Zonderlinge Kameraden No. 19721 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Juni. Tweede Blad. Anno 1924. EERSTE mm. Wonden aKsnseaBass^ Kloosterbalsem I FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. t (Zitting van gisteren). Oorlogsbegiooting. Voortgegaan wordt met dc behandeling der ooTlogsbegrooting. Do Minister van Oorlog, dc heer VAN DIJK begrijpt dat de Vrijheidsbond hem niet steunt. Of dit standpunt gemotiveerd is, betwijfelt spr. ten zeerste. Spr. herin nert o.a. aan zijn eerste voorstel tot reorga nisatie van het militair onderwijs dat vrij wel bracht wat de heer De Muralt vroeger beeft gewensoht. Over den oefeningstijd bestaat tussoben gpr. en den heer De Muralt verschil van meening. Spr. was voor een afgebroken oefeningstijd, maar dat was niet mogelijk oindr.t er geen geld was voor den bouw van kampementen. Het surrogaat daarvoor is een zoeken naar kleine concentraties. Het stelsel van minister Pop noemde de heer De Muralt voldoende. In sommigo opzichten is spr.'s leger kleiner dan in dat stelsel. Het aantal bataljons is hetzelfde gebleven en het veldleger is even groot gesteld. Onjuist is het dat het leger van thans grooter is dan in 1914; de indecling alleen is anders en er is alleen verschil in de 24 rescrvc-bataljons, maar die zijn noo- dig omdat het veldleger effectieve kraoht Qoodig heeft. Van luxe is in het leger geen sprake opr. heeft reeds eerder zijn bezuinigings maatregelen aangegeven die niet de ar moede van het leger vergrooten. De Vrij heidsbond wenscht een kleiner maar beter geoutilleerd legerde Regeering koos het kleinste leger dat zij mogelijk achtte, zon der verlies van beteekenis voor ons land en spr. ziet dus niet de ratio van den Vrij heidsbond om tegen de begrooting van ^Oorlog te stemmen. Over de bedorven goederen te Zeist zal spr. thans zwijgen; onjuist ie, dat daarbij ergerlijke verkwisting van landsgelden valt te oonstateeren. Spr. praat die zaak niet goed maar men moet ook niet overdrijven en hij geeft nog eens een overzicht van het gebeurde. Het was onmogelijk de goede ren beter op to bergen of het had zeer veel geld gekost. 55 pOt. was onbruikbaar wegens slijtage. Als spr. alle kosten, die beter opbergen met zich bracht aftrekt, be loopt het verlies door de mot 2 a 3 ton en niot meer. Een wettelijke regeling voor de mobili satie-slachtoffers kan spr. niet toezeggen; er is reeds alles gedaan wat gedaan moest jw>rden. Spr. betreurt het bestaan van giftige gassen. Nu zij er zijn, moeten wij er reke ning mee houden. In de rede van generaal Snijders juicht hij loe dc erkenning en coustateering der tegenstellingen waarmede Nederland reke ning heoft te houden. Vervolgens verdedigt- hij de komst van twee ministers te Hoofddorp. Het was daar een feestdag voor den vrij- villigen landstorm, het anti-rewolutic-insliu tuufc dat ons volk wil beschermen tegen wie gehoor mochten geven aam do euvel daden van onverantwoordelijke leiders. De heer DE MURALT (V.-B.) zet nog eons uiteen dat het leger van Pop kleiner was hetgeen wel blijkt uit het verzot der a.-r. ©n r.-k. tegen diena stolsel. Mevr. POTHUIS—SMIT (S.-D-) laakt nogmaals de rede van den generaal Snij ders te Rotterdam gehouden. Wel terdege ptorkle die sproker de tegenstellingen aen en dat acht spr. een gevaar. De heer VAN NAG-ELL VAN AMPSEN (V.-B.) gelooft dat de Ncderlandscbc jon- gclmgsohap als de nood aan den man köint bereid zal zijn het vaderland te verdedigen. Wie dit niet doet noemt spr. lammelingen, ontwapening zou een misdaad zijn tegen over het land. De heer DIEPENHORST (A.-R.) wenscht te protesteeren tegen de pogingen van mevr. PothruisSmit om 3e jongelingschap op te zetten tot massale dienstweigering. Hij beroept zich op Hcnri Polak, die in het orgaan van den A.N.D.B. tegen die onverantwoordelijke pogingen is opgeko men. Do heer WlBAUT (S.-D.) staat op het punt van massale dienstweigering aan de zijde van men Polhuis. Het eenige kwaad dat er van te zeggen valt is alleen, 'dat ze nog niet mogelijk zal zijn. Na dupliek van den MINISTER wordt de begrooting goedgekeurd met 24 tegen 17 stemmen. Re/kfcs tegen Links. Vervolgens is n de orde de begroo ting voor de Kustverdediging, de Vesting- begrooting, de brvr voting van do Artille rie-inrichtingen, het Staatsmuntbedrijf en de Alg. Landsdrukkerij. Deze ondcrweipcn worden goedgekeurd. Kasvoorsuuct Kon. Holl. Lloyd. Aan de orde \s het ontwerp-tockcnning van kasvoorschotten aan dc N. V. Kon. Holl. Lloyd. De heer STAMHUIS (S.-D.) zegt, dat zijn fractie vóór het. ontwerp zal stemmen. Zonder enthousiasme natuurlijk. Hij oc»a- stateert, dat de kapitalisten du zelf tegen den Staat komen aanleunen, iets wat zij altijd afkeurden. Er zijn groote algemeene belangen bij dit ontwerp betrokken en daarom is spr. er voor. Het risico zal het eerste jaar gcu 'g zijn, gezien de onder panden. De heer v. d. BERGH (V.-B.) betoogt, dat het lijkt als o overeenkomst dio ae Minister sloot zeer deugdelijk is, maar spr. meent, dat het niet zoo is. De Minister heeft ziok blindgestaard op 'de afbetaling van -::u voorschotten, dio in werkelijkheid van .einder beteekenis is dan de vraag of er iets zal zijn om terug te betalen. De Minister ging uit van een ver keerd standpunt cn bad dekking moeten zien te krijgen voor het voorschot. Hij is een te goedige bankier, die te gauw tevre den is met een onderpand. En dat mag de Minister thans niet doen nu de Stalt in zoo'n bijzonderen toestand verkeert. On der alle omstandigheden was dat wellicht anders. De Lluyd had juist verschillende hypotheken afgesloten toen zij bij den Minister kwam. De Minister had b.v. 25 pCt. van de eerste hypobheék moeten moeten eisdhen als een onderpand, of eefl deel van de tweede hypotheek. De opvatting van den Minister, dat hij zijn geld toch zou kwijt zijn als de Lloyd werd opgeheven en dat wel aan werkeloo- aensteun aobt spr. zeer ongewenscht. Ten slotte heeft de Minister getracht on. derpanden to krijgen. Hij zag toen in dat dit het belangrijkste punt was cn spr. juicht het toe, dat de Minister geen onge dekte voorschotten zal verstrekken indien nl. het eerste voorschot bleek noodig te zijn en voor de zekerheid der terugbetaling daarvan de gegeven onderpanden noodig zullen zijn. Dit verzoent spr. met dit ont werp en hij hoopt, dat do Minister nadere gegevens na één jaar zal verstrekken. De hecx DE VLUGT (A.-R.) meent, dat 'de Lloyd den steun waard is en geeft vele cijfers, waaruit hij dit concludeert. Hij is voorts vaü oordeel, dat de Staat hier hel pen moet, omdat het verdwijnen van den Lloyd een ernstige schade zou bettekenen. Minister AALBERSE acht de verdedi ging van dit ontwerp niet meer noodig nu niemand dit bestreden heeft. Hij hoopt, dat hij jaarlijks de rapporten kan over leggen waarop zijn verdere beslissing be rust-. Spr. geeft- nog eenige inlichtingen om te bewijzen, dat hij onmiddellijk bij de voorbereiding op goede onderpanden heeft aangedrongen en die ook heeft verkregen. De heer VAN KOL (S.-D.) motiveert zijn stem tegen op grond van het verkeerde antecedent dat gesohapen wordt. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 27 tegen 2 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. RECLAME. Ërzaakt door branden, snijden g eten, builen eninsectenbeten H ijk behandelen met AKKER'* 3608 Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling Tan Mej. E. II. 16) .Waarom hij altijd op den lessenaar kroop flaar scheen de onderwijzer zich nooit in verdiepende man was verbazend stomp zinnig op dit punt. Elislia was zelf niet op kostschool geweest en toen David thuis- jft'am, hield een soort vaischc schaamte den longen terug, om zijn leed le klagen.. Naar mate hij groote werd, voelde hij ook niet zooveel meer van de lichamelijke kwellin gen. Maar hij werd altijd dóór geplaagd met zijn kleur; steeds lieten zij hem voelen, dal hij toch c?n wezen van lager orde was, jlan de flinke Engelsche jongens, die hem vielen met vuile leekenirtgen en dhnpjes Ilij had nooit een kameraad op school gevonden gedurende al den tijd, dat Mji daar was; zijn echte kameraad was zijn Jsder in de vacantie .Het was een eigenaar- ®8e vriendschap tusschèn den ziekelijken l°ng*>n en den verachten echtgenoot. Toen David den leeftijd van zestien had oareikt. was hij Lee's vertrouwde, in alle opzichten. Hij hoorde van zijn schulden, *Tl zijn losbandigheid, om met zijn ver- Jtaderd inkomen de uitgaven te dekken, ^schoon het honorarium per avond hetzelf- J8 bleef, waren de engagementen veel min- talrijk; vandaar dat de verkwistende J?er voortdurend b>t over de ooren in de widen stak; hij sprak nu van het geld, „dat ik vroeger verdiende", en van „wat eens mijn stem was." Op een middag in de studeerkamer had hij een wanhoopsbui en snikte aan de piano zijn verdriet uit; maar dit gebeurde, toen zijn zenuwen bijzonder van streek waren, nadat hij den vorigen avond laat had opge zeten. David schreef voor een paar glazen port en een sigaar en zoo was Elisha weer heel gauw opgewekt genoeg, om een diner voor te stellen in West. De tenor en zijn leelijke zoon waren bekende figuren in de restaurants van Regent Street. Iemand had hun den bijnaam gegeven van „Café en Café-au-lait." Op zestienjarigen leeftijd was „Café-au- lail" een man, wat betreft zijn bekend heid met één zijde van het leven, een man in zijn gedachten en zelfbeperking, of schoon hij nog sidderde onder een blik van de leeraren en urenlang over zijn „Caesar" kon gebogen zitlen. Hij blokte met recht op iedere laak, behalve als het opstellen gold; vooral, wanneer het een vrij onderwerp was, waren dit echter verkwikkingen voor hem. Lee was er niet de man naar om minder zwaar voor te stellen wat hem hel meest hinderde in 't leven, en de waarschuwing, die hem ontvallen was tegenover het kind, had hij nu ruimschoots versterkt tegenover den jongen. David begreep: Het huwelijk had zijn3 vaders leven bedorven; het huwelijk was ook verboden vrucht voor hem. De waar schuwingen leken hem overbodig, na wat hij thuis en op school gezien had. Ilij ver langde er nu niet naar een meisje te ken nen; hij lachte, toen Lee zei: „Bedenk, wal ik je voorgehouden heb, als je zelf dol-verliefd bent op een vrouw. Zij zou jo»j behandelen, als je moeder mij. Met de draadlooie verbinding tusschèn Nederland en Ned.-Indië, is hot tot heden niet vlot verloopen. Speciaal het ontvangstation in Sambeek scheen niet te voldoen. De uit Ned.-Indië verzonden draad- looze telegramme» k .vamen èf in het geheel niet aan, öf gebrekkig, zoodat de technische dienst van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie op middelen zon om hierin verbetering te krijgen. Men heeft daarop te Meyendell, onder Wassenaar, antennes opgericht, waarvoor de werkzaamheden eenige maanden in beslag namen. Men is nu ten slotte zoover gekomen, dat proeven ge nomen konden worden met een draadlooze verbinding tusschèn het Nederlaudsch-Indi- sche station Malabar en Meyendell. Men koos deze laatste plaats als ontvangstation, omdat door do ligging in de nabijheid der zee een gunstiger resultaat werd verwacht, en ook omdat men een verbinding met Amerika hierdoor waarschijnlijker achtte. Inderdaad zijn de proeven goed verloopen. De uit Indië draadloos verzonden berichten werden zoo wel te Sambeek als te Meyendell .ontvangen, maar de resultaten waven voor Myendsli veel beter. Hoewel nog niet definitief, is het, naar „De Tel." uit goed ingelichte bron ver nam zoo goed als zeker, dat naar aanlei ding van deze proeven het ontvangstation van Sambeek naar Meyendell zal worden verplaatst. Alleen het zendstation blijft te Sambeek gevestigd. iVan Meyendell zullen over een kabel naar Amsterdam de ontvangen draadlooze tele grammen worden doorgegeven, waar raciale telegrafisten zullen komen om ze op te nemen. Hierdoor wordt tevens een eenvou diger exploitatie bereikt, omdat men van uit Sambeek geen rechlstreeksche verbinding met Amsterdam had. De 15-jarige Jan Schudde- beurs is gistermorgen op het Huygensplein in Den Haag aangereden door een tram. Hij kreeg eon hersenschudding en is gistermid dag overleden. Ofschoon er nu een twee- de st-oompont in de vaart te Velsen is ge komen, is bij mooi weer heit verkeer over het Noordzeekanaal 's Zondags zoo gewel dig, dal de groote en de kleine pont de massa's niet snel genoeg kunnen verwer ken. Zondagmiddag wa3 het zóö erg, dat de aulobusdiensten Haarlem—Beverwijk, Wïjk- aan-Zee en Alkmaar geheel in de war kwa men, daar de bussen soms een halfuur moeslen wachten, alvorens zij overgezet konden worden. Om zes uur werd het nog slechter, wijl op dat uur de kleine pont stil gelegd wordt. Tot tien uur 's avonds moes ten steeds een lange file van auto's en an dere voertuigen, benevens duizenden voet gangers en fietsers, voor de ponlhekken wachten. Ilct politiecorps was steeds in ac tie om het verkeer le regelen. Bij mooi weer is deze toestand des Zondags onhoudbaar, vooral na zes uur, wanneer juist de groote stroom van liet Noorden terugkomt. Tan 4 tot 9 Juli tullen de Zwecdsohe opleidingsschepen „Majaden" en „Jarramas", onder gevel van korvet-ka pitein graaf Waohtmcister, Willemsocvd bezoeken. De bemanning van beide aohe- pen te zamen bestaat uit 8 officieren, 14 onderoffioieren, 30 korporaals en 183 scheepsjongens. De directie van de N. V. Ovorijsclsche IJzergit-lerij en Machinefa briek te Deventer heeft 36 arbeiders ontsla gen wegens slapte in het bedrijf. Aan de Kon. Vereenigde Tapijtfahrieken aldaar is de werktijd in de mechanische afdeeling in gekort van 4 op 3 dagen per week, wegens aanhoudende slapte in die afdeeling. Uit de textielindustrie. Men meldt uit Enschede, dat gisteren alle fabrie ken der firma Van Heek in werking zrjn gesteld met in het geheel 2282 arbeiders. Er zijn 183 man ontslagen. Te Goor was de staking nog niet opge heven. Gistermiddag is de aangekondigde stakersvergadering gehouden. Besloten werd toen ook het werk te hervatten. De bestuursleden deelden mede, een on- Ilet zou een hel voor je wezen, iederen keer, dal een blanke legen je sprak." „U behoeft niet bang te zijn, dat ik' ooit trouwen zal, vader!" ..Zool" zei Lee, die meer wist van de ver leiding. „Ik heb' te veel gezien!" „Maar je hebt de vrouw niet gezien. Als zij in het spel komt, maak je jezelven wat wijs. Zij zal zoo verschillend zijn van ieder ander. Ik hield je moeder ook voor „zoo verschillend", eer ik haar had. Maar wij wa ren nog geen maand getrouwd, of zij wierp mij voor de voelen, dat ik een r.eger was." Op een keer kwam David met een paar verzen bij hem en vroeg of die ook op mu ziek gezet en gezongen konden worden. Voor het eerst voelde hij zich vertegen te genover zijn vader. Lee vroeg: „Waarom breek je je in je vacantie nog hel hoofd met schrijverij? Je bent op je slaapkamer ook altijd aan het krabbelen, naar ik hoor. Waar schrijf je dan Over, jongen?" David keek nog meer verlegen. „Over wat er zoo bii mij opkomt", zei hij, „er is zoo veel, waar je over schrijven kunt. Ik hoop „Wat hoop je?" „Dat ik altijd zal kunnen schrijven. Ik voel het eenmaal in mij „Bid liever om eeD stem", antwoordde zijn vader; „dat zat je een boel beier beta len. Laat anderen maar de dwaasheid uit kramen voor jou. De lui, die de dingen schrijven, .profileeren er niel van, jongen; maar degenen, die ze uitgeven en ze zin gen I" Langzaam las hij de regels, terwijl de schrijver trilde. „Ik begrijp niet wat het verbeelden moet, derhoud met de firma Jannink gehad te heb ben. Het resultaat nu hiervan was, dat geen der arbeiders zich persoonlijk behoeft aan te melden, doch van da firma bericht zul len krijgen, wanneer zp aan het werk kun nen gaan. Van de vrouwen konden reeds hedenochtend de twjjnsters en do spoelsters den arbeid hervatten. Op de fabriek van Jannink en Co. werken in tota3i 180 arbeiders. V65r de uitsluiting en staking bedroeg dit aantal G50. Dank z g debemoeiingen derNed. Arbeidsbeurs te Oberlv.üson, die de werk gelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in West-Duitschland voortdurend gadeslaat, is het gelukt, aan tal van zulke arbeiders arbeid te verschaffen op Duitsche veende rijen. Dit is voor Drente en Oost-Gronin- gen van veel beteekenis, omdat dbk vroeger uit die streken velen op Duitsche veende rijen werkten, wat sinds lang echter on mogelijk was. „De "Hotelhouder" meldt, dat een der leden van den Ned. Bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven aan do Rotterdimsche Arbeidsbeurs onlangs eenige buffetjuffrou wen aanvroeg. Men antwoordde hem echter, dat gééne beschikbaar was. Hij wendde zich daarop tot den Dienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling te 's Gra- venhage, ea kreeg tea antwoord, dat ook daar geen aanbod was van geschikte Neder landsche buffetjuffrouwen. In de rubriek „W at onze a.c t r i- ces schrijven", vertelt Annie van Ees van dc ziekte en het overlijden van het witte konijntje, haar kameraad in „Boefje", iWij veroorlovon ons het volgende er uit over te nemen: In den Groningsehen Stadsschouwburg is-ie overleden.op het veld van eer dus. Al een paar dagen had ik gemerkt, als ik overdag bij z'n hokje kwam, dat-ie niet, als gewoonlijk tegen het gaas opsprong om z'n bewegelijke neusje langs m'n vin gers te aaien. Hij bleef bewegingloos, on verschillig, in-elkaar gedoken. „Me witte." was ziek. Dc veearts diem we er onmiddellijk bij haalden constateerde: verkeerd voedsel, en jawel, het kwarn uit. Onderweg had men hem aardappelschillen gegeven. De stak kerd. Onmiddellijk 's avonds werd z'n rot opge nomen door een andere, veel zwaardere .Witte, met lang niet liet mooie slanke jeune- premier-figuurtje van m'n eerste. Z'n vacht was ook niet dezetide. Witte 1, had zwarte lakschoentjes aan en een zwart neusje, en zwarte ooren, wat een zekere artistieke non- chalanche aan z'n figuur gaf. Witte II (ach van hem ga ik nu ook at weer houden) is heelemaal wit Maar toch, iederen avond, als ik Mr. Hal ma vraag: „Hoe is 't met me Witte?" en ik krijg ten antwoord: „Een deftige ouwe heer geworden" waarop ik weer legen den Broeder Overste reageer met: „lk had toch zoo'n fain kenain. Broeder Overste", dan voel ik toch altijd iets van oen stillen wee moed, om hem, at was het dan ook maar J een konijn. Maar ook dit zal slijten, zoo goed als de nagedachtenis aan acteurs, die jarenlang meeliepen, en wier emplooi door anderen wordt ingenomen. Er wordt een enkele maal nog wet eens over gepraat, en als de opvolger een zelfde rol speelde wordt er nog wel eens gezegd: „Dat hhd je van hèm moeten zien." Maar ten langen lesle gebeurl ook dat niet meer, cn worden we onderaan gezet in het duizcnddealig boek dat heel: „Ver getelheid." In een hoekje van den Sociëleitstuin „de Harmonie" in Groningen, ligt ie begraven, onder een (radilioneele „ouwe eik" en ler- wiji de bijen in den omtrek zoemen van Lente en Zomer, voel ik toch als ik er aan terugdenk, bij hem, de vreemde, niel ie de- finieeren steer, van kunst-licht, schmink en daverend applaus, wat-ie allemaal heeft meegemaakt. Rust zacht. Witte. En laten we hopen da! hel comediespelen je in den konijnenhemel niel kwalijk genomen zal worden.... Je kon het niet helpen.... nel zoo min als wij. menschen ten slotte. jongen! Is het een jachtlied, 't Is allemaal over het lijden van den vos, in plaal3 van over de sport van de menschen." David kreunde. „De vos lijdt, nietwaar?" „Dat zal wel; maar de menschen genie ten. Een jachtlied moet vroolijk zijn, je moet cr 't rood van de jagersklccdij in zien schit teren en er de hoornsignalen in hooren klinken. Heb je wel eens een jacht gezien? 't Is heel mooi, dal verzeker ik je!" „O, ja. dat weet ik, maar ik heb niet wil len voelen voor de mooi-aangekleede men schen, die den vos achterna zilten, maar voor liet dier zelf, waar zij hel allen op ge munt hebben." „Wat heb je daar nu nog aan? Vossen koopen geen liederen. Je hadt aan liet gejoel en liet gejuich moeten denken, 't Is precies den verkeerden kani, dien jij er van geno men hebt „Ja, ik dacht wel aan het gejuich; maar ik dacht juist, hoe dit den vos moest kwel len. En dan, als hij al die groote mannen en vrouwen te paard ziet, met den troep hon den, die hem allemaal achterna zitten, dan moet het veld hem een wereld vol verschrik king lijken. Hij heeft geloopen, tot hij bui ten adem is; zijn poolen kunnen hem haast niet meer dragen. De troep haalt hem in en hij krijgt een gevoel of het harl hem harst. Zij komen sleeds nader en nader; hij hijgt en snakt naar adem. O, ja, ik dacht juist aan die juichkreten; hij hoort ze lot het einde toe. En dan vallen de honden op hem aan, een troep honden, en een man steekt hem een mes in het lichaam en de dame, die er bij is, terwijl hij sterft, neemt een ge deelte van het arme lichaampje mee en is daar trotseh op .Het lijkt wel een spel van wilden, vader." Eeu aanmerking. „Meheer do haveten- tie die Ik, bij u geblaas, heb ataa fol foute on me, neev zeg dat os, geenen toeko op; se plaas staa. As uwes nie beter kan druken, waarom drukt uwes dan". B BUITENLANDSCH GEMENGD. Een verschrikkelijk drama heeft zich te Parij3 afgespeeld. Een man van veertig jaar, suikerbakker vaa zrjn vak en uitstekend bekend staand, was gehuwd met een vrouw van dertig jaar. Zij hadden een zoontje van twee-en-eeu half jaar, maar do vrouw bedroog haar man met een jong- menscli van lwee-en-twinlig. Toen de man dit bemerkte volgden er heftige tooneelen; de vrouw liep weg met het kind. De man smeekte haar terug te komea of althans hem het kind te laten. De vrouw weigerde hoo- nena en voegde hem toe, dat het kind het zjjne niet was. Toen de rampzalige man ontdekt had, dat de vrouw met haar min naar ea het kind wa3 gaan samenwonen, zon hjj op wraak. Gisterochtend in de vroegto sloop hij het hotelletje, waar zjj verblijf hiel de», binnen. Eerst schoot hjj het twee-en- twintig jarig jongmensch neer en bracht hem messteken toe. De vrouw maakte hjj op dezelfde manier af. In drie minuten was het schrikkelijk drama voltooid. „Nu kunt u de politie gaan halen", zeide de man tot de menschen uit het hotel, die op do schoten en kreten toegesneld kwamen. Hjj wachtte rustig en kleedde inmiddels het kleine kind aan. Tegen den commissaris V3n politie heeft hij gezegd wel den moord op het jongemenseh. niet dien op zijn vrouw te betreuren. In het Boheemschi grensplaats); Peter.* dorf, zjjn de 82-jarigo moeder en de 50-jarige zuster van den veehandelaar Schil fer, vermoord. Vermoedeljjk is roof de aan leiding tot de daad. Uit New-York wordt gemeld, dat dou anebeambten te .Santos een geheimzinnig pakket in beslag hebben genomen, geconsig neerd van Indo-China. welks inhoud bestond uit met koffiepest geïnfecteerde zaden Deze pest heeft, n3ar verluidt, reeds 800.000 kofiiestruiken in de 3treek van San Paolo vernietigd. Alphen. Voor hot cindexanmen H.B.S. 5-jarigcn cursus alhier slaagden do dames Ha. Munting en Pa. v. d. Vos, de heeren R. Altona, J. Dorrepaal, J. B. Eijken, D. Goedhart, J. G. Hazeloop, H. C. den Her tog, M. W. Jongs ma, H. W. Munting, G. S. Nout, R. H. Samsom, A. Sclireuder, E. W. Spreij en H. Wille. Afgewezen werden vier candidaten. Zondag werd ds. J. D. Barth bevestigd als dienaar des Woords van de Chr. Geref. Kerk door den consulent ds. J. L. de Vries, van Rijnsburg. Deze had tot tekst Hand. 10 33. Des avonds aanvaardde ds. Barth zijn dienstwerk met een predikatie over Hand. 8 5. Namens kerkeraad en ge meente sprak ouderling Groene veld en na mens de classis ds. De Vries hartelijke woorden van welkom. Beide malen was het kerkgebouw overvol. Hazerswoude. Aan den heer J. Zwem- stra, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als voorzanger bij de Ncd.-Hcrv. Kerk In de vacature wordt niet voorzien. ,,De Harmonie van Hazerswoude", di recteur de heer Polderdijk, van Leiden, heeft dc burgemeester dezer gemeente op zijn villa aan den Rijndijk een ovatie ge bracht. Verschillende nummers werden op zeer verdienstelijke wijze ton gehoore ge bracht, waarmede de burgemeester blijk baar zeer was ingenomen, cn dit dan ook met de daad heeft getooud. Aan het einde dankte de burgemeester in welgekozen woorden het corps met zijn bekwamen directeur voor deze vriendelijke ovatie. Op de veiling werden aangevoerd 9782 eieren. Prijs van Kippeneieren f 6.55 Af 7.25 per 100 stuks. Eendeneieren! 6.35 A f 6.03 per 100 stuks. Hanen f 0.25 A f 1.40 per stuk. Kippen f 0.75 A f 1.10 per stuk. „.Ta, wat het nu lijkt of niet. vent, je zult er toch niet veel aan veranderen. Je meent immers niet, dat je de wereld verbe teren kunt." Dit had David in waarheid gehoopt. Maar hij hield zich heel bescheiden: „In ieder geval kan ik de waarheid schrijven", zei hij. „De waarheid? Wie Ier wereld verlangt die le hooren? De menschen haten de waar heid; vooral dc Engelschen. Er is nicls, waarvan Engelschen zoozeer een afschuw hebben. En zij ontkennen het altoos. Maar ik zal je eens vertellen, wal jc doen moet, als je zoo voelt. Je moei er een stierenge vecht van maken, en schelden op de wreedheid van vreemdelingen. Maar zelf3 dan zou het nog niet goed zijn voor muziek. Als je lyrische poëzie wilt schrijven, dan moei je dichten over liefde of over den moed van de Engelschen. Iets anders geeft je toch niel. Niemand zou het willen zingen." „Ik wil niet schrijven over liefde", zei David. „Ik schrijf enkel wat ik voel. Er zijn nog genoeg dingen op de wereld, behalve vrouwen en oorlog. Niet geschikt voor mu ziek? En sommige regels zijn muziek. Luister maar eens! Vol overtuiging declame-nde hij zijn lie- velingsslanza en pochte toen: „Hoort u wel? Die laatste twee regels kwamen geheel uit zichzelvcn; zei werden me zoo ingegeven en vloeiden op het pa pier. Ik weet dat ze goed zijn. U zult eens zien. Wacht maar lol ik beroemd hen. Als ik een bundel gedichten schrijf en iedereen praat er over, dan zult u het nog niet zoo dom vinden, dat ik wilde schrijven. Ik ver zeker u, dat ik het in mij heb." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5