Humor uit het Buitenland. V5 VOOR DE HUISVROUW. De Fondsenmarkt. Myabcer Pletersen: Waarom tan je zoq boos op den dokter? Mevr. Pietersen: Ik zei hem, dat ik me moe gevoelde en dadelyk vroeg by ros, m*n tong te laten zien. (Kasper, Stockholm)' Kinderjuffrouw; Eo, Dora, wat wil '.vandaag nn eens graag doen? jDora: Wees niet zoo dom, juf; boe ;kan ik dat nu weten, voor u me gezegd! licht, het nlei te doen? (LileX; O moes, Koop wat planten jran dien ywi recht worden. De doodende straal In de Oudheid. Een koning en z'n krijgsraad beproeven de uitwerking van het booze oog als doodeiyk wapen. (Punch) Je hebt me nooit verteld, dat Jan en Louise getrouwd ztfn. Getrouwd! Wie heeft je dat gezegd? Niemand. Maar gisteren zag ik ze in 3e comedie cn Jan hielp Louise met haar mantel a( te doen fMatinï >1 1 f »E H - tuigiv: dan kunnen z'n - iHumorlgt} Geen spiegelglas. Br ïija wel aardige meisjes In de badplaats maar ie doen zich niet op hun eoordeellgst voor door de gocdkoope vensters van de pensions. (Passing Sbovr) toon de andere gemeenten reeds lang hel salarisvraagsluk (er hand hadden genomen. Deze verhooging is loen zeer matig geweest, mede in verband mei heersehende malaise in Boskoop. Hel gaat nu om t G000 le ver halen op een klein aantal menschel), omdat ou eenmaal bezuinigd moet worden. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en .W, aangenomen met 8 legen 2 stommen. De Voorzitter antwoordt, dat hij eerst aan de orde stelt punt 10 van de agenda, t.w. het Voorstel van B. en W. om te besluiten tot vervanging van de centrale verwarming in bot gebouw der openbare school door een gasverwarmingsinstallatie enz. Mede in verband met dit voorstel is een schrijven ingekomen van de aldeeling Volksonderwijs in deze gemeente, houdende verzoek om geen besluit te nemen, dan na grondig deskundig onderzoek. Do beer Loef zegt de stukken te hebben ingezien en uit de rapporten die zijn over gelegd blijkt, dat de proefnemingen in an dere gemeenten met gasverwarmjng op de scholen van zeer jongen'datum zijn. Uit de rapporten meent spreker te moeten opmaken dat 't nu niet zoo heel erg bevalt. Spreker, vraagt of de centrale verwarming op de openbare school niet meer le gebruiken is. Jn bet eerst is daar erg mee getobd, maar nu werkt deze verwarming uitstekend, waarom nu verandering? De raming van kosten is 17000. Deze kunnen wel beter worden besteed, aangezien deze vernieu wing wel geen bezuiniging zal geven ook al wordt dit door B. en W. aangevoerd. Het is een proefneming, die gevaarlijk is. De beer Brand vraagt of hel een proefne ming is deze gasverwarming, omdat B. en W. er in bun voorstel van spreken, of is het een blijvend iels. Zoo ja, dan zou het wel licht beter op kleiner schaal geprobeerd kunnen worden, b v. in een der lokalen der Katholieke school, daar heeft men nog kachelverwarming, en bij de tegenwoordige centrale verwarming in de O. L. school is het onmogelijk hiervan een lokaal af le snijden. De heer Spruyt leest (usschen de regels door, dat de gasverwarming niet bevalt uit de overgelegde rapporten. Er zal een wijzi ging van het contract komen, hetwelk ge sloten is met het Ned. Herv. schoolbestuur, een voortoopige, met het recht van opzeg ging door het schoolbestuur. Voldoet de ver warming later niet, dan zegt het Bestuur liet contract op, en de gemeente blijft met de strop zitten. Voorts vraagt spreker, waarom de gas kachel, die indertijd op de burgemeesters kamer stond, verleden jaar heeft plaats moe ten maken voor een vulkachel. De heer Boekraad vindt hel onbillijk om gas tegen 7 cent per M3. te gaan verstrek ken, tegenover ben, die niet in staat zijn van dit goedkoepe gas le profiteeren. Hij schat de kosten cv,"/ alle scholen wel op f30.000. Ilij ziet het gebeuren, dat bij e.v. oleelrilicalic men het gas gaat verstrekken tegen verlies. De Voorzitter vindt het volkomen be grijpelijk. dat de raad cenigszins weifelend tegenover dit voorstel staat .Er zijn twee vragen, le. voldoet de gasverwarmiDg, 2c, zijn er linancieele bezwaren. Dat de gasverwarming voldoet blijkt uit de stukken, die zijn overgelegd. Van de 32 rapporten luiden er slechts drie eenigszins twijfelachtig, 23 zijn er gunstig. Wat beoogt het voorstel van B. en W., allereerst bezui niging, en anderzijds winst voor de gas fabriek. Er is gevraagd waarom niet een proefne ming op de Katholieke school. Hierop dit antwoord, wanneer de kosten voor verlich ting cn verwarming der openbare lagere school dalen, zal de uitkeering aan de bij zondere scholen ook minder worden. Bo vendien heelt men rekening te houden met het aantal lokalen, dat leeg komt le slaan, wanneer de wijziging van de Lager Onder wijswet haar beslag krijgt. De gaskachel op het gemeentehuis is indertijd verdwenen, omdat het gas toen 11 cent koslte. Dit geeft een verschil wanneer er slechts 7 cent voor behoeft betaald te worden. Krijgt men zoo als B. en W, ook bij punt 12 voorstellen gasverwarming op het gemeentehuis, dan behoeven geen extra uitgaven voor een con cierge gedaan te worden. Op het oogeablik gaat het gedurende de zomermaanden goed zonder concierge, maar bij het stoken van kachels zal hierin toch verandering moeien worden gebracht. Dit is niet het geval bij gasverwarming, Hetzelfde geldt voor de openbare school. Daar bestaat de luxe van een concierge. B. en W. treffen nu een re geling, dat deze verdwijnt, zonder dat de man er schade door lijdt, terwijl hel voor stel oen aanzienlijke bezuiniging aanwijst. Daalt de productie van de gasfabriek door eleclrificalie met 200.000 M3., zoodal het productiecijfer 700.000 M3. wordt, dat is den verkoop van 900.000 M3, waarvan 200.000 M3. legen minderen prijs te prele- rccren dan énkel die van 700.000 M3. Immers juist door de overproductie zal het gas geleverd kunnen worden tegen 7 cent per M3., terwijl toch een behoorlijke winst gewaarborgd is. Niettegenstaande deze verdediging kon het voorstel niet in goede aarde vallen. Er volgde nog een heel lange discussie, men verviel in herhalingen. En nieuw argument van de zijde der bestrijders werd "naar vo ren gebracht n.I. dit, dat juist door de gas verwarming op de scholen etc. de maximum productie der gasfabriek eerder zou zijn be reikt dan anders en men derhalve eerder voor het electriciteitsvraagstuk zou komen te staan, dan men wel verwacht. Dit werd eveneens door den Voorzitter be streden. De heer Brand diende nog een motie in, met de uilnoodiging de proef op kleiner schaal te probeeren, doch trok deze ten slotte in. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen met 7 legen 3 stemmen. De overige voorstellen werden in ver band hiermede van de agenda afgevoerd. Bij de rondvraag werden eenige onhetee- kenende vragen gesteld. Hierna stuiting, Donderdag had het dochterlje van Van O. alhier het ongeluk met haar rijwiel in den sloot aan de Zijde te rijden. Door een paar aldaar passeerende jongens kon zij gelukkig worden gered. De loeristcnvereeniging ,.Het b'onds- fcelang Noord- en Zuid-Holland" is voor nemens Zondag 29 Juni a s. Boskoop te be zoeken. Circa 500 personen zullen hieraan deelnemen. De aankomst te Boskoop is be paald op 11 uur v.m. Aan elke deelnemende vereeniging zal een oorkonde met herinneringsmedaille worden uitgereikt; bovendien zal door een medaille beschikbaar worden gesteld, voor de verst komende vereeniging, Het belooft een heele drukte le worden. Gevonden voorwerpen; 1 zwembroek, 1 badhandoek, 1 witte kiel. Inlichtingen te bekomen bureau politie van 2—3 n.m, Waddinxveen. Aan onzen plaatsgenoot den heer G. de Ruiter is door de boom- en plantenbeurs all. Rozencommissie te Bos koop een certificaat 1ste klasse uitgereikt voor een donkere sport van Miss Edith Ca- vell (Groen en tresvorming goed, bloem zeer gevuld, waardoor hot hart gedekt blijft, kleur donkerrood) en een certificaat lste klasse rose sport van „Miss Edith Cavell (Groei en trosvorming good, bloem weinig gevuld, kleur zacht rose met oranje-tint, valt niet spoedig uit), Een tweejarig kind van den tuinder S. viel in een moddersloot. De dienstbode, die het ongeval bemerkte, slapte kordaat in de sioot en zette het kind op het droge. Zij was evenwel niet meer bij machte zelf op den wal tc komen, zoodat haar eveneens hulp moest worden verleend. K e r k e I ij k b e 1 i c h t. Ned. Herv. Kerk- Zondag, voorm. 10 uur cn nam half zeven de heer Lyklema. Geref. Kerk; Voorm. 10 uur leesdienst; nam. 3 uur ds. Veder, van Gouda. Zwammerdam. Gistermorgen werd de eerste steen gelegd van de te bouwen nieu we openbare lagere schoot in den Tempel alhier. De burgemeester, die met de beide wethouders en den gemeente-secretaris op het terrein aanwezig was, hield daarbij een toespraak, die door den architect van het werk, den heer C. Zaal Azn. met eenige toepasselijke woorden werd beantwoord. Hierna werd door hem de eerste steen in gemetseld, met de voor dit doel versierde gereedschappen. Voorts werden nog steenen gelegd door de beide weihouders, den heer K. Edelman, raadslid uit den Tempel, den gemeente-se cretaris, het hoold en de onderwijzeres uer school, alsmede door den oudsten en den jongsten leerling. De schoolkinderen zongen een voor deze gelegenheid door het tioo.'d der school spe ciaal vervaardigd lied van 2 coupletten, terwijl tot slot door alle aanwezigen werd aangeheven ons z.g. Zwammerdamsche volkslied: Wij willen „Damme" houden, Ons oude Zwammerdam, enz. De prijs der melk is alhier met 1 cent per liter verhoogd en gebracht op 13 cent. De nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld in deze gemeente heeft bij besluit van 23 Mei de Koninklijke goedkeu ring verkregen. Met een gerust hart durf ik u nu wat ver- frisschende recepten geven. Eerst een paar slaatjes: eiersalade of kampersteur maakt u van hard gekookte eieren, die aan stukjes zijn gesneden en daarna vermengd met fijn-gesneden augurk jes, olie, azijn, zout en peper. Dit is zeer smakelijk als lusschengerecht of om twaalf uur bij geroosterd brood. Een andere: Neem 5 ons aardappelen, bij voorkeur muisjes, en een even groote hoe veelheid truffels (als u die in maderawijn kookt, worden zij bijzonder lekker); snijd deze truffels aan dunne schijfjes. Voèg er een eetlepel gehakte ravigote, wat zout, pe per en slaolie bij en roer alles in een kom door een. Wilt u deze salade aardig op doen, versier dan den rand van den seholel met uitgeholde wortelen en rapen, in elk waarvan u een aspergepunt steekt. Voor lomalensla neemt u groole, rijpe tomaten, die u in c.M. dikke plakken snijdt. Haal de pitten er uit. Leg de plakjes op oen vergiet en bestrooi ze met fijn tafel zout. Laat ze een uur lang uitlekken. Stapel ze dan op in een saladebak. Doe op ieder schijfje tomaat een snuifje witte peper. Be vochtig de salade met gelijke deelen olie en azijn. Laat ze zoo hen uur lang slaan. bpar nu en dan met dit vocht bedruipend. Dan wordt het een heerlijk frisch zomergerecht, ook geer geschikt om 's middags om vier uur bij de thee op te dienen op héél dunne meetjes, dun gesmeerd wittebrood. Kunt u nog asperges krijgen? Maak dan een asperge-salade. Snijd de koppen van den bos af (ongeveer 4 c.M. lang);' snijd er Uogmaal; 5n als u de rest ook ii dikwijls soeft die laai of houterig aan en dan moet U haar liever wegdoen), deel die dan in tweeën. Schil de aspergestukken (niet de koppen). Doe ze in koud water en kook ze gaar. Om te probeeren of zij gaar zijn, kunt u er in het midden een bindnaald in steken. Giet ze af en doe ze, als ze voldoende uit zijn gelekt, in een saladebak. Giet er wat azijn over en laat ze dan koud worden. Giet dan den azijn er weer af en maak er met een mayonnaise-saus (drie versche eierdooiers in een kom met 'I' theelepeltje zout en wal Engelsche mosterdpoeder) roer met een hou ten lepel de dooiers stijf voeg er 1 d. li. kokenden dragonazijn bij, blijf almaar roe ren; dan 3'/» d. L. fijne (afelolie toevoegen en blijven roeren tot de saus gebonden is), een lekker slaatje van. Een ansjovissalade is ook een heerlijk hartig hapje. Ontzoui 3 dozijn ansjovissen; splijt ze en haal er graat en vinnen uit Schik ze ruitvormig in het midden van een schotel. Wanneer u een klein, glazen schaaltje of wit porseleinen schoteltje om gekeerd in het midden zet, kunt u de ansjo vissen lot een bergje arrangeeren. Dat „toont" meer! Kook 8 eieren heel hard (tien minuten). Pel ze en bak dooier en wit, elk afzonderlijk, goed fijn. Hak vervolgens twee eetlepels peterselie en schik dit groen en het ei in vakjes of stralen om de ansjovis U krijgt dan dus om de andere een geel, wit en groen vak. Wilt u het nóg mooier maken, leg er dan 2 of 3 zéér fijn gesneden kropsalades omheen. En dien er desnoods een klein beetje mayonaise bij. D onlzout ansjovis door ze drie uur in het water te la ten slaan, welk water nu en dan ververscht moet worden. Daama laat u ze nog onge veer één uur in lauwe melk uittrekken. Verder kur.t u allerlei smakelijke vrueii- tentoetjes geven. Dat is gezond, voedzaam, vertrisschend cn voor de meeste menschc-h een groote lekkernij. Bijvoorbeeld een Bava rois met vruchten. Voor vier personen heeft u hiervoor noodig Kilo kleine, versche aardbeien of frambozen; 100 gram suiker; 'It citroen, 2 eieren, 15 gram gelatine, en 'It d.L. kirschwasser. Wrijf de vruchten door een 'i;n gazen zeef. (houd er l1/» dozijn van heel). Voeg er de 100 gram poedersuiker, het kirsch, wasser en het citroensap bij. Smelt de gela, tine in een pannetje het 'U d.L. water; roer met een houten lepel. Klop het wit ter, eieren goed stijf. Vermeng dit luchtig met het vruchtenmoes. Giet, terwijl u steeds blijf' roeren, de bekoelde gelatine er bij en roer er dan de 18 Ireel gebleven vruchten door. Doe dén bavarois direct in een mot olijf- of amandelolie bestreken vorm en laat hem zóó koud worden. Dit met olie bestrijken dient om te maken, dat de pudding gemakkelijk los laat. ,Maai den vorm niet le Vet, doch laat hem na het, bestrijken even omgekeerd staan om de, overtollige olie weg te doen loopen en be'. strijk hem dan van binnen met poedersui ker. Als de Bavarois koud is geworden, laat hij nu dadelijk los. Een smakelijke vruchtenvla maakt u op de volgende wijze: Neem 'It L. bessensap, 'It L. framb'ozensap, 8 eierdooiers, 2 heele eieren en 250 gram suiker. (Dit is voor acht A tien personen). Zet dit mengsel op het. vuur en klop het tot het dik wordt Dien het later koud op. Voor Citrosnvla heeft u noodig: (voor het zelfde aantal personen) 10 eieren, 300 gram- suiker, 4 citroenen en 3 d.L, rijnwijn. Roet dooreen: 2 heele eieren, 8 dooiers, de Sui ker, de wijn en het citroensap. Klop dit ook op hel vuur lot het dik is geworden en dien het koud op met bitterkoekjes of suiker wafeltjes. Een verrukkelijken drank (maar niet goedkoop!) Voor zomeravonden bereidt u al dus: klaar 400 gram suiker met 4 d.L'. wa ter op het vuur, (men doet hiervoor koud water op de suiker; kookt dit-op; giet dan een scheutje koud water in de kokende massa; schuim vervolgens de suiker goed af; dan krijgt men de geklaarde suiker, die zoo geschikt is voor limonades). Voeg er nu het sap van 6 citroenen bij, 8 d.L. witten wijn en 1 d.II. ouden rum. Laat dit meng, set half bevriezen in een bus met ijs er om heen zonder zout. Op die wijze krijgt u een heerlijke sorbot. U kunt er cok in plaats van citroen het sap van 6 sinaasappelen bil doen en de nerf (d. i. het geel van de schil) van één er van. In plaats van run) moe! u dan 1 d.L. Kirschwasser en 1 theelepeltje Karmijn er bij doen. Het wekt eenige verwondering, dat da Federal Reserve Board, die immers op 39 April j.l. het wisseldisconto van 4°P pCt. verlaagde, reeds thans weer lot een nieuwe verlaging, en wel lot S'/i pCt., over gaat Ongetwijfeld mceten aan een df-rge- lijke disconto-politiek gegronde redenen te® grondslag liggen, redenen, die wij hieronder in het kort zullen Aanstippen. De Amerikaansche geldmarkt konuier* zich reeds sedert lang door een '.oer.emewo geldmarkt, het gewone verschijnsel' na hoogconjunctuur, die op haar einde u »v lcopen en plaats maakt voor een depref Op da particuliere geldmarkt was het conto ln da laatsta maanden yoww® gedrukt, zoodat. wal de Federal He Board thans doet, ntals ar.ders is cao passing aan een bestaanden foes ana, zien van hal feil, dal de discontovoet laag is, torn he| Vèrsoliijngel S£ï 'S®"

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 20