Opruiming Keubeien ABRAM DREEF Nzn. Zonderlinge Kameraden No. 19742 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Juli. Derde Blad. Anno 1924. Rusland na den dood van Lenin. FEUILLETON. (p BUITENL. WEEKOVERZICHT. Herriot's politieke leven yerlengd de Londensche conferentie de geldschieters spreken ook mee. Herriot's politieke leven is, gelijk wij ver moedden, door Mc. Donald's komst naar Pa rijs werkelijk verlengd. Poincaré waagde het niet, gelet op de gunstige atmosfeer, die op nieuw geschapen was lusschen beide Ka naal-landen, de doodelijk? steek toe te bren gen. In een zuur-zoete rede in den Senaat, waarin hij overigens zijn voor Europa nega tief program, welbekend uit zijn redevoerin gen, in en buiten het parlement zoo talrijk gehouden tijdans zijn premierschap, ont vouwde, draaide hij om de vertrouwens kwestie heen. Tenslotte kreeg Ilerriot met overgroote meerderheid in den Senaat een votum van vertrouwen, zoodat hij naar Lon den kon vertrekken. Maar 't was er de mo tie van vertrouwen ook na, op den keeper beschouwd 1 Het was er een met een soort verlengstuk: we wachten uw resultaat in Engeland's hoofdstad af en bedenk vooral, dat niets buiten het parlement om mag ge schieden. Gestevigd is Herriot's positie dan ook niet. Hij staat nog even broos als tevoren. Waar dit zoo is. zijn er in Engeland reeds stemmen opgegaan, die den steun van den Britschen premier aan zijn Franschen col lega betreuren. Zij redeneeren aldus: Om Herriot's bewind te doen voortduren, zal Mc. Donald steeds meer gedrongen worden in de richting van concessies, en tenslotte toegeven verder dan wenschelijlc# is voor herstel van den waren vrede, waarheen nu toch ernstig gestreefd worden zal. Conces sies, goed beschouwd, bovendien aan Poin caré gedaan. Dewelke deze zelf bij aanblij ven nimmer zou hebben verkregen. In deze redeneering schuilt wel eenige waarheid. Alleen: bij een terugkeer van Poincaré of van zijn stelsel zou het rapport Dawes ver moord zijn Of er echter nu van he' rapport Dawes iels terecht zal komen? Hit is helaas nog zeer twijfelachtig. Wel schijnt ie worden be seft. dat bij een mislukking der Londensche conferentie om zoo te zeggen de laatste kans op een regeling is verspeeld, zoodat alle deelnemers vol goeden wille zijn op zich zelf. Maar reeds direct hebben zich moeilijkheden voorgedaan, die niet licht zijn 'op te knappen en zoo er al een soort modus vivendi voor wordt gevonden, deze praclisch doen neerkomen op geen oplossing. Direct na opening van de conferentie 'door den Engelschen premier, die zooals gewoonte is, tot voorzitter is gekozen, zijn een drietal commissies ingesteld, die der conferentie bet werk pasklaar zullen voor leggen. Feitelijk kan er niets gebeuren, zoo lang dc eerste, die men de politieke zon kunnen noemen, niet tot overeenstemming is gekomeD, want zij behandelt die aan gelegenheden, die het rapport de levens vatbaarheid in moeten blazen. En oogen blikkelijk is men vastgeloopen op de alles beheersohende vraag: wie zaL vaststellen, dat Duitsohland opzettelijk in gebreke is gebleven. Engeland had bet liefst daar voor een aparte commissie, buiten de com missie van herstel om, Frankrijk wilde van geen uitschakelen van dc?e laatste com missie weten en te Parijs heeft McDonald Hcrriot behoud van deze commissie zoo eonigszins verzekerd, zij het gewijzigd zoo danig, dat Frankrijk den alles overheer- sóhenden invloed daarin althans zou ver liezen. Tot een vast besluit te dezen aan zien is men echter te Parijs ook nog niet gekomen, zoo blijkt thans en nu is men een hardnekkigen strijd begonnen ovei 'deze affaire, waarbij Frankrijk de meeste zeggenschap blijft eisehen, waar het 52 pCt. dór schadevergoeding kan vorderen 't Is daarom, dat Frankrijk beslist niet wil aan het aanstellen van den Amerikaan, die officieus aan de commissie van herstel zal worden toegevoegd, zoodra het in-ge- breke-blijven-vraagstuk aan de orde komt, tot arbiter met beslissende stem. Mogelijk blijft evenwel, dat een formule in dezen wordt gevvmden, die Ijcide partijen bevre digt. Een formule, die dan echter nood wendig, zij het ook in schijn, aan de Fran- sche wensohen tegemoet komt. Veilig mag immers worden aangenomen, dat het aan bemiddelingspogingen niet zal ontbreken. Lukt het zoo'n formule te vinden, "dan vreezen wij eohter voor een practische mis lukking. Men moet niet vergeten, dat Ame- rikaanscbe, Engelsche en z.g. neutrale fi nanciers Duitschland belangrijke leenin gen moeten verschaffen om het rapport- Dawes tot uitvoering te brengen. Logisch is, dat 'deze financiers safe willen zijn van hun geld en, geleerd door de ervaring, zul len zij hun geld beslist niet geven, wanneer er ook maar een beetje kans is op besten» diging of terugkeer van een periode als Frankrijk door zijn Boerbezetting heeft doen ontstaan. Deze financiers zullen bun eiscten stel len en het laat zich aanzien, 'dat een in- taet-blijven van de dommissie van herstel, in welken vorm ook, daarmee in flagran- ten strijd zal komen. En hoe dan? Of door een eendraohtigen en krachtigen 'druk op Frankrijk dit land tenslotte zioh zal willen buigen, opdat het 'door dc ganschc wereld niet het cdium op zich zie geworpen van te zijn de ooreaak van Europa's ondergang, waarvoor en niet ten onrechte wordt gevreesd, zoo de Londensche conferentie, die de Ï5de blijkt te»zijn sinds den vrede van Versailles, tot geen resultaat komt Het is onzeker. Die druk mag dan in ieder geval wel heel zwaar eu openbaar zijn, dunkt ons. Aller oog is momenteel naar Londen ge richt en groot is de verantwoordelijkheid van ieder die de laatste gelegenheid voor een regeling zou slachten. Het eigenbelang zal zicth natuurlijk niet geheel laten verdrin gen. maar geheel en al mag nu deze factor niet beslissend zijn. Boven ieder volk stnat zelfs het algemeen belang, 't Is vooral Frankrijk, dat in de gegeven omstandig heden daaraan wel 'de volle aandacht, zal moeten schenken. Met Poincaré nog zoo machtig, durven we ons helaas niet ge rust. gevoelen. Duitsohland ziet thans zwijgend toe Het schijnt bereid om bij den eersten oproep ook te Londen te verschijnen. Trouwens, het treft wel toevallig, dat daar reeds vele Duitsohe deskundigen zijn, al heet dit. om heel andere redenen. Zal Duitschland ook eisehen de militaire ontruiming van het Roergebied? Ziedaar een andere kwestie, waarop de Londensche eonfc.cntie heel licht zou kunnen stranden Bepaald optimistisch kan onze toon niet worden genoemd voor zoo-ver het betreft gunstige resultaten uit Londen. Al te pes simistisch zij men evenwel ook niet, daar we pas aan het begin der conferentie staan, wanneer de diverse standpunten altijd hec verst van elkaar staan. RECLAME. SPOTPRIJZEN - ZIE DE ETALAGE 5 BUSÖSTEEG 5. 4382 (Van een bijzonderen medewerker, die gedurende 3 maanden een studiereis door Rusland maakte). (Nadruk verboden). II. De heerschende klasse van Rusland: communistische orde. Wij hebben er opgewezen, dat de tegen woordige leiders van de communistische or de als het ware door een zeef zijn gegaan, waardoor alleen de meest felle temperamen ten zijn overgebleven Bijna allen hebben zij grondige kennis verkregen van menschen en toestanden buiten Rusland. Dikwijls met alle kracht strijdend om in hun levenson derhoud te voorzien, zijn zij met de meest uiteenloopende klassen der samenleving in de landen van de geheele wereld in aanra king gekomen en hebben met eigen oogen de sociale en economische structuur van de verschillende landen leeren kennen. De ze grondige kennis van de toestanden bui ten Rusland heeft dc communistische orde reeds onschatbare diensten bewezen. Tij dens hun verbanning hebben de leiders der communisten, evenals ook later in den re volutionairen strijd in Rusland zelf, eeh tweede eigenschap verkregen, die zij than3 met buitengewoon meesterschap gebruiken: de kennis en de beïnvloeding van de stem ming van het volk, de uitwerking van propa ganda op de volksmassa en liet onmiddellijk gewaar worden van nieuwe stroomingen en bewegingen, die in het leven der volken te voorschijn komen. Geen regeeringsapparaat ter wereld is op het oogenblik zoo elastisch, waar het geldt, rekening te houden met de publieke opinie, als dat van de communis ten, geen regeering wordt echter ook zoo' snel en grondig over de stemming van de massa ingelicht, als de communistische. De uitoefening van propaganda is in dc com munistische partij een wetenschap en een..; manie geworden en in dit opzicht kan men thans in de sovjet-unie buitengewoon veel leeren. Daar komt nog bij dat ongeveer 90%' van de leiders der communistische partij tot het Joodsche ras behoort, een ras, dat altijd bijzonder geschikt geweest is, in in ternationale organisaties een leidende rol te spelen. Maar ook hier vinden wij niet moeilijk den overgang naar het Rusland van vóór den oorlog. Geen natie werd in Czaristisch Rusland dermate onderdrukt als de Jood sche. Degenen, die in de communistische orde een Joodsche wraak aan Rusland zien hebben misschien in zeker opzicht gelijk. Reeds het groote aandeel, dat mannen van Joodsche afkomst in de leiding van de com munistische orde hebben, beteekent een groote actiefpost voor de handhaving van de internationale en de binnenlandsche po litiek van de communistische orde. De man nen, die thans aan het hoofd staan van de sovjet-unie, zijn van een objectiviteit tegen over menschelijke dingen en omstandighe den, die ontsteltenis wekt. Zij zijn door geen enkele overweging van gevoel of tra ditie aan dezen of genen vorm van het leven in Rusland of in de overige wereld gebon den. Hun combinatievermogen en hun bru tale wil wordt door geen enkele rem ver hinderd, met alle kracht tot uiting te komen En toch, in dit, naar het schijnt grootste voorrecht van hun organisatie zal waar schijnlijk tenslotte ook haar ondergang lig gen opgesloten. (Wij hebben er reeds op gewezen, dat de Rus in het algemeen weinig begrip heeft van systemalischen opbouw. Bij de menschen van Joodsch ras, die de oude tradities van hun geloof en van hun volk ontrouw zijn geworden, zal men steeds een gepronecerden haat aantreffen tegen alle organische bindmiddelen, tegen tradi tie en tegen vaste vormen. Zoo ook bij cle leiders van het tegenwoordige communisti- .sche Rusland. Opgegroeid op den bodem; van een streng materialistische wereldbe schouwing doortrokken van de Marxistische leer ,zijn hun opvattingen zuiver mechanisch De laatste zin van het leven, dc organische groei is, voor hen verborgen en geheel en al onbegrijpelijk. Zij hebben geen organisch geweten, evenmin als de Rus dat bezit. Zij houden uitsluitend rekening met het type van den absoluut werktuigelijken in- dustrie--proletarier van de groote steden. In dit opzicht zijn zij de kinderen van hun eouw, de eeuw van de mechaniseering. Maar zij hebben vergeten, dat de evolutie van bet leven niet den mechanisoben, maar den organisohen weg gaat en dat zij ten slotte met veronderstellingen rekening hou den, die absurd zijn. In dit ontbreken van het organisch ge weten schuilt ook de oorzaak, dat zij, wan neer men dat zoo zegigen kan, aan de doodzonde jegens het leven schuldig zijn. Door ben wordt alles vernietigd, wat, in welken vorm ookj aan een organische con structie van de samenleving herinnert, door hun arbeid gaat thans in Rusland de laatste rest fen gronde van de elementen, die nog als gezond in de beteekenis van een organische maatschappelijke orde xvSr ren te beschouwen. In dit verband is bet typisch, dat tot de leden van de commu nistische orde bijna geen artsen, noch na tuurkundigen behooren, menschen derhal ve, die aan de bestudeering van het leven hun werk hebben gewijd. "Wanneer men deze feiten in het oog houdt, dan ontstaat een verschrikkelijk, ontstellend beeldwij zien thans in Rus land eon organisatie van lieden, die door geen enkel sentiment en door geen enkele traditie aan dit land zijn gebonden, dio bovendien voor zoover bet meerend/el van haar leiders betreft, tot een vreemd ras behooren. En dezo lieden pogen met allo kracht bat ongelukkige land op het Proci-us- tusbed van een dooT bet verstand gescha pen wereldbeschouwing te spannen. De communistische orde aou evengoed op Mars kunnen probeeren, haar program ten uit voer te brengen. Yan baar gezichtspunt uit bindt niets haar aan Rusland. En zoo komt men dan tot dit ontzettend feit: een microscopisch aantal fanatici, meestal van vreemd ras, die door niets aan het land eijn gebonden, hcersoht pver meer dan 100 millioen boeren, die op een trap van ontwikkeling en van beschaving staan, dio WestEuropa reeds lang achter zich heeft 'die bovondien op don meest natuurlijken arbeid, den landbouw, zijn aangewezen. Dc leiders van de communistische partij zijn, zooals gezegd, bijna uitsluitend af komstig uit de Russische intellectueele klingen van voor den oorlog en uit de hoogste klassen van Rusland. En wanneer wij de getalsterkte en de sociale samen stelling van de communistisohe partij van thans in oogensohouw nemen, dan komt men tot het verrassende inzicht, dat do arbeider, de proletariër, vooral echter do boer in de communistisohe partij, wat de getalsterkte betreft, een positie inneemt, die 'de kenschetsing van de communisti sche partij als arbeiderspartij geheel en al illusoir maakt. Het juiste aantal leden van de commu nistische partij in dit jaar vast te stellen, lb mij niet mogelijk geweesthet zal de 400.000 niet bereiken. Volgens officicele ge gevens is de sociale indeeling van dc com munistische partij ongeveer aldus: Arbeiders 150.000 Boeren 83.000 Ambtenaren en intellectueelen 100.000 Rood leger 10 000 Wanneer men evenwel in aanmerking neemt, dat in het aantal arbeiders cn boe ren een menigte sovjebbeamhten cn z.g. 'arbeiders met verantwoordelijkheid zijn begrepen, dan blijkt daaruit, dat van het aantal arbeiders ten hoogste 50.000 wer kende proletariërs zijn en van het aantal boeren ten hoogste 50.090 tot 60.000 wer kende boeren. In het aantal boeren zijn o.a. ook gemeente-beambten begrepen. Wij zien derhalve, dat ook in baar sociale structuur de communistische partij in haar overweldigende meerderheid in geen eukci opzicht een proletarisch karakter draagt een omstandigheid, die de wordingsge schiedenis van dc communistische partij en de ontwikkeling van haar leiders in een duidelijk licht plaatst. Bijzonder ka rakteristiek is de omstandigheid, dat tot dc revolutie van 1917, derhalve lot het tijdstip, dat liet de communistisohe partij 'dank zij de leuze van de verdeeling van 'den grond gelukte, de boeren voor zich te winnen, het aantal boeren, dat lid van dc partij was, uiterst gering is geweest. Slechts ongeveer 2 procent van het aantal leden 'der partij waren destijds l/ocren. Wat dit voor een land beteekent, dat zoo als Rusland in de eetrste plaats een agra risch land is, is zonder meer duidelijk. Wat de algemeene structuur en de groei van de communistisohe partij betreft het volgende. Tot de communistische partij zijn toegetreden In 19152.517 personen Voor 19177.914 Voor 191835.16-1 191 863.643 M 191 9167.640 (l 1920...........121.764 192140.419 Zonder opg. v. h. jaart. 7.037 Van andere partijen zijn tot de commu nistische partij ongeveer 25.000 personen overgegaan. Eén getal is verder nog van belang: In April 1917 telde de communis tische party ongeveer 40.000 leden I In dei jaren 19211922 had de zoogenaamde grooj te sohoonmaak van de partij plaats, waar bij volgens officieele statistieken ongeveer 200.000 leden uit de partij werden gezet. Intussohen zijn er nog 230.000 candidaat- leden en dit jaar zal het aantal leden der partij aanmerkelijk verhoogd worden, daar zij besloten heeft de z.g.n. Lenin-aanwer- ving op touw te zetten. Na den dood van" Lenin, in het bijzonder toen de tweespalt' in de communistisohe partij zelf voortdu rend scherper werd, besloot men haar nieu we lc\enskraeht te geven door do toevoe ging van nieuwe elementen. De „Komos- sol d.i. de bond van communistische jeugd, heeft ongeveer 383.000 leden en 68.000 oandidaton in den leeftijd van 15 tot 21 jaar. Wij zien, dat het exclusief karakter, waarover wij gesproken hebben, van het begin af tot in den laatstcn tijd steeds is gehandhaafd. Het schiften van de nieuwe candidaten, die tot de partij willen toe treden, geschiedt zeer 6treng en door dit schiften hoopt men het stormtroepkarak ter van dc communistische ordo intact fo houden. De organistie van de communistische partij is gebaseerd op bet territoriale prin cipe. De kleinste partijorganisatie i§ de z.g. cel. Dan komt bet gemeente-comitó of in de gnootere plaatsen de afdeelingcn, welke weer ressorteeren onder do districts- comité's Dc rayon-comité's staan samen weer ónder leiding van de gouvernements- órganisatie met als uitvoerende macht het gouvernemetscomitó. In hoogste instantie besliste evenwel het congres, dat als uit voerend orgaan het Centraal Comité heeft'. (Wanneer men de geschiedenis van do communistische partij nagaat, ziet men, dat door deze geschiedenis, als een roodc draad de sterke invloed van Lenin op do partij- organisatie en op het geestelijke leven van de partij loopt. Lenin was tot zijn ziekte de onbeperkte cn onbestreden heerschar van communistische orde. Wij weten, dat hij het was, die in de moeilijkste oogenblik- ken (vrede van Brest-Litowsk, Nieuwe Eco nomische Politiek) dank zij zijn scherp in zicht, kans heeft gezien, een uitweg uit de moeilijkheden te vinden, uit een Bituatie, die voor de communistische partij hopeloos scheen. Thans ontbreekt aan de communis tische orde de sterke persoonlijkheid van con leider en overal merkt men, dat zij niet meer door een alles ovcrheerschendcn geest wordt geleid, die zijn weg tot het einde gaat en geen twijfel kent. Zooals dc zaken than3 staan heeft liet zoogenaamde drie manschap, bestaande uit Sinowjew, Kame- new cn Stalin, de macht in handen. Alle drie dezer mannen zijn van Joodsche af komst, ook Stalin, die ondanks zijn eigen lijk Georgische naam volgens eigen ver klaring uit een Joodsche familie afkomstig is. Naast het vraagstuk van 'de zoogenaam de partijoppositie, de tweespalt in de par tij zelf, waarop in het bijzonder moet wor den ingegaan, is het voornaamste vraagstuk dat de communistische orde thans levendig bezig houdt, het vraagstuk van haar eigen' nakomelingschap. Wanneer men thans met leidende persoonlijkheden in de sovjet-unie over dit onderwerp spreekt, wanncor men de mededeelingen er over in de sovjet-pors,- die dikwijls bijzonder openhartig zijn, volgt, dan zal men overal bezorgdheid over deze nakomelingschap van communistischo partij aantreffen. En niet recht. Want ons inziens ligt in dit vraagstuk het lot van de communistische orde opgesloten zoowel als dat van den bolsjewistischen staatsvorm. Wij hebben op de geestelijke en op de karaktervorming van de tegenwoordige leiders van do com munistische orde gewezen en op het feit, dat men de psychologie van de Russische leiders slechts verklaren lean in verband mét de toestanden van vóór den oorlog. Deze toestanden zijn nu van den grond of veran derd en dc nieuwe generatie, die de leiders van communistische orde moet afleveren, groeit in geheel andere omstandigheden op. De communistischo generatie van thans is niet meer onderworpen aan het onverbid delijke louteringsproces. De communistische jeugd van thans kan niet meer de elcmen tai*e haat voelen tegen het kapitalisme, Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. II. 37) Hij gaat, na het ontbijt, naar zijn zaak en keert na de thee naar zijn villa terug. De vrienden, die hij er op nahoudt, hooren-na tuurlijk tot hetzelfde sleur-beslaan; spreken van dezelfde dingen. Ja," ging hij voort, dol gelukkig, dat hij zoo welbespraakt was, „hij weet niets meer van artistiek Londen of politiek Londen of voornaam Londen dan de menschen met zaken en villa's in andere sleden. Ik begrijp niet de opvatting van den doorsnee-Londenaar, dat hij, omdat zijn eigen hoenderhok nu in de hoofdstad is, een ruimer uitzicht moet hebben dan alle andere hoenders in liet koninkrijk; ik begrijp niet u-aar dit op gebaseerd is. Je zoudt denken, dat het gezicht op het hoofdpostkantoor van boven van een bus iederen dag den mensen een soort geestelijke aristocratie schonk. De .voorsteden kijken neer op de provincie en Blocmsbury ziet neer op de voorsleden, en waarheid is, dat, met uitzondering van een paar kringen, de Londenaars al hun kennis Pulten uit de nieuwsbladen, die de „provin cialen" net zoo goed lezen." Zij stelde geen belang in het onderwerp, da' zij alleen wat vreemd vond voor hem, om te behandelen. '3, dat denk ik ook wel," zei ze. „Maar An Londen kan je in ieder geval -toch dingen zien cn boeken te lezen krijgen. Om een fcieuw boek te bemachtigen in Becken- hamplon, is niet zoo moeilijk, als om room te krijgen buiten!" „Is dat dan moeilijk?" vroeg hij, daar hij dit wel eens heel anders meende gehoord te hebben. „O, u kent het „buiten" nog niet. Maar dan moét u het eens probeeren. Zij kijken u verwezen aan als u er naar vraagt." Zij lachte. „Toen wij verleden jaar naar hier kwamen, brachten wij een nieuw blik mee, dat wij dan bijwijze van ontbijt zouden ge bruiken. Ik weet nu niet meer hoe liet heettemaar het was een soort van pap. Op het blikje stond, dat het met room moest worden gegeten. Zoo maar, met room. In Amerika is daar dan zeker niets bijzonders aan. Maar de moeite, die wij hadden om hier voor drie stuivers room te bemachtigen! Er was maar één plaats, mijlen ver, waar er wel eens kans bestond, dat je wat zou kun nen krijgen; het was een melkerij, behoo- rende aan een groote dame, die als gunst het publiek van melk voorzag. Niet, dat zij er geen geld voor aannam; maar de klanten waren zeker, dat zij met melk weggingen. Wij plachten er twee 2l driemaal per week heen te gaan en werden dan met heel veel neerbuigendheid geholpen, door een ver waande melkvrouw. In T eerst meenden wij, dat zij de groote dame was, maar toen zij een fooitje van ons aannam, begrepen wij toch wel, dat dit niet zoo zou zijn. Zij was zelf zoo genadig, dat zij beloofde het eens voor ons „op zij te houden." Na zoowal een veerlien dagen, berekenden wij, dal hel ons nu twee shilling zou hebben gekost legen den tijd. dat zij liet voor ons op zijde had gehouden. Ik beloof zelfs, dat het nog meer zou gekost hebben, maar wij gaven het maar op, om buiten voor drie stuivers room te be machtigen en dus deden wij het zonder room. Ik kan niet zeggen, dat ik over het geheel nog dol ben op buiten zijn." „Ik dacht juist, dat u het er heerlijk vondt. Dat wil zeggen," viel hij zichzelven haastig in de rede, „u ziet er hier zoo tevre den uit!" „Ja?" Zij haalde de schouders op. „Ik heb er toch anders tusschenbeide een schrik- barenden hekel aan. Wandelingen buiten gaan zoo gauw vervelen, als je er eenmaal een gewoon bent. Vindt u niet?" Ilij aarzelde. „Het zal wel aangenamer zijn geweest eer de fietsen waren uitgevonden," zei hij. ,,'t Is niet zoo gemakkelijk orn van een wan deling huiten te genieten, als je telkens in een heg moet vluchten, om niet door mid den gereden te worden. Menschen, die rij den, schijnen althans hun verantwoordelijk heid nog wat te voelen, maar iedere boeren jongen springt maar op een fiets en rijdt er op los. Maar het ergste van buiten nog is de blindheid en doofheid van de menschen voor de schoonheden om hen heen. Van mr. Kemp zal ik nu niets zeggen, want ik ben juist tot de ontdekking gekomen, dat hij wel let op de vogels, zij pikken zijn graan op en hij schiet ze; maar ik heb nu al de namen trachten te leeren van de in het wild groeiende bloemen, toch is dat een totale on mogelijkheid!" „Dat wist ik niet," zei ze. „Ik heb' er geen moeite voor gedaan. Wat zijn ze allemaal even dom." Er volgde een Oogenblik stilte. Zijn blik dwaalde even af, maar keerde toen weer tot haar. Zij was alleraardigst om te zien, de bekoorlijkste philisline, die ooit met den blik van een godin slechts oog had voor nummer 1, en voor hem had zij nog het be- tpo.verende *van de brieven, die zij nooit ge schreven had, het verleidelijke van ge dachten, die zij nooit gekoesterd had. Ilij wilde zichzelven niet bekennen, dal hij wel een zweem van teleurstelling voelde. Haar naam werd geroepen, eer hij weer sprak. „Hilda, waar ben je?" „Hoor, mijn zuster roept!" zei ze, „Ik denk, dat hel eten klaar is." Zij trad op het huis toe, met David naast zich, en kwam Bee tegen, ([ie haar al te ge- moet liep. „Mr. Tremlelt heeft mij het leven gered, Bee Ik werd aangevallen, terwijl je uit was." „Heel vriendelijk van mr. Tremlett," ant woordde Bee glimlachend. „Iloe heeft hij dat gedaan?" Het drietal drentelde pralende naar bin nen en zij bedankte hem ten zeerste, toen zij hoorde wat er had plaats gehad. Het trof hem, dat zij een zware, maar lieflijke stem had, en hij voelde medelijden met haar; telkens dwaalde zijn blik weer naar het schoone gelaat. Een minuut later ging hij zijns weegs en de zustere traden binnen. ,,'t Is een echte heer," zei Hilda, „en ik ben wel haast zeker, dat hij gestoken werd, ofschoon hij beweerde, van niet. 't Zou heel romantisch zijn geweest, als hij maar geen kleurling was." „Zij had mij lief om de gevaren, die ik van haar afwendde," sprak Bee zachtjes voor zich heen. „Wat is dat, een aanhaling?" vroeg Hilda. HOOFDSTUK XIX, De rest van den dag leverde niets meer Op en David maakte zich warm in het voor uitzicht, dat haar bezoek zoo spoedig ten einde zou zijn< Ilij had Hilda, sinds den ochtend, slechts één oogenblik gezien. Terwijl Ij ij op zij slond, toen zij de trap afkwam, bad hij haar gevraagd of zij weer naar het veld ging, en zij had liet hoofd geschud en gezegd, dat zij een brief moest schrijven. Ilij trilde bij de gedachte, dat het een brief aan hém kon zijn. Verbeeld je, dat zij dien hém dan nog eens gaf, om op de bus le doen. Wat een dwaas ideeI Nog vreemder echter was liet, dal de ge dachten, die hem zoo menigmaal geboeid hadden in het luchtig gepraat, dat toch zoo innig-onbeduidend geklonken had, stukjes waren, door dezelfde munt geslagen! Wan neer zij elkaar zoo vreemd waren geweest, als zij het er voor gehouden had, dan zou hij nooit het goudgehalle hebben vermoed van dit pasmuntje. Daarom was hij ook maar zoo dood-gewoon geweestdc ziel was tusschenbeide net een duiveltje in een doosje, die weggestopt werd lot hij weer te voorschijn mocht komen. „O, mr. Thackeray, doet u dat toch" niet!" hijgde Charlotte Bronlé gedesillusioneerd, toen hij zich nog eens van de aardappelen bediende; en, waarschijnlijk, had hij toch' nog niet gezegd, om haar hulde te recht vaardigen, tot de kaas kwam. Ilij, David Lee, had dan wel van allerlei banaliteiten gesproken. Hoogstwaarschijnlijk had het' jonge meisje, dat hij zoo dood-gewoon had gevonden, hem dan al voor méér dan alle- daagsch gehouden. Steeds terugkeorende en hem storende in zijn overpeinzingen, had hij oen zinnelijke gewaarwording, deels een geur, deels een smaak waarbij het hem leek, dat hij den geur van heur haar in de keel proefde. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9