No. 19722. DONDERDAG 26 JUNI Anno 1924 raus DEB ADVERTENTIEN: Officieele Kennisgeving.' STADSNSEÖVUS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. fl 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk legeren prijs. Kleine AdvertenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. i Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cli Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANXl Voor Leiden per S maanden Ï.S£i, per week Ï0.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd gijn. per week 'ifriiiir.0.18. Franco per post ƒ2.86 -f portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, V ischmarkt 18, Tel. 1225, is RXJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH f 0.17 f 0.23, SCHOL 4 f 0.14—10.DO, KOOLVISCH 4 £0.13, MAKREEL 4 £0.18, ZUIDERZEE BOT 4 £0.45, KABELJAUW 4 f0.35-f 0.40 (Qch. kabclj. 4 f 0.25) TARBOT 4 f 0.58 per pond en NIEUWE nARING 4 f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 26 Juni 1924. Aan Leidens Ingezetenen. Het Plaatselijk Comité ter herdenking van hiel honderdjarig beslaan der Reddingmaat schappijen voor Leiden, Leiderdorp, Oeg^t- geest en Zoeterwoude, bestaande uit de 'heeren jhr. mr. N. C. de Gijselaar, burg-e- meesler van Leiden, Voorzitter; H. A. H. IN. Gelderman, Voorzitter v. d. Slud.-Roei vereen .„Njord"; J. G. M. van Griethuysen, burgemeester van Oegstgeest; ir. J. C van Hoolwerff, Voorzitter v. d. Zeil- en Motor- sporlvereen. „De Kaag"; dr. G. J. A. van Ilerson, Voorzitter van de Leidsche Roei- en Xeilverecn. „Die Leylbe"; H. C. Louwerse, commandant van de. Marine-Kustwacht; F. G. Rosier, refend. ter Gem.-Secretane, secretaris; II. M. Sassc, Direct, v. d. Bank- Associatie, penningm.; G. van der alk 'Bouman, burgemeester van Leiderdorp; 1 C. A. W. Wap, burgemeester van Zoeter- wou de, verzoek t ons het volgende onder de aandacht te brengen: In November a.s. zal het honderd jaar ge leden zijn, dat in onze beide groote koop steden, Amsterdam en Rotterdam, de twee bekende Rcddingmaatschappijen werden op gericht. De oorzaak van deze gebeurtenis was een scheepsramp in November 1324 aan ons strand, bij Huisduinen, bij welke ramp tien van de redd irs en de geheele bemanning den dood in de golven vonden. Deze beid1 Maatschappijen doen elkan der geen concurrentie aan jlnlegendeel, bij gemeenschappelijke belangen slaan zij de bandon ineen. Overigens werkt iedere 'Maatschappij op eigen terrein; de Rotter- 'damsche bezuiden, de Amslerdamschc be- noorden Loosduinen. Zonder noemenswaardige hulp van Staats wege hebben de beide Maatschappijen vrij wel geheel uit eigen middelen in die hon derd iaren op 39 plaatsen langs onze lange •en gevaarlijke kustlijn reddings-stations in het leven geroepen. Het werk der beide Maatschappijen is ons -dan ook daarom zoo sympathiek, omdat het hier geheel eigen initiatief is; omdat het hier geen kostbare, vaak toch nog onvol doende Staatszorg betreftrmaar een geheel belanglooze en goed geregelde particuliere exploitatie. 900 Reddingen hebben in het afgeloopen 100-jarig tijdvak plaats gehad en plm. 9000 personen hebben den moed van onze zee helden het behoud aan hun leven le dan ken. Is het te verwonderen, dat de Maatschap pijen op hoogc kosten zitten, als men be denkt, dal een reddingboot met al -wat daar bij behoorde, in 1824 plm. f 1000 kostte en dat de kosten van de laatste molorredding- hoot plm. 150 000 bedroegen? Maar ook het onderhoud kost veel meer dan vroeger; er is een vaste bemanning, er moet geregeld ge oefend worden, het materieel moet steeds bedrijfsvaardig zijn. En. de ouden van dagen, helden, die zich Voor het reddingwerk verdienstelijk hebben gemaakt en hulp noodig hebben? Ach, de Maatschappijen zouden hen zoo gaarne wil len steunen, hun oen bewijs van waardee ring geven, maar de middelen ontbreken. Dit alles heeft er toe geleid, dat in schier alle plaatsen van ons Vaderland Comités zijn opgericht, om de beide Maatschappijen op haar jubileumsdala namens het geheele Ncderlandsche Volk een bewijs van erkente lijkheid en waardeering voor haar edel stre ven aan le bieden. Feesten zullen niet worden gehouden, kostbare geschenken zullen niet worden aangebodenmaar het voornemen bestaat, om aan ieder der beide Reddingmaatschap pijen de helft aan le bieden van het bedrag, dat door u en ons is saamgebracht. Is er nu nog een opwekkend woord noodig lol hen, die dezer dagen een circulaire van ons Comité zullen ontvangen, met verzoek bun inschrijvingsbiljet aan onzen penning meester le doen toekomen? Immers neen! En al evenmin voor de in Juli a.s. te houden schaalcollecle, die dóór eenige dames en Loeren zal worden gehouden. Stadgenooleri, er wordt dikwijls en veel Van u gevraagd voor verschillende goede doeleinden, maar hier betreft het wel het allerbeste, n.I. „Waardeering van Helden werk." Als gij in stormachtige winternachten rus- "g slaapt, trekken onze dappere zeelui er op u't, niet terugdeinzend voor de golven, om mannen, vrouwen en kinderen van een in nood verkeerend schip af te halen. Vijf zes malen slaat de boot soms terug, de mannen komen met bevroren ledematen thuis, een nieuwe équipage wordt opgeroe pen, een laatste poging gewaagd; gelukkig, dikwijls met het gewenschte resultaat. Zoudt gij dit moeilijke, moedige werk van onze brave zeelieden niet steunen en uw waardecring voor -ie beide Reddingmaat schappijen niet toonen? Immers, wij zijn er van overtuigd, dat gij voor dit doel uw beurs wijd zult open zetten. Naar wij vernemen, is ds. Joh. W. Groot Enzerink voornemens om voor het eerst weder voor de Gemeente op te treden Zondag 13 Juli a.3., in den Avonddienst in de Pieterskerk, om vervolgens op genees kundig advies voorloopig om de. twee weken dienst te doen. Op het tweetal voor predikant bij de Gercf. Gem. te Werkendam komt voor ds. W. den Hengst, alhier. De directie van het Spaarfonds voor Bodemcultuur alhier heeft hedenmorgen surséance van betaling aangevraagd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden zal Dinsdag 1 Juli a.s., des namiddags te half drie, in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia", Breestr. 78—80, een vergadering houden. Op de agenda komen o.m. de volgende on derwerpen voor: Rijksinkoopbureau; nieuw ontwerp tarief voor invoerrechten: retorsie- maatregelen; het stoppen van trein No. 204 of 1G1 (vertrek uit 'sGravenhage 7.57 uur en 8.13 uur v.m.); subsidie Nederland inden Vreemde; handelsbeurs en zakelijke bedrijfs belasting. Bij de inschrijving voor de levering van levensmiddelen, enz. aan het Zieken huis der Rijksuniversiteit alhier gedurende het derde kwartaal 1924, zijn de hieronder genoemde inschrijvingen ingekomen: Aardappelen: (alleen de maand Juli) N. van der Vlist f9,73 kg., W. den Heeten Zn. 18,97, brood (gebuild) W. Z. van der Meij f 0.167» kg., brood (ongebuild) idem f0,14 kg., beschuit idem fl G. Hille Zn., Zaandam f 0,95, rundvlecsch (bevro ren G. W. Zandvoort f 1,08 kg., L. A.; Werner f 1,05, J. J. van Maslrigt f0,98, de Leeuw f0,97, S W. Marsman f0,96, N. Aenmeij f 0,89, kalfsvleesch L. A. Wemer f3,30, G. W, Zandvoort f3, A. van Mas lrigt f 2,98, varkensvleescli Th. M. W. Ber gers f 1,52, G. W. Zandvoort f 1,49, I. Zand voort f 1,38, rest (tafel-) Van Pelt Nagel f0,34 en f 0,24, P. M. C. van Ipenburg, Rotterdam f 0,30 en f 0.24, D. A. Kelder Zn. f 0,23, id. (soep-) P. M. G. van Ipenburg, Rotterdam f 0.21. f 18'/» en f171/», Van Pelt Nagel f 0,207» en f 177», roomboter G. Verberg f2,39, E. van der Meulen Go Amsterdam f2,25, A. C. Lagerberg f 2,01, Melange Nieuwe Margarinefabr. Rijswijk f 1,28, Verschure's Margarinefabriek Rotter dam f 1,24, A. C. Lagerberg f 0,98, koffie Verkouw Stokhuijzen f 1,40 en f 1,30, D. A. Kelder Zn. f 1,35, P. M. C. van Ipen burg, Rotterdam 11,35, f 1,22 en fl,15, thee J. ten Cale, Amsterdam, f 2,GO, P. M. G. van Ipenburg, Rotterdam, f 2,44, f 2,30 en f 2,20, Verkouw Stokhuijzen f 2,40 en f2.30, D. A. Kelder Zn f2,20, Firma Wijs Zn., Amsterdam, f 2,1G, witte suiker Van Pelt Nagel 10,597». D. A. Kelder Zn. f0,57, P. M G. vaat Ipenburg f 0,56, Goud- sche kaas Kaashandel „Vezet", Rotterdam f 1,40, De Landbouw f 1,35, A. C. Lagerberg f 1,09, Leidsche kaas Do Landbouw f 1,10, Kaashandel „Vezet" R'dam, f 0,90, A. C. Lagerberg f 0;70, eieren E. van der Meulen Co., Amsterdam, 18,50 J. Treur f8,15, D. Warring f 7,70, melk (zoete) De Land bouw f 0,13 Liter, G. Verberg f 0.12.95, melk (karne) De Landbouw f 0,0775, G. Ver berg f 0,075 .vermicelli P. M. G. van Ipen burg, R'dam, f 0.40, Van Pelt Nagel f 0,40, D .A. Kelder Zn. f 0.33, maïzena P. M. C van Ipenburg,. R'dam, f 9,75 80 pak jes, Van Telt Nagel f 9,GO, D. A. Kelder Zn .f 9,50, griesmeel Van Pelt Nagel f 0,24 kg., D. A. Kelder Zn. f 0,237», P. M. C. van Ipenburg. R'dam, f 0,23, sago idem f 0,19 rol, D. A. Kelder Zn. f 0,18, Van Pelt Nagel f 0,17, havermout idem f 0,20 kg., D. A. Kelder Zn. f 0,197», P. M. C. van Ipenburg, R'dam f 0,19, soda Van Pelt Nagel f 0,05, De N.V., voorheen W. van Qossum du Chattel, juwelier le Leiden, zal, ter gelegen heid der 350ste herdenking van Leidens Ont zet, in den handel brengen vier zilveren her-, inneringslepeltjes, met de portretten, zooals die op het te onthullen monument zullen voorkomen, alsmede een gedenkpenning, waarvan de voorzijde ons laat' zien het sil houet van Leiden in 1574 en op den voor grond „voor het water vluchtende Span jaarden". De achterzijde vertoont het wapen van Leiden met de woorden: „Leiden Ont zet Holland gered". Ontwerper is de heer W. van Rossum du Chattel, vroeger alhier, Ihans te Wassenaar. Voor beide voorwerpen is het auteursrecht' verzekerd. Zaterdag 28 Juni a.s. zal een aanvang gemaakt worden met de schietoefeningen to Katwijk voor den Bijz. Vrijwilligen Land-, storm afd. Leiden, aan welke oefeningen ook kan worden deelgenomen door het per soneel, behoorende tot' den motor-, vaartui gen- en spionnagedienst. Geschoten wordt op baan 8. Aanvang drie uur 's nam. Bij de politie is een valsche gulden ge deponeerd, ontvangen door iemand van het trampersoneel. Gistermiddag is op het Galgewater, ongeveer ter hoogte van „Njord", oen ijzeren roeiboot, met groenten geladen, toebehoo- rende aan warmoezier v. d. K., te Voor schoten, en geroeid door den 15-jarigen J. v. E. middendoor gevaren door ie pleizierboot „De Vereeniging" uit Alphen a. d. Rijn, ka pitein W. v. H uit Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven. De jongen heeft zich zwemmend gered, De groente ging natuurlijk met de boot ver-, toren. Aan wien schuld is, wordt onderzocht. Gisteravond om even half zes brak plotseling brand uit in een seinhuis der spoorwegen, gelegen op het emplacement Leiden S.S.-Witlepoort. De sneltrein 263, die om 5.44 van Leiden naar Utrecht was vertrokken,-moest aldaar stoppen, omdat de seinen niet bediend konden worden, en de trein kon met een klein kwartier vertraging verder gaan. Hoewel direct met blusschen begonnen werd, brandde het 9einhuis tot den grond toe af en bleef er niet veel van over. Daar ook de wissels van uit dit sein huis bediend worden, gaf dit in den dienst nogal eenige stagnatie. Vermoedelijk is een seinlantaarn omgevallen, waardoor de brand ontstaan is. Twee Amsterdammers hebben de aar digheid op stelten een tocht le maken van Amsterdam naar Parijs. Deze heeren, ge-, naamd H. Dolslra en C. Heijn, vertoeven thans tot Vrijdag hier en vertrekken dan naar Den Ilaag. In hun verblijfplaatsen uit omliggende gemeenten kwamen bij ons ook berichten over hen in bieden zij, stelten loopende, foto's te koop aan. De perceelen Prinsessekade hoek Haar lemmerstraat en Haarlemmerstraat no. 1 hebben, nadat zij eenigen tijd leeg stonden, weder een bestemming gekregen, welke aan zulke gunstig gelegen panden toekomt. Zij zijn weder ingericht tot winkelhuizen. De tegenwoordige eigenares, de firma Henri Walenkamp Zonen, heeft, vóór zij de twee zaken opende, de gebouwen aan een vernieuwing onderworpen. Zij droeg de uitvoering op aan het Ingenieurs- en Archi tectenbureau Kraan Groenewegen alhier. Om te beginnen bij het perceel Prinsesse kade, dat tot een mooi sigarenmagazijn is ingericht, wijzen wij op de massief eiken houten betimmering op marmeren voeling en op den kostbaren tegelvloer, die de ruim GO vierk. Meter oppervlakte dekt en in vol maakte harmonie is met de deftige betim mering zelve. Voorts trekken de in zich zelf verlichte toonbank en vitrines de bijzondere aandacht, alsmede de stofvrije pijpenkast en etalages, mede op bijzondere wijze verlicht. Even royaal als de aankleeding is de aan wezige voorraad sigaren, sigaretten, pijpen en tabak. Ons werd verzekerd dat in den winkel alleen meer dan één millioen sigaren aanwezig zijn, van de fijne Havanna tot de goedkoope en niettemin geurige sigaar toe. Ter zijde van den sigarenwinkel bevindt zich liet ruime kantoor, op dezelfde wijze betimmerd als de winkel zelf. Van uit het kantoor bereikt men ook de tweede zaak, thans herschapen in een rijwielen-magazijn. Ook hier weer de artistieke tegelvloer en de eikenbouten betimmering. Het onderste deel der wanden is echter met fraaie lichtgroene tegels bedekt. Ook is hier nog een galerij aangebracht voor berging der vele rijwielen van solide merken. Naast den ruimen voor raad rijwielen staat een naar rato even groote sorteering onderdeelen. Behalve de heeren Kraan Groenewegen noemen wij den heer S. Duindam, die het schilderwerk uitvoerde en den heer J. Meer burg, die zorg droeg voor een bij het geheel passende sloffeering, terwijl ten slotte de heer J. Kukler zijn zorg aan hel uitwendige besteedde. Hedenmiddag zijn beide zaken geopend. In perceel Nieuwe-Rijn 11, waarin vroeger is gevestigd geweest het kantoor van de firma Wichers Rollandet, thans „mai- son Petit", zal binnenkort worden geopend een verlofszaak. De ondernemer is de heer Fompe, thans oberkeilner te Amsterdam, die vroeger te Leiden als kellner in het café- restaurant „In den Vergulden Turk" werk zaam was. Uitkeering Invaliditeit^- en Ouderdoms rente. Het St.bl. no. 295 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 164, derde lid, der In validiteitswet. Hierby wordt bepaald: Art. 1. De eerste uitkeering van een krachtens de Invaliditeitswet toegekende rente wordt betaalbaar gesteld op den eersten Dinsdag na de beslissing tot rentetoekenning. De volgende uitkeeringen zijn telkens met een tusschenpoos van vier weken eveneens op Dinsdag betaalbaar» Jeder dier volgende uitkeeringen is gelylc aan vier weektermijeen der renté. y? 'r v Art. 2. Vóór de eerste uitbetaling van een krachtens de Invaliditeitswet toegekende rente kan door den directeur van het kan toor der posterijen, alwaar de rente betaal baar is gesteld, als betaaldag worden aan gewezen een andere werkdag der kalender- weken," waartoe de in art. 1 bedoelde Dins dagen behooren. Van den door hem aangewezen betaaldag geeft voornoemde directeur önmiddellijk ken nis aan den rentetrekker. Valt de Tweede Paaschdag, de Tweede Pinksterdag, de Hemelvaartsdag, de Nieuw jaarsdag of een der Kerstdagen op een betaaldag, dan is de rente betaalbaar op den daaraan voorafgaanden werkdag. Art. 3. Van de op 28 Juni 1924 loo pende renten krachtens de Invaliditeitswet wordt in de week van 29 Juni tot 5 Juli 1924 geen termyn betaalbaar gesteld. In de week van 6 tot 12 Juli 1924 wordt op den vastgestelden betaaldag een uitkee ring, groot vier wéektermijnen, betaalbaar gesteld. De volgende uitkeeringen zijn t?lkens met een tusschenpoos van vier weken, eveneens op den vastgestelden betaaldag, betaalbaar. Ieder dier uitkeeringen is gelijk aan vier weektermjjnen der rente. Art. 4. Het bestuur der Rijksverzekerings bank kan den directeur van een postkantoor machtigen, een volgende uitkeering als be doeld in art. 2 belaalbaar te stellen in een week, voorafgaande aan of volgende op die, waarin ingevolge bet bepaalde in de artikelen 1 en 3 de belaallaarstcl ing zou geschied n. Het bedrag van die uitkeering of van die volgende uitkeering wordt dan verminderd, respectievelijk vermeerderd met evenveel weektermyneu, als de betaaldag weken vroeger, respectievelijk later wordt gesteld. Het St.bl. no. 296 bevat een Kon. be sluit van den 19den dezer, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 14, derde lid, der Ouder domswet 1919, van gelijken inhoud als hier boven vermeld. Deze besluiten treden den 26sten dezer in werking. i Werktijd in bloembollenpellerijen. De Minister van 'Arbeid, Handel cn Nij verheid heeft A. aan hoofden of bestuurders van bloem bollenpellerij cn in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen van de gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 16 Augustus 1924, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbei i wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in xijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voor- middags en 7 uur des namiddags; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan herinnerd dat: lo. indien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal de bij art. 10, derde lid, van het Rusttijden en Arbeidslijsten-besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een naast de arbeids lijst opgehangen geschrift op duidelijke wij- zo de regeling van de arbeids- enrusttijden moet blijken; 2o. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8% uur per dag ar beid wordt verricht, overeenkomstig het be paalde bij art. 3 van vorengenoemd Rust- tijden- en ArbeidslijStenbesluit de arbeids tijd van een arbeider niet na ten hoogste 4V6 uur arbeid behoeft te worden afgewis seld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoogste 4% uur arbeid wordt afgewisseld door een on afgebroken rusttijd van ten minste een kwartier en bovendien na ten hoogste 6V(s uur na het begin van zijn dagelijkscheu werktijd door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Pensioenen. Do Pensioenraad verzoekt mee te deelen, dat hem, in verband met de ingetreden sa larisvermindering en do aanstaande wijzi ging van de Pensioenwet, een zóó overstel pend aantal pensioenaanvragen bereikt voor de bewerking waarvan slechts een be perkt aantal geschoolde krachten beschik baar is dat in de toekomst niet geringe vertraging in de afdoening van die aan vragen te vreezen is. De Raad geeft, ter voorkoming van te- Icurstellingon, in overweging, aanvragen om pensioen steeds terstond, nadat het tijdstip van ingang van het ontslag bekend is, in te dienen cn de pensioensaanvragen vergezeld te doen gaan van de voor do regeling van het pensioen vereischte stukken. Het aan vullen van ontbrekende stukken veroorzaakt in den regel ernstige vertraging. By Kon. besluit is met ingang van I Juli aan jhr. J. J. Boreel de Mauregnault eervol ontslag verleend als commies bij het Departement van Oorlog, onder gelijktijdige benoeming als zoodanig by het bureau van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; is benoemd, met ingang van 1 September, tot commies bij het Departement van Justitie mr. J. R. M. van Angeren, thans adjunct commies by voormeld Departement. BINNENLAND. 1 Het Spaarfonds voor Bodemcultuur te Leiden heeft surséance van betaling aange vraagd. De Haagsche Rechtbank doet uitspraak ia zaken betreffende malversaties bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De clasricale vergadering (Ned.-Herv. Kerk) van Utrecht heeft een motie tot af keuring van de plaatsing van het Toorop- raam in de Domkerk te Utrecht aangenomen. De werktijd in bloembollenpellerijen. Te verwachten vertraging in de aldoe-> ning van pensioen-aanvragen. BUITENLAND. Tusschen Engeland en Egypte groeien dé moeilijkheden. Mussolini spreekt voor de Kamermeer derheid en krijgt een motie van verknocht heid. De algemeene deposito-bank te Weenen vraagt surséance van betaling. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud-voorzitter der Tweede Kamer, te Zeist, is ernstig ongesteld. De dokter acht den toe stand niet zonder gevaar wegens den verge vorderden leeftijd van den patiënt, die 83 jaar is. („Vad.") Op de conferentie in het Kurhaus te Scheveningen van de Ligue Internationale Adversaires des Prohibitions heeft dr. Mar cus, van Stockholm, gesproken, over ,,Do alcohol-politiek in Zweden" en dr. Ch. Bles, geneesheer te Amsterdam, over de vraag of het alcoholgebruik voor den gezonden mensch schadelijk is. Dr. E. van Raalto sprak over: het tenge volge van de Volstaed-Act in het leven ge roepen Amerikaan6chBritsch tractaat. Hierop ging de conferentie tot een huis houdelijke zitting over, waarin dc rappor ten der afgevaardigden der verschillende vertegenwoordigde landen zijn voorgelezen en besproken. De Provinciale Zuid-IIollandsche Ar- chaelogische Commissie heeft met haar cor respondenten in het Raadhuis le Dordrecht vergaderd. De voorzitter, dr. E. J. Ilaslinghuis, wees op het feit, dal het' arbeidsveld der commis sie grooter is geworden, daar zich tegen woordig ook vele belangrijke vraagstukken op het gebied van stadsuitbreiding en ver- keersverbetering voordoen, waarbij zaken van archaeologische beteekenis dreigen ver loren te gaan of geschonden te worden, zoo als bijv. bij de aanvankelijk voorgenomen demping van de Mare te Leiden en de elec- trificatie van de stoomtram langs de Oude Delft te Delft, in welke gevallen de com missie met succes werkte, soms te zamen met andere Vereenigingen, om uitvoering dier onzalige plannen te verhoeden. Die ver ruiming van het arbeidsveld zal wellicht in de naaste toekomst uitbreiding of een an dere samenstelling van de commissie en haar actieve correspondenten noodig maken. Nadat verdere onderwerpen ter tafel wa ren gebracht, als de herstelling der koorban ken in de Groote Kerk le Dordrecht, welk werk na afloop der vergadering in oogen- schouw genomen werd, het aan Gedep. Sta ten te geven advies in zake subsidie voor de restauratie der Ned. Herv. kerk te Stad a. h. Haringvliet en een onderhanden zijnde her stelling van de Groote Kerk le Schiedam, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten met een woord van dank aan het com missielid den heer A. Schotel, die er voor gezorgd had, dat in den namiddag in een der zalen van het teekengenootschap „Pictura" bijeengebrachte collectie teekeningen van Dordracum lllustratum bezichtigd kon wor den, waarbij de burgemeester tegenwoordig zou zijn, en dat onder leiding van jhr. Six een kijkje genomen kon worden in het nog niet voor hel publiek geopende Museum-Van Gijn. I>e Prins-Hendrik-slichting, voor be hoeftige oude zeelieden hield gisteren te Amsterdam haar algemeene vergadering, waarin het verslag werd uitgebracht. De voorzitter herdacht den overleden re gent, den heer II. H. P. de Wit, die Van de oprichting af de belangen der stichting heeft behartigd. De aftredende regenten werden herkozen. De exploitatierekening gaf een bedrag groot f 59.G98.10 of ruim f G000 minder dan het vorig jaar. Hel aantal ver pleegden bedroeg op het einde van verslag jaar 139 personen. Onder voorzitterschap van den heer W. Schaab heeft de Ned. Slagershond in het sociëteitsgebouw van de Rotterdamsoho

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1