No. 19727. WOENSDAG 2 JULI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES* 80 Cts. per regel. Bij regelabormement belangrijk lageren prlj». Elaine Advertenliën, ultsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags ea Zaterdags EO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Hoordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Toor Lelden per 8 maanden Z8A5, per week —iaaaCT Fn f*. Bullen Leiden, waar agenten gevestigd xljn. per week ^-.twr.0.18, Franco per post ƒ2.85 portokosten, Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, lel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELYISCH a i 0.17l 0.25. SCHOL a f 0.15-f 0.36, KOOLVISCH a f 0.13, KABELJAUW a f 0.37—f 0.12 (geil. Kabelj. a f 0.27) per pond en NIEUWE HARING a 6 ct. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 2 Juli 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door C. Kwast te Leiden, een verzoek is ingediend Ier bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in liet perceel Steenstraat No. 27. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1921. STAHS^EUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Gislernamiddag werd de vergadering in de bovenzaal van „Amicitia" geopend door den voorzitter ,den heer D. ten Cale Brou wer, die opmerkte, dat er van de 13 leden der Kamer van het kleinbedriji slechts vier aanwezig waren, wat hem tegenviel. Aanwezig waren 15 leden bij de opening. De notulen der vorige vergadering werden niet gelezen. De lezing werd er van uitge steld. Van de ingekomen stukken werden er eenige voor kennisgeving aangenomen, waar onder een missive van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, betreffende de toezending der cxportkaarl; idem,'houdende mededeelingen over brandgevaar, mededee- lingen van verschillende Kamers van Koop handel, betrekking hebbende op de Handels kamer; idem yan het bureau v. d. Midden slandsbond en van de K. v. K. te Rotter dam, houdende bijdragen aan liet Handels register; idem van de K. v. Iv. te Amersfoort, betreffende de Arbeidswet voor bakkerijen, benevens-een paar missives van het ge meentebestuur van Leiden, waaronder één noemende de voorwaarden, waarop aan autobussen een standplaats verstrekt wordt. Ingekomen was verder een missive van de Vereen, van Kamers van Koophandel in Nederland, houdende rnededeeling van de vergadering op morgen 2 Juli a.s., waar een punt aan de orde zal komen, dal door Lei den is voorgesteld. De heer Slijnman zal de Kamer er vertegenwoordigen en de voorzit ter hoopt, dat hij daar de belangen der Ka mer zal behartigen. De Kamer van Koophandel ie Veendam deed een verzoek om opgave van adressen van bouwmaterialenfabrikanten, welke adressen zullen worden verstrekt. De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde had een verzoek om subsidie of medaille van de door haar te organiseeren tentoonstellingen te Leiden. Besloten werd een medaille beschikbaar te stelten Een verzoek van de Ned. Kamers van Koop'. andel voor Duitseh and, hiudrndo v.r- zoek tot toetreding als lid, 'waardoor do contributie bedraagt f40 per jaar. Besloten werd daartoe niet over te gaan op grond der geldmiddelen. Een verzoek der Vereeniging van hande laren in bouwmaterialen om te bevorderen van eenvormige condities en arbitraal leiding werd voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van het Nationaal Comité voor vischpropaganda om een bijdrage van f500, was in handen gesteld van de Kamer van het Grootbedrijf, die hoewel met het verzoek sympathiseerende, adviseerde afwij zend te beschikken op grond der geld middelen. De Kamer ging met dit advies mee. Hierna werden nog verschillende ingeko men stukken voor kennisgeving aangeno men. Het streven van de N. V. Drukkerij „De Vlijt", te Arnhem, betreffende de uitgave van een Adresboek van Nederland werd door de Kamer met sympathie begroet en de Kamer wil zoover zij daarloe in staat is het streven steunen. Ingekomen was een schrijven van den Directeur van de H.B.S. met ö-jarigen cur sus alhier ,dr. Van Schalkwijk, houdende hot verzoek om haar oordeel inzake de aan vulling der H.B.S. met een economische af- deeling, welk verzoek het Bureau in handen stelde van verschillende personen en inrich tingen. waarop antwoord is ingekomen, waaruit bleek, dat de meesten de aanvul ling wenschelijk vonden. Het Bureau heeft in dien geest aan den heer Van Schalkwijk geschreven, waarmede de Kamer zich vcr- eenigde. Hierna deed de voorzitter eenige mede deelingen over de stappen, welke door het lid der Eerste Kamer, de heer De Waal Malefijt en anderen zijn gedaan met betrek king tot verbetering van het vaarwater lus- schcn Rotterdam en Amsterdam en de be moeiingen ter zake door de Kamer zelve. Deze zaak werd gesteld in handen der Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie, bestaande uit de heeren Vau Ginkel, Wer- nink, jhr. Roëll, Van der Laan, Alkemade en Van der Kolk, die dienaangaande zoo noodig met voorstelten zullen komen. Met betrekking lot de kwestie van het Rijksinkoopbureau was door de afdeeling voor het Kleinbedrijf een adres ontworpen aan den Minister van Financién. De afdee ling van het Grootbedrijf kon aan de ver zending van dit adres niet medewerken. Hel Bureau der Kamer had daarvoor een nieuw adres ontworpen, waarbij aan de be zwaren der afd. Grootbedrijf-voor. een zeer groot gedeelte was te gemoel gekomen, en stelde nu voor, dit adres te verzenden, waartoe bij acclamatie werd bcslolen. In dit adres wordt vooropgesteld, lat hel I Rijk, evengoed al3 elk particulier, den plicht heeft zoo concurreerend mogelijk le koopen. In zoover het Rijksinkoopbureau belee- kent belangrijke besparing op de uilgaven, door middel van gecentraliseerd inkoopen, moet deze instelling met vreugde begroet worden -Er zijn echter verschillende fac toren, welke dwingen de noodige voorzich tigheid in deze le betrachten. In de aller eerste plaats heeft de centralisatie van het postchèque- en giro-verkeer geleerd, dat men zich niet blind moet siaren op de ver schillende bezuinigingen, welke van centra lisatie het gevolg zijn, daar er dikwijls an dere omstandigheden zijn, welke die bezui nigingen weer ophotten of in haar tegendeel doen omslaan. Ten tweede moet van te voren met zeer groote mate van zekerheid gezegd kunnen worden, dat er werkelijk op het eindcijfer, waarbij derhalve alle factoren in acht geno men moeten worden, belangrijk zal worden bezuinigd. Voorls moet gerekend worden met de ver klaarbare, maar .dikwijls noodlottige zuchl, van menigen lak van dienst om zich zooveel mogelijk uit te breiden, waardoor steeds meer ambtenaren in dienst genomen moe ten worden. Ten aanzien van de facloren, welke de geraamde bezuinigingen zeer problematiek maken, meent do Kamer te moeten wijzen op de volgende punten: a). Men moet zeer lang van le voren be stellen. b). De controle op de qualileit is dikwijls uiterst lastig, wanneer bet geen eenvormig massa-artikel betreft. c). Als liet gevolg van het mindere gevoel van verantwoordelijkheid, hetwelk nood wendig moet ontstaan, nu de oorspronke lijke opdrachtgevers niet zelf meer met de leveranciers onderhandelen, is het meer dan ooit noodig, dat aan de ambtenaren op het Rijksinkoopbureau bijzonder hooge eischen van bekwaamheid gesteld worden, d). Bij massa-arüketen dreigt bovendien het gevaar, dat zeer specitieke eischen ge steld worden, waaraan slechts één leveran cier kan voldoen, waardoor de concurrentie, zooals meer dan eens blijkt, uitgeschakeld wordt. Op grond hiervan verzocht de Kamer Zijne Excellentie: lo. In overleg met het Rijksinkoopbureau het aantal artikelen sterk te beperken, op dat het corps ambtenaren niet nog meer zal behoeven le worden uitgebreid en de ambte naren zich op die bepaalde artikelen zullen kunnen speciaiiseeren. 2o. Een buitengewone conlróle in het leven le roepen, welke zooveel mogelijk za'. kunnen vervangen ie natuurlijke reacties van het particuliere bedrijf op het maken van fouten, zooals het verloop der öUëiitèle, het maken van verlies, enz. Naar de meening der Kamer zou het daarom overweging verdienen naast de be staande commissie van toezicht, waarvan de gewone leden alleen ambtenaren zijn, welke zitting hebben, namens één der de partementen, een commissie le benoemen, welke de commercieele leiding zal hebben te controleeren. Tot deze commissie zal ieder, die meent klachten le hebben, zich, zoo noodig vertrouwelijk, moeien kunnen wenden. 3o. Ten slotte zou een zeer groote mate van publiciteit betracht moeten worden, op dat evenlueele fouten zoo spoedig mogelijk gesignaleerd kunnen worden. Daarloe zullen, naar de meening der Ka mer, de instructies gepubliceerd, hel orgaan en de beslellijsten, welke reeds aan alle Rijkskantoren worden toegezonden, bene vens alle andere daarvoor in aanmerking komende slukken toegezonden moeten wor den aan de Kamers van Koophandel en zoo noodig ook aan andere lichamen. De Kamer aanvaardde dit adres en He- sloot bij acclamatie het aan den Minister te zenden. Hierna kwam Ier tafel een nader adres aan den betrokken Minister, op de afwijzen de beschikking van Z.Exc. om den trein no. 204 of no. 161 (vertrek uit 's-Gravenhage resp. 7.57 en 8.13 uur v.m.) den laatste den z.g. boottrein in Leiden te doen stoppen. De Minister had o. m. aangevoerd, dat de trein no. 204 reeds te zwaar is belast, wat vol gen* het Bureau een bewijs is, dat het rei zen Aiarmede van groot belang wordt ge acht. Er zou dan ook reden kunnen zijn een trein in te lasschen. Na eenige gedaohlenwisseling lusschen den heer Smit en de Voorzitter werd beslo ten een nieuw adres le verzenden waarin wordt verzocht, dat alsnog door trein no. 204 reizigers in Leiden kunnen worden op genomen, of dat een nieuwe trein worde in- gelascht en zoo ook daartegen overwegend bezwaar bestaat, den trein 161 (den boot trein voor den Hoek van Holland) hier te laten stoppen, in welk geval derde-klasse- waggons zullen moeten worden aangekop peld. Hierna kwam aan de orde een voorstel betreffende de subsidie aan de Vereeniging .Nederland in den Vreemde". In de verga dering van Juni 1922 werd op voorstel van bet Bureau besloten deze Vereeniging een subsidie (e verleenen van 1100, op grond dat deze Vereeniging zeer nutlig werk doet. De linanciecle toestand der Kamer is echter van dien aard, dal het bestuur in overwe ging moet geven te besluiten slechts voor dit jaar de subsidie nog ie verleenen en voor het vervolg dit te lalen afhangen van den stand der kas. De heer Zonneveld vroeg of de Vereeni ging ook directe voordcelen voor ons land oplevert. De Voorzitter antwoordde ontkennend, maar zeker wel op indirecte wijze door het organiseeren van tentoonstellingen o.a. in Stockholm, Kopenhagen en Madrid, waar door de kennis van Hollandsche fabrikaten wordt verruimd in het buitenland. De heer Zonneveld wilde daarom dan ook niel besluilen. dat de Vereeniging in 1925 van het subsidie zal versloken zijn, maar er ialer nog eens op terugkomen. De Voorzitter zeide toe, dit punt in de laatste vergadering van dit jaar op de agen da te plaatsen, Hierna stelde de Voorzitter aan de orde het nieuwe onlwerp-lariefwel voor invoer rechten, dat de Kamer om advies was toege zonden. Het Bureau der Kambr had nog slechts ■oppervlakkig met het ontwerp kennis kun nen maken, doch had al vast nagegaan of daarin ook bepalingen zijn opgenomen, waarmede da belangen ,van hel district in liolsing zouden kunnen komen. Inderdaad is dal hel geval. Onder meer heeft het de aandacht ge trokken, dat in dit wetsontwerp voorgesteld wordt het invoerrecht op verglaasde dak pannen en tegels op te heffen en ook be- tonbuizen zouden vrij mogen worden inge voerd. Deze industrieën, die reeds een zwa- ren strijd om bat beslaan voeren, zullen daardoor nog meer in de knel komen, en de concurrentie tegen Duitschland en ook tegen België nog moeilijker kunnen volhouden. De Voorziller hesprak verder de invoer rechten op verschillende kaassoorten, die van 5 pet. zouden worden gebracht op 20 pet. van de waarde, wat weer te veel is. Het Bureau had nu een leiddraad voor een adres aan den Minister van Financiën ontworpen, ten einde al vast iets van zich te laten hooren bij wijze van protest, Intus- schen zou een commissie kunnen worden benoemd, waarin leden uil verschillende in- dusfrieën zilling hadden, om hel ontwerp nader te besludeeren en de Kamer van ad vies te dienen. Het Bureau zou daarvoor willen aangewezen zien de heeren J. He ringa (textielnijverheid). P. A. Wernink (steen- en kalkbedrijO, P. Boot Sr. (metaal industrie) en W. van der Laan (exporlhan- del). terwijl de adj.-secretaris der Kamer, de heer Van Lith, ais secretaris aan de. Com missie zou kunnen worden toegevoegd; De Voorzitter wees er op, dat men zich ook zou kunnen aansluiten bij hel adres der Kamer van Tilburg die een algeheele ge wijzigde handelspolitiek wenscht, steunende op het beginsel van tegenprestatie, zooals België heeft toegepast met Tsjecho-Sla- wakije. De heer Wernink heeft nog geen gelegen heid gehad het ontwerp te besludeeren, maar wilde toch wijzen op een zeer onbil lijke concurrentie, die de binnenlandsche kalkinduslrie wordt aangedaan, door het buitenland. Er worden uil het buitenland enorme hoeveelheden kalk als kunstmest ingevoerd, waar de nationale schelpkalk- industrie zeer onder lijdt. Voor deze kalk wordt een percentage van liet kalkgehatte van 80 pet. geëischt. Uit onderzoekingen aan het proefstation te Maastricht, door dr. Knuttel, blijkt, dat daarmede zeer de hand gelicht is. Er wordt kalk ingevoerd met een gehalte van 56.1 pet. Spr. heeft ook van deze kalk laten ontbieden en deze voldeed ook niet can het vereischle gehalte. Zoo kunnen onze schelpkalkbranderijen ze ook leveren. Men zou daarvoor de codex van 80 pel. op 70 pet. moeten brengen. Wanneer er een adre3 verzonden wordt, zou spr. ook daarvan melding willen maken, De heer Zonneveld, meende dat men niet uit het oog moet verliezen, dat dit ontwerp een fiscaal karakter draagt. De Minister moest voor het herstel van het evenwicht der financiën tien millioen in de schatkist zien te krijgen uit dit tarief. De Voorzitter merkte den heer Zonne veld op, dat wat hij wenscht, eer meer dan minder in de schatkist zal brengen. Overigens wilda hij hier geen principieel debat uitlokken, doch conslaleerde toch, dat een vrijhandelaar als de heer Van Aalst in Rotterdam heeft geconstateerd, dat Bescher ming wel eens door omstandigheden wordt geboden-, -O- v.,' -■ v v.i**v_ Na nog cenig debat lusschen de heeren Wernink, Molkenboer en den Voorzitter werd de Commissie, zooals die door den Voorzitter was voorgesteld, benoemd. Deze Commissie za! het onlwerp-adres van het Bureau tot leiddraad nemen. Hierna werd door het Bureau voorge steld het bestuur ten behoeve van de Han delsbeurs nog een crediet te verleenen van f 1000. De Voorzitter memoreerde, dat de uitgaven tot nog toe hebben bedragen f 5300 en de inkomsten f 3000. Daarvoor zijn dan ook de inrichtingskosten meubilair, enz. be taald, dat in het geheel meer dan f 2000 heeft gekost en zijn waarde behoudt. De financieele gestie is dus volstrekt niet slecht. Het crediet werd zonder discussie en hoofdelijke stemming verleend. Hierna kwam aan de beurt het voorstel ter bespreking der kwestie van de zakelijke belasling op het bedrijf. De Voorzitter stelde voor dit onderwerp in huishoudelijke vergadering te behande len, waartoe werd besloten. Vooraf slelde de Voorzitter echter de rondvraag aan de orde. De heer Wernink merkte op, dat men nu wel had gehoord over het vaarwater betref-, fende Amsterdam, maar nog niets heeft ver nomen over de plannen der gemeente om trent het vaarwater om en door Leiden. De Voorziller herinnerde er aan, dat een halfjaar geleden een adres over deze materie aan den Raad is gezonden. Met belangstel ling ziet hij al lang naar het praeadvies van B. en W. van Leiden uit, die vermoedelijk met werk overladen zijn. De heer Van der Kolk zou slappen willen doen voor het langer openstellen van de Telegraaf- en Telefoonkantoren op kleine plaatsen. Hij denkt speciaal aan Aarlander- veen .Nieuwkoop en Nicuwveen, waar dit aantal uren slechts zes bedraagt. De Voorzitter beloofde dit punt onder de aandacht van autoriteiten te brengen. De heer Van der Steen zou ook deze zaak in handen willen gesteld zien in de Com missie voor het Vervoer, enz wat de Voorzitter niet wenschelijk achi, er moet snel gehandeld worden. De heer Zonneveld prees een maatregel aan, die in het buitenland bestaal ten op zichte van liet gebruik der telefoon. Belt nien daar iemand op eh hij is niel thuis, dan betaalt men ook niet, terwijl in het om gekeerde geval het tarief wat hooger is. De Voorziller zeide ook hier overwe ging (oe. Handel, Scheepvaart en Nijverheid in hel district Rijnland over 1923. I. Verschenen is het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland over liet jaar 1923, waarin hoewel de typo- gratische verzorging niet zoo goed is als vroeger, een zeer uitgebreid en overzichtelijk overzicht wordt gegevcu omtrent den toe - stand van scheepvaart, handel en nijvefheid over liet vorig jaar. Nadat eenige technische bijzonderheden zooals samenstelling der Kamer en der ver schillende commissiën, vermeld zijn, worden de werkzaamheden der Kamer in Hootdstuk II opgesomd. Van de belangrijkste noemen wij de besludeering van het vaarwater in Leiden en het adres aan B. en W. van Lei den verzonden naar aanleiding van de hooge haven-, lig- en bruggelden. De behartiging van belangen, die schade leden door de Roer- bczelting, werd actief door het Bureau der Kamer ter hand genomen. Een belangrijk adres over de oneconomische werking der Forensenbelasting werd aan de minister van Financiën cn van Binnenlandsche Zaken en Landbouw toegezonden. B. en W. van Al phen werd van advies gediend over het slaan van meerpalen in den Rijn te Alphen. Een grooie dienst werd Handel en Nijverheid be wezen door het slagen der actie van do Ka mer om aan één station den geheelen dag een douane-ambtenaar aanwezig le doen zijn. In 192.3 kwamen de plannen tot stich ting eener Handelsbeurs naar voren. De gestie van het Rijksinkoopbureau en de gevolgen der Zakelijke Bedrijfsbelasting hadden de aandacht der Kamer. De Kamer is op deze kwesties, evenals op de Forensen belasting gedurende de eerste helft van 1924 attent gebleven en verzond meerdere adres sen aan de betrokken autoriteiten. De advie zen van diegenen, die het bedrijfsleven ver tegenwoordigen, werden meermalen ingewil ligd, anders bleek uit verschillende verande ringen, dat met bezwaren der Kamer reke ning was gehouden. Door het Handelsregister werden ongeveer 2500 inlichtingen verstrekt. Créfekend mag toch worden, dat de bijzonderheden, de in richting eener handelszaak betreffende, die nergens anders te vernemen waren of zijn, noodzakelijk gekend moesten worden, voor de meerderheid der aanvragen althans. Hier blijkt uit, hoe nuttig en noodig liet Register is. ToestandvanHandelenNijver- h o l d. In Hoofdstuk IV wordt een over zichtelijk verslag omtrent den toestand der verschillende bedrijven gegeven. Aan de „Algemeene inleiding" ontleenen wij onder meer, dat de toestand van het bedrijfsleven gedurende 1923 weinig blijmoedige uitingen ten gevolge had. Er valt weinig le roemen. Het tijdperk van depressie is nog niet achter den rug. Dit is echter niet alleen oorzaak, dat de toestand zich zoo weinig rooskleurig laat aanzien. De maatregelen, door de over heid genomen, die vaak zoo weinig tot In de consequenties doorgedacht waren, heèben er BINNENLAND. Verslag Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Rijnland over den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in 1923. Vragen van het Tweede-Kamer-lid Bul ten inzake het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden. De gang van zaken bij den postchèque- en giro-dienst. BUITENLAND. De Engelsche regeering lijdt eeh neder laag in het Engelsche Hoogerhuis. Opnieuw is het kabinet-Pasjitsj in Zuid- Slavië afgetreden. Smuts terug in bet Zuld-Afrikaansche Parlement. Kieuw incident tusschen Japan en dB Vereenigde Staten. sterk loe meegewerkt de bronnen van ons volksbestaan aan te tasten. Aan het ovorzicht, dat gegeven wordt van handel en nijverheid in bet district, ontlcunen wij het voltgende: Aannemersbedrijf, enz. Er werd weinig gebouwd cn werd er gebouwd, dan geschiedde dit voornamelijk voor re kening der gemeenten en der vereenigin- gen voor Volkshuisvesting. Toch werd eenige opleving in de naaste toekomst niet onmogelijk geaoht. Het aannemersbedrijf ondervond ook in ernstige mate den terugslag van het ge- heele zakenleven, doordat er weinig z.g. burger werk'' was. Iedereen bezuinigt en daaronder lijdt in de eerste plaats het on derhoud of het vernieuwen aan woningen en fabrieken. De conourrentio was door dit alles buitengewoon saherp, zoodat zelfs in vele gevallen onder kosterijs gewerkt moest worden. Werkloosheid was er het goheele jaar, welke vooral toenam in No vember en December. Do steunregeling verergert, volgens he5 verslag, den toestand in buitengewone mate. Het bestuur werd gemeld, dat er zijn, die heden steun trekken en morgen" weder het beroep van aannemer tradhten uit te oefenen. Bloembollenhandel, enz. Het jaar 1923 was reeds vroegtijdig go- kenmerkt door een levendigen handel, be rustende op bet feit, dat de orders voor al uit Amerika aanleiding gaven tot vroeg tijdig dekken. Had men in vorige jaren bet te exporteeren kwantum oversohat en was de oogst voldoende, om in de vraag te voorzien, waardoor de prijzen in Aug. en September terugliepen, in 1923 was juist het omgekeerde te constatceren, daar de oogst niet groot genoeg was om aan de vraag voor export te kunnen voldoen. Daardoor liepen de prijzen voor leverbare bloembollen steeds op, zoodat de kwee kers zeer goede prijzen voor hun waar heb ben gemaakt en dc bedrijfsresultaten uit muntend zijnde handelswinst was daar entegen niet steeds hieraan evenredig. De export naar Amerika nam toe, evenals die naar Engeland, terwijl de Scandinacisoho Rijken minder afnamen, hetgeen voor een groot gedeelte is toe te schrijven aan do zeer hooge invoerrechten, die daar door do koopers direct bij aankomst moeten worden vo'daan. De handel op Frankrijk is oveneens toegenomen, waartoe zeker niet weinig heeft bijgedragen de bollenbc* planting in de tuinen van de Tuilcriegn, die, als een reolame voor het artikel bloem bollen, zeker als geslaagd is te beschou wen. Duitsohland, Oostenrijk, Rusland en Pd- lon, eertijds de voornaamste afnemers van hyaointen en vroege tulpen, beschikten niet over voldoende koopkracht door de gedo- precdeerde valuta, hoewel aan het einde van 1923, wat Duitsohland betreft, zic6 een beter vooruitzioht ontplooide. Tsjecho- Slowakye betrekt al reeds een beduidende hoeveelheid bollen van dc allerbeste kwa liteit. Het gevaar van een invoerverbod voor narcissen in Amerika 'dreigt nog steeds, fa, wellicht erger dan ooit te voren. Als tegenhanger zou men de betere vooruit- eiohten op het continent, die bij het uit brengen van dit verslag ziob steeds sterj ker aecentueeren, kunnen beschouwen..

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1