No. 19745. WOENSDAG 23 JULI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE N3TEN» 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. I Incasso volgens postrechb Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden £.85, per week Ï0.H Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .0.18, Franco per post ƒ2.35 portokosten, 3lt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is Donderdag ver krijgbaar: SCHELVISCH a I 0.17—1 0.22, SCHOL a f 0.19, KABELJAUW a f 0.32— f 0.37 (geh. kabeljauw a I 0.24) per pond en NIEUWE HARING a f 0.0C per sluk. AUG. L. REIMERINGER, Welh. Lo.-Burgemeester. Leiden, 23 Juli 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. W. de Laat en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een banketbakkerij in het perceel Sophiastraat No. 17, Sectie K. No. 2241. b. P. Sloeken en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de ververij en stoomerij in het perceel Volmolengracht No. 23, Sectie II. No. 2949. AUG. L. REIMERINGER, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Juli 1924. Winkelweek. 3-Qetoher-feesten. In de Nutszaal werd gisteravond de ver leden week uitgestelde propaganda-vergade- ring gehouden, welke georganiseerd was door het bestuur der winkelweek-commissie. De belangstelling was ook thans niet groot, doch in ieder geval grooter dan een week vroeger. liet openingswoord werd gesproken door den heer Cahen, die de aanwezigen wel kom heette en wei speciaal de heeren, die zich bereid hadden verklaard dezen avond een opwekkend woord te spreken. Vervol gens gaf hij het woord aan den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel alhier, die zeide dat het een ge noegen is voor een zakenman om eens te spreken niet over datgene wal ons verdeelt maar over dat wat ons samenbindt. In dit geval is dat het dienen van de belangen van don middenstandsorganisaties zich hebben aangegord, haar verschillen in geestelijke richting ten spijt. Inderdaad, Leiden is thans op den goeden weg! En hopelijk zal men het spoedig bur gemeester Van der Werff kunnen nazeggen, die in de voor de Sleutelstad zoo moeilijke tijden eens sprak. ,,Ze is één, ze is één, mijn burgerij van Leiden 1" Voor de zaken- mcnschen zijn het zware tijden geweest, en ze zijn dat nog, maar met de eenheid zal de welvaart en bloei lerugkeeren, omdat ook burgerij en grootfabrikanten van die een heid de vruchten plukken. Alle hens moeten nu aan dek en zij die daaraan geen gehoor geven zullen de slechte gevolgen er van on dervinden. Zoo zal getracht moeten worden het publiek te overtuigen dat de meening, dal men in Den Haag goedkooper en beter kan koopen, niets anders dan een denkbeeld is. Wel is het aanleggen van de nieuwe tram verbinding met de residentie in ver hand daarmede in zeker opzicht niet bevor derlijk maar daar slaat toch ook tegenover dat die aanleg een prikkel zal zijn voor den Leidschen middenstand om goede fabrika ten te verkoopen tegen behoorlijke, concur- reerende prijzen. Bestreden zullen moeten worden de vliegende winkels, waarin het publiek maar al te dikwijls bedrogen wordt cn waarin de meening wordt gevestigd dat de Leidsche Middenstand veel te hooge prij zen bedingt. Geijverd zal daarnevens moe ien worden voor het Nederlandsche fabri kaat omdat zulks in het belang is van het land in het algemeen en van de industrie en tenslotte ook van den middenstand zelf in liet bijzonder. Wij zijn verplicht in deze moeilijke lijden hand in hand te gaan en elkaar zooveel mogelijk te steunen. De be langen van den fabrikant en den midden stand gaan parallel Welvaart bij den fabri kant, welvaart bij den middenstand, en om gekeerd. En wij dienen er voor te waken dat de sociale wetgeving geen rem wordt voor den opbloei van onze zaken, hoezeer wij ook voorslander zijn van een goede sociale wetgeving. Alle krachten moeten wij inspannen om onze zaken vooruit te bren gen! En nu slaan wij voor de organisatie van een winkelweek ter gelegenheid van den dag van 3-October, dien heerlijken feestdag, waarvoor duizenden van elders naar Leiden komen. Welk een schitterende gelegenheid om propaganda te maken voor onzen mid denstand en het publiek te tonnen hoe de Leidsche geest scheppen kan. De besturen der organisaties zullen het hare bijdragen 'om het doel te bereiken. Daarom zij drin gend opgewekt om zich op te geven als deelnemer aan de winkelweek. Niemand mag achter blijven. Ieder moet propagandist worden en zijn zaak hoe klein ook, looien in een bruidskleed. Aldus zoo eindigde spre ker, zal deze winkelweek lot .een zegen worden. Zij zal dan worden de gouden week van den Leidschen Middenstand! (warm applaus). Aan het woord kwamen nu de voorzit ters der drie Leidsche Middenstandsvereeni- ging, en wel allereerst de heer J. van der Steen (Chr. Middenslandsvereeniging), die zeide dat er na de mooie rede van den vori- gen spreker eigenlijk zeer weinig meer te vertellen viel. De rede van den heer Ten Cate Brouwer was if, zooals dat bij hem te doen gebruikelijk is^ Daarom nog slechts een enkel woord, en wel over .plichten". Niet over die van de gemeenschap, doch over die van ons zeiven. Welke zijn deze? tWij hebben onze zaken zoo goed mogelijk te behartigen en tot stand te brengen. Steeds meer moeten wij er op uit zijn, waar dan ook, onzen stand naar voren te bren gen en er reclame voor te maken. De winkelweek biedt daartoe een uitste kende gelegenheid. Hoeveel bezoekers zul len er niet komen uit omliggende plaatsen. Het is zaak hen te loonen wat wij prestee- ren en waartoe wij in staat zijn. Voor de middenstanders geldt in verband daarmede slebhts één leu9, en die is: „sluit u aan één 1" De heer C. Korteweg (Neulr. Midden- standsvereeniging), die eveneens wees op de moeilijkheid om nu nog iets nieuws te ver tellen, zeide dat er ditmaal met 3-Oclober ongetwijfeld nog veel méér bezoekers zullen komen dan bij vorige gelegenheden. Daar om dient de middenstand, die al eerder heeft geloond, waartoe hij in slaat is, al zijn krachten in te spannen en voor schitterend aangekleede etalages te zorgen, omdat de indruk bij het publiek meerendeels afhangt van de wijze van etaleeren. Het was daarover dal spreker meende eenige aanwijzingen te moeten geven, waar na hij tenslotte ook de middenslandsvrou wen opwekte om bij het verzorgen der eta lages haar dikwerf uitstekenden smaak ten dienste te stellen. Als vierde spreker kwam nu aan het woord de heer H. Simonis (R.-K. Midden slandsvereeniging) die zijn verwondering uitsprak over liet feit dat toch maar een be trekkelijk klein aantal middenstanders aan wezig was, waarover hij een woord van protest meende te moeten laten hooren. Als- nu komende tot zijn beknopt beloog verge leek hij den middenstand bij een uurwerk Dat laatste moet, om behoorlijk te funclij- neeren, van tijd lot lijd nauwkeurig worden nagezien en in orde gemaakl. Zoo is het ook met den middenstand, die af en toe een op- frissching noodig heeft, als hoedanig een winkelweek zoo prachtig dienst kan doen. Laat men dat toch begrijpen, en ieder zijn uiterste krachten inspannen. Het zal zijn in het belang der gemeente, maar ook in het belang van den Leidschen middenstand. De voorzitter der winkelweek-commissie, de heer Cahen, constateerde dat bij de aan wezigen die gevoelens waren opgewekt, welke men dezen avond beoogde op te wek ken. Zulks was herhaaldelijk uit het warme applaus gebleken. En hij bracht er dank voor speciaal aan den heer Ten Cate Brou wer, en ook aan de drie andere sprekers, die de zaak op zoo uitnemende wijze hadden uiteengezet, om tenslotte de middenstanders nog eens op le wekken tot deelneming aan de winkelweek, welke hun eigen belangen bevordert en als leus naar voren te brengen, de bebeekenis, door den burgemeester van Haarlem gegeven aan de onlangs aldaar ge houden ,,Hamit"-tentoonstelling: „Houdt al tijd moed in tegenspoed!" Hoe de winkelweek zal worden gehouden, zeide hij nog niet le kunnen mededeelen. Eerst moeten allen zich opgeven voor deel neming. Dan zal er weer een vergadering worden belegd, waarin verschillende syste men aan de hand zullen worden gedaan. De winkeliers hebben daarvoor zelf le be slissen. Na nogmaals een opwekking te hebban gesproken en de gelegenheid te hebben opengesteld om zich voor deelneming aan te melden, wilde de heer Cahen de bijeenkomst sluiten, doch juist toen kwam hij op een schitterend idee.Alle aanwezigen, zoo zeide hij, hebben dozen avond de presentie lijst geleekend, welnu, mogen wij aannemen dat al diegenen daarmede tevens als deel nemer aan de winkelweek kunnen worden beschouwd? Geen woord van protest klonk door de zaal.... Hoeveel vliegen in één klap? Wij welen het niet, maar wel weten wij dat bij kans honderd personen op de presentielijst hadden geleekendI 't Schijnt een enorm suc ces te zijn geweest. De heer B. Willemse, alhier, is in Den Haag voor de hoofdakte geslaagd Geslaagd is voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht, afge nomen door de Vereeniging va Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam, de lieer H. T. G. de Kruys, alhier. Teyens slaagden voor het Instituut „Mer- curius" mej. A. Scbriecke en de heer Ailing. Geslaagd is voor het examen Nederland sche handelscorrespondentie mej. J. Filippo alhier. Voor hel examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames M. Bokma en M. Holtz, alhier. In Den Raag is geslaagd voor de Nij verheidsakte Nv onze vroegere stadgenoot de heer R. Pillekers. Te Zürich, waar hij sedert hel begin van 1914 woonde, is overleden, 74 jaar oud, prol. dr. Jan van Leeuwen Jzn., oud-hoog- leeraar in de Grieksche taal- en letterkunde aan de universiteit alhier. Prol. van Leeuwen werd geboren te Zeg waard, bezocht alhier het gymnasium en studeerde aan de Leidsche universiteit In April 187G is hij alhier lol doctor in de klassieke letteren bevorderd op proefschrift: „De trislophane Euripidis censor." Van 1875 tot 1884 i9 hij leeraar in hel Grieksch aan het gymnasium te Amsterdam geweest, en van 1884 tot 1914 hoogleeraar alhier. Hij is vooral bekend door zijn Grieksche Grammatica, die hij, in samenwerking met dr. Mendes da Costa, heetl samengesteld. Welbekend is ook zijn uitgave, in samen werking met dr. M. B. Mendes da Costa, van de Ilias en de Odyssee, terwijl verder genoemd mogen worden zijn metrische ver talingen van drama's van Sophocles, en zijn uitgaven van enkele blijspelen van Aristo phanes. De aldeeling Leiden, aangesloten bij den Provincialen Bond van Geitenfokver- eenigingen in Z.-H. hield een keuring voor het Stamboek en wel op het terrein voor lichamelijke opvoeding aan den Zoeter- woudsche-Singel. De geiten leerden gekeurd door den heer Tukker, Rijksveeteeltconsu- lent, en den hier Marbus, lid der regelings commissie van Z.-H. De belangstelling was grooter dan het aantal inzendingen. Onder de bezoekers waren ook aanwezig de heer Ennink, van Voorburg, inspecteur van Die renbescherming en de heer Eelljes, alhier, leider eter jeugdgroep van de Dierenbescher ming. Deze beide heeren waren zeer tevre den over de verzorging-der aanwezige geiten. De volgende geiten werden voor het Slamboek ingeschreven: Taulina 2844, eig. J. Slootweg; Annie 2845, eig. P. Sioolweg; Trinnie 2846, eig. C. Akkerman; Corrie 2347, eig. F. Mol; Betje 28-18, eig. Sirag; Nellie 2S19, eig. Colpa; Nellie 2501, eig. Hansen;. Truitje 2503, eig. Sirag; Marie 2501, eig. Van Hal. De twee medailles, beschikbaar gesteld door den Prov. Bond, werden gewonnen door Sirag en P. Slootweg en de geldprijs door J. Slootweg. In een 4 Augustus a s. 1e houden bui tengewone algemeene vergadering van aai» deelhouders der Hollandsche Constructie- werkplaalsen, gcvesLigd alhier, zal o.a. eeu voorstel aan de orde komen, strekkend., tot vermindering van 't maatschappelijk kapi iaat, benevens een voorstel aangaande de uitgifte van nieuwe aandeelen. Het rijwiel van mej. L. v. A. is vernield doordat zij Of den hoek Oude-Rijn-Ku.per- steeg is aangereden door L. die den verkeer den kant hield. Hrt rijwiel van den 15-jarigen W. B., uit de Haarlemmerstraat, is aan den Kanaal- weg gedeeltelijk vernield, doordat de 12-jari- ge J. S. wonend aan boord van een schip uit Meppel hem aanreed door op den weg met de fiets le spelen Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 615 werkzoekenden. Medezeggenschap in het bedrijfsleven. Verschenen is het rapport van de com missie, benoemd door het hoofdbestuur van den Vrijrinnig-Democratischen Bond over het vraagstuk van het medezeggen schap in het bedrijfsleven. De commissie bestond uit de heeren mr. A. O. Joseph us Jitta, te 's-Gravenhage, voorzitterEL Bredewout, te ZwolleJ. Dekker, te UtrechtM. O. M. de Groot, te 's-Gra- venhage; O. Pelt J.Jzn., te Ooetesrbeek, en H. van Poelgeest, te Leiderdorp. Uitgangspunt vocxr het onderzoek 'doi commissie was het derde onderdeel van punt II der beginselverklaring van don Vrijzinnig-Democratischen Bond, luidende: „Allen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, behooren belang te hebben bij de uitkomsten van het bedrijf en medezeggen schap in de regeling der arbeidsvoorwaar den en in de organisatie van het bedrijf." De oommissie meende het edhter niet als haar taak te moeten beschouwen, aldus het rapport een parafrase op deze algemeene uitspraak te leveren. Omtrent het daarin neergelegde beginsel bestaat immers in onze partij eenstemmigheid, al hcersoht ongetwijfeld t.a.v. de uitvoering bij ver scheidene partijgenooten verschil van in zicht. Niet op het ontwikkelen van nieuwe algemeene beschouwingen betreffende die beginselen komt het aan, doch op eon po ging om zoo beknopt en concreet mogelijk do denkbeelden aan to geven, waarvoor de tijd rijp moet worden geacht en 'die onze partij thans moet trachten te verwezenlij ken. Do commissie heeft vooraf een geschied' kundig overzicht gegeven van de ontwik keling van de positie der arbeiders in het bedrijfsleven en van de bemoeiingen van 'den wetgever in verband {laarmede, en vervolgens gewezen op den invloed van de vakorganisaties der arbeiders op deze po sitie en op do nieuwe eisclicn, ten aanzien daarvan gesteld. Uit het daarop volgende OOöfdstuk over de voorstellen der commis sie is het volgende overgenomen: De collectieve samenwerking van arbei ders en ondernemers moet verder worden opgebouwd. Zij dient, waar eonigszins mo gelijk, de taak over te nomen, die tbans nog voor bet grootste dool door do over- beid en haar ambtelijke organen moot wor pen verrioht. Hot begrip medezeggenschap dient voor alles to worden opgevat in organischen zin. Al zou de oommissie niet willen be weren, dat van een individueel medezeg genschap ook in de verste toekomst ooit sprake zal kunnen zijn, zeker is do tijd daarvoor thans nog hij lauge na niet rijp. Van de zijde der tegenstanders van het medezeggenschap den eersten den bosten arbeider individueel een recht van mode- beslissen willen geven. Daarvan kan na tuurlijk geen sprake zijn. De veredeling van het voortbrengingsproces, die met het medezeggenschap wordt beoogd, is gegrond op de gedaohte der samenwerking, die het omgekeerde is van anarohie. Zij kan slechts door verbeterde organisatie der in het be drijfsleven werkzame groepen worden ver kregen. Moeten nu ter bereiking ynn dit Ö.iel nieuwe instellingen in den vorm van aller lei soort „raden" in het leven worden geroepen 7 Ook deze vraag beantwoordt de commissie ontkennend. Het medezeggenschap moet worden ver wezenlijkt door middel van de bestaande organen, de vakvereenigingen der arbei ders en werkgevers. De sooialo beteekciiis dezer Vereonigingen valt niet tc loochenen Wat kan nu de overheid doen om deze ontwikkeling te bevorderen 1 Zij kan in de oorste plaats belangrijke onderdeden van sooialo wetgeving aan deze organisaties opdragen. De eerste stappen in deze rich ting zijn trouwens reeds gezet. Dc commissie wijst op het aan het D.'eu- we zevende lid van art. 28 van do Arboias- wet ton grondslag liggende beginsel, dat binnen zekere grenzen en onder de noo- digc waarborgen togen misbruik afwij king van den normalen arbeidsdag op grond van collectief overleg tusschcn werk gevers- en werknemersorganisaties kan ge schieden. De medewerking van de arbei ders ter uitvoering van de voorschriften betreffende hun veiligheid en gezondheid kan daarnaast worden genoemd. Een ruim uitzicht openen op dit gebied do in do laatste jaren aanbevolen denkbeelden, die ook de instemming van de Regecring heb ben verworven, om de uitvoering van de sooiale verzekering zooveel mogelijk aan de organisaties van werkgevers cn werk nemers over te laten. Het zwaartepunt van het medezeggen schap van de arbeiders in de bedrijven ligt, naar het oordeel der oommissie voor lien in het medebeslissen over de arbeidsvoor waarden, die op hen van toepassing zijn en over de loonen, die zij zullen verdie nen. Om deze te kunnen regelen tot wc- derzijdecbe tevredenheid, zal moeten wor den gestreefd naar collectieve arbeidsover eenkomsten, af te sluiten tusschen de or ganisaties van bedrijfsgenooten (werkge vers en werknemers), of bij ontstentenis van een organisatie der werkgevers tus schen de werkgevers individueel en dc ar- beiders-organisaties. Het zal natuurlijk van hot grootste be lang zijn, dat alle in een bepaald bedrijl werkzame ondernemers en arbeiders een gemeenschappelijke regeling der arbeids voorwaarden treffon. Dat zal zooveel moge lijk vrijwillig dienen te geschieden; maar dit sluit niet uit, dat, indien de tot-stand- koming eener algemeene regeling dreigt af te stuiten op het verzet eener minder heid, de mogelijkheid moet worcren geopend het door do meerderheid gesloten con tract ook voor de minderheid bindend fe verklaren. De commissie gaat dus op dit punt mede met het door een grootte meer derheid van den Ho ogen Raad aanbevolen donkbeeld der bindendverklaring van do colleotievc arbeidsovereenkomsten ook voor degenen, die do overeenkomst niet geslo ten hebben. Daaraan moet worden toegevoegd, dat een dergelijke regeling niet zal kunnen wor den getroffen zonder daarin dc noodigc voorzieningen ter voorkoming van misbrui ken op te nemen. Zij zal in de eerste plaats alleen betrekking mogen hebben op de be palingen betreffende de arbeidsvoorwaar den Met name zal zij zioh vooralsnog niet tot bepalingen betreffende do prijzenpoli tiek mogen uitstrekken. Voorts zullen al gemeene voorschriften moeten worden ge geven omtrent de vereisohte meerderheid der vrijwillig toogetredenen, wil bindend- verklaring voor de minderheid toelaatbaar ZIJD. Dit alles vordert eohter, dat er een bo ven de direot belanghebbenden staand or gaan zij, dat over de bindendverklaring beslist. Hoewel de commissie van oordeel is, dat dc Regeering in de gelegenheid moet Zijn, hier desgcwenscht het laalsto woord te spreken, meent zij niet, dat hot noodzakelijk is, aan baar in eerste instan- BINNENLAND. Overleden is te Zürich dr. J. van Leeuweik Jzn., ond-hoogleeraar te Leiden. Vrijzinnig-democratisch rapport over me* dczeggenschap in het bedrijfsleven. De komst van kardinaal Van Rossnm in ons land. BUITENLAND. Hedenmiddag weer een plenaire zitting van de Londensche conferentie. De heropening van de Rijksdagzittingen, tie een onderzoek naar de mogelijkheid cn weosahelijkheid der bindcndverklaring op te dragen. Het aangewezen instituut om over de bindendvcrklaring in de eerste plaats te oordeolon, is de Hooge Raad van Arbeid. Draagt men aan dezen Raad de beslissing op, behoudens het reebt der Kroon om die beslissing wegens strijd met de wet of met het algemeen belang te vernietigen, dan is eenerzijds aan bet be drijfsleven het recht gogeven om eigen zaken zelf te regelen, anderzijds tegen bet g vaar, dat groepsbelangen zouden worden bevoordeeld ten koste van het algemeen belang voldoende gewaakt. Hiertoe zal de Hooge Raad van Arbeid moeten worden erkend als oen lichaam met verordenende gevoegdheid als bedoeld in art. 194 der Grondwet. Dat heeft nog eon aaider belangrijk voordeel. De Raad zal dan tevens kunnen worden betrokken in de uitvoering van de arbeidswetgeving. Wanneer met deze evolutie eenmaal een begin is gemaakt, zal de praktijk verder moeten leeren, of op den duiur ook niet aan andere ooileges soortgelijke bevoegd heden kunnen worden verleend. Zoo zal de verordenende bevoegdheid ook niet kun nen worden gemist voor do organen, die overeenkomstig de denkbeelden van onze zusteroommissie, welke in December 1923 haar rapport aan het hoofdbestuur uit bracht, de uitvoering der sociale verzeke ring tobben tc regelen. Voor de daarin bepleite bedrijfsverenigingen van wenc- gevers en aibeiders is ook onze commissie warm gestemd. Zij ziet in die verenigin gen, veel meer dan in het instellen van allerlei oommissics en raden, de oplossing van het vraagstuk der bedrijfsorganisatie en wensoht daarom de mogelijkheid te openen, ook buiten de eigenlijke sooiale verzekering aan de bedrijfsvereeniging een taak to geven. De aamgowezen weg daar voor schijnt baar het vaststellen van een zoogenaamde mantelwet, waarin regelen worden gesteld, omtrent dc inrichting van deze vereonigingen en de wijze van samen stelling en verkiezing harer besturen, aan welke regelen moet zijn voldaan, willen zij publiekrechtelijke bevoegdheden deelach tig worden. De commissie hooft gemeend ook de po sitie van het overheidspersoneel in baar beschouwingen te moeten betrekken. Zij sluit zioh op dit punt aan bij de denkbeel den van dr. ir. J. van Hcttinga Tromp, die wensoht, dat de rechtspositie en de ar beidsvoorwaarden van dit personeel wor den geregeld door een commissie, waarin vertegenwoordigers van het personeel en van de overheid zitting hebben. Intussehen wensoht de oommissie er daarbij ter voor koming van misverstand nadrukkelijk op te wijzen, dat zij hiermede geenszins op het oog heeft een regeling, krachtens welke aan de overheid bepalingen zouden kun nen worden opgedrongen, die deze niet wensoht. Dit is echter van het stelsel Van HettLnga Tromp geenszins de bedoeling noob het gevolg. Wanneer liet stemrecot in de commissie zoo wordt geregeld, de vertegenwoordigers van bet overheids personeel te zamen één en de overheid harerzijds één stem uitbrengen, dan wordfc nimmer een besluit genomen, dat niet de volledige instemming der overheid heeft. Kan in de commissie geen meerderheid worden verkregen, dan beslist de overheid zelfstandig. Deze regeling heeft het voor deel, dat zij kan leiden tot werkelijk over leg. Ten slotte bespreekt de oommissie nog de winstdeeling en "het deelhebbcrsohap. Zij zet dc voordeeion daarvan uiteen en stelt vast, dat de overheid dit deelhcbber- edhap in particuliere bedrijven langs indi-« recten weg zal kunnen bevorderen, door ten aanzien van haar eigen bedrijven in dezo het voorbeeld te geven. Een staatkundige partij als de onze kan echter daarnaast ook op andere wijoe propaganda voor ver wezenlijking dezer 'denkbeelden maken, zegt het rapport.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1