Schrammen Kloosterbalsemj BINNENLAND. Zout Boezemwater. GEMENGD NIEUWS^ genoot zullen dan ook met B. en W. mee gaan, echter liefst in den zin, zooals dat in het amendement Heemskerk is voorgesteld. tWij hebben in het Georganiseerd overleg een instituut, dat overheid en personeel moet •amenbrengen en als wij met een uitstel ;ran zes maanden de meerderheid van de organisaties met het voorstel kunnen ver soenen, mogen wij dit niet nalaten. De heer ELKERBOUT betoogt ook. dat 9eze verhooging gerechtvaardigd is. Hem is Jnedegedeeld, dat 3200 belastingschuldigen <om uitstel van belastingbetaling hebben ge- ïraagd. Dat zegt wat. Wil hij dus met het voorstel meegaan, hij zou toch voor enkele groepen stokers aan de lichtfabrieken, «traalmakers. enz. de 45-urige werkweek behouden1 willen. De heer VAN DER WALL begint met te zeggen, dat de cijfers, door den heer Eiker bout ten opzichte der belastingschuldigen genoemd, zeer overdreven zijn. Hij noemt daarvoor het cijfer 1200. Maar dat neemt niel weg, dat de belastingen hier zeer zwaar drukken. En elke poging om den maatschap- pelijken toestand te verbeteren wil spr. 'gaarne steunen, wanneer deze voor de werk Heden zoo weinig bezwaarlijk zijn als dit .voorstel bedoelt. De heer SPENDEL bestrijdt de argumen ten van den heer Baart ook. Hij wraakt het, dat deze cijfers van de Gasfabriek publi ceert, die een vertrouwelijk karakter droe gen, en alleen waren bestemd voor de Com missie. De heer VAN ECK: Hij heeft ze van mij gekregen. De heer HUURMAN: Daar behoeft gij geen eer in fe stellen. De heer ZU1DEMA bestrijdt uitvoerig de argumenten van de heeren sociaal-demo craten. Hij toont aan, dat in andere landen men nimmer den 45-urigen werkdag heeft. Nederland slaat in dat opzicht alleen. Hij haalt uitspraken van Schaper en Vliegen aan, uit liet Socialistisch kamp dus, waaruit blijkt, dat degen zelfs een -18-urigen werk week niet eens op zoo'n hoogen prijs stellen. Hij behandelde verder het instituut van het Georganiseerd Overleg, dat vroeger niet goed was. Maar wat is er nu van terecht geko men? Hij wil dan ook niet met het amende ment van den heer Heemskerk meegaan. De heer WITMANS meent, dat ook de jonge Democratische Partij zich hier moet uitspreken. En dan wil hij zeggen, dat hij en zijn parlijgenoote hierin zien het werk van de reactie en zij zullen daarom legen het voorstel stemmen. De heer KNUTTEL is ook legen dit voor stel, zij het dan op andere gronden als door den heer Baart aangegeven. Bij hem gaat het bij de arbeiders veel meer om den werk tijd dan om het loon. Hij betoogt verder, dat men juist door maatregelen in deze zal be werken wat de heeren niet wenschelijk achten. (Geroep: Dan moet u er voor zijnl) Ten slotte wijst hij' er op, dat maatregelen als deze de werkloosheid zou in de hand werken. De heer KOOISTRAj.ggfskill bet algemeen het v0pr.5t.el jjjsïrijdènd, verdedigde eindelijk ,-ü}n afnendrtient, 0111 althans voor de straat- makers dep 45-prigen werkdag te behouden. Eindelijk verkreeg de wethouder REIME- R1NGER het woord en hij bespreekt in zijn antwoord allereerst het Georganiseerd Over leg. Dat Is velen heeren tegengevallen. Spr. la het dat ook. De heer Baart zeide, dat B. en ,W. niet wilden toegeven. Spr. zegt, dat wil den de heeren ook niet. Gezien de uitlatin gen vap.den sociaaldemocraat Vliegen met betrekking tot de 4D-urige werkweek had spr, gedacht, dat allen het voorstel hadden aan vaard. Spri zegt', dat B. en W. tot dit voorstel zijn gekomen om zooveel mogelijk de hooge be lastingen te doen verminderen, absoluut niet, omdat zij niet voor de arbeiders voelen. Spr. behandelt eindelijk de amendemen ten en loonde aan de hand van de adviezen van de directeuren der bedrijven aan, dat de taak der continu-arbeiders en der straatma kers niet zwaarder is dan die van gewone arbeiders. Verder zou het maken van uit zonderingen jalouzie bij andere groepen wek ken. Hij moet amendementen in die rich ting ernstig ontraden. De VOORZITTER steunde dit betoog en voerde nog legen den heer Baart aan, dat onze belastingen veel hooger zijn dan in Amsterdam en Den Haag; de verhoudings- Cijfers zijn 10, 7 en 14,6. Wanneer B. en W. nu eens in het Geor ganiseerd Overleg met veel zwaardere eischen waren gekomen en de heeren hadden er van afgekregen, dan zouden zij dit voor stel mooi hebben gevonden en waren zij bij de arbeiders gekomen, roepend: Dat hebben wij gedaan! En zij hadden de mooie rol ge speeld. Daarom was het te doen. (Protesten .van de zijde der sociaal-democraten). Maar hij houdt nu eenmaal niet van mar- chandeeren. De Voorzitter bestrijdt verder de amende menten, vooral dat van de heer Heemskerk, dat hij in 't bijzonder afkeurt, omdat daarin sprake is van kan, zoodat in Januari nog weer niets vaststaat. Hij beval ten slotte het voorstel van B. en ,W. als billijk en rechtvaardig aan. De heer BAART repliceerde uitvoerig. Vooraf verzocht hij den Voorzitter voortaan zijn naam goed uit te spreken. De Voorzitter had bij vergissing gezegd Braat, wat hij al eens eer deed. De Voorzitter zeidoi dal er geen opzet in 't spel is.it Nadat de heer Baart alle sprekers had be antwoord, stelde de Voorzitter voor om ver der van alle repliek af te zien, dan zcuden B. en W. er ook van afzien. Do heer ELKERBOUT moest toch nog eenigo opmerkingen maken, waarna men aan het stemmen ging achtereenvolgens over de navolgende punten: A. a. de gewone arbeidsduur van de werklieden in dienst der gemeente Leiden niet meer dan 8'/a uur per dag en 48 uur per week bedraagt en dat de arbeidsduur van die werklieden, die gedurende de win termaanden slechls minder dan 8'/s uur per dag en 48 uur per week arbeid kunnen verlichten, gedurende de overige maanden in die mate wordt verhoogd, dat de arbeids duur ever een jaar berekend gemiddeld Weit meer dan 48 uur per week bedraagt, evenwel met dien verstande, dat per dag niet langer dan 91/» uur en per week niet langer dan 51 uur arbeid wordt verricht;' b. de arbeidsduur voor de werklieden, die in afwisselenden dag- en nachtdienst werk zaam zijD, per week gemiddeld niet meer dan 48 uur bedraagt, berekend over een tijd vak, waarin een volledige periode van het ploegenstelsel is vervuld; B. a. de gewone arbeidsduur van de ambtenaren niet meer dan 8uur per dag en 48 uur per week bedraagt en dat de ar beidsduur van die technische amblenaren, die uit den aard van hun betrekking gedu rende de wintermaanden slechts minder dan 8uur per dag en 48 uur per week arbeid kunnen verrichten, gedurende de overige maanden in die mate wordt verhoogd, dat de arbeidsduur over een jaar berekend ge middeld niet meer dan 48 uur per week be draagt, evenwel met dien verstande dat per per dag niet langer dan 9'/» uur en per week niet langer dan 51 uur arbeid wordt ver richt. Punt A 1 werd aangenomen met 20 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Stralen, Dubbeldeman, Van Eek, Groeneveld, Baarf, Kooislra, Venvey, Van den Heuvel, Knuttel, Witmans en mevrouw Dietrich De Rooy. Het amendement-Heemskerk, uitstel van de invoering tot 1 Januari 1925, en dat van den heer Kooislra, om voor de straatmakera de 45-urige werkweek te behouden, verkre gen ook nog de stemmen der twee vrijzin nig-democraten mee en een enkele van de rechlerzijde. Ook de andere amendementen werden met ongeveer dezelfde stemmenverhouding ver worpen. 27o. Voorstel in zake het verhaal van bijdragen voor weduwen en weezenpensioen van gemeente-ambtenaren. (166) Met het oog op het late uur en vreezende, dat over dit voorstel ook nog drie uren zou worden gepraat, stelde de heer HUURMAN voor dit punt van de agenda at te voeren, waartoe werd besloten. 28o. Bezwaar -en verzoekschriften tegen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19221923 en 1923—1924. (158) Zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Op verzoek van een aantal leden werd het door den heer Van Stralen ingediende voorstel om alsnog f 16.000 uit te trekken voor verbetering van den Zoeterwoudsche- weg, mede aangehouden. Bij de rondvraag vroeg de heer VAN ECK of de courantenberichten juist waren, dat langs de Haarlemmerstraat een tram zal loopen langs dubbel spoor lot den Koude- Hoek, en, zoo ja, of het dan niet beter ware één spoor langs de Oude Vest te leggen en of in dat geval de Havenbrug ook niet zal moeten worden vernieuwd. De VOORZITTER antwoordde, dat van deze plannen nog niets vast staat en dat het volstrekt nog niet zeker is, dat de tram loopen zal over de Haarlemmerstraat. Hij vindt het echter goed, dat de lieer Van Eek de vragen heeft gedaan. B. en W. zul len er rekening mee houden. De heer VAN DER REYDEN had in de vorige vergadering geklaagd over den vlech ten toestand van de Os- en Paaidelaan en er nog niels van vernomen. (Geroep: Zoo vlug gaat het hier niet!). De wethouder, de heer MULDER, zegt, dat de Os- en Paardenlaan niet aan de gemeente behoort. Thans wordt bij de eigenaren overwogen haar aan de gemeente over te dragen. Ge schiedt dit niet, dan zullen de eigenaren lot beter onderhoud worden genoopt. Hierna wordt de vergadering gesloten. RECLAME. Ëlerc kwetsuren genezen da- S zonder iitteeken na te laten A en pijnstillende!» AKKER'» 9f Het Schoenenwetje. Ingediend is ee>n ontwerp van w^t tot nadere wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den in,voer van schoenwerk, gewijizigd bij de wet van 29 Dec. 1923. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. Het huidige invoerverbod voor schoen werk is thans gedurende circa elf maan den van kracht en een duidelijk inzicht in de werking en de uitkomsten van dezen maatregel is mogelijk geworden. Het stemt den Minister tot groote voldoening te mo gen oonstateeren, dat het invoerverbod in alle opzichten volkomen heeft beantwoord aan de verwachtingen, welke van den aan vang af daarvan dooi* hem werden gekoes terd. Mede als gevolg van het invoerverbod is de toestand in de schoennijverheid al lengs in die mate gewijzigd, dat het aan vankelijk voor oogen gestelde doel feitelijk geacht kan worden te zijn bereikt, zoodat gevoeglijk tot opheffing van den maatre^ gel zou kunnen worden overgegaan. Bij de vaststelling van de voorwaarden voor beperkten invoer lag het in de, doeling den import tot „normale" afmetic-, gen terug te brengen. Een nauwkeurige berekening gaf tot resultaat, dat, in aan merking nemende de stijging der prijaen van het schoenwerk gedurende de oorlogs jaren, als een normale invoer, gelijk die vóór den oorlog bestond, de zoodanige kon worden beschouwd, welke in waarde over eenkwam met ongeveer een vierde der waarde van den import in 1922 Naar uat de beschikbare cijfers valt na te gaan, heeft de waarde van den totaal- invoer gedurende de maanden van het invoerverbod ongeveer £6 pCt. bedragen van dien van den import over het over eenkomstig tijdvak van 108®, zoodat in dit opzicht het' doel vrij nauwkeurig bereikt werdl Het kan moeilijk anders, of de schoen nijverheid moest van deze normaliseering van den invoer, althans geleidelijk, den gunstigen invloed gaan ondervinden. Te gen het einde van het afgeloopen jaar viel reeds een bevredigende opleving waar te nemen. De eearste vier maanden va-n heb loopende jaar brachten in den toe stand nog een verdere verbetering. De werkloosheid, welke vóór het invoer verbod een onrustbarend aanzien had ge kregen, is geleidelijk tot normale propor ties teruggebracht. Uit een onderzoek, door den Minister ipgesteld bij een 117-tal der voornaamste schoenfabrikanten, blijkt, dat het totaal in de betrokken fabrieken werkzame arbei ders op 1 Januari en 1 Mei j.l. achtereen volgens 5905 en 6882 bedroeg, tegen 4815 op 1 Juli van het afgeloopen jaar, sinds den aanvang van het invoerverbod derhal ve een vermeerdering gevende van resp. 23 en 24 pCt. Neemt men in aanmerking, dat de meeste fabrikanten gedurende den ma- laisetijd feitelijk meer arbeiders in dieDst hadden dan met de produotie viel overeen te brengen, dan spreekt deze verbetering nog duidelijker. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter aan de Koningin een voordracht te doen, ten einde tot opheffing van het be staande invoerverbod te komen. (Klaarblij kelijk is deze memorie geschreven vóór het Kon. besluit, waarbij het bestaande invoerverbod is opgeheven, is afgekondigd) Het lag voor de hand, dat do terugkeer tot den voormaligen toestand van geheel vrijen invoer bij voorkeur eenigszins gelei delijk dient te geschieden, in verband waar mede een intrekking vóór het huidige oogenblik, ofschoon met hot oog op de ver kregen resultaten daartegen eenerzijds geen bezwaar had behoeven te bestaan, den Minister minder geweDscht voorkwa». Hij heeft gemeend er de voorkeur aan te moeten geven door een regelmatig verge makkelijken van den invoer, gelijk dit ifl geschied door gebruikmaking van do bij art. 3 van het K. B. van 28 Juni 1923 ge geven bevoegdheid, de hoegrootheid van den verplichten aankoop van binnenlandsch fabrikaat bij invoer van buitenlandsoh sohoenwerk te verminderen, handel en in dustrie de gelegenheid te geven zich aan den nieuwen toestand geleidelijk aan ie passen. Intrekking van het invoerverbod zal intusschen thans zonder bezwaar kun nen plaats vinden Intuspchen heeft de Minister zich toch do vraag gesteld of het onder de tegen woordige omstandigheden wel van wijs be leid zou getuigen de bevoegdheid tot in voerbeperking na 1 Juli a.s. zonder meer prijs te geven. De Minister meent na ern stige overweging dez$ vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Hij is daarente gen van oordeel, dat een voorloapig hand haven dezer bevoegdheid in meer dan één opzicht ten zeerste gewenscht is. Tteedi de groote moreele steun, welke de mogelijkheid van een snel ingrijpen biedt, gelijk do huidige regeling zulks toelaat, valt niet te onderschatten. Buitendien, de schoennijverheid verkeert thans in een stadium van herstel. Het behang van een doeltreffenden afweer tegen ernstige schok ken, als een plotseling ineenstorten van een der buitenlandsche betaalmiddelen, maakt het ten zeerste gewenscht de be schikking te hebben over een gemakkelijk hanteerbaar middel, dat dadelijk ingrij pen mogelijk maakt. Een dergelijk middel vindt zijn belichaming in de bij de wet van 5 Mei 1923 gegeven regeling, welke de ge legenheid biedt, om, wanneer de omstan digheden daartoe aanleiding geven, bij eenvoudig Kod. besluit tot beperking van den invoer te geraken. Het is den Minister bekend, dat hier te lande herhaaldelijk aanbiedingen van bui tenlandsche goederen plaats vinden tegen prijzeD, welke ver liglgen beneden de prij zen in het land van productie. Hieraan ligt uiteraard in de eerste plaats het streven ten grondslag, om den in de laatste jaren hier te lande verworven afzet te behou den. Voorts zal de oorzaak van dit verschijn sel wellicht mede voor een deel zijn te zoe ken in den vaak buitensporig hoogen ren testand in het buitenland. Het is geens zins uitgesloten, dat de op deze ontstane abnormale concurrentie op den duur der gelijke afmetingen gaat aannemen^ dat een hernieuwe invoerbeperking noodzake lijk wordt. Ook met het oog hierop, acht de Minister een verder voortduren van de bij de wet van 5 Mei 1923 gegeven be voegdheid ten zeerste gewenscht. Het onderhavige wetsontwerp beoogt tot dit doel te geraken. De strekking er van is aldua kort saam te vattenbet ligt in de bedoeling, het thans nog geldende invoerverbod op te heffen. Met het oog op verschillende ge beurlijkheden acht do regeering het echter gewenscht, de bevoegdheid, om tijdelijk een invoerverbod van kracht te doen wor den, nog gedurende één jaar te behouden, al acht tij de kans groot, dat zij van deze bevoegdheid, mede dóór haar preventieve 'Werking, geen gebruik'fchl'behoeven te mt- ken. Daarom wordt voorgesteld, den gel- digheidfedüur der wet van 5 Mei 1928, ge- 'Ujk doze nader is 'gewijzigd, te verlengen to't i Juli 1925, derhalve' met één jaarf aodt een dergelijke verlenging vöm betrekkelijk korten duur wordt de tijdelijkheid van den maatregel onderstreept. RECLAME. Een flacon Foster's Maagpiilen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn-, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken 314(5 RECLAME. Madem. Huguette D u f 1 o s, van het Thé&tre -• Francais, zegt 'Recalzeep is een waar wonder, want door het ge bruik dezer zeep be- 1 houdt de huid hare frischheid en natuur- llijke schoonheid Het overvloedige en roomachtige schuim der Recalzeep dringt in de poriën door, Izuivert ze van alle onreinheden, zoodat de huid volkomen gezond blijft. 3147 Uit no. 11 van ,,De Tuinderij" is onder dezen titel, het volgende artikel verschenen dat wij in zijn geheel overnemen. Het boezemwater wordt in de tuinbouw streken van Delfland en Rijnland door de tuinbouwers algemeen gebruikt als gietwater voor de planten. Zeer zeker bestaat er geen beter giet- en sproeiwater dan het regen water. De gewassen, die hiermede worden begoten gedijen veel beter, dan wanneer ge bruik wordt gemaakt van het boezemwater. Maar daar hemelwater wel nooit in eenigs zins belangrijke hoeveelheden aanwezig is, moet men wel zijn toevlucht ne men tot het water uit de vaarten. Dit is ook wel bruikbaar- mits het geen schade lijke bestanddeelen bevat. Doch vaak komt het voor dat hierin stoffen aanwezig zijn, die beslist nadeelig zijn voor den plantengroei. Natuurlijk hangt de schadelijkheid af van 't gehalte waarin deze stoffen in 't water voor komen. Een van die schadelijke stoffen is het keukenzout. Al onze boezemwateren be vatten hiervan een meer of minder groot procent. Voor zoover Delfland betreft is dit zout afkomstig uit den nieuwen JVaterweg. Hieruit wordt n.l. het water getrokken om den boezem door te spuiten en de grachten van Delft en den Haag van het zoo noodige versche water te voorzien. De hoeveelheid zout die op deze wijze in den boezem komt behoeft evenwel niet groot te zijn. Immers brak is het water in den Nieuwen Waterweg vooral, als bij vloed het zeewater de rivier binnendringt. Bij afloo pend tij, wanneer het opperwater verreweg de overhand heeft, is het zoutgehalte ge ring en dit zal, zooals te begrijpen is, des te geringer zijn, hoe hooger men de rivier opkomt in de richting van Rotterdam. Hier mede wordt, volgens opgave van Delfland dan ook rekening gehouden en daarom wordt alleen water ingelaten te Vijfsluizen tus- sehen Schiedam en Vlaardingen, te Vlaai- dingen, aan de Boonersluis en te Maassluis, terwijl nooit wordt ingelaten aan de Oranje sluis, die vrij dicht bij de Noordzee is gele gen. Tevens wordt, alvorens tot inlaten over te gaan het water op zoutgehalte geproefd. Deze methode van zoutbepaling is natuurlijk zeer primitief en gewenscht is het deze te vervangen door jle nauwkeurige uitkomsten gevende, scheikundige methode. Behalve deze bron van verzilting beslaat er nog een tweedo nl. het lekken der slui zen. Volgens de commissie die in 1921 de verzouting der Wcstlandschc wateren onder zocht is dit de voornaamste, wijl naar de berekening van Delflands ingenieur hierdoor dagelijks 23.500 K.G. zout binnendringt. Zout water werkt op vele gewassen zeer nadeelig. Hieronder moeten in de eerste plaats genoemd worden dc komkommer» de meloen en de boon. Deze zijn voor gietwater met gering zoutgehalte zeer gevoelig. Ook de aardbei kan er slecht tegen terwijl ook sla, postelein en tomaat er nadeelige gevol gen van ondervinden. Het is te begrijpen dat pas verspeende plantjes of opkomend zaad nog veel slechter tegen brak gietwater be stand zijn, hetgeen de ondervinding in het Westland ook vaak heeft bewezen. Wat de vruchtboomen betreft moet in de eerste plaats de perzik worden genoemd Sommige soorten laten al hun blad vallen wanneer dit met zout water wordt bespoten. De vroege soorten schijnen er 't minst tegen te kunnen. Druiven verdragen een begieting der wortels met dergelijk water al evenmin. Wel sterven ze niet af maar de groei is erg armoedig. Van de in het Westland geteelde bloemen blijken de volgende vooral nadeel te onder vindende anjer, de chrysant,,de sering, ds azalea en de rhododendron, terwijl rozen eenig zout vrij goed verdragen. De groote schade die het Westland dooi zout gietwater in 1921 heeft geleden is niet I onder cijfers to brengen maar was zeker be langrijk. Doch ook na dat jaar is meerdere malen schade geconstateerd, terwijl hier ge rust mag worden bijgevoegd, dat lang niet alle gevallen waarin nadeel werd geleden, bekend zijn geworden. Hoe hoog het zoutgehalte mag zijn om niet schadelijk te zijn is niet met zekerheid te zeggen, M. i. moet dit blijven beneden I Gram per Liter terwijl bovengenoemde com missie meent dat het 1.5 Gr. per L. mag bedragen. Wanneer men evenwel weet, dat per 10 roe in den zomer vaak 1500 L. water wordt gegeven waarmede daar aan den grond ruim 2 K.G. zout wordt toegevoerd zal men begrijpen dat met 1.8 Gr. per L. de 'gevaarlijke grens heel wat overschreden 2ai' 'zijn. Doch vaak komen hooge re gehalten vóór. Op 25 Febr.j.l. bedroeg het 1.79 Gr. per L. Men begint zich af te' vragen of het In gelaten water wel voldoende wordt onder zocht, of er wel voldoende wordt gespuid vcor afvoer van het zoute lekwatc-r, of dat de verzouting nog andere oorzaken heeft dan het lekken der sluizen. Waar goed giet water voor het West-land een levensbelang is mag werden verwacht dat Delfland met den noodigen blijvenden ernst het zoutge halte van het boezemwater in het oog zal honden. H. J. DE BACKER, Lecraar a/d. Rijkstuinbouw- wintersóhool te Naaldwijk. Uit Sas9enheim meldt men ons: Met het rooien der bolgewassen is een begin gemaakt Over het algemeen valt het beschot van de enkele vroege tulpen niet mee en ook van de dubbele vroege is de verwachting niet hoog gespannen. Evenzoo i8 het jonge goed van hyacinten niet best Met de dikke bollen hiervan zal de uit" komst we! goed zijn. Twee rechercheur s, d i e dienst hadden bij het woonwagenkamp aan de Binkhorstlaan in Den Haag, hoorde giste ren, dat de woonwagenbewoner G. M. zijü kinderen van 3, 8 en 10 jaar alleen had thuisgelaten. Zij drongen den wagen binneu en troffen de kinderen inderdaad aan. Het kind van 3 jaar was met een riem aan deo pols vastgebonden aan den poot van een stoel, zoodat het alleen staan of knielen kon. De vader zal strafrechterlijk vervolgd wordeif. ►Slapte in de Rotte r.damsche Staalindustrie. Naar ,,De Tel." verneemt zijn jl. Zaterdag bij Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam 750 arbeiders ontslagen. De vorige week werden 200 werklieden ontslagen. Ook bij de Rotter- damsche Droogdok-Maatschappij zijn deze week een groot aantal arbeiders opgezegd^ Deze ontslagen houden verband met een na een korte opleving weer ingetreden slapte in de metaalindustrie. Vermoedelijk zullen er nog meer menschen ontslagen volgen. Te H a a r 1 e m z ij n garresteerd de drukker R. en diens knecht B. wegens het vervaardigen van valsche postwissels. Te Haarlem was reeds de vorige week f 200 op een dergelijken wissel geind. Te Amster dam werd ook een poging gedaan, doch deze mislukte en is de oorzaak geweest, dat de politie de daders op het spoor kwam. Gistermorgen om v ij f uur hoorde de polilie-agent Vlug, die in de Leid- schestraat te Amsterdam surveiiieerde, dat op het Koningsplein een Tuit brak. Ilij snelde het plein op en zag, hoe een man zijn hand door een gebroken ruit van den juwelierswinkel van Hoeting stak en zich ecnige voorwerpen toeeigende. Er ontstond een wilde jacht, waarbij het tweetal in St.-Jorisstraat terecht kwam. De agent ont moette hier een groentenkoopman, die op een rijwiel gezeten was en die zijn karretje voor de verdere achtervolging leende. De vluchteling maakte het niet gemakkelijk. Toch kon de agent den dader grijpen Er ontstond een hevige worsteling, waarbij de agent schrammen over het gelaat kreeg. Met behulp van een tweeden politiedienaar werd de arrestant overgebracht. Hij bleek door 't gat in de ruit vijf gouden sigarettenkokers uit de étalage te hebben weggenomen. Hier-" onder waren er een paar, die per stuk eea waaide yan f800 vertegenwoordigden. De arrestant was sedert vijf dagen uit de gevan genis ontslagen. De staking bij „W erkspoof te Amsterdam heeft lot gevolg, dat er ern stige stagnatie is ontslaan in het bedrijf van de Nederlapdsche Scheepsbouw-Maalschap- pij. Zooals men weet levert Werkspoor* vrijwel alle machines aan de Scheepsbouw- Mij. Gedurende geruimen lijd is de directie van deze Maatschappij er in geslaagd het bedrijf op gang te houden, hoewel er geea machines werden afgeleverd, om de schepen ld voltooien. Nu echter de staking bij „Werk spoor" al weken lang duurt,. kan niet meer aan de schepen worden voor'gewerkt, zon der deze machines. Als eerste maatregel in dit verband is men er toe overgegaan het twee-ploegen-stelsel af te schaffen en ée werkweek te brengen van 53 op -18 uur. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat een j aantal werkkrachten overbodig wordt. Dei« j week zullen er 50 a 70 worden ontslagen. Naarmate de staking bij „Werkspoor" lar- j ger duurt, zal de stagnatie grooler worde.i en zullen andere maatregelen worden ge- nomen om het bedrijf in 'te krimpen. B ij het s t a a t 3 v i s s c h e r s j e- I drijf te IJmuiden waren gisteren zes jubila rissen, n.l. de directeur, de heer Schnijders, de heer Heykoop, halchef, de heeren De Kort en Markus, beiden onderhavenmeesters; de heeren Tol en Doevendans, beiden eerste af slager, die allen 25 jaar bij het staatsvis- schershavenbedrijf werkzaam zijn. Ofschoon het jubileum officieel in Juli zal worden gevierd tegelijk met het 25-jarig beslaan van de Rijksvischhallen, werden de jubilarissen gehuldigd. Namens het administratief perso neel, het hal- en and«r personeel werden bloemen aangeboden. Ook viscli handel aars en reeders zonden bloemen, zoodat het kan toor in een bloementuin herschapen was. Marine-vliegtuig verong6' lukt. Men meldt uit Wieringen: Gistermiddag te vier uur stortte, van een hoogte van 1000 M. het marine-watervlieg- i tuig D. 64, afkomstig van het vliegkamp ..De Mok" op Texel, nabij de oever van Wieringen in zee. Het vliegtuig was beman met den ofticier-vlieger Kuiper als bestuur der en den adelborst Schat als waarneme»- Hoewel beiden ernstige kneuzingen hadden bekomep, wisten zij zich zoolang boy en waterde,houden tot de bemanning van een plezierbotter, die van nabij het ongeluk gebeurep, hen redde. Van den oever wer ue vlièghaven gewaarschuwd. Spoedig daar na verscheen een watervliegtuig, waarmee de waarnemer naar het hospitaal van der werd gebracht. De bestuurder )s, n eerst door een geneeskundige te zijn ve» bonden, per ziekenauto naar Helder je voerd. De D. 64 is geheel vernield. vaartuig viel op een ondiepe plaats steekt met den kop in de modder. Ook sommige boeren b eb j3 hun radiotoestel, vertelt „De Msb- Jutfaas js er zelfs een. die het gebrui dienste, van zijn bedrijf. £e. Hij had dezer dagen ee-n middagdu daan en dacht; „Kom, ik ga nog c,enaSv--rt aan mijn toestel luisteren/" Toevamg

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6