Mo. f9735. VRIJDAG 11 JULI Anno 1924 Öfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!?! 80 Cis per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COUHANTt Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.35. per weekf 0.18. Bulten Lelden, waar agenten gevesUgd tljn. per week r.O.ia, Franco per post 2.8S portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Vischmarkt 13, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar GROOTE SCHEL- VISCH f 0.26—f 0.37, WIJTING a f0.15, p. pond en NIEUWE HARING a f 0.0C per st. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 11 Juli 1921. ONTEIGENING. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend, dat ter voldoening aan art. 7 der Onteigeningswet de slukken bedoeld in art. 6 dier wel. belrettende de verbreeding van den Lagen Rijndijk, ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 11 Juli a.s. tot en met 5 Augustus d.a.v. Belanghebbenden kunnen gedurende dien termijn, alsmede gedurende acht dagen na verloop daarvan bezwaren tegen de voorge nomen onteigening en het plan van het werk schriftelijk inbrengen bij den Minister van .Waterstaat. Zij, die dit bij hun bezwaar schrift verlangen, zullen in de gelegenheid worden gesteld hunne bezwaren mondeling loc te lichlen. De bezwaarschriften zijn vrij van zegel recht. N C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 11 Juli 1921. Chr. E. B. S. met 5-jarigen cursus. Togelalen zijn lot klasse I zonder exa men: J. VV. Baker, P. Borgerding, C. Brussée, A. Cos» G. Creniers, C. van Cuiienburg, L. II. G. Mcllig, J. P. Iloogedoorn, J. P. G. Man- have, A. G. Mieog, E. Munting, P. C. Plooy, D Rollema, W. Taat, W. F. Verheij van .Wijk. Toegelaten lot klasse II: M. E. Broeksta en T. L. Tampoebolon. Afgewezen: één candidaat. Toegelaten lot klasse III: W. J J. 4e Does en R. R. Boersma. Afge wezen één candidaat. Toegelaten tot klasse IV Abr. E. Schouten. In ons Blad van gisteren stond dat van de la naar de 2e klasse was overgegaan H. J. Bouma. Dit moet zijn: H. J. Boorsma. Gem. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Toegelaten zijn tot de eerste klasse: A. F. Bakker, L, Berczy, Joh. R Bink, F. Bloemink. Henda. C. E. Blom, C Comman deur, C. M. den Duik, L. J. van Duijn, D. G. E. Engelberts, J. C. M. A. Geyer, H. J. Haze- voet, A. Hemerik, M. Hoek, C. J. W. Hoogen- doorn, J. M. de Jong, N. J. de Jong, D. A. Korpel, W. Kerpel, Jacqe. Koolhaas, II. C de Krijger, P. G Krijnen, H. W. A. Louw- rier, C. Lui, Suze M. Mennes, S. J. Meyn, Ghrisla. Monhemius. Louise Noleboom, G. J. G. van Tarijs, Emie Roodhuyzcn, L. J. Ruiten, J. W. Rijnders, Zuzanna O. A. San Ciorgi, L. Fa fee Scha e ff er, Jaca. A. van der Swaagh. II O. Thomas, Cornelia M. Vel- ie.na, G. J. Vermeulen, J. H. Versteeg, S. A. Vies, M. de Vries, W. A. M. Walenkamp, J. Wiethoff en J. F. Zwart. Tot d? tweedh klasse: A L. Beukman, J. G. II. Bokslag, Klara G A van den Ende, P. J. Wuile en H. Kerkvliet. Tol de derde klasse: J Langendam en G. Speel. Tol dc vierde klasse: Anna J. Bosman. Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen. Bevorderd zijn naar de 2de klasse: Le. Ra. Bosman, He. Bijlstra, A. G. Cu- pedo, W;i. van Dunnen. G. v. der Giessen, J M. Goddijn, H. van Ilest, Ca. Kroon, Aa. C. Kruis, D. A. Mcgchelse, Ma. Ila. Ca. Mon- lanus. Ne. Paats. Ma. Wa. Stol. Ja. Ca. G. de Thouars, Ca. P. C. Verheul, Da. Vermond, C D. Vinkc. P. de Vrind, Ga. Ha. M Walen kamp. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 2de naar de 3de klasse: Aa. Ila. Dozy, Ca. E. Engels, Ha. tra. Es- ser. Ja. Na. Ililarius, Sa. Na. Kerswagen, Ha R C. H. Kruis, Ia. Laman. IT. B. van Oosterhout, R. L. Snijders, J. Snijders, Ja. C T. Sweering. Ca M. Teljeur, Ma M. .T. C. van Ulden ,Joha. E. P, Vellekoop J. Verhoe ven J W. F. Vcrwer, F. Vink. Niet bevor derd 4 leerlingen. Van de 3de naar de 4de klasse: C. Amersfoort, Pa. Ha. Broek veld, N A. de Bruijn, J P. A. Castelein, Ca. Wa. Dirksc Ca. J Huge, H. F. J. Immens. Ila. Kramer, Joha. Kroon, II. J. Mol, Aa. II. E. Peeters. Ja. J. Schade, E. Ae. Sikman, Aa. M. C. 1 idemans. Je 'sGravenhage is geslaagd voor het voorloopig machinistendiploma de heer J J ltoman, alhie^ Voor het akte-examen Nijverheidson derwijs N X is te 's Gravcnhage geslaagd de heer A. van Weeren alhier. Tot leeraar in scheikunde aan liet Chr. Lyceum te Zutfen is benoemd dr. S. van Woerden, alhier. Mej. L. Koomans, cand. in de theologie aan de Rijksuniversiteit alhier, benoemd tot hulppredikanle bij de Ned.-Herv. Gem. te Hoogkerk en Leegkerk, heelt deze benoe ming aangenomen. Bij beschikking van den M-inisler van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de overbrugging van den Ouden Rijn bij het Haagsche Schouw de student van de Technische Iloogeschool te Delft de heer L. Schilthuizen, alhier. In de lijst van nieuwe leerlingen voor _het Gymnasium is gisteren weggevallen de naam van J. M. Donkers. De vereeniging „De Zijl" heeft een adres ingediend bij den gemeenteraad, om het beheer van de Nieuwe Zweminrichting op te dragen aan de zwemvereeniging „De Zijl". Als Raad van Toezicht hebben de na volgende heeren zich beschikbaar gesteld: P. Fehmers, eleclr ingenieur, adj.-directeur aan de Lichtfabrieken; dr. II P. Veldhuij- zen, arts; C. J. Nieboer, hoofd-inspecteur der electriciteitsfabriek, en A. Ph. Bles. bouw- kundige-aannemer. Door de Oudercommissie der O. L. School Duivenbodestraat is aangesteld om onderwijs te geven in het mandolinespel de heer A. K. A. Burgdorffer, musicus alhier. De Amerilcaansche studenten hebben gisteren, zooats wij reeds met een enkel woord meldden, een bezoek aan Delft ge bracht. Zij bezichtigden er de Nieuwe Kerk met de graftombes van Prins Willem van Oranje en Hugo de Groot.Vervolgens heeft de architect der kerk, de heer Van der Kloot Meyburg, een uiteenzetting gegeven omtrent den bouw en de herstelling van het bede huis. Hierna hebben de studenten het Mu seum van Meerlen bezocht, waar de direc - trice, mej. Ida Peelen, het gezelschap heelt rondgeleid. Prof. Colenbrander hield vandaag hel tweede deel zijner lezing over: Hel Indische Rijk van Nederland, en prof. Van Vollenho ven zijn eerste lezing over: Het land van Hugo de Groot. Daarna vertrokken de studenten naar Haarlem, om er de Groote of St. Bavokerk en het Frans Hals Museum le bezoeken. De Amerikaansche gezant zal aan de ge meente Leiden een Amerikaansche vlag aanbieden. Naar het Haagsche Anela-kanloor van hier verneemt, heeft prof. dr. W. Nolen, af getreden hoogleeraar der Medische Faculteit, een brief ontvangen van hel Comité voor het Behoud der Klassieke Opvoeding. Hieraan is het volgende ontleend: Het Comité voor het Behoud der Klassieke Opvoeding wendt zich lot u, om de gevoe lens te vertolken, waarmede het bericht van uw aftreden als hoogleeraar door de vele duizenden Nederlanders is ontvangen. Leiden verliest in u een man, die de ge wichtige belangen eener klassieke opvoe ding, ook voor medici, met groote warmte heeft bepleit, die enge vakopleiding van de ware universitaire studie wist le onderschei den en aan deze gedachte ook in de dage- lijksche aanraking met uw studenten uiting placht te geven. Gij hebt hen doordrongen van de waarheid, dal wél de moderne tech niek een medicus onmisbare hulpmiddelen en belangrijke gegevens verstrekt; maar dal de kunst van genezen gebaseerd is op de kennis van den mensch, en dat juist daarom naast de studie der realia, die liet technisch kunnen moeten schragen, de humaniores den aanstaanden medicus die hoogere be - schaying moeten geven, welke voor de ver vulling van de menschkundige laak, die hen wacht, onontbeerlijk zijn. Een kwarteeuw geleden, toen de 19de ecuwsche overschatting der techniek ten koste van het menschel ijk element nog al gemeen in Europa hcerschle, hebt gij de klassieke opvoeding welen le beschermen te gen de aanvallen van een bekrompen ulila- risme. En toen voor eenige weken uw slem voor het laatst in het Academiegebouw heeft geklonken, was het om le waarschuwen te gen funeste -nivelleering en om te spreken van de gaven van hart en van geest, welke den geneesheer de vervulling zijner taak mogelijk maken. Veel is in de lusschenlig- gende perioden veranderd. Hetgeen destijds de uiting scheen van conservatisme, wordt thans meer en meer beschouwd als de hoop der toekomst. Moge het u een voldoening zijn, dat gij, door uw vruchtbaar streven en uw krachli- gen invloed op het thans levende geslacht der medici niet weinig er toe hebt bijgedra gen, dat in het land der klassieke opvoeding de eischen vaktechniek die der innerlijke beschaving niet hebben doen vergeten én dat juist den geneeskundigen zelf, wien een klassieke opvoeding niet ten deel is gevallen, ondubbelzinnig van dat gemis getuigen, ge lijk uit vele aan het Comité gerichte brieven is gebleken. t— Bij de heden door de architecten LI van der Laan en ir. A. van der Laan namens het bestuur der R.-K. Meisjesscholen, al hier, in het bureel der Handelsbeurs (Stads- zaal) gehouden aanbesteding van: de ver bouwing van de L. O. School met bewaar school aan de Oude Vest, de L. O. School met bewaarschool aan de Van der Werf- straat en het Zusterhuis aan de Pelikaan straat, waren ingekomen de volgende 12 inschrijvingen, t.w.: a. (de beide Scholen voor L. O.); a. en b. (massa, de beide Scholen en het Zuster huis): J. van Iterson, Rijnsburg, a. f55.000, massa f 100.500; J. Warnaar, a. f59.110, massa f94300; J. C. de Waal, Rotterdam, a. f54.400, massa f95.100; S. Strijk te Oude Wetering, a, f52.000, massa f88.000; W. Oudshoorn Zn, a. f47.628, massa f83.759; Jac. van Riet, a. f47000, massa f80.300; N.V. Erica de Vrede, a. f49.500, massa f85.300; C. W. Lindenhof, a. f46.595, massa f80,036; H. P. L. Vorst, a. f46.500, massa f80.000; A. J. de Later en P. H. Meyer, a. f42.000, massa f79.280; ICorswagen Zn., a. f 44.000, b. f74.500; J. P. Y. de Vries, Wijk a. Zee en Duin, a- f40.843, massa f72.320. Waar geen Woon plaats is vermeld, is deze Leiden. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën is aan deze gemeente ter tegemoetko ming in hel tekort op de exploitatie van 156 arbeiderswoningen enz., gebouwd door de bouwvereeniging „De Goéde Woning" al hier, met de bij Kon. besl. van 11 Januari 1921 toegekende voorschotten uit 's Rijks kas, alsnog een jaarlijksche bijdrage toege kend van ten hoogste f 19.548,75. „Hedenavond concert". Concurrentie- geest is oorzaak dat men het bekende bordje tegenwoordig m steeds meer café's gaal aan treffen. Het publiek wil nu eenmaal muziek en de caféhouders hebben daar rekening mede le houden. Ook de gérant van café „Eigenzorg" aan den Stationsweg alhier, I heeft zulks begrepen. Hij gaat thans zelfs i nog een stapje verder elan in vele café's het geval is, en zorgt er voor dat de bezoekers van zijn inrichting zoo vaak zij zulks wil- len, van goede muziek kunnen genieten. In i het café is namelijk een groote eleclrische piano (merk Hupfeld) geplaatst, welke er niet alleen fraai uitziet doch tevens ook zeer goede muziek doel hooren. Dat d-e bezoekers tevreden zullen zijn, staat bij ons vast. Ter Rijkspostspaarbank werd op het postkantoor alhier in Juni op spaarbank boekjes ingelegd f 119.516.45 en terugbe taald f 113.367,38; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 6179,07. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 94. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op Slaatsschuldboekjes inge schreven nominaal f400 en afgeschreven nominaal f 650; derhalve minder in- dan af geschreven f 250. Het aantal nieuw uilgege- i ven Staatsschuldboekjes bedroeg 2. Landarbeiderswet. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft naar aanleiding van een brief van den Mi- nister van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw inzake de Landarbeiderswet als zijn meening kenbaar gemaakt, dat voor een doelmatige, overzichtelijke en zoo eenvoudig j mogelijke -werkwijze de bepaling, dat bin- nen een bepaalden kring slechts één Ver eeniging of stichting werkzaam kan zijn, I van overwegend belang wordt geacht. J net Comité is overtuigd, dat het in-het- levcn-roepen van meer dan één Vereeni ging, binnen een bepaalden kring, noodza kelijkerwijze moet leiden tot versnippering van krachten, tot verhooging van admini stratiekosten en tot een onderlinge concur rentie, waarmede de belangen der landar beiders allerminst gediend zouden worden. Bovendien is het herhaaldelijk in de prak tijk gebleken, dat in verschillende besturen van Vereenigingen, als in deze bedoeld, j zoowel in confessioneele als in andere rich ting invloed gegeven kan worden in overeen stemming met de gevoelens van de verschil lende deelen tier bevolking in het betreffen de gebied. Mochten 6ommige Vereenigin gen zich zoodanig ontwikkelen, dat met de belangen der onderscheidene gTocpen dor bevolking niet voldoende rekening wordt gehouden, dan ware te overwegen, welke maatregelen daartegen genomen zouden kunnen wordenmaar het comité zou hot eon hoogst ongelukkig verschijnsel vinden, wanneer de verschillende godsdienstige en politieke gevoelens, welke onze bevolking in zeker opzicht verdeeld houden, ook tot strijd aanleiding zouden kunnen geven bij de maatregelen tot het verstrekken van grond aan landarbeiders. Op grond van het bovenstaande acht het comité het zeer ongewensclit dat een wijzi ging in de Landarbeiderswet en de uitvoe ringsvoorschriften wordt aangebracht waar door do mogelijkheid wordt geopend tot het in-het-leven-roepen van verscheidene, ook confessioneele organisaties binnen ééü- z elf den kring. Voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp: Voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, juichten verscheidene leden der Tweede Kamer het toe, dat door twee Ministers uit dit kabinet door de indie ning van dit wetsontwerp een poging is ge daan, om de bij een deel der bevolking nog steeds bestaande bezwaren tegen den vaccinatiedwang uit deu weg te ruimen. Verscheidene andere leden waren gaarne bereid eerbied te toonen voor de overtui gingen van anderen, doch meenden daarin niet zóó ver te mogen gaan, dat zij met die overtuiging rekening zouden willen houden, ook als daardoor de veiligheid vau mede burgers in gevaar zou worden gebracht. De- zo leden gaven als hun oordeel te kennen, dat onvoldoende is toegelicht waarom thans zulk een ingrijpend voorstel wordt inge diend. In Engeland, Zwitserland en Amerika is gebleken, tot welke betreurenswaardige ge volgen de openstelling van de mogelijkheid tot het ontvangen van vrijstelling van de vaccinatieverplichting leidt. Blijkbaar heeft men liier te doen met het drijven van een kleine groep, die de bezwaren tegen de vaccinatie hoeft opgewarmd. Het gevolg van het voorstel zal zijn, dat in bepaalde landsgedeelten haarden van infectie zullen ontslaan, welke voor het gelieelc volk ge vaarlijk kunnen worden. De eerst aan het woord zijnde leden ont kenden, dat het bezwaar tegen den vacci natiedwang slechts nog in een kleine volks groep zou leven. Naar hun meening valt dwang tot toepassing van een bepaalde ge neeskundige behandeling buiten de bevoegd heid van de overheid, te eer, als die dwang zich ook richt tegen gewetensbezwaren, te weten bezwaren, voortkomende uit de gods dienstige overtuiging van de betrokkenen. Eén lid betreurde het zeer, dat de Re geering niet verder is gegaan en niet den vaccinatiedwang gehoel heeft afgeschaft. Met een beroep op dc H. Schrift gaf hij als zijn oordeel t>e kennen, dat de vaccinatie ongeoorloofd is. Andere leden zagen in do Heilige Schrift geen enkel bewijs, dat de vaccinatie als eea voorbehoedmiddel tegen ziekte ongeoor loofd zou zijn. Men wees in dit verband op de wetten tegen de melaatschheid, door God zelf ingesteld. Ten slotte merkten eenige leden nog op, dat, indien het ontwerp tot wet mocht wor den verheven, vrijstelling van het verplich te schoolbezoek zal moeten worden toege staan ten behoeve van kinderen wier ouders er bezwaar tegen hebben, dat zij voortdu rend in nauwe aanraking komen met niet- ingeënten. Afgezien van het punt van den vaccina ticdwang werd het wetsontwerp vrij alge meen ongunstig ontvangen. Het meerendoel der leden, die zich ter zake uitlieten, wa ren onaangenaam getroffen door het sterk ^ambtelijk karakter, dat aan de voorgestelde regeling is gegeven. Het gevolg zal hiervan zijn, dat de belangstelling voor algemeene belangen bij dc medici sterk zal gaan ver minderen. Het werd ook de vraag geacht of het Staatstoezicht de nieuwe taak naar behooren zal kunnen vervullen. Een lioofd- inspecteuren en vijf inspecteur zullen het werk niét af kunnen. Men verzocht overlegging van do bere kening van de vermeerdering van uitgaven, welke zoowel voor Rijk als gemeenten van de uitvoering van dit ontwerp het gevolg zonden zijn. Wel waren de hierboven aan het woord zijnde leden niet blind voor de voordeden, die het ontwerp in eenige onderdeden biedt doch deze voordeden achtten zij te duur gekocht. Het wegvallen van den aangifteplicht voor het hoofd van het gezin werd betreurd. De bezoldiging der marine-officieren. Aan „De Tel." ontleenen wij het volgende over de door den Minister van Marine ont worpen bezoldiging9regeling voorde marine officieren, welke regeling op 1 Januari 1925 zou moeten ingaan en waaromtrent aan de algemeene vereeniging van marine-officie ren advies is gevraagd: Deze bezoldiging zou dan gelden voor builen de keerkringen voor zeeofficieren, officier-vliegers, officieren der marine, of ficieren van de marinesloomvaarldienst en officieren der administratie. Tract Tract. Tract aan aan aan Rangen en dienstiijdon wal boord boord geh. ongeil. Luit ter zee 3de kl 1800 1700 1200 Na 2 j. dienst als officier 2000 1400 1400 Luit. ter zee 2de kl 2300 1700 1700 Na 4 jaar dienst als off. 2560 2300 1900 6 it 91 >1 2700 2500 2100 n 8 U 11 II 2900 2700 2500 10 tl n rt 3100 2900 2500 t, 12 v 3300 3100 2700 U it ri a 3500 3300 2900 10 it it tt 3700 3500 3100 a 1® ti ft h a 3900 3700 3300 ,1 20 a t> a 4100 3900 3500 Luit. ter zee Isle kl. 3600 3400 3000 Na li paar dienst als off. 3900 5700 3300 16 n 91 II 4200 4000 3600 18 n O II 4500 4300 3000 20 n 11 91 4800 4600 4200 22 n It II 5100 4900 4500 21 71 n it 5400 5200 4800 Kap. lult ter zee 5400 5200 4800 Na 22 jaar dienst ala off. 5700 5500 5100 24 a ii a G000 5800 5400 26 it ti a 6300 6100 6700 23 a a a GG00 6400 0000 Kap. fer zeo 6700 6500 6100 BINNENLAND. Overleden is le Montrenx generaal J. B, van Hentsz. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp: Voorziening tegen be smettelijke ziekten. De Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers en het Centraal Industrieel Verbond zullen ageeren tegen het ontwerp-Tariefwet. De ontworpen bezoldigingsregeling voor de marine-officieren. BUITENLAND. Mc Donald legt in het Lagerhuis een ver klaring af over zijn ontmoeting te Parijs met HerrioL Het debat in den Pranschen Senaat begint met een rede van Poincaré. De Belgische minister van bnitenl. zaken over den politieken toestand. Ook een rede van Stresemann, den Duit- schen leider der bnitenl. politiek. Amerika weigert het ontwerp-verdrag tot onderlingen bijstand van den Volkerenbond. Na 28 jaar dienst als off. 7000 6800 6400 30 7300 7100 6700 32 7600 7400 7000 Schout-bij-nacbt 8800 8600 8200 Vice-admiraal 9500 9300 8900 De adjudant van H. M. de Koningin, luit.-ter-zee baron Do Vos van Steenwijk, seint omtrent de reis der Koninklijke familie in Skandinavjjë: 9 Juli te 'Aandalsnes, in Romskalfsfjord, aangekomen; iedereen wèl. Geslaagd is to 'eUravenhage voor heb onderwijzers-oxamen mej. O. M. J. Post, to Woerden. „Het Vad.v zegt: Wij vermoeden, dat de Centrale van Vereeaiigingeu van Personeel in 's Rijks dienst, waarvan wij gisteren een bericht opnamen, zioh met een formeel kluitje in het riet beeft laten sturen, toen men te genover de heeren onbkendo, dat een wets ontwerp op de korting van pensioenen in de maoik zou zijn. Van een nieuw ontwerp is inderdaad geen sprake, maar van wijeaging der Pen sioenwet, door welko wijziging de korting op de pensioenen ontstaat. Wij kunnen ei" bijvoegen, dat de wijziging reeds bezig is de stations to doorloopen, welke het, vóór haar komst in de Kamer, doorloopen moet. In zake de geruchten omtrent verkorting van den waohtgeldtijd, kunnen wij mee- deolen, dat tij al Btaat. er nog niets vast, niet van grond zijn ontbloot. Een wijziging in de Pensioenwet daartoe is mede te wachten. Te Rotterdam is, 56 jaar oud, over leden de heer Corn. Immig Jr., directeur van de bekende drukkerij Corn. Immig en Zoon, aan de Nicuwehaven. In September j.l. heeft de drukkerij vijftig jaar beslaan. In de Industrieele Club te Amsterdam heeft do Vereeniging van Nederlandsche .Werkgevers een buitengewone ledenverga le ring gehouden, welke druk bezocht was. De voorzitter ir. C. F. Sto,rk, opende de vergadering met eenige mededeelingen van internen aard, alsmede over de dezer dagen geëindigde zesde internationale arbeids con ferentie te Genève, welke hy had bijgewoond. Do algemeene indruk, dien men, aldus ze'da hrj, van deze samenkomsten meebrengt, ia, dat de positie te Genève voor den werk gever hoe langer hoe moeilijker wo.dt, diar aan de adviezen der patroons door de ver tegenwoordigers der werknemers, daarin meestal gesteund door de afgevaardigden der regeeringen, blykbaar geen waarde wordt gehecht. Do opmerking, door een der aanwezig.-n gemaakt, dat de werkgevers in die omstan digheden beter doen met weg te blijven, kon de voorzitter niet beamen. JTet instituut dezer conferenties is, zoo merkte hrj op, blijvend, daar het berust op de overeen komsten van den Volkenbond. Overigens is te Genève een toenadering tusschen de pa troons van verschillendi fanden ont taan, die geenszins mag worden weggecijferd. Aan de orde was het ontwerp van 'een Ziekte- of Ongevallenwet. De vergadering vond goed, dat aan de commissie, welke reeds vroeger met de behandeling van de gelijksoortige materie was belast, Üe be studeering van dit wetsontwerp werd óp- gedragen. IHet volgende punt der agenda, mede zeggenschap, werd iqgeleid door den voor zitter namens het bestuur. Het bestuur had een motie opgesteld, waarin de versch Ifenda bezwaren werden geformuleerd, welke aioti#

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1