AGENDA VAN DE WEEK, BINNENLAND. BUITENLAND. Zaterdag. „In den Vergulden Turk": Jaarl. alg. verg. Electr.- en Gas-Mij. v.h. De Vries en Slevcns. 8 uur. „Jeruël" (Middelstcgracht 3): Bidstond. '9 uur. li o o r i v Ij k a i ne e, „Casino".: Buitengewone dansavond. Zondag. „De Burcht": Dansavond (leeraar W. F. van Wijk). 8 uur. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Samenkom sten 10 uur en 7 uur. „Jerucl" (Groe.iesteeg 16): Jeugdsamen- komst. Halfelt. Zondagssohool. Halféón. Samenkomst. 8 uur. Leger des Heils: Samenkomsten 10 uur en haltacht. .Nutszaal: Ds. A. R. de Jong, van Bus- sum. Hatfelf. Volksgebouw: Dansavond (leeraar C. A. Bink). 8 uur. „Zomcrlust"Concert harmonie orkest T. en D. 8 uur. Dagelijks: „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinêe. „Luxor-lhealer", Stationsweg: Bioacoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tol en met Zondag 6 Juli a s. waargenomen door de apotheek van den "heer C. B. Duys- te, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen door de doctoren Weebers, tel. 369; Niemer, tel. 506; Schreuder, tel. 301; en Veldhuyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te O e g s t- geest waargenoriien door dr. Timmer mans, Wilhelminapark, lel. 390. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breosiraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. S0MERWIL Azn, Hoogswoerd 24 Fa. A. J. H. WUTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdajjs bij JOH. HOGERVORST, Haarl straat 128 Gisteravond is een rijwiel, neergezet voor de lunchroom van Ileck aan den Sta tionsweg ontvreemd. Het programma voor het concert in het Van-der-Werf-park op a.s. Dinsdagavond te acht uur, luidt: Marche des Jeunes Gar des. Dammers; Ouverture „Fra Diavolo", Aubcr; „Auf Glückes Wogen", wals, Wald- teufel; „Danse Anamiate", Magnet; „Ver- schm&hte Liebe", wals, Lincke; Marsch Militaire, Schubert; „Les Sirenen", wals, Waldteufel; „La Furlana", MoletiGeijp; en „Die lustige Dorfschmiede", marsch, Fucik. Met ingang van 1G Juli zal vanwege de Ncderlandsche Spoorwegen iederen Woensdag van de maanden Juli en Augus tus een goedkoope trein loopen van Leiden- Den Haag S.S. Woerden naar Arnhem, Oosterbeek-Laag en Nijmegen, tegen sterk verlaagde prijzen, nam. 2de klasse I 4t en 3de klasse I 2.75 retour. Sneltrein 272 (vertrek Woerden 11.18, aankomst Leiden 12.02) zal op die dagen ook sloppen te Hazerswoude-Koudekerk, en Zoelerwoudé voor uitlaten van reizigers der goedkoope treinen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, mej. S. E. Doyer, van Wageningen Eg li se wallonne: Pas de service. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, tc half elf, ds. C. de Meyere. Remonstrantsch-Geref. Gom.: Zondag morgen, le halfelf, ds. J. Beyerman, van Meppol. Vrije Katholieke Kerk, Bonifaciuskapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. H. II. Dorgelo, te Kuilenburg. Mr. W. E. F. P. graaf van Bylandt. f Te 's-Gravenhage ie uit Zeist, waar hij den laatstcn tijd tijdelijk vevtoofde, het berioht ontvangen van het overlijden van nr. W. K. F. P. graai van Bylandt, oud- vooraitter van dc Tweede Kamer. Graaf van Bylandt heeft een ouderdom yan ruim 83 jaren bereikt. Hij werd 4 De cember 1841 te 's-Gravenhagc geboren, stu deerde te Leiden in de rechten en promo veerde aldaar in Juni 1863. Het volgende jaar trad hij in diplomatieken dienst. Hij werd namelijk in 1864 aangesteld als at taché bij IIr. Ms. gezantschap te Frank fort a. d. Main. Na deu afloop van den oorlog in i860 werd graaf Van Bylandt verplaatst als secretaris van legatie naar het gezantschap te Berlijn, vervolgens naar dat te Weenen, waarna hij achtereenvol gens raad van legatie was te Berlijn, Lon den en Parijs, terwijl hij in 't begin van 1876 benoemd werd tot chef van bet Kabi net van den Minister van Buitenlandse!;*? Zaken, met den rang van minister-resi-: dent. In 1879 volgde zijn benoeming tofc gezant bij de haven te Stockholm en Kopen- hogen, doch de heer Van Bylandt zag zioh in het begin van 1882 door familie-omstan digheden genoopt, non-aetivitcit aan te vragen. Hij ontving daarna den rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister. Het was na zijn terugkomst uit den vreemde dat het kiesdistrict Amersfoort hem in 1882 een plaats bezorgde in de Tweede Kamer. Van 1897 tot 1916, toen hij zioh niet meer beschikbaar stelde, heeft bij onafgebroken het district Apeldoorn vertegenwoordigd van 1909 tot 1912 is hij voorzatter van de Tweede Kamer geweest. De verdiensten van graaf Van Bylandt, die als politiek persoon de Ohristelijk-His- torisehc beginselen voorstond, werden o.a. erkend door zijn benoeming tot comman deur in de orde van den Nederlandsohen Leeuw, terwijl hem voorts verschillende bujitenlandsohe onderscheidingen zijn ten deel gevallen. Het autobusvraagstuk. Het St.bl. no. 290 bevat een Kon. Be sluit van 13 Juni j.I., tot wijziging van het Kon. besluit van 31 Juli 1880 (St.bl. no. 121), houdende bepalingen ter verzeke ring van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer. Bepaald is: I. Het Koninklijk besluit yan 31 Juli 1880 (St.bl. no. 121) houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, te wij zigen als volgt: A. Artikel 2, eerste lid, wordt als volgt gelezen: „De dienst mag alleen worden uitgeoefend met rij- of vaartuigen, ten aanzien waar van een goedkeuring van kracht is, met het oog op de veiligheid der reizigers ver leend door of van wege het gemeentebe stuur der plaats, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd". Het vierde lid van artikel 2 vervalt. B. Tusschen de artikelen 2 en 3 wordt ingelascht artikel 2bis, luidende als volgt: Artikel 2bis. Voor motorrijtuigen wordt omtrent goedkeuring niet beslist dan na onderzoek van het motorrijtuig door een deskundige, aangéwezen door den Commis saris der Koningin. „Behalve in het geval, dat afs deskun dige is aangewezen een ambtenaar, die van wege het gemeentebestuur omtrent goed keuring beslist, geeft de deskundige aan het gemeentebestuur kennis van z'rjhe be vinding. Wegens kosten van het onderzoek kan do deskundige den ondernemer een door den Commissaris der Koningin te bepalen bedrag in rekening brengen. De goedkeuring van motonij'.uigen wordt verleend voor een termijn van ten hoogste zes maanden". C. Aan artikel 6 wordt een eerste lid toegevoegd, luidende als volgt: „Het is verboden in een rij- of voertuig een grooter aantal personen toe te laten of daarop een grooter gewicht te laden dan in artikel 3 is bedoeld". II. te bepalen, dat motorrijtuigen, waar mede bij het in werking treden van artikel 2bis de dienst wordt uitgeoefend, worden geacht te zijn goedgekeurd voor een ter mijn van drie maanden te rekenen van dat trj'dstip. Bij Kon. besluit van 2 Juni is, met ingang van dien datum, aan den heer 0. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend afs lid en voorzitter van de commissie van toezicht op het in stituut voor zuivering van afvalwater, onder dankbetuiging; is, wegens opheffing van de commissie van toezicht op het Instituut voor zuivering van afvalwater, aan de leden der commissie, de heeren: H. Aalderink, lid van liet be stuur der hoofdafdesiing Zoetwatervis chcrij van do Nederlandsche Heidemaatschappij, te Groningen; jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, oud-voorzitter van de Nederlandsche Ver- eeniging tegen Water-, Bodem- en Lucht-, verontreiniging, te 's-Gravenhage; J. M. Bottemanne, hoofdinspecteur der vis-cherijen, te 's-Gravenhage; dr. J. B. M. Coebergh, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, te Utrecht; W. F. J. M. Krul, directeur van het Rij'sburcau voor drinhwat r oor Ln'ng, te 's-Gravenhage; F. van Maanen, adjunt- direeteur van de Nederlandsche Heidemaat schappij, te Arnhem; dr. P. A. Meerburg, directeur van het Centraal Laboratorium voor do Volksgezondheid te Utrecht en dr. N. L. Söhngen, hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, als zoodanig eervol ontslag verleend, onder dankbetui ging; is toegekend de aan de orde van Oraqje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan W. van Houten, handwever bij de Naaml. Venn. Koninklijke Weverij van Dijk, te Eind hoven. Voor het onderwijzersexamen is ge slaagd in Den Haag mej. M. Jenné van Woerden. De aanslaande gewone vergadering van de Algemeene Synode der Nederland sche IJeivormde Kerk zal worden geopend op Woensdag 16 Juli. Als hocgleeraren vanwege de Ned-Herv. Kork uit de Universiteitssteden hebben zit ting: dr. H. M. v. Nes, hoogleeraar te Leiden; dr II M. van Nes, hoogleeraar le Leiden; S5C. dr L. Knappert, hoogleeraar 'e Leiden; dr A M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht; sec. dr. J. R. Slotenmaker de Bruine, hoog leeraar te Utrecht. y Vanwege de Waalsche Commissie heeft o a zii.'ng als 9ecundus ds. L G, M. Bresson te Leiden, Vaste leden met a-lviseerende stem zijn: 1'. W. Bakhuizen van den Brink, te 's Gra venhagen, secretaris, sec. G. J. van der Flier predikant te Leimuiden; mr. S. J Hogorzeil, quaestor-generaal te 's-Gravenhage, sec. mr. IJ. A-Schalier tot Peursum, ts Amsterdam. Du verhouding van de stemhebbende Ie- den >s 11 rechts tegen 8 links De Vereeniging van Uitgevers, van Dagbladen in Nederland „de Nederlandsche Dagbladpers", heeft te Arasterdam haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden on der leiding van hun voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg. Nadat de verslagen van secretaris en penningmeester waren goedgekeurd, bracht de voorzitter dank aan den als bestuurslid afgetreden heer J. Funke, die jaren lang voor de Vereeniging zjjn beste krachten had gegeven en thans uit het verbond der uitgevers van dagbladen was getreden, en ook aan de periodiek aftredende en niet dadelijk herkiesbare bes'uurs'eden, de hee ren Tj. Hepkema (Leeuw. Nbh) en Arn. Smits (Centrum). De vergadering koos vervolgens aTs be stuursleden in de plaats van den heer Funke (jaar van aftreden 1925), den heer ïr. A. Heldring (Alg. Handelsbl.) en de heeren H. Kuypers (Maasbode) en J. v. Peere boom (Haarl. Dgbl.) (jaar van aftreden 1927). Aan het bestuur werd overgelaten de plaats te bespreken voor de in 1925 te houden jaarvergadering. Een voorstel van het bestuur tot statuten wijziging wordt, aangjezien het volgens do geldende statuten vereischte aantal .leden niet ter vergadering tegenwoordig was, onaf gedaan blijven, tot de binnen een maand opnieuw t? belegge:i a'gemeene vergadering. De voorzitter deelde verder msde, dat het bestuur dezer dagen als spoedeischeud, namens dc Vereeniging een adres aan de Tweede Kamer had gericht, houdende ver zoek niet in te 'gaan op dat gedeelte van het door de Regeering ingediende wetsont werp tot vaststelling eener nieuwe Tarief- wet, waarbij het invoerrecht op papier, met name Rotatiepapier, zal wordeir verhoogd. In het adres wordt er op gewezen, dat een belasting van het papier met 3 pCt. hooger, zal moeten leiden tot staging van den abonnementsprijs der dagbladen, die reeds tot het maximum is opgevoerd en dus ten nadeele zou strekken van het publiek. Verzocht wordt daarom dringend het in voerrecht op rotatiepapier en tevens op plano-courantenpapier ongewijzigd te laten. De vergadering vereenigde zich unaniem met de stappen, door het bestuur gedaan. De leden voerden daarna een belangrijke discussie over de regelen voor het adver tentiewezen in Nederland. Naar „Het Volk" verneemt heeft de in April overleden mevrouw D. Blooker aan elk der arbeiders van de N.V. lot. Cacao fabriek J. en C. Blooker aan de Weesper- zij'de te Amsterdam legaten vermaakt, waar van het kleinste gelijk staat met één jaar loon. De Kas-vereeniging te Amsterdam heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Wij hebben gezien, dat een wijziging van de Pöstwet en een nieuw girobesluit in bewerking zijn. Wat dit laatste betreft, het ons ver gund, Uwe Excellentie met den meesten nadruk te verzoeken, in dat girobesluit ook in zoover het Belgische systeem te volgen, dat weer de verplichting worde opgenomen, in de girobiljetten, de chèques en andere formulieren, en ook in de kennisgevingen van den dienst, dat de boeking heeft plaats gehad, (die immers, aan ean nota gehecht, tot bewijs van de betaling kunnen strekken) behalve het nummer der rekening, ook naam en woonplaats van den begunstigde en de uitschrijver in te vullen, gelijk dit vóór het girobesluit 1923 het geval^ was. Het kan Uwe Excellentie niet ontgaan, welk een overgroot, belang met dezen maat regel gemoeid is. Vele rekeninghouders, en niet alleen de kleine en minder-ontwikkel- den schrijven Cijfers veelal zeer ondui delijk of onleesbaar, en indien clan naam en woonplaats geen controlemiddel vormen, zouden foutieve boekingen op en van re keningen meermalen voorkomen. Het giro besluit 1923 heeft slechts zeer kort gewerkt, maar reeds in dien korten tjjd zijn meer malen vergissingen uit dien hoofde voorge komen, en dezelfde resultaten, in nog^ veel grooter getal, van de betrokken bepalingen zouden, naar ons oordeel te duchten zijn. Wij, die vroeger dagelijks een buitengewoon groot aantal giro's, enz. hadden te verwer ken, hadden onder vigueur van de oude bepalingen niet den geringsten last met de boekingen, en vreezen van die van het nieuwe girobesluit, de grootste storingen in het algemeene bedrijfsleven en in het bij zonder in het onze. De burgemeester van Hillegersberg, Jhr. V. H. de Villenèuve, heeft tegen 1 September om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. In de Nieuwe Kerk te Zïerikzee heeft de herdenking plaats gehad van het GO-ja rig jubileum van den oudsten predikant bij do Ned.-Herv. Gem. in ons land, dr. J. Helder. Na onder orgelspel de kork te zijn binnengeleid door het kerkbestuur, werd de jubilaris verwelkomd door ds. J. M. de Roode, predikant te Zierikzeo. Daarna zong de Gemeente den jubilaris toe. Hierop sprak de heer F. A. Kloppert, president-kerkvoogd, ds. Helder toe. Ds. P. van der Linden, pred. te Nieu- werkerk, wensehte den grijzen jubilaris geluk namens hèt Prov. Kerkbestuur «n Zeeland, namens het classicaal bestuur,, namens den ring en namens alle collega's. Hierop had de onthulling plaats van een marmeren gedenkplaat, in den muur aan de Oostzijde van het kerkgebouw geplaatst. Na de onthulling zong de Gemeente weer een lied, waai-na de jubilaris even het woord nam, om allen dank te zeggen voor alles, wat hem dien dag was bereid. Zon dag hoopt hij in hetzelfde kerkgebouw een gedachtenisrede nat te spreken. Namens het hoofdbestuur der Orde van Vrijmetselaren te 's-Gravenhage, waarvan dr. Helder eere-lid is, en van de leden ♦Ier Loge „de Ster in het Oosten" te Zie rikzeo, waarvan Z.eerw. voorzitter-meester is, waren den jubilaris bloemen aangebo den. Van de gelegenheid om hem geluk te wensohen in do consistoriekamer werd druk geflruik gemaakt. Een groote schare vulde het ruime kerkgebouw. Verschenen is een derde vervolg op het verslag van de Commissie voor do Staatsuitgaven over het verslag der Alge meene Rekenkamer betreffende haar werk zaamheden over 1922. Naar aanleiding van het groote aantal telefonische aan sluitingen, geheel of gedeeltelijk op 's Rijks kosten, aan woonhuizen van onder het De partement van Waterstaat ressorteerende ambtenaren, heeft de commissie tot de overige Ministers de vraag gericht, hoe veel telefonische aansluitingen aan woon huizen van onder hun Departement res sorteerende ambtenaren en officieren ge heel of gedeeltelijk op 's Rijks kosten aan wezig zijn. De daaromtrent ingekomen opgaven loopen zeer uiteen. De commissie is- in het algemeen van oordeel, dat bet aantal telefonische aan sluitingen aan de woonhuizen van ambte naren, welke niet tevens bureau 2ijn, op 's Rijks kosten zooveel mogelijk moet wor den beperkt Zij stemt geheel in met de opvatting, welke blijkbaar door den Minis, ter van Financiën wordt gehuldigd, dat dergelijke e insluitingen slechts bij hoogo uitzondering aanwezig zijn en stelselmatig niet toegestaan zijn. In ieder geval acht de commissie het onnoodig, dat dergelijke aansluitingen aanwezig zijn in woonhuizen van ambtenaren, die als regel den geliec- len dag op hun bureau vertoeven. In de zeer enkele gevallen, dat bun buiten de bureau-uren een mededeeling of vraag moet worden gedaan, zijn zij ook wel op andere wijze te bereiken. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft een spoedreferen- dum uitgeschreven inzake de toelating van hoofden tot den Bond, dat in „De Bode" aldus wordt toegelicht: Het voorstel tot toelating van hoofden van scholen als lid van den Bond is op do algemeene vergadering aangenomen en la ter bij referendum bekrachtigd. De Regeering zou tegen de dientengevol ge noodzakelijke wijziging van art. 4 der Statuten het bezwaar kunnen doen gelden, dat er geen voorstel en dus ook geen be sluit tot statutenwijziging door den Bond is genomen. Om deze informaliteit te herstellen, derwevpt het hoofdbestuur ingevolge art. 39 der statuten het uolgende voorstel aan een referendum onder de leden. Voorstel: De Bond van Nederlandscho Onderwijzers besluit, ten einde het lidmaat schap van den Bond ook voor de hoofden van scholen mogelijk te maken, art. 4 van de statuten aldus te wijzigen dat het voort aan zal luiden: „Art. 4- Alleen zij, die de wettelijke be voegdheid bezitten tot bet geven van lager onderwijs of zonder die bevoegdheid te be zitten onderwijs geven aan e enige lagere school, benevens de onderwijzeressen Dij het voorbereidend onderwijs, kunnen ge woon of algemeen lid zijn"en draagt het H.B. op, op deze wijziging de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Dit referendum zal loopen van 3 tot 24 dezer. Het Skbl. no. 291 bevat een Kon. besluit van 16 Juni j.I, tot wijziging van artikel 11 van liet Woiiingbesluit Het laatste lid van artikel 11 van het .Woningbesluit wordt thans gelezen als volgt: „Bij het besluit tor vaststelling van het plan kan aan B. en W. worden voorbe houden de bevoegdheid om: a. de grens ol de richting van een straat, gracht of plein op eenig onderdeel nader vast te stellen, wanneer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eenige afwijking nood zakelijk is; b. de soort der bebouwing op eenig on derdeel nader vast te stellen; c. de op eenig onderdeel in het plan op genomen voortuinen $e doen vervallen. De nadere vaststelling, bedoeld onder a en b, en het doen vervallen van voortuinen, bedoeld onder c, belioeven de goedkeuring van Ged. Staten. Alvorens te beslissen aan gaande de goedkeuring, hooren Ged. S aten den inspecteur, belast met het toezicht op d9 handhaving van de wette rjke bepalingen betreffende de volkshuisvesting en stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om bezwaren in te brengen". Op 1 dezer waven er in dtj Ncd.-Horv. Kerk 252 vacante plaatsen, tegen 247 op 1 Jan. j.I. en 255 op *Juli 1923. Naar de provinciën verdeeld waren vacant in: Gel derland 28, Zuid-Holland 50, Noord-Hol land 10, Zeeland 20, Utrecht llr PrieBland 24, Overijsel 14, Groningen 31, Noord-Bra bant 15, Limburg 5 en Drento 14. In Nederland zijn thans 154 Israclic- tischo gemeente gevestigd. Een aantal daarvan zijtn evenwel zóó gering in zielen tal, dat zij nauwelijks op eten naam van gemeente kunnen aanspraak maken. Zoo hebben de gemeente Barneveld 9, Daltsen 8, Grave 15, Heusden 11, Ridderkerk 11, Vierlingsbeek 5 en Vorden 6 zielen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag 10, 17 en 24 dezer niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Moeilijkheden voor de Lendenschs conferentie. McDonald, de Engelsohe premier, heeft een reis gedaan door zijn kiesdistrict in Zuid-Wales, .waarbij natuurlijk heel wat redevoeringen ziju gehouden. Hij zeide daarbij o.a. ten aanzien ran de conferen tie van Londen: „Deze conferentie van alle geallieerden komt bijeen met de wetenschap, dat een nieuwe koers moet worden ingeslagen, in-> dien Europa gered wil worden. Het heeft poen zin te kibbelen en te twisten over beuzelingen De tijd is gekomen voor de mnrnen (lie in Europa wenschen te komen tot overeenkomsten, die volkomen prao- tisch zijn en weldadig zullen werken, in dien zij in werking worden gesteld. Bij die conferentie zullen wij (en ik ben blij het te kunnen zeggen), Amerika aanwezig zien, niet geheel vertegenwoordigd, maar toch toeziend, helpend en samenwerkend, oc tij-I moet komen dat do groote republiek van het westen op een of andere wijze te help zal komen om de Europeesche vraag stukken op te lossen. Wij maken een be gin. Het einde ken ik niet. Alles wat ik beweer is dat er een nieuwe geest vaardig is en dat er een nieuwe wil is om elkan der ter wille te zijn." In een andere redevoering werd de onc- wapenïngskwestie besproken en hierover zei de premier: „De wapening kan niet worden verminderd door het aannemen van moties of het schrijven van dépêches. Het is niet mijn op^fttting inzake ontwape ning dat het eene volk zijn handen omhocg steekt en zegt wij zijn niet beschermd en jelui kunt doen wat je wil. Mijn opvatting in deze is dat wij verplicht zijn, het mini mum van strijdkrachten in stand te hou den totdat de tijd van een volledige over eenstemming ia aangebroken. Toen vijf kruisers, die men naar dc maan had laten gaan, dooi do arbeidersregeerihg werden vervangen, zeiden eenige partijgenooten dat wij een nieuwen wedloop, (n bewape ning waren begonnen Zoo iets doen wij echter heelemaai niet. De beste manier om tot ontwapening ta komen is om voor alles de voorwaarden van den vrede te scheppen. Wij moeten tot overeenstemming komen met andere na ties en ik geloof dat wij binnen drie weken tot overeenstemming komen bij het toepas sen van het rapport-Dawes". Dat klinkt optimistisch, maar helaas, is er weinig reden meer voor dit optimisme dank zij de perscampagne in Frankrijk. Men zie in dit verband ook het Buiten], Weekoverzicht. Het protocol dat de uit- noodiging tot de conferentie vergezelde, bevat n.l. aangelegenheden, die voor de Poincareïsten absoluut onmogelijk zyn, en daar zijn de .poppen aan het dansen. De tekst van het communiqué van Chequers is, zooals steeds gebeurt, door de bladen in beide landen geïnterpreteerd en uitgelegd naar behoefte van liet eigen inzicht der verschillende bladen en dit heeft ten gevolge gehad, dat men thans in Frank rijk Herriot verwijten doet waarvoor geeïi grond bestaat en zijdelings MacDonald be schuldigt dubbel spel te hebben gespeeld ,en Herriot, door tusschenkomst van Sir Eyre Crewe, die als „geest van het Forengr Office" dienst doet, om den tuin te hebbe^ geleid. Inmiddels voelt men, dat de zaak is vlak voor het bijeenkomen der conferen tie geen geschillen te laten ontdaan en elke aanleiding tot misverstand u't den weg te ruimen. De moeilijkheid wordt echter nog grooter, door de pertinente verklaring van Duitsehe zijde, dat de regeering geen kans ziet de wetgeving door den Rijksdag te laten aan nemen, die noodig is ter uitvoering van het rapport der deskundigen, zonder dat de andere partij zich verbindt om ook harer zijds de bepalingen van het rapport aan te nemen en uit te voeren. Dit laatste wordt aangedikt door de „Zeit", het orgaan van Stresemann, dat schrijft: „Op hetzelfde oogenblik dat een alge meene overeenkomst tot stand komt, over de tenuitvoerlegging van de bepalingen van liet vredesverdrag wordt de ontruiming noodzakelijk van Dusseldorf, Duisburg en het Roergebied. Aan Belgischen en Franschen kant is men blijkbaar nog niet doordrongen geraakt van de vanzelfsprekendheid hiervan. Met het „onzichtbaar maken" van de bezetting kan Duitschland geen genoegen nemen. Er, moet volkomen duidelijk en ondubbelzinnig, worden geconstateerd en het moet door de tegenpartij ook worden begrepen dat zonder de noodzakelijke zekerheid, dat de militairen Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort zullen ontruimen, geen werkelijk doeltref fend resultaat op de conferentie te Londen zal worden bereikt." Van Engelsche zijde doet men alles, wat men kan. om olie op de golven in Frankrijk te werpen, maar veel succes heeft dit nog niet gehad. Men legt er van dezen kant den nadruk op, dal er geen oogenblik aan gedacht is om zich in den arbeid van de Commissie van Herstel te mengen, doch de commissie kan" de aangelegenheden, welke het rapport der deskundigen aanroert, doch buiten liet ver drag van Versailles vallen, niet afdoen. De Engelsche regeering bedoelt geen on wrikbaar besluit of voorstel, doch zet louter haar eigen standpunt uileen en herhaalt formuleeringen, te Chequers gebezigd, welke niet bindend zijn zoolang ze niet door alle geallieerden zijn goedgekeurd. Maar in Frankrijk wil men zich niet ge wonnen geven, al geeft Engeland grif toe, dat Frankrijk door niets is gebonden. En Herriot durft zich niet te weren. In de vergadering van de Kamercommis sies van financiën en buitenlandsche zaken herhaalde hij, dat het onlwerp-pro'ocol van Londen alleen de inzichten van Engeland uitspreekt. Hij heeft op hoffelijke, maar krachtige wijze aan Mac Donald zijn vei», wondering geseind over het feit, dat het dat het protocol aan de uitnoodigingen was toegevoegd. Herriot beloofde voorts elke vernieuwing van het verdrag van Versailles le zullen weigeren. Antwoordend aan Briand verklaarde Her-t riot, dat hij onlangs bij Mac Donald moeite heeft gedaan voor de opstelling van een Fransch-Engelsch waarborgverdrag.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2