SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD Aio. 23. Maandag 14 Juli Anno 1924 OLYMPIADE BRIEVEN. Het voornaamste nieuws van lieden. Bureaui Noordeindsplein. LEIDEN 0 VAN HET Telefoon Oir. en Adm 176 Red. 1507 (Van onzen specialen verslaggever.) Parijs, Zaterdag. De zevende dag. Geachte lezer, ik ga u een luguber verhaal doen. Een luguber verhaal, dat niet ontleend I 'is aan een sensatie-film, een roofhol-historie »f een couranten-feuilleton, neen een luguber (verhaal van een drama dat iets met sport scheen te maken te hebben en dat zich voor frnijn oogen heeft afgespeeld: cross-country I bver 10 kilometer. I Men moge zeggen dat ik scherp ben. May (beHier past alleen het vlijmscherpe mes der Jonmeedoogenlooze kritiek. Deze- cross-coun- jtry in dergelijke hitte is een ontzettend Schandaal geweest, een verkrachting van de poeest elementaire begrippen der sport. Ik jjveet dat er duizenden menschen wachtten. ïk weet ook dat het een Olympisch nummer I bold en dat Olympische nummers coute-que- icoute moeten worden afgewerkt. Maar ik (tveet evenzeer dat dit festijn-van-den-dood leen klad geworpen heeft op de achtste Olym piade als nog nimmer. Och neen, ik schrijf dit niet voor Nürroi, piet voor Ritola. Zij kwamen naar een oud gebruik ^par droit de naissance" één en Üwee binnen, zoo lekker als kip. Nurmi had leen halve baan voorsprong op zijn concur rent, doch dit was slechts gradueel verschil, pëfcn spier van de snuit der .heeren vertrok, keen krampachtig hijgen, geen gewapper met handdoeken. Maar toen! Een Amerikaan sukkelde over öe eindstreep en viel. Werd weggedragen. Het has de eerst acte, een kalm begin. Toen arri veerde een Fransoos die honderd meter vóór Be finish als een dronkelap aan 't zwaaien Ploeg en neerviel. Het was het ergste niet. Een Spanjaard was nauwelijks de Marathon- Boort binnen of in een vlaag van waanzin lukte hij een vlaggestok uit den grond en tui melde neer. Ik weet niet hoevelen er nog feneuvelden als doode musschen. Het was ver schrikkelijk. En ik hoop het schouwspel nim mer weer te zien. Het ergste, dat op bevestiging wacht, feehriff ik met angst en vreeze. Er zou een Zweed dood langs den weg gevonden zijn. Niet louter geruchten zijn het waarop ik dit bericht lanceer. Het zou me niets verwon deren, want ik: heb twee menschen naar het hospitaal zien brengen die meer dood dan levend waren en waarvan er een om 8 uur 's avonds nog bewusteloos was. Het was in derdaad ontzettend. De lezer, de sportieve, vergeve me deze descriptie. Hij ziet in mij een vijand der sport. Integendeel. Zelf liep ik menige cross country en weet een loop als die van giste ren te beoordeelen. Ais ik dan ook deze cross voorstel als boven omschreven, dan is dat niet om de sport een knauw te geven. 'Maar men had toch zooveel nuchter ver stand bij elkaar weten moeten te grabbelen jom. gezien de omstandigheden, het nummer [van het programma te schrappen. Ook des- 'noods morgen den Marathon. „Qualre-cents mètres relais: premier, Hcllande. quarante-deux secondes, r e- cord du monde b a t t u!" O, zool Dat hadden we nooit gedacht. Wel is onze 400 Meter estafetteploeg zeer sterk, maar die loudspeaker-klank: wereldrecord gesla gen, kwam toch min of meer als een don derslag bij helderen hemel. We waren er op de perstribune zóó van in de war dat we geen van allen wisten, wie de vier keien ren die het hem lapten en de groote bla de; g&ven, ieder een andere ploes^ Zeker is dat Boot, Broos en Van den Berge in het stuk voorkwamen, maar of Van Kampen of De Vries het quartet competeerden, durf ik niet met de hand op het hart ie verklaren. Heel lang duurde het wereldrecord niet, want Amerika liep even later den afstand in 41 1/5 sec. Dat kan ermee door. De Yan kees wonnen trouwens ook weer <jlen tien kamp door middel van hun crack Osborn. De Hollander De^Keyzer was nummer 10. Vast geen kwaad figuur! Hij was de eerst in discuswerpen, terwijl hij bij polshoog 3 Me ter 50 haalde. Zijn hordenloop was-echter dunnetjes. Overigens was het vandaag een vrij ver velende dag en ik ben daarom maar even bij de schermers gaan kijken. Holland was geweldig in actie. Ze sloegen achtereenvol gens Polen met 160, Uruguay mot '97, nadat onze beste vrienden uit Zuid-Amerika wie lacht daar? eerst met 40 voor stonden en tot slot ging Amerika er met 106 aan. Kapitein De Jong was in den achtsten hemel, zelf was Arie enorm op dreef, ondanks een beduidende schram ach ter op het hoofd van een slag, die nogal raak was aangekomen en onze captain zwom in vreugdegloed na deze kranige successen J der Hollanders. Zulke voorvechters als De Jong, zulke spontane kerels, die anders zijn dan die heele, halve en kwart-slappelingen, heeft Holland niet genoeg. Wij hebben over hei algemeen te weinig „fighting spirit". Zie on zen scherm kampioen! Men kan het van hem leeren. ATHLETIEK. De Olympische wedstriiden. Met de wedstrijden van Zaterdag en gis teren is het Olympisch athletiek-tornooi be ëindigd. Pas de allerlaatste dag heeft aan Nederland eenig succes gebracht voor wat de puntentelling betreft. Immers onze land- genooten werden derde in de 4 X 100 M. estafette, nadat zij Zaterdag het wereldre cord op 42 sec. hadden gebracht, welk kunstje te voren reeds door Engeland was volbracht, terwijl Amerika daarna het re cord opnieuw verbeterde en op 41 1/5 en vervolgens op 41 sec. bracht. De uitslagen zijn: 400 M. hardloopen: 1. Liddell (Engeland) in 471/» sec. (nieuw wereldrecord), 2. Fitch (Amerika), 3. Butler (Engeland), 4. John-; son (Canada), 5. Taylor (Amerika). 4 X 100 M. estafette: Eerste serie: 1. Engeland, 42 sec. (we reldrecord): 2. Griekenland. Tweede serie: 1. Zuid-Afrika, 42 4/5 sec.? 2. Canada; n. g. Spanje. Derde serie: 1. Nederland 42 sec. (met Boot, v. d. Berge, De Vries en Broos (we reldrecord); 2. Finland; n.g. Hongarije. Vierde serie: 1. Zwitserland in 42 2/5 s.'; 2. Italië. Vijfde.serie: 1. Zweden 43.8 sec.; 2. De nemarken.. Zesde serie: 1. Amerika 411/5 sec. (we reldrecord). Ie demi-finale: 1. Amerika, 41 seconden (nieuw wereldrecord), 2. Zwitserland, n. g. 3. Canada. 4. Griekenland. 2e demi-finale: 1. Engeland 414/5 sec., 2. Hongarije, n. g. 3. Italië, 4. Denemarken. 3e demi-finale: 1. Nederland. 42 l/5sec., 2. Frankrijk, n. g. 3. Zweden, 4. Z.-Afrika. Het was een fraaien strijd tusschen het Fransche en het Hollandsche team, welke door onze landgenoolen met 2 M. voorsprong werd gewofiAen- - Successen der Nederlandsche athleten, roeiers en schermers te Parijs, De cricketwedstrijd HilversumAjax is in een draw geëindigd. De jaarvergadering van den Nederland- schen Voetbalbond. Internationale hondententoonstelling tf Leiden. Finale: 1. Amerika, 2. Engeland, 3. Ne derland, 4. Hongarije, 5. Frankrijk. De Hol landsche ploeg bezette in dezen eindstrijd de vierde plaats achter Zwitserland dat derde was, doch de Zwitsers werden gedis- qualificeerd, zoodat onze landgenooten op de derde plaats kwamen. *4 X 400 M. ESTAFETTE. Finale: 1 Amerika, 3 m. 16 sec. (nieuw wereldrecord), 2. Zweden, 3. Engeland, 4. Canada, 5. Frankrijk, 6. Italië. 3000 M. TEAMRACE. Finale: 1. Nnrmi (Finland) in 8 min. 32 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Ritola (Finland)3. Mac Donald (Amerika); 4. Johnston (Amerika); 5. Katz (Finland). Het eind-landenclassement van deze teamrace luidt: 1. Finland 8 pnt.; 2. Enge land 14 p.; 3. Amerika 25 p., 4. Frankrijk- 31 punten. CROSS COUNTY 10.000 M. 1. Nurmi (Finland) in 32 min. 54.8 sec.;' 2. Ritola (Finland); 3. Johnston (Amerika);1 4. Harper (Engeland); 5. Lauxaux (Frank rijk); 6. Studenroth (Amerika). Het landen classement hiervoor is: 1. Finland; 2. Ame rika; 3. Frankrijk. 10 K.M. SNELWANDELEN. Finale: 1. Frigerio (Italië) 47 m. 49"sec.? 2. Goodwin (Engeland), 3. Mac Caster (Z.4 Afrika). 4: Vavesi (Italië), 5. Schwab (ZwiL seriand), 6. Clarcke (Engeland). TIENKAMP. 1. Osborn (Amerika) 7710 pt.; 2. Norton (Amerika) 7375 pt.; 3. Klumberg (Estland) 7329 pt.: 4. Huusari (Finland) 7041 pt.; 5. Sutherland (Zuid-Afrika) 6743 r>t.: 6 Ger- spach (Zwitserland) 6743 pt.; 7. Johnston (Amerika) 6656 pt.8. Frieda (Amerika) 6618 pt.; 9. Porhola (Finland) 6548 pt.; 10. De Keyser (Nederland) 6509 pt. DISCUSWERPEN: 1. Houser (Amerika), 46.155 meter (nieuw. Olympisch record); 2. Nittymaa (Finland) 44.95 M.; 3. Lieb (Amerika) 44.83 M.; 4. Pope (Amerika) 44. -12 M.; 5. Askildt (Noor wegen) 43.45.: 6. Hartranft CAm.) 42.49 M. De MARATHON: De Olympische Marathon is gewonnen door den Fin Stenroos in 2 uur 41 minuten en 22 3/5 sec. Zijn ernstigste concurrent arriveerde pas 3 minuten later. Leidsche Athletiekkring. Het bestuur van den L. A. IC heeft, onze waarschuwing ten spjjt, z'n plannen doorgezet en gisteren, ondanks alles, den eersten com petitiedag gehouden. iWÖ betreuren dat ten

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9