.322.940, dat is samen f25.180.682 of een verhoogiDg van 9 mil- lioen. Hij bad eigenlijk 15 millioon van de verhooging verwacht, maar die G millioen hoopt hij op andere wijze te verkrijgen door andere voorzioningen op belastinggebied. Een moeilijkheid bij de invoering van den verhoogden accijns zou het zijn om aan te wijzen wat er geschieden moet ten aanzien van de voorraden, die bij winkeliers en grossiers aanwezig zouden zijn bij invoering van den verhoogden accijns. Men zou wel die voorraden kunnen opnemen en den hoo- geren accijns kunnen navorderen; maar daar tegen is bet bezwaar, dat de verkooper wel den accijns betaalt, maar niet ze(cer is, dat hij dien op de koopers kan verhalen. Het debiet kon door den verhoogden, pry's verminderen en het risico, dat er voor den verkooper zou ontstaan, wordt niet veroor zaakt door eigen speculatie, maar door in- De Minist r stelt het voor, alsof allo sigaren handwerk zijn. Is dat onwetendheid'! Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. '40) Deze mr. Jordan schijnt niet ondernemend, maar beleefd evenmin. Wij gaan nie't meer naar „the Royal," kinderen; dat wil ik je wel verlellen. Als we in het vervolg nog eens kaarten nemen voor een theater, dan zal het voor „the Grand" zijn. „The Royal" heeft toch anders de beste gezelschappen," pruilde Hilda, „en het pu bliek in „the Grand" is zoo min." „Toch gaan we naar „the Grand," her taalde de professor. „Het is het eenige waardige protest, dat ik kan maken. Zoo lang „the Royal" onder leiding van dien 'directeur blijft, zal er geen geld van mij ge zien worden. Dit staat zoo vast als een muur, tenzij, natuurlijk, de diplomatiek het anders eischt" en, na een seconde weer: „tenzij, natuurlijk...." „Diplomatiek zal anders niet veel uitrich ten tegenover een man, die uw brieven niet beantwoordt," zei Hilda; en haar slem klonk bits. „Wat denkt u dan verder te doen, Paps?" frroeg Bee. „Hebt u een plan?" „Ik laat er nooit gras over groeien, dat Weet jullie wel; als ik de gelegenheid Schoon zie, profiteer ik er van. Een vriend kan misschien heel wat voor mij doen en Jaatst, op een middag...." Hij dronk met langzame teugen en spreidde zijn zakdoek over de knieën,Het leek haast een aanwijzing van de Voorzienigheid; zoo iets doe ik niet eens in de twee maanden; maar het was een bijzonder warme middag en ik had dorst. Ik kwam, dood-moe, van Great Hunby. Ik ging dus „the George" binnen om wat te drinken en ziet, daar maakte ik kennis met den tooneel-directeur van mr. Jordan. Dit is nu misschien juist degeen, dien ik hebben moet, ofschoon ik mij maar niet blij zal maken. Natuurlijk sprak ik zoo terloops even van de opera, één enkel woordje; maar hij scheen er belangstelling voor te voelen. Een volgenden keer, als ik hem nog eens spreek, zal ik er weer wat van zeggen. Je kan nooit weten hoe het lot iets leiden zal. Hij was intelligent. Ilij kon wel eens zijn invloed aanwenden. Ik loop nu niet zoo gauw warm, maar het spreekt toch vanzelf, dat de zaak-waarnemend-too- neeldirecteur heel wat te zeggen heeft. Als ik hem maar te vriend houd.Ongedul dig keek hij rond, „Geef mij de tabak eens aan, lieve!" Zij stond op, nam ze van den schoorsleen- mantel en gaf ze hem. „Als 't u blieft, vader. Wanneer u hem te vriend houdt, denkt u dus dat hij zijn invloed wel eens kon aanwenden bij mr. Jordan?" „Juist. Maar... festina lente, kindlief: haast u langzaam. Niet te hard van stapel loopen met lezen; daardoor struikelen ze juist. Dat is precies hetzelfde geval. De oogen gaan te vlug en de long kan ze niet bijhouden. De helft van de fouten, die de leerlingen maken, als zij niet-rijmende poëzie lezen, zijn daaraan toe te schrijven, dat zij te ver vooruit kijken. In het leven zoowel als met lezen moeten wij duidelijk aankijken.Wat wilde ik ook weer zeg gen?.... Ja; nu ik ^enmaal kennis met hem heb gemaakt, kon je nooit welen waar het nog toe leiden zal, ajs ik het jongmensch wat gastvrijheid beloon, 't Is immers niet geheel onwaarschijnlijk, dat mr. Jordan nu eens met de vraag voor den dag zou komen, dat ik hem de opera liet hooren.Deed hij dit, nu, ik ben niet wraakgierig; dus: als hij dit deed en hij schonk het werk de noo- dige aandacht, dan zouden wij zeker weer, als vanouds, naar „the Royal" gaan." Het vooruitzicht van een nieuwen jon genman nu eens eenige gastvrijheid le be- looven, deed Hilda weer wat opgewekter kijken. De jongelui uit Beckenhampton wa ren geldzuchtig en jonge meisjes, die met haar op de schoolbanken hadden gezeten en haar leeftijd kenden, jonge meisjes, die geen andere aantrekkelijkheid bezaten dan het inkomen van haar vaders, waren onder de twintig getrouwd. Zij was er verbazend bang voor orti ,:,le blijven zitten," zooals zij het zelve uitdrukte, en in dit gevoelen leek zij op een menigte jonge, meisjes, die zoo oogenschijnüjk boven (die vrees en boven die uitdrukking verheven zijn. Het is inderdaad een ernstig bezwaar legen onze methode van opvoeden van het jonge meisje, dat zelfs in het gemoed van de meest-bescheiden on dér haar dit ver langen om getrouwd te zijn voorgaat aan den wensch om een man'in het bijzonder te trouwen. Tegenover het minderfijne en niet zoo beschaafde gevoel van den man schuilt er toch iets onkiesch in dat onpartijdig ver langen. Het plan van den professor vond zoozeer bijval bij Hilda, dat zij gedurende de vol gende paar dagen het onderwerp van de opera meer dan eens aanroerde. Zij was anders al een week uit Godstone terug eer de groei van het gras dien hij immers beletten zou in waarheid ook be lemmering ondervond. Het toeval was ech ter de maaier. Zij was met hem uitgegaan, zooals het heette, om hem een hoed te hel pen kiezen, in waarheid echter om hem te beletten er een te kiezen, want, niet vele zijn de jaren, dat een man vrij is zijn eigen beschikkingen te nemen, wal zijn klceren betreft. Toen zij de Markstraat ingingen, stootte hij haar aan, en wel zóó onzacht, dal het haar pijn deed, en terwijl hij een wuivend gebaar maakte, ging hij wat langzamer loo pen. De vreemde, die voorbij kwam, zag, dat de vervelende oude heer in gezelschap was van een hijzonder aardig jong meisje en stond onmiddellijk stil, terwijl uit zijn houding sprak al de eerbied, dien de jonge man den ouderdom kan bewijzen onder de oogen van de schoonheid. „Hoe maakt u het, professor Sorren ford?" ,;Ha, een genoegen u weer le ontmoeten l Mag ik u.Mijn dochter, mr. Harris!" Vivian maakte weer een buiging, heel anders, dan den onbeholpen knik van de jongelui uit de plaats, dacht Hilda. Ilij had ze dan ook inderdaad afgezien van de bui gingen, die hij op het tooneel zag maken, wat hij zoo gemakkelijk kon waarnemen, terwijl hij het aantal bezoekers op de eerste rangen telde. „Ik vrees, dat mr. Harris het dan wel erg saai hier zal vinden 1" prevelde zij. De „jeune premier" was steeds zijn voor beeld. „Iedere dag brengt weer nieuwe aantrek kelijkheden," verklaarde hij en keek haar veelbeleekenend aan. Zij sloeg de oogen naar beneden. De va der zag niets dan zijti opera op den lesse naar. „Ja, ik vind zelf ook, dal er vele aantrek kelijkheden zijn op de plaats, maar als oud bewoner, een van de oudste inderdaad, ben ik misschien wat partijdig. Ik ben nu in Beckenhampton geweest.... hoeveel ja renIk ben er den lel van kwijt. Maar de menschen zullen u wel vertellen, dat de naam „Sorrenford" hier even bekend is als ja, als die van theater Royal. Mr. Harris, zie je, is geïnteresseerd bij „The Royal," waar we dikwijls zulke aangename aVonden hebben doorgebracht." „O, ja?" Zij deed vriendelijk-verwonderd. „Is u aan het tooneel, mr. Harris?" „Om u te dienen. En ik hoop, dat we onder het nieuwe regime u enkele nog aan genamer avonden zullen bezorgen, miss Sorrenford 1 We zijn van plan het huis lot een van de meest vooraanstaande schouw burgen in de provincie te maken." Zijn toon van spreken was levendig en opgewekt. Het. leek haar, dat hij moest slagen in al wat hij ondernam. „We zullen niet in gebreke blijven het menu, dat het theater ons biedt, eens na le kijken. Ja, het menu," lachte de professor. „We zullen u al heel gauw een bezoek brengen. Ik hoop, dat u ook eens bij ons komt. Een componist heeft niet de vrije be schikking over zijn tijd, maar op Zondag avonden ontvangen we onze vrienden altijd graag. Als u eens op een Zondagavond niets beters heeft te doen. „Het zal mij een waar genoegen zijn." „Op avonden in de week is mr. Harrif bezet, net als u," zei Hilda met een glim lach. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5