Ziiideriinge Kameraden LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 Juni. Tweede Blad. Anno 1924. Wo. 19722 r', EERSTE KAMER. GEMENGD NIEUWS. Burnerlijke Stand v. Leiden. FEULIETOK. zal men de arbeiders medezeggenschap en recht van controle moeten geven om dit zelf te leeren inzien. Spr. betoogt, dat de arbeiders in de or ganen van den Staat meer macht moeten hebben on die organen zelf meer macht die nen te bezitten. Spr. ia niet voor de revo- lutionnaire methode; een overwinning laugs Kussischen weg zon voor de arbeiders nood lottig zijn. Ten 3lotte behandelt hg de 48-urige werk week, ten aanzien waarvan de kapitalisten tkanB weer oen ander standpunt innemen dan in 1918. Het nationaal belang wordt tegen aangevoerd. Andere landen zijn het beloofde land voor ons; in België stelt men weer Nederland ten voorbeeld. Er zrjn productie-middelen genoeg en ar- beidsverlenging is niet noodig als de orga nisatie der productie goed is geregeld. In Nederland is er productiemiddel in over vloed en het steeg in veel sneller mate dan de bevolking. Het aantal produc;i:krach- ten is ook meer dan voldoende, en de 48- urige werkweek is in staat om aan alle behoeften te voorzien. De overwerkverg'in ningen zjjn gemakkelijk te verkrijgen en zelfs ineenen de werkgevers dat de wet wel opgedoekt kan worden. Als Nederland meer werkt dan elders wordt gedaan, dan is Ne derland een onderkruiper, omdat het de in ternationale overeenkomst breekt. Het zal er toe moeten komen dat de arbeiders wei geren meer dan 48 uur per week te wer ken. De werktijden zgn overal veel grootei dan 48 uur per week, vooral in de metaal industrie, zelfs loopen zij op tot 80 en 100 per week. In de zuivel-industrie is de toestand niet beter, in Groningen en Fries land stjjgt de werktijd tot in de 80 uur. In Noord-Brabant in de Kunstzijdefabrie ken is de toestand ook heel slecht en het ware te wenschen, dat de Minister daar eens krachtiger tegen in ging en beter con trole deed uitoefenen. Met nadruk dringt hij er op aan, dat de Minister geen steun zal geven aan het stre ven naar wederinvoering van het tweeploe- genstelsel. De heer DOBBELMAN (R. K.) had liever geleidelijke invoering der vermindering van arbeidsduur gezien. Thans waren de arbei ders nog niet in staat den vrijen tijd goed te besteden. Met de overwerkvergunningen moet de Minister met beleid te werk gaan. Als regel dient hij vast te houden aan de 48-uurs week. Een oplossing eischt bel vraag stuk der besteding van den vrijen tijd door de arbeiders. De heer BLOMJOUS (R. KJ betoogt, dat de socialisten de socialisatie hebben losge laten en thans bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap vóórop zetten. Spr. bespreekt het stelsel van prof. Veraart en waarschuwt tegen de verwachtingen, dij men koestert over andere bedrijfsorganisatie Voorts be strijdt hij de drie beginselen daarvan: het verplicht lidmaatschap, de uitsluiting der vrije concurrentie, de sanctie op de over treding der tarieven. Het ste'.se! zou slechts leiden tot vermindering van de productie en van den uitvoer, bemoeilijking der con currentie en verarming der natie. Het zou leiden tot desorganisatie der bedrijven en er zullen ten slotte geen personen meer te vinden zijn die werkgevers willen zijn en er zal geen kapitaalvorming meer mogelijk zijn. De vergadering wordt verdaagd tot lieden elf uur. RECLAME. Madem. Parysis. van liet Ttié&trc Mi chel.-. zegt "Voor het behoud van een mooie teint is Recal- izeep zonder gelijke". Indien men de huid gezond wil houden moet men een abso luut zuivere zeep ge bruiken. Daar Recal- zeep op zeer zorgvul dige wijze wordt ge fabriceerd. wordt door haar gebruLk aau de temt nieuwe luister bijgezet. 3538 digers van den Met-aalbond en de leiding van de stakers van „Werkspoor" eon vuo/- st-el gedaan, om de aangeboden loonsverla ging in dier voege te aanvaarden, dat de tweede verlaging van 5 pCt. van het uur loon als een nieuwe verlaging zal worden beschouwd, waarover nieuwe onderhande lingen Bouden worden gevoerd. De sta tors hebben dit voorstel afgewezen, zoodat het conflict onveranderd voortduurt. Een Amsterdamsche juweliers- firma, kantoor houdende in het gebouw Beurs voor den Diamanthandel, had op 12 Mei een diamantb werker een partij d anant ter bewerking meegegeven. In plaats van de Diamant .geslepen af te leveren, maakte de man zich met de partij, die een waarde van ongeveer f3500 had. uit de voeten. Na lang zoeken is het der politie gisteren ge- 1 lukt, den diamantbewerker te arresteeren. De man had de partij diamant in de Bank- van-Leeuing beleend voor f1100 en was er met dit geld vandoor gegaan. In Antwerpen en Brussel werd het meeste geld verteerd; toon hg gisteren door een paar rechercheurs op het hoofdpostkantoor te Amsterdam werd aangehouden, had hg nog f300 bij zich. De aangehoudene, een man van omstreeks 43 jaar, zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. In verband met de heling van veevoeder, behoorende aan de fabriek van Bertels, zijn, naar ,,De Tel." meldt, nog vier boeren in Anna Paulowna gearresteerd, hetgeen het totaal aantal verdachten op 16 brengt. Nog eenige aanhoudingen worden verwacht. Gistermorgen is de 2 8-jarige mevrouw Lakerveld te Dordrecht, die met haar man op den straatweg naar Breda fietste, onder een auto geraakt en na eenige oogenblikken overleden. Dinsdagavond werd te Be- verwijk de eerste exportveiling van aard beien gehouden. De aanvoeren waren reeds zóó groot, dat meer dan een uur moe9t wor den geveild. De prijzen liepen zeer uiteen van 50 tot 70 cis. per kilo. Enkele expor teurs kochten ook voor Engclsche en Duk- sche rekening, zoodal reeds enkele wagons naar Duitschland werden verzonden. Piet: „Kan ik vandaag niet van naam veranderen, moeder V' Moeder: „Waarom wil je dat?" Piet: „Omdat vader gezegd heeft, dat hij mij als bij thuis komt een pak slaag zal geven, zoo waar als mijn naam Piet is!" Begrpoting van Arbeid. Bii behandeling der Arbeidsbegrooting be- ftüurt de beer .WITTERT VAN HOOG LAND (R.K.) de actie tegen de Staas- prganen, die door den waan van den {Ug v.ordt gevoed. Hij maant den ptinister tot groote voorzichtigheid op den nieuwen weg, daar hij vreest yoor onpartijdige behartiging der verzeke- rlngsbelangen. Spr. critiseert de uitlevering van alle so ciale verzekeringen aan bedrijfsvereenigin- gen, d. i. in handen der werkgevers. Vrij willige verzekering heeft weinig succes zonder Staatssteun Spr. bepleit afzonder lijke behandeling van dit vraagstuk, crifci- gecrl de bedrijssvereeniging. waardoor de yerzekering onbetaalbaar duur en totaal .versnipperd wordt en concludeert dat de Minister zich in een warnet van begrippen begeeft en dat zijn plan duur is en op ee\ ongezonde basis rust. De heer STENHUIS (S.D.) behandelt eerst de werkeloozenverzekering. Het be sluit van den minister om de vakbonden de helft der uitkeeringon te laten vergoeden i?- in strijd met de beloften van don minister spr. hoopt, dat do minister alsnog deze taak in orde zal brengen. De minister heeft 'gekozen voor de verplichte verzekering en hij hoopt, dat de minister zijn plannen niet meer zal wijzigen vóór hij zijn ontwerpen gereed heeft. Als hij dat wel doet, sabo teert hij weer de totstandkoming der wet en schuift lrij de totstandkoming op de lange baan. Het tweede punt, dat spr. behandelt, is 'de houding van den directeur-generaal van den Arbeid in do Twcntsche Textiel-indu- etriè. Beschikte deze ambtenaar over de noodigc gegevens van de zijde der arbei ders 1 Hoe Wist hij dat or niets te winnen was voor de arbeiders bij dit conflict Wist hij, dat de industrie de 10 pCt. loonsverla ging noodig had Zijn optreden was niet ge oorloofd en in strijd met de positie, die 'deze ambtenaar had in te nemen. Hebben de fabrikanten controleerbare gegevens ver strekt, waardoor bleek, dat- zij de verlenging yan den arbeidsduur noodig hadden De keuze van rijksbcmiddelaars was niet geluk kig. Welke eigenschappen bezat de heer van I-Jsselsteijn om bemiddelaar te zijn Een dergelijk bemiddelaar moet zijn kalmte weten tc bowaren en waarheidslievend zijn. Er zijn er, die mcenen, dat de heer van IJs- selsteijn die eigenschappen niet bezit. De heer de Vries geeft zijn meening over loonen en werkduur en doet daardoor iets dat niet gewenscht is van een rijksberaiddelaar. Bij het vraagstuk der bedrijfsorganisatie en van de medezeggenschap komt het gan- sche arbeidsvraagstuk aan de orde en wordt 'de grondslag van het huidige productie stelsel aangetast. Dit vraagstuk is de scha kel tusBchen de socialisatie en het huidige stelsel van productie. In 1918 leek het alsof de burgerlijke partijen bereid waren het nieuwe te aanvaarden. De heer HAAZEVOET (R.-K.) En toen waart gij tegen bedrijfsorganisatie. De heer STENHUIS (S. D.) Sinds dien is alles weer veranderd, en nu blijkt dat in 1018 alle vriendelijkheid uit angst werd ge boren Sedert dien is de maatschappij steeds slechter geworden, onder het kapitalistische stelsel. Loonsverlaging en werktijdverlen ging acht men aan die zijde de reddingsmid delen, hetgeen alleen be teekent verdrukking yan arbeiders. Er is geen organisatie in de productie en voorzoover zij er is is ze vast gelegd in kartels en trusts. De politiek, de laatste vijf jaar gevolgd, is een politiek van mislukking geweest, en pas is er eenige wij ziging gekomen nu in Engeland de regee ring in handen van liet „gepeupel" is ge komen. De Nederlandsche arbeidsklasse is de dupe geworden van het onverstand der ka pitalistische leiders en daarin ligt de ciseh 'dat zij medezeggenschap moet hebben. Wanneer de burgerpartijen dien eisch af wijzen, dan komt de vraag of de bourgeoisie zoo afgetakeld is dat zij alleen door angst tot de erkenning kan komen. Men wil de ontwikkeling verbieden en men opent daar door slechts den weg tot geweld. Zegt men dat dit alles niet anders kan worden, dan Te Harlingen is c c n staking uitgebroken onder de lossers van aken met basaltslag. De stakers cischcn, dat het loou van 50 ct. op 60 ct. per last wordt, gebracht Voor het oogenblik heeft men een ploeg werkwilligen uit Jubbengn-Schuringa laten komen, vanwaar men ook nog een tweede ploeg verwacht. Ten nadeel e" van een handels- vereeniging, kantoor houdende aan de Lu- meystraa te Amsterdam, h efi eei g w z n reiziger een bedrag van ongeveer f 2000 onrechtmatig bij klanten geïnd. De staking b ij „W c r k s p o o r'-' Naar bet „HdW." verneemt, is in de jongste conferentie tussohen vertegenwoor- BUITENLANDSCH GEMENGD. De Engelsohman Grindell Mathews, de bekende uitvinder van den „doodenden straal", beeft, thans een mededinger gc kregen in den jongen Amerikaan Reginald Gouraud. Deze laatste heeft een machine uitgevonden, waarmede hij eveneens won derstralen kan uitzenden, stralen die, naar hij zegt, zooveel energie bezitten, dat men er op een afstand lood mede kan smelten, zelfs door een stcencn muur heen. De ingenieur heeft_zijn uitvinding ge daan in zijn Parijsch laboratorium. Een verslaggever van de „Chicago Tribune", die hem een bezoek kwam brengen, kreeg er eenige staaltjes van tc zien. De jonge uitvinder hield evenwel een klemmend betoog, dat bij niet van plan was van zijn uitvinding een moordwerktuig fee maken voor tijden van oorlog. Veelocr wil de bij zijn straal aauwenden tot heil der mcnschbeid. Volgens zijn zeggen kan men met zijn straal kanker genezen, althaus bestrijden. Maar nader onderzoek is gewenscht. Volgens een bericht uit Hamburg zijn in het Noorden van Kopenhagen een paar kerken gesloten, omdat men vermoedt, dat ze de haard zijn van de iu de omgeving voorkomende verspreide gevallen van pok ken. Bij de viering te Aioskou van het vijf jar riag bestaan van den bond van meibpohe en sanitaire ambtenaren vlogen twee vlieg- maohines op zeer geringe hoogte boren het terrein der feestviering, met hc ge volg, dat een der machines den mast van een tribune raakte, welke afbrak en op bet publiek viel. Twee artsen weiden ge dood. De vliegers bleven ongedeerd. De gezagvoerder van het verga o s.s. „Clan MacMillan" is tegen wil en dank door ziju officieren gered. Nadat de boot in een hevigen storm op een ond- water liggenden rots was geloopen en nic„ moer te redden bleek te zijn, gaf de kapitein aan de bemanning last de redding i /open uit fe zetten. Hij alleen bleef echtoi op het schip achter en hij zeide met zijn boot ten onder te willen gaan. De officieren, die ook rcods in de sloepen hadden plaats ge nomen, klommen toen weder aan boord en voerden den kapitein met geweld met zioh mede, zoodat hg tegen wil en dank gered werd. Aan boord van bet Engolsche transport schip „Egnelen Casfcle", dat in de haven van Brooklyn lag, heeft een ontploffing plaats gehad, waaahi; 200.000 gallons ben zine in de lucht zijn gevlogen, 5 man van de bemanning zijn gedood, terwijl een aan tal anderen ernstige brandwonden bekwam. Daar men voor verdere ontploffingen be vreesd was, is hot sóhip naar de East Ri ver gesleept. Een eigenaardig gevolg van de droog legging in Amerika is het meermalen voor komen van storingen op de transatlanti sche telegraafkabels. De Western Union Telegraph Co. en de Compagnie fran^aise des c&bles télégraphiques te New-York heb ben zioh namelijk bij de kustbewaking ern stig er over beklaagd, dat hun kabels in den laatsten tijd in de nabijheid van New- York herhaaldelijk doorgesneden zijn cn wel klaarblijkelijk door alcohol-smokke laars. In het meerendeel der gevallen wa ren namelijk de kabels op die plaatsen van de kustwateren doorgesneden, waar naar de ervaring de smokkel vaartuigen zich ophouden. Volgens het gebruik der zeelieden geven anders de schepen, wanneer zij met hun ankers bij vergissing telegraafkabels vat ten, zonder meer hun ankers op, omdat zij van don eigenaar van den kabel zonder tegenwerping vergoeding voor het prijsge ven van het anker met toebehooren krij gen. De smokkelaars daartentegem, wan neer zij op hun verborgen vaarten met de kabels te doen krijgen, helpen zich kort en goed aldus, dat zij don ge vatten kabel naar de zeeoppervlakte brengen en door snijden om hun anker niet te verliezen. De Fra-nsohe kabelmaatschappij schat de schade, die haar voor het herstellen van zulke door de smokkelaars doorgesneden telegraafkabels berokkend is, reeds op meer dan 120.000 frank. Opgave van personen, die zich te Leider hebben gevestigd. J. G. A. II. Baija, concierge, Vrouwen- steeg 16 J. van Dinten, smid, Haven 11 Alw. C. SloekBesuyen, Hoogewoerd 114 J. C. Kobs, remisebeamble, Rusloordslr. G. Mw. G. Milhol, dienstbode, II. Rijn dijk 30 Alw. T. de Graaf, dienstbode, L.-Rijndijk 29 L. Gontalves, Breestraat 25 G. H. de Jong en gezin, concierge, Rapenburg 33 K. Jongedijk en gezin, meubelmaker, Hansenstraat 30 N. Bos man en gezin, grossier. Volmolengracht 19 J. Braakmann, steendrukker, Pasleurstr. 40 a C. M. Goejer, remisebeambte, Oude- Vest 123a. Alw. A C. Tegelaere, dienst bode, Hoogewoerd 113 Mw. C. E. Man- gert, dienstbode, N.-Bceslenmarkt 8 Mw. J. C. Bree, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. P. den 03 en gezin, pootscr, Drie-Octoberstr. 8 \V. Folkertsma, keurmeester, Pasleur- slr. 11 Alw. S. de Vroede, dienstbode, Kooihof 4 G. J." J. Nievaart en gezin, bouwk.-opz., Meidoornstraat 15 Mw. de Wede. W. de MelkerStorm, Rijnsb.weg 111 P G Schouten, kellner, N. Beestenmarkt 8 C. C. M. Faasse en gezin, wagenvoer der, Gasslraat 34 G. II. L Arriens, Zoo- terw. singel 92 Mej. J. II. Capel. diens bode, Noordeinde 64. Mw. J. E. Klant, dienstbode, Breestraat la. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. B. Verslraalen, Haarl. en Spaarnwoude, Rijksstraatweg E 110 D G. II. J. Kara, Zwolle, Luttekeslr. 17a Mej. J. A. P. En gelen, Noordwijkerhout, Kerkweg 178 Mej. C. Darphorn, Hilversum, Kapelstr. 5 Raden Pandje Tjohrohedisverjo, Den Haag, 2e Adelheidslr. 121 G. Walraven, Am- slerdam, W. de Withstr. 167 P. A R. Lommerse, Schoten, Middenweg 78. D. Langezaal, Rotterdam. Schans 77a Mej. L. Vonk, Warmond, villa „Driehoek" Mej. D. Hermsen, Rotterdam, Ziekenhuis Berg weg A. S. van der Lindenv. d. Zeeuw, Oegstgeest, Wilhelminaparkl 7 Mej A. Jansen, Scheveningen, Gentschestraat 77 J. Lebbink, Oegstgeest, v. Assendelftstraat 48 Mej. P. J. A. Kapaan, Oegstgeest, En- degcesler-Slraatweg 3 B. K. Spanjaard, Delft, Oude-Delft 182 P. Snoek, Urk, Wijk 1 No. 17 Jobs. Ruyler, Etterbeeck (Bel gië) Mej. J. J. de Wilde, Voorburg, Rust hoflaan 24 Mej. C. v. Alphen, Nijmegen, Bijleveldsingel 70 Mevr. G J. Staats Schoondergang, Zaandam, N. Bloemgr. 9 Mej. T. Pol, Hulshorst (G.), bij de ouders J. Haverman, Den Haag, Sirlcmastraaal 84 M. L. J. de Nie, Den Haag, Ale*.-ka zerne Mej. M. Strockke. Den Haag, Po- pulierslraat 84 GEBOREN: Alida, D. van A. Waasdorp en J. W. Harkink Elizabeth Honorine, D. van II A. Braatman en E. C. Blijdo- stijn Cornelia Theodora, D. van W. Paes en T. M. Kriek Willem Frodorik, Z. van D. v. d. Blom en E. J. Bon Sophia Ilen- drika Maria, D. van J. M. B. Schalks en W. M. J. v. Kempen Madalaine Maria, D. van M. H. P. Douven en M. A. J. Geurt» Pieler Jannes Jan, Z. van P. v. d. Kraan en J. Visscher Johanna Maria, D van II. Bij en J. M. v. d. Ouwee'.en - Dirkje Maria, D. van M. Kiel en R. Lullekes Franje, D. van II. Vergunst en F. E. II. Rot'- lofsen Adrianus Jacobus, Z. van S. A. de Jons en J. M. de Wit Adriana Sophia Johanna, D. van M. J. den Bacr en A. S. J. Duijverman Margaretha Maria, D. van K. Wielinga en M. M. Laman Elisabeth, D. van J. II. Gommans en J. v d Klaauw Maria Cornelia, D. van W. A. Salman en G. J. Bakker Hendrika, D van II. lülers en P. Peet Gerrit Hendrik, Z. van A. Piekkringa en W. Nijenhui'. Jannetje, D. van D. v. d. Kaay en F C. Stadtmuller Maria Jacobs, D. van R. H. T. van Leeuwen en A. Visser. Adrianus Menne, Z van N. Kruit en J. A Mennes Helena Marga retha, D. van P. G. v. d. Goer on E. Maas Wilhelmus, Z. van C. van Zijp en J M. v d. Burg Apolonia, D. van D. J. van Gir.kel en A. M de Vos Johannes Cor nells, 7 van L. v. Ark en E. v. d. Keur Jan Wiilem. Z van J. A. F. v. Oudhnusden en W. M. de Greef Maria Willemina. D. vaii A Haliraken en W. II. de Does .lobje D vai P Vos en J J. de Vroede Tlieodo- rus Johannes, Z. van J. Meyer en M. M. Borst J'hannes Adrianus, Z. van II. Jonk man en M Reichwein Lijnt)D. van P lbo: en C. dn Graaft Bartho'eineus, Z. van J Pardon en J G. Hoogkam -r Ca- tharina Maria, D van A. G. Silves'er en M. Naar !t Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerd® vertaling vao Mej. E. H. 17> „Ik wou. dat je ten b. re moeder had ge had." zei Lee, zeer teleurgesteld bij dit let terkundig streven. Own ie, die nu dik was geworden en ge zwollen onder de oogen. zat gewoonlijk in het sal on te lezen, terwijl die twee pralende Op en neer liepen. Zij was nu negen en Veertig. Toen zij weer een anderen kant uit gingen, kon bij haar zien, de vrouw, die hen beiden verachte. Zij was in het zwart; zij had pas haar moeder verloren. Dat krip «eed Lee weer denken aan het kamertje in Regency Square toen hij Ownie het hof blaak le. Ha gedachten waren in dien lijd hoofd zakelijk vervuld van Yivan. Hij was van School en zij vroeg zich af wat er nu van hem worden moest. Hijzelf had geen be paalde ideeën daaromtrent. Als zij legen- ®v-r hem dit onderwerp aanroerde, zei hij, «al hij een boon was als hij 't wist. Hij was graag officier geworden, maar dit was jjoneel uitgesloten, en hij was nu lot alles bereid. Hij was meegaande en onverschillig. den handel dan, stelde zij voor. ..Mij ook goed! Maar waar moet het geld andaan komen? Zal hij opdokken?" Tusscben Ownie en Vivian heette Lee at- W „hij". „Ik denk. dat hij je wel wat zou willen geven, om je op het paard te helpen; maar ik weet niet, wat het dan nog zou moeten wezen, dat je aanpakte. Het is beter, dat ik er roei hem eens over spreek. Je bent nog zoo jong en wij kennen niet veel handels lui." „Ik zal u eens wat zeggen," riep hij. „Ik ga naar de Kaap. Singleton, die nu ook van school is, gaat daar heen. Dat zou wel leuk zijn. En het lokt me veel meer aan dan op een kanloor te zitten." „Naar de Kaap?" riep Ownie. „Wal wou je doen in de Kaap? Nu geen onzinl Ik zou je toch niet graag aan het andere eind van de wereld weten. Je moet te Londen blij ven; dat ik je kan zien Je bent al wal ik heb, moet je denken!" Zij was teleurgesteld, dat hij met zoo iels voor den dag kon komen. „Ja, maar u weet wel, dat je niet altijd bij moeders pappot kunt blijven. Singleton heeft toch ook een moeder, maar dat neemt niest weg. dat hij dan toch een heel eind hier vandaan zit." Ownie zweeg een oogenblik toen sprak zij: „We zullen wat voor j? zien te vinden, waar je net zoo veel pleizier in zult heb ben, vent." En er was een ietwat droeve klank in Haar stem. Zij wilde het haast zichzelve niet be kennen, maar het had haar meermalen ge troffen. dat haar knappe zoon zelfzuchtig bleek te zijn. Dit was het gebrek, dat haar in anderen het onaangenaamst aandeed. De tijd had haar zelfgenoegzaamheid niet onaangetast gelaten. De bedreiging van de toekomst was steeds in haar gedachten. Haar jeugd, haar figuur en haar bewonde raars had zij verloren. Vreemdelingen, die veelal wat druk geleefd hadden, naar pom made rooken, on knevels en snorren verf den, waren de eenigen. die nu nog met smachtende blikken naar haar keken. En de jongslen onder haar aanbidders hadden op gehouden haar te aanbidden ,als zij Vivian een kerel van vijf voel tien, op zijn kou sen gemeten. hoorden spreken van „moeder". Maar zij had het haar jongen nooit ver weten, zelfs niet in gedachten, dat hij zoo wemig om haar gaf. Zij vond het alleen maar hard. Dikwijls was zij over dat onderwerp van Vivians loopbaan met Lee begonnen; maar die vond het gemakkelijker om zijn stiefzoon zoo nu in dan eens een souvereign toe te stoppen en hem verder te laten lanterfan ten, dan de zaak eenige aandacht te schen ken. Gedurende hel grootste deel van het jaar liep Vivian leeg sn toen begon hij als onder-directeur van een concert-hall in West-End. Daardoor daalde hij erbarmelijk liep van het voetstuk, waarop 2ijn moeder hem in gedachten had geplaatst. Het was een heel ondergeschikte betrekking en hij verdiende tien shillings in de week. Maar tenzij zij enkele van haar juweelen ver kocht, om hem er in te brengen, scheen er niets anders voor hem te doen; hij voelde toch voor niets ander3 dan om officier te worden. De oudste jongen ging dus iederen dag naar de stad en nam zoo langzamerhand alle airs aan van oen impressario, en de jongste had heimelijk ontmoetingen met zijn Muze, in den Bchooltuin, bij welke gelegen heid hij dan in stilte verzen schreef. Tot hij op een ochtend, midden in den cursus, onder de literatuurles, door een telegram van sciïdol gehaald word on zich, met den doodsschrik in het hart, onmiddellijk naar het station spoedde. Lee was in de provincie heel erg ziek. HOOFDSTUK VIII. Op een van de eerste lagen van een nieuw begonnen tournée had hij een beetje kou gevat. Den ochtend daarop moest hij naar Birmingham en geheel verkleumd kwam hij daar aan. Van zingen was geen sprake Hij bleef in hel hotel en bestelde een warmen drank en extra-dekens. Den volgenden morgen werd hij wakker met een zwaren hoest en liet een dokter halen, maar, ondanks de medische hulp, werd het hoes ten erger en, toen een vriendin, die hij ver wachtte, hem kwam opzoeken, lag hij le bed met longontsteking. Hij 9Üep, toen David kwam. In de zitka mer was de vriendin aan liet dineeren. Da vid aanvaardde haar tegenwoordigheid met verbazing. Zij zei hoe zij dacht, dat hij honger moest hebben, en raadde hem te bellen. Hij antwoordde echter, dat hij in het geheel geen honger voelde. Zij had vuur- Tood haar, een geblankelle huid en een schorre slem. Hij zat in een leunstoel bij het vuur naar haar le kijken. „Hoe lang zal het duren eer ik binnen mag gaan?" vroeg hij, huiverend. „Ze zullen hem wel vertellen ,dat je hier bent, als hij wakker wordt," zei ze met een vollen mond. „Je deedt beier als je eerst een Stukje at. David, heet je immers, niet waar?" „Ja. Ik zou niet kunnen eten, dank u. LWie zorgt voor hem?" Hij wist wel, dat de vriendin hel althans niet deed. „De dokter heeft twee zusters gezonden van het ziekenhuis, een dag- en een nacht verpleegster. Hij is er slecht aan toe. Je moet maar eens zien hoe mager hij is." „Zou hij.... weer beter worden?" vro»?g zijn zoon met een huivering. „Dal zal er om houden," zei ze. de flesch in haar glas leeg-schenkcnd. „Wat cham pagne?" Hij schudde hel hoofd. „Ik wou maar, dat hij wakker was." „Als ik jou was, nam ik wat. Er is niets, waar je zoo van opknapl als van champagne als je je wat vervelend voelt," De kellner verscheen weer, met de nage rechten. „Breng nog een flesch en ëén groene chartreuse. Neem die „zoetjes" maar weer mee. Wat is dat glibberige ding met dat rose goed er op?" „Dat is sherry-gebak met room en eieren, madam." „Neen, dal wil ik niet van." Toch maakte zij er een heel klein gaatje in en vroeg hem toen om de sigaretten. Hij reikte haar een zilveren doos, die den zieke had toebehoord; hel deed David pijn, toen hij haar die zoo roekeloos zag hantee- ren. Met verbazing vroeg hij zich af wal de kellner wel van haar denken moesl en of zijn vader zich tocli niet een beetje scha men zou; ofschoon hij toen weer een storm van verwijlen in zich voelde opkomen, dat hij hem, nu vanavond, nog iets had kunnen kwalijk nemen. Opeens voelde hij een brok in zijn keel. zijn oogen deden hem pijn; hij moest strak in bet vuur kijken, om de tranen terug te houden. Tot zijn schaamte voelde hij er toch' een neerdruppen „Rook je niel?" vroeg zij. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5