No. 19711. VRIJDAG 13 JUNI Anno 1924 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws Van heden. LEIDSCH DAGBLAD PBUS D&R AD VERTE NTIENi 80 Ct». per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prfjt, Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Eaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80, i Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven J0 Cts. porto te betalen.' Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! vooi Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Na. 57055 Postbus No. 54 raUS DEZER COURANXi Toor Lelden pet 8 maanden Z2.8S, per week 10.18, Bulten Lelden, waat agenten gevestigd rijn, per week Thiii-ra0.18, Franco per post ƒ2.85 rH portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan -den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkl 18 tel. 1225 is Zaterdag ver krijgbaar HORSMAKREEL a f 0.12, TAR BOT a f 0.65 per pond en NIEUWE HARING a I 0.06 per stuk. N. C. DE GUSELAAR. Burgem. Leiden. 13 Juni 1924. Gemeen te-ar chief. Aan het verslag over den toestand van set gemeente-archief alhier gedurende het jaar 1923 onlleenen wij het volgende: De samenstelling der Commissie bieel ongewijzigd cn in die van liet arcluef-per- soneel had ook geen verandering plaats. Het 2 Januari kon de archivaris, mr. dr. J, C, Overvoorde, weder de gewone werkzaam heden hervatten en met een korle onder breking zich hieraan blijven wijden, voor zooverre zijn lijd niet voor liet museum „De Lakenhal" werd in beslag genomen. De Voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen, bijgewerkten catalogus der voor werpen vorderde meer dan andere jaren zijn aanwezigheid in hel museum en gat ook aanleiding lot verschillende onderzoe kingen in hel archief. Lie adjunct-archivaris ds. J. V. \erburgt rolgde enkele colleges voor de rechtsstudie ca zag zijn inspanning voorloopig bekroond 'door een mei succes afgelegd caüdidaats- ijiio.nen in de rechtswetenschap. De volon- lairc mej. A. E. Chavannes beëindigde, na «lhrachle stage, haar geregeld bezoek aan hot archief, ten einde zich geheel aan de itudie voor het examen voor archief-amb tenaar tweede klasse te wijden. De bewerking van het archief der Gede- mtcerden ter Dagvaart werd door den ar- hVsaris ten einde gebracht. De beschrijving Verd voorloopig afgesloten, in afwachting .van de mogelijk bij de bewerking van het secretarie-archief nog te achterhalen ver dwaalde stukken. De bescheiden werden volgens den voorloopigen inventaris inge deeld en zijn daarmede voor het onderzoek toegankelijk gemaakt. Daarna werd begon nen met de controle op de beschrijving van de linancieele bescheiden, waarhij spoedig bleek, dal deze controle van zeer ingrijpen den aard moest zijn. Alle door de twee laat ste adjuncten gemaakte beschrijvingen wer den door hem met de bescheiden vergeleken en zooveel noodig verbeterd en aangevuld. Dok de voorloopige indeeling moest herzien worden, waarhij bleek, dat hij deze afdee- ling verschillende stukken verdwaald wa len, die behoorden lot het archief van den Iresorier exlra-ordinaris, den voorganger van den directeur van gemeentewerken. Aange zien was te verwachten, dat ook omgekeerd imancicele bescheiden mot die van fabri cage of secretarie waren vermengd geraakt, b?3loot ik aldus de archivaris met de definitieve inJee'ing te wachten, totdat ook die afdcc-lingen voorloopig waren geordend. In verband hiermede werd met de beschrij ving van deze twee atdeelingen begonnen. Ten einde een overzicht te verkrijgen ran de voor- en nadeelerj van een systeem lot bewerking der in de notarieeie archie ven bewaarde aclen liet ik mej. Chavannes twee deelen van de protocollen van notaris .Van der Woert bewerken, waarvan de bc- s lirijving daarna door mij werd gecontro leerd. Zelf bewerkte ik daarna nog enkele deelen voIgen3 een eenvoudiger en minder iijdroovcad systeem, doch in heide gevallen »:lieen mij de2e bewerking, hoe gewenscht eok op zichzelf, toch nog lo lijdroovend, om lieraao thans meer algemeenc toepassing Ie geven hij de ook verder nog le verrichten 'neer spoedoiscliende werkzaamheden. Oe verschillende aanwinsten werden door "lij beschreven en op eenige verzameldcelen werden registers gemaakt, o.a. op vier dee- 'eo placcalen en ordonnantiën, 11581593, deels in origmali, deels in authentiek af schrift bewaard, en op twee deelen mei he mluiden betreffende de waterverversching, 15921711. Door den adjunct werd begonnen aan de «■schrijving van liet in 1923 in bruikleen ontvangen archief der Remonstranlsche Ge beente. Ook werden enkele'onderzoekingen "oor hen» ingesteld, waaronder een zeer tijd rovend onderzoek naar de voorwaarden, waarop vroeger de kelders onder de straat "nor liet stadsbestuur zijn uitgegeven. Onder zijn toezicht werd door den con verge het archief der weeskamer genum- "icrd en werden de bijlagen op de Iresoriers- 'seningen verder nog nagezien en in por- j "i'les opgeborgen. Hiertoe werden door vl" c"r'si''rge ongeveer 200 portefeuilles ^waardigd. Een gedeelte was aan het eind Jj' hel jaar nog in bewerking. J., vechlerlijk archief werd door den tra gcnumrnerd cn opgeborgen vol- den daarvan door mej. G. Breesnee ge- 4"jwltu inventaris. i-AiïLt""fhetiseeren en cgmtroleeren der d» tan dg hoofdkerken werd door den adjunct-commies W. P. van Rhijn voortgezet, voor zoover de verrichtingen voor de leeskamer hem daartoe tijd beschik baar lieten. Evenals in vorige jaren weiden daarbij de in de kerkelijke registers en in de overige daarop vervaardigde klappers ge vonden onjuistheden aangctcekend eu ver beterd De regeling van de tellers D, E, F, T en U der öocpfiches van de hoofdkerken k.vam gereed en de helft der letter V. Hierbij kon den 480 verkeerde le-boek-stellingen wor den verbeterd, die ontstaan waren door on nauwkeurige inschrijvingen. Vooral de let ters F, T, V en W gaven aanleiding tot veel verwarring. Het op-fiches-brengen der doop- en be grafenisregisters werd geregeld voortgezet, voor zooverre de verdere dienstzaken hier toe gelegenheid lieten. Door mej. De Nie werden 'de overlijdens- regislers over 16311655 bewerkt en door den klerk Staats de doopboeken der Waal- sche kerk over 16561661. Deze laatste kon zich hieraan slechts korten tijd wijden, daar hij een groot deel van het jaar werkzaam was bij hel opnieuw indeelen en nummeren van de in beschrijving gereed gekomen ar- cliief-afdeolingen. De adjunct-commies bleef belast met het I voorthelpen van de bezoekers en het toe zicht op de leeskamer; enkele kleinere ge nealogische onderzoekingen werden hem ter behandeling gegeven. Door den concierge werd, behalve het ge wone bindwei'k, een aantal portefeuilles vervaardigd. Verschillende deelen van het rechterlijk archief werden verhard en nage zien en alle aanwinsten voor de prentver zameling werden door hem opgezet. Voor de gemeente werden onderzoekin gen verricht betreffende den kelder onder de Sleenschuur Z.Z. bij de Hoogewoerd en dia aan ri 1 Breeslraal hoek Gangetje en aan de Breeslraat hoek Sleenschuur en naar aan leiding hiervan naar alle vergunningen voor kelders onder de openbare straat. Verder naar de Kennewegsteeg, een vergunning uit 1634 voor een regenbak bij een Huis aan de Breeslraal, de vrijwillige brandweer, de Luthersclie kerk, straatnamen, den slads- molen aart de Slaagslool, de Kattenlaan ln Voorschoten, het stadswapen, de geschiede nis der lichtfabrieken en zerken gevonden bij de verbouwing van een perceel aan de Vischmarkt. Bij de opgraving aan Den Burg, onder lei ding van dr. Holwerda, werd aan den archi varis en den directeur van Gemeentewerken opgedragen om namens de gemeente mede toezicht te houden op de onlgraving. Voor de resultaten van dit onderzoek wordt ver wezen naar het door dr. Holwerda hier over uit te brengen verstag. Door particulieren werden tal van inlich tingen verzocht of onderzoekingen gedaan betreffende nader in het verslag genoemde onderwerpen. Bij het jaarlijksch bezoek van den met het toezicht op de door het Rijk in bruik leen afgestane archieven belasten Rijks ambtenaar besprak jbr. Van Rheineck Ley- sius met den archivaris de mogelijkheid van hel alhier inrichten van een kringarchief. Naar aanleiding hiervan werd door hem een schrijven tot B. en W. gericht. Door aankoop, schenking en bruikleen werden belangrijke aanwinsten verkregen, door het verslag in bijzonderheden vermeld. Tegenover de aanwinsten vallen geen verliezen te vermelden. De uilvoering van het Teeds in het vorig verslag vermelde besluit tot overdracht der kerkelijke regis ters moest nog worden uitgesteld tot de vaststelling van een nieuwe inslruclie, waarvoor door den archivaris een ontwerp werd ingezonden. Aan de Leidsche Mode-Vakschool zijn geslaagd voor het examen leerares, mevr, C Babbelaarvoor coupeuse de dames A. Bremmer, 5V van Duin, A. Nauwens en J. Slijkhuis; voor cosluüaiène de dames W. Gocjee, N. Juifermans en L. Ileyne, Bij Kon. besluit is bevorderd bij den Rijksgebouwendienst tot bouwkundig amb tenaar tweede-klasse de heer H. J. Basl- meyer, thans hulpopzichter alhier. Bij Kon. besluit is benoemd, met in gang van 16 Juni, bij het reservepersoncet dor landmacht, bij liet wapen dor infanterie, lot reserve-kapitein bij zijn tegenwoordig korps de reserve-eersie-luilcnant M, A. A Steyns, van het 2de reg leeraar aan de Gem. II. B. S, voor Jongens, alhier. Gisteravond hield de Vereenigiug van Groothandelaren in Zuivelproducten alhier, onder voorzitterschap van den heer Is-, Le- man, in caté „Zomerzorg" een goed bezochte vergadering, om den loesland der Zuivel- beuvs te bespreken. Deze vergadering werd ook door den secrclaris van de Kamer van Koophandel, mr. Ivnibbe. bijgewoond. Uit de besprekingen bleek, dal men over de resuliaten over het algemeen wel tevre den was. Er werden plannen beTaamd om de deelneming nog grooter te maken. Be treurd werd, dat de winkeliers tot nog toe J niet meer van de Beurs gebruik maken. Wij vragen de aandacht voor een arii- j kei (in ons Tweede Blad van heden) van den heer B. F. Kranlz over „Hel water van I de Zuiderzee en dat van Leiden." In „Zomerzorg" had gisternamiddag de aanbesteding plaats, namens het besluur der Woningbouwvereniging „Ons Doel" van a. het bouwen van 35 beneden- en 35 bo venwoningen c. a.; b. het .houwen van 25 beneden- en 25 bovenwoningen c. a. aan de Roodelaan, Witlelaan en Pieter de la Court- straat. Ingeschreven was door G. Langendijk Jr., Hilversum, a f 199.990; b. f 146.100 (A f 197.900 en b. f 144.900 indien geen Leid sche werklieden noodig zijn); in massa a. f 196,200; b. i 143.400. A. J. Peters, Nijmegen: a 1208.760, b. f 149.300; in massa totaal f 352,000 (indien dispensatie 1206.780 en f147, 300). N. V. Zuid-Nederlandsche Betonijzer- maatschappij, 's-IIertogenbosch (voor beton werk alleen) A f 12.920; B f 9365; in massa f 22.000. A. Pli. Bles, Oegsigoest: A f 211,250; B f 148,750; in massa f 360.000. C. van Duuren, Rotterdam: A f 188.750; B f 134.900; in massa A f 187,550; B f 134.000. A. Joh. Oosterhof, Schiedam: A f 174.412; B f 124.581; in massa totaal f 296.993 (in dien dispensatie verleend wordt totaal f 296.493). Zwanenburg en van der Bent, Katwijk- aan-Zee: A f 210.000; B. f 145.800; ln massa totaal f 351.500 (voor A i 1000 min der bij dispensatie). N. V. Werninks Belonfabrieken (voor be tonwerk alleen): A f 12.600; B 1 9200; in massa totaal f 21.800. Holl. Maatschappij voor het maken van gewapend beton, Den Haag (voor betonwerk alleen): A f 16 240; B f 12.190; in massa: A f 15.400; B f 11.600. N V. Maatschappij De Zaan, Zaandam: A f222.600, B. 1 151.370; in massa tolaal f372.860: firma W. Splinter en Zoon (voor gewapend beton): A f 11.998; B f8.475 in massa totaal f20.473; L. van den Berg, Rot terdam- A 1 178.580; B 1 126.793; in massa totaal f 299.587(bij dispensatie A f 500 min der)J. Warnaar: A 1183.000; B f131.000; in massa totaal 1313.000; Firma L. A. Kör- pershoek, Rotterdam (voor betonwerk alteen) A f 16.920, B f 12.150; in maesa lolaal f28.490; W. van den Bosch, Dordrecht; A f209.000, B f 140.000; in massa A f206.000, B f 146.000; 'A. J. de Later en P. H. Meyers: 'A. f222.050; B. f 158.500; in massa totaal f 380.150C. M. W. van Emmerik: A. f 189.850; B. f 139.800; in massa totaal f329.650; P. J. Weyts, Bergen op Zoom: 'A. f 183.000; B. f 133.000- in maasfc totaal f 308 000Coüp. ver. tot het uitvoeren van arb. woningwerken, Rotterdam: A. flW.105; B. f 142.975 in massa totaal f 337.14Ó; P. Proper, Moerdijk (N.-B.): in massa f344.980, P. M. van Eecken en De Bruine, Amsterdam (voor betonwerk): A. f13.000; B. f9500; in massa f22.500; M. van der Velde en P. G, de Jong, Rotter dam: A. f207.890; B. f 149.890 (bij dispen- satie A. f 2000 minder)in massa: ft. f205.990; B. f 143.890. iWaar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. Door het architecten- en ingenieurs bureau Kraan, Groenewegen en Verwijs, al hier, is namens den heer F. C. de Groot, van Den Haag, op hel bureau van de Kamer van Koophandel plhier, aanbesteed: het bouwen van een winkelhuis met bakkerij op een ter rein aan de Regentesselaan, hoek De-Kem- penaer-slraat te OegslgeesL Het aantal in schrijvingen bedroeg acht. Bij de opening der inschrijvingen deelde de heer ICraan mede, dat de termijn van oplevering van drie maanden op vier maanden was gesteld en dat de begrootingssom f14.300 bedroeg. De inschrijvingen betroffen de gebouwen èn den schoorsteen apart. Ingeschreven werd door H. de Graaf, Voorschoten, f 20.750, de schoorsteen f 1200; Gebre. Van der Loo, Den Haag, f 17.650, de schoorsteen f 500; C. van Oosferom, Warmond, f 16.700, zonder schoor sle-m; Jac. Warnaar, Leiden, f 16.600, de. schoorsteen 1250; G. W. Proper, Leiden, f 16.195, de schoorsteen 1300; Zwanenburg en Van der Bent, Kalwijk-aan-Zee, f 16.190, schoorsteen f 140; H. van Daalen en Z. P. van Rooycn en Zirkzee f 15.270, de schoor-, steen 1200; C. de Vlieger, Den Haag, f 12.900, schoorsteen f 300. Ter gelegenheid van 'de „Ford-week" fieeft het Motorhuis aan den Stationsweg alhier een bijzondere etalage ingericht. Wij vestigen er de aandacht op. Hedenmorgen werd door zekeren Joh. H., uit Noordwijk, een koe ter markt alhier aangevoerd en te koop aangeboden. Het bleek echter, dat onder die gemeente van morgen een rund uit een weiland werd ver mist. De eigenaar, die lont had geroken, be gat zich ook Ier markt en vond zijn eigen dom terug. H. werd door de politie alhier gearresteerd en de eigenaar kon zijn koe. weder mee naar huis nemen. Dit is binnen betrekkelijk korten tijd de derde diefstal van vee uit de weide, alhier geconstateerd. Op 1 Juni is in het Gaigewater aan den Haagweg een witgeverfde boot drijvende aangetroffen. De veehouder Verboon heeft de boot .vastgelegd en daar kan de recht hebbende zich vervoegen om zijn eigendciöi tejrug te krijgén. - - Gisteravond werd de 17-jarige D. V., die op een rijwiel zat, aangereden door een auto. De jongeman kreeg geen letsel, doch het rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. De schade werd door den eigenaar van den aulo, dr. Max. Si., onmiddellijk vergoed. Verhooging van den accijns op tabak. ïn zijn memorie van toeliohting op het wetsontwerp tot veibooging van den ac cijns op tabak zegt de Minister van finan ciën, dab hij op aandrang van verschillende bij de tabaksindustrie en bij den handel in tabaksfabrikaten betrokken groepen is teruggekomen op zijn oorspronkelijke voor nemen, een verhooging voor te stellen tot 20 pOt. voor sigaren cn gekorven tabak en lot 40 pCt. voor sigaretten. Tot op ie- kere hoogte kon hij de vrees deelen, dat de productie door deze verhoogingen zoa teruggaan, en in verband daarmede hectf? hij zioh beperkt tot heffingspercentage, waarvan ©enerzijds een niet onbelangrijke verhooging van opbrengst mag worden ver waoht en anderzijds de industrie er van geen of althans slechts geringe nadeelon zal ondervinden. Een mogelijkheid, die niet geheel is uitgesloten, is, dat de verhoo ging van den sigarettenaccijns het gebruik van sigaretten eenigsrins zal doen afne men. Hiertegen zou echter kunnen opwe gen verruiming van. de vraag naar sigaren en waar in de sigarenindustrie in tegen stelling met de sigarettenfabricage alles door handenarbeid geschiedt, zou daardoor uitbreiding van werkgelegenheid in het leven worden geroepen. Yoorgesteld wordt thans een verhooging t-ot 15 pCb. van den kleinhandelsprijs be halve van dien van sigaretten, waarvan de accijns 25 pCt. zal bedragen. De Minister verwa-cht daarvan een hoo- gcro opbrengst van 9 millioen. Bedoelde opbrengst blijft ongeveer 6 millioen bene den het bedrag, dat dc Minister zioh oor spronkelijk voorgcstold had uit den ver hoogden tabaksaocijns te kunnen verkrij gen. In verband met andere voorzieningen op belastinggebied, die in vergevorderden staat van voorbereiding zijn, heeft de Mi nister gemeend, daarom voorloopig te kun nen berusten. Algeheel© vrijstelling van navordering op voorraden zou in hooge mate ongelijke oonourrentievoorwaarden scheppen tus- scbcn winkeliers. In het stelsel van den Minister is het den winkelier vergund go- durende 3 maanden na het in-werkig-tre de van de wet tabaksfabrikaten te verkoo- pen zonder dat hij don verhoogden accijns zal hebben te betalen. Na verloop van 3 maanden zal hij een voorraadsaangit^; hebben in te leveren en van de voorhan den zijnde artikelen der verhoogde accijns schuldig worden. De Minister komt voorts nog op het banderolle-systeom en zegt, dat er naar rijm overtuiging moeilijk con ander sy steem te bedenken is, dat, zonder tot on billijkheden aanleiding te geven, de schat kist een bate verzekert als thans wordt verkregen. Het is den Minister niet ontgaan, dat het aanbeveling zou kunnen verdienen de vigeerende wet in enkele opziohten te wijzi gen, in dien zin, dat strengere bepalingen worden gemaakt met betrekking tot het verkeer met ruwe tabak. Ijitussehen is hij van oordeel, dat bedoelde strengere maat regelen, die voor een deel ook zonder wetswijziging wel kunnen worden toege past, zoo lang mogelijk achterwege belmo ren te blijven. Voor het overige heeft hij zioh bepaald tot het opnemen van bepa lingen die verband houden met de voorge stelde verhooging. Aanvulling algemeens wet en gedistilleerd-accijns. Ingediend is een wetsontwerp, houdende aanvulling van de algemeene wei betreffen de de heffing van de invoerrechten en ac cijnzen en de wettelijke bepalingen betref fende den gedistilleerd-accijns. In dit ontwerp zijn krachtige maatregelen neergelegd ter beteugeling van de fraude met gedistilleerd. Tot dusver konden grensbewoners aan smokkelaars de gelegenheid geven hun la ding op een boerenerf of in een tuin neer te leggen totdat dezen de kan9 schoon zien die verder te vervoeren. Thans is een bepaling voorgesteld, welke op hel onvrij terrein aan die straffeloosheid een eind zal maken. Voorts i9 een slrafverscherping facultatief gelaten, doch het ls gewenscht den rechter gelegenheid te geven in ernstige gevallen gevangenisstraf op te leggen. Verder zal een nieuw artikel voorzien in de leemte, dat in het open veld of op den weg het neerleggen van goederen niet straf baar is. Een nieuw artikel heeft ten doel, den op slag van gedistilleerd in een pand. op een al dan niet besloten erf of op een ander be sloten terrein, daar waar deze thans vol gens de gedistijleerdwet nog ongehinderd kan geschieden, aan de verplichting tot dek king te onderwerpen. Voorts is het noodzakelijk', de mogelijk heid te openen om het vervoermiddel, waar mee de smokkelwaar vervoerd «trdt, Ver beurd te verklaren. BINNENLAND. De verdere behandeling voor de Haagsche Rechtbank van de malversaties bij den Zie- kenhnisbonw te Leiden. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op tabak. Wetsontwerp ter aanvulling der alge meene wet betreffende de heffing van de invoerrechten en accijnzen eu de wettelijke bepalingen betreffende den gedistilleerd- accijns. BUITENLAND. De iinkergroepen hebben Painlevé can- didaat gesteld voor het presidentschap van Frankrijk. De kansen van Donmergne zijn echter niet ongunstig. De Londensche spoorwegstaking is aan het verloopen. Te Dusseldorf is onderhandeld over ver lenging der Micnm-contracten. Het Witte Krnis. Naar aanleiding van de loopende geruch ten en berichten in de dagbladen deelt de directie van „Het Witte Kruis" het volgende mee: Toen hel tegen haar uitgesproken vonnis wegens overtreding van de Lolorijwet op 28 Mei jt. van kracht geworden was, kwam hel haar noodzakelijk voor, zich aan de opvalling van de rechterlijke macht te onderwerpen, Zij besloot het tegenwoordige bedrijf stop te zetten, om zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot een wettig en d"s ge oorloofd stelsel, waarbij met houders van nog niet uitgelote 5de-klas9e-coupons oen alleszins billijke regeling zou worden ge troffen. Reeds spoedig bleek, dat vooral van de zijde der Amslerdamsche hoofdagenten, hiertegen bezwaar werd gemaakt, waarop de directie op haar besluit terugkwam, ten einde de loopende loterij eerst gewoon af le wikkelen, hetgeen aan alle hoofdagenten in Nederland werd bekend gemaakt. Toen nu echter een week later de direc teur van het bijkantoor te Amsterdam om f 40,000 (liever f 60,000) kasaanvulling vroeg, hoewel hij volgens zijn rekening bij het hoofdkintoor, na uitbetaling van alle tot toen gelrokken prijzen en premiën nog over plm. f 87,000 kon bèschikken, kreeg de directie argwaan, en vermoedde, dat even als ook na den juslilieelen inval van 1914 was geschied, misbruik zou worden gemaakt van het feit, dat deze loterij de laatste vol gens het tegenwoordige systeem was. De directie besloot daarom, geen verdere geld- verstrekkingen aan de hoofdagenten te Am sterdam te doen en zulks le eer, omdat haar inlusschen van bevoegde zijde ter oore was gekomen, dal de heeren uit Amsterdam na deze loterij zelf een nieuwe Maatschappij zouden beginnen. Daarop heeft de directie het in sommige bladen verminkt opgeno men telegram, dat alleen de hoofagenlen ie Amsterdam betrof, verzonden. De mentaliteit van de hoeren kennende, vond de directie het verstandig, hij even tueel bezoek die hoofdagenten niet te woord te slaan vóór de bijeenkomst, waartoe zij waren uitgenoodigd, en kwam daarom niet op het kantoor. Zij was echter niet zoek, doch stond in geregelde verbinding met don adjunct-directeur, die op het kantoor aan wezig was. Zoodra de justitie le kennen gaf, met de directie een onderhoud te willen hebben, waren de directeuren present Hel bleek toen. dat men hij de justitie had 'geopperd, dat wellicht gelden der vennootschap, voor uilbetaling van prijzen en premvn noodig, zouden verduisterd zijn. De direct ie kon on middellijk het dwaze van die veronderstel ling aanloonen en verklaarde zich, hoewel geheel verplicht, nog bereid om een bedrag van f 200,000 be storten bij een bankinstel ling le 's-Gravenhage. Inlusschen worden reeds enkele weken geleden aan verschillende hoofdvertegen woordigers stukken volgens het oudo systeem toegezond-en, die bestemd waren voor verkoop aan het publiek vo >r de trek kingen tijdens de 43Gslc Staatsloterij. Het is de bedoeling dor directie, voor alle andere zaken gewcesl, den verkoop van die stukken aan het publiek le voorkomen Niettemin hebben de hoofdagenten le Am sterdam die stukken nog niet teruggestuurd. De directie noodigl de houders van 5de- klas9e-coupon3, die in de laatste weck der 435sle Staatsloterij getrokken zijn, uit, deze zorgvuldig te bewaren, ook voor zooverre zij met ee® niet zouden zijn uitgekomen. H.M. de Koningin zal zich bij de be grafenis v^n den Minister van Staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman doen vertegen woordigen door Z.K.H. den Prins der Ne derlanden.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1