WOENSDAG 4 JUNI Anno 1924 Officieele Kennisoevfmien. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. No. 19704. t PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. per regel. Bij regeiahonnement belangrijk lageren prij*, Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags ea Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. 1 Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending vaa brieve# Ï0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Oirectlo en Administratie 178 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57058 Postbus No. 84 PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.83, per week ..«inSKurf Ï0.18k' Bulten Lelden, waar agenten gevestigd gijn, per week SïftW.O.lSy Franco per post ƒ.2.85 rH portokouten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Visohmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.28 10.32, SCHOL a 10.13—f 0.31, SCHAR a fO.li, POON a fO.li, ROODE POON a (0.52, KABELJAUW a f 0.10—f 0.15 (ge- Jieele kabelj. a f 0.32), TONG a 10.85 per pond en NIEUWE HARING a fO.OG per s!uk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. Leiden, 1 Juni 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de .door den Minister van Onder-, wije, Kunsien en Weienschappen ingezon den stukken betreffende de voorgenomen plaatsing en in werking stelling van eenige machines en eleclromotoren in het Anato misch Laboratorium der Rijksuniversiteit aan den Rijnsburgerweg; Gelet op de artt. 6 en 26 der Hinderwet; Geren bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde stukken op de Secretarie do zer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op WOENSDAG, den lSden Juni e.k., des voormiddags te elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om ten overslaan van een Com missie uit Gedeputeerde Stalen bezwaren legen de voorgenomen plaatsing en in wer king stelling van de machines en electro motoren in te brengen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm .VAN STRIJEN, Secretaris.. Leiden. 4 Juni 1921 Prof. J. M. N. Kapieija. Mei groote voldoening is in de weten schappelijke wereld, en met name te Lei den, de benoeming van onzen stadgenoot den heer J. M. N. Kapleiin tot gewoon hoog leeraar in het Duitsch aan de Rijks-univer siteit, te Groningen vernomen. Ieder, die don heer Kapteijn kent, gunt dezen beschei den geleerde, die zich nooit op den voor grond heelt gedrongen en alleen door zijn buit agewone bekwaamheid de aandacht op ziel vestigde, deze onderscheiding. i e nieuwbenoemde hooglecraar werd den 8sl;n October 1870 als zoon van den eige naar van het destijds vermaarde instituut ,','oor voorbereidend hooger onderwijs Joh. Xapieijn le Sassenheim geboren. Aanvanke lijk voor boekhandelaar-uitgever opgeleid, betonde hij dit beroep gedurende een aantal jaren uit, trok zich laler daaruit terug, om io de Duilsche philologie te studceren, en volgde te dien einde colleges te Leiden en le Amsterdam, In 1907 legde hij het examen af ter verkrijging der middelbare akte voor Hoogduitsche faal en letterkunde. Daarna studeerde hij gedurende eenige jaren bij prof. dr. W. Streitberg, te Münster i. W., germa nistiek en vergelijkende taalwetenschap. De in dien tijd gepubliceerde verhande lingen over den aan den Gothischen Bijbel len grondslag liggenden Griekschen tekst makkie een methodisch onderzoek naar de Waarde van de Gothisehe bewerking der Paulinische Brieven mogelijk en geWenschl. De resultaten van dit door hem iDgestelde, uitvoerige onderzoek ziin neergelegd in zijr. geschrift: „Die Ueherselzunglechniek der gotischen Bibel in den Pauiinischen Brie fen," Van 1908 tot 1911 was hij werkzaam a's leeraar aan de Hoogcre Burgerschool' ie Enschede, daarna, tot 1919, aan het gym nasium er. do Hoogere Burgerschool alhier, «ier zette hij tevens aan de Universiteit zijn studiën voort. In December 1910 werd hij Li lector in de Duitsche (aal- en lederkunde aan de Leidsche Universiteit benoemd, welk amiit hij in Februari d. a. v. met een voor dacht: „Over stijl en stijlgeschiedenis der jjia-Duifsche epische poëzie (Leiden E. J y::' aanvaardde. Gedurende de jaren van wereldoorlog en daarna bewerkte hij o.a. 0 Engelsche en Amerikaansche vaklitera- ''J-'r voor het ...Tahrbueh der Indo-germani- ■■'yer Gesellsehatf". Om spoedig le verschij nt is een sedert jaren voorbereide critische 1 gave van den Middelhoogduitschen Ar- "fftaan „Wigaiois" van Wirnl von Gra- viaaere van zijn hand ter perse. Zij berust m vergelijking van alle bereikbare ïiti me' toePassinK ^er methoden a lekstcritietc. waarover het moderne plii- Au5')) onderzoek beschikt. Het eerste d" E behalve den tekst, een studie over v ^ahiedenis der overlevering en een om- V'|/- ct"asch opparaat bevat, zal ge- lilcrm door een tweede, waarin de 1,,,, t"::-u5t<irische problemen worden be is d iE?n ta'^hreid materiaal daarvoor p'f,r ,;n schrijver bijeer. gebracht. 4-i v:, hapteijn maakt sedert veie jaren al,,"' ™n do Commissie, belast met het Dat U1 examens voor de Hoogduitsche ft letterkunde M. O. akte B, Lezing van prof. dr. E. Baar. Voor de Philosophische Faculteit der Leidsche Studenten sprak gisteren prof. dr. E. Baur, uit Berlijn, over „Der Untergang der Kullurvölker vom Standpunkt der Biologie". Pas in de laatste jaren worden de theoriën der erilijkheidsleer op den mensch toegepast. Vele-overigens onbegrij pelijke verschijnselen uit de wereldgeschie denis worden van biologisch standpunt duidelijk. Zoo het feit, dat een hooge trap van cultuur slechts korten lijd wordt inge- nomen (Assyrië, Egypte. Oud-Hellas, enz. Wanneer men dit nader beschouwt, dan blijkt dat niet een beschaving ten onder gaat maar haar dragers het eerst. Omdat ellk volk zijn eigen, specifieke cultuur heeft, en deze niet kan worden overgeno men, sterft zij met haar uit. In de oude be schaving slechts een relatief dunne „Her- renschicht". Deze had de oorlogsdiensten te verrichten en stierf daarom uit. Boven dien had zij een veel geringer geboortecijfer dan de sla venstand (Proletariër, iemand die veel kinderen heeft). Reeds toen werden premieën gezet op het krijgen van kinderen, met hetzelfde negatieve resultaat van te genwoordig. Zoo sterft dus de heerscliende, leidende klasse uit, en noch de andere klas sen (meestal geïmporteerde elementen) noch andere volken zijn in staat de voor haar specifieke cultuur over te nemen. De uit- zondcring-China-hevestigt den regel. Van twee scherp gescheiden klassen wisselt hier de bovenste, heerschende, maar dit zijn de ruwe veroveraars, de beheerschte juist is het, die de cultuur draagt. Het kin deraantal bleef uit religieuze motieven groot. Ook wij zijn op een hoog beschavingspeil, en vinden dezelfde deze neralieverschijn- selen. Zullen ook wij te gronde gaan? Er is een groot verschil met vroeger. Onze cul tuurvolken zijn allen gemengd; er bestaan niet meer de sierko rasverschillen. Amerika Frankrijk, Duitschiand, enz verscliillen slechts in mengverhouding. Een bepaalde, specifieke beschaving kan dus gemakkelij ker worden overgenomen. Erflijke eigenschappen worden volgens de door Mendel ontdekte wetten vererfd. In de natuur doet de strijd om het bestaan echter de niet absoluut levensvatbare ei- genschapacombinalies verdwijnen Hoe hooger cultuur, hoe minder natuurlijke selectie. De wolf bloef een absoluut gedefinieerd ras, de hond vertoont een sterke differentia tie. niet levensvatbare soorten worden als curiositeit bewaard. Van onze tegenwoordi ge cultuurmenschén zou in den harden strijd orn het bestaan van den steenmensch zeker 90% zijn verloren gegaan. Niemand haast bezit geen erflijke gebreken. Niet alleen heelt de natuurlijke selectie opgehouden, er treedt een tegengesteld ver schijnsel op Hoe hooger beschaving des te "meer behoefte aan haar voorrechten en hoe meer men tracht zijn gezin kleiner te hou den. Helaas zijn het juist de vooraanstaan den; zij, van wie men de meeste kinderen zou wenschen, die de minsle hebben. Deze negatieve seleclie wordt on den duur nood lottig. De dragers der cultuur zijn slechts zeer weinig, de regeneratie mogelijkheid van het volk is slechts begrensd. Juist zoo sterven, de beste combinaties van erflijke eigenschappen uit. Ails men als in Duitsch iand en in Rusland den chaos ziet, de volksmassa zonder leiding, dan ziet men hoe weinig dragers er zijn. Dit is biologisch' le verklaren. In tegen stelling met de slaatvormers bijen, mie- rc is de mensch in invidualistisch, egoïstisch. Hoogstens heeft hij familie-in- siinclen. Nu beteekent juist iedere hoogere cultuur gemeenschapsleven, „socialisatie". Aanpassen hieraan is een zich losmaken van zijn naluur. dat slechts onder dwang ge beuren kan. Biologisch is dit een gevaarlijk verschijnsel. Als de enkeling ontbreekt, die dwingen, heerschen, kan, komt de chaos. Wal de toekomst op dit punl brengen zal, weten wij niet. Reeds nu zien de aüerbes- ten, met verantwoordelijksheidsgevoel. weer den plicht om zich voor! ie planten. Voorat in de jeugd verdwijnt het materialisme en komt nieuw idealisme. Van ingrijpen van den Staat, zoowel ne gatief (verbod tot voortplanting) als positief (geboortepremie, financieeie begunstiging van een groot kinderaantal) moeien wij niet te veel verwachten. Deze problemen moe ten in de cuHuurmenschheid bekend wor den. Wij hebben tegenover de nakomelings schap een ontzettend zwaren plicht. Veel te veel andere factoren spelen een rol bij dc huwelijkskeuze. De enkeling moet ver antwoordelijkheidsgevoel krijgen. „Jeder 1st der Schmied des Glückes seiner Kinder und seiner weiteren Naclikömmlingen". Kerkconcert „Snrsnm Corda". Welke hanen de toonkunst ook zal b'ö, treden, welke noviteiten ons nog gebracht zullen worden, deze kunst, die van Bach en Patestrina, zal altijd, door alle eeuwen heen, haar schoonheid behouden en wij en allen, die na ons komen, zullen ze blijven ondergaan, als een gebenedijde loutering en innige zielsverheffing. Zoo ook dezen avond. Het was zeer jammer, daf Anion van der Horst, die met een toccata van Bach het concert opende, niet de bescliikking had over een mooier orgel; want dan zou zeker lijk zijn grandioos, spel, zijn absoluut lïï- heerschte techniek, duidelijke stemvoering en kleurrijke registratie in dit.werk, meer tot zijn recht zijn gekomen. Behalve als so list was Anton van der Horst den ganschen avond een fijnzinnig begeleider van de twee andere solisten: Mevrouw Noordewier en den begaafden violist Francis Koene. Mevrouw Noordewier handhaafde haar ouden roem en zong wederom met juiste toepasselijke zeggingskracht en met alge- heele adeldom van haar rein charmeerend sopraan-orgaan; hoe etralend blijde was haar aria „leb ende behende mein irdisches Leben"; bioe onvergelijkelijk schoon klonk het oud-Duitsche lied „Benediclio Puerilis",J hoe innig teederlijk vooral hierin: „Ein gute Nacht, mein Kindeleinl Jesus soli ireundlich bei dir seinl"- Hoe wondervol waren haar pianissimo's gn mezza di voce. Francis Koene dia met zeer yeel toe wijding de obligaat viool-partijen bij de Bacli-aria's van mevrouw Noordewier speelde bracht ook nog een Lo-catelli- Sonate ten gelioore. Hierin vooral kon men weer opmerken, dat Koene tot onze beste Nederlandsche violisten gaat behooren. Be halve dat Koene een prachtigen, klankvol len toon heeft, i3 zijn spel doorlrild van groot sentiment, wat er vooral bekoring aan geeft; van de Lo-eateili-Sonale, din Koene met superieur stijlbegrip voordroeg, vonden wij het derde deel het meest te apprecieeren; mooi ook, opvallend mooi was hierin de registratie van Anton van der Horst; in het eerste deel vielen nogal eens ongelijkheden te constateeren; doch het is niet buitengesloten, dat de minder schoon» acustiek hier schuld aan had; zeer hinder lijk was dit ook voor het koor, waardoor do i'j van het overigens briljant gezongen# „G'lijk den grootsten Rapsak' als s' klon ken en daardoor op dezen zoo diep ernstigen avond even een komisch moment aanwe zig was. Het bleek welk een uitstekend koor wij in „Sursum Corda" bezitten en hoe ijverig en serieus het onder zijn genialen leider Hubert Cuypers werkt. De taak was lang niet gemakkelijk; vooral Psalm 134 van Sweelinck en de eerste van de 12 Imjsrope- riën van Falestrina stellen buitengewoon hooge eischen. Palestrina, die de sluitsteen vormde van het Irotsche gebouw der kerk muziek in Italië en deze voerde naar het hoogst bereikbare punt, heeft met deze lm properiën (die jaarlijksch nog op Goeden Vrijdag in de Sixlijnsche kapel worden uit gevoerd) een eeuwigen roem verworven; o, deze heerlijke Palestrijnsche kunst, dit fes tijn van klanken; dit stijlvol rhythmisch overnemen en opbouwen der thema's, als ten hemel wijzend en strekkend, dat liet ons denken doet, altijd weer, aan den ma- jeslueuzen bouw van een gothisehe kathe draal. Voor de uitvoering van beide werken niets dan lof; prachtig was de klankont- wikkeliing, vooral in het „Hagios alhanatos eleyson imasl Sanctus el immortalis mise rere nobis!" En wal moet 't Hubert Cuypers een zor gen gekost hebben, om het polyphoon zop uitstekend verzorgd te doen klinken. Onze grootste dank echter voor hot on volprezen Choral uit de Mattheus-Passion „O Haupt mit Blut umwunden". Men voel de hei, dit had Hubert Cuypers' liefde; hij schonk ons dit xijk aan nuanceering, met innige uitdrukking en diep gevoeld religieus sentiment; vooral ook leek ons deze inter pretatie de geheel juiste om hél a-capella- zingen er van; hoe veel indrukwekkender is Tiet, dan wanneer men het met begeleiding van orkest en orgel hoort. Kleine onzuiverheden en ongelijke inzet ten overtuigden ons weer van het onvol maakte op deze wereld. Overigens kan „Sursum Corda" met zeer veel genoegen op dit concert, een van de schoonste van dit concert-seizoen, terugzien. Tot lid van het Provinciaal Utrechlsch Genootschap van Kunsten en .Wetenschap pen zijn o. a. benoemd in de sectie letter kunde, wijsbegeerte en geschiedenis dr. C. Cohen, privaat-docent aan de universiteit alhier, en dr. G, Kloek?, leeraar aan het Gymnasium alhier; verder is nog benoemd tot lid door de Sreclie van het Genoolschap dr. F. d'Hérelle, conservator bij het instituut voor tropische geneeskunde van de universi teit alhier. Het bestuur van den Centralen Ouder raad heeft, in opdracht van de bij den Ouderraad aangesloten Oudercommissies, een adres van adhaesie gezonden aan het gemeentebestuur aan het adre3 van het be stuur van de Leidsche Zwemclub, houdende het verzoek, om aan de hoogste klassen der lagere scholen onderwijs in het zwemmen te verstrekken, -In Keï gymnastieklokaal aan de Pie- ferskerkgracht alhier werd gisteren een zeer geanimeerde ouderavond gehouden, uitgaanr de van de jongensschool voor U. L. O. De Heer Hdhma, hoofd dier school, Keette eerst de aanwezigen welkom en ging daarna over tot een beschouwing over de rapporten. Hij deed daarin uitkomen hoe de cijfers met zorg werden opgemaakt en aan dé minder goede extra aandacht werd gewijd. Ouders en ouderwijzers doen hun best de kinderen mee te krijgen, haar het lijkt wel of de 2lnËi{jie Kof linger. Koe m®r vermin dert. Gedeeltelijk is een streven om het den kinderen zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken daaraan de schuld; en verder andere factoren als bijv. de voetbal manie, die zich hoe langer hoe meer uitbreidt. Wij mogen gerust) waar het op werken aankomt, wat meer van de kinderen eischen. Wat meer contrdle van de ouders, het huiswerkboekje nazien en nagaan of alles goed gemaakt werd, zoo noodig met de onderwijzers ko men praten en overleg plegen, zijn noodig om tot verbetering te geraken. Eenige ouders deden een paar vragen "en opmerkingen, die door den beer Ilibma wer den beantwoord. In de pauze, die hierop volgde, was er ge legenheid om tussehen ouders en onderwij zers contact te krijgen, en werd dan ook ruim gebruik van gemaakt. -Hierna deed de voorzitter der ouder-com- missie mededeeling van ingekomen stukken en verleide o.a. de oprichting van een cur sus in het Pransch voor de leerlingen der 5de klasse. Tot slot had de lieer Hibma zicli bereid verklaard lantaarnplaatjes van Parijs en Versailles te laten zien. Hij vertoonde die, toegelicht met zoo'n prettige en tevens leer rijke causerie, op het applaus alleszins op zijn plaats was. Hartelijk bedankte de voorzitter dan ook namens allen den heer Hibma voor zijn aangename medewerking, waarna de goed bezochte en goed geslaagde ouderavond lot het verleden behoorde. Naar wij vernemen, is het 3Octo- ber-Zangkoor 1924 thans samengesteld met medewerking van de navolgende Zangver- eenigingen: Afd. Zangver. Mij. tot Bev. der Toonkunst, gemengd koor „Sursum Corda," R.-K. Oratorium Ver., Chr. Zaugvcr. „Con Amore", R.-K. gemengde zangver. „Pulchri Studio", mannenzattg ver. „Kunst na Ar beid", neutraal gemengd koor „Amicitia", en het Leidsch A-Capella-Koor. Voorts heb ben enkele leden van de Chr. zangvereen, „L.E.D.A.G.O.II." medewerking toegezegd, terwijl ook eenige particuliere personen zul len deelnemen. De eerste oeleningsavond zal worden gehouden op 10 Juni a.s. in de kleine Sladszaal, terwijl de verdere wekelijksche oefeningsavonden zuUIen plaats hebben in de groote zaal van het Nut v, k Algemeen. De Minister van Onderwijs brengt ter kennis, dut bet eohriitelijk gedeelte van het in 1921 af te nemen examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77b van de wel tot rege ling van bet lager onderwijs van 17 Angus tus 1878 hoofdakte op Donderdag Juli a.s. aal worden gehouden. Do mondelinge examens tullen op Woens dag 1G Juni d.a.v. aanvangen. De oouiuiissie, met het afnemen dezer examens bela-st, die te 's-Gravenhage zit ting zal houden, geldt o.a, voor de ge meenten in de iaspcctie Leiden. In de lieden gehouden vereenigde ver gadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoold-ingelanden van het Hoogheemraad schap Rijnland werd de rekening over 1923 goedgekeurd in ontvangst op een totaal be drag van f 843.721,91 en in uitgaaf in totaal 1651.515,02, aldus sluitende met een batig saldo van f 192.219,89. De kosten van het huishoudelijk bestuur bedroegen f 91.953,38, het bundergeld bracht op f 210.831,78. De Leidsche Kaartclub ,,Cilück auf' heeft de Haagsche Kaartclub geslagen met 2300 punten. Beide partijen speelden schit terend, de Hagenaars op den laaisten avond echter eeoigszins zwak. De beker is nu in banden van de Leidenaars. Naar aanleiding van het feit, dat hard nekkig het gerucht de ronde blijft doen als zou hier een geval van wurging zijn voor tkomen, hetgeen gemaskeerd zou zijn door z.g .zelfmoord, kan worden verzekerd, dat dit totaal uit de lucht is gegrepen. Door de politie wordt gewaarschuwd tegen zekeren zich noemenden Rensing, die een huis le koop aanbiedt, dan eenig geld ter leen vraagt en daarmee verdwijnt. Ook tracht hij op andere, oneerlijke wijze aan geld of goederen le komen. B.v. zoekt hij een kosthuis, doet zich daar eenige dagen te goed om dan zonder betalen heen te gaan. Tevens waarschuwt de politie tegen een vrouw, die lijfgoederen koopt, welke zij ge heel niet of gedeeltelijk betaalt, om dan het oude goed achter te laten met verzoek dit te brengen aan zeker adres, waarbij levens over het geld kan worden gedisponeerd. Aan dit opgegeven adrc3 weet men echter van niets l BINNENLAND. Tot hoogleeraar in de Duitsche laai- ea letterkunde aan de universiteit te Groningen is benoemd de heer J. M. N. Kapteyn, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Afscheidscollege van den Leidschen hoog. leeraar dr. W. Muller. d De malversaties bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis ie Leiden. Baron Van Voorst tot Voorst heeft ont, slag genomen als lid van Ged. Staten van Znid-Holiand. De exploitatie der spoorwegen: een onge veer sluitende rekening tegen 1 Juli 1925, BUITENLAND. In Duitschiand keert het kabinet-Mar* Stresemann onveranderd terug. De strijd om Millerand in Frankrijk steeda feller. j| Nieuw tumult in den Duitschen Rijksdag, Woningbouw en vrouwenkiesrecht in het Engelsche Lagerhuis. J Da vermiste 17-jarige R. Homburg is fe Haarlem door de politie aangehouden, naar hier gebracht en aan de ouders terug gegeven en weer verdwenen. Nader bleek, dat het vermiste paard van stalhouder Dieben gestolen is. Een van de daders is reeds aangehouden, De politie zet het onderzoek voort, Een 3'/>-jarig jongetje, II. R. is gis teren, toen het aan den Stationsweg de straat wilde oversteken, door een paard en wagen aangereden en aan oen teen ver wond. Een juiot passeerend geneesheer heeft bel kind geholpen, Een 7-jarig knaapje, J, B., liep bij het spelen gisteren aan den Maresingel tegen een fiets op, viel en brak het Imker-scheen been. Door- den Eerste-Hulpdienst is het ventje naar het Acad. Ziekenhuis getrans porteerd ter behandeling. Het strekt onzen neringdoenden mid denstanders tot oer, dat zij, den minder gunstigen economischen toestand ten spijt, den moed er in weten te houden, allereer ste voorwaarde om staande te blijven en den druk te boven te komen. Daarvan getuigen de herhaalde uitbreidingen van zaken, welke nten tegenwoordig kan waarnemen. De Janvos3ensteeg geeft daarvan een uitne mend voorbeeld. Hedenavond zal de heer M, Heemskerk, handelaar in fijne groenten en fruit, blikgroenlen en comestibles, enz., zijn gerestaureerde en belangrijk uitgebreide zaak heropenen. Men herkent er de oude zaak niet meer in. Wat is het front mooi geworden en wat doet de groote spiegelruit met de diepe etalagekast er achter goedl Rondom in den winkel zijn mede kasten aangebracht, die geheel gevuld zijn. Die belangrijke uitbreiding werd mogelijk door bijtrekking van een opgang, die naar boven leidde en een achter-benedenkamer. Aan dezs belangrijke vergrooting en verrui ming paart zich mede een in het oog loo py:', de verfaaiing. De timmerman Hoogstraten, in samen werking met den heer J. Warnaar, als met selaar, en den schilder M. Schoneveld zorg de voor een degelijke uilvoering. De electri- cien Van Rijn bracht de nieuwe electrische verlichting aan, terwijl de heeren Doeve en Groene wegen den even sierlijken als hygië. niscben granietvloer maakten. Bij zoo'n mooien nieuwen winkel behoo ren ook een mooie uilstalling éli een goede voorraad. Daarvoor zorgde de ondernemen de zakenman zelf. Aten kan de fijnste groen ten en de smakelijkste vruchten koopca tegen matigen prijs. Door de N.Z.H.T.Mij. werden in April j.l. vervoerd op de lijn van Scheveningen naar Leiden, Katwijk en Noordwijk 452,024 pers. (Verleden jaar April 389.561 pers.), en van Leiden naar Heemstede 42.999 pers. 92.016 pers.). De opbrengst van genoemde lijnen bedroeg respectievelijk 81.819,18 08.648.50s) en f 13.175,18 20.688,47*). Gedurende de eerste 4 maanden van dit jaar was de opbrengst in totaal respectie velijk f 2M.934.82Vj 250.919,56) en 48.748,65 72.215,OG Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 757 werkzoekenden. De schadeloosstelling van de Kamerleden. Men meldt uit Den Haag aan de „N.R.Ct." Het „Handelsblad" heeft kort geleden medegedeeld, dat de communisten en de sociaal-democrgten niet bereid waren, ge volg te geven aan het verzoek van het se niorenconvent der Tweede Kamer, om van Mei j.l. af 5 pet. van hun schadeloosstel ling als Kamerlid voorloopig niet te touchee ren. Naar wij meenen, is officieel dienaan gaande geen mededeeling aan het senioren convent gedaan. Als het bericht juist is (het geen inderdaad het geval schijnt te zijn), hebben de sociaat-democralen in deze zaak het advies van den leider van hun fractie genegeerd. "Mr. -Troelstra hoeft namelijk in de vergadering van de cl.ub-yoorzitlers het»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1