Begrafenis- Onderneming KEERËWEER UIT DE RIJNSTREEK. (emeentelijk electriciteltsbedrijf van Alphen tan den Rijn; b. tot wijziging van art. 1 van de op 21 April 1914 met de gemeente Alphen, Ouds- hoorn en Aarlanderveen gesloten overeen - komst, betredende de levering van electrici- teit aan die gemeenten door de Leidsche Electriciteitslabriek. (171) Afgevoerd daar Alphen met Zwammer- 'dam een ander contract heeft aangegaan, dat nog niet was te overzien. 27o. Voorstel: a. om aan de Commissie tot oprichting van een Monument ter gelegenheid van den DSOen gedenkdag van Leiden's Ontzet ver gunning te verleenen tot plaatsing van dat monument aan den ingang van het Plant soen bij de Jan van Houtbrug; b. om de kosten verbonden aan het ma ken van de fundeering van het monument voor rekening van de gemeente te nemen; c. om het monument t. z. t. kosteloos bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen. (182) Conform besloten. 28o. Voorstel om aan de 3-Octobervereeni- ging, ten behoeve van de uitvoering van hare feestplannen ter gelegenheid van de 860-jarige herdenking van Leiden's Ontzet, een gedeelte van het Plantsoen en den Zoe- terwoudschen Singel kosteloos in gebruik te geven. (183) Conform besloten. 29o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanleggen van een straat nabij de Anna-Paulownaslraat, het doortrekken van de Bloemstraat en het dempen, rioleeren en bestraten van een gedeelte der Driftsloot. (187) Conform besloten. 30o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van eon verbindingsweg van de van Speijkslraat en de Verlengde Oosterstraat naar de Waard- straat. (196) Conform besloten. 31o. Voorstel: a. tot intrekking van het Raadsbesluit van 25 Februari 1924, in zake de overneming van een gedeelte grond nabij den Hoogen Morschweg en de beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den stTaalaanleg op dien grond; b. tot overname in eigendom en onder houd bij de gemeente van een gedeelte grond ten zuid-oosten van den Morschweg, Sectie P nis 725 en 335 beide ged.; c. tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van straten ten zuid-oosten van den Hoogen Morschweg, (206) Conform besloten. 32o. Praeadvies op het verzoek van P. v. Ulden, om teruggave van het aandeel door hem betaald in de kosten van inrichting van het baggerterrein aan do Zijl, nabij do Stinksloot. (189) Conform besloten. 33o. Voorstel: a. tot verkoop aan de Woningbouwveree- niging „Eensgezindheid" van een terrein gelegen ten oosten van den Zijlsingel, Sectie K nis 724, 723, 722, 3433 en 707; b. tot het aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, in verband met de uitvoe ring van een plan der sub a genoemde ver- eeniging tot den bouw van 28 eensgezins woningen en 22 beneden- en 22 bovenwo ningen; c. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; d. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. (172) Conform besloten. 34o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de volledige afwerking van de grondwaterzweminrichting aan de Zijl; b. tot opdracht van het beheer en onder houd dier inrichting gedurende het jaar 1924 aan de Leidsche Zwemclub. (197) Hierbij is het amendement van de heeren .Wilbrink, Eikerbout en Spendel. Ondergéteekendcn stellen den Raad voor het voorstel van B. en W. aldus te wijzigen en achter b te lezen: Het beheer en onderhoud van de sub a genoemde inrichting gedurende het jaar 1924 op te dragen aan de Zwemvereeniging de Zijl onder toezicht en ten genoegen van ons College. Do heer WILBRINK acht het niet dien stig aan ee^x vereeniging beide inrichtingen toe te vertrouwen. Dat B. en W. aanvanke lijk de Zijl wilden uitsluiten, laat zich nog verklaren, maar thans is daarvoor z.i. geen reden meer, gezien de ondervinding niet de Zijl opgedaan, die ook wel een goed zwem feest met f 100 subsidie organiseerde, waar voor de Leidsche Zwemclub bedankte. Het zou ook de sportiviteit en de verhouding onderling niet bevorderen. De, argumenten van B. en W. gaat spre ker nu weerleggen. Dat de Zijl geen erva ring heeft, daarvoor geldt: al doende leert men. Maar ook de Zwemclub zou hier voor Iets geheel nieuws komen te staan en toe zicht op motoren etc. aan een gesalarieerde moeten geven. De Zijl heeft thans toch ook technisch voldoenden steun gekregen, zie het gevormd comité. De heer v. d. HEUVEL kan met B. en W. sub b niet meegaan, van oordeel, dat de gemeente op 't gebied der volksgezondheid de zaken in eigen hand moet houden. An ders heeft de gemeente z. i. niet voldoende toezicht en zeggenschap. Bevreesd voor te groole kosten bij nemen in eigen beheer is hij niet, te meer niet, waar twee takken yan dienst nog toezicht houden, wat anders overbodig zou zijn. 't Bewijst, dat de ge meente anders bang is. Hij stelt voor de «xploitalie van gemeentewege te doen ge schieden. De heer v. .d REYDEN sluit zich geheel aan bij den heer Wilbrink, zulks na nader onderzoek. De Zijl heeft bekwame techni sche mannen achter zich en bij niet vol doen kan altijd nog worden ingegrepen. Met het voorstel v. d1. Heuvel kan hij niet meegaan. Wethouder MULDER kan 2ich totaal niet aansluiten bij het voorstel v. d. Heuvel, wel bij dat van de heeren Wilbrink c.s. Ook hij tiet de twee inrichtingen van verschillenden lord gaarne gescheiden. De VOORZITTER acht het ook niet wen- schelijk van gemeentewegete exploiteeren, wat z. i. duurder zou komen dan vaste baantjes etc., terwijl bij het particulier be heer veel gebeurt is uit louter animo. Werkt de Eendracht b.v. niet goed? Beheeren door deskundigen onder toezicht van de gemeente verdient alleszins de voorkeur. Wat betreft het voorstel Wilbrink, hij gaat liever secuur. De Zwemclub heeft routine en beheert goed. Al doende leert men, zeker, maar zou de heer Wilbrink zijn zaken ook aan onervarenen toevertrouwen onder dit motto? De Zwemclub heeft aan 't hoofd ook een ingenieur. En het organiseeren van een zwemfeest is toch heel iets anders. Waar dadelijk in werking treding noodig is, gaan B. en W. liever veilig. De heer WILBRINK acht De Zijl even goed geoutilleerd als de Zwemclub, die hier even goed al doende moet leeren. Met het voorstel van den Heuvel kan hij zich niet vereenigen. De heer v. d. HEUVEL komt er tegen op, dat de wethouder niet op zijn voorstel ingaat Wat betreft het duurder komen, is dat aan te t'oonen? De VOORZITTER: natuurlijk thans niet, evenmin als van uw standpunt in 't alge meen voor gemeente-exploitatie. De heer v. d. HEUVEL acht het krenterig, nu op eenig geld te letten bij de exploitatie na deze zweminrichting te hebben gescha pen. Gaan de Lichtfabrieken niet goed en handelen vele particuliere zaken niet op een wijze, die wij goedkeuren? De volksgezondheid mag niet op een koopje worden behartigd. De heer KNUTTEL acht om het oog te houden op de arbeidsvoorwaarden ge- meénle-exploilatie eisch. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente natuurlijk duurder uit is, omdat voor haar niets voor niets gebeurt. Wat de Lichtfabrie ken betreft, dat is heel iets anders als bedrijf hiermee niet te vergelijken. Bedoeling is daarbij toch de winst aan de gemeenschap te brengen, waarvan bij een zwembad voor het volk geen sprake is. 't Is niet om op een koopje uit te zijn, alleen om onnoodige uit gaven te voorkomen. De Zwemclub, hij blijft er bij, is meer aangewezen. Sub a wordt z. h. st. aangenomen. Het amendement v. d. Heuvel wordt ver worpen met 219 stemmen. Voor de S.D.A.P. en den heer Knuttel. Het voorstel-Wilbrink wordt aangenomen met 261 stemmen. Tegen de heeren v. Hamel, Ooslveen, Eerdmans en Sanders. 35o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden en omstr. van de Kon. Nederl. Maatschappij: voor Tuinbouw en Plantkunde, om de beide in het Van de Werfpark aan den waterkant slaande treurwilgen te doen rooien. (198)1 Conform- besloten. v 3Go. Voorstel van den heer van Stralen, inzake de beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering' van den Zóeterwoud- schen weg. (179) De heer v. STRALEN meent, dat verkeerde bezuiniging hier wéér in 't' spel is bij het terugnemen van het' voorstel. Hij bestrijdt, dat de werkloosheid in de betrokken vakksn (grondwerkers- en opperbedrijf) is afgeno men. Voor werkverschaffing moeten B. en W» toch wat doen, zie de circulaires van den minister. Dit werk is toch erkend als productieve werkverschaffing, f9000.ar- beidsloonen zijn er bij betrokken. Ruim f 4000 wordt uitgespaard aan ondersteuning, bere kende hij. Hij meent dus ook, dat het werk alsnog moet geschieden. De heer KNUTTEL begrijpt ook niet, welke redenen er zijn om niet tot- uitvoering over te gaan. Zelfs al zou de werkloosheid afnemen. Als er nog voldoende over zijn, gelgk het geval is, moet men voortgaan en ook om werkloosheid-vergrooting in het najaar te voorkomen. De heer COSTER is, gezien het weinige verkeer, met B. en W. eens. De heer MULDER erkent, dat er eenige schijn is om te zeggen, *dat B. en W. zijn gearaaid. Maar de algemeene indruk is, dat het verkeer daar vrijwel nihil is. Aan den Rijnsburgerweg zullen weldra veel arbeidskrachten noodig zijn naar alle waarschijnlijkheid. Om enkele menschen aan een doelloos werk te zetten niet alle ingeschreven grondwerkers zjjn grondwerkers achten B. en W. overbodig. Misschien wordt het later anders, zoo er straten komen etc. Wethouder SANDERS verbetert de uit lating van den heer v. Stralen inzake de verplichting tot werkverschaffing. De mi nister bedoelt heel iets anders, Hat weet htf ook wel. De VOORZITTER heeft zelf waargeno men, dat deze nog piet gebruikt wordt, zoodat geld voor dit plan weggegooid geld is.' Veel is van gemeentewege hier gedaan voor werkverschaffing (geroep: werk dat gebeuren moest!) Geeft dat geea-werkver schaffing? Dit acht hij zuiver een paradepaard. De heer v. STRALEN begrijpt niet, hoe B. en W. nu onproductief kunnen noemen, wat zg eerst productief noemden. De VOORZITTER: beter ten halve ge kt era dan ten heele gedwaald. De heer v. STRALEN constateert, 'dat B. en W. in wegen dus weinig yoor werk verschaffing gevoelen. De werkloosheid in her 'grondbedrijf is nog even groot, bijkans en voor deze groep is iets extra's noodig. Op den Rijnsburgerweg heeft hjj nog weinig vertrouwen, dat duurt al zoo lang. De VOORZITTER zegt, dat de Rjjnsbur- gei weg-verbetering geen fictie is. En aan het ziekenhuis begint men spoedig ook weer. Is het nu verstandig een verkeerd genomen besluit door te zeiten? dat erkent hij thans Te meer, daar de heer v. STRALEN] het toch niet pens zou zijn met de betaling, die gevolgd zou moeten worden. De heer KNUTTEL meent, dat er veel wandel- en tramverkeer ,is en de weg ia slecht. Eenige maanden zijn er wel werk aan en hjj ziet geen reden'om er van af te zien. j 4 «f - [Het voorstel v. Stralen wordt ver worpen met 1812 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heeren Knut tel, Zitman, Wilbrink en mevr. Dietrich. 37o. Verordening tol wijziging van de ver ordening van 17 December 1914 (Gemeente blad No. 32). houdende reglement op het be heer en bestuur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Êï'ectriciteit te Leiden. (190) De heer v. ECK kan zieh vereenigen met het voorstel om meer evenredigheid te bren gen tusschen de retributie van gas- en elec- tricileilsfabriek, niet met de verhooging der retributie met een f30.000. Zoo incidenteel verhoogen acht hij niet gerechtvaardigd, evenmin als hij thans uiting zal geven aan zijn wensch tot afschaffing der retributie. Hij stelt daarom voor f 0.60 te nemen in plaats van f 0.75 gélijk B. en W. willen. De drie laatste jaren stond op de begroo- tiïig een winst geraamd van f 379.000 Dit is 7Va ton meer géweéstl En nu weer verhoo ging der retributie met een f30.000. Waar om, hij weet het niet Ook de heer ELKERBOUT kan niet met B. en W.meegaat wat verhooging der re tributie-opbrengst betreft. Het is een ont trekken aan de winst, die al groot genoeg is. Hij zal voor het voorstel-v. Eek stemmen. De hf er KNUTTEL acht de retributie pre cies gelijk aan het betalen van f 1 aan zich zelf, wanneer hij een brief schrijft. D; wmsl wordt er alleen door weggemoffeld om de groete cijfers der wins1 niet te doen schrikken. Hij acht het daarom nog al kras de retributie bij deze gelegenheid te verhoogen. Wethouder SANDERS heeft geen bezwaar gehoord tegen de gelijkstelling, die noodig was g/wopden. f 0.75 werd geschikt geoor deeld, ook gezien naar elders. De vergelij- I king van den heer Knuttel gaat niet op, j want dezelfde rechten, die van een parU- i culier geheven zouden worden, heft de gi:- meenle nu ook f 0.75 of f 0.60, is een kwes- tie van appreciatie. I De heer v. ECK denkt, dat de wethouder i niet overtuigd zal hebben. De VOORZITTER acht het logisch, als ook van de electriciteitsfabriek nu f 1 weid genomen, gelijk bij de gasfabriek was, om gelijkstelling te verkrijgen. Maar dat cijfer verlaagt men nu. De heer GROENEVELD wijst er nog op, hoe duinwater-mij., tram en telefoon ook ge meentegrond gebruiken gratis. Het voorste 1-v. Eek wordil met 1812 stemmen verworpen. Vóór de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, Eikerbout, Wilmans en mevr. Dietrich. 38o. Praeadvies op de adressen van de Ned. Vereeniging van Grossiers op Eleclro- tcchnisch gebied en de Coöperatieve Inkoop- vereeniging van Melaalindustrieëlen (Coo- pra), inzake het lidmaatschap der Stedelijke Lichtfabrieken van laalstgeno&nde vereeni ging. (191) Uitgesteld. 39o. Praeadvies op het verzoek van de Coöperatie „Ons Doel", in zake het aan de Kolenhandel aren, dié cokes van de Stedelijke Lichtfabrieken betrekken, opgelegde verbod om adressante gascokes af te leveren. .(170) Uitgesteld. I 4Öo. Praeadvies op eenige adressen, in zake handhaving van de Zondagswet'en in voering bij verordening van een z.g. vloek- verbody Uitgesteld. •ilo. Voorstel lot het verleenen van mede werking aan het Bestuur der vereeniging lot instandhouding van bijzondere scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde No. 40, voor de aan schaffing van lner- en hulpmiddelen voor die school en tot vaststelling van den daar op betrekking hebbenden begrootingsstaat. (199) Conform besloten. 42o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van verbouwing van het gebouw, waarin de buitengewone school voor lager onderwijs is gevestigd, en ten behoeve van de aanschaf fing van meubilair. (193) Conform besloten. 43o. Voorstel inzake het verbinden van eene oeconomische afdeeling aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursu9. (200) Conform besloten. Aan de orde komt nu het voorstel van den heer Van Stralen. Ondergeteekende stelt den Raad voor te besluiten dat de ondersteuning aan uitge trokken werkloozen, niet wordt verminderd, doch bepaald blijft'op f 13.50 voor man en vrouw plus 11.50 per kind. De heer VAN STRALEN licht dit voorste! nog nader toe. De ondersteuning mag z. i. onder geen beding worden verlaagd. De mi nister wil dit, wordt gezegd. Hij had ge dacht, dat dan pogingen waren aangewend om den minister terug te houden. Maar dit is niet gedaan, hoewel B. en W. den steun zeiden niet te hoog te vinden. Voor de bedrejging van den minister had men niet uit den weg moeten gaan. Er wa ren nog wel middelen, gezien'hoe elders in de vier grootste plaatsen de normen wel gehandhaafd zijn. Omdat daar het rijk 'geen subsidie geeft? Maar dan had men hier de subsidie moeten opofferen, een paar honderd gulden slechts, meent hij. Waar om ook zoo*n haast bij de verlaging? De VOORZITTER: We hebben al langer gewacht dan den termijn van den minister. De heer v. STRALEN meent, dat B. en W. den raad in kennis hadden moeten stellen van de verlaging. ^Integendeel is hals over kop deze ingevoerd zonder meer. Hij hoopt, dat dp raad met hem zal mee gaan, ook al gaat de subsidie verloren. De heer BAART1 wijst er nog op, hoe el- ,ders een toeslag op de huur wordt gégeven boven den §leun. Moet hier aan iederen eisch van den minister dan maai worden voldaan? Verhooging zou eerder noodig zijn dan verlaging. Dan desnoods maar zonder subsidie. De heer ELKERBOUT vraagt het juiste bedrag dat aan subsidie wordt verspeeld bij niet nakomen. De heer HEEMSKERK betreurt persoon lijk de verlaging, maar de steuncommissie moest zich houden aan de voorschriften van hoogerhand. De raad kan z. i. hier niets. Verzet? De vakbonden hebben ook niets kunnen bereiken. Het 'voorstel v. Stra len is weer een propaganda-middel. De heer KNUTTEL zegt, dat de afbreuk van alles wat voor de subsidies is gedaan, wel snel geschiedt. Met den heer Heems kerk kan hij niet meegaan, die eenvoudig meehelpt den bal over en weer te kaatsen. Eenig resultaat van den parlementairen weg verwacht hij niet, al acht hij het voorstel v. Stralen goed. De arbeiders zullen in actie moeten komen. De VOORZITTER begrijpt niet. waarom men hier altijd Tweede Kamer moet spelen, 't is louter woordenspel. De heer ZUIDEMA verbaast zich over deze breedvoerige bespreking. Hij dacht destijds bij instelling van de Steuncommis sie dat alles bereikt was. Waarom nu altijd dit in den raad gebracht. Wanneer tegen over het voorstel de subsidie op te geven steun stond bij bezuiniging, het was nog iets, maar daarvan is geen sprake. De heer v. ECK: Wel waar. De, heer ZUIDEMA zegt verder, dat ook rekening gehouden moet worden met de uit- keeringen uit de werkloosheidskassen. De heer BAART: Je weet er niets van. Wethouder SANDERS gaat de geschiede nis der steunverleening hier nog eens na. Den minister is te kennen gegeven, dat B. en W. waren tegen verlaging, maar de mi nister hield voet bij stuk. Den heer Baart zeide spr. nog, dat zijn partijgenooten in de Tweede Kamer zich moesten roeren of hij anders naar het departement moest gaan. Of dit geschied is? De steuncommissie is opgericht om te handelen volgens de wettelijke bepalingen. Van overhaasting is geen sprake geweest, zooals hij nader uiteenzet. Er is een maand getraineerd. Voor de vier genoemde plaatsen gelden bijzondere cijfers, daar het leven daar duur der heet. Trouwens ook daar is wel ver langd, zooals hij aantoont. Bij niet volgen van den minister gaat de subsidie verloren. Zelfs zou een handha- vingsbesluit ter vernietiging aan de Kroon worden voorgedragen. En we hebben eenige ondervinding op dit gebied! Deze subsidie bedroeg f 55.000 vorig jaar en is nu naar evenredigheid geslonken. 'ï'en sterkste ontraadt hij aannemen van het voorstel van Stralen. De heer v. STRALEN komt op legen den heer Heemskerk wat betreft propaganda-ma- ken etc., tegen de heer Zuideina en houdt tegenover derr wethouder zijn standpunt staande. Een verdienste van uitstel over eenige' weken erkent hij niet. De VOORZITTER vindt zoo'n uitstel wel verdienstelijk. Is u in den Haag geweest? iDe heer v. STRALEN: neen. De VOORZITTER: dal' zegt voldoende. De heer v. STRALEN: de heer de Gijse- laar vermag daar meer dan de heer van Stralen. Vroeger stond Leiden gelijk met de vier grootste plaatsen. De VOORZITTER: de minister heelt Lei dén geschrapt, dat kan ik toch niet helpen. Dat debat is hier geheel misplaatst. Geest verwanten van de heeren v. Stralen en Knuttel hielden in de Tweede Karner, waar het thuis hoort, hun mond. 't Is louter pro paganda, anders niet. B. en W. hebben zich tegen verlaging verklaard, zonder succes. De heer EERDMANS sluit zich bij den voorzitter geheel aan, zich beklagend, dat van de zijde van den heer v. Stralen, altijd alles verkeerd wordt voorgesteld om den la ter de andere raadsleden nog aan te wrijven, dat zij tegen de -arbeiders zijn, dat met voor beelden stavend. De heer v. STRALEN ontkent beslist nog maals hier propaganda te maken, dat is een beleediging. DE VOORZITTER: u beleedigt ons veel erger. De heer v. STRALEN spreekt uit kennis van zaken met arbeiderskringen, dat is het. Wat de heer Eerdfifcms betreft, hij heeft zich herhaaldelijk een vijand der arbeiders belangen getoond. De heer HEEMSKERK verdedigt zijn hou ding tegenover den heer v. Stralen. Aan be driegerij der werkloozen doet hij niet mee. De heer KNUTTEL zegt, dat volgens alle regelen der kunst de werkloozen hier wor den uitgebuit. Gaan naar den minister geeft niets, toch geven zou tenminste een daad zijn. De arbeiders zullen andere wegen moe ten bewandelen dan de parlementaire en propaganda is- ten minste nog iets om ze daarvoor wakker te schudden.. De VOORZITTER raadt den heer Knuttel wat toch geven betreft aan de gemeentewet in Noordwijk in de vacantie eens goed te 'bestudeeren. - Ook den heer WILBRINK protesteert te gen de houding des heeren v. Stralen en Baart, met wie het wel moeilijk wordt sa men te werken voor de arbeiders. De heer v. ROSMALEN zal tegenstemmen, omdat hij vrij man wil blijven, zieh niet wil laten dwingen door den heer v. Stralen, hoe- wek hij eerst voor had willen stemmen. De heer ZUIDEMA komt op tegen de ver draaiing van zijn beloog door den heer van Stralen, die zuiver propaganda voert zie ook de oproep tot de werkloozen, om op de tri bune te komen, die echter blijkbaar zich niet langer willen laten gebruiken voor po litieke doeleinden. Laat de heeren zelf eens iels doen voor de werkloozen, die meer aan daden hebben dan aan woorden. De heer BAART komt op legen de critiek van den heer Wilbrink, hij zal altijd voor de arbeiders opkomeD. De heer ELKERBOUT zegt, dat hij nood gedwongen tegen zal stemmen. Het vooistel-van Stralen wordt verworpen met 1911 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, WitmaDS en mevr, Dietrich. Hierna wordt behandeld de motie vttf den heer Van Stralen, luidende: De Raad noodigt B. en W. uit de Com^ missie voor Steunverleening te verzoeken in het Reglempnt voor de Steunverleening zoodanige wijziging aan te brengen, dat le. bij afvoering van de steunverleening wegens het bepaalde bij artikel 12 subc, voor de betrokken vakvereeniging of werk- looze beroep openslaat, zoodat er zekerheid is, dat slechts zij worden afgevoerd, die geen pogingen hebben gedaan om werk te vinden. 2e. sug f te doen vervallen. De heer v. STRALEN licht deze motie na-* der toe, volgens de reeds gepubliceerde toe-; lichting. Wethouder SANDERS zegt, dat volgens de zeer positieve voorschriften van den minister deze bepalingen zijn opgenomen (Geroep: zoudl u den minister hier niet liever neerzetten?) Daaraan kan men zich niet onttrekken. De heer HEEMSKERK meent, dat de wethouder destijds onderzoek van ieder ge- val toezei. Als er nu omstandigheden zich voordoen, dat de werkloozen niet anders kunnen? Wethouder SANDERS zegt, dat bij zulkö uitzonderingen het oordeel van het depar tement kan worden gevraagd. De VOORZITTER acht een commissie vaj* beroep op zoo'n uitnemende commissie oia-s gemotiveerd. De motie wordt verworp'en Jinet 189 stemmen. Vóór de S. D. A. P. en de heer Wilmans. 44o. Voorstel in zake het aanbrengen van verschillende veranderingen in het open - baar lager onderwijs, in verband met de laatste wijziging der Lager Onderwijswet 1920 en tot beschikbaarstelling van gelden vóór de verbouwing van de schoolgebouwen aan de Vrouwenkcrksteég en de Boommarkt Door omstandigheden als anderszins stel de VOORZITTER voor ook dit punt uit te stellen. Hij raadt aan de voorstellen van den Minister en de handelingen der Kamers nog eens goed na te gaan Wil men tot uitvoering komen, dan is er haast bij de behandeling; bovendien een ton per jaar gaat anders verloren. Hij stelt daarom voor de volgende week Maandag te vergaderen en dan de uitge stelde punten 38. 39 en dit op de agenda le plaatsen. De heer VERWEY vraagt alsnog overleg met de ondorwijsvereenigirigen. Wethouder MEYNEN maakt excuus voor het gemaakte verzuim in dezen, dat onwil lekeurig is gepleegd, al is het z i. thans niet Zöo erg als dat dit in 1922 gebeurd zou zijn. Het betreft hier niet zoozeer paedagogi- sche of didactische dingen, maar iets, wat in Den Haag is uitgemaakt, waarbij Leiden zich noodgedwongen moet aanpassen. De heer WILMER zegt, dat ook het Bijz. Onderwijs gaarne zou confereeren. De heer v. HAMEL vraagt of het uitstel niet 14 dagen kan worden. De VOORZITTER zegt, flat daartegen groole bezwaren zijn, anders komt men le laat. Diverse heeren vinden er geen haast bij, daar het niet in hot belang van he* onderwijs is. Wethouder MEYNEN zegt, dat 1 Januari 1926 is een fatale datum. Dan zullen heel veel onderwijskrachten automatisch voor Tekening der gemeente komen en vervalt de mogelijkheid een gebouw af te 9laan aa^ een Chr. schoolbestuur, dat recht heeft op een school. De subsidies van 1926 hangt af van 4 data van 1925: 16 Maart, 16 Juni, 16 Sept. en 16 Dec. Op die data moet alles ingesteld zijn volgens de nieuwe bepalingen. De eenige verstandige maatregel van invoering is echter 1 Sept., want dan beginnen op 18 van de 24 scholen de eerste klassen. De datum is dus 1 Sept. 1924 en niet later. De raad moot z. i. dus spoedig beslissen. Hij hoopt natuurlijk, dal de raad zal mee gaan rnet het voorstel. Hoogstens acht da gen respijt kan hij geven, gezien de enorme werkzaamheden, aan uitvoering verbonden. De heer EERDMANS vraagil of hij de scholen kan zien, waarop de VOORZITTER bevestigend antwoordt. Hierna kwart voor twaalf ■- sluiting. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TEL1ÏF. 861 7797 Bodegraven. Bij Kon. bosluit van 8 de zer is aan den heer H. Ie Coullre, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1924, eervol ontslag verleend als burgemeester de-» zer gemeente, met dankbetuiging voor de. langdurige diensten, door hem als burge^ meester bewezen. Eoskoop. Zondagavond onislreks 10 uur had den heer N. C. Loef, die lijdende is aan toevallen het ongeluk in een sloot achter zijn woning in Reyerskoop te valle% met fcet gevolg dat hij verdronk. Naar uit goede bron wordt vernomen',; zal dit jaar vanwege de eest'commissie 1919. de verjaardag van H.M. de Koningin fees telijk worden herdacht op n;vder te bepa^ len datum. Reeds vanaf heden zullen voor dat doel gelden worden ingezameld. RECLAME. 433* Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door Mijnharatt's Sanapirin-Tableiten.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6