lieuw Feuilleton. MAANDAG Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het vo^aamste nieuws van heden. Ho. 19702. 1D'SO Bi wss& ^50^ PRIJS DEB ADVERTENTIE If I 80 Cto. per regeL Bij regelabonnemenl belangrijk legeren prij». Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Taterdags BO Cta., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van bileven •10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZEB COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per week Ï0.18Ü Bullen Ijlden, waar agenten gevestigd rijn, per week »fjrr >0.13. Franco per post 2.36 4" portokosten. pit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I Ons nienw groot Feuilleton, waarmede lij over eenige dagen een aanvang zullen paken, is getiteld: „ZONDERLINGE KAMERADEN" Kaar het Engelsch van Leonard Merrick. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel lisohmaikt 18, lel. 1225, is DINSDAG ver- rijgbaar SCHELVISCH a f 0,23f0,26, CHOL a f0:i3—10,26 en MAKREEL a 10,20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 2 Jiini 1924. Vijl-en-twintig-jarig bestaan van de afdeeling Leiden dei S. D. A. P. Zaterdag 31 Mei 1899 kwamen in bel eomalig Amsterdamsch Koffiehuis, Oude- ,ljn 92, eenige leden van de toen nog maar ijf jaar oude S. D. A. P. bijoen en richtten r een afdeeling op. Het wanen er maar tuigen en daarbij enkele studenten. Aan •n hunner, den heer C. H. Kelner, thans icraar aan de H. B. S. in Den Helder, is liet linken geweest, dat de thans vijfhonderd «Hellende afdeeling haar juislen ge- irte-datum te weten is gekomen. Dr. Ivet- :r 3chee® toen reeds accuraat. Hij toekende ■schillende data in een notitieboekje aan daar hij dit boekje had bewaard, diepte |j dezer dagen zijn aantecbeningen weder d: vergetelheid op en kon het bestuur [Wijden met den juisten avond der oprich- I Het spreekt van zelf, dat liet bestuur er in zijn schik was en deze gelegenheid ngreep om feest te vieren en oropa- rida té maken. |En zoo kwam hel, dal Zaterdag de roode van het Volksgebouw aan de Ileeren- cht wapperde en dat des avonds een lelijke bijeenkomst werd gehouden in de ote Stadszaal. Daartoe waren, behalve de leden met n vrouwen, verzocht geworden om zich te n vertegenwoordigen: het Partijbestuur, Partijgewest de Tweede-Kamer-leden er het district Leiden, de Federatie Den de aideelingen Hillegom, Katwijk, gslgeest en Voorschoten, de Leidsche Be- urdersbond, de Coöperatie „Vooruil", het ilksgebouw, de A. J. C. en alle vakvereeni- igen, bij den Bestuurdersbond aangesio- Bovendien waren uitgenoodigd alle vak- reenigingen, die rechtstreeks of zijdelings de arbeidersbeweging in verband tsaan, „De Stem des Volks", de muziekvereeni- .Nieuw Leven", ,.De Kleine Stem", d? Jneetvereenigmg ,,D. O. S.", de Onder- sorsbond, d? Politiebond en de Ned. Ver. Afsch. van Alcoholhoudende Dranken, nevens enkele personen, die in den loop r jaren zich voor de Partij verdienstelijk then gemaakt, waaronder ook de niede- chter dr. Kelner. De meeslen hadden deze uilnoodiging gebruik gemaakt. heer Schaper, die het Parlijhestuur vertegenwoordigen, zond in het begin den avond een telegram van verhinde- De zaal was met groen getooid en op het "urn, waarvoor het bestuur en een aan- genoodigden hadden plaats genomen, ['den eenige bloenislukken, vuurrood, wit doorslikt. del spreekt vanzelf, dat de opkomst vrij Ji was, al had de zaal toch nog veel meer aschen kunnen bergen. '«wel de aanvang was bepaald op «e zeven, duurde hel tot haltacW, eer "11:ziek van „Nieuw Leven" den avond "de met een opgewekten marsch, waarna i oorzitler, mr. D. A. van Eek, een ope- »"ede hield, waarin hij de aanwezigen ioni heette, in het bijzonder de verlegen- 'J"tigers van de verschillende corporaties. de mededeeling, dal de heer Schaper rC3 net bijwonen van de Parlijvergade- was verhinderd, vermeldde hij eenige ■tfatisohe gelukwensciien en een brief ii a wegens zierkte verhinderden secre- den heer Proos, die echter, zooals de ter opmerkte, goed vooruitgaat cn -'g zijn taak weer hoopt op te nemen. ging vervolgens de geschiedenis van «weinig na, schetste de moeilijkheden, d Oprichting te komen, en den te gen- welken de jonge afdeeling van bur- '5 J'tue.had te verduren, de teleurstel- njo the dikwijls het deel waren van de a'3i beweging waaronder hij met StL ranne,Joek noemde, omdat de t vn a"r'e'Jsbevolkiiig nog niet rijp i verlossing uit hun toestand v»„ jVcrnii; om vervolgens den op- eitnir afdeeling le schilderen, na de t ^T«n..het algemeen kiesrecht, wat üe kfniS? Algemeene Kamerverkie- 1918; 29 pot, der uitgebrachte gel-. De dige stemmen ten deel viel aan de Partij, terwijl bij de daarop volgende Raadsverkie zingen in 1919 de eandida'en der Partij 30 pet. van alle stemmen op zich vereenigde, zoodat zij 9 zetels in de Raadzaal, tot nog toe een vaste burcht voor dc bourgeoiesie, veroverde. Bij de invoering van het Vrouwenkies recht is dit getal wel met één leruggeloopen, maar door de meer intensieve propaganda onder de vrouwen wordt dit wel weder in gehaald. Voor de toekomst heeft spr. goeden meed en hij hoopt nog een groot doet der vol gende 25 jaren aan den strijd mee te doen, cn het zoo ver te brengen dat ook deze stad geestelijk en politiek door de S D. A. P. worde beheerscht. Daarom riep hij len slotte alle parlijgenooten en gestverwanlen op, om door solidariteit en toewijding en, zoo noodig, door persoonlijke opoffering, daartoe te geraken. Hierna stelde hij den feestredenaar, mr. M. Mendels, voor .ais scherpzinnig jurist en uit stekend Eersle-Kamerlid en herinnerde er aan hoe de heer Mendels voorat in de ecrsle jaren intens met de afdeeling heeft meege leefd, al hadden wij hem nog niet, toen de afdeeling hier werd opgericht en hij hier studeerde. Daarop speelde „Nieuw Leven" de Inter nationale die door de aanwezigen staande wc-rd aangeheven. De heer Mendels, met applaus ontvangen, erkende bij de geboorte der afdeeling niet te genwoordig te zijn geweest, maar dat is de lieer Van Eek ook niet, merkte hij ondeugend op. Wel heeft hij bij de leege wieg der afdee ling gestaan en is na de geboorte nog een tijdlang welwillend toeschouwer geweest. Toetreding was toen vooral een daad van per soonlijke overtuiging en mood. Men werd daarover met achterdocht cn argwaan aan gezien. Men moest met zijn burgerlijk ver leden en zijn omgeving breken en bracht zijn maalschappelijke vooruitzichten in ge vaar. Vóór hij ecliler dien slap deed, had hij de leer van hel socialisme reeds in zich opge nomen. Hij herinnerde er aan, hoeveel moeilijker het hier ging dan in vele andere dcelcn des lands, om hot als slaaf geboren wecf-prote- tariaat tot geestelijke ontwaking te brengen. Ook Hij gewaagde van enkele pionniers en noemde daarbij den uitnemenden Ant. Pan- nekoek, die later de sociaal-democratie heeft verlaten. Hij wees op de hoogtepunten en de inzin kingen, welke hij in de afdeeling heeft moe- gemaakt. Maar steeds heeft de afdeeling de bijzondere attentie getrokken, doordat zij in de te volgen tactiek dikwijls een afwijkend standpunt innam. Spr. neemt dit de afdeeling in liet minst kwalijk. Hij wilde wel, dat alle afdeelingen zich zoo ernstig met de gestie der Partij be zighielden, al waren zij hel dan ook niet met de partijtactiek eens. Na nog eens in herinnering te hebben ge bracht hoe eertijds liet proletariaat de stu denten bij hun optochten naliep en tot hun vermaak gloeiend gemaakte centen opraap ten, terwijl velen hunner thans welbewust de vaan der bevrijding volgen, wees hij door een vergelijking met do ramp van het kruit schip, toen er een ruïne ontstond, waarvan de rnenschen een plantsoen hebben gemaakt, er op, hoe de sociaal-democraten zieti tot laak moeten stellen, de ruïne, door het ka pitalisme veroorzaakt, te herscheppen tot een lustoord voor allen, daarbij in hoogeren zin de leus van het Studentencorps tot de hare makend: Virtus Concordia Fide3. Na deze zeer luide toegejuichte rede zang „De Stem de3 Volks" eenige nummers, waar na de heer Kctner een en ander uil de eer ste levensjaren der afdeeling vertelde en daardoor bij de ouderen herinneringen uit dien lijd wakker riep. Met waardeering sprak hij van den eersten voorzitter, den sigaren maker Brune; van een lateren Anton Pan- nckoek en van Van P>avesleijn en Knuttel, die nu geen medestrijders meer zijn, en ge tuigde van de tegenwerking, toen ook bij de arbeiders zelf ondervonden, en de weinige vrijheid van beweging, welke de overheid liaar gaf. Het onopgesmukt, eenvoudig woord van dezen spreker werd met belangstelling aan gehoord. Hierna spraken achtereenvolgens nog de hoeren Spronkers, namens hel Parlijgewest, Drees als voorzitter der Federatie Den Haag, Baart als vertegenwoordiger van den L.B.B., Van den Heuvel van de Coöperatie „Voor uit", Verweij voor de Leidsche afdeeling van den Cenlralen Ambl.-bond, Bosma voor de Vereen, lot Afschaffing van Alcolh. dran ken, Huysken3 voor dc afd. Katwijk, Ways- visz voor de Soc.-Dem. Studenienclub, Tjalsnia voor de Leidsche afdeeling van den Bond voor Ned. Onderwijzers en Van der Zeeuw voor „De Stem des Volks". De heer Van Eek dankte voor de vriende lijke woorden en de beste wenschen der spre kers en deeldo mede, dat na afwerking van het programma er voor de leden en genoo- digden nog gelegenheid was eenigen lijd ge zellig bijeen tv zijn in het Volksgebouw. Daarop werd gepauzeerd. Na de pauze vergastte de in deze kringen welbekende en gevierde heer J. Sternlieim uit Amsterdam de aanwezigen op een aantal voordrachten in ernst en luim, steeds met een schepje propaganda op den koop toe en voerde de Arbeiders-Jeugd-Cenlrale, onder leiding van den heer Bink, eenige volksdan sen uit, waarna „De Slem" dit gedeelte van den feestavond besloot met. „Vaandellied", „Eenheid" en „De Rooden roepen", alie drie nummers van Otto VV. de Nobel, Het was al laat in den avond, toen een deel der feestvierenden zieh naar het Volks gebouw begaf om er napret te houden. A.B.C.-boekjes en andere onde spel- en leeshoeken. Op den jongsten Ouderavond der Eerste Leidsche Sehoolvereenigir.g sprak dr. G, J. Boekenoogen over oude A. B. C.-, Spel- en Loesboekjes en de wijze, waarop oudtijds het spellen en lezen geleerd werd. Naast de A. B -bordjes (plankjes' met al leen de letters van het A. B. C.) was het eerste leermiddel, dat de kinderen in han den kregen, het Aberedarium of A. B. C.- boekje: een zeer klein, op perkament ge drukt boekje van 8 bladzijden, dat be halve een alphabet hel Onze Vader, het Credo en nog een paar gebeden bevatte. Een der bewaard gebleven drukwerken van Laurens Koster i3 zulk een Abeoedarium, en gelijk dit uit een ouden boekband is te voor schijn gebracht, zijn er ook van latere druk- ken van deze A. B. C.-boekjes fragmenten voor den dag gekomen, die bewijzen, dat deze' oudste leesboekjes nog tot in de 18de eeuw in denzeltden vorm op perkament wer den herdrukt. Het oorspronkelijk in het La tijn gedrukte Abecedarium werd in de 16de eeuw verncderlandscht, terwijl de R.-K. ge beden door de Protestanlsehe werden ver vangen. Daarnaast kwam weldra een Groot A. B. C.-Boek in gebruik, waarin het alphabet tn verschillende lettersoorten was afgedrukt en dab ook een bladzijde met letterverbindin gen (ab, eb, ib, ob, ub, enz,) bevatte, om het spellen te leeren, terwijl ook het aantal ge beden werd uitgebreid. Deze boekjes zijn be kend onder den naam van Ilaneboek, omdat op de keerzijde van den titel een groote haan is afgebeeld, al of niet in gezelschap van een paar schoolkinderen. Oude exem plaren van dit boekje zijn, voor de sterkte op dun bordpapier gedrukt, de latere op ge woon papier, en dikwijls hebben zij een perkamenten omslag. Naast de iD de gewone scholen gebruikte met Gereformeerden tekst, had men er ook voor Lutheranen en Katholieken. Ze zijn tot in de 19de eeuw in gebruik gebleven en in België nog niet in onbruik. Ook beslaan er vele omwerkingen en navolgingen, terwijl er in de 18de eeuw scherpe pamfletten in den vorm van hane- boeken zijn opgesteld. Sedert de 17de eeuw verschenen er echter ook meer uitgebreide Spelboeken, die uitvoe rige handleidingen waren voor het spellen en het gebruik der tellers en de teer der klanken. Zij verschenen onder den naam van Letterkonsl, Spelkonst, Trap der jeugd, enz. en bevatten dikwijls ook andere nut tige wijsheid. Over de geschiedenis dezer zo'.dzame boek jes en de vervormingen, die zij in den loop der tijden ondergingen, werden interes sante mededeelingen gedaan. Op het einde der 18de eeuw worden de A. B. C 's ook geïllustreerd, met vaak zeer fraaie plaatjes, en in het begin der 19de eeuw wint het aan schouwelijk onderwijs, waartoe reeds Come- nius den stoot gegeven had, meer en meer terrein; men denk? aan he'. Figuurlijk On derwijs van Van Heyningcn Bosch, aan Prinscn's Spa-a, aan de boekjes van Rijkena. Na het spellen kwam het leeren tezen. Wat las men oudtijds op school? Al wat voor de hand was: de „Oprechte Haarlem mer" incluis; ook brieven en schrifturen, om liet geschreven schrift te leeren ontcijfe ren. Maar vooral ook boeken; zoowei toe vallig voorhanden? als speciaal voor de schoolkinderen gedrukte. Onder deze.laatst? waren voorat in trek een aantal uit den Bijbel overgedrukte bij- belsclie verhalen als: De Historie van Adam, Noach, Abraham, Lot en Isaac, ver halende alles, wat haar door de besliennge Gods, zo in voorspoed als in tegenspoed, is overgekomen; zeer nut om van de jonkheid in de schoten gelezen te worden. De Historie van den Coninckhjcken Propheet David, De Historie van Joseph, Samson cn Jonas. Alles na de nieuwe oversetting? gesteld en door den drukker met vete houteneden versierd. Deze schoolboeken werden zoowel met go- tliische letter als met de zoogenaamde civi- Iitë-letler (die het 16cte- en 17de-eeuwsche geschreven schrift nabootst) gedrukt, om de iinderer. in den gewonen druk als in de schrijfletter te oefenen. Daarnaast zijn stellig ook historiën als die van de Heemskinderen en van Blancefleur vaak reeds door de schooljeugd gelezen, en gaf men hun ook boeken over de vader- landsche geschiedenis in handen. Veel op gang maakte de Nieuwe Spiegel der Jeugd of Fransche Tiranny; zijnde een kort Ver haal van d'Oorsprong en Voortgang dés Oor- logs 1072, waarin een vader aan zijn zoon de gruwelen, door de Franschen te Bodegra ven en Zwammordam bedreven, met niets verzwijgende uitvoerigheid vertelt, en dat niettemin zeer nut en dienstig geoordeeld werd om in de scholen geleerd te worden, en tot in de 19de eeuw als lesboek in gebruik bleef. Bij net leesonderricht namen ook de brie venboeken een voorname plaats in. Het oudste daarvan is uit het einda der l&ds eeuw en werd door Heyman Jaeobi opge steld. De titel luidt: Ghemeene Seyndtbrie- ven, seer profijlelijck voor de Ouders, Mees ters en Kinderen, om te leeren Brieven dich ten ende oock .wel te les en ende entente! ick te schrijven. Herhaaldelijk gemoderniseerd bleef het eeuwenlang in zwang, maar de een eeuw jongere, vernieuwde en meer op de praktijd gerichte Zendbrieven van B. Hakvoort hebben het boekje van II. Jacobi een zware concurrentie aangedaan: het aan tal drükken, dat hiervan beslaat, is legio. Deze leerboeken zijn een navolging en uit breiding van liet uit het midden der 166de eeuw dagteekenende Materie- en Titel- boeexken. Naast deze ouderwelsche leermiddelen komen dan tegen het einde der 18de eeuw onder invloed der Duitsche paedagogie meer moderne leesboekjes in gebruik. Ook de Mij. tot Nut van T Algemeen maakte zich door het bewerken van schoolboeken verdienste lijk. Uit den inhoud zie! men den nieuwen tijd; men leze bijv. de Wijsheids- en de levens-regelen achter het Schoolboekjen van Nederlandsche Deugden (1788). Een aantal der leesboekjes uit dezen en lateren tijd werden daarna nog besproken, zoo ook Anslijn's Brave Hendrik. Gewezen werd ten slotte op het opkomend streven naar ver standelijke opvoeding, dat meer en meer in de leerboeken tol uiting komt. Een ze_er interessante tentoonstelling van merkwaardige spel- en leesboekjes, van den ouden tijd lot het begin der 19de eeuw, die een volledig overzicht gaf van het wezen dezer thans meerendeels uiterst zeldzame drukwerkjes, strekke tot toelichting van het gesprokene. Zij waren afkomstig uit de col lectie van den spreker, die bovendien een curieuze verzameling van oude prenten boekjes me! geïllustreerde A. B. G.'s had tentoongesteld. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, predikant bij do Ned.-Herv. Gem. alhier, heelt gisteren voor het eerst na zijn langdurige en ernstige ziekte een godsdienstoefening dier Gemeente bijgewoond, en wel gisterochtend in de Pie terskerk, waar voorganger was dr. D. Plooij. De lsle luitenant C J. Schouten, van hel Ce reg. veld-arlillerie alhier, is te Utrecht gedetacheerd tot het volgen van een cursus in den verbindingsdienst bij het regi ment Genietroepen. De agenten-recherclicur 1ste klasse B. Impolmans en J. de Boer zijn met ingang van 1 dezer bevorderd tol brigadier. Zooals wij verleden week meedeelden zou onze stadgenoot P. J. Uljee, emballeur bij de firma A. van der Bijl, Noordeinde 4. gisteren den dag herdenken, dat hij 25 jaar in deze branche werkzaam was, waarvan vele jaren bij deze firma. Gisteren 1e elf uur werd de jubilaris met zijn vrouw per aulo van zijn woning afgehaald en ten huize van den heer A. van der Bijl ontvangen, waar een dochtertje van den patroon aan de vrouw van U. een bouquet aanbood. Daarna werd da jubilaris- achtereenvol gens toegesproken door de drie patroons waaronder hij gewerkt heeft, nl. door zijn tegenwoordigen patroon, den heer Bijl, en de hecren A. Schravendijk, waarbij hij acht jaar werkte, en A. van der Bijl Sr., waarbij 11 jaar in dienst was. De tegenwoordige pa troon en den heer A. van der Bijl Sr. over handigden hem een enveloppe met inhoud, terwijl hem door den heer Schravendijk een plant in koperen bak werd aangeboden. Verder werd door den oudste van het perso neel namens het geheele personeel een rook stel aan den kameraad ten geschenke ge geven. Al de heeren waardeerden zeer de pres ta lies van den jubilaris, wirns hulp bij ver huizingen door de belanghebbenden steeds op bijzonderen prijs werd gesteld en gaven daarvan in hun toespraken blijk. Doc-h hiermede bleef het niet Van den Bond van Meubeltransport-ondernemers, ge vestigd te Nijmegen, verkreeg de heer U. ter herinnering aan dezen dag een verguld zilv. medaille, mede vergezeld van een enveloppe. De jubilaris was zeer onder den indruk van de huldiging en liet in zijn antwoord uitkomen, dat hij niet alleen zijn plicht heeft gedaan, maar dat ook zijn opvolgende, patroons voor hem altijd goed zijn geweest. Daan-oor zeide hij hun thans hartelijk dank, alsmede voor de geschenken heden door hem ontvangen. Na nog eenigen tijd ten lniize van do firma Van der Bijl gezellig te hebben door gebracht, werden jubilaris en zijn eclitge- noote weder per auto thuis gebracht, om verder den dag in huiseüjken kring door le brengen. Zaterdagavond herdacht de Ontwikke ling;- en Onlspanningsver. der S. L. F., „De Leyde Spelers" in „Zomerzorg" haar vier jarig beslaan. In intiemen kring van leden, donateurs en enkele geoodigden opende d» voorzitter met een hartelijk woord dezen feestavond en reikte aan mej. Van der Meer de zilveren medaille van het eerelidmaat schap uit Gezellig werd de avond verder doorgebracht en het duo Le Feber en Kok vermaakte de aanwezigen door zijn voor drachten, terwijl, ondanks de warmte, ook werd gedanst. Men keerde tevreden na dit jaarfeestje naar huis, toen het al laat in den nacht was geworden. Zaterdagavond hield de Jeugdgroep van Dierenbescherming haar zesde vergadering. De leider opende de vergadering, die, on- BINNENLAND. De Bond van R.-K. Rijkskieskringoiga» nisaties heelt het ontwerp-kiesrcglemsnt aangenomen. Er ia een NederlandachPoolach handel»» verdrag tot atand gekomen. Motie van den Bond van Arbeider»* woningbonwvereenigingen Ernstig anto-ongelnk te Nijmegen, BUITENLAND. Poincarê thans demissionair. Het linirscht blok eisclit anoniem ook het heengaan van president Millerand. In Duilschland nog geen oplossing van de regeeringscrisis gevonden. Moordaanslag op Ooatenrijk's bondskan selier Seipel. China erkent de sovjet-regeering. Noodlottige brand in I03 Angelos. dank3 liet mooie weer, goed bezet was, met een kort woord. Hij herdacht liet droevig heengaan van oen der beste leden, welk bericht hem en de overige loden zeer had getroffen. Het hoofdpunt van dezen avond was do nadere bespreking vin den aangekondigden gezamenlijken tocht door de Katwijksche duinen, welk plan zeer werd toegejuicht. Op een der Pinksterdagen zal deze plaats heb ben en een uitvoerig programma werd uit een gezet. Ofschoon dit plan wel eenigszins valt uit het kader van hetgeen de Jeugd groep van Dierenbescherming beoogt, i3 dit plan toch te? 1e juichen,daar het contact der leden onderling hierdoor nauwer zat worden aangehaald. Na deze besprekingen werden nog eenige punten behandeld over daadwerkelijke die renbescherming en juist in verband met dezen uitdrukkelijk er op gewezen de jonge katjes toch niet alien bij de moederpoes te houden, maar op zachte wijze te dooden, hoe hard het ook moge klinken, 1e verdrin ken in lauw water, hetgeen voor de arme dieren verre te prefereeren is boven de ellende van liet zwerversbestaan, waartoe zeer zeker vele gedoemd zijn. Nadat nog eenige vragen werden beant woord, 3loot de leider de vergadering. Zaterdagnamiddag werd door den architect den lieer M. C van Straten alhier, in „Zomerzorg" aanbesteed het houwen van vijl woonhuizen op een terrein aan de ge projecteerde Morschkade, hoek Kampong Makassarstraat, voor rekening van de N.V, „Rijksdorp". Het aantal inschrijvingen bedroeg r.egen, n 1. van M. van Elshout, Wassenaar, f42.850; A. de Vrind, Leiden, f41 500; K. van d?r Plas en G. van Rijn, Kaiwijk-ann- Zee, f37.750: J. Warnaar, Leidc-n, f36.945; A. J de Later en P. M Meyers, ï/dden, f36 325; J. Harteveft en Co., I.-iden, 135.555, Van Zwanenburg en Van der Bent, Katwijk-aan-Zeo, f 33.500, C. Oosterom, Warmond, f33.000; Gehrs. Ransdorp, Haar lemmermeer en Lissc, f 28.681. Omlrenl de opeenhooping van vaarlui- gen (waarbij ook nog booten met lammeren uit Texel) op Hemelvaartsdag, in den Rijn voor Sriirijversbrug deelt men on3 nog het volgende mede: „Het was er werkelijk een in-lreurige toesland, maar aan wie de schuld? Vanwege de Provincie is er in het Rijn- Schiekanaal voor het bedienend personeel dier bruggen eerst beperkte (toen werden de bruggen nog enkele uren in den namid dag geopend) en later algeheele rust op Zon- en feestdagen ingevoerd. Hel is niet vreemd, dat de Leidsche brugwachters (oen ook op die voorrechten aandrongen, welke zij verkregen. Doch nu komt de fout. De Provincie liet n.l. voor haar bruggen in den Rijn, het Aarkanaal, enz. de Zondags dienst bestaan, terwijl de bruggen in de Ringvaart en de Spanjaardsbrug (gepacht door een particulier) ook nog altijd op Zon en feestdagen worden bediend, zoodat het niet anders kan of de vaart moet hier voor Schrijverahrug vaslioopen. Om begrij pelijke redenen kan men nu moeilijk éón of meer bruggen op Zon- en feestdagen voor éën of twee bepaalde reedorijen open stellen. Om dus dergelijke wantoestanden voor taan te voorkomen, zou men óf te Lelden weer Zondagsdienst moeten invoeren óf da Provincie zou do sluiting van al haar b r u g g e n op Zon- en feestdagen moe ten bevelen en zich niet tót enkele bepalen." Die tweede maatregel lijkt ons allesbe halve verkieslijk, daar do geheel? vaart daa gesMten zou zijn. t

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1