No. 197 1. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Juni. Tweede Bldd. Anno 1934. TWEEDE KAMER. Y GEMENGD NIEUWS. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER RECHTZAKEN. .Vergadering van gis leren. t In memoriam jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Naar aanleiding van het oflicieele bericht van het overbjden van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, oud-lid der Tweede Ka mer en oud-Mir.bler van Binnenlandsche Zaken, spreekt de VOORZITTER de volgen de woorden ter nagedachtenis van* dezen Staatsman: Ket past mij bij de lijkbaar van jhr. mr. Alexander Frederik de Savornin Lohman een woord van eerbiedige hulde te spreken voor zijn arbeid in deze Kamer. Van 1879 1921, mei een lusschenperiode van 4 jaar, maakte hij er deel van uil Hij behoort tot hen, die hun stempel op haar werkzaam heden hebben gedrukt. Honderden leden hebben elkander in de laatste 45 jaar afgewisseld: allen vonden hier mr. Lohman, den aristocraat van ge boorte, van karakter, van beschaving. Hij kwam hier geschoold in het rechterlijke ambt; daar had hij de werking der wetten .van nabij gezien, haar deugden en tekort komingen opgemerkt. Wat wonder, dat zijn fijne geest zich verlustigde bij het onderzoek in afdeelingen en dat hij de Kamer bij schier ieder belangrijk onderwerp, door de kracht van zijn overtuiging, dwong naar zijn in zichten le luisteren. Hem kenmerkte wal de eigenschap is van alle werkelijk groole staatslieden: vast staande in dc beginselen, die hij na veel sludie en nadenken lot de zijne had ge maakt, wist hij van geen wijken op het stuk der groole lijnen in het Staatsbeleid; betrof het echter ondergeschikte punten, dan was hij bereid met anderen samen te gaan, hoe ver deze somtijds ook van hem af- slonden. Bij hel woord van afscheid, dal ik op 8 Februari 1921 hier gesproken heb, wenschle -ik jhr. Lohman toe een heerlijken levens avond, omringd van familie en bekenden. Die levensavond is thans heen, opgeno men in het eeuwige leven, waarvan hij de verzekerdheid had. Ons laat liij het voor beeld van zijn leven, plichtgetrouw en on kreukbaar. Minister RUYS DE BEERENBROUCK sloot zich hierbij aan. er op wijzend, dat met Lohman de laatste van het drieman schap Sc 11acpman-Kuyper-Lohman is heen gegaan. ITij bracht hulde aan de scherpzin nigheid van den overledene, naar wiens woorden ieder luisterde, uit bewondering voor zijn helder oordeel, uit eerbied voor zijn onkreukbaar karakter. Als hij tot in hoogen ouderdom toornde als een twintig jarige, dan was dit geen gebrék aan zelf- beheersching, maar een uiting van een edel, oprecht gemoed. Zijn werken over staat kunde zullen nog lang het nageslacht lot .kering strekken. Met grooten weemoed her denkt ook de Regeering het zware verlies, dal het vad- rlnnd lijdt. t'conale Sanctie. Voortgegaan wordt met de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de be scheiden, door den Minister van Koloniën aan de Kamer overgelegd ter zake van het ontwerp koelie-ordonnantie van mr. A. F. yan Blommestein. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, antwoordt de sprekers. Hij stelt vast, dat de zorg voor de levensvoorwaar den der koelies steeds beter wordt. Het in stituut der poenale sanctie bedoelt de ar beiders te dwingen lot naleving van de door hen gesloten werk-con traden. Dat is noo dig, omdat altijd groole kosten aan de komst der arbeiders voorafgaan. Daardoor is het plicht, dat de contracten worden nageleefd. Er is dus noodzakelijkheid om lot die plich ten te dwingen. Ii moreel de poenale sanctie gerechtvaar digd? Spr. meent van wel, omdat de nale- ying der contracten uit een oogpunt moreel verpiichtend is. Is echter een ander middel mogelijk, om dat verantwoordelijkheidsge voel te kweeken, dan is spr. daarvoor; maar hel gaat niet aan ;e bepalen, dat in een bepaald jaar de poenale sanctie zal moeten Verdwijnen. Wat de G.-G. Van Limburg Stirum deed, .was meer een groot gebaar dan een positief Het water van de Zuiderzee en dat vsn Lelden. Telken jare kan een helaas slechts be perkt bedrag op de Staatsbcgrooting gebracht worden voor de drooglegging der Zuiderzee. Dit is jammer, want naarmate de tijd voort schrijdt, wordt het steeds duidelijker, dat dit toch al zoo bijzondere werk voor ons volks bestaan nog grooter beteekenis zal hebben dan eertijds vermoed werd. Onze bevolking neemt elk jaar met circa 110.000 zielen (d.w. z. met een stad ter grootte van Utrecht in omstreeks 1900) toe; noemenswaardige emigratie (ook naar Indië) hooft niet plaats; de meeste landen leggen trouwens heel duidelijke belemmeringen immigratie in den weg. Reeds in den lhden eeuw was Nederland al niet meer in slaat om zijn bevolking geheel van eigen bodem le voeden: (de wanverhouding is ech ter vooral in de laatste 50 jaren steeds ergor geworden); m. a. w.: de hoeveelheid grondstoffen (in hoofdzaak brood- en vee- voadergranen" en meststoffen) die van bui tenaf ingevoerd moet worden om ons volk •e voeden, neemt met den dag toe (het ver bruik van suiker, vieesch en boter per hoofd is sedert l'Jl4 cok nog sterker geste- Dit maakt ons in stijgende male van het buitenland afhankelijk in casu van N.- c,-Amerika, waar, zoolang als het duurt Jog steeds meer graan wordt voortgebracht an verbruikt. In lijd van vrede en stabiele ei ija vervult zoo'n toestand alleen den is en ^en econoom ZOT2; maar Van ooriog of bij dalende eigen va- a ^et geheole volk de situatie in Mjve. Onj kort te gaan éen volk, dat besluit. De gevolgen van de afschaffing der Joenale sanctie zijn niet te overzien en voor zichtigheid is dus geboden. In Indië gevoelt men de realiteit allicht beter dan hier te lande, en hier overheerschen gemakkelijker humnilaire begrippen. Waar onvoldoende controle bestaat, is misbruik van poenale sanctie mogelijk; maar de toestand, gelijk die thans is, is voldoende, nu de Arbeids inspectie haar toezicht uitoefent. Natuurlijk, overtredingen blijven niet uit; maar daarin zal steeds meer verbetering komen. Het vraagstuk der kolonisatie is uiterst moeilijk. Alleen de kolonisatie in de Kam pongs is als geslaagd le achtenvele an dere gevallen zijn als mislukt le beschou wen. Voor Sumatra's O.-K. acht spr. kolo nisatie wel mogelijk, maar zeer langzaam vorderend. Gegevens er voor ontbreken nog, maar spr. is bereid daarover met den G.-G. in overleg te treden. Echter zijn in lengte van dagen daarvan nog geen groole resultaten te wachten, omdat de kolonisatie zeer lang zaam zal gaan. De hulppoliliedienaren, die men in de conclusie op hel oog heelt, zijn niet altijd onmiddellijk aanwezig, zoodat een andere regeling noodig is om onmiddellijk 'te kun nen ingrijpen. Met het beginsel kan spr. echter meegaan. De kwestie van de ontbinding van ge wichtige redenen acht spr. belangrijk. Hij ziet daarin een gevaar voor demoralisatie en ronsclarij. Een herziening van de ordonnantie om de vijf jaar ligt in de lijn van spr.-'s beschou wingen. Hij ziel een practisch nut in de periodieke herziening en kan dit punt der conclusie gaarne aanvaarden. Misschien ware het gewenscht een permanente kleine commissie in le stellen, die het vraagstuk blijft bestudeeren. De heer SCHEURER (A.R.) stelt voor in punt f toe te voegen, de koelie-ordonnantio wordt om de vijf jaar herzien met de bedoe ling om te komen tot geleidelijke afschaffing der poenale sanctie. De heer SCHAPER (S. D.) acht dit araen dement lak. Men wil, naar men zegt, de af schaffing, maar ontduikt deze weer door haar ze op de lange baan te schuiven. Dc heer VAN RAVESTEIJN (Comm.) repliceert. Spr. vraagt een duidelijk ant woord van den Minister op de vraag- wat hij eventueel zou doen met een principieelc uitspraak der Kamer vóór afschaffing der sanctie. {Wat de Minister thans heeft ge zegd, is te vaag dan dat men daaraan eenig houvast zou hebben. Het amendement- Scheurer beteekent ook niets, omdat het ook.' voel te vaag is. Spr. zal tegen de meerder- lieidsconclusies stemmen wanneer die der minderheid worden verworpen. De heer LOVINK (C.-H.) replicecrcnde, ontkent dat de meerdcrheidconclusies hand having der sanctie zouden vragenThans echter ia afschaffing praematuur, behalve voor verschillende streken als de Lampongs, waar de koelieordonnantie overbodig is, omdat men er met vrije arbeiders kan wer ken. Dc heer MARCHANT (V. D.) meent, dat dc conclusie-Schamper minder zal bereiken dan die der meerderheid De omstandig heden eischten, dat de heer Schaper er me© kwam; maar wil de Kamer ict-s bereiken, dan zal zij goed doen de meerderheidscon clusie aan to nemen. De heer GERRITZEN (V. B.) gelooft niet dat het binnen enkele jaren kan gelukken om de poenale sanctie af te schaffen. Mis standen of overtredingen komen voormaar dat is ook het geval waar vrijë arbeid be staat. Zelfs is daar de toestand dikwijls nog minder. Spr. weet een geval, dat men den werklieden de passen had afgenomen, zoo- dab zij niet weg konden. D aanvulling- die dc lieer Soheurer voor stelt, kan spr. niet aanvaarden, wanneer niet daarbij gevoegd wordt, dat dit zal ge schieden als de omstandigheden dit toelaten De heer VAN RIJCKEVORSEL (R.-K.) replicceert en verdedigt nader de houding der commissiemcerderheid. Spr. kan wel meegaan met de wijziging van den minister, waardoor het advies der arbeidsinspectie bij contractbreuk alleen zou worden gegeven wanneer dit noodzakelijk is. Spr. wenscht het al-dan-niet noodzakelijke echter niet door den rechter, maar door de arbeidsin spectie zelve te zien uitgemaakt. Het amen- dement-Soheurer is alleen een verduidelij king van de conclusies; het stelt echter zich in lijden van moeilijkheden van eigen bodem kan voeden, bevindt zich ongeveer in den aangenamen toestand van den boer in den distribulielijd. Elke maatregel dus, welke ons op het stuk van voeding minder afhankelijk maakt van anderen, beveiligt ons volksbestaan ook in dien zin, dat daar door de noodzakelijkheid geringer wordt met andere naties verdragen of afspraken aan le gaan, waarmede nu eenmaal kostbare com pensaties of zelfs militaire verplichtingen gepaard plegen te gaan. Om echter de in de laatste halve eeuw in gang gekomen bevolkingstoename, welke die van haast alle andere volken overtreft bij te houden is nog heel wat meer bouw en grasland noodig, dan waarover wij bs- schikken, le meer nu stad en dorp voort gaan als maar meer culluurbodem in hui zen en straten om te zetten, waar niets eet baars groeit. De hevigheid waarmede het complex van maatschappelijke tegenstellingen in 't kort genoemd „de sociale kwestie" zich naar voren dringt, is recht evenredig aan de toe name van de bevolkingsdichtheid en neemt bovendien nog toe naarmate de enkeling of de Gemeente of het Rijk voor zich of zijne bewoners hoogere eischen stelt aan het leven inzake hygiëne, comfort of genoegen. Hadden niet wetenschap en industrie in de laatste honderd jaren werkelijk wonderen verricht ook voor don landbouw (ik noem slechts het vervaardigen van kunstmest uit den stikstof van de lucht) dan zou in Wesl- Eiiropa al lang de feitelijk reeds aanwezige overbevolking tot een veel acutere crisis ge leid hebben. Te bedenken is echter, dat elke industrie slechts verwerkt wat de aarde op- geen bepaalden termijn, zooals 'de beer Schaper deed. Tegen aanneming bestaat geen bezwaar. De heer FEBER (R.-K.) beveelt het amcndement-Scheurer aan. Dit beteekent meer dan de lieer van Rijckevorsel meent, speciaal voor den heer Dresselhuys. Er ligt in opgesloten dat in 1930 de poenale sanctie nog niet zal zijn afgeschaft, zoodat de heer Dresselhuys er gerust zijn stem aan kan geven. Spr. meent dat deze conclusies niet in tegenstelling zijn met de houdifig der Indische Rcgccring. De heer DRESSELHUIJS (V.-B.) betoogt dat hij aan de conclusie der meerderheid vasthoudt, maar dat hij niet meegaat met de wijziging, die d<r heer Schc-prer aanbracht. Alleen als vaststaat dal de Kamer zich niet vóór afschaffing principieel uitspreekt, zal hij zijn stem aan de meerderheidsconclusie geven. De MINISTER verklaart, dal hij bij den G.-G. zal aandringen op rekening houden met de conclusie der Kamer. Meer kan hij niet doen en meer kan hij niet beloven. Hij kan de G.-G. niet dwingen die conclusie uit te voeren. De heer MARCHANT (V.-D.) zc^t, dat de commissie het amendement-Scheurer over neemt. De conclusie van de meerderheid (binnen 5 jaar afschaffing van de poenale sanctie) wordt verworpen met 59 tegen 14 stem men. Alleen de sociaal-democraten en de d-e communisten stemmen vóór. De mecrderlicidsconclusie wordt z, h. s. goedgekeurd. Ruilverkaveling. (Aan de orde is het wetsontwerp in zake ruilverkaveling. De heer WE1TKAMP (R.-K.) juicht dat ontwerp toe, waardoor de productie zal ver hoogd worden. Wat het ontwerp wil, betere indeeling van het grondbezit is een voordeel dat niet onderschat mag worden. Natuurlijk stuit die verbetering op moeilijkheden, maar juist daarom is het eens goed, dat de Slaat het initiatief neemt. Spr. wijst bijv. op de waterafvoer die veel gemakkelijker kan worden geregeld. Spr. is vóór ongewijzigde aanneming van het ontwerp omdat daarin de kwestie zeer goed is geregeld. De heer VAN RAPPARD (V.-B.) zegt, dat men in landbouwkringen hunkert naar het oogenblik dat dit ontwerp wet is geworden en dat aan de z.g. sluimerende rechten een emde wordt gemaakt. De regeling van de rechten is in het ontwerp niet altijd vol doende waarvan spr. eenige voorbeelden geeft. Alle moeilijkheden zullen nog niet ondervangen zijn, o. a. wanneer tijdens de onderhandelingen over de ruilverkaveling één der betrokkenen overlijdt. Tegen de wijzw van produceeren heeft spr. eenige technische bezwaren. Hij begrijpt niet waarom de algomeene leiding is opge dragen aan een centrale commissie, terwijl de regeling overal in den lande anders zal zijn. Plaatselijke commissies acht hij veel beter geschikt cn de noodzakelijkheid van centralisatie ziel hij niet in. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) juicht ook het ontwerp toe. Waar de verka veling reeds vrijwillig tot stand kwam, heeft ze veel succes gehad. Alleen heeft spr. bezwaar tegen dit ontwerp dat de kleine grondbezitters le veel in het nauw kan bren gen. Over het algemeen acht liij de regeling van het ontwerp te eenvoudig en daardoor kunnen allerlei moeilijkheden ontslaan. De heer VAN SASSE VAN IJSSELT (R. K.) is vóór het ontwerp, maar moet erken nen dat hot eigendomsrecht weer een knauw krijgt door dit wetje. Het is niet juist het voor te stellen alsof dat ontwerp een ideaal brengt. Er zijn vele onaangenaamheden te wach ten want eon boer is zeer gehecht aan zijn eigendom en doet daarvan niet licht af stand. Spr. hoopt met amendementen de wet te verbeteren. De heer BRAAT (Platt. Partij) is niet een bewonderaar van deze wet, en gelooft niet dat ze veel zal uitwerken. Hij vreest dat velen wat anders zullen krijgen dan zij af slaan. De wet is te dwingend en te nieuw modisch. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, de heer RUYS DE BERENBROUCK antwoord. Hij wijst op het belang der ont watering, dat door de betere verdeeling dor gronden zal worden gediend. Spr. acht in stelling van ec-n commissie het beste mid- levert of in zicht bergt, maar nooit grond stoffen scheppen kan, zoodat haar vermo gen om in nooden te voorzien beslist be perkt is zoodra het aan de grondstoffen gaat mankeeren. liet is dus voor alles van belang dat de produktiviteit van landbouw en veeteelt zoo hoog mogelijk zij en ten fweede gelijken tred houde met de bevol kingstoename. Om dit le bereiken is de af sluiting der Zuiderzee en hel indijken der grootte voor landbouw geschikte deelen er van het laatste groolscheepsche middel, dat ons^est. De heilzame uitwerking zal twee ledig zijn: ten eerste wordt veel vrucht baar land gewonnen, geschikt juist voor die gewassen welke hier thans te weinig wor den verbouwd en welke in de eerste plaats voor volksvoeding dienen (tengevolge van velerlei omstandigheden is de Nederland- sclie landbouw le veel op het verbouwen van fijne specialiteiten moeten overgaan, zoodat steeds export van fijnere landbouw producten moet plaats hebben, terwijl ook tevens import van grovere dient te geschie den). Ten tweede, en dit is nog belangrijker, wordt dan het overblijvende middengedeelte der Zuiderzee een zoelwaterbinnenmeer. Het is hierover, dat ik nader wil uitwijden. De Rijn brengt zelfs in droge zomermaan den nog minstens 2000 kubieke meter per seconde van vopr alle doeleinden uitstekend geschikt water in ons land (per jaar min stens 60.000 milliard kilo). Dat dit water het gcheele jaar door van zeer goede en gelijke samenstelling is, moge blijken uit het feit, dat de door de Regeering ingestelde Com missie om na te gaan, welk water geschikt was om de provincies Zuid-Holland, Noord- golland en Utcech' van goe»d drinkwater j>e del orrt tot practise^ werken te komen, De ervaringen, bij het ééne geval opgedaan, dienen bij Het andere te worden benut en dat kan alleen bij een centrale leiding< Bij de artikelen komt: f»pr. op verscfiil- lende. punten terug. De vergadering wordt verdaagd (ol Heden Vrijdag, één uur. Het Centraal Bureauvoor de Statistiek heeft een statistiek betreffende de verruiming van bet gemeentelijk belas tinggebied bewerkt, waarin voor elke ge meente de opbrengst van alle afzonderlijke belastingen is medegedeeld over dc jaren 1920 en 1921. Over 1920 leverden de belastingen voor alle gemeenten te zamen ruim 227 millioen gulden*- op (in 1912 nog slechts ruim 4o mill.), over '21 brachten de reeds bestaan de belastingen in totaal bijna 260 millioen gulden op (d.i. ruim 32 millioen meer dan over 1920), terwijl de nieuwe belastingen in totaal ruim 10 millioen gulden opbrach ten. Hierbij zij opgemerkt, dat over 1921 door geen enkele gemeente van de be voegdheid gebruik werd gemaakt tot het heffen van een bouwterrein-, een assuran tie- q! een logecrgastcpbclasting. Bij den rijwielhandelaar Kakebeen, in de Bankaslraal, hoek Billilon- slraat, Den Haag, is gisteravond om lialf- tien brand uitgebroken, terwijl er niemand thuis was. De brand ontstond In oen elec- trische lamp in de étalage aan de Banka- straalzijde Direct sloegen groole vlammen fel laaiend langs den gevel op. liet is aan het snelle optreden van de brandweer te danken, dat men het vuur zoo snel meester was. De schade is echter zeer groot. De eigenaar was met zijn vrouw in den auto naar Delft gegaan; toen hij daar bij familie aankwam, was er reeds bericht, dat zijn magazijn in brand stond; en bij zijn thuis komst was alles reeds afgeloopen; zijn keu rige winkel, waarin juist een nieuwe voor raad rijwielen en sportartikelen wa3 ge arriveerd, wa3 een ruïne van deels ver brande, deels gesmolten fielsendeelen. Zijn kat was verbrand; zijn hond, een trouwe makker, die haast even populair is in den Archipel als zijn baas, is gevlucht over de schuttingen en verdwenen, G i s fc e r e n is op dc P r i n s e g ra c li t voor het Kantongerecht in Den Haag, ben verdachte ontsnapt. De mail was door de Rijksvcldwaoht voorgeleid. De fietsenbe- waarder zag plotseling den man wegloopen, achtervolgd door de Rijksveldwachters. Hij liop naar de overzijde van de Prinsegracht, waar zijn broer met een motor stond te wachten. Hij sprong op de duo en beiden verdwenen over den Luthersohen Burgw&r. Een agent op de fiets achtervolgde de mo torrenners nog, maar kon hen niet inhalen. De Ned. Spoorwegen zullen dezen zomer clkcn Zondag, te beginnen met 15 Juni a.s., goedkoope retourkaarten Rot terdam-Hoek van Holland uitgeven, kos tende 1.50 voor de tweede klasse en f 1 voor de derde klasse. Zij zullen voor de heenreis geldig zijn in de treinen vertrek kende 9.22, 10.33 v.m. en 2.06 n.m. Voor de terugreis in de treinen, vertrekkende van Hoek-van-Holland, 6.30, 7.45 cn 8.33 n.m. Een dezer treinen wordt nieuw ingelegd. Voorts zullen, eveneens te beginnen met 15 Juui retourkaarten voor buurtverkeer worden uitgegeven op de lijn Rotterdani- Den Haag-Scheveningen (Kurhaus) over Pijnacker, alsmede tusschen Rotterdam en Den Haag, via Delft. Te Sliedrecht is op den Damschen weg een Fordaulobus van de firma Jongencel door onbekende oorzaak van den dijk gereden. De bus kantelde en kwam in de sloot terecht. Van de 22 passa giers bekwamen er oen 10-tal door de glas scherven verwondingen. Twee hunner wa ren er het ergst aan toe, en zijn ter plaatse verbonden. Gisterochtend i s b ij h e t s t a- lion der spoorwegen te Lichtenvoorde een der autobussen van de Geldersch-Westfaal- sche Stoomtram bij het te scherp nemen van een bocht omgeslagen, vermoedelijk ook doordat de chauffeur, in strijd met zijn in- voorzien primo d&Yr, waar nog geen goede waterleiding was en secundo voor 't geval van onze duinen in zeer droge tijden eens meer zou moeten gevergd worden dan voor haren hydrologischen toestand gewenscht is (ook het verbruik van duinwater per hoofd neemt sterk toe) heeft uitgemaakt, dat daartoe bij uitstek geschikt was het Lek (Rijn) water lusschen Jaarsveld en Streef kerk. Deze massa prachtig water, welk in den oertijd, nadat de halfvormig (duinen boven water) had plaats gehad, uit onzen bodem het zeewater heeft uitgeloogd en daardoor vruchtbaar heeft gemaakt en de aanslibbing heeft bevorderd, loopt thans vrijwel onbenul in de Zuiderzee door den Gelderschen IJsel en in de Noordzee door Lek, Maas en Waal weg. Dit is een luxe grand style, die wij ons, nu wij 7 millioen menschen le voeden heb ben, niet meer kunnen veroorloven en wel omdat het water, dat thans in hoofdzaak in onze landbouwstreken gebruikt moet wor den schadelijk i3 voor de vruchtbaarheid, terwijl juist het Rijnwater alle gewenschte hoedanigheden in hooge mate bezit. .Wordt nu de Zuiderzee een Zoetwater- binnenmeer, dan worden de aangrenzende deelen van Overijsel en Utrecht en vooral de provincies Noord-Holland en Friesland eveneens na eenigen tijd zoet. hetgeen een enormen vooruitgang in productiviteit van den bodem beteekent. Het i9 te hopen, dat Prof. Van Gijn, die voor eenigen tijd zich om financieele redenen tegen een tha^s ver der doorzetten van het Zuiderzeewerk ver klaarde, de zaak ook nog eëns van dezen kant zou willen beschouwen. Het voor ons 9lmclies, 34 passagier in plaats van h'el maximum van 16 vervoerde, van wie er verschillende bovenop de bus hadden plaats genomen. Yerschillende ruilen werden ver nield;' een meisje liep lichte verwondingen op. Overigens zijn allen er goed afgekomen, De jachtopziener M. Hols,- te Hoenderloo, had het geluk zes vossen te bemachtigen. Twee jonge, doch bijna vol wassen vossen werden levend gevangen, een oude vos werd door hem doodgeshotcn. Hetzelfde lot trof ook een jonge vos- terwijl twee andere door hem op klemmen zijn ge vangen. Zelfkennis. Jan: J k droom de vannacht, dat ik met het mooiste meisje yan de wereld getrouwd was." 'Ans: ,,En waren we gelukkig RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 1G TELEF. 8G1 7797 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bij vonnis van 22 Mei j.l. heeft de Haag- sclie rechtbank vernietigd lfet vonnis vati dit kantongereoht, waarbij J. R., winke lier te Leiden, is vrijgesproken ter zake van overtreding der Lotcrijwet; beklaagde is veroordeeld tob een geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Hij heeft van dit vonnis cassatie aange= teckend. Er stonden niet minder dan 131 sfcrafza* ken op de rol, waarvan 121 bestemd voor. openbare zitting en 10 kinderzaken. Eon groot aantal zaken gingen, doordat nooh beklaagden, noch getuigen aanwezig waren, ongemerkt voorbij. H. den D., te Katwijk, was opgeroepen, terzake dat hij zonder vergunning van B. en W. dier gemeente een pakhuis aldaar bad doen bewonen. Beldaa<gdc was niet ver schenen. Nadat de ambtenaar 'der gemeente Ivloos, het proces-verbaal had bevestigd, eisohte de Ambtenaar bij verstek een boo-» te van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. G. V., te Leiden, had zijn nog leer plichtig, dochtertje laten venten met cho-» -olade. De vader was niet verschenen, heli *1 jarig meisje bevestigde echter het vcr- I tal. Op de vraag waarom zij het had ge- 'daan, antwoordde zij: „daarom". Vader had het haar gelast bleek nader. Eisoh f 10, subs. 10 dagen. F. 4 B., te Leiden, zöu, volgens het ver baal, rijdende per fiets van do Blaulü-» poortsbrug naar de Haarlemmerstraat, rrfét behoorlijk naar rechte hebben uitgeweken.. Een der getuigen zeide, dat bekl. niet afi- 3ers kon, omdat er zoo velen op de straat waren. Een tweede getuige bleek niet öp= gekomen, waarom de zaak een wéét werd uitgesteld. Hierop volgden een aantal overtredingen der Arbeidswet, in oasu vorsob of opgebak ken brood vóór tien uur des ochtends af leveren. Geëisobt werd tegen M. K., huisvrouw van J. D., L. de B., buisvrouw van D. P.;; G. J. van M., huisvrouw van Van M. oa Floris B., allen te Katwijk f3 of 3 d.; to gen Arie O., bakker te Warmond f 4 of l d.tegen J. D., huisvrouw van Van V., te Leiden f 3 of 3 d.tegen J. A. v. 'd. O., bakker te Leiden, bij herhaling ge-» pleogd f 10 of 10 dagen, en dit niettegen staande de bediende toegaf, dat hij eigo-» nc-r beweging met de broodkar was uitgo-» reden, wat de Ambtenaar blijkbaar niet aannam. P. C. Br., brandstoft'enhandelaar te Lef-» den was gedagvaard, ter zake dot hij rijdende met een met brandstof geladen wagen, bij bet passeeren van hoek Haar lemmerstraat—TunfoiarktBlauwpoorten belangrijkste gevolg echter zal zijn, dat 't Noord zeekanaal zoet wordt; dit kanaal voor handel en scheepvaart onmisbaar, is voor de vruchtbaarheid van en de hygiëne in do aangrenzende deelen van Noord-Holland in hooge mate schadelijk, omdat het voort durend zeewater distribueert in alle rich tingen, welks verpestende invloed aan allen bekend kan zijn, maar wegens de verdeeld heid der belangen zeer onvoldoende bestre den wordt. Er is thans maar één punt, waar- vanuit deze onze oervijand met succes kan worden bevochten, en de schadelijke in vloed van zijn binnendringen kan worden beperkt en dat is Goud a. Hoe komt nu het zout van de Zuiderzee naar Leiden? In droge tijden laat een pol der boezemwater in om het land den ge- wenschten graad van vochtigheid te doen behouden, en tevens te zorgen voor vol doenden waterstand voor de kleine scheep vaart. Is dit boezemwater brak, dan gaat dus het zout mede naar binnen, het water verdampt door de warmte, het zout echter niet; dit proces gaat door zoolang ab de droogte duurt met dat gevolg, dat het pol derwater, dat direfct invloed op de gewas sen uitoefent, een zeer hoogen graad van brakfieid kan bereiken en ook dikwijls be reikt. Dit nu is het geval o.a. in den Haar-; lemmermeerpolder daar de N.W.-, N.- cn N.O.-^eelen van de Ringvaart voortdurend vanuit het Noordzeekanaal geïnfecteerd worden. Het water van het Noordze.ekanaat, het stadswaler van Amsterdam en de Zui derzee zijn voor wat betreft zoutgehalte als één ie beschouwen, daar voortdurend com-»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5