1 AGENDA VAN DE WEEK. LEVEHSVERZEKERING-BANK, 1863, ROTTERDAM BUITENLAND. I Dinsdag. "C' f „Jcruël" (Groenesteeg 16): Knapenver. Halfacht. Morscbwcg 50: Laatste samenkomst Stadsevangelisatie. 8 uur. Doodeidao. „JeruEl" (Groenesleeg 16): Bijbelbespre- king. 8 uur. Sassenbeim: Qercf. Ketk Orgelbo- ■pcling. Hallnegen. De apotheek van „Hulp der Mensch- held", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doen alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nicht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juni lot en met Zondag 29 Juni waargenomen door do apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum, Mare 76, tel. 406, en W. Peile, Kort- Rapcnburg 12, lel. 594. b. die bestemd zijn voor de militaire ad ministratie op 6 October naar de Kon. Mil. Academie te Breda; c. die bestemd zijn voor de onbereden ar tillerie op 21 Juli, 6 October ol 7 Novem ber naar de school voor verlofs-otlicieren te Utrecht; d. die bestemd zijn voor de bereden artil lerie op 6 October naar de school voor ver- lofsoilicieren te Kde. De inspecteur der infanterie bepaalt, wie van de dienstplichtigen, die op 21 Juli wor den ingelijfd, worden gezonden naar Amers foort cn wie naar Breda. Zoo mogelijk wordt hierbij rekening gehouden met den wesch van de dienstplichtigen, die dus ter zake tij dig een aanvrage kunnen doen. Dienstplichtigen der lichting 1924, die aangewezen zijn voor de opleiding tot onder officier bij de militaire administratie, worden dadelijk na de inlijving (lusschen 1 en 5 Juli) rechtstreeks gezonden naar Breda, om zich aldaar ter beschikking te stellen van de commandant van het 6de reg. infanterie. Voor zooveel betreft dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1924-, behoorende tot de infanterie, de wielrijders, de onbere den of bereden artillerie, die aangewezen zijn voor de opleiding tot officier en uitstel van eerste oefening genieten tot een der tijdvak ken 2125 Juli, 15 October of 16—20 Nov. 1924, wordt dit uitstel geacht te zijn ver leend onderscheidenlijk tot 21 Juli, 6 Octo ber en 17 November; zij komen rechtstreeks op bij de desbetreffende school. Deze kunnen hun voorkeur omlrent de school te kennen geven aan hun regiments-commandant. Zondag werd ds. C. M. J.uteyn, over gekomen van Rijnsburg, bevestigd door ds. C. Israel, van Koudekerk, met een predi katie over Joh. 21 17. Des avonds verbond tïe nieuwe leeraar zich aan de Gemeente met een predikatie over Hebr. 13 vers 8. De Oude Kerk te Delft zal Donderdag 3 Juli, 's avonds te half acht, weer in dienst worden genomen. Ds. H. J. Rooseboom en ds. P. Zandt zullen als voorgangers optreden. Autoriteiten van land, stad en Kerk zullen worden uitgenoodigd, den dienst bij te wo nen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsch-Duilsche Verceniging beeft plaals gehad.Het jaarverslag herin nert aan de 32 voordrachten en de beide tentoonstellingen (Duilsche grafische- en affiche-kunst), welke in het vorige winter seizoen in verschillende steden worden ge houden. Voorts vermeldt het verslag de Kant-berdenking, de betrekkingen met de Deutsch-Niederlündische GeselHcbaften te Berlijn, Leipzig en Aken, benevens de vele gevallen, waarin het hoofdbesiuur als be middelaar of informatiebureau op cultureel gebied lusschen Nederland en Duitschland is opgetreden. De Vereeniging telt thans tien afdeelingen en wel in: Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Haar lem, Leiden, Delft, Het Gooi en Vlistingen. De plannen voor het volgende seizoen werden besproken. Prof. dr. Ant. van Gijn, in Den Haag, voorzitter, en dt heer IL i«. Breuning, te 's-Gravenhage, werden als lé den van het hoofdbestuur herkozen; als zoo danig is in de plaats van wijlen mr. Kolk man gekozen mr. E. B. F. F. baron Witter! yan Hoogland. Zaterdagmiddag zijn naar „De Tijd" meldt, de leden der Katholieke Statenfractie van Zuid-Holland bijeen geweest. In deze bijeenkomst werd tot voorzitter van de fractie gekozen W. C. J. baron van Voorst tot Voorst; tot vice-voorzitter de heer C. J. L. van der Meer, en lot secretaris de heer W. Mooyman. Aangenomen is het beroep naar de Rem. Gem. te Utrecht door dr. L. J. van Hotk, Rem. predikant te Gouda. Overleden is dr. J. M. Hoogvliet, pri- yaat-docent aan de universiteit te Utrecht. „Het Volk" meldt: Naar aanleiding on zer mededeelingen omlrent Troelstra's voor genomen aftreden als lid der Tweede Ka mer, verzoekt deze ons bekend te maken, dal de publicatie zijner plannen in ons blad builen zijn voorkennis heeft plaats gehad; dat onze mededeeling in het nummer van 7 Juni juist is (het heengaan van mr. Troelslra als Kamerlid einde van dit jaar), dal hem van verschillende zijden verzocht is lot het einde van de zitting 1924'25 nog in de Kamer te blijven, en dat de vraag of en in hoeverre hij aan dien wensch kan voldoen, eerst na afloop van het Kamerre ces kan worden beantwoord. Gisteren heeft op een terrein aan de Nauwe Achtergracht te Amsterdam de eer- sln-sleeu-legging plaals gehad voor het Cen traal Geslicht voor Joodsche invaliden in Nederland. De eerste spreker, de voorzilter, de heer i RECLAME. 3142 De toenemende winsten en de buitengewoon krachtige financieele positie der Nationale hebben mogelijk gemaakt: voor verzekeringen van 10.000.of hooger, afgesloten met ingang 1 Juni 1924 of later. A. van Dam Jr., wijdde o.a. een woord van eerbiedigs hulde aan de afgestorvenen, die zooveel voor de Joodsche Invalide deden. De volgende spreker, rabbijn De Hond, be gon met de oude Joodsche woorden: kort i9 de dag en veel is het werk, groot is het leen. Dan roemde hij de daad van den bouw van het geslicht, waarbij alle religies de handen ineen sloegen. Hij legde den eersten steen voor de Sy nagoge in het gebouw, waarop de wethou der voor volkshuisvesting, de heer Miranda, namens B. en W. van Amsterdam geluk- wenschen uitsprak. B. en W. hadden er gaarne toe meegewerkt, dal er van gemeente wege een bouwcrediet van 1250.000 werd verstrekt. Daarop legde de heer De Miranda den eersten steen voor het gebouw. Dé' secretaris, de heer L. Snapper, hul digde den voorzitter, den heer Yan Dam, waarna nog steenen werden gelegd door den voorzitter en door den heer I. Norden, zoon van wijlen den heer S. L. Norden, in leven directeur van de Joodsche Invalide. Het koor „De Joodsche Stem" gaf ver schillende liederen ten beste. Bij Kon. besluit is benoemd lot rechter in de arrondissementsrechtbank te Amster dam mr. N. de Benedilly, advocaat en pro cureur, te Amsterdam, tevens rechter-plaats vervanger in de arrondissementsrechtbank aldaar; is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, mr. M. Süngenberg, candidaat-no- taris, wonende te Haarlem; zijn bij hel De partement van Waterstaat bevorderd fpt referendaris de hoofdcommies IC. J. B. de Kleermaeker, tot hoofdcommies de commie zen G. W. J. Zillersleyn en A. van Praagh; tot commies de adjunct-commiezen E. G. A. Benthem en mej. P. J. W. Zalm.; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verhon den eerc-medaille, in brons aan A. Rijlaars dam, wonende te Hillegcrsberg, pakhuis knecht bij de firma Outshoorn en Van der Held, te Rotterdam; G. H. Oldenliof, pak huisknecht bij de firma Doyer en Van De venter, te Zwolle. Do Alg. Ncd. Opzichters- en Teekc- naarsbond heeft zijn algemeene vergade ring te Amsterdam gehouden. Het Bondsbestuur had ingediend de vol gende resolutie De Algemeene Vergadering, enz., kennis genomen hebbend van de in de Bondsstem verschenen publicaties betreffende de wor dingsgeschiedenis en de stichting van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders in Nederland; gehoord do in deze bijeenkomst gehouden discussies; consta- teerende, dat verreweg de meerderheid van do in ons land gevestigde vakorganisaties van hoofdarbeiders cn in het bijzonder van dio hoofdarbeiders, welko werkzaam ziju in particuliere bedrijven en ondernemingen, van geen der bestaande grootendeels uit bonden van handarbeiders samengestel de vakcentrales deel uitmaakt, terwijl alle pogingen om in deze centrales zooge naamde „vleugels" van hoofdarbeiders in het roepen hebben gefaald; van oordeel, dat, om tot grooter machts vorming en meer geconcentreerd optreden dezer bonden van hoofdarbeiders te gera ken, andere wegen zullen moeten worden ingeslagen, zonder dat nochtans in ver band met de overeenkomstige positie als werknemers, welke beide groepen in het maatschappelijk productieproces innemen het verkrijgen en onderhouden van een nauw contact met do vakbeweging der handarbeiders uit het oog mag worden ver loren overwegend, dat door een dusdanige op lossing van het vraagstuk der concentratie van hoofdarbeiders zonder eenigen twijfel do weg geoefend zal zijn voor cenige fusie tusschen de verschillende Nederlandsche bonden van technici en kunstnijvereu; acht dientengevolge do oprichting van een verbond van hoofdarbeidersvakvereeni- gingen in het belang van de bétrokken groe pen werknemers, in het bijzonder wijl het groote waarborgen biedt voor de toekom stige ontwikkeling en machtuitbreiding van de vakbeweging der technici en kunstnijve- ren in ons land; besluit daarom dat de Algemeene Neder landsche Opzichters- en Teekcnaarsbond per 1 September 1924 het lidmaatschap van hot N.V.V. zal beëindigen en zich met in gang van dienzelfden datum zal aansluiten bij het V.V.H.; draagt voorts het Bondsbestuur op om zoodra de denifitieve aansluiting van an dere reeds voorloopig toegetreden organi saties bij laatstgenoemd feit zal zijn gewor den in dit Verbond niet kracht te ijveren voor nauwe samenwerking en organisato risch contact met do niet-confessioneclo vak beweging der handarbeiders, belichaamd in het N.V.V. In verband met de behandeling van deze kwestie waren mede de heeren Stenhuie en Van der Walle, voorzitter en secretaris van het N.V.V. aanwezig. Dezo resolutie van het Bondsbestuur werd met algemeene stemmen aangenomen. Het rapport inzake fusie met den Bond van Technici en den Ned. Bond van Me taaltechnici is met algemeene stemmen goedgekeurd en de resolutie met algemeene stemmen aanvaard. In een te Utrecht gehouden vergade ring is opgericht de Chr. Ned. Radioveree- niging. Tot bestuursleden wérden gekozen de heeren Dommissen, Maassluis; De Bruin, Silvolde; De Boer, Andijk; mr. A. van der Deure, Bennekom en W. A. van Os, Wage- ningen. Doel is de evangelisatie te bevorde ren door spreken, muziek en zang. In het Oolgaardlhuis, te Arnhem, is de jaarlijksche vergadering gehouden van het Religieus Socialistisch Verbond. Uit het jaarverslag over 1923 van den secretaris, mr. J. E. B. v. Lier, blijkt, dat het aantal afdeelingen thans 16 bedraagt, het ledental ging met 93 vooruit. Op voor stel van het hoofdbestuur werd besloten cm het aantal leden van het hoofdbestuur van 9 op 7 te brengen. Naar men aan „Dc N. CL" meldt, zal bij het herplaatsen van wachtgelders worden uitgegaan van het standpunt, dal de her plaatste wordt beschouwd als ontslagen ambtenaar. Het salaris van den nieuw aan- genomene moei voor ieder geval afzonder lijk worden bepaald. Men schrijft uil JEijgelshoven aan „De Zuid-Limburger", dat ter gelegenheid van 't, zilveren feest van de mijnen Laura en Ver eeniging minister Riiys de Beerenhrouck en minister Van Swaay op 23 Juni een bezoek aan die gemeente zullen brengen. r De elfde algemeene jaarlijksche verga dering van den Nedei%;dschen Grafischen Bond is te Deventer gehouden. Bij de bespreking van den algemeenen toe stand van de Vereeniging stond de voorzit ter, de heer J. Sans uit Deventer, uitvoerig stil bij het thans geëindigde conflict in de textielnijverheid en zeide, dat de neutrale vakbeweging ongerept uit dezen strijd is ge komen. De ingekomen steun was voldoende om gedurende 26 weken regelmatig aan de stakers en uitgeslolencn de vastgestelde uit- keering te verstrekken, zoodat tot hel laatste oogenblik de strijd kon worden volgehou den. In het verslag van den secretaris, den heer D. van Rhee, werd medegedeeld, dat de toestand van den Bond wordt bevredigend geacht. Het ledental bleef nagenoeg stalion- nair, terwijl de financieele positie zeer gun stig was. Over 1923 was er een voordeelig saldo van f 10,208. Het totaal-bondskapitaal bedroeg f 82,109. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal a.9. Vrijdag niet plaals heb ben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc. Donald en Harriet over hun ontmoeting. bewilligt Duitschland ds militaire controle? De ontmoeting tusschen Herriofc en Mc. Donald heeft allerwege een goede pers en een goede ontvangst. In het Lagerhuis heeft Mac Donald een verklaring afgelegd over zijn onderhoud met Herriot. De bedoeling er van was ge weest de bespreking der technische vragen welke zich voordoen bij de toepassing van het rapport der deskundigen. Vbrder zijn t-al van vragen behandeld waarin samenwer king tusschen Engeland en Frankrijk wen- schelijk is in het belang van de veiligheid en den vrede van Europa. Een onderhandsche overeenkomst tus schen Engeland en Frankrijk ligt geenszins in de bedoeling. Het verloop der bespreki- gen zal worden medegedeeld aan de eerste- minister8 van Italië en België, welke in geen enkel opzicht voor een uitgemaakte zaak zullen worden gesteld. Verder is er een informeele gedachten- wisseling geweest over de de intergcallieer- de conferentie, welke 16 Juli te Londen bij een zal komen. In antwoord op een vraag van Lloyd George, of het niet wenschelijk is, doch dat de regeering momenteel niet in gedacktenwisseling is met Amerika over dit onderwerp. Daarmede kan echter on middellijk een begin worden gemaakt. Ook de kwestie der Duïtsche vertegen woordiging is ter sprake gekomen, doch het is duidelijk, dat overeenstemming tusschen alle geallieerden hiervoor een eerste ver- eischte is aEngeland en Frankrijk schijnen er echter voor!) Beiden waren het er over eens, dat het rappprt der deskundigen ffioct .worden ten uitvoer gebracht. Verschillende verplichtingen door dit rap port aan Duitschland opgelegd, vallen min of meer buiten het kader van het verdrag van Versailles, zoodat met België en Italië dient te worden overwogen, op welke wijze het beste Duitschland's medewerking daar toe zal kunnen worden verkregen. De intergeallieerde coferentie zal het rap port der deskundigen bespreken. Ook zal de kwestie der internationale schulden ter sprake komen, al zal de kwestie .der inter geallieerde schulden niet worden vermengd met die van het rapport der deskundigen. De kwestie in welke mate ieder land zal deelnemen aan de lasten der Duïtsche schul den, moet i nvolledig overleg met de domi nions worden geregeld. Een verklaring over de kwestie der waax- borgverdragen zal McDonald eerlang afleg gen. Herriot liet zich ongeveer in gelijken geest uil. Hij heeft voor zijn vertrek uit Londen aan een man van de „Evening Standard" verklaard dat hij de besprekin gen van blijvend belang achtte, en dat de bereikte overeenstemming groote was, dan hij had durven verwachten. Hij noemde Mc Donald royaal en openhartig. Hij boezemt vertrouwen in en is geheel oor voor het standpunt van een ander. Herriot is thans te Brussel gearriveerd om daar Theunis mede te doelen dat een „compleet accoord" tusschen Engeland en Frankrijk is tot Mand gekomen cn dal hel nieuwe begin een goed en degelijk gefun deerd begin 19. Hij is zelf voldaan en is overtuigd dat ook Frankrijk tevreden zal zijn. Gisteravond is Henriol door koning Albert ontvangen. Heden volgen de besprekingen met Theunis en Hymans, Jie hem aan hel station hebben welkom geheeten. Hoewel het vaststaat dat de Vereenigde Staten zullen volharden bij hun beslissing 'om niet formeel mee te doen in Europcesche aangelegenheden acht men het vanzelfspre kend dat de Veroenigde Stalen op een of an dere wijze aan eventueele conferenties zul len deelnemen. De wijze en de mate van vertegenwoordiging zal eerst kunnen worden bepaald als doel en omvang der conferentie bekend zijn. Het is een belangwekkende coïncidentie dat de voorgestelde conferentie juist valt in de dagen, dat Hughes voornemens is met met leden der American Bar Association naar Londen te gaan. De Duitsche gezant te Parijs, You Iloesch, in Zondagavond te Berlijn aan,# 1fc en heeft volgens de bladen, onmLueilijk een onderhond van informatorischen aard gehad met Stresemann. Naar jnen weet, moet de Duitsche regee- ring uiterlijk op 30 Juni antwoorden op de jongste nota betreffende de militaire controle De verschil! nde Daitschi d pute- menten hebben de eischen van da entente zorgvuldig onderzocht en het resultaat van het onderzoek zal hsden in een kabinets raad ter sprake worden gebracht. De ant- woorcl-nota zal vermoedelijk verklaren, dat een nieuwe algemeene controle van de Duit sche militaire instellingen een voor beide partijen bevredigend resultaat zou opleveren, aangezien van Duitsche zijde de bepalingen van do vredesverdragen stipt geëerbiedigd worden. Men zal er echter tevens op wijzen, dat het uitvoeren van een dergelijke controle steeds tot kleine incidenten aanleiding kan geven. Desondanks zal do Duitsche rijks- regeering de noodige maatregelen treffen om de controle te helpen doorvoeren, mits deze dan werkelijk de laatste zal zijn en het verdero toezicht, zooal9 het vredesver drag dit voorziet, aan den Volkenbond lal werden opgedragen. Generaal Pupont, die op het oogenblik bjj het Poolsche leger is gedetacheerd, is be noemd tot opvolger van generaal Noliet in de commissie van controle. DUITSCHLAND. President Ebert in actie communisten-arrestatie. R\jkspresident Ebert heeft met den mi nister der Rijksweer da j&arlijkscbe tentoon stelling van den Duitschen arbeid te Dres den bezocht. Zulks met veel commerieei vertoon. Er zijn -bij München verscheidene com munistische leiders aangehouden, die aan een gehrime vergadering deelgenomen had den. Zij zjjn aan den rechter overgeleverd. vVon Lossou is te Monchen terug. Ter eere van dc nagedachtenis aan dr. iWalther Rathenau, die op 2-1 Juni 1922 werd vermoord, zullen de sociaal-dimocrati-che en de democratische partijen h?den een gemeen schappelijke herdcnkingsplechtïjb?i(i houden en een bezoek brengen aan hel; graf van Rathenau. President Ebert zal daarbij een krans op het graf leggen, waarvan het zwart- rood-gouden lint het opschrift zal dragen: „Zum Gedachtnis an scinem Opferlod". - ENGELAND. Hel conflict met Mexico een nederlaag zender gevol- 1 gen voor de regesring Ierland en Egypte. In zake het conflict met Mexico hcefl Mac Donald in het Lagerhuis medegedeeld, dat Cummins in de Vereenigde Staten is ge arriveerd. De Amerikaansehe legatie heeft de zorg voor de Engelsche legatie en de ar chieven op zich genomen. In een telegram van 3 Juni heeft Cum mins het laatst gerapporteerd over mr9. Evans tegen wier behandeling Cummins had geprotesteerd. Op dat oogenblik was haar toestand zeer kritiek, daar zij zich m«*t de haren op het dak van haar huis verdedigde togen een menigte boeren. Het departement van oorlog had haar echter hulp toegezegd. Haar grondbezit was uit tweeërlei hoofde onteigend: eerslens voor nationale doelein den, krachtens de agrarische wet en verder om communale landerijen te verkrijgen In geen van beide gevallen was een bevredi gende compensatie aangeboden. Het deed Mac Donald genoegen te consta- teeren, dat geen Mexicaan de Engelsche le gatie was binnengedrongen. RECLAME. Maitem. Gabriella Rob nu e, der Comé- tiie-Fra t; ;ai se, zegt Roal/.Ap j.s een ideale r ep omdat zij aan ai ie le si ellen eischen beant- woordt Gebruikt geen ordinaire zee pen die dikwijls een overmaat van' alca- iischc zouten bevatten en waardoor de huid ruw en droog wordt. Doordat Recalzeep de levensfuncties der huid bevordert, krijgt de huid hare gezond heid en schoonheid terug. 3456 Op de vraag of dc onderhandelingen met Mexico nu definitief van de baan waren, verklaarde Mac Donald, dat hij mei het ne^ men van een beslissing wilde wachten, lot hij Cummins had gesproken. De tweede lezing van de bouwwet, geba seerd op onlangs goedgekeurde ftnancïeela resololics, is met 267 legen 206 stemmee goed gekeurd. De conservatieven en liberalen hebben vervolgens met vereende krachten een pro cedure voor de verdere stadia der wet aan genomen gekregen met 315 tegen 175 slem- men, welke volgens de regeering do aan neming der wel zeer zal vertragen. De aanneming der motie gaf aanleiding lot een heftige demonstratie op de regee- ringsbanken, doch zal geen politieke gevol gen hebben. In antwoord op een vraag heeft Thomas in het Lagerhuis verklaard, dat Ierland in derdaad het verzoek heeft gedaan om ec-a eigen vertegenwoordiger te Washington te mogen benoemen, en dat de regeering hier in heeft toegestemd. De vraag in welke mate deze vertegenwoordiger een zelfstandige po sitie zal innemen, is besproken met den Iersclien minister van buitenlandsche zaken, welke hiervoor te Londen is geweest Het parlementslid Staplclon-Royce, die door Mac Donald was aangezocht om gou verneur van Tasmania te worden, is giste renmiddag op weg naar hel Lagerhuis in ecu omnibus doodgebleven. Hij was landeige naar en trad in 1918 toe tot de arbeiders partij. Hij was voorzitter van de partijgroep voor de belangen van het Brilschc gemeene- best, die eenige weken geleden is benoemd. Zaghoel Pasja, ie Egyptische premier, deelde in de Kamer rnedc, dat hij. in geval hij te Londen er niet in zou slagen de vol ledige ontruiming van Egypte te verkrijgen, de onderhandelingen onmiddellijk zou af breken. ITALIË. De fascisten blijven zich roeren. Naar verlpidt zal dc ministerraad be raadslagen over een reorganisatie der nati onale militie, die onder gezag van den mi nister van oorlog zal worden gebracht, waardoor liet par tij karakter van deze mili tie, die thans rechtstreeks onder de leiding der fascistische partij staat, zal verdwijnen Generaal de Bono zal het comando aan generaal Giardïno overdragen. De oppositiegroepen weigeren deel uit te maken van de commissie van onderzoek, die op verzoek van Finzi is benoemd door den president van de Kamer. Een slechte indruk werkt, dat de fascisten roerig blijven. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn toch te Turijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Benden fas cisten trokken door de straten, drongen de restaurants binnen en joegen den aanwezi gen bezoekers schrik aan. Tevens ranselden zij vele vreedzame burgers af, met het ge volg, dat een twintigtal min of meer ernstig gewond in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Een andere bende fascisten trachtte het bureau van liet blad „Stampa" binnen to dringen, doch zij werden door militairen teruggeslagen. Daarna trokken de fascisten naar de villa van het parlementslid Fras- sati, den eigenaar van de „Stampa". Deze was afwezig, doch zijn zoons verdedigden zich dapper tegen de fascisten. Zij wisten dén hunner te ontwapenen cn de overige aanvallers te verjagen, nadat in het huis al les kort en klein was geslagen. Ook uit andere deelen «an Italië komen berichten binnen van fascistische geweld daden. SPANJE. De premier naar Marokko. Primo de Rivera is naar Melilla vertrok ken. Wil dit zeggen, dat er nu een groot Spaansch offensief zal loskomen BULGARIJE. Aanestle. De minister van Justitie zal een wetsont werp indienen, waarbij amnestie wordt ver leend aan de door het staatsgerechlshof veroordeelde ministers van het kabinet Ra- dcslawcf. Radoslawof self zal evenwel geen gratie krijgen. ZUID-AFRIKA. Smuts af. Hertzog op. Generaal Smuts stelde gisteren het ont slag van zijn kabinet in handen van den gouverneur-generaal, die hem verzocht de leiding der zaken op zich te nemen tot een nieuwe regeering zal zijn gevormd. Dit kan nog eenige dagen dagen duren en zal waaf" schijnlijk wachten op het besluit van Labour-partij, dat deze a.s. Zondag in baa conferentie zal nemen. Beweerd wordt, dat generaal Hertzog portefeuille voor Mijnwezen reserveert voo Crcswcll, den leider der Labour-partij-^ Hertzog is belast met do formatie het nieuwe kabinet. De prins van Wales is door de n listen uitgenoodigd zijn destijds ui bezoek zoo spoedig mogelijk te bre bL

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2