MO, 19728. Anno 1924 STADSNIEUWS. Het VQ9rnaan??f« riemvs van föedsn. BIMNUND. DONDERDAG 3 JULI LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES i BO Cts eer regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine AdverientlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags BO Cts bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven SO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAÖ. Officieele Kennisgevingen. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden 'f 2.S5, per week 10.18. Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week ,0.18, Franco per post 'f 2.88 H" portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG krijgbaar KOOLVISCII a f 0.13, KABEL JAUW a 10.37—10.42 (geh. Kabel), a 10.27) per pond en NIEUWE HARING a f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 3 Juli 1924. HIIÏDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de N.V. ICoeklabriek „De Bij" en recht verkrijgenden vergunning is verleend tot op richting van een koekfabriek op bet perceel aan de Roomburgcrlaan kadastraal bekend Sectie M No. 3850. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1924. Handel, Scheepvaart on Nijverheid in het district Rijnland over 1923. II. Aan het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland over 1923 ontleenen wij nog het volgende: Voor Broodfabrieken, enz. werd het afgeloopen jaar gekenmerkt door verminderden afzet. Onder de oorzaken daarvan worden genoemd: lo. minder brood verbruik ten gevolge van de malaise; 2o. de achturige werkdag, waardoor het „schaften." op het werk, groolendeels is ko men te vervallen en minder brood genut tigd wordt; 3o. het ontbreken van verscli brood op de ontbijttafel, ten gevolge van de afschaffing van bakkersnachtarbeid. Hooge loonen worden nog steeds in het bakkersbedrijf uitgekeerd. Dit alles tezamen brengt met zich mee slechte bedrijfsuilkom- sten. Het z.g. verkoopverbod, d. i. het niet mo gen verknopen van versch brood vóór 10 uur 's morgens, wordt bovendien als oen groot,e onbillijkheid gevoeld, en dit te meer daar do bona-fide bakker daardoor achter gesteld is bij dengene, die het met dit ver bod niet al te nauw neemt en er lustig op los verkoopt, wat zeer wel mogelijk is, om dat goede controle daarop uiterst moeilijk is. In verband met hel bovenstaande is het duidelijk, dat de werkloosheid onder het bakkerspersonoel grooter is dan in normale jaren. Biscuitfabrieken. De bis- cuilfabricage lijdt nog steeds aan onvol doende vraag in het binnenland en voor export en toenemende concurrentie. In verband met den achturigen werktijd is de kostprijs te hoog en daardoor de winst marge te laag. De industrie had bovendien te kampen met hooge suikerprijzen, naar ons gemeld werd ten gevolge van hel suiV ^mnopolie in Nederland. Chemische Industrie'. De toestand van de chemische industrie bleef onbevredigend, hetgeen niet te verwonderen valt, als men bedenkt, dat in den oorlog tal van nieuwe bedrijven zijn gesticht en daar door de productie zeer is vergroot. Als het •dus niet mogelijk is door lage prijzen het verbruik te prikkelen, zullen eenige bedrij ven den concurrentiestrijd, welke zeer hevig is, vermoedelijk moeten opgeven. Valuta- concurrentie vieLJn 1923 niet meer le be speuren. De Duilsche fabrieken schenen hun prijzen op goudbasis gebracht ie hebben en den smokkelhandel voldoende meester te zijn geworden. De algemeene onkosten waren nog zeer hoog, de spoorvrac'hten bijna niet te beta len en ook de scheepsvrachlcn in de groote vaart werden door de verschillende confé rences voor stukgoederen zeer opgedreven, liet is bovendien de rraag, of bij deze confé rences de Nederlands'.be belangen voldoen de in het ook worden gehouden. Confectie-industrie. Het winkelbedrijf in manufacturen leverde be langrijk minder op dan vorige jaren, waar door met minder personeel gewerkt moest worden. De slechte toestand is toe te schrij ven aan onvoldoende vraag en de in Octo ber ingezette prijs verhooging werkt zeer remmend op den verkoop. Er wordt niet meer besteld dan hoog noodig is. Gonservenfabrieken, enz. De bijzondere weersomstandigheden, waar door in 1923 de oogst voor een deel mis lukte, hadden ten gevolge, dat de prijzen driemaal hooger waren dan de normale. De doperwtenoogst ondervond veel schade van de hittegolf, welke begin Juli heerschle. Had men onder norm ito omstandigheden op een inmaaktijd der doperwten van 6 tot 8 •weken kunnen rekenen, thans werd deze teruggebracht op 4 weken, daar, door den sterken groei, de geheele oog>>t tegelijk rijp werd. Ondex deze omstandigheden werd de knellende band der Arbeidswet in sterke mate gevoeld en bleek ten duidelijkste, dat haar beperkende bepalingen in een seizoens- bedrijf als het hier genoemde een normale ontwikkeling in den weg staan. Door den slechten loop van de inmaak was de verwachting gewettigd, dat tegen het najaar een groote vraag naar busgroenten zou ontstaan, daar het publiek teruggehou den door de hooge prijzen, zelf niet veel had ingemaakt. Deze verwachting kwam echter geheel anders uit. Het najaar ken merkte zich integendeel door een totaal ge brek aan vraag, hetgeen vermoedelijk aan d? mindere koopkracht van het publiek moet worden toegeschreven. Deze onbevre digende afzet zal niet nalaten een grooten invloed op den goeden gang van zaken voor het volgend jaar uit te oefenen. De prijzen der vleeschconserven zijn in 1923 een weinig leruggeloopen, hetgeen een invloed ten goede op den afzet had, en waardoor van een normale ontwikkeling in deze branche gesproken kan worden. Wat den export der conserven betreft, deze was gedurende de eerste helft van 1923 zeer gering, zoowel naar onze Koloniën als naar andere werelddeelen. De twee oorza ken hiervoor waren de nog steeds heer- schende malaise en de valuta-concurrentie, welke men op de wereldmarkt ondervond ten gevolge van den lagen stand der Belgi sche en Fransche Francs. Mocht In de tweede helft van het verslag jaar een kleine verbetering in den afzet naar onze Koloniën geconstateerd worden, over het algemeen bleef de afzet naar deze gebieden nog beneden het gemiddelde. Voor de verdere werelddeelen was de concurren tie tegen de Belgische en Fransche fabrie ken onmogelijk, daar deze zulke lage offer tes de wereld inzonden, dat verschillen van 50 pet. ten nadeele van Nederland voor kwamen. Geen wonder dan ook, dat export- orders van eenigen omvang niet binnen kwamen. De Vruchten- en Jamfabrie- ke n behaalden in 1923 ook allesbehalve gunstige resultaten. De prijzen, waarvoor deze artikelen moesten worden afgeleverd, waren in de meeste gevallen niet bóven den kostprijs .terwijl de beduidend lagere prij zen, welke in 1923, vergeleken bij 1922 voor bet fruit betaald werden, een groote waardevermindering op de toen nog aanwe zige vruchtenproducten veroorzaakten. Hoe wel de export eenigszins toenam, waren de koude maanden die wij gehad hebben, oor zaak van minder gebruik van vruchtensap pen en limonade-stroopen. De beperking van den arbeidstijd blijft ook voor dit bedrijf een groot bezwaar. Ook voor de limonadefabrie- k e n was 1923 niét gunstig, hetgeen ook voor een groot deel moet worden toegeschre ven aan het koele seizoen. De distilleerder ij en ondervon den in 1923 in ruime mate den invloed van de tijdsomstandighedenbovendien bloei den de clandestiene fabricage en de smok kelhandel als gevolg van den hoogen ac cijns. Dat deze den fiscus niet het voordeel bracht, welke men er van verwachtte, blijkt uit het feit, dat de opbrengst in 1923 &lh millioen gulden minder bedroeg dan in het onmiddellijk voorafgaande jaar. Niet liet geheel e verschil mag men echter op rekening stellen van het hiervoren ge noemde euvel; het verbruik en daarnaast het misbruik, nam sterk af. De prijs van Moutwijn varieerde van f 10 lot f 11; die van Spiritus van f 26 tot f 28. In het Uitgeversbedrijf schijnt de na-oorlogsclie malaise haar diepte-punt bereikt le hebben. In verschillende afdee- lingen hier en daar was eenige opleving te constateeren. De verkoop van boeken over trof in 1923 den verkoop van 1922. De voortdurende daling van den Belgischen frank bemoeilijkte echter zeer den handel met België, welke in den loop der jaren be langrijk was uitgebreid. Het Hollandsch boek wordt in België geheel verdrongen door het Fransche. In hoever het op den weg der Regeering zou liggen om het Holland- sche boek in België te steunen, kan hier niet besproken worden, doch het is voor Nederland van groot belang, dat de Neder- landsche taal in België niet door de Fran sche verdrongen wordt. Het Drukker ij-bedr ij f was in 1923 nog slecht. In het begin van het jaar was de Duitsch-Oostenrijksche concurrentie duide lijk merkbaar, terwijl legen het einde van liet jaar door de daling van den franc ook de Belgische concurrentie zich deed gevoelen De in Leiden bestaande bedrijven werden in dit jaar niet uitgebreid, een paar heele kleine bedrijven werden nieuw opgericht. In het algemeen kan gezegd worden, dat de ar beidstijd in verband met de hooge loonen te kort is en het gevolg met zich sleept, dat de productie der kostbare machines naar ver houding te gering is. De boekbinder ij en le Leiden zijn te veröeelen in drie categoriën, n.l. lo. grootbedrijf, hetwelk hoofdzakelijk werkt voor uitgevers te dezer stede en verder zijn cliënten telt in Nederland en België. 2o. binderijen van kleinen omvang, welke aangewezen zijn op het werk van drukke rijen. 3o. particuliere binderijen. Voor het grootbedrijf te Leiden was de toe stand in het begin van 1923 slecht te noe men; was dit bedrijf in het begin van 1923 door de Duitsche valuta gehandicapt, in het tweede gedeelte van dat jaar kwam het te genover Belgische concurrentie te staan, ten gevolge van de daling van den Belg. frank. In het najaar van 1923 was er een kleine opleving merkbaar, doch deze was nog niet voldoende ora alle machines werk te geven. Voor de derde categorie, alhoewel niet sterk in aantal en uiteraard met weinig per soneel werkend, is de toestand inderdaad minder rooskleurig, al spelen de loonen hier-, bij een zijdelingsche rol. Deze bedrijven worden het meest gedu peerd, doordat de intellectueele stand, in Lei den sterk vertegenwoordigd, op alle moge lijke manieren bezuinigt, en dat wel in de eerste plaats op bindwerk, waarbij nog komt, dat naast kwantiteit de kwaliteit sterk daalt ten gevolge van onderlinge concurrentie. Met betrekking tot het Expeditiebe- d r ij f wordt vermeld, dat de toestand in het Veembedrijf bevredigend kan genoemd worden, doordat er meer goederen werden opgeslagen dan het vorig jaar. In de Exp e i d i t i e was nog niets van een opleving te be^ merken, daar de handel nog niet tot het nor male peil is teruggebracht. Ook de Ver huurder ij ondervond den invloed der malaise. Mocht er voorheen veel vraag van fabrie ken naar vervoer in de onmiddellijke omge ving van Leiden komen, than9 is deze vraag zeer gering. Steenfabrieken bijv. voerden zeer weinig aan. Een groot gedeelte van de vloot van de N.V. Nationaal Veem kon bij verschillende gemeenten ondergebracht worden, welke hun werklooze inwoners zand lieten varen, waar door productief werk kon worden verricht Dit alles te zamen genomen, geeft redenen tot tevredenheid over de resultaten van het afgeloopen jaar. Geldhandel, Banken, enz. De Vereeniging voor den Leidschen Geld- en Effectenhandel meldt: Voor den algemeenen gang van zaken der bij de Vereeniging aangesloten bank- en kas- siersbedrijven moge volstaan worden met te verwijzen naar de berichten van de verschil lende takken van bedrijf in het district Rijn land. Daar het karakter der werkzaamheden nauw verbonden is met den meerderen of minderen voorspoed der verschillende be drijfstakken zal het algemeene bedrijfsbeeld der zaken van de leden der Vereeniging uit den aard in meerdere of mindere mate een weerspiegeling zijn van den algemeenen eco- nomischen ioesland in het district Leidsche Spaarbank. Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1923 f 5.096.573,50; vermeerderd door inlagen met f 2.804,368,01, rentebeschr. met f 146,922.46, samen f 2.951.290.471 totaal f8.047.863,97; verminderde door terugbetalingen met f 2.720.057,27 en bedroeg op 31 December 1923 f5.327,806,70. Voortgegaan werd met het afsluiten van ■hypotheken op solide onderpanden tegen een bevredigende rente. Het bedrag belegd in hypotheken van bet hoofdkapitaal, sloeg dientengevolge van f 2.205.550 tot f 2.736.550. In effecten werd belegd f 363.392,50, hierin begrepen een bedrag van f 322.000 aan schatkistbiljetten. Op de effecten moest dit jaar f 12.996,62 worden afgeschreven. Hiertegen stonde aan winst van f5.004,12 behaald door aflossing van effecten tot een reëele waarde van f 25.632,56 en een boek waarde aan den aanvang van het jaar van f 20.628,44. Het in prolongatiën uitgezette bedrag ver minderde met f 660.000, zoodat aan het ein de van het boekjaar een bedrag van f 1.050.000 daarin belegd was. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het hoofdkapitaal werd gemaakt, bedroeg 4.448 percent- In 1922 heeft de gemiddelde rente 4.517 percent bedragen. Niettegenstaande op enkele effecten moest worden afgeschreven, sluit de rekening van het Hoofdkapitaal met een voordeelig saldo van f 44.518,34. De Boaz-Bank meld o. m.: Door d9 overplaatsing naar het nieuwe kantoor aan de Breeslraat heeft het bedrijf zich flink kunnen uitbreiden. Te Oegstgeesl en te Leiderdorp werden correspondentschappen geopend. Hoewel het mogelijk zou geweest zijn het bedrijf gedu rende 1923 veel sterker uit te breiden, is toch, gezien de onzekere economische ver houdingen, een langzame, gezonde ontwik keling le prefereeren en is de Bank voorne-. mens deze gedragslijn ook in de toekomst te blijven volgen. Aan het verslag van de Algemeene Cen trale Bankvereeniging voor den Midden stand ontleenen wij het volgende: Al mogen wij nog in geen enkel opzicht tevreden zijn, toch willen wij, gezien de moeilijke tijden voor den Middenstand, als ook de schokken, die het Middenstandsbank-. wezen in 1923 had te doorslaan, over het weinige saamhoorigheidsgevoel, den Leid schen Middenstand niet al te hard vallen. Een enkele opwekking toch moet ons van het hart en wel om aan te toonen, dat wij in Leiden nog niet de volle medewerking hebben, waarop wij meenen aanspraak te mogen maken. In de eerste plaats dan moe ten wij er op wijzen, dat diegenen, die steun behoeven, nog steeds veel gemakke lijker hun instelling weten te vinden, dan de beter gesitueerden. En nu moet het toch laatstgemelden wel duidelijk zijn, dat wij dien hoog noodigen steun niet blijvend ver- leenen kunnen, indien anderen ons door hun middelen daartoe niet in slaat stellen. Bij het, tot slot volgend overzicht, willen wij in het kort nog op enkele bijzonderhe- den de aandacht vestigen. Credieten: 1 Jan. 1923 geopend crediet f302.000; in den loop van 1923 afgelost f84.420; blijft f217.580. In 1923 ingek. 39 aanvr. ad. f200.795, waarvan afgew. 11 aanvr, ad. f56.550; 28 aanvr. afgesloten ad. f 144.245. Totaal geopend crediet per 31 Dec. 1923 f361.825, waarop beschikt lot een bedrag van f 356.462,76. Dit alles, ongeacht die aanvragen, welke reeds bij eerste bespreking niet voor inwil liging vatbaar bleken. Credietgelden in rekening-courant en de posito's: per 31 December 1922: f 54.195,12; per 31 December 1923: f 115.110,92. Voor- uitgan gdus f60.915,80 en hierbij moeten wij opmerken, dat deze vooruitgang te ge ring is. Dit bedrag zou veel hooger kunnen zijn. Het reeds langeren tijd bij voortduring toegepaste stelsel van bezuiniging is ook in het achter ons liggend jaar aan de resulta ten der bij onze Vereeniging aangesloten be drijven niet onbelangrijk ten goede gekomen en zal in de meeste gevallen een tegenwicht gebleken zijn voor 't zich bewegen der om zetten in het algemeen binnen engere grenzen, Heden herdenkt onze stadgenoot de heer G. A. Annokee, machine-bankwerker lste klasse bij Gemeentewerken, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der ge meente kwam. Toen de heer A. hedenmor gen op het bureau van Gemeentewerken verscheep, werd hij door den hoofdopzich ter, de opzichter en het aanwezige perso neel gecomplimenteerd, waarvoor hij harte lijk dankte. Hedenmiddag werd hij in de kamer van B. en W. ontvangen, waar hij bij monde van den burgemeester door het college werd gefeliciteerd en hem de voor 25-jarige ju bilarissen gebruikelijke gratificatie werd Ier hand gesteld. Aan de Technische Hoogeschool le Delft slaagde gisteren voor het examen voor scheikundig ingenieur (met lof) onze stad genoot de heer N. B. van Went. Door den heer H. J. van Katwijk, cus tos aan het Academiegebouw alhier, is met ingang van 1 September a.s. om gezond heidsredenen eervol ontslag uit deze be trekking gevraagd. Ten gevolge van de wet tot wijziging van de Radenwet van 20 Juni 1924, Staats blad No. 283, waarbij het zelfstandige ambt van secretaris aan de Raden van Arbeid wordt opgeheven, is in de vergadering van den Raad van Arbeid alhier eervol ontslag als zoodanig verleend aan mr. E. J. M. II. Bolsius, onder dankbetuiging voor de dien sten, door hem bewezen. In dezelfde verga dering werd daarop aangewezen als secre taris van de bestuurs- en Raadsvergaderin gen do heer W. v. d. Brink, hoofd-commiC9 aan den Raad. Do Kamer van K. en F. voor Rijnland alhier heeft aan belanghebbenden in haar district een schrijven gericht, waarin zij meedeelt, dat de Regeering het advies der Kamer heeft gevraagd over het nieuwe onl- werp-tariefwet. In verband daarmede ver zoekt de Kamer belanghebbenden, om zoo spoedig mogelijk, liefst vóór Dinsdag 8 Juli a.s., haar uitvoerig te willen mededeelen of zij ook hinder denken le ondervinden in hun bedrijf, indien het ontwerp tol wet ge worden zal zijn, of men veranderingen wenscht en zoo ja, welke en in welken geest. Het ontwerp ligt met bijbehoorende stukken op het Bureau van de Kamer dage lijks ter inzage. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden houdt haar vierde vergadering op Donder dag 17 Juli a.s. in de groote zaal van den Dierentuin le 's-Gravenhage. O.a. moet plaats hebben verkiezing van vijf bestuurs leden wegens periodieke aftreding van mej. M. A. Wegbranls, de heeren W. Koops Azn., H. H. van der Plas en C. Verwey en het vertrek van den heer A. Berkhof. Voorge dragen worden resp.: mej. H. Doove en mej. W. Wijlenburg; de heeren J. J. van Boslelen en P. A. Hibma; H. S. van der Pulte en J. J. Smit; F. Grimsbergen en J. A. H. v. d. Weyden; C. Fonteyn en H. Mollema. Do leerlingen van de school voor m.u.l.o. te Rijswijk zullen zingen. Dr. A. H. de Hartog, van Amsterdam, zal een lezing houden over: Het wezen des menschen. De heer S. Anema, schoolopziener in de Inspectie Leiden, zal een referaat houden over: Het Schoolalbum. Het gezelschap Amerikanen, dat van 8 tot 8 Juli ons land bezoekt aU onderdeel van een reis naar de voor de Reformatie be langrijkste plaatsen in Europa, ondernomen naar aanleiding van de 300-jarige herden king der vestiging van Hugenoten en Walen in Amerika zal Zaterdag a.s. om tien uur 's morgens door den burgemeester op het Stadhuis en om elf uur door het Leidsche Pclgrim-Falhers-Genoolschap in den Se- BINNENLAND. Verslag Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland over den toestand van bandel, scheepvaart en nijverheid in 1623. Werkloosheid in de Rottenlamsche haven. BUITENLAND. Herriot en Mc Donald over waarborgver- dragen etc. Het program van den nieuwen Beierschen premier. Het nieuwe Amerikaansch-Japansch inci dent is gesloten. naalskamer der Universiteit worden ont vangen. Na afloop lunch in Hotel „Rembrandt" in Noord wijk-aan-Zee. Met het oog op de a.s. 3-Oclober-feesten waren de bewoners der Korte Raamsleeg gisteravond bijeen geroepen ten huize van .een barer bewoners, met het doel een com missie te vormen, welke zich zal belasten met het versieren van de Korte Raamsteeg. Na uitvoerige bespreking werd, gezien de medewerking, besloten dit plan door te zet ten. Tot leden der commissie werden geko zen de heeren Van der Meer, voorz.; Van Dam, secr., Sleijser, penningm., en De Mik, commissaris. Zoo mogelijk, zal getracht worden in combinatie met Korevaarslraat en Garenmnrkl samen te werken, om zoo doende een goed geheel te vormen. Als afschrikwekkend voorbeeld melden wij, dat een werkloos lid der Federatie van Sigarenmakers, dat de Gemeentelijke Sleun- verleening voor een klein bedrag heeft op gelicht door de rechtbank te 's-Gravenhage is veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf, terwijl de officier van justitie veer tien dagen had geëischl. Toen de 17-jarige schippersknecht B. gisteren op het schip, waarop bij is, liggende nabij de Lammebrug, hel trapje afliep van de kajuit, is hij gestapt in een pot met heete bruine boonen, tengevolge waarvan hij brandwonden bekwam aan den voet. Hij is door den Eersten Hulpdienst verbonden. Gistermiddag geraakte hoek Turf marktHaarlemmerstraat de 7-jarigen Th. IC. onder een fiets, toen hij plotseling .de straat overstak. Hij bekwam een lichte hoofdwonde, die in het Ziekenhuis is ver bonden. Reeds eerder wezen wij op hel gevaar lijke van het meevoeren van .kinderen ach ter op een fiets, wanneer het achterwiel niet is beschermd. Gistermiddag heeft weer een 4-jarig kind zijn beentje tusschen de spaken gestoken. Met eenige ontvellingen aan den voet liep hel gelukkig nog goed af. Het aantal bezoekers van het Zen- dingsfeest op „Raaphorst" heeft een goede acht duizend bedragen. Te Aalsmeer is in den ouderdom van 67 jaar overleden ds. .1. l'okkinga, pred. bij de Gcref. Kerk aldaar. De vacature van bibliothecaris der Landbouwboogeschool le Wageningen wordt niet vervuld. De Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze heeft gisteren te Utrecht een alge meene vergadering gehouden. De voorzitter, de lieer P. van der Meuten, dankte in zijn openingswoord de Kamerle den, die lot de aanneming in de Tweede Kamer van hel wetsontwerp inzake de Plaatselijke Keuze hadden medegewerkt, in de eerste plaats den lieer Rutgers. Spr. crl- tiseerde verder verschillende artikelen in ide pers, welke over deze aangelegenheid geschreven zijn, en eindigde met de aan wezigen op te wekken het nieuwe werk met kracht voort te zetten. Verslagen van secretaris en penning-, meester werden goedgekeurd. Als plaats voor de volgende vergadering werd Zeist aangewezen. In den raad van vijftig werden in de va- catures-O. Gunning en B. de Ligt gekozen ide heeren dr. C. P. Gunning en F. W. M. Uzuret. Besloten werd na aanneming van be doeld wetsontwerp vóór 1 November a.s. een buitengewoon congres/ bijeen te roepen, dat de gedragslijn verder zat uitstippelen. De heer P. van der Meuten hield een in. leiding over „De_ Amerikaansche enquête",

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1