LAND- EN TUINBOUW. UIT ONZE STAATSMACHINE. te nemen. Aldus wordt besloten. Van E. van Arkel e.a. Is een adres ingekomen dat de ge plaatste motor door de N.V. Esdeka een hoogst onaangenamen stank verspreidt en het roet valt op de verbouwde groenten en deze voor gebruik ongeschikt maakt. Verder dat de trillingen van den motor in de huizen goed merkbaar zijn. Reden waarom zij ver zoeken van een en ander goede nota te ne men. Naar aanleiding hiervan brengen B. en W. praeadvies uit, waarin zij onder andere zeggen dat door hun College volgens de Wet op een bepaalden dag gelegenheid is gegeven om bezwaren in te brengen ten aanzien van een verzoek van de N.V. Draadvlechterij „Esdeka" alhier, om vergunning tot het plaat sen van een Deutz ruwoliemotor van 25 P.K. en dat toen voor deze zaak niemand is ver schenen er geen klachten of bezwaren zijn ingediend. De secretaris geeft nog eonige toelich ting betreffende het ingesteld onderzoek ter plaatse en deelt mede dat de directeur der „Esdeka" voornemens ie een dezer da gen een nieuw verzoek in te dienen, waar hij dan vergunning wordt gevraagd om de Tookuitlaaifc naar boven aan te brengen. Een ieder kan daartegen dan zijn bezwa ren indienen op den daartoe gestelden datum en bet daarvoor bepaalde uur. Hier na wordt het adres met algemóene stem men vootr kennisgeving aangenomen. Mededeeling geschiedt vervolgens van bet besluit van B. en V/., waarbij deze een ïdoleeringsplan voor het park ,,Die Leijthe" hebbon vastgesteld. In verband daarmede ib tevens nog een verzoek ingekomen van P. van der Sterre tot het maken van een brug. "De Raad besluit deze vergunning onvoorwaardelijk te verleenen. Verder wordt begoten in principe om de Brug- gestrat van de gemeente Leiden over te nemen, mits de oprit naar de Leiderdorp- ■che brug werdt gemaakt vanaf den Hoo- ge-Rijndijk in een rechte lijn op een breedte van 8 M-, de straat in behoorlij ken staat van onderhouden wordt opgele verd en de bestaande kolken worden op gehaald. Mededeeling geschiedt van het schrijven van de Gezondheidscommissie te Alphen aan den Rijn, dat de voorgenomen plannen ten opzichte der sloot aldaari ceer toejuicht en een schrijven van Rijn land, waaruit owa. blijkt dat er een be drag van f9.75 moet gestort worden we gens verkleining van Rijnlands boezemwa ter bij demiping der sloot. Met de aanbe steding der werken zal zoodra mogelijk een aanvang worden gemaakt, mits slecht ant woord van Leiden is ontvangen, dat die gemeente tot een en ander bereid is. Van mr. Balanus is een schrijven ontvan gen dat Starrenburg na sommatie den ver vallen paohttermijn visebwater niet heeft betaald en hem is aangezegd dat overeen komstig de bepalingen der pachtovereen komst, gebruik is gemaakt van het recht deze te eindigen. In verband hiermede stel len B. en W. voor om bedoeld visebwater voor zoover dit eigendom van de gemeente Is, of waarvan het visohredht aan de ge meente is afgestaan te verhuren, en wel ondershands voor den tijd van vier jaren. De heer Starrenburg deelt mede dat hij doh met dat voorstel niet kan vereenigen. en hij gebruik zal blijven maken van be doeld vischwater. Het voorstel wordt daar- na in principe aangenomen met 10 tegen 1 stem (de heer Starrenburg). Ged. Staten verzoeken het gevoelen van den Raad te vernemen, onder toezending van een gewaarmerkt uittreksel uit de no tulen, aangaande het adres van den burge meester dezer gemeente, waarhij deze ver- uoekt om voor den tijd van één jaar in de gemeente Leiden te mogen wonen, in gaande 1 September aanstaande, aanbe den er te Zoeterwoude geen gunstig gele gen woning beschikbaar is. R. en W. wen- schen geen voorstel aan den Raad te •doen, doch zeggen in hun praeadvies dat zij het bejammeren dat de burgemeester het voornemen heeft om de woning te ver laten die hij thans bewoont, aangezien hij self destijds het voorstel heeft gedaan dezo als ambtswoning te bestemmen, en hij zö ook als zoodanig steeds heeft gebruikt. Voorts is bun College de meening toege daan, dat wanneer bedoelde ambtswoning eenmaal door een ander is betrokken, men later wellicht voor bet feit komt te' staan, dat er voor een nieuwen burgemeester geen woning disponibel is en deze nood gedwongen buiten do gemeente moet gaan wonen. Ook zullen er, wanneer een nieu we huurder de woning betrekt, kósten ge maakt moeten worden, die nu wellicht ach terwege kunnen blijven. Het verzoek wordt ingewilligd 'met 8 tegen 3 stemmen (de heer .Starrenburg en beide wethouders). De heer Starrenburg: j,Kipk, ik, heb' nog twee vrienden." Aanbieding gemeenterekening 1923. Deze sluit met een batig saldo van f1344.35 in gewonen en met f 28.510.41 in buitengewonen dienst, totaal batig saldo f29.904.76. Besloten wordt deze rekening voor een ieder ter gemeente-secretarrie ge durende veertien dagen ter inzage neder te leggen en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar te stel'en. Verder wordt eene commissie van onderzoek benoemd, daartoe door den voorzitter aangewezen en bestaande uit de heeren Starrenburg, Noord- man en Van der Krogt. Eveneens wordt eene commissfö voor de begrooting benoemd, n.l. de heeren Stadhouder, G. van Leeuwen en .Wesselingh. Ged. Staten zenden andermaal den Bouw en Woningverordening terug, daar de In specteur der Volksgezondheid blijft aan dringen op sterkere bepalingen voor wat betreft den grensbouw. De ingestelde com missie heeft deze bezwaren getoetst en kan er zich mede vereenigen, dat er aan tege(- moet gekomen wordt, behalve voor wat be treft de open ruimte achter de gebouwen, in ark 30. B. en W. stelleu voor ook hieraan te voldoen, aangezien hun de bevoegdheid blijft in bijzondere gevallen ontheffing te kunnen verleenen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en LW; in stemming gebracht en aangenomen mot 8 tegen 3 stemmen (de heeren J. van Leeuwen, van Bennekom en Noordman). Door fa. J. van den Akker wordt eene subsidie van f700.— gevraagd voor op richting autobusdienst. B. en W. stellen voor onder verschillende voorwaarden f4C0 te verleenen. Aldus besloten. Besloten wordt vervolgens om aan A, H. Vollenberg een stuk grond te verhuren afs opslagplaats van bouwmaterialen. Daarna wordt na stemming besloten om punt 6 te behandelen en niet eerst punt 8, zooals de heer Wesselingh voorstelde. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de Raad de geleende f12000 voor aankoop van een ètuk grond voor woning bouw aan het Rijk terug te geven. Na elenige discussie omtrent het maken van een straat of van een verharden weg op het bouwterrein aan den Hooge Rijndijk, wordt besloten eene straat te maken, verder daarin de rioleering, waterleiding en gasleiding aan te leggen, alsmede om of wel de sloot te dempen of een brug te maken. Ter bestrijding der kosten en voor die aflossing van die f12000 wordt besloten eene obligatiefeëning aan te gaan van f18500, rentende tegen 5 pot. en af te lossen in 40 jaren. Van A. H. Vollen- berg is een verzoek ingekomen om hem grond beschikbaar te stellen voor het bou wen van arbeiderswoningen. In verband hiermee doen B. en _WL het volgende voorstel: De Raad besluit, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan A. H. Volleberg te verkoopen, twee perceeltjes bouwgrond, ge nummerd 21 en 22, op een diepte van 24 Meter uit het hart van de sloot, vóór de som van f800, teneinde daarop arbeiders woningen te stichten, onder de volgende voorwaarden: 1. dat de woningen voltooid moeten zijn binnen 5 maanden na de goedkeuring van dit raadsbesluit. Bij overschrijding van dezen termijn zal een boete verschuldigd zrjh van f25 per week of gedeelte daarvan; 2. de huizen moeten worden opgetrokken van deugdelijk materiaal, door den gemeente opzichter goed te keuren; 3. het type der woningen moet worden onderworpen aan de goedkeuring van B. en W.; 4. de grond mag met verkocht worden zonder goedkeuring van den Raad; b$ niet- naleving dezer bepaling wordt eene boete verbeurd van flOOO; 5. de te bedingen huurprijs is onder worpen aan de goedkeuring van B. en Wl Bjj verkoop der huizen gaat deze bepaling over op den nieuwen eigenaar. Na eenige discussie deelt de voorzitter mede dat B. enW., gehoord de disoussies, voorstellen om hun ingediende voorstel in dien zin te wijzigen dat de boete bedoeld in punt 4 wordt bepaald op f 2000 en dit geldt voor 10 jaar, en voorts dat zij voor stellen een nieuwe bepaling toe te vjoegen, dat de woningen niet verhuurd mogen wor den anders dan aan Zoeterwouders,, onder goedkeuring van Burg. en Weth. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit vporstel aan gen ómen. Eveneens Wórdt alduS besloten tot wijzi ging van de instructie vah den gemeente opzichter en van den administrateur van het waterleidingbedrijf. Vastgesteld wordt de begrooting v'an het waterleidingbedrijf voör het tijdvak 1 Juli 31 Dec. '24, zooals zij* door do conJmissie is opgemaakt nml. i gewonen dienst slui tende in ontvangsten en uitgaven met f 6302.08^ en in den kapitaal dienst op f 789.23. Besloten wordt tot het aangaan eener rekening courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage tot een 'bedrag van f 40.000 in crediet en f 1 per inwoner in debet. Besloten wordt om aan Leiderdorp te botalen f 44Ö.3Ó als bijdrage in de kosten van het bijzonder onderwijs, idem aan Leiden f 248.75, aan Wed. Pijnac- ker f 3 voor lokaalhuur en aan het Rijk f 174.82 als aandeel in de subsidie voor werkloozenkassen, alles over 1923 en te voldoen uit den post onvoorz. ui (gaven 1924. Electrisch net. Naar aanleiding der besprekingen in de vorige vergadering, hebben B. en W. een onderhoud gehad met een vertegenwoordi ger der Sted. Fabrieken voor gas electrici- teit te Leiden, aangaande prijsverminde ring van stroomverbruik en uitbreiding, der straatverlichting in het legerak Omtrent het eerste pimt werd hun mede gedeeld, dat aan vermindering van stroom- prijs per K.W.U. niet kon worden gedacht, tenzij er een ander contract wordt aange gaan, dan het thans ter inzage toegezonde- ne nl. een dat loopt over een grooter aantal jaren. Het concept-contract is nl. gebaseerd op een berekening van 8% voor rente en afschrijving en, wil nu de exploitatie rekening der Sted. Fabrieken klop pen, en er "nog een matige winst overblijven dan zal voor de voorgenomen uitbreiding een bedrag van 4 cent per K.W.U. meer betaald" moeten worden. Desniettemin werd hun medegedeeld, dat wanneer later blijkt, dat er nog eenige re ductie gegeven kan worden men hiertoe vanwege de Sted. Fabrieken uit eigen be weging zal overgaan, aangezien een lageren stroomprijs het gebruik helpt bevorderen. Hierbij merken zij nog op, dat het nor male gebruik is 70 k 100 K.W.U. per jaar per gezin. Voor wat betreft het tweede punt, aan leg straatverlichtingskabel, werd medege deeld, dat dit eene prijs verhooging zal moe ten medebrengen van halven ct. per K.W.U. zoodat dus niet 4 maar 4% cent zal betaald moeten worden, terwijl de gemeente ook voor dit gedeelte zelf voor de lantaarnpalen en lantaarns moet zorgen. Na eenige be sprekingen ia het evenwel mogen gelukken om bedoelde uitbreiding in het Legerak te verkrijgen zonder die halve cent verhooging zoodat dus thans door de Sted. Fabrieken zei worden overgegaan tot aanleg van een hoogspanningskabel in Gelderswoude, het leggen van een straatverlichtingskabel in den Zuidbuurtschen- Schenkel- en Vrouwen- weg, van een huisverlichtingskabel in den Ommedijksehe weg en het leggen van een atraatverlichtingskabel in het Legerak, voor den prijs van 4 cent extra per K.W.TJ, Voor rekening der gemeente blijft dan het beschikbaar stellen der benoodigde lan taarnpalen; kostende plra. f 70 per stuk, het beschikbaar stellen van een stuk grond in Weipoort en Legerak voor het plaatsen resp. van een transformatorhuisje en een schakelkastje een en ander te ramen op plm. f2500. In verband met vorenstaand en gelet op het besluit in de vorige vergadering geno men, stellen zij voor lo. om tot bedoelde uitbreiding te be sluiten en het contract met de gemeente Leiden aan te gatan, nadat daarin de uit breiding van het Legerak is opgenomen; 2o. om een geldeening aan te gaan groot f 250Ó tegen 5% af te lossen in 25 jaar. Ten slotte merken zij nog op, dat het verbruik, enkel huisverlichting, in 1923 be droeg 70.000K.W.U. en het verbruik der straatlantaarns 3000 K.W.U., zoodat dus het te garandeeren minimum van 50.000 K.W.U. ver is overschreden. Voorts, dat het in de bedoeling ligt om voor de te verrichten werkzaamheden ge bruik te maken van de bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen. Nadat wethouder De Boer en de secreta ris nog hebben toegelicht dat er alleen in Gelderswoude dus een kabel komt te liggen waarop en de huisaansluitingen en de straatverlichting kan plaats hebben, zegt de heer Wesselingh dat het met het oog op het bouwen in Begerak en aan den Vrouwen- weg toch wel wenschelijker ware om ook daar een dergelijken kabel te leggen. De heer Van der Krogt vindt dit voor den Vrouwenweg zeker gewensc-ht. Verder vragen nog eenige leden inlichtin-, gen omtrent het contract. Op, voorstel van wethouder De Boer wordt echter besloten om eerst de uitbreiding af te werken en dan het contract de behandelen. Besloten wordt nog eens te informeeren of voor hetzelfde bedrag geen moderne kabels gelegd kuhiii.n worden in Legerak en Vrouwenweg. In een volgende vergadering zal dan kunnen be slist worden. Hierna wordt het concept contract behan deld dat door den secretaris artikelsgewijze wordt voorgelezen. De heer Wesselingh be twijfelt of de gemeente het recht beeft om te beletten dat derden aan particulieren of publiekrechterlijke lichamen eleetriciteit, gas of eenigen anderen energievorm leve ren. Besloten wórdt hieromtrent nader ,te informeeren. Het concept contract wordt hierna vast gesteld, behoudens de kwestie van de uit breiding. De heeren Noordman en G. van Leeuwen zouden graag zekerheid hebben dat de be woners in Gelderswoude ook stroom zullen verbruiken, want anders zou het offer dat de gemeente brengt van f 26.000, toch wel wat groot zijn, indien er geen of slechts wei nige aansluitingen kwamen.. Wethouder De Boer deelt, volkomen dit standpunt en stelt daarom voor dat getracht zal worden dat de bewoners zich schriftelijk zullen verbinden lot het gebruik van elee triciteit. De heer Nóordman doet een voorstel in, dien geest, dat ondersteund door den heorj Van der Krogt,-wordt aangenomen met al-j; gemeene stemmen. Rondvraag. De heer Starrenburg vraagt,1 of Van den Akker met die autobus mag rij-- den en of deze voor het gebruik is gekeurd- door of namens B. en W. Zulks dient ter beveiliging van het publiek en is wettelijk voorgeschreven. De secretaris geeft een toelichting waar de heer Starrenburg zich niet mee kan ver eenigen. Hij stelt de pertinente vraag „Is de bus gekeurd". De heer Kompier, voorzitter, „Neen, dat is niet gebeurd." De heer Starrenburg: „U heeft dan Uw plicht niet gedaan en ik vraag of U zult zor gen dat het alsnog gebeurd?" De heer Kompier: „Vanavond nog." De heer Starrenburg: „Als U het niet doet laat ik de bus over de Lammerbrug aanhou den." De voorzitter sluit de discussie. De heer Van Bennekom vraagt of een vooretel tot het laten maken van een uit breidingsplan eerst in den Raad komt. De voorzitter antwoordt bevestigend en schorste daarop de openbare vergadring om te kwart voor elven in geheime zitting over te gaan. Te half twaalf wordt de open bare vergadering heropend, en met een woord van dank door den voorzitter ge sloten Hel wit in de rozen. Een lezer zendt ons een riek rozentakje en vraagt wat de oorzaak is van de be schadiging, hoe het kwaad te bestrijden en wanneer. Nu de rozen allerwegen in vollen bloei Staan en uit de ingekomen vragen wel is gebleken, dat dit euvel meer voorkomt, lijkt het mij gewenscht er iets uitvoeriger over te schrijven. In het bekende werk over plantenziekten van Van den Broek en Schenk lezen wij over een en ander on geveer het volgende: Het wit van de rozeD, veroorzaakt door een meeldauwzwam (Sphaerotheoa pan- nosa), is een van de gróótste gevaren van de rozen. Op verschillende organen komt de zwam vóór, o.a. op bladeren, scheuten, bloemstelen, knoppen, kelkbladeren en bottels. De onderzijde der bladeren wordt dikwijls het eerst aangetast. Bij het eerste optreden der ziekte vertoonen zich dan op de bovenzijde roodachtige plekjes. Het duurt gewoonlijk niet lang, of beide zijden der bladeren rijn overtrokken met een rag fijn, wit dradènnet. De bladeren krullen om en vallen vroegtijdig af. Vestigt zich de riekte op de jonge scheuten, dan wor den deze in hun ontwikkeling belemmerd en misvormd. Op de oudere deelen der scheuten, vestigt de zwam rich bij voor keur bij de stekels. Op de stengel deel en vormt zij een viltig of korstig bekleedsel, dat ten slotte grijsbruin wordt en- veel dikker en harder is dan op de bladeren. Bij een jaarlijksch optreden, der riekte kun nen de planteD ten gronde gaan. In 'de trekkassen bobben de rozen er nog meer last van dan buiten. De overwintering der zwam schijnt plaarts te hebben tusschen do knopschub- ben. Deze vruchtlichamen zijn zeer klein (1/10 m.M. in doorsnee) en schijnen niet steeds te worden gevormd. In het voor jaar gaat de oersto besmetting dan ook meermalen uit van het mycelium, dat in de oogen overwinterd heeft en tegelijk met den jongen scheut uitgroeit. Onder de factoren, dio in nauw verband staan met de uitbreiding welke de riekte 's zomeTS kan krijgen, noemen wij het weer, den aard van bet loof, de bodemgesteldheid, de bemesting, den onderstam, de variëteit, enz. Wetenschappelijke onderzoekingen, om na te gaan, welk verband er bestaat tusschen den onderstam en de vatoaar- heid voor bet wit, sohijnen nog weinig of niet gedaan te zijn. Te Boskoop acht men den Rosa multiflora een minder goeden on derstam tegen het wit dan Rosa ruzosa of R.-rubiginosa. Ook meent men te hebben waargenomen, dat wortelechte rozen in den regel meer door het wit worden aan getast dan veredelde. Hoewel enkele soorten meer weerstand aan deze kwaal bieden dan andere, zijn geen desbetreffende onderzoekingen inge steld, die voldoende rijn gecontroleerd en waarop men rich inag verlaten. Iedere kweeker kan wel enkele soorten noemen, welke in zijn tuin het meeste hebben te lij den, maar zulke gegevens bezitten geen algiemeene waarde." Door passende groeivoorwaarden jp scheppen traohte men het weerstandsver mogen .zooveel mogelijk te vergrooten. M. a.w. wanneer men zorgt voor een yochtbou- denden, bumusaohtigen bodem en men meste flink, dan zullen de rozen meestal rioh flink ontwikkelen. Als mest gebruiken wij het liefst stalmest. Hiervan geeft men niet spoedig te veel. Men meste in het na jaar of voorjaar. Menigo beschadiging kan op rekening van de armoede worden ge schreven. Bij een flinken groei komen ziek ten veel minder sterk voor. Aan een be paalde grondsoo(rt geven de rozen niét de voorkeur in alle oorden van ons land vindt men dit fraaie bloemgewas en niet zelden in blakenden welstand. Een losse, doorla- tendo bodem is noodzakelijk. Vóór het uitloopen in het voorjaar kan men de struiken spuiten met een l£ pCfc. Boideausche-pap-oplossing. Zoodra de riek te optreedt, is aanwending van fijne zwa vel noodzakelijk. Deze koopt men in de drogisterij, terwijl de zwavel met een spuitje of blaaebalgje aan den onder- en bovenkant van het blad wordt verstoven. Men dient bet gedurende een paar opeen volgende dagen te doen. Een uitstekend bestrijdingsmiddel van het wit ie een bespuiting met salicylzupr. Om tevens ongedierte als luizen te bestrijd den gaat men als volgt te werk. Men losse 10 gram van genoemd zuur öp in een maatje brandspiritus. Daarna losse men 2 ■ons groene zeep op in 10 Liter water, waar na de spiritus met het salicylauur ivordt toegevoegd. Dit mengsel wordt met be hulp van een pulverisateur of andere fijne spuit over de bladeren en scheuten gespo ten, liefst gedurende enkele dagen her haald. Het wit zal dan spoedig verdwfy nen, terwijl het aan het gewas geen schade doet. Zelfs de bloemen kunnen er wel te gen. Salicylauur is, evenals genoemde zwavel, bij den drogist verkrijgbaar, waar ook spuitjes worden verkocht om de zwa vel te verstuiven. Voor het bespuiten ge- braikc men bedoelde besproeiers of wei men koope in den bloemen- of tningereed- schappenhandel kleine spuitjes, welke op een flesoh gezet, de vloeistof zeer fijn doen verstuiven. Met genoemd mengsel worden dus en 't wit en levende dWen bestreden. Belhalve de rozen tast de zwam ook de perzik aan. Deze dient men met ziwavel te behandelen, de perzik verdraagt geen salioylauur. Verder kweeke men de rozen in de zon, niet onder boomen of in de schaduw, liefst niet op den trek op boeken van huizen en tevens in niet te opgesloten tuinen. De roos verdraagt de volle wind, beter dan een overheete, te beschutte omgeving. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw." (Nadruk verboden). Gedistilleerd. Op zeer verschillende wijzen worden wij in den laatsten tijd aan het gedistilleerd herinnerd. De openbare dronkenschap mag verminderen, maar op andere wijze dringt het gedistilleerd zich aan ons op. De drank bestrijding, de geheelonthouding, de matig heidsmannen hebben al jaren van zich doen spreken; zóó vaak, dat men er haast een verleidingspoging in zou kunnen zien, of dat men kon vreezen voor de praktijk van „aanzien doet gedenken". Dan heeft verder de drooglegging van Amerika heeï- wat pennen in beweging gebracht en .tot heel veel pro- en contra-betoog aanleiding gegeven. De Plaatselijke Keuze en het wetsontwerp-Rutgers zijn niet onopgemerkt verschenen en voor- en tegenstanders van de Plaatselijke Keuze zijn nog lang niet uitgepraat. Men heeft zich verder verheugd over het verminderde alcoholgebruik en gejuicht over de verhooging van het zedelijk be wustzijn, dat, tusschen twee haakjes, bij Plaatselijke Keuze wel wat van zijn waarde verliest maar wie zoo maandelijks de bekendmakingen omtrent de Rijksmiddelen nagaan hebben daarentegen een bedenke lijk gezicht gelrokken, toen zij meenden op te merken, dat die verhooging van het ze delijk peil van ons volk gevolgen had voor de schatkist, die wij maar zoo-zoo vónden, want dat het jenevergebruik vermindert, was een verheugenis; maar de schatkist kan de financieele gevolgen daarvan niet dragen. 'En, alsof het tot geruststelling moest strekken Rebben anderen opgemerkt, dat het drankgebruik eigenlijk niet zoo sterk" verminderde, als het wel leek, maar daf alleen de opbrengst van den accijns ver minderde door de clandestiene stokerij en den smokkelhandel, waarmee veel meer werd verdiend" dan de vermindering van de opbrengst van den gedistilleerdaccijns bedroeg. Een mengsel du. van vreugde en teleurstelling. De verbeteraars zijn ook aan het woord gekomen. „Dom", hebben zij gezegd, „om den gedistilleerd-accijns zoo hoog op te voe ren. 't Is de verkeerde wereld. Hoe hooger de. accijns, des te meer voordeel zit er In een clandestiene stokerij of in den smok kelhandel. Verminder den accijns en ge zult zien, dat de geheime branderijen en de smokkelarij verdwijnen of althans vermin deren. Van deri goeden kant hekeken, zou de hooge accijns het drankgebruik moeten doen dalen en dus het zedelijk peil moeten verhoogen; maar die veroverde zedelijkheid gaat weer teloor in wetsontduiking en smok, kelhandel. En dan, voegt een ander er bij, dat verhoogen van den accijns om daar door van drankge- en misbruik te doen af zien, is maar huichelarij: iedereen wcet- dat de verboden vrucht het van alle anders wint in smakelijkheid, en wij welen allen, dat niet het zedelijke doel de drijfveer is geweest voor de accijnsverhooging, maar de nood van de Schatkist. Voor het oogen-. blik staat de zaak zoo, dat de Regeering ongetwijfeld wel het drankmisbruik of overmatig gebruik wil tegengaan, maar dat de Minister van Financiën in zijn hart zich verheugt als de accijns veel opbrengt. Daar* om voelt de Minister weinig of niet9 voor accijnsverlaging. Liever wil hij de geheime stokerij en de smokkelarij te lijf gaan. Ge-, lukt die poging, dan krijgt de schatkist van den nu gesmokkelden drank het volle pond en de schatkist vaart er wèl bij en die wordt in onze dagen haast even' belangrijk geacht als het zedelijk peil. Het wetsontwerp 366 wil in een paar se dert lang (1822 en 1862) bestaande wetten aanvullingen aanbrengen, waardoor de na- deelen voor de schatkist worden te niet ge daan. In de Memorie' van Toelichting staat de Minister wee'r voor de twee factoren, die wij al meer noemden. De handelsfraude ln spiritus en in reukwaters wordt gedrevéfc langs de Wadden en langs de landgrenzen, maar in het binnenland bloeien op haar manier de geheime branderijen. Als illustra- tie haalt de Minister aan, dat in 1923 te. Hoogezand 93 H.L. huilenlandsche spiritus werd aangehaald; alleen reeds voor die partij bedroeg de accijns ongeveer f 59.000. En dan laat de Minister weer de min ot meer dubbelhartige opmerking volgen:. „Voor de schatkist is deze fraude uiterst nadeelig; voor het moreel der bevolking vormt zij een ernstig gevaar, zoowel omdat het smokkèlbedrijf op zichzelf onredelijk is, al9 omdat daardoor misbruik van 'sterken •drank wordt bevorderd". Er had nog aan toegevoegd kunnen wor den, dat ook de maag er onder lijdt, omdat de kwaliteit van de smokkelwaair ook wel eens te wenschen overlaat. Het wetsontwerp bedoelt in hoofdzaak leemten in de wet, die nü ceblekep Zijn. aa? te vullen Wordt het wetsontwerp wet, dan zal we gens verboden vervoer of verboden „neder- lage" niet maar alleen geldboete, maar ook gevangenisstraf geöischt kunnen worden. Nu wordt boete geëischt van dengene, die in eea strook langs de grenzen in huis of stal cf schuur verboden waar heeft, zoodat men bijv. gesmokkeld gedistilleerd op 't open erf kan hebben zonder gevaar te loopen. Daar van maken de smokkelaars gebruik. Het voorstel verklaart ook het aanwezig zijn van smokkelwaar op het erf of in den tuin als strafbaar. Daar „nederlage" builen huis, of erf, of tuin niet strafbaar is volgens de nu geldende wet, kon een smokkelaar zijn waar neerleg gen of zelfs op den weg verlaten, zonder, dat er gevaar was. Zulke waar zal nu kun nen worden aangehouden of in beslag ge* nomen, als zij onbeheerd wordt gevonden. De opslag van gedistilleerd zal in het ver volg gedekt moeten zijn, waar het nu nog vrij is. Gedistilleerd, dat in strijd mei de wet woidt aangetroffen, kan verbeurd worden verklaard, en degene, in wiens pand of op wiens erf of besloten terrein het woïdt ge vonden, wordt gestraft met een boete van vijfmaal den accijns van het ongedekte ge distilleerd van meer dan 50 procent. De bepalingen en de straffen betreffen du9 niét alleen den delinquent, maar ook den* gene, die als heler kan worden aangemerkt In het Voorloopig Verslag werd er dooi' sommige leden op gewezen en er de Regee* ring een verwijt van gemaakt, dat de ver* hooging van den accijns den smokkelhan del en de geheime branderij ten gevolge moest hebben. Alleen van verlaging van den accijns verwachten zij heil. Enkele leden wcnschten den eigenaar oï gebruiker van een gebouw of erf, waar ge* dislilleerd ongedekt wordt aangetroffen, niet te straffen, als hij bleek onkundig te zijn van de aanwezigheid. Daarvoor gevoelde! de Minister niets en hij meent, dat zoodanige bepaling de deur zou openzetten voor aller* lei uitvluchten. Uit bijgevoegde stalen blijkt, dal bijv. jü 1909 de opbrengst van den accijns geraamd werd op bijna 26 millioen. Toen is de accijns} gebracht van f 63 op f 90 per H.L. van 50, pGt. en de opbrengst werd wel iets, maar toch weinig hooger. In 1919 was zij, door, bijkomende omstandigheden, gedaald tot 17 millioen. In 1919 werd de accijns gebracht op f 150 en het gevolg was, dat voor 1920, geraamd werd 'n opbrengst van 33 millioen.. In 1921 werd eindelijk de accijns gebracht oti f 300 en zoo werd de opbrengst voor 1923 geschat op 60 millioen. Het wetsontwerp is het spreekt haast vanzelf zonder hoofdelijke stemming sa.11* genomen in de vergadering van 1 Juli. M dezelfde vergadering is ook aangenomen M Schoenenwetjej waarover wij de vorige week week spraken, met 33 tegen 27 stemmen Ter gen stemden de aanwezigen S.D A.P.-er», Vrijheidsbond ers, Vrijz.-Democraten, eenige aanwezige communist, en de heere# Snoeck Henkemans, Lovinck, Rutgers van Rozenburg. Weitkamp, Bakker en mej. Kali.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6