Zonderlinge Kameraden PRIJSVERMINDERING No. 19725 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Juni. Tweede Blad. Anno 1924, UIT DE OMSTREKEN. Buiienlaridsch Gemengd. UIT DE RIJNSTREEK. Van Japonnen, Jumpers en Rokken. A. en M. v. d. EERDEN, Kort Galgewater 2, bid. Morschstr. FEUILLETON. manning, 12 padvinders en nog en kele passagiers, onder wie een douane-be- j ambfco met zijn vrouw. Het ongeluk werd j gelukkig door andere schepen opgeme'kt, die onmiddellijk reddingssloepen uitzonden. Een Deensche loodsboot slaagde erin 7 pas sagiers, drie padvinders en de vrouw van den douane-beambte te redden, alsmede drie leden der bemanning. Een Zwoedsche stoom boot redde 4 padvind - en één lid der be manning. Vermist worden nog 4 padvinders 2 andere passagiers en 3 leden van de beman ning. Rijnzaterwoude. Vrijdagnacht is uit de schuur van den heer C. van Tol een le deren motorjas gestolen. De politie stelt een onderzoek in. De heer G., uit Oudewetering, heelt aan hot Joosl-Slollengat, gelegen aan het Braassemermeqr, een stuk grond gekocht, om hierop een groote bergplaats voor jach ten te boüwen. Zaterdagnacht is de werktuigmachine af- deeling der automobielfabriek Laurin en Cle ment te Jungbanzlau in Tsjecho-Slowakije tot den grond toe afgebrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend, doch men ver moedt kortsluiting. De schade wordit op circa 20 millioen kronen geschat. In de fabriek waren meer dan 900 arbeiders werkzaam. Voor de Berlijnsche koopmansrechlbank heeft zich dezer dagen een strafzaak afge speeld, welke aan een verhaaltje uit een kinderboek doet denken. Een grijze man bad zijn jongen chef voor de rechtbank gedaagd, omdat deze hem we gens oneerlijkheid ontslagen had. De jonge chef had opgemerkt, dat uit zijn magazijn van fijn leer-materiaal voor 5000 mark was weggenomen. Er waren maar twee sleutels yan het magazijn. De chef had den eenen, de oude hoofdopzichter den anderen. Dus had deze gestolen meende de chef en hij had den ouden man weggestuurd. Deze had geprotesteerd, doch de zaak direct voor den rechter brengen wilde hij toch ook niet. Totdat hij op een goeden dag hoorde, dat men allang weer had ontdekt, dat hij niet schuldig was: de chef had er zijn sleutel in laten zitten en de portier had ge stolen. Dait was den ouden man, die drie maan den gebrek had geleden, toch te erg. ITij liep naar den kadi en dagvaardde zijn chef. Deze kreeg van den rechter om te begin nen een allerverschrikkelijkst standje. En de jonge koopman maakte de zaak voor zich zelf niet beter, toen hij zich mët drukle en moeilijkheden trachtte te excuseeron. Wat, drukle, als het geldt een zoo gruwelijk on recht goed te maken! U bent Verder kwam de rechter niet. Wanl nu werd het den ouden bediende toch te mach tig. En deze begon zijn patroon te ver dedigen. Hij was nog zoo jong en in de jeugd deed men wel meer onberaden dingen. Enz., enz. De oude man was al tevreden als de patroon hem maar tegenover het verdere personeel wilde rehabilileeren. Doch nu was het de beurt van den jon gen patroon. Bij hem had de les klaarblij kelijk gewerkt. Hij was bereid te doen, wat de bediende vroeg, hem drie maanden extra uit te betalen en hem legen hooger salaris weer in zijn oude betrekking aan te stellen. De bekende Franschc vlieger Batelier is met zijn mechanicien verbrand, toen hij te St. Quenlin een noodlanding maakte, waarbij de machine kantelde en vlam vatte. Nog een voetballiisloric. Twee Belgische officials, die bij een wedstrijd hebben gefun geerd, de een als scheidsrechter, de ander cüs grensrechter, werden na afloop van den wedstrijd, op weg naar het stalion, in den auto, die hen vervoerde, aangevallen door een tweetal individuen: een speler en eer. toeschouwer bij den juist geëindigden wed strijd. De speler was naar aanleiding van een rapport van den scheidsrechter geschorst en hij vond hierin aanleiding den voetbal-offi cial een paar tanden uit den mond te slaan hem verder nog zó6 toe te lakeien, dat hij gedurende eenige dagen zijn werk niet kon verrichten. De rechtbank veroordeelde den driftiger» sportliefhebber tol 2 maanden gevangenis straf en het betalen van 1200 francs schade vergoeding. Aan de beneden-Wolga, in hel Don-ge- hied en de Krim-districlcn, hècrscht een hittegolf. De temperatuur is op sommigw plaatsen tot 105 graden gestegen. De oogst dreigt op vele plaatsen door de droogte te mislukken. De sovjet-bladen vreezen voor een drei gend tekort aan graan in den aanstaanden winter. In den den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Londen vermoord een 27-jarige Frait- sehe acrobaat. Het zeilschip Thor dal de verbinding on derhoud tusschen Kopenhageu cn Sonder- borg, kantelde eenige uren van Kopenhagen plotseling en verdween na enkele minute11. Aan boord bevonden zich, behalve de bc- Een ontzettende orkaan, die Zaterdag is losgebarsten over den Zuidelijken oever van het Erie-Mcer, heeft v .-schrikkelijke ge vol gen gehad. Het ergste had de stad Lorain te lijden, waar de w'nd een groot aantal huizen eenvoudig vernielde. Volgens de eerste be htcn, schat men dat daar alleen meer dan 300 menschen om het leven zijn gekomen, terwijl het aantal gewonden geraamd wordt op meer dan 2500. Kort nadat, do stedelijke schouwburg was ingestort-, werden reeds 63 lijken onder de puinhopen te voorschiju gehaald. Een later bericht zegt echter, dat 105 lijken zijn gebor gen. Een ooggetuige, die ;*r in geslliagd is Cle veland te bereiken, verijlde, dat de huizen rijen aan beido zijnden in de hoofdstraat eenvoudig ingedrukt terwijl een auder ooggetuige mededeelde, dat van het schoone Lorain niet meer is overgebleven. De geheele oever van het meer van de Sandusky-baai tot een punt, halverwege Lo rain en C'leve'andis overdekt met massa's wrakstukken. Gemeld wordt, dat te Sandus ky vijf personen gedood zijn. Andere be richten melden, dat verscheidenen plczier- booteu, welke onderweg .varen van Sandus ky naar de buitenplaatsen langs het meer, verloren zijn gegaan. Een van deze booten had meer dan 300 passagiers aan boord. Uit Elyria en alle naburige plaatsen wer den in al'erijl allo beschikbare brandblusch- apparalen cn geneesmiddelen naar Lorain gezonden. Ook uit Cleveland werden speci ale treinen met verbandstoffcu en chirurgi sche artikelen afgezonden. Op verzoek van den Burgemeester van Sandusky werd order gegeven tot mobi'i- seering van een regiment infanterie. De ware omvang van den ramp zal pas over enkele dagen bekend gemaakt kunnen worden. Het totale aantal slachtoffers te Sandusky wordt geschat op 100 tot 150. In Peoria in Illinois heeft een hevige wind hoos gewoed, waardoor tien personen wer den gedood. Te Fort Dodge in Jowa werden eveneens eenige personen gedood. Een later bericht omtrent de ramp meldt dat het totaal aantal dooden in de geteister de plaatsen geschat kan worden op ongeveer 3 k 400, terwijl een voorioopige raming van de materieele schade een bedrag van 12 mil lioen dollar vermeldt. Te Sandusky is de dijk van het Erïe-Meer geheel vernield. Alphen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. alhier onder letters N. N., 149.61 wegens to weinig be taalde inkomstenbelasting en Verdedigings belasting TI over de jaren 1916/1017 en 1918/ 19. Haarlemmermeer .Vrijdagavond geraak te het 2-jarig kind van den arbeider v. d. P. te Hoofddorp in een onbewaakt oogenblik in een bij de ouderlijke woning aan den Fortweg gelegen moddersloot. De kleine werd in bev. usteloozen toestand opgehaald. De onmiddellijk ontboden geneesheer slaag de er in de levensgeesten weder op te wek ken. Dc toestand van het kind, die zich door bloedverlies en binnengekregen modder ern stig liet aanzien, gaf Zatevmorgen eenige hoop op levensbehoud. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school aan den Slotcrweg te Nieuwvennep alhier, is benoemd mej. M. B. Boom te Zandvoort en tot onderwijzer aan genoem de school de lieer A. Visser te Haarlem. Hillegom. De heer Redeker, te Hem cn Venhuizen, is benoemd lot onderwijzer aan de lagere R.-K. Jongensschool in de Mariaslraat alhier. Op het 'Schoolplein der St.-Josephs- school is een TL Hartbeeld ingewijd en ge- introniseerd door pastoor Krook met assis tentie. Pastoor Van Leeuwen hield een toe spraak. Liederen werden gezongen en bloe men bij het beeld neergelegd. De heer S. is, toen hij per fiets uit de Pastoorslaan de Weeresteinstraat in reed, door een Ford-auto aangereden. Hij kreeg wonden aan de Tianden en het hoofd. Ge neeskundige hulp was noodig. De fiets was stuk. In dezelfde straat word ook een jur- frouw door een auto aangereden. Beide ge vallen liepen betrekkelijk goed af, maar dat er niet meer ongelukken gebeuren is te verwonderen; het voetpad i3 onbegaan baar; de straat zelf ligt voor een deel onder een laag zand. Alles gevolg van de graverij voor de waterleiding. Bu r g e r 1. Stand. Getrouwd: N. A. van der Meer cn P. Schaap. A. W. Hellendoorn cn E. Vreeken. Bevallen: H. A. v. d. Meijv. d. Post Z. F. WielingaKalverboer Z. R. J. M. DuisSchilpzand D. T. Daimüragls- ma Z. Z. v. d. Mareiv. d. Hoek D. C. SeijsenerVan Dicst Z. L. L. v. d. WolfSnijders Z. M. Roodenburg Bouma Z. Overleden: J. Parijs m. 74 j. W. Aan- geenbrug m. 78 j. Katwijk. De Min. van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe be lastingen, enz. alhier, 82.90 wegens te wei nig betaalde inkomstenbelasting over 1921- 1922. Katwijk-aan-Zee. Bij dc in „Casa Cara" gehouden toewijzing van drie pan den. werd het pand Yan dor Piaskade 21, toegewezen aan den heer D. Taat voor f 11.500; liet pand Adrianaslraat 43 voor f2200 aan den heer G. Bloot, terwijl het pand Slengelinslraal 35, werd opgehouden voor f 3500. tocht ingesteld, waaraan vele behulpzamen de helpende hand boden. Onmiddellijk toog ook de politie uit ter zoeking. Na vijf uur zoeken werden de -kinderen ontdekt, wan delende- aan de Haarlemmerstraat, alwaar zij werden opgehouden. De ouders werden hiervan in kennis gesteld en hebben hun kinderen gelukkig woor ongedeerd terug. Zondagnamiddag circa vier uur had een aanrijding plaats aan de halte „Ende geest" tusschen een motorrijaer met duo en een auto. De motorrijder De V., uit Den Haag. kwam uit de De-Kempenaer-straat en reed in de richting „Endegccst", terwijl op hetzelfde moment de heer Fl., uit Leiden, per. auto kwam uil de richting Haarlem. Volgens ooggetuigen hadden beiden sig naal gegeven en reden op onbegrijpelijke weze op elkander in. De motorrijder werd bewusteloos binnengedragen in ,,'t Wapen van Oegstgeest", waarna hij bijgebracht werd en voor behandeling naar dr. Timmer mans gebracht. Daar bleek ,dat hij zich ern stig had bezeerd aan den rug. terwijl ook beide beenqn verwondigen hadden opgeloo- pen. Dr. T. heeft den man verbonden, als ook zijn metgezel, die aan het gelaat ver wond was. Van daar zijn beiden per auto naar Den Haag vervoerd. De motor was on berijdbaar geworden en is opgeborgen In genoemd hotel. De auto werd eenigszins aan de stuurinrichting beschadigd. Den lslen Juli zal liet 127» jaar gele den zijn. dal de heer B. J. van der Meenc in functie trad als hoofd der Chr. school aan den Endegeeslerslraatweg. Burgert. Stand. Geboren: Joan nes Paulus Maria, Z. v. J. F. A. Schenk en C. C. M. Deulekom. Ondertrouwd: Th. G. Ober le Oegstgeest en J. J. Buitendijk te Leiden. B. G. Willems le Helder en M. Heemskerk te Oegstgeest. A. M. C. Schippers te Utrecht on E. Bouwer le Oegstgeest. Gehuwd: P. Vink en M. C. van der Hoe ven, beiden le Oegstgeest. Aan de afdeeling der hoogere handelsschool van de Middelbare School voor Handel en Administratie, Sweelinck- slraat. Den Haag, is geslaagd jhr. A. Th. de Muralt, alhier. Rijnsbnrg. Burger 1. Sland. Geboren: Diewerlje Neelljc, D. van Bas- tiaan Star cn Neeltje v. d. Meij. Grela.D. van Reiriderl Blankerl en Anna Cornelia den Ileijer. Willcmijnlje, Z. van Willem y. Vliet en Jacoba van Klaveren. Getrouwd: W. L. v. d. Guglen en Antho- nia v. d. Vijver. Op de laatste aardappelenveiling wa ren de prijzen wat hooger; zij liepen op lot f 5.50 a f 6. De aanvoer bedroeg ongeveer 100 balen. Sasseuheim. Burger 1. Stand. Geboren Johannes ,Z. v. C. Haring en M. v. d. Schrier. Gerardus Franciscus. Z. v. A. v. Dorp en S. J. Meijer. Overleden: II. P. Frijlink 49 j. N. Noor dermcer 24 j. Gevestigd: J. C. Guldemond en gezin, van Noordwijk. Vertrokken: Mej. A. Mens, naar Oegst- gecsl. Mej. L. Guldemond, naar Hillegom Valkenburg. Burgerl. Stand. Overleden: T. Peet, weduwnaar van ICuintje Gersen, G3 jaren. Voorschoten. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester E. Vernède. Afwezig met kennisgeving de heeren J. F. De Kleeremaeker en M. G. Mechelse. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen een drietal missieven van Ged. Staten van Z.-Holland# waarby goedgekeurd worden te ruggezonden, enkele raadsbesluiten inzake comptabiliteit en een proces-verbaal van op name van kas en boeken van den gemeento- j ontvanger. Bedrag en boeken waren in over eenstemming. Door J. A. Gerritsen wordt verzocht toe stemming te verleenen voor het bouwen van burgerwoonhuizen. Daar hierbij oen straat moet worden aangelegd, moet de raad hier voor toestemming verleenen, anders geschiedt dit door B. en W. Hierop zal nader advies worden uitgebracht. Door G. B. van Kempen wordt bewoonbaar- verklaring verzocht van het pand School straat lOg. De Raad staat hierbuiten. B. en W. moeten een bewoonbaarverklaring geven,- maar er is nimmer verzocht een woning te bouwen, er fe een sohuur gebouwd en deze wordt bewoond. Thans nu 1 Augustus begint te naderen, wil hij trachten iets van den Raad te bereiken, daar deze schuur, indien hg deze niet verlaat zal worden afge broken. Aan B. en W. wordt toegestaan hierop nader te beschikken. Door het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur is aan den Raad een verzoek om subsidie gezonden. In het voorjaar van 1925 denkt men een inter nationale tentoonstelling te houden in Heem stede. Men had gedacht, dat Voorschoten wel f250.zou willen bijdragen. B en Wk zullen nader advies uitbrengen. De balans, winst en verliesrekening Van het badhuisbedryf en het gas- en water bedrijf worden in handen gesteld van de commissie voor het nazien der gemeente- rekening. Het badhuisbedryf heeft oen na- deelig saldo van 1*2019.5372 (iet3 minder dan verleden jaar) het gasbedrijf een winst van f 542.24 en het waterbedrijf een winst van f617.6072. Enkele besluiten comptabiliteit worden ge nomen. Door het bestuur van de R.-K. Naaisohool is verzocht een subsidie te mogen ontvang gen B. en W. stellen voor f300.te ver* leenen uitsluitend voor dit jaar. De hoer J. Braggaar kan zich met dit voorstel goed verccnigen, het is een zeer nuttige inrichting, maar hij moet er zjjjn verwondering over uitspreken, dat niemand anders h erover het woord veflangd. Een vorige keer by een aanvraag van een naaischool was er noga* oppositie tegen subsidie-verlceuing en daar spr. meermalen het verwijt moet hooren, lid van een party te zyn, die nooit genoeg heeft, had hij thans wel oppositie verwacht. De heer J. A. Mens noemt de verschil lende aanvragen een groot verschil. Op de R.-K. School zyn ongeveer 58 leerlingen, op de andere 20. Hij was een vorig maal niet tegen de subsidie als zoodanig, maar deze moet niet te groot worden. Twee jaar geleden is er gezien of deze zaak levens vatbaarheid had en zij is stevig gegroeid cd nu vraagt men subsidie, terwijl de andere school een groot tekort had en dit tekort gevraagd werd te dekken. De heer Braggaar hcht dit niet juist. By de discussies werd destijds aangevoerd, dat de R.-K. School zich zelf bedroop, dus moest dit de andere ook doen. De subsidie werd wel degelijk principieel bestreden. Hij jl er niet tegen, maar wenschte hierop tè agecrcn. De heer Mens bestrijdt dit nogmaals. De Voorzitter sluit de discussies. EeD vorige keer betrof het een tekort van voriga jaren en is ook deze subsidie slechts voor één jaar verleend. Indien er een volgend jaaf weer worde aangevraagd zal er gehandeld worden gelijk als met de bewaarschool, ge rekend naar het aantal leerlingen. Z. h. stemming wordt £300.subsidie voor 1924 verleend. De kasgeldleening wordt met drie maan den verlengd (misschien zijn na 3 maanden de tijdelijke leeningen om te zetten in een definitieve geldleening). De pensioengrondslag van A. A. Hilger- Hazerswoude. Ds. Dee van van Dwinge- loo, heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk 'bedankt. Burgerlijke Stand. Bevallen W. de Vaal, geb. Dubbelman z. Ondertrouwd: Jac. Visser jm. 34 jaar en C. Francken jd. 28 jaar; Adr. Vos jm. oud 94 jaar cn II. J. E. Windhorst jd. 23 jaar. Leimuideu. De Piaad vergadert heden avond le acht uur. Ged. Staten bobben, hol besluit van den Raad dezer gemeente, tot liet aangaan van een geldleening, groot f 25.000, voor den bouw van de R.-K. school, bij besluit van 23 Juni j.l. goedgekeurd. Van de Irawfvisscherij kwamen Zater dag le lJmuiden aan de markt de loggers: KW. 57, mei f339 cn lid, met f289 besom ming. Van de haringvisscherij kwam te IJmul- den binnen de logger KW 131,, met 16 last pekelharing. Oegstgeest. Zaterdagavond is bij den lieer V., alhier uit de schuur een rijwiel ontvreemd, waarschijnlijk lusschen tien en elf uur. Zondag waren de echtparen De V., cn V. d. B., lievig ongerust ,daar' beiden één hunner kinderen van vijf jaar misten. Des morgens orn elf uur waren de kinderen nog in de nabijheid der ouderlijke wonin gen gezien. Weldra werd een onderzoekings RECLAME. 2549a Naar t Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde verLling van Mej. E. II. 20) Hij sprak op den toer., dien hij altijd aan nam tegenover zijn moeder, en hel klonk, of hij bijvoorbeeld een betrekking opgaf. Dit trof zelfs haar. Zij kreeg een kleur en sloeg den blik neer: Ik weel dat je nooit zoo heel erg op mij gesteld was," begon zij haperend. „Nu je vader er niet meer is, zal er zeker niets zijn, dat je bij mij houdt." „Dat heb ik niet gezegd," antwoordde hij. Maar zij bemerkte wel, dal hij hel inlus- schen toch niet ontkende. „Ik zie niet in, wat hel nut er van zou wezen, om hier te blijven; en in een pension zou ik u maar in den weg slaan ook!" Zij ontstelde. Hel gaf haar een schok, nu zij tot het inzicht kwam, hoe goed zij altijd begrepen was door den zoon, wien zij op zettelijk toch maar zoo weinig van zichzelf bad geopenbaard. Misschien haasl voor het eerr. voelde zij hier eenig berouw van iels, wat naar teederlieid zweemde, trok haar naar den jongen, wien zij geleerd had, haar als een vreemde le beschouwen. „Als je ge lukkiger zult zijn, van mij weg, dan moet je gaan, jongen," sprak zij, met zachte stem; „enkel, vergeet niet, dat liet bij mij altijd je thuis is, als je verlangt weg té komen." Maar men kan het verleden niet te-nict <Joen door een stemming, en daar van den fchderen kant bevestiging van haar gevoe lens ontbrak, was er. zonder dat zij het zelve wist, iels smeokends in haar toon, ter wijl zij die laatste woorden sprak. „Dank u," antwoordde David, beleefd. Dien volgenden dag ging hij, in het lunch- uur, naar de kamer kijken. Zij was in Soho: de gewone bovenkamer, met een wrakk ladekast, een witte petroleumlamp en een lage zoldering, die schuin afliep naar een venster, dal een vrij, ruim uitzicht gaf over de naburige sclioorsteencn. Toch was hij niet ontevreden. Het venster trok hem zelfs aan door een soort gelijkenis met die, op de hem bekende portretten van Ghallerlon. Hij spaak af, dat hij er don volgenden Maandag in zou trekken. Ownie, die naar behooren op de hoogte gehouden was van zijn schikkingen, zei weinig meer, dan dat zij hem 's Zondags verwachtte le zien, waar zij dan ook.wonen mocht. Vivian was heel anders. Die zei, dat hij heel kort zou zitten op een pond per week; maar dat hij toch (e benijden was. Hij had er ook van gesproken, om maar een eigen kwartier te betrekken, en zijn moeder had hem daarover behoorlijk onderhouden. Maar daar zij toch immers oen huis vol menschen zou hebben, vond hij haar verzet tamelijk ongegrond; „want ook zonder hem zou zij er genoeg hebben orn tegen te pralen." liet zou eigenlijk oen staaltje van zijn plicht zijn geweest voer David, om zich sen timenteel te voelen, toen hij zijn boeken en kleeren pakte cn voor hel laatst naar bed ging op zijn kamertje op „The Woodlands," maar loch was dit niet zoo. Ilij was zelf ook eenigszins verwonderd bij de afwezigheid van deze passende gevoelens. Wel voelde hij de hartgrondige verluchting, waarmee hij. die zich niel welkom weet, de eenzaam heid aanvaardt. Meer diepgaande verlichting is niet denkbaar. Het besef van de boeien, waaraan hij lol nog toe geketend zat, had hem ter neer ge drukt, hem den lust lot spreken en tol uil- gaan benomen en nu zou hij vrij zijn. Zijn geest kreeg ruimte. Dc eenige liefde, die hem geschonken werd, was hem weer voorgoed genomen, en hij verwachtte niet, dat het leven hem ooit een andere zou gunnen. Daar berustte hij ook in, al was hij nog geen zeventien. Alleen te zijn en beroemd te worden; meer vroeg bij niet. En zonder de minste schroomvalligheid keek hij uit naar de toe komst. Geen Hauw vermoeden vtfn de teleur stellingende desillusies, die voor hem la gen; niet het geringste besef van de moei lijkheden. waarmee het pad van den idealis- tischen letterkundige is bezaaid, bedierf zijn gemoedsstemming. Toen hij'.den volgenden morgen hel gor dijn optrok, kreeg hij. een helderen hemel te zien en de tuin, waar hij als kind zooveel in gespeeld had. lag voor hem schitterend in den zonneschijn. Ownie was niet gewoon vroeg op le slaan, en toen hij ontbeten had, ging hij weer naar boven, om haar goeden dag te zeggen. „Zal je vooral niet vergelen orn 's Zon dags le komen?" vroeg zij. En hij knïkie van ja. Zijn koffer zou in den loop van den dag gehaald en aan zijn logies' bezorgd worden; dus ging hij mei Vivian naar het station. Ilampslead krioelde van jongelui, die zich eveneens naar het stalion begaven; jongelui, die pas in de zaken van hun va der waren gekomen cn zich nu wM trolsch voelden op hun eerste hoogelioeden en gou den horlogekettingen. Geen overjassen, die deze kettingen voor het oog verborgen hiel den, al vroor het dan ook. David beschouwde de jongelui met deer nis; verbeeld je, heel je leven geen ander uitzicht te hebben, dan een kantoor! Ilij nam zijn plaats in bij Panzetta met groote verheugingen des gcestes. Dat hoop vol uilzien op roem kon hem een ander onderwerp aan de hand hebben gedaan, m^ar daar dacht hij niet aan. In gedachten ging hij zijn manuscripten na en overwoog, welke daarvan hij het eerst naar een uit gever zou «luren. Negen-tienden van de bladen, die te Londen uitkwamen, waren hem onbekend. Zijn poëzie was nog slechts imitatie-werk; hij meende, dat het beste werk het gemakkelijkst aan den man zou te ^brengen zijn, maar hij vond den weg versperd, en glimlachte. Ene bescheiden vuurtje rookte op zijn bovenkamer, toen hij daar kwam. Zijn kof fer was er ah Hij. slak de lamp aan en haalde uit zijn zak te voorschijn een in koop. dien hij juist had gedaan: een slul- versfleschje inkt. Toen hij een kop thee en een boterham had gehad, sloot hij zijn kleeren in de wrakke kast en schikte zijn-boeken daar boven op, waarna hij uit zijn koffer pennen en papier nam, met grooten ijver den leni gen stoel, dien hij bezat, aan tafel schoof en daar zitten ging, nadat hij de kruimels eerst weggeveegd had. Maar h;j schreef niet. Zijn herinneringen verdrongen alles. Na een poosje stond hij op en keek uil over de schoorsteenpotlen. Dit uitzicht was zeer koud, onder de maan leken de daken wit en er viel sneeuw IR) dacht hoe deze nu ook een graf overdekte. Het vlijmende van de smart kwam over hem en hij zal bij hel vensier ineengedoken, terwijl de tranen hem over de wangen rolden. HOOFDSTUK X. Zoo begon het tweede boek van Davids leven, waar zoovele levensboeken begon nen en zoovele ook voorbestemd zijn om le eindigen: op een zolderkamertje van een kosthuis. Nu ook begon zijn bekendheid met hol groelere Londen, dal niet langer enkel een gelegenheid van café's en concerten voor hem was, maar een Stad van sombere, ongastvrije stralen, met lang niet vroolijk- kijl:>Tide, zwoegende menschen, het Londen zooals millioenen het kennen, vuil en on vriendelijk, opgewekt, enkel voor een oogen blik, gierig zelfs met zijn licht. Er waren vele avonden, dal hij niet schrijven kon-, gedurende de eerste maan den vele avonden, dat hij zelfs niel eens probeerde te schrijven, en terwijl hij dan steeds verder afdwaalde van Soho, zwierf hij tot laat in den nacht de stad rond, zwierf west- en oostwaarts, ging. verlokt door de namen, hem onbekende wijken rond. steeds indrukken verzamelend. Hij gebruikte zijn avondeten in koffieslalieljes, waar hij de ge sprekken van landloopers hoorde, cn stond met hel krieken van den dag weer op, om te ontbijten onder de werklui en de niets doeners, in de herbergjes, nabij de markt pleinen. die al om vijf uur op"én gingen. (Wordt vervolg!)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5