Humor uit het Buitenland. „le quatorze Juillet" in Parijs. - Waarom ben je zoo zeker dat ze getrouwd zjja Men ziet hen nooit samen. - Daarom juist. (London Mail) Oude dame: Waarom troost je hem niet) Meisje: Hebt U ooit geprobeerd iemand te troosten, die vijf bananen en zes ijswafels ge geten had?. (Punch) Jeanne (romantisch): Ik geloof dat de dichters gelijk hebben, George; alleen in de open. vrije ruimte vinden we ons zelf. George: Nu, we zijn dertig kilometer overal vandaan, de zon gaat onder en ik ben de kaart kwjjt, dus je hebt nu de kans. (London Opinion) - Goeie hemel! Tandarts-stoelen? Ja, oude jongen. Wc eten asperges vanavond (Humorist) Wat heb je vandaag overreden? V- Drie baarzen. Je bedoelt toch niet dat er visch op den weg lagr> Nee, maar do wagen liep het water in. (Ruy Bias) Krelis: Zoo, heb je je varken verkocht, KlaasV. Klaas: Ja, voor zestig gulden. Krelis: Wat betaalde je er voorï Klaas: Zestig gulden. Krelis: Nou, dan heb je ook geen zaken gemaakt. Klaas: Wel, dat varken heeft me den hcelcn winter gezelschap gehouden en dat is toch ook wat waard? XPassing Show) zooals de tegenwoordige leiders. De op groeiende communistische leidersklasse groeit om zoo te zeggen in de macht op en is blootgesteld aan alle verleiding en cor- rupticmogclijkhedcn, die de macht nu een maal meebrengt. Het sterke fanatisme, dat icderen communistischen leider van thans eigen is, zal de opgroeiende communistische leiders niet in het blooed zitten. Wanneer men in de sovjet-unie in de scholen de op groeiende communistische leiders gadeslaat, dan blijkt, dat zich in de afdeelingen van de ,,Komos8ol" overal moreel minderwaardige elementen bevinden, die door de macht van de communistische partij zijn gelekt en door het gemakkelijk leventje, dat hun \voidt voorgespiegeld. Wij gelooven niet aan een innerlijke verandering van het communisme. Zoolang de tegenwoordige lei ders leven cd werken en de macht in han den houden, zal de communistische crde naar allo waarschijnlijk sterk cn actief blij ven. Maar de tegenwoordige leiders zijn reeds allen mannen van omstreeks 50 jarigen leeftijd, hun aantal is zeer gering en een gigantische arbeid rust op hun schouders. Wij zien reeds nu het proces van afbrokke ling van deze gicep leiders. Lenin is dood. Rykow is ziele, Trotzky is niet alleen poli tiek, maar ook lichamelijk niet gezoüd, de meeste leiders zijn nerveus en overspannen. De cischen, die in de afgeloopen zeven jaar aan her. gesteld werden, zijn zoo groot ge weekt, dat ook dc sterkste mcnscheliikc constitutie er op den duur niet tegen be stand zen blijven. Door dik proces van af brokkeling van de oude groep leiders zal op den duur het vonnis aan do communis tische orde worden voltrokken. Wanneer dit proces tot tastbare resultaten zal leiden, is met geen mogelijkheid te zeggen. Maar dat eerst bij het sterven of het verdwijnen van de tegenwoordige communistische lei ders een verandering in de sovjet-unie zou kunnen intreden, is zeker. Zoo zien wij, dat de communistische orde tenslotte aan haar eigen beginselen, aan haar onorganische beginselen ten gronde zal gaanzij zal geen nakomelingschap heb ben, want het leven laat zich niet bespot ten, Wie het leven slechts met het verstand richting wil geven en de oeroude wetten van dc ontwikkeling van het leven vergeet of negeert, kan er niet op rekenen, blijvend succes te hebben. De wetten van het leven zijn sterker dan menscheli.ike theorieën en ook dc communistische orde zal aan dezt» wet onderworpen zijn er er haar ondergang door vinden. PïP'-M A WTTT roodc plekken, huidafschilfering fia en uitslag verdwijnen snel met Akker's Kloosterbalsera, clie Uw lu id zuiver cn gezond 4500 „L^ Qualorze Juillel" dón moet je in Parijs zijn, was me gezegd, dan slaat héél Parijs op z'n kop-, dan is het feest in de heele slad, feest op straat, dan waaien de vlaggen van alle huizen, dan zingen en dansen en drinken de menschen den heelen dag en den hcelcn nacht door. dan is er één onafgebroken vreugde in Parijs, één groote vreugde, die alle menschen verbroe dert. Alle theaters geven gratis voorstellin gen voor wie maar komen wil. Overal mu ziek op slraat, den heelen dag, den heelen nacht! 's Avonds vuurwerk en vreugde vuur en Bengaalsch Jicht! En dit gezien van den Eiffelloren o, je moet gaan oaar Parijs, dien dag!" En ik ging. Ik ben gegaan. Vanuit Holland. Ileb n'n vacantie ervoor bekort. De groole jaarlijksche revue was dit jaar afgeschaft, voor 't eerst vanwege de warmfe en om ongelukken te voorkomen, RECLAME. Madem. Pierrette Madd, de bekoorlijke Madame Bonnacieux uit de "Drie Muske tiers", zegt: "Naeen dag In de open lucht, heelt Recalzeep eene bijzonder verfris- schende uitwerking op de huid". De hy giënische eigenschap pen der Recalzeep zorgen, dat de huid volkomen gezond blijft. 4566 zoo heette het. Maar 't zal wel iels te maken hebben met de linkschheid der regeering, vermoed ik. Er was nu slechts een kleine troepen-defilé langs het graf van den On bekenden Soldaat, heel eenvoudig, maar heel plechtig. Veel menschen waren daarnaar komen kijken, en 's morgens» om 9 uur, daar bij de Are de Triomphe leek het werkelijk al of héél Parijs in feest was. Evenwel,toen ik verder de stad in ging, wa3 ik een en al verbazing. Was dat Pa rijs? Parijs in feest? 't Leek wel een provincie-stadje! Uitgestorven! Vlaggen? ja, hier en daar, van de officieele ge bouwen en van de heel groote zaken-ge bouwen, maar overigens neen. Auto's, taxi's, bussen bijna geen: kale, leege stralen, waar je oversteken kon zonder ook maar een seconde te hoeven wachten. Wat was er gebeurd met hel verkeer van Parijs? Hadden alle chauffeurs, alle autobus-be stuurders vacantie vandaag? En de passa giers dan? Waarom waren er dan niet meer voetgangers, nu er zoo weinig 'vervoermid delen waren? Maar voetgangers waren er ook al niet. '„Hoe zit dat, toch?" vroeg ik een kellner. Die haalde de schouders op Ja, ik moest toch begrijpen, met drie dagen vacantie en zoo'n mooi weer, dan bleven de menschen niet in Parijs hangenl dan trokken ze naar builenI „En le Quatorze Juillet dan? wordt die dan niet gevierd?" „O, zeker! wacht u maar tot tot vanmiddag! Kijkt u vanavond maar eens, van nachtl" „Komen al die va- cantie-menschen dan weer terug om feest te vieren?" „Of het die vacantie-men- se'hen zijn, weet ik niet, maar ik weet wel, dat het èn gisteren èn eergisteren, vol, óvcrvol was in de straten." Dus wachtte ik af, en ging naar de „Rotonde" natuurlijk. Maar eerst liep ik even langs een paar van de groote theaters, die gratis voorstellingen gaven. Het was eigenlijk een beelje zielig, die lange queue menschen voor de „Opéra" en voor de „Go- niédie francaise", waarvan de voorsten at uren gestaan hadden: eenvoudige mensch- jes, die een paar uur brandende zon over hadden voor de kans om ten minste eens éénmaal in het jaar in een fauteuil d'or- chcstre te kunnen zitten, in zoo'n anders zoo vreselijke duren fluweelen stoelI Op de Montpamasse, in de „Rotonde" was 't ook nog rustig. Alleen de kellnera sjouwden druk met tafeltjes en stoelen, die zc naar builen droegen, tot midden op den boulevard toe. In andere café's deden ze net zoo. In héél Parijs werden tafeltjes en stoelen naar buiten gedracht tot midden op den verkeersweg en dat mócht maar zoo, dezen éénen dag in 't jaar mocht dat zoo, omdat het feest was in Parijs, omdat het 14 Juli was, de groote nationale dag, de dag van de inneming van de Bastille. O 4 uur plotseling muziek! Het „Ro- tonde"-orkes!je, dat anders? boven speelt, in de souper-zaal, zat midden op slraat, op éen verhooging, en speelde een marsch in one- step-maat, de melodie van het Ita- liaansche fascislen-lieél .Waaiom ze dit juist kozen als inzet voor de muzikale 14- Juli-viering? Politieke achtergrond? Of wel de jeugd-verheerlijking in het refrein: „Giovinezza, giovinezza, primavera di bel- lezzal" Maar misschien was het ook enkel om het prettige dans-rhythme van dat lied! En gedanst werd er dadelijk vóór het café, op slraat. En als vliegen op honing kwamen van alle kanten menschen toe- stroomen naar de muziek, van wie sommi gen zich eer9t een plaatsje zochten aan een van de vele tafeltjes, en koelen drank be stelden en dan pas- zich mede ten dans be gaven; maar van wie anderen maling had den aan la feitjes en stoelen en koele dran ken; die dansen wilden, enkel dansen, die in de verte al aangedanst kwamen, en niet ophielden voor de muziek zweeg; en die dan zenuwachtig liepen te wachten op het volgende nummer, ook wel overstaken naar den anderen kant van den boulevard, waar een ander café, de „Dóme" zijn orkestje opgesteld had. De „Rotonde" en de „Dóme" twee concurreercnde cafés, en dus ook twee concurreerende orkestjes, die geen enkele beleefdheid tegenover elkaar ii> acht na men, niet verstandig genoeg ook waren om beurtelings hun nummers te geven, maar elkaar trachtten le overlawaaien. Een derde orkestje kwam er weldra bij, en meter of 20 verder. Een vierde nogl De heele slraat was vol dansende menschen I Slraatkooplui kwamen papieren mutsen aanbieden: Indianen-modellen met gekleur de veeren, en Olympiade-modellen: kleurige jockey-petten. Velen kochten zich zoo'n muls. En 't was alsof zoo'n mal papieren ding plotseling grooler vrijheid van bewe gen gaf aan zijn drager of draagster, die gin gen springen als jonge kalveren in een voor- jaars-wei. En dat ging maar door, dat ^ing maar door, tot 7 uur, toen was er een paar uur rust en etens-tijd voor muzikanten en dansers. Ook in andere stadsgedeelten heb ik nog even gekeken. Overal hetzelfde, orkestjes op slraat, stoelen en tafeltjes tot midden op den verkeersweg, en daar tusselien in een dans ruimte waar 't altijd vol was. In de volksbuurten vooral was het ru moerig van pret. Daar waren ook kinder feesten met ouderwetseh koek-happen, maslklinunen en hardloopen iq zakken. Maar de verbroedering? Neen, het publiek vermengde zich niet. Integendeel: ieder bleef in zijn eigen quarlier, in zijn eigen café liefst nog en dat is ook wel le be grijpen, want dóór was men zeker z'n ken nissen te. zullen vinden. En bij vroolijkheid hoort toch ook gezelligheid, nietwaar? Ja toch, er waren menschen, die zich mengden onder publiek wuar ze niet bij h-oorden. Maar er was niet één publiek ook, waar ze bij hoorden dien dag, nergens hoor den ze bij, omdat ze detoneerden in de feestvreugde. Dat waren de armen, de bede laars, die uit alle hoeken en gaten van Pa rijs te voorschijn gekropen waren en hun ellende kwamen ton toon stellen aan de feestvierenden: kreupelen, blinden, oorlogs verminkten. Ze zongen een liedje met schrale stem, vertoonden een paar simpele goocheltoeren, lieten een marmotje kijken of een „geleerde poes" .boden lucifers te koop aan, potlooden; een was degenslikker, een ander vuur-vreler het publiek, het fees lende publiek moest toch geamuseerd wor den voor de paar stuivers, die ze zouden afstaan! Maar gelukkig zijn feestvierende menschen nogal royaal, als ze tóch eenmaal aan 't geld uitgeven zijn, komt een paaT stuiver meer of minder er ook niet op aaD. En dus heeft menigeen van die armen nog een goeden dag gemaakt. 't Vuurwerk 's avonds vanaf den Eiffel loren was schitterend, van dichtbij gezien nóg mooier toch. En aardig vooral het en thousiasme van de toeschouwers bij zulke gelegenheden is het zoo prettig te con- stateeren dat groote menschen, hoe gewich tig ze zich ook mogen voordoen, in hun hart toch eigenlijk nog kleine kinderen blijven, die nog juichen kunnen om een bouquet kleurige vuarballetjes, om een draaiende zon, om een knallende donderbus. Meer was er eigenlijk niet le doen, was er eigenlijk niet te zien in Parijs. „Parijs op z'n kop" geen kwestie van! Een bende? zooals in Amsterdam wel op Koninginnedag? Integendeel! alles even ordelijk en geregeld! Ruzies? vechtpartijen door dronkenschap? 'k heb niet één geval in den kranten vermeld gezien den volgen den dag. En toch zijn er op den 14den Juli in Parijs 10.000.000 (zegge tien millioen!) biertjes „boclcs" gedronken, zonder nog le spreken van de apéritifs, de wijn en de rest 1 Ik wil u eerlijk bekennen: ik wós naar Parijs gegaan, om „Parijs op z'n kop" eens mee te maken wat dót betreft was den 14den Juli dus een béétje een tegenvaller voor me. Maar aan den anderen kant: zóó blij en uitgelaten en toch zoo ordelijk feest te kunnen vieren is dat niet een harte lijk compliment waard aan de Franschen? een voorbeeld, alle navolging waard! M. DE ROVANXO. Parijs, 16 Juli 1924. RECLAME. MODF. Apprecieert u dit jaar de mooie dagen ook zoo? Ik denk, dat het komt, doordat zij pas zoo laat zijn begonnen, en toen nog ieder oogenblik door koude wind en regen- perioden werden afgewisseld. Ik voor mij geniet voor drie als het zonnetje schijnt. Verleden jaar, met die hittegolf, kon je je door de koesterende zonnestralen niet bewegen, je werd finaal geroosterd en alleen 's morgens vóór zevenen en 's avonds na tienen voelde je je een beetje mensch. Ik kan mij geen zomer heugen, waar ik zooveel aan heb gehad als deze; nu kan j9 aan sport doen, wandelen, fietsen, ten nissen, zonder dat je vel een plasje wordt, en als je 's avonds in bed kruipt, voel je je lekker opgefrischt. Op een heerlijken dag, dat de zon scheen en een briesje de temperatuur toch op maat hield, zat ik aan het strand met een boek, dat mij verbeelde de beste lectuur voor zoo'n dag; je leest een paar zinnen en kijkt dan weer op; je tuurt droomend in de verte, je fantaseert een romannetje van de menschen, die langs je heen gaan, en je geniet als een spinnende poes. Ik bofte: vlak bij mij zaten een paar BIJ HARD WERK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, nis hij bij bukken of zicli bewegen voort durend last heelt van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van dezo waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaas ontsteking, waterzucht, nierzand, rheuma- liek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal nrrciilcn an 1 le voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende liet overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een geneesmid del noodig hebt. Zij werken rechtsstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoomïsyerschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 4565 snoezige meisjes, die blijkbaar aan haar gansche tennisclub gevraagd hadden haat op te zoeken. Er kwamen steeds weer anderen een praatje by haar badstoel maken en de een zag er nog liever dan de andere uit. Het was een complete modeshow. De kopij voor dezen brief wandelde kant en klaar langs mij henen. ik zal er u van vertellen. Het opvallendst vond ik de kleur. Er was er maar een heel enke'e tasschoa heelemaai in het wit. Een groen hoedje of een kersroode bandana om den hals onder brak gewoonlijk al die blankheid. De meesten echter droegen een gekleurde jurk of dito mantelpak. Spor.sstof en tricot zie je meer dan voile of neteldoek. Is een toiletje in een van deze materialen, Jar. blijkt de afwerking (kraag, manchetten, e-.inluur en knoopen brjvj toch in éponge te -ijn. Of er valt een gehaakte jurk overheen. Ik voel daar niet veel voor. Het staat antinsser-achtig en alleen heel lange, slanke meisjes maakt het niet plomp. Bovendien is die dracht alleen op straat mogelijk, wz-nt in huis, dunkt me, haken de door de stokjes ontstane gaten aan ieder®

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10