jo. 19697. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 Mei. Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. v Het mooie weer komt Koopt'n Burgers EM. Superbe GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. ET PLEEGKIND VAN DE DRIE CELIBATAIRS. I. salarisverlaging van hst Rijkspersoneel. Hei A C/0. P. (Centrale van den Cen- •alen Nederlandschen Amblenaarsbond, de [ederlandsehe Bond van werklieden in verheids-]. ns'. en den Bond van Neder- __indsche Onderwijzers) heeft Zaterdag ver- iderd. Besloten werd, dat onmiddellijk na e uitbetaling der salarissen over Mei de ris orjanisalis den Slaat zullen doen dag- aarden tot uitbetaling van het volle be- rag. Voor da onderwijzers zullen een of ieer gem i.tebesturen worden aangespro- sn. Omlrc.it een en ander zal nog nader rerleg worden gepleegd met mr. Mendels Amsterdam, die voor de drie organisalie3 il optreden Het dagelijksch bestuur der Cenlrale van ereenigingen van personeel in 's Rijks jenst heeft dc ten aanzien van de salaris- erlaging aan te nemen houding besproken, geslote. erd, dat de Centrale voor de j bij haar aangesloten organisaties en voor e indiridueele loden collectief een voorbe- oud van alle aanspraken op een hoogcr Üaris dan bet per 1 Mei 1924 geldende il maken. Desbetreffende instructies zijn in de or. i saties verzonden. Te Utrecht is de cenlrale groep Rijks- irsoneel van den Ned. R.-K. Bond van ,-erheidspersoneel „St.-Paulus" in vergade- Dg bijeengekomen ter bespreking van de onvoorst door de Regeering bij de immisiie-D. Wilde ingediend. Deze vergadering stond onder leiding van bondsvooiziller L. F. Guit. tlil de besprekingen bleek, dat de loon- jorslellen ernstige ontstemming onder het [ijkspersoneel hebben leweeggebracht. Van eer dan één zijde werd opgemerkt, dat Ike ingrijpende maatregelen niel van een rislelijke regeering verwacht werden. Op October van dit jaar zullen dc Rijkswerk en reeds een loonsverlaging hebben on- irgaan, varieerend van [5 tot f ll per eek. Het voorstel om den kinderbijslag toe kennen lotdal de kinderen 18 jaar oud ge- irden zijn, en dezen maatregel alleen toe passen op de werklieden, werd algemeen [gewezen. Ten aanzien van dc loonen voor het vol- assen personeel werd besloten, hierover in commissie-De Wilde niet in overleg te den. De voorgestelde bedragen zijn van en aard, dat overleg hierover onmogelijk erd geacht. Voorts hield de vergadering zicli bezig et hel bespreken van de positie, waarin :t Rijkspersoneel door de Regeering wordt ■bracht. Het vertrouwen in de Regeering, werd gezegd, daalt met den dagi zeer l schade van de gezinnen wordt voor het ijkspersoneel telkens opnieuw vermindo- i» van positie ingevoerd. Algemeen was de vergadering van mee- og, dat én van de Regeering én van do ,-K. lkamertraclie mag geëischt worden, t de maatregelen, in verband met den al- meenea economischen toestand ie nemen, onevenredig en daardoor onrechlvaar- op het Rijkswerkliedenpersoneel mogen ikken. De Regeering heeft te bedenken, wegens het missen van liet stakings- :M het personeel recht heeft, van de Re- tring te eischen een rechtvaardig loon en ïlsposilie. De vergadering sprak vertrouwen uit in leiding en sprak den wensch uit, dat op ardige wijze naar builen moet blijken, onder het R.-K. Rijkspersoneel zeer era- se ontstemming heerscht over de aange- digde maatregelen. De bezuiniging op het Lager Onderwijs. Aan de Memorie van Antwoord aan de reede Kamer betreffende de wijziging der erplichlwet en Lager Onderwijswet 1920, bet volgende ontleend: Bezuiniging van voldoende beteekenis is ïchts te verkrijgen, wanneer naast verla- E van de wedde der in dienst blijvenden, l getal onderwijzers, dat thans nog im 33.000 bedraagt tot ongeveer 26 A duizend wordt teruggebracht. Dat de iiiister, om hiertoe te geraken, niet aan- mds greep naar het voor de hand liggend iddcl om bet getal leerlingen per onder ijzer nog veel sterker te verhoogen, is, na l Jiet onthaal, welke zijn eerste bezuinigings maatregel op bet lager en middelbaar on derwijs vonden, duidelijk. Hij heelt toen ge meend inkrimping te kunnen bereiken door het leerlingental te beperken (verhooging ,van den leeftijd van toelating) en geleide lijke vervanging in de lagere klasse van de volledig bevoegde onderwijskrachten door lager te salarieeren zoogenaamde „hulpon derwijzeressen". Deskundigen op dit gebied zijn het onderling niet altijd eens. Het eer ste Yoorloopig Verslag der Kamer heeft hem ecbler duidelijk gemaakt, dal deze midde len weinig instemming vonden en dat men het dan nog beter oordeelde tot den bij de „technische herziening" zóó fel bestreden maatregel van vergrooling der klassen terug te keeren. Wil men hem nu een verwijt er van maken, dal hij aan dezen aandrang van de Kamer gehoor gaf, dan zal hij dit verwijt dragen, mils het van den aanvang af ge stelde doel, t.w. een afdoende inkrimping van hel getal onderwijskrachten, verkregen wordt. De Minister zal de intrekking van hel K. B. betreflende den loelalingsleeflijd be vorderen, mits de thans aanhangige bezui nigingsmaatregel onveranderd worde aan genomen. Ditzelfde geldt natuurlijk ook ten aanzien van 't denkbeeld lager bezoldigde hulponderwijzeressen aan (e stellen, alsmede omtrent slopzelling van de uitbreiding van hel getal lagere scholen, welke dan tevens komen te vervallen. De bezuinigingen daar entegen, te verkrijgen op het schooltoezicht, op de examens, op de opleiding, enz, staan hier buiten. Bleven de salarissen onveranderd, dan zou de nieuwe schaal van art. 28 leiden lot een totale uitgave voor 28.419 leerkrach ten van f 75.992.820,17. Bij dit totaal bedrag is dc verlaging der jaarwedden nog builen beschouwing gela len. Die verlaging zal evenals voor de ambtenaren in staatsdienst gemiddeld 10,5 pCt. beloopen, mei f 12,532.182,33. Er rest dan een eindcijfer van f 03.420.437,04, hetwelk vertegenwoordigt het totale bedrag der jaarwedden volgens de komende salaris regeling van het aanlal leerkrachten, ge baseerd op de schaal van de voorgestelde wijziging van arL 28. De llians aanhangige herziening zal, af gezien van de verlaging der jaarwedde, on geveer 8'h millioen besparen, zoodat nog pl.m. 4 millioen uit andere hoofde moeten worden gevonden. Het ligt in de bedoeling op de kosten wegens opleiding en examens, alsmede op die voor hel toezicht op hel tager onderwijs, l'/i millioen te besparen en de overige 2'h millioen te vinden door bezuinigingen op andere afdeelingen. Door den thans voorgeslelden maatregel wordt hel getal onderwijzers in veel sterkere mate ingekrompen dan bij de Wijzigings wet van 1923. Bij de uitwerking van de plannen voor zooveel de salarissen betreft, zat eenzelfde grondmiddel moeten gelden als bij de uit werking der plannen tol salarisvermindc- ring van de overige categorieën van amb tenaren, wier wedden in hel Bezoldigings besluit zijn geregeld. De Minister heeft er evenwel geen bezwaar tegen om bij hel aan hangig maken der desbetreffende voorstel len bij de centrale commissie voor georga niseerd overleg ook op deze zaak de aan- j dacht te vestigen. Dat vergrooling der klassen tot daling van het peil van het volksonderwijs zou lel den wordt als axioma gegeven, maar de juistheid van die stelling wordt door velen aan gegronden twijfel onderhevig geacht, en de Minister meent zich hij hen te mogen scharen. Evenmin ziet de Minister in de toelating van assistenten een gevaar voor goed on derwijs. Integendeel meent ook hij, dat er tal van jeugdige prsonen zijn, die zich tot de eenvoudige taak van het assistenten schap aangetrokken zullen gevoelen en haar naar behooren zullen weten te vervullen. Binnenlandsche kolonisatie. Te Utrecht heef! Zaterdagmiddag de op richtingsvergadering plaats gehad van de Centrale Nederland voor binnenlandsche kolonisatie. De heer K. Dilling, uit Zutpheu, sprak een kort woord ter opening dezer vergadering en hield daarna een inleiding, waarbij hij tot de volgende conclusies kwam: Er moet: 1. Krachtige propaganda worden gevoerd voor de idee binnen I a odsche kolonisatie, en in het algemeen voor de beteekenis der uit breiding van klein-grondbezit voor land bouwers en arbeiders, zoowel als voor het groote nut van tuindorpen en -steden. Dit is niet enkel voor den landbouwer, doch ten minsle voor dc industrie en den handej van beteekenis uit zuiver economische overwe gingen Op den koop toe neemt men daarenboven de ethische en hygiënische voórdeelen in ontvangst. 2. Moreele steun worden verleend aan in stellingen, mei hel kennelijk doel liet onder lo. genoemde te bevorderen, terwijl zoowel stoffelijke als moreele steun dient geboden aan individueele personen, die voor het ler- hand-nemen van de kolonisatie bereid en geschikt zijn. 3. Bij de overheid op worden aangedron gen. dat zij al die maatregelen neme, die voor de bevordering der hinnerlandsche ko lonisatie noodzakelijk zijn. Hieronder zijn bijv. te verstaan: a. verbetering der landarbeiderswei; E. hel in-hel-leven-roepen van een wet op de ruilverkaveling; c. bevordering van 'de op richting van waterschappen voor de verbete ring van kleine rivieren en beken; d. aan leg van wegen in voor kolonisatie allereerst in aanmerking komende strekene. pro gressieve belasting van voor kolonisatie ge schikte gronden,, zoolang deze hiervoor niet beschikbaar komen, met lie! doel hiermedo een onlginningsfonds voor binnenlandsche kolonisatie le vormen. De weg der onteige ning dient zooveel mogelijk le worden ver meden, daar de ervaring lecrl, dat deze me thode bij de grondbezitters tol ergernis, ver driet en ontstemming aanleiding geeft en daarom wordt verwenschl. Zij leidt lot impo pulariteit van deze overigens zoo nuttige maatschappelijke werkzaamheid Echter kan het niet onbillijk zijn, dat degene, die zich de weelde kan veroorloven zijn gronden woest te laten liggen, hiervoor aan het algemeen, die hij daardoor bena deelt, zijn bijdrage betaalt. f. De oprichting van een onlginningscre- dietbank onder Staatstoezicht en met Staats garantie. Uit verschillende deelen des lands waren ingekomen betuigingen van sympathie met het slreven der op te richten vereeniging, o.a. van het Tweede Kamerlid De Boer, van jhr. J. C. C. Sandberg, van den hoofdredac teur der „Asser Courant", van den burge meester van Deurne. Over de inleiding vonden eenige bespre kingen plaals. Vervolgens werden de oniwerp-3!a!ulen in bespreking gebracht. Daarbij werd bepaald, dat de Vereeniging zal streven naar de in- sleliing van een ontginningshypolheekbank. Een commissie zat de statuien nog nader herzien. Met algemeene stemmen werd daarna de I Vereeniging voor opgericht verklaard. In het voorioopige bestuur werden be- J noemd de heeren II. S. van Houten, secre- I taris van den Bond van landpachlers, te I Sneek; R. Watje (prov. Groningen); J. A. v. I d. Mortel, burgemeester vaü Cuyk; T. Lcge- i maat, reserve-kapitein der grenadiers, le Baarn; J. ter Haar Jzn., landbouwer (prov. Drenthe); E. Ekkens, landbouwer (prov. Gelderland); J. Krol, burgemeester van Ilemelum, Oldephaarl en Noordwolde; J. B. v. d. Sluis, rentmeester te Olsl; A. Jong bloed, hurgemeesler van Sleen; J. H. Meme link, renlmeester te Ede K. Dilling, ontgin- ner, oud-inspecteur Ned. Heide-Mij te Zut phen, en A. de Vries, landbouwer te Ben schop. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. RECLAME. 6520 I RECLAME. 2208 Met ingang van he den is het badseizoen door B. en W. van Katwijk ge opend verklaard. Uit Oudewetering wordt g e- meld: De windmolen, slaande aan het Braassemermeer aan het einde van de Oude-Wetering, zal over enkele dagen in sloopersbanden vallen. Een typisch Hoi- landsch plekje gaat daardoor verloren. Te Delft z ij n gedurende de eerste vijf werkdagen van de algeloopen week wegens het binnen de bebouwde kom der gemeente met een motorrijtuig sneller rijden dan 30 K.M. per uur 73 automobilis ten en motorrijders door de politie-verkeers- brigade bekeurd, voornamelijk op den Oost singel en op het Oude-Delft. Een 10-tal per sonen werd verbaliseerd terzake het als mo torbestuurder niet bij zich hebben van num mer en rijbewijzen. Een 20-jarige dame, die een motor met zijspan bestuurde, zonder daartoe bevoegd en bekwaam te zijn en die bovendien te snel reed, kreeg een voorioo pige waarschuwing. Drie personen, die de automobilisten opmerkzaam maakten op de bijzondere contrdle, door het geven van tcc- ken3 of andere middelen, werden als ver dacht van het misdrijf „belemmering" ge arresteerd en naar het bureau gebracht. De verkeersbrigade zet haar werk voort. DeschippervanketindeKo- ningshaven te Rotterdam liggende lickter- schip .Willem van Driel 64", G. van Teef- felen, voelde zich Zaterdagmorgen onwel: duizelig en onpasselijk. Later werd de man weet beter en schonk er verder geen aan dacht meer aan. Des middags werden ech ter ook zijn drie kinderen ziek, bij welke zich dezelfde verschijnselen voordeden. Dr. Poot constateerde, dat do kinderen cn ook de schipper vergiftige gassen hadden inge ademd. Bij onderzoek bleek, dat zich in 't ruim van het schip, waar zich een aantal kisten met „ferra solution" bevond, dam pen van kiczelstecnzuur hadden ontwik keld. Waarschijnlijk door den regen was de solution nat geworden en op deze wijze wa ren de dampen ontstaan. De drie kinderen werden per auto naar het ziekenhuis ver voerd en aldaar opgenomen. Het. jongste kind van anderhalf jaar is aan de gevolgen overleden. De toestand van de beide andere kinderen was vrij ernstig. V ij f honderd Zweedsehe bezoekers, die de volgende maand de Bril- sche Piijkstentoonstelling le Wembley ko men bezichtigen, hebben, volgens Engelsche bladen, een regeling getroffen om bij hun bezoek aan boord van de „Gelria", van den Kon. Hollandschen Lloyd, verblijf le hou den. De Gelria zal met haar gasten op 1 Juni uit Gothenburg vertrekken cn drie da gen later te Greenwich het anker uitwerpen Stoombootjes zullen de passagiers naar wal brengen en op bepaalde tijden tot twee uur 's ochtends weer naar boord. De verbinding met Londen wordt onderhouden met 17 auto's, die speciaal voor de Zweden gehuurd zijn. Het geheelc verblijf is op vijf dagen berekend, en de „Star" meldt, dat het tochtje den bezoekers 33 pond per hoofd zal kosten. Het „V a k b 1. v. d. Schoen- maker" deelt omtrent den invoer van leder schoenwerk in April j.l. het volgende mede: De totale invoer bedroeg 61 177 paren met een waarde van f 253,000. Hiervan kwamen uit Duitsehland 17.695 paren met een waarde van f 55,000; uit België 14.430 paren ter waarde van f 37,000; uit Enge land 17.155 paren ter waarde van f 66,000;' uit Zwitserland 2.831 paren ter waarde van f 21,000; uit Tsjecho-Slowakije 8304 paren ter waarde van f 57,000. In April 1923 be droeg de invoer 454.737 paren Ier waarde van f 1,707,000. In het tijdperk van 1 Jan nuari lot en met April j.l. heeft de totale, invoer bedragen 291 571 paren ter waarde van f 993,000 legen in de overeenkomstige^ maanden van 1923, 1.370.296 paren Ier waarde van f 4,942,000. In totaal werden in April j.l. uitgevoerd 65.427 paren ter waarde, van f 335,000 tegen in April 1923 GS77 pa ren ter waarde van f 35,000. Aande VerecnigdeK o n i n k Tapijtfabrieken te Deventer wordt, met inn gang van heden, slechts vier dagen per week gewerkt, wegens slapte. Alteen do Smyrna-afdeeling werkt met volle krach? de geheele week door. Een melkkoe le Baarn is g 9torven aan dezelfde ziekte, welke in Noord- Brabant zooveel slachtoffers onder het ve$ heeft gecischt Zaterdag hield een Bel- gische jachtclub een wedstrijd van Sacftin- gen naar Tcrneuzen. waaraan twintig jach ten deelnamen. Bij den hevigen 6torm brak van het tweetonsjacht „Flandria" de maat, zoodat de kapitein, E. Cornelie, uit Ant werpen, met zoon en vriend aan boord hulp loos op dc Westerschelde ronddreef. Zij werden opgcp.ikt door de provinciale stoom boot „Westersohclde", op reis van Hans- weert naar Terneuzcn. Do hoogaarts „Phi lippine 57" heeft het mastlooze jacht in Ter- neuzen binnen gesleept. Heel eenvoudig. „Je meisje lijkt zoo sprekend op haar tweelingzuster! Ifoe houdt je ze toch uit elkaar?" ,0, heel eenvoudig Ik zoen degene, die ik het eerst zie en als zij het zich laat welge vallen, dan is hel mijn verloofde." S BUITENLANDSCH GEMENGD. Erna Bischur, de ziekenverpleegster to Berlijn, die onlangs werd gearresteerd on der verdacht haar eersten cn tweeden man, de moeder en den broeder van haar eersten man te hebben vermoord, om in het bezit le komen van de erfenis, i9 Vrijdag weer In vrijheid gesteld. Het zorgvuldig gevoerdo onderzoek heeft niets bezwarends voor haar opgeleverd. De gewezen Duilsche kroonprins heeft zich laten inschrijven als toehoorder aan do universiteit te Breslau, waar hij de colleges over landbouwkunde wil volgen. Bij een uilslapje van een troepje school jongens uit Munchen nam een der jongens de weddenschap aan achter elkaar 20 ba nanen op te eten en dan 2 liter bier te drin ken. De jongen won de weddenschap, doch overleed 2 uur later. Naar verluidt, zou de Lilau3che minister van financiën Pelralli met medeneming van 11/« millioen dollar en 200.000 goudraark over de grens gevlucht zijn, wat een finan- cieele paniek in Lilhauen ten gevolge gehad heeft. Een bende komtitadji's is in hel Turksche dorp Kainlkoekhoer op 10 K.M. afstands van het station Narlikeuy in Oost-Thracië bin nen gedrongen. De bende vermoordde 12 mannen en 4 vrouwen, terwijl vier andere personen nog door hen werden gewond. Daarna verdwenen de bandieten in onbe kende richting. De Grieksche Iroepenafdee- ling doet nasporingen naar de bandieten. Zaterdagnacht heeft zich in de binnen stad van Boedapest een gruwelijk familie drama afgespeeld. De gescheiden vrouw Senere wierp zich mot haar 20-jarige doch ter van do derde verdieping op straat. Bei den vonden den dood. De vrouwen pleeg den zelfmoord omdat hun woning door het woningbureau was opgeëischt. Seaulhoriseerde vertaling naar hel "telsch van E. PHILIPS—OPPENHE1M, door Mevrouw v. d. W. (Nadruk verboden). ■- moet geduld hebben, mijnheer Great- en hooren hoe mijn gedachtengang is teesl. Omdat Isobel haar moeders bloed aderen heeft, zou ik wenschen, dat zij "kkiger werd dan zij. Zij houdt niet van "'anlie en wil vrij zijn. Zij zal zich steeds en aan <je étiquette aan ons Hof te 111 - zou vee' S®'ukkiger zijn, indien zij met iemand van lagere geboorte; iemand, die haar het teven kan geven, wenschL" II was oogenblik stom van verbazing, de Aartshertogin met in het minst de ,r?n was. die werkelijk belang stelde in s geluk. Daartoe achtte ik haar ook m staat. '.rijnheer Grealson ,ik wensch haar alles ?..er '5 nog iels anders. AU Isobel bijvoorbeeld met u, is zij niet langer ng5ter m'iner dochter naar de ge- Taen kVan haar grootvader." *e Wi?on, te begrijpen, wat deze Zij I vrouw in haar schild voer- "'drtlend Van ac!ller bnar waaier 'Ww 'éfü P'an is zeer on- Boowet voor Isobels geluk als in het belang van mijn dochter. Spreek met haar. Trouw haar dadelijk, nu te Parijs, en ik zal haar een bruidsschat geven van twin tig duizend pond." Ik werd in verzoeking gebracht, op een hevige wijze. De woorden van die vrouw klonken als heerlijke muziek in mijn ooren. Spreek met haarl Waarom niet? Ik was geen oude man, Isobel hield vee! van mij; een enkel woord en mijn geluk was verze kerd. Welk een verrukking, wat een zalig genot, om haar handen in de mijne te ne men I Een stormloop van wilde gedachten maakte mij duizelig. Mijn geheim was geen geheim meer. De Aartshertogin boog zich naar rnij toe en fluisterde achter haar waaier: „U is een eigenaardig mensch, mijnheer Grealson, dat u zoo lang heeft kunnen zwij gen. De noodzakelijkheid daartoe is nu voorbij. Isobel heeft u lief; daarvan ben ik zeker." Mijn oogenblikken van weifeling waren voorbij. Ik zag plotseling Feurgéres voor mij. staande op het toonee! en met gebogen hoold luisterend naar het oorverdoovend applaus, met zijn oogen gericht naar de leege loge met den ruiker rose rozen, - leeg voor iedereen, behalve voor hem, die de hand zag, die dc bloemen omklemde Feurgéres in zijn heiligdom, zich liefdevol buigend over den stoel, mede leeg vcor iedereen, behalve voor hem, mei dien glimlach van boven- aardsch geluk om zijn mond. Dit was de man, die mij vertrouwde. Ik hief het hoofd op. „Madame," zeide ik ruslig, „wat u voor stelt is onmogelijk." Zij staarde mij verbaasd aan. „Dat begrijp ik niel; u stemt toch zeker !oe?" Ik schudde hel hootd. „Integendeel, Madame; ik verzoek u om deze zaak verder te talen rusten." De Aartshertogin mompelde in zichzelve ieU in het Duitseh; hetgeen ik niel verslond. Da! was wellicht zeer goed. „Zoudt u mij eenige redenen voor uw wei- j gering kunnen geven?" „Ik zal er twee geven. Vooreerst zou ik j handelen in strijd met mijn belofte aan mon- sicur Feurgéres. Zij beet op tiaar lippen „Ten tweede zou ik een oneervol gebruik maken van mijn positie ten opzichte van Isobel Zij is mij zeer dankbaar en zij zou misschien dwalen, indien ik deed wat u voorstelt. Zij is le jong, om te begrijpen wat liefde is. Zij heeft nimmer jongelieden van haar stand ontmoet eu zij heeft niet het minste begrip van de positie, die haar wacht." „Zijn dat uw redenen?" „Ik verbeeld mij, dat die redenen afdoen de zijn, Madame." De Aartshertogin stond op. „Wij zullen een nieuwe Cervantes noodig hebben," merkte zij op, „om een Engelsch- man van den tegenwoordigen tijd recht te doen wedervaren. Ik zal mijn woord jegens Isobel houden, mijnheer Grealson, en ik wil u dit belooven. Als een vroolijke omgeving, een geschikte echtgenoot en de weelde van haar nieuw leven niet bij machte zijn, om de overdreven gevoelens, die zij nu koestert, le onderdrukken, zal ik niet rusten vóór ik daarvoor andere middelen gevonden heb. De toekomst van Adelaide is verzekerd en ik zal mijn best doen om die van Isobel even schitterend le maken. Binnen een maand zal zij de ongelukkige dagen vergeten zijn op de zolderkamer bij u en uw vrienden." „Zoolang Isobel gelukkig is, acht ik mijn zending als vervuld en ben ik tevreden." „U bent een dwaas en een teugenaar," antwoordde zij verachtelijk. „U zult haar steeds blijven liefhebben dat weet u. U zutl de herinnering vervloeken aan dii uur, waarin u de eenige kans verwierp, die u ooit zult hebben, om haar le wir.nen. De eenige kans, begrijp dat goed; daarvoor sta ik borg. Ik wensch u goeden avond, mijn heer Grealson. Isobel blijft, zooals u weet, hier. U zult haar in de muziekkamer vinden met Adelaide. Zeg haar vaarwel en maak hel afscheid kort. Over drie minuten kom ik uw gesprek afbreken." Zij ging heen met een lichten hoofdknik. Ik bega fmij naar de muziekkamer. Zoodra ik binnenkwam, stond Adelaide op en liet ons alleen. Ik strekte mijn handen uit. „Lieve Isobel, dit moet ons vaarwel zijn voor oenigen tijdl" Zij nam mijn handen in de hare. Zij waren koud als ijs. Haar oogen hielden de mijne vast. Haar boezem ging heftig op en neer. Zij zeide niets. „Ik kan je slechts loewenschen, wat Ar thur en Allan je reeds toewenschlcn," zeide ik, „geluk! Jij verdient dat, omdat je ons eentonig bestaan hebt opgevroolijkt, zoodat wij geen van allen je ooit zullen vergeten, Denk eens aan ons. Vaarwel I" Ik kusle haar op de wangen. Tlotseling sloeg zij de armen om mijn hals. Met een verwonderlijke kracht hield zij mij vast. „Arnold!" snikte zij. „O, Arnold!" Haar lippen zochten de mijne en een vol gend oogenblik zou ik verloren geweest zijn, want ik slond op hel punt haar in mijn armen te nemen. Ik hoorde oen deur open gaan en daarna het naderend geluid van den sleep van een zijden japon. De Aarts hertogin was binnengekomen. Isobel liet haar armen vallen. „Ga je weg?" „Ik ga," antwoordde ik schor. De Aartshertogin kwam naar ons toe. „Is het vrec-selijke afscheid voorbij?" riep zij luchtig uit. „Kom kind. geen roode cogen. Nog eens, goéden avond, mijnheer Great- son." Ik ging naar de deur, Isobet volgde mij met uitgestrekte arrr.cn. De Aartshertogin plaatste zich tusschen ons en ik ging heen. Den volgenden morgen reisde ik onge merkt met de Rivièra-express, waarin h-;t saionrijtuig van de Aartshertogin was gekop peld, naar Illghera Ik zag haar met de an deren naar het kasteel rijden. Twee dagen later ontdekte ik van af een heuvel een ouden heer in een rolstoel. Ade laide wandelde aan de eene zijde, Isobel aan de andere. Dien nacht vertrok ik naar Enge land, HOOFDSTUK X. Ik wist, dal er op het oogenblik, dal ik de deur opende, veranderingen op til waren. In onze zit-werkkamer waren vele schatten weggenomen. Allan, zonder jas en met osn pijp in den mond, was bezig alles en nog wat in een koffer te werpen, die open in het midden der kamer stond. Arthur zat een sigaret te rollen. Onze ontmoeting was niet geheel vrij van wederzijdsche verlegenheid. Voor hol eerst in ons leven dreef er een wolk tusschen Allan en mij. Hij keek mij recht in het ge zicht. „Arnold, waar is Isobel?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5