No. 1973Q. ZATERDAG 13 JULI Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEEDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN; 80 Cis per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk (ageren prijs. Kleine Adverlentién, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplsln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COÜBANTi Yoor Lelden per 8 maanden ƒ2.35. pet week 0.18, Buiten Lelden, waar agenlen gevestigd rijn. per week .'i.e. .0.18, Franco per post 2.85 -H portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Biaden EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. Gebrs. W. F. en" H. Florisson, om ver gunning tot oplichting van een moffclin- richling in het perceel Beschuitsteeg No. 6, kad. Sectie I. No. 2-16; b. Gebrs. Eshuis, om vergunning tot op richting van een meubelfabriek in het per ceel Lange Schoolsteeg Nis 9 en 11, kad Sectie G. Nis 1309 en 1310. Gelet op de arll. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 26en Juli e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet lot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente- bestuur of een zijner leden zijn verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 12 Juli 1924 Adressen aan den Raad. De heer J. J. van Stralen stelt den Raad voor te besluiten, dat de ondersleuning aan uitgetrokken werkloozen niet wordt vermin r' derd, doch bepaald blijft op f 13.50 voor man en vrouw plus f 1.50 per kind. In de toelichting wordt gezegd: dat de ondersteuniogsbedragen, welke thans aan de werklooze gezinnen worden uitgekeerd reeds zóó miniem zijn, dat van verdere verlaging daarvan geen sprake mag wezen. Zelfs al zou de Regeering dreigen met in trekking der subsidie, hetgeen nog niet ge schiedde, dan nog zou de gemeente naar zijn meening liever cenige honderden guldens per week subsidie dienen op te offeren dan er toe mede te werken, dat nog verdere in zinking van de gezinnen der werkloozen plaats heeft. Door de Commissie voor Sleunverleening zijn in het Reglement voor de Steunverlee- ning een aantal wijzigingen aangebracht, waarvan sommige naar het oordeel van deu heer Van Stralen zoodanige verslechterin gen van de werkloozenzorg inhouden, dat hij zich genoodzaakt ziet den Raad zich daarover te doen uitspreken. Artikel 12 van het gewijzigde reglement bepaalt: „Geen uitkeering wordt verstrekt aan: c. diegenen, die een jaar uit een werk- - loozenkas en/of een steunregeling uitkeering hebben genoten, zonder in dien tijd ten min ste een maand te hebben gewerkt; f. diegenen, die moeten worden geacht, niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfstak, waarin zij geregeld gewerkt hebben. Het zou naar zijn meening zeer onbillijk zijn, werkloozen, die crisis werkloos gewo.- den zijn en ondanks hun pogingen geen werk hebben kunnen bekomen, van steun- ycrlecning uit te sluiten, ook al duurt huYi werkloosheid dan langer als een jaar. De stellige bewoordingen van het geci- teerde artikel sluiten zelfs de mogelijkheid uit, dat door het instellen van beroep uit schakeling uil den sleun kan worden voor komen. Hij dient daarom volgende motie in: De Raad noodigt B. en W. uit de Commiy sie voor Steunverleening te verzoeken in hel Reglement voor de Sleunverleening zoo danige wijziging aan te brengen, dat: le. bij afvoering van de sleunverleening wegens het bepaalde bij artikel 12 sub c, voor de betrokken vakvereeniging of werk looze beroep openslaat, er zekerheid is, dai slechts zij worden afgevoerd, die geen po gingen hebben gedaan om werk le vinden 2e. sub f. le doen vervallen. Piov. Bond van Ziekenkassen in Z.-Holland In café „Zomerlust" vergaderde heden morgen bovengenoemde bond in jaarverga dering. De Voorzitter, de heer F. D. Gaastra van Den Ilaag, opende de vergadering, wel kom boetend de opgekomen afgevaardigden. De Voorzitter van Leiden roept hierna de aanwezigen welkom toe in de stad Lei den ,en hoopt, dat een woord van protest zal uitgaan van deze vergadering legen het ontwerp ziekteverzekering, dat de beslaande ziekenkassen ten doode opschrijft. Hierna werd direct aangevangen met een jnl tiding van hel welsoativerp van Minis ter Aal berse over ziekteverzekering. Als In- loidcr trad op de heer Gaastra. Spreker be gon met er op te wijzen, dat vooral deze bond reeds voldoende had bewezen, dat er een streven beslaat om in dezen lijd, waar mogelijk is, zichzelf te helpen. De kosten van beheer waren in deze altijd tot een mi nimum teruggebracht, wat de gelegenheid openstelde de uilkeeringen zoo hoog moge lijk op te voeren. Echter bleven er altijd nog die te weinig verantwoordelijkheidsgevoel hadden, en deze moeten gedwongen worden, dat zij geholpen worden voor zoover ze zicli zelf niet helpen kunnen of willen. Voor dezen is in hoofdzaak het thans in gediende ontwerp in het leven geroepen, doch wij slaan daarmede voor het feit, dat degenen die reeds poogden voor zich zelf le zorgen, hierdoor in slechtere conditie ko men, en tevens het medezeggingschap in hun eigen zaak hun wordt ontnomen. Het laat zich verklaren, dat daarmede door ons niet kan accoord gegaan worden Het Hoofdbestuur adviseert dan ook, dat de provinciale afgevaardigden de zaken be hoorlijk overzien en ernstig bespreken liefst in tegenwoordigheid van personen die door hun invloed ten goede kunnen werken, waarvoor speciaal genoemd worden Kamer leden, Voorzitters van R. v. A. Spreker geeft hierna de grieven aan welke tegen het ontwerp aangebracht worden. Er wordt nog gewezen op een belofte naar aan leiding van een audiëntie door Minister Aal berse gegeven, dat aan de wenschen van den Bond zou tegemoet gekomen worden, en waarvan in het ontwerp niets te vin den is. Door den heer J. F. Kuijer', Den Haag, secretaris, wordt aangedrongen, dat men zich krachtig uitspreekt legen het ontwerp, dat de beslaande kassen ter zijde zet, en veel minder geeft op zwaarder verplichtin gen, en dat zonder belangrijke wijzingen totaal onaanneembaar. Het aantasten van de rechten en hel be staansrecht der beslaande kassen moet tot iedcren prijs worden voorkomen. Hierna werd voortgegaan met de agenda en de notulen voorgelezen en verschillende mededeelingen gedaan, waarna pauze werd gehouden. Mej. A. II. M. Trel, alhier, is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het onderwijzers examen. Voor het „Mereurius"-examcn Duil- sche liandelscorespondentie zijn in Den Haag geslaagd de heoren T. J. Bergers en J. Markus, alhier. Ds. Joh. W. Groot Enzerink hoopt mor genavond voor lid eerst na zijn langdurige ziekte voor de Ned.-Herv. Gemeente op le treden, en wel in de Pieterskerk, In de vacature wijlen mr. J. C. van der Lip in de Gem.-Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap alhier is voor zien door de benoeming van den heer P. J. Hartevelt. Toegelaten tot de eerste klasse der Gem. II. B. S. alhier is niet Joh. R. Bink, doch J. Roosje de Bink. Gisternamiddag hebben in de Senaats kamer der Universiteit de twee laatste pro moties in dezen academischen cursus tot doctor in wis- en natuurkunde plaats gehad. Bij de promotie van den heer A. Th. van Urk, op een proefschrift: „Metingen over zuurstof, stikslof en hare mengsels", -y^ml prof. Kamerlingh Onnes, die als promotor optrad, aanleiding op le merken, dal aange zien dit een van de twee laalsle promoties was, waarbij hij als promotor optrad prof. Kamerlingh Onnes treedt dit jaar wegens het bereiken van den 70 jarigen leeftijd af verschillende herinneringen bij hem naar voren kwam -n. De promotie van den heer Van Urk voerde in gedachten terug naar den tijd, toen hij nog vurig verlangde door metingen lot de kennis le geraken van de toestandsvergelijkingen bij lage temperatu ren. met welke wij nu door de reeksen van sedert verrichte onderzoekingen althans in groole lijnen vertrouwd zijn. De titel van hel proefschrift, een werk van blijvende we tenschappelijke waarde, deed hem er in het bijzonder aan denken, hoe hij het onderzoek van hel gedrag van zuurstof en stikstof t o.v. de wet der overeenstemmende toestan den bij lage temperaturen in den eersten lijd van zijn professoraat slechts in een verre toekomst mogelijk had geacht. Wat het on derzoek der mengsels betreft, het bracht hem den glorietijd van het natuurkundig la boratorium voor den geest, die Kuenens ont dekking van de retrograde condensatie voor het laboratorium deed aanbreken. Prof. On nes vond liier gelegenheid hulde le brengen aan de nagedachtenis van dien diep betreur den geleerde en wees er in dit verband op, hoe de heer Van Urk geen betere hulde aan diens nagedachtenis had kunnen brengen dan door met den heer Verschoyl, die uit Engeland was overgekomen, om hier op het door Kuenen ontsloten gebied te werken, de isothermen van stikstof en zuurstof en haar mengsels le bepalen, waardoor het beeld, dat Kuenen van de vloeibare mengsels van deze stoffen ontworpen had, werd aange vuld en tot zijn volle waarde kwam. Bij de hierop volgende promolie van den Keer Tuyn z?ide prof. Onnes, dat zijn herin neringen aan dr. Tuyn teruggaan lot evon na het vloeibaar maken van het helum en dus zich over het geheele dect der „helium- periode" (in den (ijd van de promolies van dr. Braak en dr. Clay sprak men van water stofperiode) dat achter prof. Onnes ligt, uit strekken. Aan het slot voegde hij aan de woorden, waarin hij dr. Tuyn zijn vleiend judicium mededeelde, een woord van dank toe voor hetgeen ook dr. Tuyn in de laatste jaren had bijgedragen tot het geluk, dat de proeven met vloeibaar helium hem steeds hadden geschonken en nog blijven schenken. In het bijzonder hadden hem daarbij getroffen de genegenheid en de ijver, met welke zijn jon gere medewerkers hem trachtten te doen vergelen, dat bij het voortsnellen der jaren meer en meer van hetgeen hij vroeger zelf deed, door hen wordt overgenomen. Geheel onder den indruk van het schoone en verheffende van zulk een levenserva-. ring, eindigde prof. Kamerlingh Onnes, breng ik voor haar u, den laatsten doctor dien ik mocht promoveeren, mijn harlelijken dank. Prof. Lorentz wa3 naar hier overgekomen, om deze twee laatste promoties van zijn vriend en ambtgenoot bij te wonen. Heden is het de laatste dag van de welgeslaagde Amerikaansche Week. Van morgen volgden de studenten het tweede deel der lezing van prof. Van Vollenhoven over: Het land van Hugo de Groot, en een lezing met lichtbeelden van prof. W. Mar tin over: Het nationale element in de IIol- landsche kunst. De Week wordt vanmiddag besloten met een boottocht naar het Kagermeer en een thee in de sociëteit „De Kaag", een en ander aangeboden door do Nederlandsch-Ameri- kaansche Fundatie, wier voorzitter, de heer W. Westerman, aldaar de Week sluit. Door het „Comité ter versiering en verlichting der stad bij de 3-Oclober-feesten 1921" was gisteravond in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia", aan de Breeslraat, andermaal een vergadering belegd, om de bewoners der verschillende straten op te wekken commissies te vormen voor het in zamelen van gelden en het versieren der straten. Bijzonder groot was de opkomst dezen keer zeer zekfcr niet, en de vergade ring heeft dan ook slechts ongeveer twintig minuten geduurd. Desondanks waren de re sultaten niet onbevredigend. Wel waren niet uit alle straten afgevaardigden geko men, eenige uilnoodigingen ten spijt; maar er is toch geenszins reuen om hevig teleur gesteld te zijn. Als men begint te bemerken, dait een zeer groot aantal straten versierd zal worden (en zulks slaat reeds vast), dan blijven heusch de bewoners der lusschenliggende stads gedeelten niet achter. Voor een goeden gang van zaken is het echter wenschelijk, dat tijdig met de voorbereiding wordt begonnen en daarom vermelden wij nog even, dat de secretaris van bovengenoemd comité, de heer M. Ziegelaar, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen te verschaffen, woont: Oude Singel 166. Dat de vergadering van gisteravond niet tevergeefs i3 gehouden, zeiden wij al. Na dat de voorzitter, de heer Touw, een wel komstwoord had gesproken, en medegedeeld had, dat in het centrum der stad reeds vrij wel overal commissies werkzaam zijn, stel de hij de vraag wie alsnog bereid waren hun. medewerking le verleenen. De Nieuwe- Rijn bleek ruim vertegenwoordigd en daar mede was tevens het vormen van een com missie verzekerd. Verschillende aanwezige heeren zullen daarvoor ijveren en tegelijker tijd trachten de Botermarkt te bewegen lot samenwerking. Aanwezig waren verder één ol meerdere bewoners van: Oude-Rijn, Donkersteeg (met Hoogstraat) en Zooterwoudsche-Singel, ter wijl levens een aantal adhaesiebeluigingcn waren ingekomen. In genoemde stralen heeft de actie dus „grond onder de voeten gekregen". Wij vertrouwen, dat zij daar thans spoedig ter rein zal winnen. Het noemen van de namen der heeren, die zich voor de goede zaak heb ben gespannen, lijkt ons momenteel over bodig. De juiste samenstelling der commis sies is immers nog volkomen onbekend. Vermoedelijk zullen wij hen echter al bin nen zeer korten lijd kunnen vermelden. En hopelijk geven zich inmiddels weer nieuwe medewerkers op. Vooral de zakenmenschen dienen wèl le bedenken, dat de onkosten maar heel tijdelijk zullen zijn. Bij een zeer bescheiden schatting kwam de voorzitter gisteravond reeds tot een getal van GO.000 vreemdelingen, die met de 3-October-feesten de Sleutelstad zullen bezoeken. Welnu, wie in de eerste plaats plukken daarvan de vruchten Gisteravond werd op de gewone wijze door het bestuur der Vereeniging tot Opleiding van Bewaarschool houderessen aan haar Kweekschool op het Rapenburg al hier, in tegenwoordigheid van afgevaardig den der Plaatselijke Schoolcommissie, het jaarlijksche examen afgenomen. Aan alle candidaten werd het diploma uitgereikt, n.l. aan de dames A. Callenbach en M. Elzinga, uit Den Haag; F. Gugel, uit Rotterdam; E. Kloos en S. M. F. Schilham, uit Leiden; M. D. van Male, uit Schoondijke; J. A. Ruys, uit Utrecht; J. M. van deT Schalk, uit Noordwijk-aan-Zee. Naar wij vernemen hebben reeds G van de 8 geslaagde candidaten een toezegging ontvangen van het aanvaarden eener be trekking. Op de H. B. S. voor Meisjes met 5- en 6-jarigen cursus alhier zijn toegelaten tot de 1ste klasse. 14 candidaten, afgewezen is 1 cand.; toegelaten tot de 4de klasse (afd. II. B. S. 6-j.c.) 1 cand.; lot de 5de klasse (afd. H. B. S. 6-j. c.) 2 candidaten. De onderlinge werklieden vereeniging „Genot en Vermaak" viert vanavond in „De Graanbeurs" haar zilveren jubileum. Tot secretaris van de zangver. „De Slem der Volks" is gekozen de heer J. J. Limburg (Vaartkade 8). In hoofdzaak is een voorloopig program ma samengesteld voor de herdenking van het 20-jarig bestaan in November a.s. De directies onzer bioscoop-theaters welen toch altijd iets te brengen wat het bioscoop bezoekend publiek een geheelen avond doet amuseeren. Zoo was hel dan ook gisteravond. In het Casino-theater werd, na een goed voor-programma, een heel goede film vertoond, getiteld: „Blinde Harten", een boeiend drama in 5 acten, gespeeld door Hobart Bosworlh. Jammer dal dit theater schaars bezet was, wat dan ook niet de schuld van de film is, welke een bezoek aan 't Casino ten volle waard is. Van het uitgebreid programma in het Luxor-theater willen wij de speciale aan dacht vestigen op het hoofdnummer, een bijzondere film in 7 acten: „De Revue- Prinses". Deloryse, de beroemde danseres vervult haar rol op uitstekende en aantrek kelijke wijze, daarin krachtig bijgestaan door de vele andere medespelenden. Het is een meit zorg samengestelde film, alleszins waard gezien te worden. Ook van de zijde der Ned. Spoorwegen zullen bij den overweg S.S. achter „Tuin- stadwijk", met ingang van Maandag 1G Juli, voorseinpalen zoowel aan de zijde Wittepoort als van de zijde Hazerswoude in dienst gesteld worden. Deze seinpalen zul len niet op veilig gesleld kunnen worden, tenzij de weg vrij is, en do kruising onge hinderd gepasserd kan worden. .Wij vernemen, dal de Ver. voor Ghr. Jeugdhulp alhier een huis heeft gehuurd ter uitvoering van het door haar voorgestelde doel. Ter gelegenheid van hel tienjarig be staan van den Militairen Molordienst, welk feit heden 1e Haarlem wordt herdacht, is een sterrit gehouden, waaraan deelnamen de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Gelder land en Utrècht. De afdeeling Leiden van het vrijwillig landstormcorps „motor- dienst" was sterk vertegenwoordigd; naar scha/Ring met ongeveer veertig auto's. Deze afdeeling vertrok gisteravond van hier en kwam vannacht omstreeks één uur te Haarlem, waar zij in de kazerne „De Koudehoorn" werd ondergebracht. Naar men ons meldt, was bij den sterrit Zuid-Holland hel sterkst vertegenwoordigd. De afgevaardigden dezer provincie kwamen ook het beslc op tijd binnen. Vanmorgen te negen uur werden op het exercitie-terrein van de cavalerie-kazerne te Schoten behendigheidswedslrijdcn gehou den voor automobielen en motorrijwielen. Onder de toeschouwers bevonden zich o. m. de Minister van Oorlog, vertegenwoordigers van den chef van den Generalen Staf en van den commandant der marine te Helder, benevens tal van andere autoriteiten. Gistermiddag is door de recherche uit den autobus op Wassenaar aan het Noord einde iemand gehaald en naar het politie bureau gebracht, die te Wassenaar, zich uitgevend voor officier, verteringen in een café had gemaakt zonder le betalen. Gisteravond is op den Ilaagweg de 19-jarige II. v. d. W.f uil Voorschoten, ter wijl hij per rijwiel zich vasthield aan een autobus, toen deze bus uitweek, tegen een paal gereden Hij viel bewusteloos op jlen grond en is door den Ecrsle-IIulpdienst Ier onderzoek naar het Ziekenhuis gebracht. Wegens het drukke verkeer met Bel gië zal door de Ncd. Spoorwegen met in gang van heden een extra-trein van Am sterdam G. S. naar Antwerpen en Brussel worden ingelegd. De trein zal voorloopig alleen op Zaterdag loonen. Deze trein zal ook hier sloppen. Aankomst 1.33; ver trek 1.35. Bovendien zal in dezen (rein een cloorgaand rijtuig naar Bazel gesteld wor den .waarin van af Amsterdam plaatsen besproken kunnen worden. Programma voor het concert in het Van-der-Werf-park door hel Stedelijk Mu ziekkorps a.s. Dinsdagavond, te acht uur: Maskeradc-marsch, Geijp; Ouverture „Pheire", Massenet; „An der Schonen blaue Donau", wals, Strauss; Fantaisie uit „Madame Butterfly", Puccini; „La Sabo- ticre", Ganne; „La perle du Danube", wals, Vollstedt; „Gruss am Stockholm", marscli, Kohlmann. „Wij willen, kunnen en zullen het goedkoopste zijn, zoowel in kwaliteit ais in prijs. Ziedaar de leus, waaronder de heer W. F. Kors, Haarlemmerstraat 21124b, zijn zaak drijft, naar hij gisteren met nadruk verzekerde, toen wij en eventjes een kijkje kwamen nemen. Het is deze leus, die hem ook heeft genoopt aan zijn zaak in bodrijfü- lcleeding en gemaakte ondergoederen, een c-igen eleclrisch atelier le verbinden onder leiding van zijn dochter, die in het bezit is van het diploma der Leidsche Industrie- en 1 BINNENLAND. Geschenken van H. M. de Koningin aaa landsgrooten in Ned.-Indië. Van 16 Juli ai worden rijwielmerkcn ver. krijgbaar gesteld. De reeds toegekende Rijkepensioenen znl- len niet worden verlaagd; die, in de toe. komst te verleenen, zullen wel verlaagd worden. BUITENLAND. Herriot krijgt in den Franschen Senaat een votnm van vertrouwen. Moordaanslag op den EgypUschen premier Zagloel pasja Vrees der Dnitsche vakvereenigingen voof zwaardere lasten op de arbeiders. Vakschool, en gesleund door de 22-jarige pracüsche ervaring van den heer Kors zelf. Het bovenhuis, dat kort geleden is vrijge komen, is hiervoor gedeeltelijk ingericht, terwijl de rest bestemd is voor pakkamers, enz. Belangstellenden kunnen, zoo zij zulks wenschen, er zichzelf van overtuigen, dat de inrichting werkelijk praclisch en solide is. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven C3G werkzoeken den. j KERKELIJKE BERICHTEN. "I Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite.- Eglise wallonne: Dimanche malin, 5 10'/» heures, Mr. Pijnacker Hordijk, pasteur 5. Nimègue, lo -Mr. Cler. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, prof. dr. II. A. van Bakel, te Am sterdam, voor ds. Makkink. Remonslrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. Lente. Ver. van Vrijz.-Hervormden: Geen dienst Vrije Katholieke Kerk, Bonifaciuskapeï, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, Dienst. Provinciale begrooting van Zuid-Holland voor 1925. Aan het verslag van het afdeelingsonder- zock wordt het volgende ontleend: Bezuiniging. Eenige leden be pleitten verlaging van salarissen en loonen in openbare diensten die, volgens hen, niet in overeenstemming zijn met <le loonen en salarissen in hel particuliere bedrijf. De overgelegde begrooling baarde hun teleur stelling. Een der leden meende op een verlaging der salarissen en loonen met 10 pet. af schaffing van kindertoeslag en betaling van pensioen uil eigen middelen te moeten aan* dringen. Een ander lid wees als middel lot bezui niging of vermindering van het personeel en een meer economisch beheof. Vele leden brachten God. Stalen hulde dat deze de begrooling hadden opgemaakt zonder tot voorstellen omtrent loonsvermin dering te zijn overgegaan; de loonen zijn in derdaad niet hoog, terwijl de financieele toestand der provincie geen aanleiding geeft tol het voorstellen dezer noodmaatregelen. Salariëering politieperso neel. Er werd gevraagd of Ged. Stalen hun houding niet willen herzien len opzich te van de salariëering van hel politieperso neel in gemeenten met minder dan 1500 zielen. Ged. Staten zouden nl. toelaten daf op de wedden van de veldwachters in die gemeenten de pensioenen welke zij genie ten, in mindering mogen worden gebracht. Batig saldo 1922. Gewezen werd op het groote batige saldo in 1922. In ver band daarmede werd door een lid gevraagd of de raming der opcenten der Rijksinkom- stcnbclasting niet te hoog is, en of, medo door vermindering van den post, „onvoor zien" in plaats van 2 openten niet mot heffing van 1 opcent kan worden volstaan. Andere leden achtten verlaging niet ge- v.-enschter dient toch eenige continuïteit in de heffing to bestaan, terwijl de* verla ging van den post .onvoorzien" mede niet wenschelijk en mogelijk werd geacht. Een lid bepleitte do vermindering der opcenten op ongebouwde eigendommen tot 10, terwijl een ander lid dc afschaffing van tollen te water en te land aanbeval. Wegen en vaarten. Dc aandacht werd gevestigd op zg. commissiewegën wel ke door de gemeenten moeten worden onder houden, waaronder er zijn, die het karak ter van provinciale wegen gekregen heb ben, zooals de weg Noord wijkBloemend-al en die van Middelharnis. De onderhouds-»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1