AGENDA VAN DE WEEK. BU8TENUND. TELEGRAMMEN.j Dondeidao. „JeruSl" (Grcencsleeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. „Zomerlnsfc" (tuin): Bioscoopvoorstelling 8 uur. Saasenbeim: Gercf. Kerk Orgelbe speling. Holfnegen. Scheveningen (Wandel hoofd)Vuur^ werk. 10 uur. Vrijdag. „In 'den Vergulden Turk": Jaarlijksche alg. vergadering van aandeelh. Leidsebe Bouwmaatschappij. 2 uur. Dagelijks: „Casino-bio9coop°, Hoogewoerd: Voorstel» 11 ngen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur. VolksgebouwBazaar ten bate van dit gebouw. Van 21 tot 28 Juni j van 2 tot S cn van 7 tot 12 uur. Volkshuis: Natuurhistorische tentoonstel ling van 24 tot en met 27 Juni; van 2 uur tol balfvijf en van halfacht tot 10 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 20 Juni waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, tel. 594. Diergaarde zjjn 33ste jaarvergadering ge houden. Blijkens het jaarverslag waren in het verslagjaar aangesloten 50 vereenigingen, met in totaal 2119 leden, tegen het vorig jaar 54 en 2180. De rekening en verant woording van den penningmeester s.'uit met een nadeelig saldo van f197. Brj de verdere afwerking van de agenda werd bepaald het volgend jaar te Enschede le vergaderen. Het voorstel van de afdeeling Ufrecbl om de contributie, te beginnen met 1' Jan. 1925, te verhoogen tot f7.50, werd bij acclamatie aangenomen. Heden bestaat het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, vroeger bekend als hel Provinciaal Krankzinnigengesticht Meeren- berg, 75 jaar. Gedeputeerden en Provinciale Staten van Noord-Holland brengen een be zoek aan het gesticht, terwijl er Zaterdag door personeel en verpleegden zal worden feestgevierd. Er zal dan een kermis worden gchoudèn en 's avonds zal het hoofdgebouw, schepping van Zoclier, met ouderwetsche vetpotjes worden verlicht, terwijl het meer tje clectriscli geïllumineerd zal zijn. Naar het „U. D." verneemt, .hebben B. en W. van Utrecht de volgende aanbeveling ingediend voor de benoeming van een ge meente-secretaris, ter voorziening in de va cature, die 1 Augustus zal ontstaan door het aftreden van mr. J Bool: 1. mr. J. de Lange, 2. mr. G. G. Pekelharing, beiden referenda ris Ier gemeente-secretarie te Utrecht. De gisteren gehouden classicale ver gadering van Utrecht der Ned.-Herv. Kerk heeft met 27 tegen 22 stemmen besloten een motie tot afkeuring van de plaatsing van het Toorop-raam in de Domkerk te Utrecht nan het college van kerkvoogden aldaar te zenden. Ds. G. Wisse, te Arnhem, vroeger o.a. te Leiden, moet naar „De Stand." ver neemt, wegens zenuw-overspanning eenigen lijd absolute rust nemen, en mag zich met niets inlaten. Hij ondergaat tot herstel een rustkuur aan zee. Te Deventer heeft een vergadering van den centralcn raad van „De Hanze", Bond van Roomsch-Katholieke vereenigingen van den handeldrijvcnden en industrieelen mid denstand in het aartsbisdom Utrecht plaats gehad. Het aantal leden daalde van 3010 tot 2786. Na 1 Januari j.l. zijn ccnige afdeelin- gen opgeheven of hebben zich afgescheiden van den Bond. Met dit laatste gaat de Bond .echter niet accoord. Het financieel verslag over 1923, sprak van buitengewone moeilijkheden voor den Bond, door de directe gevolgen van de dé- 'bacle der Hanzebank. Het saldo van den Bond was geblokkeerd, er werd slechts f 1000 subsidie ontvangen, vele afdeelingen waren niet in staat contributie-afdracht te doen en er was ledenverlies. Thans kon de Bond, dank zij ook de jongste financiecle reorganisatie, financieelen achteruitgang voorkomen. Op dc Bondshuishouding ia etrengc bezuiniging toegepast. Do rekening over 1923 vermeldt een totaal bedrag van f 18.734 aan ontvangsten en uitgaven. Er is een saldo van f 4031. De achterstallige con tributie-afdracht van de afdeelingen be draagt f 3704. De balans sluit met een eind cijfer van f15.841, de winst- en verliesre- kenig met f 14.676. De tekortrekening ver minderde in het verslagjaar van f 6281 tot 5912. Ng. officieele ontvangst op Dinsdaga vond door het gemeentebestuur van Leeu warden, is gisteren de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten te Leeuwarden in jaarlijksche vergadering bijeengekomen. De vergadering werd door ruim 200 vertegen woordigers van gemeenten uit alle dcclen des lands bijgewoond. In dc plaats van de aftredende en niet terstond herkicsbaro bestuursleden vanwe ge gemeenten met meer dan 15.000 inwoners de hecren mr. J. C. graaf van Randwijk, burgemeester .van Amersfoort, en H. Sia- 0 siDgh, wethouder van Groningen, werden benoemd de heeren dr. J. P. Fockema An- dreae, burgemeester van Utrecht, en dr. W. G. van den Berg, wethouder van Gro ningen, en in plaats van de aftredende be stuursleden vanwege gemeenten met min der dan 15.000 inwoners, de heeren H. A. Aalfs, burgemeester van Vries, en A. H. Gijzeis, burgemeester van Sittard, de hee ren A. Jongbloed, burgemeester van Sleen, en M. W. J. Coenders, burgemeester van Tegelen. In een bestaande vacature uit Noord-Holland vanwege gemeenten met minder dan 15.000 inwoners werd benoemd de heer C. Haringhuizen, burgemeester van W icriDgerwaard. Het jaarverslag gewaagde o.a. van den gostadigen groei van het ledental en van het ledental en van de ontwikkeling van de Vereeniging. Lid zijn thans 725 van de ruim 1000 gemeenten, met een inwoneraantal vau 6.200.000, op een totale bevolking van ruim 7 milliocn inwoners. Lid zijn alle gemeen ten boven 50.000 inwoners, 30, van de 33 ge meenten met 20.000—50.000 inwoners, 61 van de 68 gemeenten met 10.000-20.000 inwoners. De nog niet lid zijnde gemeenten zijn bijna uitsluitend een aantal gemeenten met min der dan 5000 inwoners, van welke er overi gens 453 wel lid zijn. In alle provincies, be halve Zeeland, bestaan provinciale afdee lingen. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoer recht op versch gekoeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (Sl.bl no. 330) bedoelde prijs courant heeft vastgesteld als volgt: Rund en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 105, paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende Juli zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van dc hiervoor vermelde waarden. Het bestuur van den Cenfralen Bond van Christelijk philanlhropische inrichtin gen in Nederland heeft een adres tot den voorzitter van den Ministerraad gericht, waarin het, naar aanleiding van berichten, dal de Ministerraad in beginsel besloten zou hebben, dat van Rijkswege gesubsidieerde instellingen een zelfde salarisvcrmindering zullen invoeren, als voor de Rijksambtena ren is vastgesteld, in overweging geeft om, indien subsidie-vermindering onvermijdelijk is, aan de besturen over te laten, hoe zij het daardoor ontstane tekort willen vinden en in elk geval hun niet de verplichting op te leggen om op gelijken voet, als voor de Rijksambtenaren vastgesteld, kortingen op de salarissen toe te passen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Hcrtiofs reis verlen ging der Micam-vcidrogen. Nu Herriol zijn reizen naar Londen en Brussel heeft volbracht en daaruit geboren is als tastbaar feit de ccnferenlie van 16 Juli a.9., waarop men than* wachtende Is om verdere spijkers met koppen te kunnen siaan, wordt natuurlijk allerwege in de pers geprobeerd een soort balans op le maken van hetgeen bereikt of niet bereikt werd. Al naar gelang van het standpunt der organen wordt Herriot's' werk meer ot minder uitbundig geprezen. Geheel los maken van lof kunnen echter de meest rechlsche bladen in Frankrijk en België zich nicl en dat is misschien voor Herriot, die eerlang in Kamer en Senaat zal worden ge ïnterpelleerd over zijn reis, wel het grootste sucees. De rechlsche organen vreezen overigens, dal het veiligheidsvraagstuk te veel op den achtergrond is gedrongen en vooral in Bel gië koml dit lot uiting, waar als ondcrklank echter een soort spijt valt te beluisteren, dat België's groote rol als bemiddelaar tus- scben Londen en Parijs nu wel eens uit kan zijn en België zoodoende teruggedron gen vaa het eerste plan, waarop het bij de politiek van Poincaré terecht was gekomen, feitelijk boven zijn standing. Diep zullen wij op deze persuiLingen even wel niet ingaan, het heeft weinig nut. Als tegenhanger zouden wij dan nog moeten wij zen op de vrees in een deel der Engelsclie pers, dat Mc Donald zich te veel heeft ge bonden, wat lijnrecht staat tegenover het geen de rechlsche pers in België en Frank rijk aannemen. Ter conferentie zal echter wel nader blij ken, wat er vastgelegd is. Men hoopt, dat ook Mussolini in eigen persoon daar zal komen. Aan heengaan denkt deze toch niet, maar Irols alles is zijn positie niet onge schokt. Waarom verneemt men anders b.v. niets, hoe hel verder in den Iialiaanschen Senaat is gegaan na Mussolini's rede, die hij in 'I kort voor de Kamermeerderheid, d. w. z. de fatcislen, nog eens herhaalde, men zie onder Italië Uit Duilschland blijven de berichten gun stig wat betreft het ten slotte aanvaarden der militaire controle. Rechts gaat wel te keer, ook legen de nota van Ilerriot en Mc Donald, die een indringer in de Duitsche politiek wordt genoemd, maar overigens begrijpt men langzamerhand toch, naar het schijnt, dal als er niets le verbergen is, een laatste onderzoek slechts kan meehelpen om de atmosfeer le zuiveren en niet weinig zclls. Dc Micum-verdragen zullen wel weer voor 2 a 4 weken worden verlengd. Tegen 27 dezer beginnen daarover de onderhan delingen. FRANKRIJK. De bakkersitaking. Vooreerst heeft dc bakkersslaking te Pa lijs nog niet veel om het lijf, daar slechts 700 van dc 7000 bakkersknechts aan der. slakingsoproep gehoor gaven, maar het ia onzeker, of er niet meerderen zullen vol gen. Dat zal dan echter spoedig moeten zijn, anders is de zaak verloren voor het begin ENGELAND. Weer een regeerlngs-nederlaag.— De Iersche gezant te Washington ouderdomspensioenen. Egypte. Uit de arbeiders- wereld. De Engelsche regeering heeft in het La gerhuis haar zesde nederlaag in deze zltiing geleden bij een stemming over het wets ontwerp tot regeling van het Londenschc verkeer. Er werden 195 stemmen tegen en 168 voor de regeering uitgebracht door dat liberalen en conservatieven zich aaneen sloten om een reglement goed te keuren waartegen de minister van transportwezen zich verzette. De nederlaag heeft nochtans natuurlijk geen politieke beteekenis. 'tis van ts wein g belang. Het zijn voor Labour zooveel ais waarschuwingen! Arnold, onderstaatssecrefaris voor de ko loniën, heeft medegedeeld, dat de Engel sche regeering der Vereenigde Staten ver zocht heeft, toe te stemmen in de benoe ming door de rogeering van den lersehen Vrijstaat, van een zelfstandigen lersehen ge zant te Washington voor zuiver Iersche aan gelegenheden. Deze kwestie werd in het Hoogerhuis ter sprake gebracht door graaf Selborne, die vroeg welke stappen de regeering zon nemen om harmonie te brengen tusschen dc vertegenwoordigingen van Engeland en Ier land te Washington in aangelegenheden, die Engeland en Ierland beide aangaan of het geheel van het Engelsche Kijk. Arnold zeide nog, dat dit voorstel geheel onder de termen Valt van het Engelsch- Icrsche verdrag, doch dat het verzoek aan Amerika niet is gericht enkel en alleen als een automatische consequentie van dit ver drag en zonder overweging der verdiensten die aan het p!an op zichzelf eigen zrjn. Lord Parmoor ook sprekend voor de re geering, zeide nog, dat de gezant van den lersehen Vrijstaat zich in geen enkel opzicht met de Rijkskwesties zal bemoeien. De re geering vertrouwt dat deze benoeming de hartelijke beirekkingen met de Vereenigdo Staten bevorderen zal zonder inbreuk te maken op het beginsel, waaraan de regee ring het grootste helang hecht, het beginsel n.I. der diplomatieke eenheid van het hecie Engelsche Rijk. Curzon opperde bezwaren om een derge lijke aangelegenheid te beslissen van het standpunt van een enkel dominion. Hij drong er op aan dat men de andere dominions zon raadplegen. De Lord Kanselier zeide dat Canada het recht van afzonderlijke vertegenwoordiging verkregen had en dat hij, yoor het geval dat 3ndere Dominions er om zonden vragen geen ander dan een toestemmend antwoord mogelijk achtte. De eenheid van het Rijk is op de vrijheid gegrondvest en het is om dat zij aan de Dominions de vrijheid go- geven hebben om hnn eigen zaken te be redderen, dat het Rijk vereenigd is geble ven. Er bestaat een ongeschreven overeen komst, die niet op schrift gesteld kan wor den en die berust op de gemeenschappelijke oogmerken welke de problemen, waar wij. voor komen te staan, voor ons oplossen. Het Lagerhuis heeft het voorstel van Snowden goedgekeurd om de faciliteiten te vergrooten voor personen die 70 jaar oud zijn om ouderdomspensioenen te verkrijgen. Hij zeide, dat het plan 4 millioen pond ster ling zou kosten dit jaar en vervolgens 7 millioen per jaar. Het zal aan 250,000 ooude menschen ten goede komen. .Volgens e:n uitvoeriger bericht krijgt op dit oogenblik een zeventigjarige, die een in komen geniet van 25 sb. per week uit loon- ve. dienste of geldbelegging geen pensioen van den Staat. Snowden's voorstel voorziet dat zij die ia dit geval verkeeren, voortaan niet meer buiten de pensioenregeling zullen vallen, doch recht hebben op eèn pensioen van 10 sh. per week. Zij, die een inkomen hebben boven de 25 sh. per week zullen een pensioen krijgen volgens een gradueel dalende schaal. Snowden verklaarde, dat hij het voorstel indiende, om de belofte na te komen, door de regeering afgelegd, om dit onrechtvaar dige verschil op te heffen ten nadeele van hen, die spaarzaam geweest zijn. De voor stellen werden krachtig gesteund door alle partgen. De eenige oppositie kwam van de zijde der socialisten, die aandrongen bp een pensioenregeling, onafhankelijk van het in komen. Snowden antwoordde, dat de regee ring daar niet toe kon overgaan, omdat dit een buitengewone uitgave zou meebrengen van 4 millioen. Hij zride verder echter, dat hij binnenkort een uitvoerige pensioenrege ling hoopt voor te stellen, die niet alleen alle uitzonderingen zou opheffen, doch bo vendien pensioen verleenen aan moeders en de ouderdomsgrens tot 65 jaar terugbrengen. Met Egypte dreigen groote moeilijkheden. De Egyptische Kamer van Vertegenwoor diging heeft met algemeeno'stemmen bo- sloten den gewonen post van I46.C09 Turk- sche ponden als bijdrage voor de onder houdskosten van het Britsche bezettings leger van de begrooting te schrappen. En lord Parmoor heeft aangekondigd, dat er geen wijziging zou aangebracht worden in de status van Soedan zonder de toestem ming van het parlement. Er bestaat geen voornemen om op dit oogenblik af te wijken van de politiek, die door do successieve re geeringen geruïmen trjd tegenover Egypte gevolgd is. En Egypte eischt dit, gelijk bekend I De Bond van Werkgevers in het bouw bedrijf heeft gevolg gegeven aan een ver zoek van den minister van arbeid en zich bereid verklaard voorstellen der arbeiders in overweging te nemen en hun vertegenwoor digers te ontmoeten. In de jaarlijksche conferentie der mijn- werkersfedc-ratie van Zuid-Wa!es werd be sloten stappen te doen om te komen tot de instelling van een bond van vakvereeni- gingei: van alle arbeiders, werkzaam bij productieve bedrijven, ten einde gemeen schappelijk den patroons hun minimnmeischen voor te kunnen leggen. 1 i OOSTENRIJK. De algtmeene deposito-bank ontredderd. De vijf Weenschen banken, welke eenige weken geleden een steunacfie begonnen zijn voor de algemeene depositobank te Weenen en deze bank een crediet hebben verleend,' dat voldoende heetle om hel bedrijf voort te zotten, hebben thans besloten deze sleun- actie stop te zetten daar uil een nader in gesteld onderzoek is gebleken, dat de finan ciën der bank nog in veel ernstiger mate ontredderd zijn, dan aanvankelijk was aangenomen. Hoever dil gaat, blijkt uit het volgende: Het bestuur van de algemeene depositobank die in Oostenrijk in totaal zestig filialen en wisselkanlorcn heeft met sen personeel van ongeveer 1500 man, heeft surséance van be taling verzocht, welke onmiddelijk zal in treden. De bladen betreuren het, dat men, nadat de steunende banken mei reed* drie honderd milliard kronen geholpen hebben, geen andere oplossing heeft kunnen vinden. ITALIË. Musif.lini nogmaals aan hel wooriL Op een vergadering van de meerderheids- groep in de Kamer heeft Mussolini een rede uitgesproken, waarin hij, na le hebben her innerd aan hel feit dat dc autoriteiten alles hebben gedaan om de medeplichtigen aan den aanslag op Mattaotti te achterhalen, uiting gaf aan den vasten wil der regeering om do verantwoordelijkheid vast te stellen en do schuldigen te straffen, daar het ge beurde een groot volk onwaardig is. Hij rele veerde de fantastische geruchten, welke de laatste dagen de ronde doen en waarin vol komen rechtschapen^ mannen worden be schuldigd deel uit te maken van de zooge naamde Isieka, welke niet beslaat. Ook het bericht, dal het hoofd der politie aan Filip- pelli een pas zou hebben gegeven, is ge constateerd volkomen onjuist te zijn. Na betoogd te hebben dat de genomen maat regelen op «gen initiatief, zonder inmen ging van eenige zijde, zijn afgekondigd, be sloot Mussolini zijn opsomming mot een verwijzing naar de dwaze berichten, door zoogenaamde persagentschappen gelanceerd, b.v. als zou de koning wenschen af te tre den en de militie een slaatsgreep voorberei den. Al deze berichten, die in een gedeelte der buitenlandschc pere zijn verbreid, zijn ten eenen male tendentieus. Zich richtend tot de opposilie, verwees Mussolini naar zijn rede in den Senaat, waarin hij den toestand reeds heelt uiteen gezet. Hij herhaalde, dat de regeering in functie zal blijven, aangezien een ontslag den indruk zou wekken van door de arbei ders te zijn afgedwongen en voor het eerst in de geschiedenis hebben getracht zich te mengen in de aangelegenheden van een ander land. Na te hebben erkend, dat de regeering nieuwe mannen ncodig heeft, deelde hij mede, dat deze wijzigingen reeds voorbereid worden en dat de heropening der Kamer spoedig le wachten is. In zake de nationale militie verklaarde hij dat doze niet moet worden ontbonden, doch dat zij weldra bij het geregelde leger zal worden ingelijfd. De voorbereiding hiervan is reeds ver geverderd. Op de eischen der opposilie in zake de militie, de Kameront binding en de nieuwe verkiezingen, enz. antwoordt hij met een kort, maar krachtig neen. Aangaande zijn tockomslprogram her haalde Mussolini de reeds geformuleerde be ginselen, volledig functionneeren van hel Parlement; eindigen van het regeeren bij decreet, daar anders de Kamer niels meer le doen zou hebben; herstel van orde en wet; onderdrukking van elk onwettig op treden; zuivering der partij. Een moeilijken toestand is geschapen door het wegblijven van een groep uit de Kamer. Indien dit slechts lijdelijk is, zal er vanzelf verbetering in den toestand komen in het andere geval zou een critieke toe stand ontstaan. Het gaat dan om de vraag of bet Parlement uitsluitend door de meer derheid kan functionneeren zander rekening te houden met de minderheid. Want vast staat, dat de meerderheid niet mag bezwij ken voor de chantage van de minderheid, welke duidelijk getoond heeft, dat haar op posilie in den grond tegen het stelsel is ge richt Het' is de oppositie niet zoozeer om den moord op Malteotti te doen en om het straften der schuldigen als om de wijziging der regeering en de verovering van de macht. Hier tegenover wenscht Mussolini vierkant front te maken en de resultaten te verdedigen, door hot faseisme ten koste van zooveel bloed en inspanning verkregen. Indien echter de oppositie haar verant woordelijkheid begrijpt en haar plaats weer inneemt, kan men ds crisis als overwon nen beschouwen Want oppositie, onverschillig in welken vorm, kan vaD groot nut zijn, wanneer zij den vinger legt op fouten, deze critiscert en ze controleert. Indien dus de crisis ver scherpt wordt in plaats van tot een oplos sing fee' komen, zal het volksgeweten de meerderheid niet den schuld kunnen geven, Mussolini voegde er aan loe, dat de regee ring bereid is het Parlement regelmatig te doen functionneeren, het fascisme in banen van wettigheid le leiden, de partij te zuive ren en een verzoeningsgezinde politiek te voeren, die het verleden vergeel, doch van welke niet rrag worden geëischt, dat zij de grondbeginselen verloochent, welke zij tot eiken prijs moet verdedigen. Na een donderend applaus, waarbij alle leden zich van hun zetels verhieven, diende de secretaris van de meerderheidsgroep een motie van volledig vertrouwen in, die bij acclamatie werd aangenomen. Onder toe juichingen werd Mussolini vervolgens door dc algevaardigden en een groot publiek naar het Chigi-paleis gebracht, waar nieuwe ova ties plaats hadden. Do „Tribuna" verzekert, dat Mussolini's Kabinet, na de hervorming, niet meer dan 3 of 4 fascisten zal bevallen. Aan den opperbevelhebber der militie hoeft Mussolini bevel gegeven de in de laatste dagen gemobiliseerde legioenen ea rn iddtll ijk naar buis le zenden. De regeering en do bond van industrieelen verzetten zich niet legen het besluit van het algemeen verbond van den arbeid om op morgen het werk 10 minuien slop te zotten bij wijze van hulde aan Matteolti. SPANJE. Hef proces-Berengner. De procureur-generaal heeft in zijn re quisitoir tegen generaal Berenguer, den voormali gen hoogen commissaris in Marok ko, twintig jaar vestingstraf en verwijdering uit het leger geëischt. ZUID-SLA VIE. Leedwezen betuigd. De Zuid-Slavische regeering heeft haar leedwezen aan de Italiaansche beluigd over de grensincidenten, gisteren onder de tele, grammen vermeld. ALBANIË. Da nienwe regeering. dn een telegram aan den Volkenbond heelt Fandi de verzekering gegeven, dat Ai, hanië een moderne, democratische regeo. ring zal krijgen, tegenover alle mogendhe den een vreedzame politiek voeren en vooral mei zijn buurstaten vriendschappelijke be trekkingen onderhouden wil. POLEN. De schuld aan Amerika. Volgens een telegram nit New-York aan de „Chicago Tribune" is er Maandag een overeenkomst tot sland gekomen over de lundeering der Poolsche schuld aan de Ver- eenigde Stalen, die ca. 135 millioen dollar bedraagt. De regeling zou van denzelfden aard zijn al* de met Engeland getroffen overeenkomst "EREFNIr DE STATEN. De democratische conventie. Senator Walsb, de voorzitter van de Se- naarlscommissie van onderzoek inzake het pelrolcumschandaal, is tot permanent voor zitter der democratische nationale conveu, lie gekozen. Mnssclini persoonlijk naar Londen. BERLIJN, 26 Juni. (V. D.). Volgens een telegram uit Rome zal Mussolini zich per-i soonlijk naar de conferentie te Londen be^ geven. Amerika vertegenwoordigd. WASHINGTON, 26 Juni (Reuter). De Amerikaansche gezant te Londen heeft op dracht ontvangen de a.s. conferentie over het Dawesrapört bij te wonen. Ba ontruiming van hei Ruhrgebied. BERLIJN, 26 Juni. (V. D.). Volgons een bericht uit Brussel aan de Parijsche „Tcmps" zal de militaire ontruiming van het Ruhrgebied in twee gedeelten plaats hebben. Eerst zal zij onzichtbaar gemaakt worden en daarna geheel worden opgeheven nadat het grootste deel der Duitsche in- dustrieele obligaties zal zijn geplaatst. De axbeidsconieientie. GBNEVE, 25 Juni. (Belg. Tel. Ag.) De beraadslagingen voortzettende over den 8-» urendag hoorde de conferentie den Duitr schen arbeidersafgevaardigde Mueller, die aan het Duitsche Rijk verweet geprofi teerd te hebben van de bijizondere omstan digheden. Vooral de Ruhrbezetting, oin den achfcurendag af te schaffen. Daarom zullen volgens hem de arbeiders hun strijd^ wijze verscherpen. Hij verklaarde zich vol daan over de uiteenzettingen van den Fransehen minister God art en sprak do meening uit, dat de arbeid der experts een groote stap voorwaarts be toekende in de richting der oplossing van de scbadevergoé dingskweetie. De Britsche regeerij)gsverj tegenwoordiger deelde mede, dat zijn re- geeaing, zoodra de werkzaamheden in bet Lagerhuis zulks veroorloven, een ontwerp zal indienen tot ratificatie der conventie.- Daarna zeiten de vertegenwoordigers der Duitsche werkgevers het standpunt uiteen der groot-industrie dat gelijk J*8 aan dat der Duitsche rogeering. Een nederlaag der Portugeeschs regeering. LISSABON, 26 Juni. (V. P.). Na een stormachtige zitting nam de Kamer een voorstel aan om amnestie te verleenen aan de gevangen aviateurs, die zich schuldig hebben gemaakt aan muitery. 31 leden stemden voor de motie, 30 legen. Dc regeering had zich tegen de motie verklaard. Uit Egypte. KAIRO, 26 Juni (Reuter). In de Kamer is een bericht uit Kartoem voorgelezen, dat Soedaneezcn een vredelievende betooging hadden gehouden, ten gunste van Kening Focad en Jagloel, maar dat de politie dc be; toogers verspreidde met do sabel, waarbij 11 gewonden vielen, 5 personen werden ge arresteerd. Aan Jaghocl werd gevraagd wat hij in verband hiermee zou doen. Hij antwoordde geen maatregelen te kunnen nemen. Gevecht op de democratische conventie. NEW-YYRK, 26 Juni. (Reuter). Op de democratische conventie werden verschil lende personen als candidaat voor het presidentschap voorgesteld. Toen er tegen standers van dc K.K.K. werden genoemd, raakte men handgemeen en verscheidene gedelegeerden bekwamen een bloedende neus. Vervolging van petroleum-niaatsch?ppii8,L WASHINGTON, 25 Juni (Reuter). Om streeks 50 groote petroleum-maatsehappO®0 zijn betrokken bij het anti-trust pioi.es dat op last der regeering heden voor de e derale rechtbank te Chicago is bcgonn® De combinatie wordt beschuldigd een co plot te hebben gesmeed ter beperking den handel tusschen verschillende »- aL

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2