Honié's AGENDA VAN DE WEEK. Bezoekt de Tentoonstelling LEIDSCHE KUNSTCLUB „CE SPHINX" ;en BUITENLAND. Zateidag. Volksgebouw: Dansavond (Iceraar C. A. Bink). 8 uur. Zondag. ..AmicHia" (bovenzaal): Openb3re v-ij- dincssamcnkomst. HaUacht. „De Burcht": Dansavond (Iceraar W. F. van Wijk). „De Omic Vink"; Dansavond (leeraar W. J. Rooyskkers), Volksjcbonw: Duo-Koopor. 8 uur. „Zomerzorg": Hannonic-gczelschap „De Post". 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doctï alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wondt van Maandag 19 Mei tot en met Zondag 25 Mei waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M Proot, Maarsmansslecg 17, tel. 435. RECLAME. van de 2129 IN DE LAKENHAL. Entrée 10.211. raadslaging; het is aangenaam dat voor iTomshon, Minahassa, Aruba, Santa Leo- poldina, Smyrna, Roubaix, van Nederland- sehen stam grooter bedragen dan vroeger beschikbaar zijn. Het is jammer, dat zoovele prolcslantsche gemeenten boven den Moer dijk niet ol poover steunen. De Vereeniging gedachten 18G Hervormde, 4 Waalsche, 14 Luthersche, 12 Remonstranisehe en 8 Doopsgezinde gemeenten, te weinig, voor de groole belangen, haar toevertrouwd. Als lid van het hooldhcstuur werd geko zen de heer E. L. Naula, aftredend. Ds. Van der Brugghen bracht verslag uit Van zijn arbeid. Hij heeft veel voor de zaak gedaan, maar neemt thans, wegens zijn Imo gen leeftijd, afscheid als propagandist. De .voorzitter bracht hem hartelijk dank voor zijn groole toewijding. Aan de orde was het voorslel van prof. Van Nes: De vergadering besluite in het ver volg geen loelagen meer le beslemmen voor builen Nederland gevesligde Kerken, gc- meeitlen ol Vereenigingen van niel-Ncder- landschen stam, zoolang in de daar be staande nooden door afzonderlijke daartoe in NedcTland gestichte comilé's wordt voor zien. Do voorsteller verdedigt zijn meening: onze krachten samentrekken op vaderland- selie belangen en gemeenlen van Nederland- schon slam, zoolang voor Duilschland en Oostenrijk zéóvec-l (builen onze Vereeniging om) geschonken wordt. De vergadering neemt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aan. De vergadering besluil, dat enze Vereeni ging zich zal aansluiten bij den Internat. Verband zur Verteidigung des Prolestantis- mus". Het hoofdbestuur zal zich tot de Alge- meene Synode der Ned.-Herv. Kerk richten met het verzoek het vraagstuk van de ver eeniging van kleine gemeenten ernstig onder de oogen te zien. De heer Peyronel, van Turijn, deed mede- deelingen over den groei eo den stijgenden invloed van de Waidenzische Kerk in llaüö. Prins Hendrik zal Zaterdagmorgen per auto van Het Loo naar 's-IIerlogenbosch vertrekken lot bijwoning van liet leiders congres der Vereeniging van Nederlandsehe Padvinders. Z. K. H. zal te Rosmalen het noenmaal gebruiken ten huize van den heer E. van de Morlcl, voorzitter der Bossche af- dceling. Om twee uur heeft een offieieele ontvangst op het stadhuis plaats, 's Avonds houdt ir. H. Slingervoet Ramend!, uil Den Helder, een lezing met lichtbeelden over: „Doel, middelen en uitwerking der padvin dersbeweging''. De Prins zal deze lezing bij- Gistermorgen is te Apeldoorn uit Duitsehland aangekomen, de Prinses van Erbaeh, die eenigen tijd de gast van de Ko ninklijke Familie op Het Loo zal zijn. De vorige week hoeft de Rotlerdam- selie Raad besloten de loonen van de Iram- mannen los le maken van de regeling voor hel gemecntepersoneel. De directie van de R. E. T. M. heelt daarvan gebruik gemaakt en zijn nu gekomen met voorstellen om haar bedrijf niet met verlies te drijven. Deze voorstellen heeft de directie ingediend bij de commissie voor personeelsaangelegenheden, welke commissie op haar beurt de verschil lende \akvereenigingcn met haar voorstel len in kennis heelt gesteld. De diverse besturen mochten echter om trent den inhoud aan de pers geen mededee- lingen verstrekken. Naar „De Tel." echter verneemt, bedraagt de loonsverlaging .een aanmerkelijk percen tage. Men spreekt van 20 lot 24 pel. Bovendien heell de directie van de R. E. T. M. ook gemeend, ten einde een kloppen de exploitatie-rekening le krijgen, over Le moeten gaan lol inkrimping van den dienst en als gevolg daarvan ontslag aan perso neel. Hedennacht vergadert de afd. Rotterdam der Nederlandsehe Vereeniging van Spoor- on Tramwegpersoneel met haar leden slrikt huishoudelijk, ter bespreking van deze kwestie. Zaterdagochtend elf uur zal (en stadhuize een conferentie plaats vinden lusschen de commissie voor personeelsaangelegenheden en de verschillende aideelingsbesturen. Tol geneesheer-dirccleur van de psy chiatrische inrichting Maasoord, te Rotter dam, is benoemd de heer J. II. Pameyer, ge neesheer-directeur van bet krankzinnigen gesticht Ie Franeker, Bij Kon. besluit is aan den hoofdcom mies bij bet Centraal-Bureau voor de Sta tistiek D. Koudijs de persoonlijke titel van referendaris verleend; is, bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te rekenen van 1 Januari j.l. af, bevorderd tot commies J. E. Hooremans, thans adjunct-commies. Mr. P. J. Troclstra vertoeft om ge zondheidsredenen buitenslands en kon dus de zittingen der Tweede Kamer niet bij wonen. Het district Zuid-Holland der Nat. Chr. Gcb. Onth. Ver. hield te Dordrecht zijn algemeene vergadering. Te 10.15 ving de vergadering aan met een bidstond, waarin de heer B. van Zweden, godsdienst onderwijzer te 's-Gravenhage, voorging. Te 10.45 opende de voorzitter, ds. J. H. Tonsbeek, van Schiedam, de vergadering op de gebruikelijke wijze. In de m-.rgenver- gadering werd het jaarverslag van den se cretaris ds. A. v. Geest, van 's-Gravenzan- de, goedgekeurd en do propaganda bespro ken. Nadat in de pauzo de Groote Kerk met het gouden Avondinaalstel bezichtigd was, hield in de middagvergadering ds. J. Henri Ledeboer, van Amsterdam, een referaat over 'Voorwaardelijk© veroordeeling" en sprak ds. J. H. Luring, van Hazerswoude, over „Schriftuurlijke bezwaren tegen de Geheelonthouding". Op beide onderwerpen volgde eenige discussie. 'sAvonds trad ds. L. W. O. Ekering, van Amsterdam, in de Fransche kerk in open bare samenkomst op. De organisaties van hel personeel der N. Z. H. T. M. te Haarlem hebben een con ferentie gehad met de directie. In behande ling kwamen de verlenging van den arbeids tijd, de diensten van het personeel van de bovenleiding, de rouleering Tan het rijdend personeel der E. S. M„ dc invoering van den éénmanswagen en de N. Z. II. lijnen, de ar beidstijd op den éénmanswagen der N. Z. II., de loonsverlaging (met 1/3) van het N. Z. II. personeel, het geven van een ten min ste gelijkwaardige functie aan conducteurs en bestuurders, die niet geschikt geacht worden voor den éénmanswagen, vergoe ding aan onderhoudsmonteurs van de over 1923 teveel verrichte arbeidsuren, de uitbe taling van loon hij ziekle aan losvast per soneel. In vergaderingen van liet personeel, hebben degenen, die aan de conferentie heb ben deelgenomen, verklaard, dat de houding der directie, wat de hoofdpunten aangaal, afwijzend was. In Kaar laatst gehouden algemecno vergadering heeft do Alg. Bond van Man doline-gezelschappen besloten in October a.s. een groot concours te Haarlem te hou den. Naar aanleiding van het door den Mi nister van Arbeid aan den Hoogen Raad van Arbeid ingediende voorontwerp» lol wij ziging der Arbeidswet 1919 voor broodbak- kerijen, zal a.s. Zondag le Amsterdam een buitengewone vergadering van het Bonda- besiuur van den Ned. R.K. Bond van brood koek-, banketbakkers, en cacao-, chocolade en suikerbewerkers worden gehouden, ter bespreking van dit voorontwerp. Ds. J. M. Lammers, te Nunspeet, Iiceft bedankt voor het beroep naar de Ncd.-Herv Gem. to Amsterdam. Bij de Ned.-Herv. Gem. te Velsen hebben vier van de zes kerkcraadsleden ontslag genomen, n.l. één ouderling en drie diakenen. Hierdoor is do Gemeente geheel zonder diakenen. De reden hiervan is, dat, ofschoon de kerkvoogdij voor het beioe- pingswerk toegezegd had den aanslag van den Raad van Beheer te zullen voldoen, zij dit nu weer weigert. Hierdoor doen zich moeilijkheden voor bij de komst van een nieuwen predikant. Men schrijft uit Oudc-Pekela aan dc „N. R. Crt.": De gemeente Oude-Pekela is, naar men ons mededeel!, niet meer in staat haar finaneieele verplichtingen na te ko men. De betalingen zijn geslaakt. De finan eieele gevolgen van de groole malaise in de slroocarloninduslrie zijn voor de gemeente le zwaar geweest. Geruimen lijd heeft hel gemeentebestuur, in afwachting van de be slissing der Regeering op zijn verzoek om een nooduilkeering, met moeite liet finan eieele raderwerk der gemeente aan den gang gehouden, doch thans is dit niet meer mogelijk. De in de Tweede Kamer op 19 Maart jl. door den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw toegezegde beslissing op de reeds in Juli 1923 ingezonden aanvrage der gemeente om steun, laat nog steeds op zich wachten, hoewel Ged. Slaten van Gro ningen reeds lang Gunslig advies in deze zaak moeten hebben uitgebracht. Gisteren is tot lid van dc Provinciale Staten van Drente benoemd, in plaats van den heer J. E. Sinit. die bedankt heeft, de heer D. Schutter (s. d te Assen. In de achlsle en negende zitting der Alg. Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk bracht namens de commissie de heer Tammens rapport uit over afschriften en staten van kosten. Alleen één slaat van kos ten gaf aanleiding lol een opmerking. In behandeling kwamen dc aangelegen heden der kerkelijke archieven; eveneens verschillende verzoeken om cassa'ie. Ken nis werd genomen van de notulen der ver gadering van de commissie voor de huilen- iands„he aangelegenheden. Verschillende verzoeken om steun wertlen in handen dier commissie gesteld Ier fine van advies. Op een verzoek van den kerkeraad van Amsterdam, om een boete- en bededag ui! le schrijven, met het oog op het te houden eucharistisch congres, besloot de Synodale Commissie met algemeene stemmen op dit verzoek te antwoorden, dat er voor inwil liging van dit verzoek geen grond bestaat; dat er, zonder twijfel, steeds reden is, om zich voor God fe verootmoedigen, maar dat het haar onjuist toeschijnt de oorzaak van die verootmoediging te zoeken in handelin gen van een ander Keikgenóotschap. Tot leden van de spoedcommissie werden benoemd do heeren G. E. M. Picard cn H. Vccnman en lot hun secundi dr. J. M. Cal- lcnbach en mr. dr. C. F. Schoch. Tot gecom mitteerden voor het toezicht op de admi nistratie van den quacslor-generaal de hee ren Picard en mr. Schoch en lot hun se cundi de heeren Callenbach en Veenman. De president sprak een woord van al- scheid tot de heeren De Haan, Tammens en Timmers en van dank tot den secretaris en de leden. Nadat de vice-president hem had gedankt voor zijn leiding en de resumtie der notulen had plaats gehad, werd de ver gadering met dankgebed gesloten. Op een vraag van het lid van de Tweede Kamer, den lieer Ter Hall, betref- lende de data van ontslagneming door In dische ambtenaren; Is het den Minister bekend of inderdaad beslaat de toestand, dat door de ambtenaren in Indië, die ontslag uit den dienst vragen, als dalum van ingang van dat ontslag niet gekozen wordt de eersle dag van een nieu we maand, doch de tweede of op den twee den volgenden dag, met het gevolg, dat zij daardoor over de geheele maand waarin de ontslagdatum valt vol Iraklement trekken, waarvoor geen arbeid meer gepresteerd wordt, terwijl hun pensioen eerst na afloop van die maand in werking treedt? heeft de Minister van Koloniën geant woord: Dat de ambtenaren in Indië, die ontslag uit den dienst vragen, den tweeden of den daarop volgenden dag der maand zouden kiezen als ingangsdatum van hun ontslag, kan, in zoo stellige formuleering, bezwaar lijk worden beaamd. In vele gevallen wordt een datum in het midden of aan het einde eener maand ge kozen. Niettemin bestaat zeker bij zeer vele ambtenaren daar (e lande voorkeur voor een onlslagdalum in don aanvang eener maand. Het is juist, dat dientengevolge over een gédeelte eener maand vol traktement wogdt genoten, zonder dat daarvoor arbeid wordt gepresteerd, waartegenover slaat, dat door den vervanger c. q. gedurende een deel der maand arbeid wordt verricht zonder daar voor de aan het ambt verbonden bezoldi ging le ontvangen. Het onderwerpelijk feit moet beschouwd worden in verband met de in Indië geldende algemeene regelen om trent den datum van ingang der ambtsbe- zoidiging bij benoeming, welke regelen mede oorzaak zijn, dat vele ambtenaren bij hun in-diensl-treding of herplaatsing na terug keer van verlof gedurende een gedeelte eener maand dienst moeten doen zonder ambtsbezoldiging te genielcn. De wenschelijkheid eener wijziging van die regelen is bij de Indische regeering in overweging. RECLAME. aan den maaltijd is dik wijls het eenige oogen- blik van den dag, dat het geheele gezin bij een fs. Laat dan dit moment voor elk zoo aangenaam mogelijk zijn door aan ieders smaak tegemoet te ko men. Dat bereikt men volkomen met 2072 DE ALGEMEENE TOESTAND. Bij voorbaat. Dc commissie Yoor de organisatie der Duilsche spoorwegen, ingesteld bij de rap porten der deskundigen, heeft gisteren haar c-erste vergadering gehouden. De commissie voor de industrieele obligaties- komt 2 Juni a.s. bijeen. Bij voorbaat werkt men dus reeds aan de uitvoering der rapporten Juist in deze periode van toenadering is de „Daily Mail" weer eens begonnen met dc publicatie van een reeks artikelen, die de bedoeling hebben om aan te toonen, dat Duilschland niet, zooals het Verdrag van Versailles voorschrijft, ontwapend heeft, maar dal het integendeel zijn strijdkrach ten steeds uitbreidt, ver boven de grenzen in het Vredesverdrag gesteld. Van Duitsche zijde is de ontkenning er ook reeds, maar 't is bekend, hoe van zulke dingen altijd wat blijft hangen en bepaald geslagen komt dit nu zeker niet. Maar daar om zal het dit Engelsche jingo-blad wel te doen zijn. DUÏTSCHLAND. De politieke besprekingen het Dnitsch-Russische S incident het mijncon- Biet. De verdere bespreking van de Duitscb- naUonalen met do vertegenwoordigers der (burgerlijke middenpartijen beeft gisteren natuurlijk niet meer plaat» gehad, aange zien de middenpartijen geen lust hebben den heer Y.on Tirpitz tot rijkskanselier te laten proclamecreD, zonder zelfs het pro gramma van den 75-jarigen admiraal ;e kennen.. Daarentegen hebben de leiders van de middenpartijen gisteren den toestand nog maals uitvoerig besprokcD, waarbij rijks kanselier Marx ditmaal ijverig deelnam aan de debatten. Na lango uren te hebban beraadslaagd, namen de heeren ecu besluit dat zeker niemand zal hebben verwacht, aldus de correspondent der „N. R. Ct. n.l. thans zelf de Duitsch-mationalen uit te noodigen tot het houden ran een bespre king over de samenstelling der regeeriüg- combinatie. De Duitsohe volkspartij zal die uitnoodiging mede uit naam van de democraten en bet centrum aan de Duitseh- nationalcn toezenden. Dc nieuwe besprekingen zullen heden ochtend om 10 uur in den Rijksdag begin nen. In deze bijeenkomst zal Streseman», de rijksminister van buitenlandsche zaken, bet buitenlandsche programma van do iniddenpaitijen ontwikkelen. Hij heeft zijn standpunt schriftelijk geformuleerd en dozo formuieeriog ie door de betrokken partijen reeds goedgekeurd. Yporzoovcr bekend is, zal het rapporl der deskundigen een groote rol spelen in de uiteenzetting van Streseman. Het ,,Achfc Ulir Abcndblatt" beweert zelfs, dat Stre- 6emann zal verklaren dat de nieuwe Duit sche regeering slechts dan de conclusies der deskundigen ten uitroer zal kunnen brengen, indien zij het heele Duitsche volk aan haar zijde heeft- Dit is echter weer alleen dan mogelijk als de regeeringen der entente het bewijs geven van hun goede gezindheid tegenover bet Duitsche volk door do uit de bezette streken uitgewezen Duitscbcrs naar bun woonplaatsen terug te laten kecren, door de invrijheidstelling van de politieke gevangenen en door dc ontruiming van Duisburg en Ruhrort.. Het uitvoeren van de conclusies der des kundigen eisebt voorts een reeks maatre gelen van eaonomischen aard, welke slechts bctcekcnis zullen hebben indien Dditeoh- land weer een douanegrens in liet Westen krijgt. Ten slotte zal het programma van Strescmann het herstel van de Duitsche souvereiniteit in liet Rijnland eischen, wel ke eisch zoowel politieke als morecle be teeken is heeft'. Volgens een mededeeüng van het te ParijB vertoevende Rijksdaglid Breitscheid in het weekblad „Die Glockc" zouden do Duitech-nationalen te Parijs hekben laten verzekeren, dat 2c lot een politiek va» toenadering bereid zijn. Men hecht echter te Parijs niet veel waarde aan deze ver zekeringen en beeft den DuitscSr-nationalen doen weteD, dSÏ men een regeoring, waar van zij deel uitmaken, in het bijzonder op het punt van de militaire contróïe, tfog veel scherper op de vingers zou zien dan alls vorige regeeringen. In een rumoerige zitting van den Pr.iisf- scben Landdag zijn de onlusten te Hall be sproken, het verbod der Duitsohe dagen etc. Uiterst rechts zoowel als uiterst links heb ben rich geweerd. Minister Severing werd het spreken wel een kwartier onmogelijk gemaakt.. Het heet dat het Duitsoh-Russisch inci dent spoedig tot cfn voor alle partijen be vredigende oplossing zal zijn gebracht. De Russische gc-zant te Berlijn zou Mes kou verzocht hebben maatregelen te ne men, dat de derde internationale haar pro- pagandapegingen staakt of althans niet meer voert door middel van personen, die met bet Russische gezanisebr.p, de consu laten of andere organen van Rusluand in verbinding staan, daar anders zijn positie in Duiteohland zeer dubbelzinnig zou wor den. De gevolgen der onveranderde mïjnwer- kersstaking doen zicb al krachtiger voe len, vooral in de metaalindustrie. De fabrieken van Tbyssen hebben bij aanplakbiljet bekend gemaakt, dat zij we gens gebrek aan kolen, gas cn cokes ge dwongen zijn om met ingang van 26 Mei sommige fabrieken geheel stop te zetten en in andere den arbeidstijd te verkorten. In de betrokken fabrieken zijn ongeveer 6000 arbeiders werkzaam. Het bestuur van het internationaal mijn- werkerscongres te Brussel bijeen, heeft een motie aangenomen, waarin rij hawr sym pathie uitdrukt voor alle mijnwerkers in Duitsehland en hen verzekert van haar krachtigsten steun. De nationale vakveree- nigingen zullen onverwijld maatregelen moeten beramen om do stakende mijnwer kers doeltreffcnden steun te verzekeren. frankrttk. Besprekingen tusschen ver leden en toekomst be zuiniging. Poincaró heeft gisteren met Painlevé een onderhoud gehad over de buitenl. poiiiiek. Havas durft natuurlijk weer spreken van het aanvaarden zonder voorbehoud van de deskundigen-rapporten door Poincaró. He den zal Poincaré met Herriol over de bui tenl. politiek confereeren. Deze had gisteren een onderhoud met Doumergue en Briand over den politieken toeslad. Na talrijke stappen der republikeinsehe Kamergroepcn, heeft Painlevé een candidaluur aanvaard voor het voorzitterschap der Kamer. De ministerraad keurde voorstellen goed lot bezuiniging op de credielen voor den dienst 1924, uitsluitend een verlaging der begroolingspoaten betreffend voortvloeisel uit een meer economisch beheer der ver schillende staalsdiensten Linnen het kader der bestaande wetten. Het bedrag der bezui nigingen bedraagt thans *120 millioen. ENGELAND. Werkloosheidilebat in het Lagerhuis. Gisteren heeft de minister van arbeid in het Lagerhuis uitvoerig de politiek dei regeering verdedigd in zake de werkeloos heid. Hij zeide, dat al de plannen, wairtoo de vorige conservatieve regeering het ini* tiatief genomen had, door. deze regeering overgenomen waren en waar mogelijk nog uitgebreid. De regeering beeft b.t. do credieten van de wet tot bevordering der industrie van 50 tot 65 millioen pd.st. verhoogd en zij heeft aan de 2 millioen voor werkeloosheidsuitkeering, die tot 3i Maart toegestaan waren, er 20 toegevoegd voor het loopende jaar. Wat de wegen betreft heeft zij een program ontworpen van 33 millioen buiten de plannen die door de vorige regeering reeds opgesteld zijn, doch die niet zijn uitgevoerd. Zij hoopt een grootsch ontwerp te maken voor we^ gen in Lancashire en een weg door het Noorden van Londen. Zij verleent hulp voor een weg van Edinburgh naar Glas gow, die 2 millioen zal kosten. Het belang van dit werk is, dat de weg loopt door een district, dat ernstig doe* de werke loosheid getroffen is. De regeering heeft alles gedaan wat zij kon, om dc spoorwe gen zooveel mogelijk werken te laten uit voeren. Zij overweegt ook welke spoorwe gen zij kan helpen aanleggen in de kroon kolonies, in het bijzonder 'deze waar ka toen gekweekt wordt- Dit is van groot be lang voor de toekomst der textielindustrie in Lancashire. Dc regeering heeft beriobt dat het plan tol verbeterenig der haven van Londen onmiddellijk ter hand genomen zal worden. Shaw voegde er aan toe, dat de regeering de heele kwestie der eleotri- ficatie van bet land bestudeert. Er wor den proeven genomen op kleine schaal en indien dc uitslag gunstig is, 2al het stel-» sel op grooter uitgestrektheden toegepast' worden, hetgeen overvloed van werk zal verschaffen. Wat den landbouw aangaat, overweegt de regeering de mogelijkheid eener uitbreiding van het stelsel van het klein-bezit volgens nieuwe lijnen. Shaw wees er ook op, dat de vrijstelling van be lastingen tot een bedrag van 30 millioen in de «rbeidersbegrootïng den aankoop van goederen bevorderen zal en alzoo do werkverschaffing doen toenemon. Ons te genwoordig belastingstelsel, zcide de mi nister, is zonder twijfel een ernstige hin derpaal voor den handel van hot lancf. Deze belastingen zijn grootendeels bestemd voor de betaling van de rente der natio nale sohuld en de regeering heeft een com missie opgedragen om de kwestie te be- sfcudecren en een middel aan cfe band te doen om dezen ontzaglijken last te vermin deren. Eindelijk zal de minister van volks gezondheid binnenkort een Woningwet in dienen, die heel wat werk verschaffen zal. Shaw betoogde, dat sedert de regeering aan liet bewind is, de werkeloosheid met 19 pCt. is verminderd. Het aantal arbei- deis, to werk gesteld in verband met ver schillende werkverschafHngeplannen, is on danks de moeilijkheden, toegenomen van ©2.000 tot 108.000. De minister voegde er aan toe, dat de regeering, op buitonlandsch cn binnenlandseh politiek gebied, vertrou wen en veiligheid geschapen heeft, die de basis zijn van handel en transacties. Toen ds arbeidersregcering aan het be wind kwam, waa het prestige van Enge land geringer, dan sedert eeuwen bet ge val is geweest-. De buitenlandsoho markterf waren verloren gegaom door de grove on bevoegdheid van de regeering. Shaw zeide, dat door haar handige buitenlandsche po litiek de regeering het vertrouwen her steld, het Engelsche prestige verhoogd en den vrede veel nader heeft gebracht. De verklaring werd door de oppositie mot gelach onthaald. Sir William Joynson Hicks diende na mens de conservatieven een motie in tot vermindering van het salaris van den mi' nister met 100 pd., dus zooweel als een motie van wantrouwen. Hij reide, dat do regeering aan het bewind is gclcomen op een duidelijke belofte om bet vraagstuk van de werkeloosheid ter band te nemen. De arbeiderspartij heeft in een manifeet, vóór de algemeene verkiezing1, gelegd, dat zij een stellig geneesmiddel tegen de wcr* kcloosbcid had. Waar is het? Do arber«crs regeering werkt «nkel de plannen verder uit, die de conservatieve regeering opgcj steld heeft lang voordat de arfceidcrsrcgec- ring aan het bewind is gekomen. Dc re» geering is haar belofte niet nagekomen. Mas term an (liberaal) verklaarde zich ontgoocheld over de mededeclingen van Shaw. Het debat wordt voortgezet. OOSTENRIJK. Handelsverdrag met Engeland. Tusschen Oostenrijk en Engeland Is een handelsverdrag getcekend, bevattend o.a. de behandeling op den voet van mees'begun stigde natie. ZWITSERLAND. Incident gesleten. Het Zwitsersch-Italiaansch grensinci dent van Ponte Frisa \o definitief uit den weg geruimd. Betreffende de engepasto woorden, die eenige Zwitsersche soldaten op 8 April op een marsch langs den ItaU- aanseh-Zwitsersche grens aan het adres van Mussolini zouden gcri-ht hebben, is d° waarheid van de hieromtrent door do Itnl'j aansche regeering geuite klacht inderdac' gebleken. Den schuldigen soldaten werden arreslstraffen opgelegd. De Itaïiaansche regeering heeft volgen een communiqué van het Zwitsersche depa* te ment van buitenlandsche zaken ,«mct doening" kennis genomen van de getrof c maatregelen. Het offieieele bericht v0<?l' eraan toe, dat „de incidenten op de voo treffelijke betrekkingen, dio tusschen beide staten en hun regeeringen bestaan, V geenerlei wijze invloed hebben geoefen ZUID-SLA VIE. Pasjitaj' terugkeer. Het oude kabinet Pasjitsj i9 teruggekeM De oppositie-partijen hebben een schappelijk manifest aan de bevolking richt om te protesteeren tegen dezen terur koer. Zij verklaren, dat een dergelijke lossing van de politieke crisis ernstige ge gen voor den slaat zal kunnen hebben, gezien zij niet beantwoordt aan den -n de meerderheid jkjr b&rolking e»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2