uinderlinge Kameraden No. 19720. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Juni. Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. FEUILLETON. 1 Siar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. -Zondag lieett de politie te Ijiar'emmermeef weder meer dan twintig Igluurders van auto's bekeurd wegens te Idêl rijden door de kommen dor dorpen al itor. De meesten passeerden door hot dorp Let een vaar! van 45 a 50 K.M. Gisteren had in de Chemische I filiriok van dr. Furnée, Fahrenheilstraat Ij®, in Den Haag, een ontploffing plaats Let ernstige gevolgen. Dr. Furneê was uit |ie stad en een der employées, de 2t-jarige C, Moret, was in de machinekamer bezig lun de vervaardiging van een verdoovings- Liddel. In een ketel had hij een mengsel |r«n 50 liter van zoutzuur, spiritus en chlo- I ris kalicus. Dit bracht hij door middel van Loom op hoogen druk. De ketel bleek waar- Lhijnlijk niet slerk genoeg voor dit meng- Ll en sprong uit elkaar. M. kreeg de scher Leo met groote kracht tegen het gelaat, Itxidat hij ernstig werd verwond. Een twee- I je employé had een minuut voor het fatale I -ogenbiik met M. slaan praten bij den ke- I tel en had hem juist verlaten, toen hij den tuiden knal hoorde en den geneeskundi gen dienst waarschuwde. M. werd naar lie1 I aekenhuis gebracht, waar hij na een half- I uur overleed. Hij was ongehuwd. De machi- liekamer werd vernield. Door het ontsnap- 1 pen van giftige gassen was de lucht in de Itmgeving van de fabriek ondraaglijk. Gis- Ifariiddag heeft het parket een onderzoek Ingesteld, benevens de hoofdingenieur en ltan ingenieur bij het Rijkstoezicht op het Stoomwezen. Ook waren eenigen tijd na het Ongeluk aanwezig de burgemeester, de hooM commissaris van politie en de directeur |nt Bouw- en Woningtoezicht. In 48 minuten van Den Haag I Mar Amsterdam. Zooals reeds is gemeld, 1 ij men bezig op de spoorlijn Den Haag-Lei- I den proef te rijden met volledige electrische I treinen, ten einde de werking van de ver- I Kbillende apparaten in de praciijk le on derzoeken De eleclrische trein is samengesteld uil I vijf wagens. De eerste is een derde-klasse- I sagen met motor en beugel. Deze motor- Isagen weegt GO000 K.G. Daar achterkomt I nog een derde-klasse-aanhangwagen van 1 40 000 K.G., dan een eerste-klasse- en Iwee- 1 Je-klasse-aanhangwagen, en dan weer een I motorwagen, die voor de helft tweede-klasse I is en voor de andere helft bagageruimte. I Daar kan 2500 K.G. bagage geborgen wor- I den. Alle wagens zijn onderling met liarmo- I nica's verbonden, zoodat men den geheelen I trein kan doorloopen. De derde-klasse-wagc-n is in eenvoudig Ifcvc-rfd hout uitgevoerd, de eerste-klasse in lrood, de tweede klasse is met groen pluche Inkleed. De motoren komen van de Engel- he firma Yickers en de Westinghouse in merika. Maar de wagens zijn alle in Ne tland gebouwd, bij .Werkspoor" en bij Fijnes. De laatste snufjes vindt men er na- Iburlijk in. Zoo hebben, om een kleinig heid te noemen, de aschbakjes klepjes ge- begen en zij kunnen gekanteld worden, I sat gemakkelijk is bij het schoonmaken. De I ramen zijn zeer practisch ingericht. De I handvaten zijn tegelijkertijd de knop om het I tal open te maken.. Trekt men ze omlaag, 1 Jan gaan twee schootjes naar binnen, en Iseeren onder de ruit zorgen dat ze vlot en gemakkelijk loopen. De W.C. is ingericht als in D-lreinen. Er I i) geen opklapbare wascMafel in. Nieuw voor ons land is een afzonderlijke gelegen- heid voor heeren. Natuurlijk zijn de wagens eleclrisch ver- I licht. Elke wagon ontvangt daarvoor stroom lm een dynamo, die op oen der assen ge niaalst is. De trein loopl gemiddeld op 1350 volt, I maximum 1500. Onlangs heelt men op de lreldverzwakkingsstelling er ongeveer 105 |ÏM. moe gereden. Behalve deze stelling I leeft de motor er nog drie, rangeerstelling, I serieslelüng en parallelsteUing. De druk voor den Weslinghouse-rem sordt automatisch er bij geregeld. Voor op handel, waarmede de moior geregeld l'oidt, zit een instrumentje dat prachtig *erk doet. Want dit instrumentje voor- Ikmt ongelukken, wanneer de bestuurder ongesteld mocht worden. De ingewijden noe men het den doodemansknop. Want, laat de bestuurder dezen knop, terwijl de motor ingeschakeld staat los. dan wordt de mo tor uitgeschakeld en de rem in werking ge bracht. Het plan bestaat meldt „Het Vad." ver- dar met deze treinen in 48 minuten van Den Haag naar Amsterdam te gaan rijden. Maar dan zullen de reizigers leeren moe ten vlugger in te slappen. Op elk station wordt slechts één minuut gestopt, 't Kan vlug, dat bewijzen de tubes en de Metropo lian te Londen en te Parijs. De reizigers mogen slechts aan één zijde instappen, aan bet andere einde moet alles uitstappen. Een minuut na het vertrek heeft de trein reeds een vaart van 72 K.M. en drie minu ien later van 90 K.M. Is het nog noodig de voordeeien op te sommen? Snel, zindelijk en goedkoop. Na tuurlijk moet do gehoele baan langs een electrische leiding gelegd worden. Maar men heeft het nu practisch mogelijk ge maakt om de tien minuien een trein te laten loipen. Wanneer dat eenmaal gebeurt, zal er van overbelasting van de lijn Amster damDen Haag geen sprake meer zijn. Gistermorgen hebben ongeveer J. 50 metaaldraaiers, ketelmakers en bank werkers in Wilton's machinefabriek en scheepswerf te Rotterdam het werk neer gelegd, omdat in hun afdoeling arbeid voor „Werkspoor" in Amsterdam moet worden verricht. Gistermiddag was de 42-j a r 1 g e J, T. Schuurman aan boord van het s.s. „Ubro", liggende in dok I van de werf der Rotterdamsche Droogdok-Mij le Rotterdam bezig met het ophijschen van groole leege carbidflessehen. Op een oogenblik school een lus los, doordat de machinist niet tijdig stopte, bleef den ketting slingeren en haak te onder oen steunbalk, welke onder de lui ken lag, waardoor de steunbalk en de lui ken, waar Schuurman opstond opgetrokken werden, en in het ruim stortten. De man kreeg een der luiken boven op het hoofd. Met een ernstige schedelfraeluur en bij- beenbreuk werd hij per auto van den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Kort na aan komst aldaar Is hij overleden. De commissaris van politie le Haarlem heelt de volgende mededeelingen gegeven betreffende P. C. R. en R. J. B. (e Haarlem, betrokken bij vervalsching van postwissels. De beschuldigden zijn aan dc jusfli'lie voorgeleid en ingesloten in het huis van bewaring. Uit het onderzoek bleek dat R. zich bovendien schuldig heeft ge maakt aan verduistering van een bedrag van ongeveer f 460 ten nadeele van de geli quideerde bouwvereeniging Vesta, waar van R. president-commissaris was en wel ke gelden hij onder zich had om ze onder de verschillende loden te verdoelen. Ver der aan verduistering van een schrijfma chine ten nadeele van de firma Fles Co. en de verduistering van plm. f460 ten na deele van een inwoner van Scholen, voor wien R. een huis had verkocht. R. en B. hadden tenslotte een mooi plannetje in el kaar gezel, dat dc politie eveneens ter oore kwam. In Marken-Binnen woonden con paar oudjes. R. en B. dachten die menschen met chloroform te bedwelmen en ze van hun kapitaaltje te berooven. Door middel van een valsch recept, dat ten name van een Haarlemsch geneesheer stond, hebben zij uit een apotheek te Amsterdam chloro form welen te bemachtigen. Reeds eenige malen hebben zij den ouden menschen een bezoek gebracht en R. had zich daarbij uit gegeven als deurwaarder, B. was de bedien de. De hoeren lieten de oude menschen een valschelijk opgemaakte dagvaarding betce- kenen, waarin hen het te weinig betalen vam belasting werd len laste gelegd. Zoo wonnen zij langzamerhand hun vertrouwen Zij kregen verschillende belastingaanslagen van vorige jaren en van dit jaar ter inzage. Ten slotle brachten zij hun plan niet tot uitvoer, omdat zij meenden, dajt er le wei nig contanten in huis waren. Den 12den dezer werd aan het politiebureau Muidcrpoort, le Amsterdam, door de iirma Berlels Oliefabrieken a.d. Om val, kenuis gegeven van het aantreffen van eenige vrachtbrieven, welke vermoedelijk valschelijk waren ingevuld en waaromtrent een onderzoek werd verzocht. Den dag te vo ren was een van haar knechts N. de H„ plot seling aan hartverlamming in zijn woning overleden. Deze was ruim 12 jaren in haar dienst en genoot het volle vertrouwen. Een der firmanten wendde zich naar de woning, om de onder berusting van den overledene zijnde bescheiden :in ontvangst te nemen hieronder bevondeA zich enkele vrachtbrie ven, waarvan de invulling vervalsching deed vermoeden. Den rechercheurs Soestman en Kofman, die in deze met een onderzoek werden be last, bleek al spoedig, dat de vrachtbrieven valschelijk wareii ingevuld,, en aan het licht kwam, dat de overledene gedurende gerui- men tijd zich aan diefstal van veevoeder had schuldig gemaakt en schippers had betrokken voor de afneming van dat artikel, die het verkochten aan landbouwers in.de provincie Noord-Holland. Belangrijke hoeveelheden zijn op deze wijze uit de fabriek paar verschillende plaat sen in de provincie verhuisd, waar inbeslag neming volgde. Het onderzoek heelt aanleiding gegeven tot arrestatie van 12 personen, van wie drie werkzaam aan de fabriek; de overigen zijn schippers en landbouwers in Noord-Holland, die verdacht worden van voordeeltrckking cn heling. Elf van hen werden ter beschik king gesteld van de juslitie. Er worden nog meer arrestaties en inbe slagnemingen verwacht. Gistermorgen is slaking uit- gebroken op de sigarenfabriek Kopeho te Gestel, bij Eindhoven. De arbeiders hebben het werk neergelegd wegens niet naleving van de bepalingen van het collectief con tract. Deze slaking omvat ruim 60 personen die zijn aangesloten eensdeels bij den R.-IC. Tabakehewerkersbond, en anderdeels bij den Ned. Sigarenmakershcmd le Amster dam. Wegens slapte in Het bedrijf zijn aam de N.V. Pickerfabriek te Eibergen 19 losse arbeiders ontslagen en is de weke- lijksche werktijd tot 5 dagen ingekrompen. Zondagnamiddag is op den Langenherg, een gehucht lusschen Oud- Gastel en Oudenbosoh, Jam Tak, door zijn neef A. T. doodgeschoten. De getroffene was aam het vechten met de vrouw van den da der. De geheels boerderij „Gasthuis- bouwing" van den paardenfokker Jokan La- mers, te Elden, is verbrand. De brand in deze kofalede, aan den weg tusschen Elden en Huisen, eigenaresse de Dullertstiohting, is ontstaan, doordat een lichtpatroon der oefe nende infanterie uit Arnhem terecht kwam in een hooiberg. Deze stond in een oogenblik in lichtelaaie. Weldra verspreidde het vuur zioh over twee aangrenzende groote schuren, die op haar beurt het woonhuis weer in brand staken. De Eldensche- en Huisensche brand weer arriveerden, doéh konden weinig legen de vuurzee uitrichten. Men beperkte zich toen tot het redden van het vee uit de stal len en het naar bulten halon van den In boedel. Voor een waarde van ettelijke ton nen aan paarden werd uit de stallen gered. Te omstreeks halftwaalf verscheen de Arn- kemsoke brandweer met een autospuit. De ge meenteveldwachter van Elden verbood ech ter, meldt „De Tel.", om de autospuit in werking te zetten uit ïuinigh id.overweging. Het wachten was toen op den burgemeester, die, toen hij verscheen, onmiddellijk last gaf om water te geven. Er viel evenwel weinig meer te doen. De paardenstallen brandden tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Ia De Leek (Gr.) i9 Zaterdag avond de 9-jarige G. O. in een paal van het electrisch net geklommen en in aanraking gekomen mot den draad van de hoogspan ning. Het jongetje werd dood gevonden. Servanle terrible. „Mietjel Haal eens een half fleschje port uit den kelder." „Zal ik ze meieen maar allebei boven Brengen, mijnheer?" RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 Alphen. Maandagmorgen had de knecht van den vrachtrijder V., alhier, het ongeluk van den auto te vallen. Hij werd met een hevig bloedende hoofdwonde opgenomen. Dr. De Graaf, die de eerste hulp verleende, con stateerde lichte hersenschudding.- Een met steenkolen geladen ijalk van de firma C. J. Zn. alhier, welke tn de Spoorhaven gemeerd lag, is, vermoedelijk ten gevolge van den slerken val van het water aan den grond geraakt, gekanteld en gezon ken. Het schip is reeds gelicht. Leiderdorp. De Raad vergadert Donder dagavond te half acht. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Spaarga ren behaalde le Amsterdam het diploma voor boekhouden. Burgerlijke Stand. Geboren; Louise Josephine, dochter van C. F. Wi9so en L. Saindfiet." Overleden: Evert Iloogervorst, 13 maan den. RECLAME. Geestelijke en lichamelijke kraokt. volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpil- Ian. Dit geneosmiddcl regelt de gal, be vordert do spijsvertering, versohaft nor male werking der ingewanden, en helpt do lever om geeond, voedend bloed te vor men. Alle leden der familie kunnon dit wolbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerdo pillen fO.65; in apotheken en drogist zaken. 3457 Haarlemmermeer. Zondag was bet op en bij heb vliegveld van de K.L.M,, te Schiphol alhier een drukte van belang. Van do gelegenheid tot het maken van vlieg tochten boven Haarlem en Amsterdam werd weder een druk gebruik gemaakt. Een jongen van omstreeks 16 jaren had al tweemaal achter elkaar een tocht mede gemaakt, wilde voor den derden keer weer mee en had dan ook geen idee om de vlieg machine te verlaten. Men was evenwel zoo verstandig den knaap zijn zin niet te geven en zijn plaats voor een ander te laten inrui men. Mej. H. E. P. Vlasblom, van Hoofd dorp, heeft met good gevolg afgelegd het eindexamen Conservatorium te Amsterdam. Noordwijk, De Raad vergadert a.s. Donderdagavond, te acht uur. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en me dedeelingen; 2. benoeming Commissie re kening en begrooting; 3. reclames Vergun ningsrecht; 4. vaststelling balans en verlie3 en winstrekening der bedrijven over 1923; 6. wijziging begrooting 1923 6. begrooting van uitgaven 1923 7. crediet voor het ma ken van een nieuw uitbreidingsplan; 8. wij ziging instructie gemeente-ontvanger; 9. wijziging voorwaarden levering gas; 10. wijziging Schoolgcldrcgeling; 11. tijdelijke versterking Politie-toezicht; 12. aanschaf fing begrafenistoestel. Noordwijk-aan-Zee. Do nieuwe stand plaats voor auto's en andere motorrijtuigen op den Noord-Boulevard blijkt wel in een behoefte te voorzien. Zondag met hot mooie weer waren er weer een stroom van auto's aanwezig, met dit gevolg, dat dc stand plaats bijna geheel gevuld was. Wij geloo- ven, dat bij zeer drukke golegenheden, als bijv. groote tenniswedstrijden, de ruimte niet eens voldoende zal blijken. Het ver keer op den Boulevard is veel gemakkelij ker geworden, nu de passage geheel vrij is. Noordwijkerhont Een in de Ned.-Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de zen ding bracht f 41 op. Na gehouden aanbesteding werd lucf bouwen van een woonhuis voor rekening van" den heer C. de Groot, gegund aan den aan nemer L. Cozijn, te Hillegom, voor f 3529. Jtijnsburg. BurgorL Stand; Geboren: Margaretha Johanua d. van Jacob de Mooij en Catharina Maria v. d. Waals, Hendrik z. van Simon v. d. Kwaak en Charlotte om 't Wout., Kasper z. vtin Willem v. d. Haak en Jaantje Man in 't Veld. Getrouwd: Jan Hogcwoning en Maria v. d. Moij, beiden alhier, Cornclis van Vliet alhier en Jaantje Eijkel te Katwijk, Pieter van Klaveren en Anna Helena Oudewalcr beiden alhier. Langzamerhand wordt ook hier een begin gemaakt met het aardappelcnrooioo, zoodat spoedig aanvoer van nieuwe aard appelen wordt verwacht. Woensdag a.s. beginnen de veilingen. Aan den Noordwijkerweg nabij do Voorhoutcrbrug alhier had hedennacht een ernstig auto-ongeluk plaats, dat echter won der boven wonder, zonder persoonlijke on gevallen ia afgeloopen. Een auto, waarin vijf studenten uit Delft waren gezeten, reed door onbekendheid met den weg, die aldaar een schorpen bocht maakt, in het land, waarbij het voertuig geheel omsloeg, waarbij do inzittenden och- geen letsel bekwamen. Do aangerichte Bohade aan veldvruchten werd door de hoe ren volledig vergoed. Gisteravond gaf ,,Wilhclmina", direc teur de heer W. J. Smolders, voor het eerst na de omzetting in een Harmonio- korps een openlucht-uitvoering. Niettegen staande deze omzetting eerst voor korten tijd plaats had, wislj ,,Wilhelmina" haar ouden roem te handhaven, en werd een programma uitgevoerd, dat de muzieklief hebbers volkomen bevredigde. De belang stelling, mede door het buitengewoon gun stige weer, was zeer groot. Door het warme weer is de aanvoer van bloemen aan de veilingen gedurende do laatste dagen zeer groot, met als gvolg lagere prijzen. Er is echter nog veel vraag en de handel is levendig. Voorschoten. Aan de Chr. Kweekschool te Leiden is geslaagd als onderwijzeres mej< A. P. M. Broers, alhier. „Benvenulo" zal Vrijdagavond a.s., to halfacht, een concert op de Voorstraat geven. Burger 1. Stand: GeborenAbraham, zoon van D. Limburg en J. J. Basting. Gehuwd: J. C. Vreeswijk en M. J. van den Berg. LAWN-TENNIS. De strijd te Wimbledon. Over het resultaat der Nedcrl. spelers in de cersle ronde meldt men aan dc „N. R. Ct."- LeembruggenTodd 1G, 3—G, G4, 6—0, 6-1. TimmerFisher 75, 26, 97, G3. BryanGrace 3G, 1G, G4, G2 af gebroken. ROEIEN. De Adelborsten naar 't buitenland. De vier der Adelborsten, die op de wed strijden van De Amstel zulk een uilstekenden indruk maakte en onlangs in Belgiö reed9 eenige sprekende overwinningen boekte, gaat behoudens goedkeuring van de militaire autoriteiten wederom naar het buiten land. Op 20 en 21 Juli a.s. wordt aan een regatta te Brussel deelgenomen en een week later te Luzern eveneens aan internationale wedstrijden. Om den Telegraafbeker. De Laga-acht heeft zich thans definitief voor dc wedstrijden teruggetrokken. De race tusschen Njord en Hoop, welke eerst als heat I Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 15) Niet lang daarna trof een van de onder ijzers hem aan, gebogen over een door zelf gemaakt vroeg-rijp gedicht, terwijl "I verdiept had moeten zijn in verbuigin- n. Hij werd er over onderhouden, waarna 6 dichter in tranen uitbarstte. zie niet graag een jongen huilen, als i gestraft wordt, Lee, dat-is niet Engelsch", «zi de Engelschman, daarmee bedoelende, hl het niet dapper was. David keek naar hem, bcleedigd. nik huil," zei hij, „omdat ik niet kan zeg- fck wat ik meende." «aar voortaan zorgde hij er wel voor, dat 'l ongezien zijn papier verknoeide. Vivian dertien was, meende Ownie, at hij nu eigenlijk op een openbare school S63' zijn in plaats van op Belsize Manor, If. varen zij aan hem verplicht, meende 15'on Elisha, die haar nooit in iels weer if: o' °P^at zij toch vooral niel meer I '"He, antwoordde doodkalm; lieve kind. Waarom heb je dit al Ir!R6er Laat hem dan naar Eton |-narrow gaan met de grooto-lui's-zoonljes. sunt hem heen sturen, waar je wilt." |j;))'.v,an zelf verlangde enkel maar om I V-hri me' een hameraadje naar een kost- I "rni J111 tf'dhusl le gaan, en ofschoon I ljj?!e an& niet gemakkelijk afzag van dat 'si'. Tan ®'on Harrow, waar de groote- s zoontjes gaan, gaf zij hem fen slolle zijn zin. Zij zorgde, dat het jongmansch van alles ruim voorzien was en zijn stiefvader gaf hem nog een biljet van vijf pond mee op reis. Vol blijde verwachting nam Vivian al- scheid. David zou hem een paar jaar later volgen. Tegen den tijd, dat David dan ook op kostschool zou komen, begon Vivian zijn harl te luchten tegenover Ownie. Die ver trouwelijke bui duurde nu niet zoo heel lang; maar gedurende de Paaschvacanlis, als zij samen den luin op en neer wandel den, spraken zij minder aardig over den rr.an, die hen beiden onderhield. Ineens zei Vivian heftig: „lk wou maar, dat David ergens anders heen gestuurd werd, moeder. Ik zal ver schrikkelijk geplaagd worden I 't Is een ware plaag, om er zoo'n broer op na te houden. Waarom kan hij niet op „the Manor" blij ven?" Zij zuchtte. „Is 't zoo naar voor je, vent?" „Och, kijk, ik zal vreeselijk geplaagd wor den. Hij zit natuurlijk wel niet in mijn klas, maar iedereen weet toch, wie hij is. Ja, 't is een ware bezoeking om zoo'n zwarten stiefbroer te hebben!" „Slill Zie het nu maar zoo goed mogelijk te dragen," en zij gaf hom een bemoedigend kneepje in den arm. „Ik vrees, dat het te Iaat is om hem nu nog ergens ander3 Iieen te zenden. Wij hebben allemaal van die dingen, waar we on3 in schikken moeten, Vivie; ik nel zoo goed als jij." Ja-a-a, dat weet ik wel. Enfin, hij zit gelukkig niet in mijn klas, dat is ten minste een ding! En den eersten den besten keer, dat zij er mij mee laslig vallen, zal ik ze geducht op hun kop geven. O, ik weet heeJ best, dat u dingen te dragen hebt, ik begrijp zoo waar niet, hoe u het soms uithoudt met den ouden heer?" „Naarmate wij ouder worden, Vivie, lee ren we de dingen wel dragen. In het on vermijdelijke moeien we eenmaal berusten." „Hij is zoo'n nu zullen we er maar niets van zeggen, dat hij een neger is, maar hij is zoo'n poenl Ik snap nog niet, hoe u het hebt kunnen doen, moeder!" „Wat kunnen doen?" prevelde zij, ter wijl haar hart een oogenblik als stil slond. „Wel, hem trouwen. U heeft het nooit met hem kunnen vinden, ik begrijp ook niet, hoe u dit met mogelijkheid hadt kunnen ver wachten? Ik herinner me nu nog hoe u al oneenigheid hadt cn telkens overhoop lag, loen ik nog een kleine jongen was. Ik be grijp niet hoe u het doen kon; ik ben een boon als ik het snap!" Zij kreunde; er kwam zelfs wat kleur op haar gelaat. Een oogenblik stond zij be schaamd. Haar zoon ieek haar heel groot en haar koop minI Maar toon zij ant woordde, sprak zij op den toon als van een heilige: „Ik had met heel wat rekening te houdon, beste jongen, met meer dan je nu nog vaitlen kunt. Om te beginnen met joul En dan nog iets, ik was heel jong en je grootmoederIn ieder geval: ik deed het, Vivie, en we moeten nu zien, het zoo goed mogelijk te dragen voor zoo lang al3 het duurt." Zij sloeg zijn arm om haar middel en het was voor haar geen verrassing, dat die daar roerloos liggen bleef. Een minuut lang liepen zij zwijgend naast elkaar, beidc-n vervuld van die laatste woonden, die haar ontsnapt waren. ,,'t Is ook afschuwelijk om met hem uit te gaan. Gisteren, bijvoorbeeld, kwamen wij een naar jongens in Regent Street tegen; het waren er e«n paar uit de vierde; ik zag hoe zij grinnikten, toen zij ons voorbij lie pen. Hij zag hot niet. Hij bleef zoo koud als ijs, nam mij mee in een winkel en trakteer de me. Hij zou die lui ook getrakteerd heb ben, als ik hem maar even in de gelegen heid had gesteld. U zoudt veel gelukkiger zijn geweest, als u hem niet genomen hadt; dat zou veel beter zijn geweest voor ons beiden!" „Voor jou niet; dal weet ik zeker. Natuur lijk zijn er wel minder aangename dingen, ook voor jou, aan verbonden; maar laler zul je de voordeeien veel hooger weten te stelten. Ik ben overtuigd, als je ouder wordt, zal je zeggen, dat ik de opoffering niet voor niets deed. Het viel mij ook wel moeilijk en ik bad God mij de kracht er toe te schen ken; maar het besef, dat ik jou de opvoe ding zou kunnen geven, die ik wenschle, heeft mij alles helpen dragen." Zij knikte droevig. „Als je eenmaal een man bent en het is je gelukt een goede positie te verove ren, dan behoef je hem niet méér te zien, dan je zelf wilt!" Dus, toen Vivian naar school terugkeerde, ging David ook mee en de ervaringen, die de kleine mulat daar opdeed, 9paarden zijn gevoeligheid niei. Hij vond zijn klas-gcnoo- ten brutaal en zijn onderwijzers behandel den hem minachtend. Waarschijnlijk stelde hij zich die minachting wel wat overdreven voor; de omstandigheden haddon hem een maal ziekelijk gestemd; maar degenen, met wie hij in aanraking was gekomen, waren niet grootmoedig gezind en nóch zijn ras, nóch zijn temperament waren in zijn voor deel. Hij werd afgrijselijk geplaagd. De bij naam „vuile neger" verbitterde hem het le ven. En als die paar woorden niet hard op uilgesproken konden worden, dan werden zij op een stukje papier geschreven, hetwelk hem dan in handen werd gespeeld, Iegelijk met een Latijnscho grammairc of zoo. Een geliefkoosde uitspanning van de klasse ook was hem op den grond 1e gooien, hem vast te houden, zoodat hij zich niet bewegen kon, en dan zijn haar in brand te steken. En toen zij er achter waren, dat hij de zwakste was van allemaal, trokken zij hem wel twintigmaal 's daags aan zijn ooren, of gaven hem een verraderlijken slomp legen het hoofd. Dikwijls sloop hij ongemerkt weg, als zij aan hot spelen wa ren, en verborg zich in dc Gothische gan gen, of liep het groole crickot-veld om, hui lende van pijn; maar, als zij hem zoo von den, kon hij er zeker van zijn, dat er nog meer opzat, en een halt dozijn krachtige jongens schopten hem dan tegen de sche nen en sleurden hem bij de teero armen, tol hij eindelijk, in doodsangst, op de knieën kroop. Waar hij het meest tegen opzag, dat wa ren de lesuren, die tweemaal per week wer den gegeven in een uitbouw van dc school. De onderwijzer, die hiermee belast was, ging 's middags altijd een minuut of vijf of lien weg, en niet zoodra tiad hij het lokaal verlaten, of een stortvloed van stompen cn stagen noodzaakte David, om op den lesse naar te klimmen vlak bij liet vensier, wat de onderwijzer natuurlijk zag op het oogen blik, dat hij de binnenplaats weer bclrad en wat „Lee" dan ook altijd strafregels be zorgde; in den beginne nog maar vijftig, maar dit getal groeide langzamerhand lot twoehonderd aan. Dies kreeg David twee maal per weck een slraflaak, behalve nog de schoppen cn de trappen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5