AGENDA VAN DE WEEK. Pijnloos scheren BUITENLAND. Zaterdag. Tomël" (Groenesteeg 16): Bidstond. 9 dur Leger des Heils: Samenkomst. 8 uur. Stadszaal: Uitvoering met bal muziek- ïer. N.Z.HT.M. 8 uur. Stadszaal (foyer): Sc; rt-e 'dansante ten bate van het comité „Toch naar Parijs." 8 uur. „Zomrrzorg": „Jacob Cats". Vrolijke avond. 8 uur. N o o r d w ij k-a a n-Z e, „Palace- Hotel": Jaarl. alg. verg. van aandeelh. N.V. Hotel-Mij. „Noordwijk-aan-Zce". 3 uur. Zondag. „De Burcht": Dansavond (leeraar W. P. van Wijk.) „JcruOl" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- komst. Hallelf. Zondagsschool. Halléén. Volkssamenkomst. Halfzeven. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Morgen- lamcnkomst. 's Avonds zeven uur. Leger des Heils: Samenkomsten 10 uur en balfachL „Oude Vink",: Dansavond (leeraar Rooy- sikere). Nulszaal: Lezing voor het Leger des Ileils. 8 uur. Volksgebouw: Muziek en duo Louis-Gre- Iha Kessels. 8 uur. „Zomerzorg": Dansavond „Clëo de Mé- rode". 8 uur. R ij s w ij k, Wielerbaan: .Wedstrijden. 8 uur. Maandag. Remonslrantsche kerk: Samenkomst atd. Leiden van de Ver. voor Volkerenbond en Jfrede. 8 uur. Schouwburg: Hofstad-Tooneel. „Do lik phendé lady". 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen le 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-matinée, „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zalerdags matinée te 2 uur. „De Lakenhal": Tot cn met 29 Mei ten toonstelling vanwege „De Sphinx" van .werken door leden. Den Haag, Dierentuin; Yparjaarsleev- tcn tot en met 18 Mei. Den Haag, „Scala": Ilenri ter Ilall's revue „Draadloos". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei waargenomen door de apo theken van de heeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doeza- slraat 31, tel. 1313. De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De geneeskundige Zondagsdienst van Za- leixlagavond le acht uur tot Maandagmorgen te acht uur wordt te Leiden waargeno men door de doctoren Do Graaff, tel 616; Blote; Mulder, tel. 990; Overwaler, tel. 2259 en Weebers, tel. 369. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helininapark, telr. 390. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons burean ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogswosrd 24 Fa. A. i. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en Dij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn cn des Zaterdags bij JOH. H0GERV0RST Haarl straat 128 RECLAME. mei behulp van Pnrol. Een uitkomst voor hen, die last hebben yan schrijnen en stukgaan der huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. 1825 De algemeene weduwen- en weezenbeurs deed over 1923 een uilkeering aan 394 we duwen, 7 minderjarigen en 2 erven, tegen over resp. 361, 7 en 20 in het voorafgaande jaar. Aan uitkceringen werd f 10,122.55 meer uitgegeven. Ook in 1924 zal de uil keering weder kunnen worden bepaald op f 205 -f- I 70 bijslag. Dit de ontvangsten van de synodale Bij belvertaling des Nt T. en van den Vervolg bundel kan over 1924 f 1000 op het studie fonds worden overgeschreven. Hierop volgen de aangelegenheden van de algemeene kas. Duidelijk blijkt, hoezeer de verhooging van de quota met 10 pCt. welke in 1923 plaats had, noodig was. Tegenover een vermindering van de uitgaven in som mige afdeelingen, groot f 1286, stond een vermeerdering van uilgaven groot f 4896. De jaarlijksche uilkeering uit het hulp pensioenfonds wordt vastgesteld, over 1324, op f 120. Behandeld worden de aanvragen uit het studiefonds. Hiervoor is lhan9 een som van I 1150 beschikbaar (waaronder begrepen 1 400 uit het familiefonds Racer-Tak). Na de behandeling van de aangelegen heden van het fonds van het gebouw der synode, gaat de synodale commissie over tot de generale kas. De ontvangsten der gene rale kas bedroegen f 71,796.92V», waaronder i 5078.44V» gekweekte rente. De bijdragen (waaronder de nagek'omene) bedroegen f 5(1,320.48. Voor uitkeering is beschikbaar f 58,310.69. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer H, Ch'. G. J. van dor Mandere, algemeen secre^ iaris van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede; zijn bevorderd bij het Departe ment van Financiën, gerekend le zijn inge gaan 1 Januari 1924; tot administrateur J. C. baron van Lynden, thans referendaris; tot referendaris, G. II. Verbeek, thans hoofd commies; tot hoofdcommies mr. E. Oudkerk, thans commies; lol commies J. Scheele Rzn. thans adjunct-commies; lot commies J. A. A. Laurel, thans adjunct-commies; gerekend le zijn ingegaan 1 Maart j.l., lot adjunct- commies W. A. Kapleyn. thans klerk; zijn benoemd: tot raadsheer in het gerechtshof: le 's-Gravenhage mr. G. W. Schlingemann, thans vice-president der arrondissements rechtbank te 's-Gravenliage; lot kanton rechter: le 's-Gravsnhage mr. E. S. Hollan der, thans kantonrechter le Rotterdam, tevens belast met de werkzaamheden van kantonrechter te Ridderkerk. Tn de vergadering van het hoofdbe stuur van de Alg. Xederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, te 's-Gravenhage gehouden, is prof. mr. M. W. F. Treub als voorzitter geïnstalleerd door den heer G. A. Pos, onder-voorzitter der A. N. V. V, Tot leden van liet hoofdbestuur der Ned. Ver. van Staatsburgeressen zijn geko zen de dames M. C. Cohen Tervaert-Israël, R. Manus en dr. C. v. d. Pijl, Toezegging van beroep naar de Ned.- Ilerv. Gem. te Helder is ontvangen door ds. Westmyse, le Warfhuizen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen dezer provincie een circulaire gezonden, waaraan is toege voegd een adres van den A. N. W. B. be treffende den aanleg van dubbele rijwiel paden langs de verkeerswegen. Ook aan Ged. aldus de circulaire, komt het aanleggen van dubbele rijwielpaden, waar zulks mogelijk en met het oog op de veiligheid van het verkeer noodig is, nuttig voor en zij vinden dan ook aanleiding belangstelling voor deze aangelegenheid in te roepen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot aanvulling en verhoo ging met een bedrag van f 2000 van de be grooting van Buitenlandsche Zaken voor dit jaar, welk bedrag ter beschikking gesteld zal worden voor het curatorium van de Acade mie voor Internationaal llecht, om in den vorm van prijzen van I 400 te worden toe gekend aan hen, die in het door den Acade miecursus voorafgaande jaar de vijf beste opstellen, tijdschriftartikelen oj boeken zul len hebben geschreven over oenig onder werp van internationaal recht. Do Rijksmiddelen hebben in April c.n. £35.4 millioen opgebracht, of bijna mil- lioen minder dan verleden jaar. Vooral de inkomstenbelasting bleef sterk ten achter. Sedert 1 Januari j.l. hebben de inkomsten uit de gevrone bronnen f 134.-1 millioen be dragen, zijnde nagenoeg f 7% millioen min der dan in 1923. Naar verluidt-, zegt „De Tel.", zou de Logeroommissie in haar reorganisatie plan gekomen zijji tob voorstellen, booogen- de do opheffing der regimenten infanterie, in vredestijd cn van de twee .opleidingsscho len; voorts tot de uitbreiding van den landstorm (instituut van vooroefeningen) tot 44 afdeelingen. Daarmee zou belang rijke bezuiniging worden verkregen, o.a. door de omstandigheid dat aan den land storm geen huisvesting, voeding; etc., be hoeft te worden verstrekt. Omtrent de laatste hervorming meldt „Het Volk": Naa-r wij uit goede bron vernemen wor den in dei; laatsten tijd in het leger po gingen aangewend om het instituut voor oefeningen te vcrbctcreD, door alleen die genen tot de voGivjefeningen toe te laten', die bij lot-ing tocht den militairen dienst zijm aangewezen. Het legerbestuur heeft zich daaromtrent laten voorlichten doox de autoriteiten van de verschillende wapens. De legercommis- sie (L. F. Duymaer van Twist, P. J. Üe Kan ter, K. ter Laan, mr. P. J. Oud, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, A. C. A. van Vuuren, jhr. L. M. A. van Schrnid, J. O. J. B. de Josseiin de Jong, J. Loeff cn A de Bruyn) heeft omtrent dezen maat regel gunbtig geadviseerd. Door de directie der Ned. Spoorwe gen is bepaald, dat voorlooipig geen bu reel ambtenaren meer zullen worden be noemd, ook al ia voldaan aan de bepalin gen, genoemd in art. 9 A.V.U. Door de organisaties van het personeel in dezen dienst is aan de directie verzocht deze aangelegenheid in ean der eerstvol gende conferenties van vertegenwoordigers van het personeel met de directie mogen bespreken en intuascihen do toepassing van den maatregel worloopig op te schor ten. Te Amsterdam vergaderde de Bond „Heemsahiut", onder voorzitterschap van prof. dr. L. Knappert, uit Leiden. In zijn openingsrede wijdde do voorzatter eeaiige woorden van nagedachtenis aan den over leden secretaris, den heer Weissmann. Het jaarverslag van „Heesmsohut", uit gebracht door den secretaris, den heer A. A Kok, vermeldt o.a. De molen „De Valk", te Leiden, die dreigde verminkt te worden, gaf tot veler lei correspondentie aanleiding. Ten slotte werd de zaaik aan de inmiddels opgerichte vereeniging ,,De Hollandsalie Molen" ter hand gesteld. De oprichting dezer Veree niging beeft „Heemschut" met genoegen cn belangstelling gadegeslagen, te meer omdat „Heemschut" tot nu vrijwel mach teloos heeft gestaan tegenover het vermin ken en verdwijnen van molens. Blijkens do resultaten van deze jeugdige Vereeni ging schijnt het molenvraag&tuk toch niet geheel verloren te zijn. Verschillende aan „Heemschut" gerichte klachten of berich ten omtrent molens werden dan ook aan deze Vereeniging geëndoseerd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer G. A. Pos, bleek, dat de Bond „Heemschut" in het afgeloopen jaar met geldmoeilijkheden te kampen heeft gchaa. De voorzatter bracht aan den heer Pos een woord van hulde voor den arbeid, voor „Heemschut" verricht. In het bijeon der herinnerde hij aan zijn bemoeiingen voor het behoud van de Stiohtsphe Lust warande. Als bestuursleden werden de heeren Henri Polak en mr. O. B. Menalda, grif fier der Staten van Friesland, gekozen. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft, naar „Het Volk'i meldt, besloten tot het vormen eener commissie, die o.in. tot taak heeft na te gaanlo. den stand van het militaire vraagstuk in het buiten land; 2o. het resultaat van het werken vati den Volkenbond, inzake beperking der be wapening. Voorts zal medewerking verlcen'd wor den bij de pogingen tot het oprichten van een socialistisch studentenblad. Van de verdere besluiten, genomen in de algemeene vergadering te Amster dam van het N.V.V. vermelden wij nog de aanvaarding van de volgende voorstellen van den Ned. Litho-, Foto en Öhcmigrafcn- bond: De algemeene vergadering, erkennende de beteekenis van de privaatrechtelijke re geling van het collectief arbeidscontract, besluit een wettelijke regeling met alle ten dienste staande middelen te bevorderen. De algemeene vergadering besluit een onderzoek te doen instellen, in hoeverre de bestaande Wet op de Burgerlijke Rechts vordering mogelijkheid biedt, om de be palingen van het collectief contract en be slissingen genomen door, zij collectief con tract, ingestelde reohtepraakcolleges, door middel van een burgerlijken rechter te la ten executeeren. De voorzitter deelde mede, dat de uit- keeriDg aan de stakers in Twente deze weak met f 1 verhoogd, de uitkeering aan de ongeorganiseerden met een kindertoe slag vermeerderd zal Worden. Naar vernomen wordt, worden per eerstvolgende bootgelegenheid naar Neil- Indië verzonden eenige geschenken, bene vens oorkonden, van de Koningin aan eenige lan'dsgvooten en andere ingezetenen van Indië, die ter gelegenheid van haar Re ge erings jubileum huldeblijken aan H. M. hebben aangeboden. „Belga" seinde gisteren uit Brussel: De wet nopens de regeling van de kosten van de inlerneering van Belgische militai ren in Nederland gedurende den oorlog i9 in de „Moniteur" (de Belgische Staatscourant) verschenen* RECLAME. ^denSc&Mer Huiseigenaren. Laat Uw^j houtwerk niet verrotten, -] Uw ijzer niet verroesten. Verft het tijdig. v.v.v. p. i 8131 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Belgische ministers naar Milaan een panze. Heden gaan de Belgische ministers Theu- nis en Hymans naar Milaan cm er Musso lini le ontmoeten, morgenmiddag. De besprekingen worden Maandag voort gezet en men verwacht de ministers Woens dag te Brussel terug. Wegens den onzekeren politieken toe stand in Frankrijk verwacht men, dat Mac Donald zich zal bepalen tot een vriendelijk bericht van ontvangst van den briel van Poincaré, welke hem gisteren bereikt heelt. Naar de algemeene opvatting is inlusschen een pauze in de behandeling van het ver- goedingsvraagstuk onvermijdelijk. Er kun nen niet goed latsoen geen beslissende be sprekingen tusschen de geallieerden gehou den worden, zoolang er geen nieuwe Fran- sehe regeering gevormd is en, hoewel men verneem!, dat de Duitsche regeering de noo- dige welsvoorslellen ontwerpt om de voor stellen der deskundigen ten uitvoer te leg gen, zullen deze den Rijksdag niet worden aangeboden, zoolang de geallieerden de Duilsche regeering zulks niet verzoeken. In het algemeen lijkt het waarschijnlijk, dat er eeD geallieerde conferentie zal dienen te worden gehouden, voordat er bepaalde slap pen kunnen worden gedaan en het is niet waarschijnlijk, dat een dergelijke bijeen komst voor hall of einde Juni zal kunnen plaats vinden. DUITSCHLAND. De officieels cijfers van de Rijksdagverkiezing de ie- geering denkt niet aan heen gaan Bozenhardt gear resteerd het mijnconflict. De offieïeeie cijfers van de Rijksdagverkie zing zijn thans bekend. Daaruit blijkt, dat in het geheel 29,388,391 9lemmcD zijn uitgebracht en dat 472 candi- daton gekozen zijn. Uierander volgt een overzicht van het aan tal stemmen, dat de verschillende partijen behaalden en het aantal gekozenen van de parlij: Vereenigde sociaaldemocratische par tij 6,014,380 stemmen, 100 zetels; Duitsch- nationale volkspari} 5,778,323 stemmen, 96 zetels: Centrum 3,920798 stemmen. 65 ze tels; Communisten 3,916,671 stemmer, 62 zetels; Duilsche volkspartij 2,640,484 stem men, 44 zetels; Duilschvolksche vrijheids partij 1,921,553 stemmen, 32 zetels; Duilsch- democratische parlij 1,657,957 stemmen, 28 zetels: Beiersche volkspartij 946,649 stem men, 16 zetels; Beiersche Boerenb. 684,395 stemmen, 10 zetels; zoogenaamde Landlijs- ten (dit zijn Duitscbnalionale organisaties in enkele bondsstaten) 574,280 stemmen, 10 ze tels; Duitsch-sociale parlij 337,924 stemmen, 4 zetels; Duilsch Mannovcraansche partij 319,777 stemmen, 5 zetels; Onafhankelijke sociaal-democratische partij 324,708 stem men; Nationale minderheden 133,540 slem- men; Christelijk sociale volksgemeenschap 124,626 stemmen; alle overige partijen sa men 349,531 stemmen. De regeering heeft den eisch der Duitsch- nationalen afgewezen in volgend commu niqué: De Regeering heeft besloten de haar toe vertrouwde rcgecringstaak niet uit handen te geven, voor de bijeenkomst van den Rijks dag. liet is niet alleen haar reclit, maar ook haar plicht, Duiischland te vertegenwoordi gen bij de onderhandelingen over de conclu sie der deskundigen en de welsontwerpen voor te bereiden die noodig zijn voor de uit voering van de rapporten, dit met het oog op de steeds dreigender wordende credielcri- sis, de financiecle en economische behoeften van Duitschland, waarin zonder uitstel voor zien moet worden, en ook in het bewustzijn, daardoor aan den wenscli van de meerder heid van het volk en de meerderheid van den Rijksdag te beantwoorden. Het door de Rijksregeering ingenomen standpunt tegen over de verslagen der deskundigen wordt, blijkens de eigen verklaringen van deze par tijen, gedeeld door de sociaal-democraten, het Centrum, de Duilsche Volkspartij, de Demo craten en de Beiersche Volkspartij ,die ook in den nieuwen Rijksdag in ieder geval over een veel grootor aantal stemmen beschikken dan een mogelijke oppositie van de Duitsch- Nationale Volkspartij, de Communistische partij en de Volikscbe Freiheitspartij. Onder deze omstandigheden beschouwt dc Rijksre geering het besluit van het bestuur der Duitsch-Nationale partij als strijdig met de feitelijke verhoudingen, zooals zij na de wils uiting van het Duilsche volk in de Rijksdag verkiezingen gebleken zijn. De Uijksregee - ring ziet in het besluit van het Duitsch-Na- tionaal partijbestuur een ernstig gevaar voor de Duitsche belangen in de buitenlandsche politiek. Van de beweegredenen, die de Rijksregee ring tot haar standpunt tegenover de con clusies der deskundigen gebracht hebben, zijn de leiders der Duifsch-nalionalc partij door de Rijksregeering op de hoogte gebracht zonder dat men er in slagen ken, de Duitsch- Nationale vertegenwoordigers tot een posi - lieve verklaring te bewegen. Ook nu nog heeft de Duitsch-Nationale partij niet duide lijk verklaard hoe zij zich de behandeling van de verslagen der deskundigen voorstelt. Integendeel, dc onzekerheid omtrent hare in zichten over dc conclusies der deskundigen, die de kern der Duilsche politiek geworden zijn, neemt van dag tot dag toe. De Duitsch- Nationale partij zou zelf het best den toe stand kunnen ophelderen, door antwoord te geven op de vragen, die haar voortdurend ge steld worden, omtrent haar houding tegen over de belangrijke vragen der Duitsche bui tenlandsche politiek. Voor de Rijksregeering zou het onverantwoordelijk zijn, indien zij uit binnenlandsche polilieke overwegingen de buitenlandsche politieke belangen van Duitschland in de waagschaal zou stellen. De communist Bozenhardt, wiens ont vluchting het geschil met sovjet-Rusland veroorzaakte, is te Berlijn gearresteerd. Hij had zich verborgen in het huis van een medewerker der Russische handelsdelega tie cn werd geknipt, toen hij dit huis ver liet. De nota der sovjets is le Berlijn gearri veerd en bevat de drie bekende eischen: Ex territorialiteit voor de Russische handels- vertegenwoordiging, bestraffing van de schuldige ambtenaren on schadeloosstelling voor de zoogenaamd benadeelde Russen. De besprekingen tusschen de partijen in het mijnconflict leverden nog geen resul taat op. De gevelde scheidsrechtelijke uil- spraak in het geschil in de mijnen aan de Roer verlengt het collectief verdrag van 1 Augustus 1922 in hoofdzaak tot 30 Juni 1925. De bepalingen over den werktijd en het manteltarief blijven behouden. Het over werk voor arbeiders in de mijn en voor hen, die rechtstreeks aan de productie mee werken bovengronds mag één uur por dag bedragen, in continubedrijven ten hoogste 2 uur. Arbeiders, die onder extra ongunstige omstandigheden werken, vallen buiten het overwerk. Alle werklieden moeten weei worden aangenomen, behalve zij, die ern stige vergrijpen hebben begaan. De loonen worden, volgens de door de werklieden aan vaarde scheidsrechterlijke uitspraak met 15 percent verhoogd. Beide partijen moeten zich over de aan vaarding van deze uitspraak nog uitlaten. De communisten doen hun uiterste best ieder vergelijk le voorkomen. FRANKRIJK. De meening der overwin naars kokstaking te Parijs. Do eerste uitlating der overwinning I Op een vraag, die hun gesteld is,hebben Her- riot, Painlevé en Blum geantwoord, dat het program der meerderheid is een pro gram van internationale verzoening en overeenstemmine, dat rekening houdt met de rechtvaardige vorderingen van Frank rijk; een financieel program dat ten doel heeft om de begrooting werkelijk in even wicht te brengen, een beginsel dat do op positie steeds verdedigd heeft; een program van bestrijding der duurte, in vereeniging met den strijd tegen de daling van den frank. Heden begint te Parijs een kokstaking. Dat komt precies van pas met de Olym pische spelen in zichtl ENGELAND. ^„v|n nationalisatie der mij Het Lagerhuis heeft gisteren in tweaj. lezing hr-t voorstel van het labour-lid Hali behandeld lot nationalisatie van de mijnen. De regeering gaf haar vollen steun aar het beginsel van de wet, doch liberalen ea conservatieven verzetten zich er tegen. Ze werd verv orpen met 254 legen 168 stemmen Ilall zoide, dat de nationalisatie van de mijnen reeds lang wordt gevraagd door de mijnwerkers. De arbeiderspartij heeft een krachtige campagne gen cerd in het geheel, land voor dezen maatregel en ieder lid van deze parlij, die in het Lagerhuis gekozen b] Heeft zich verbonden om voor de nations' lisatie op te komen. Wijzend op het belas; der mijnindustrie, zette hij uiteen, dat y bijna 1 200.000 arbeiders bij betrokken zijn, die, samen met hun gezin, niet Kinder (fa 4'/j a 5 millioen menschen uitmaken, die geheel van dit bedrijf leven. Verleden jaj; was de produclic 279 millioen ton en hel kapitaal, dat er in belegd is, maakt er dt belangrijkste industrie van het land van, met uitzondering misschien van den land bouw. Onder het irdustrieele stelsel, dal zich in de laatste anderhalve eeuw ontwil, keld heeft, is de steenkool letterlijk dl grondslag gebleken van de E.ugelsche wt!- vaart. Hall herinnerde er aan, dat de con- missie onder voorzitterschap van rechter Sankev, drie jaar geleden, na een onderzoet le hebben ingesteld, verslag uitbracht aan de coalilieregcering, len gunste van de over neming van het eigendom der mijnen doet den StaaL Hij zcide, dat de onderhavige wet een mijnraad instelt, die de induslrii Leheeren moet, bestaande uit 20 leden: liea die de werkgevers vertegenwoordigen se tien, dia door de mijnwerkcrsfedcralie ge kozen worden, met een voorzitter, benoemd door den koning. Gen andere bepaling regelt den aankoop van de ondernemingen; daarvoor zou een speciale commissie van 8 vertegenwoordigers der arbeiders en 3 ver tegenwoordigers der eigenaars worden be noemd. liet ontwerp stelt voor de eigenaar! van de mijnen schadeloos lo steller., doch niet de houders van privilegiën. Shinvjlc, staatssecretaris voor het mijn wezen, verklaarde in naam der regcering, dat zij de wet niet voor haar verantwoorde lijkheid nemen kon, daar zij door een Lager huislid was ingediend. Niettemin, ofsehoot zij erkent dat zij geen mandaat heeft onl vangen van de kiezers om lot nalionalisalii over te gaan, neemt de regeering vol 1 edig het beginsel voor haar rekening, dat in di wet is neergelegd. Er bestaat geen oplossing van de vraagstukken, waarmee de mijnin dustrie te worstelen heeft, wat productie, distributie enz. betreft, tenzij de nation:- lisatie. Lloyd George viel dc wet heftig aan. Hij betoogde, dat de mijnraad, dien men voor stelt, niet den Staat zou vertegenwoordigen, die de kooper der mijnen zou zijn, noch den verbruiker, doch enkel hen, die bij de industrie betrokken zijn. De mijnindustrie zou haar eigen loonen, werktijd en arbeids voorwaarden bepalen. De baten zouden in bet bedrijf terugvloeien, doch de verliezen zouden ten laste der openbare financiën komen. Hij noemde dit tiet nieuwe socialis me, dat thans ontstaat. Hij wees er op dat de commissie onder Sankey aankoop door den Staat heeft voorgesteld, toezicht van den Slaat en egn eerlijke exploitalie van de on dernemingen. Lïoyd George zeide nog, dat, wetende in welke gevaren de mijnwerker leeft, wetende hoe onschatbaar zijn arbeid en zijn moed voor de gemeenschap is en wetende wat de mijnwerkers voor het laad gedaan hebben in het kritiekste uur van zijn bestaan-, hij liet waagde om te zeggen, dat het Lagerhuis zich niet parlijdig noch kleinzielig zou toonen tegenover ieder breed opgevat voorstel om het lot der mijnwer kers le verbeteren. ITALIË. Benes te Home dl financiën. Benes, de Tsjecho-Slowaksche premier; is te Rome gearriveerd cn heeft reeds het eorsto onderhoud met Mussolini gehad. Na tuurlijk in de beste harmonie •Sprekende op de bijeenkomst van Itali- aanscbo bankiers deelde dc Minister van Financiën mede, dat de openbare schuld tijdens het loopendo dienstjaar was vermin derd met 1889 miilioen en dat de begroo ting zonder tekort zal sluiten. POLEN. Het antwoord aan Rusland. Op de nota van de sovjet-unie aaD dan Poolschcn gezant tc Moskou heeft de Pooi- echo regeering den Russischen gezant ta "Warschau een antwoord toegezonden, waar in zij zegt, dat do nota der sovjet-regeermS geen grondslag kan uitmaken voor een be spreking van de daarin vervatte voorstel len. "F.REENICDE STATEN. De immigratie-wel- Het immigratie-wetsontwerp, dat de uit sluiting voorziet van do Japanners na al- loop op 1 Juli van het z.g. gentlemcns agw:' ment is weer met overweldigende mee re JU* heid in beido huizen aaDgenomen en 'V' thans voor Coolidge. Het Huis van Alge vaardigden nam het aan met 508 tegen Si de Senaat met 69 tegen 9 stemmen. Do Pre sident zendt de maatregel waarschijn!j naar de departementen van arbeid en tcnlandsche zaken, alvorens te besluiten bij dc wet met zijn veto zal treffen. BUITENLANDSCH GEMENGD- Italië VJfl I>e koning en de koningin van bezoeken op 26 Mei Londen. Met een do stoomschepen van de Southern Ra' Oornpa-ny gaan zij naar Dover, Sct:^ tcerd dooor torpedojagers en vliegas? Men verneemt, dat zij te Dover door prins van Wales namens den koning len vrorden begroet. Met een extra reizen zij van Dover naaa1 Londen. Te Bingen aan den Rijn heelt de«r gen een metselaar die bezig was een te herstellen in een hollen wand ee-0 ze li ge vondst gedaan» Ingemetseld v E

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2