„Boerderij Meerrust" AGENDA VAN DE WEEK. Theehuis-Restaurant-Pension RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Si [t Vrijdag. Dansacadcmie Nieuwe-Rijn 28: Dana- fcvond vac lialfnegcn tot bolfelf. SchouwburgLietdadigheidsui (voering R-.K. Studentenlooneel A. G. A. B. 8 uur. Wijkgebouw Levendaal: Vergadering aid. Leiden Ned. Chr. Rcisvereeniging. 8 uur. Zaterdag. Stadszaul (kleine): Plastiekmiddag. Half- it rie. SfadszaaJUitvoering met bal murick- Ter. N.Z.H.T.M. 8 uur. Stadszaal (foyer): Soiree dansante ten bate van het comité „Toch naar Parijs. 8 uur. „Zomorzorg": „Jacob Cats". Vroolijke avond. 8 uur. N o o r d w ij k-a a n-Z e e. „Palace- Holcl": Jaarl. alg. verg. van aandeclh. N.V. Holel-Mij. „Noordwijk-aan-Zee". 3 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Iïoogetvoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag ran 2 lot 4 uur kinder- en famjlie-matinéa. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „De Lakenhal"Tot en met 29 Mei ten toonstelling vanwege „Dc Sphinx" van werken door leden. Den Haag, Dierentuin: Vpowjaarsfeeë- ten tot en met 18 Mei. Den Ilaag, „Scala": Henri ter Hall's revue „Draadloos". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei waargenomen door de apo theken van de heeren G. F. Reyst, Sleen- slraat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht <8, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds, I RECLAME. WARMOND 1819 het rapport van N. V. V. en S. D. A. P. in zake bedrijfsorganisatie en medezeggenschap waarna het congres zich vereenigde met de volgende resolutie: H';1 Congres, gezien het com_ missie voor de Bedr,jf-^anisa|ie en Mcde. zeggenschap; vaA-5crjee]dat, atgezien van «j10?..0 ^j^JJSSmngsverschit omtrent onder- „c<?- ue denkbeelden in dit rapport be lichaamd ten spoedige verwezenlijkt dienen te worden; overwegend, dat voor de verwe zenlijking van deze denkbeelden langs wet- telijken weg noodig is, dat voorstellen in het parlement krachtig worden gesteund door een sterk levende beweging voor mede zeggenschap en bedrijfsorganisatie, die on der alle arbeiders, ook onder hen, die hui ten onze beweging slaan, de eicchen lot ge meengoed heeft doen worden; dat het op komen voor medezeggenschap in collectieve contracten deze beweging kan versterken; besluit met de te verwachten indiening der noodzakelijke wetsontwerpen voor in sa- monwerking met do S. D. A. P., een inten sieve propaganda en actie te voeren ter ver breiding van de denkbeelden in het rapport belichaamd." Baron Sctiimmelpenninck van der Dye, burgemeester van Doom en van Maarn, heeft in de Raadsvergadering van gisteren medegedeeld, dat hij 1 Juli ontslag zal nemen als burgemeester van Maarn. Gisteren is uit 's Hertogenbosch het laatste kindertransport van het N-ïL R.-K. Huisvestingscomité naar AVeeucn vertrok ken. Dit vertrek beteekende het definitieve einde van de Oostenrijksche actie van het R.-K. Huisvestingscomité. Ongeveer 700 kinderen zijn naar Weenen teruggegaan. Een 300 kinderen blijven met toestemming yan hun ouders in Nederland. In totaal heeft het comité sedert 1918 m 60 kindertreinen 27.118 kinderen in ons land ondergebracht. In December 1920 werd het Kindcrheim Faniteum, te Weenen, geopend in Mei 1921 hot Kindcrheim to Gablitz en in Juni 1921 dat to Göllcrsdorf. Deze drio Kinderheimen zijn geregeld vanwege het comité geëxploiteerd. Voor do verpleging van circa 1000 kinderen heeft het comito daaraan f67.528.50 ten koste gelegd. De totale ontvangsten en uitgaven hebben bedragen resp. f 581.906.64 en f 736.834.35Va Bovendien zijn 552 wagons levensmiddelen, bleeding, en liefdegaven verzonden, ter waarde van f 1.822.010. Ten einde do gebeele hulpverleening on- 'dcr cijfers te kunnen brengen, heeft het be stuur voor de verplegingskosten der kinde- Tcn door pleegouders als gemiddelde aange nomen f 150. De gaven, die zij bij hun ver trek medebrengen, worden gemiddeld op f 60 geraamd. Men komt dan voor do 27.113 kinderen tot een totaal van f 5.423.600. U-it de ingekomen verzoeken om tege moetkoming in verhuiskosten is het den Minister van Oorlog herhaaldelijk gebleken, dat niet de vereischle zuinigheid wordt be tracht. Jn verhand hiermede is ten opzichte van het kiezen van eon expediteur bepaald, dat iedere aanvrage om tegemoetkoming in verplaatsingskosten vergezeld moet gaan van aanbiedingen van meerdere expedi teurs in do nieuwe als van die in do verlaten standplaats. Voorts moet steeds een gespeci ficeerde rekening van den betrokken expe diteur worden overgelegd; met een niet ge- Bpecifioecrcte kwitantie zal in den vervolge (een genoegen worden genomen. Hel Tweede-Kamer-lid Fleskcns heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw da volgende vragen gesteld; 1. Is het den Minister bekend, dat op dit oogenblik, vooral in Noord-Brabant en Lim burg, een hevige ziekte onder de Tunderen voorkomt, en dal reeds een betrekkelijk groot aantal dieren hieraan zijn bezweken? 2. Zoo ja, is de aard dezer ziekte reeds vastgesteld en welke maatregelen worden er tegen genomen? Zoo neen, is de Minister bereid Onver wijld slappen te doen tot het doen vaststel len van den aard dezer ziekte en het nemen van maatregelen? 3. Acht de Minister het niet dringend noodzakelijk, dal onverwijld een deskundige commissie wordt benoemd, welke deze ziek te onderzoekt, ook in verband met de te nemen bestrijdingsmaatregelen en in het be lang van een goede uilvcering der Vleesch- kcuringswel? De correspondent van de „N. R. CrL" te Weenen meldt, dat dc aanstelling van mr. Van Gijn tot adviseur van de Oosten rijksche Nationale Bank, ter vervanging van den Zwitser Schnijder thans officieel plaats gehad heeft. De heer Van Gijn heeft zijn ambt Teeds aanvaard. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat, ter uitvoe ring van het bepaalde in art. 3 van het Kon. besluit van 25 Juni 1923 tot vaststelling van de voorwaarden, bedoeld in art. 2 der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, gewijzigd bij dc wet van 29 December 1923, door hem is bepaald, dat, met ingang vaD 16 Mei, in voer van schoenwerk, waarvan het boven stuk groolendecls van leder is vervaardigd, zal kunnen worden toegestaan, indien daar tegenover in den zin van art. 3 Van voormeld Kon. besluit, een aankoop van schoenwerk van binnenlandsch fabrikaat staat tot een waarde, gelijkstaande aan een vierde der waarde van het in te voeren schoenwerk. De volgende week komt op het Mini sterie van Buitenlandsche Zaken te Brussel een Nedertandsch-Betgischo commissie bij een, die een voorontwerp zal uitwerken van een conventie over de judicieele competen tie, het gezag 'en dc ten-nitvocr-lccging van de judicieele beslissingen, arbitrage-uit spraken en authentieke acten. De Belgische afgevaardigden zijn: Goddin, vice-presi dent van het Hof van Cassatie; J-eclercq, advocaat-generaal bij dat Hof; Kinon, di recteur-generaal aan het Ministerie van Justitie, en Oostermans, directeur-generaal aan dat van Bcitenlandscho zaken. De Ne> dcjlandsche afgevaardigden zijn: Loder, president v.in het Internationaal Ge-cchts- hof, Suyling, boogleeraar te Utrecht, en Kosters, raadsheer in den Hooger. Raid. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Naar wij vernemen, is de Ambtenaar van bet O. M. bij het Kantongerecht alhier in hooger beroep gegaan van het vonnis van den Kanlonrcchler-plaatsvervanger mr. M. B. Vos inzake de radio-telegrafie-zaak, bij welk vonnis beklaagde J. gedeeltelijk werd vrijgesproken, gedeeltelijk schuldig verklaard, echter zonder toepassing van slraf. HAARLSHSCHE RECHTBANK. 7T De inbraak bij den burgemeester van Haarlemmermeer. Voor de rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan J. K., wegens de inbraak in den nacht van 22 op 23 September te Hoofddorp in de woning van den burge meester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, waarbij onderscheidene zilveren voorwer pen en geld ontvreemd zijn. J. K. is de man, die uit het huis van be waring te Haarlem is ontvlucht en na veel omzwervingen te Amsterdam werd aange houden. Dr. F. Muller verklaarde, dat beklaagde een psychopaarth is (lijdende aan vermin dering van geestvermogens) en de secretaris van de reclasseeringsraad van het Leger des Heils deelde mede, dat K. kan worden opgenomen in de landbouwkolonie te Lun- leren. Eiseh drie jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. TIELSCHE RECHTBANK. De rechtbank te Tiel heeft gisteren ver oordeeld den niet-eervol ontslagen postdirec teur te Zalt-Bommel A. H. S., wegens ver duistering van f 16,000, lot 6 maanden ge vangenisstraf. In de vorige zitting was een jaar tegen hem geéiseht. Het verduisterde bedrag is geheel aangezuiverd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Brief van Poincaré aan Mc Donald voorstellen te wachten tot bevoegd heid vermindering van Commissie van Herstel, etc. Poincaré heeft aan Mac Donald een lan gen, persoonlijken, hartelijk en verzoe- ningsgezinden brief geschreven, waarin hij een uiteenzetting geeft van den stand der onderhandelingen, en nogmaals zijn leed wezen uitspreekt, dat hij niet in de gele genheid is Mac Donald te Ohiqucrs te ont moeten. Hij constateert, dat eon intergeal- lioerd accoord zeer wel mogelijk ia op de basis van het rapport der deskundigen. Verder preciseert hij de eventuecle clausu les voor een accoord en wenscht een spoe dige regeling van het Bchadevergoedings- vraagetuk in het belang van alle betrokke nen. Hoe heeft men dit op te vatten 1 Is het een poging om alsnog door tijdig de bakens te verzetten, zich de kans te openen om aan te blijven 1 Dit wil er toch niet goed bij ons in. De overwinning van Poincaré's tegenstanders is te eclatant, dan dat zij zieb die zullen laten ontnemen, meenen wij te mogen aannemen. Of is het een poging, om straks, wan neer 'n regeling wordt getroffen, zich groo- tendeels de eer daarvan toe te kunnen re kenen als tegenwaarde voor de Roer-poli tiek, waaraan Poincaré's naam voor de ge schiedenis onherroepelijk zal zijn verbon den 1 Zoo wil het ons eerder voorkomen, maar dat deze poging succes zal hebben, meenen we eveneens te mogen ontkennen. Zoolang Poincaré stevig op het kussen zit, is van zoo'n geschiktheid van zijn zijde geen oogenblik sprake geweest. Wel werden da rapporten als basis voor besprekingen ge accepteerd, maar overigens waren er al lerlei voorwaarden, maren" en „als" en... 'Alleen in zooverre deze brief de taak van zijn opvolger kan verlichten, verdient hij aandacht en waardeering. Naar men verneemt, zou er een plan be staan om in do volgende algemeene ver gadering van den Volkenbond belangrijke wijzigingen voor te stellen in de functies van verschillende organen, door het verdrag van Versailles geschapen. Zoo zouden b.v. de bevoegdheden van de Commissie van Her stel belangrijk worden ingekrompen, even als die van den Gezantenraad. Voorstellen kan men het wel, maar of Frankrijk, zelfs onder een nieuwe, maar verzoeningsgezinde regcering, daarin zal treden BELGIE. Kamer-beslissingen. De Kamer heeft met 77 tegen 52 stemmen en 1 onthouding de begroofïng van oorlog aangenomen. Met 98 tegen 31 stemmen en 7 onthou dingen naai de Kamer de wet aan tot straf baar stelling van speculatie en abnormale prijzen. Een wetsontwerp, waarbij in België de titel „dierenarts" wordt vervangen door „doctor in de dierengeneeskunde" is even eens aangenomen. Ten slotte heeft de Kamer de wet aange nomen op de registratie- en overdracht rechten nopens kleine bezittingen en kleine nalatenschappen. LUXEMBURG. De spoorwegen overgedragen. De ministers van buitenlandsche zaken van België en Luxemburg hebben een oven eenkomtt geteekend waarbij het net der Luxemburgsche spoorwegen wordt overge dragen aan de maatschappij Prince Henri, onder controle der beide regeeringen. DUITSCHLAND. Na de verkiezingen van den Rijksdag. Het partijbestuur van de Duitsch-Natio- nale partij beeft een resolutie aangenomen waarin het beet: „Wij eischen, dat de tegenwoordige regeering in overeenstem ming met den uitslag der verkiezingen zoo spoedig mogelijk zal aftreden. Zij mist het reabt om Duitschland in de onderhandelin gen over de rapporten der deskundigen nog te vertegenwoordigen. Wij protesteo ren er tegen, dat het rijkskabinet wets voorstellen tot uitvoering dezer rapporten aan de Commissie van Herstel voorlegt, of ook slechts in voorbereidende bespre- kingen met de Oommissie van Herstel een verklaring over het standpunt van Duitscb- land aflegt. De Duit6ob-nationalen zullen dergelijke verklaringen niet als bindend beschouwen.'i D.w.z., dat 3e Duitsoh-Sationaien dus eischen medezeggenschap in do regeering. Hetgeen alleen mogelijk zal zijn, zoo tot stand kan komen een groot burgerlijk blok van Duitsch-nationalen tot en met demo craten. De Duitsohe Volkspartij zou daar voor wel iets voelen, maar Centrum en 'democraten 1 Deze zullen in ieder gevul eischen een onvoorwaardelijk goedkeuren der politiek Marx-Stresemann om de des kundigen-rapporten to aanvaarden. En zullen de Duitsdh-nationalen daarmee ac coord gaar. 1 't Is en blijft een verwarde foeètand, die ■wellicht nog zal eindgen met feen nieuw beroep op de kiezers. To meer, waar een vaste meerderheid zoowel op binnen- als buitenl. terrein onmogelijk schijnt te be reiken. Harx zou 'de poging willen wagen op het slappe koord öm to regeeren door beurte lings te steunen op socialisten en Duitsch- nationalen, in wier gelederen' oneenigheid iB, heet liet. Maar o! hij dat gebalanoeer lang zal kunnen volhouden, betwijfelen we. FR A N KR T TE. - d'Esloumelles de Constant t het beroep der Kamer leden. Overleden is senator d'Estoumelles de Constant, een bekend Fransch pacitisl, wiens oordeel op hoogen prijs werd gesteld. Hier te lande wa9 hij goed bekend, daar hij secretaris van het gezantschap te Den Haag is geweest en Frankrijk vertegen woordigde ter vredesconferentie en lid was van het permanente Hof van Arbitrage. Politiek behoorde hij tot de radicale partij. Naar de Fransche bladen uitrekenen, be vat de nieuwe Kamer 1-43 advocaten, 53 landbouwers, 46 industrieelen, 44 grondbe zitters, 38 publicisten, 33 kooplieden, 33 hoogleeraren, 31 artsen, 30 arbeders, 28 bedienden, 19 ambtenaren, 13 ingenieurs, 11 officieren en 4 geestelijken. ENGELAND. Communiqué over de Britsch- Russische conferentie geen mijnstaking de ten toonstelling te Wembley. Onder voorzitterschap van Ponsonby, den Onder-secretaris van buitenlandsche zaken, heeft gisteren een algemeene vergadering plaats gehad van de Britsch-Russische con ferentie. De vergadering hoeft de werkzaam heden nagegaan door de verschillende sec ties tot dusver renricht.. Volgens het ofti- cieele communiqué heeft de commissie voor de verdragen haar verslag ingediend, het welk is goedgekeurd. Dit verslag is de slot som van het onderzoek van alle verdragen lusschen Engeland en Rusland gesloten tot 7 November 1917. In het verslag worden deze overeenkomsten verdeeld in 2 groepen n.l. de eene groep verdragen die niet langer van kracht zijn en 2e. verdragen die zijn blijven beslaan, doch wijziging behoeven. Tot de eerste groep behooren een aantal ver dragen van polilieken aard, die blijkbaar uit den tijd zijn, terwijl de "andere groep wordt samengesteld uit overeenkomsten van prae- tischen aard, zooals de rechtspositie van naamlooze vennootschappen, uillevering, melen van scheepsruimten en dergelijke. De genoemde sectie zal zich thans bezig hou den met het aanbrengen der wijzigingen, die noodig zijn om de verdragen der tweede groep in overeenstemming te brengen met de eischen van het oogenblik. Deze wijzi gingen zijn van lechnischen aard. Voorts is gesproken over de manier van handelen met verdragen, waarbij behalve Rusland en Groot-Brittannië nog andere landen als on derteekenaars optreden. Terwijl het onmo gelijk werd geacht dat de conferentie vrucht dragende besluiten neemt, bij ontstentenis der andere onderteekenaars, werd besloten na te gaan in hoever voor praclische doel einden zoowel Rusland als Groot-Brittannië deze traclaten kunnen naleven. Het betreft hier vooral onderwerpen als telegrafie, on- derzeckabels, draadlooze telegrafie en post verkeer. Men kwam in principe overeen dat de bedoelde tractalen door middel van een eenvoudige formule In werking zullen tre den. De sovjet-delegatie behield zich hel recht voor aan de lijst der door Engeland aangewezen tractaten nog andere verdragen toe te voegen en schriftelijk haar houding ten opzichte daarvan uileen te zetten, zoo- dra de normale diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen hersleld zijn. Van Engelsche zijde werd duidelijk gemaakt, dat, terwijl Groot-Brittannië bereid was iedere wijziging, die de Russen zouden voorstellen in de lijst der verdragen met meer onder teekenaars, in overweging te nemen, er geen sprake van kon zijn dat eenig verdrag, voortvloeiend uit dc algemeene Europeesche vredesverdragen, in deze conferentie ter sprake zou kunnen komen zonder vooraf gaande raadpleging met de mede-betrokken staten. De sovjet-delegatie gaf dit toe, doch deed het dénkbeeld aan de hand, dat de be palingen in zulke verdragen voorkomend, voor zoover zij alleen op Engeland en Rus land betrekking hebben, wel ter sprake kun nen worden gebracht. De conferentie heeft zich voorts bezig ge houden met dc aanspraken op schadever goeding wegens gevangenneming of persoon lijk letsel. Britscbe onderdanen in Rusland sedert de revolutie aangedaan. De Engel sche delegatie stelde zich op hel standpunt, dat hel principe van wederkcerige behande ling dezer aanspraken reeds in de corres pondentie lusschen do Brilsche en de Russi sche regeering in Mei en Juni van het vorige jaar was vastgelegd en deed het denkbeeld aan dc hand door middel van scheidsrech terlijke uitspraak, in het algemeen verdrag op te nemen, de grootte en rechtmatigheid Van zulke aanspraken te laten vaststellen. Hiertegenover meende de Russische delega tie, dat alleen dan tol arbitrage behoorde te worden overgegaan als een directe regeling onmogelijk was gebleken. Zij wenschte ver der, dat de aanspraken op betaling voor goederen geleverd en diensten bewezen aan de Russische regeering, waarvan de noodza kelijkheid in principe was vastgelegd in een bijvoegsel tot het Britsch-Russische handels verdrag van 1921, tegelijk zouden worden behandeld met de aanspraken wegens per soonlijk nadeel. De Engelsche delegatie was van meening dat deze aanspraken deel uit maken van de algemeene aanspraken in verband met eigendomsrechten en ten op zichte dezer groep deed zij bet volgende voorstel: „Wat aanspraken belrelt die be trekking hebben op de industxieele eigen dommen en conoessies, waartoe ook zullen worden gerekend fabrieken .mijnen, petro- leumbronnen, wouden en dergelijken, zou den wij wenschen, dat de Bond van sovjet republieken de verplichting op zich nam een billijke en voldoende vergoeding tc geven in den vorm van afstand van eigendom aan Engelsche onderdanen ol maalschappijen van dc eigendommen of concessies, die deze vroeger hebben bezeten, en die thans gena tionaliseerd of vervallen zijn verklaard, en om bovendien met de personen of lichamen in kwestie een schadevergoeding overeen te komen voor ieder alzonderlijk geval. Als het onmogelijk bleek, het eens te wor den over de schadevergoeding of indien bin nen bepaalden tijd geen behoorlijke regeling zou kunnen worden getroffen, zou arbitrage moeten plaats hebben. De werkwijze van het scheidsgerecht en de omschrijving eter te beslissen punten zou een punt van over weging lusschen de twee regeeringen moe ten uitmaken." Dit Britsclie voorstel werd door de Russische gedelegeerden ad notam genomen, terwijl overweging werd toege zegd. De Russen wezen er op, dat iedere po ging om te geraken tot een algemeene for muleering voor oen regeling der practische verschillen, zooals thans aan de orde is ge steld, natuurlijk bemoeilijkt wordt door hel verschil in sociale inrichting van den Rus- sischen en den Engclschen slaat. Zij wezen er verder op, dat de Brilsche aanspraken in zake persoonlijk bezit in zekere groepen waren ingediend, en deden het denkbeeld aan de hand, dat zij, die aanspraak maken op vergoeding wegens schulden van voor den oorlog, het eerst in behandeling zouden komen, aangezien deze groep verreweg het talrijkst is. Hieruit ontspon zich een alge meene bespreking der andere groepen van eischen en tegeneischcn, waarbij de Russen zich op het standpunt stelden, dat een con creet aanbod ter vergoeding van vorderin gen met betrekking tot in Rusland verbeurd verklaarde Brilsche eigendommen alleen mogelijk zou zijn als men in het bezit was van meer bijzonderheden aangaande den omvang dier vorderingen. Do Britsehe regeering verklaarde deze op merking in overweging te zullen nemen. Do bespreking der schulden van regce ring tot regeering gaf aanleiding tot eenig verschil van meening In verband met d( technische moeilijkheden van het taxêerej dezer vorderingen stelden de Engelschea voor deze schulden voorloopig buiten bespre- king te laten. Hiertoe toonden de Russen weinig neiging, aangezien hierdoor de eenir« cisehen, die zij zelf hadden gesteld vij behandeling zouden worden uitgesloten, ter- wijl de Engelschen met hun vorderingen voorlgang zouden kunnen maken. Na êe0 algemeene gcdachlenwisseling hieromtrent werd de bespreking verdaagd om de Ru-si- sche delegatie gelegenheid te geven de ver- schillende voorstellen door de Engelschen tijdens de bijeenkomst gedaan nader te over wegen. De conferentie zal 20 Mei opnieuw een algemeene vergadering houden. Zoo luidt het officicele communiqué. Van zekere zijde ziet men er aanleiding in om te kunnen constatceren, dat er weinig voortgang in de conferentie is en dat van weerskanten alles wordt gedaan, om de conferentie in de war te sturen. Dien indruk kunnen wq er niet uit krij- gen. Men moet niet vergeten, dat er heel wat komt kijken bij een algemeene regeling wat niet zoo gemakkelijk is. De dreigende staking in de mijnen is waarschijnlijk afgewend. Men is het eens geworden over de voorwaarden nopens ue mijnwevkersloonen, ide aan liet oordeel van de oonferentie van mijnwerkersafge vaardigden op 29 Mei zullen worden on- derworpen. De leiders der mijnwerkers ra den de aanvaarding dier voorwaarden aan, ofschoon zij met geheel aan de eischen vol doen. De voornaarden bieden in het alge meen den mijnwerkers een verhoogd mini mum aan, dat 40 pCt. hooger is dan do standaardloonen vóór den oorlog terwiil de standaardwinsten iets zullen worden verminderd. Verder genieten de mijnwer kers een verhoogd aandeel in alle surplus- winstcn nl. 89 pCt., terwijl de eigenaars 12 pCt. van de surplus-winslen zullen krq- gen. Als standaardwinst wordt beschouwd een bedrag van J5 pCt. der gezamenlijke stan- daardlooncn. Het lid van de Arbeiderspartij George Hall, heeft in het Lagerhuis «en motie in gediend, strekkend tot nationalisatie det mijnen. Het lot daarvan ia zeker wel te gissen I Tijdens hel debat gisteren in het Lager huis over de waarborgsom voor de rijks- tentoonstelling te Wembley werd meege- decld dat het aantal bezoekers gisteren vermoedelijk tot een millioen zou zijn geste gen. De minister vankoloniën Thomas deelde mee dat met inbegrip van 'de dominions, de koloniën', de protectoraten en pai-ticu* liere fabrikanten niet minder dan vier cn- twintig a dertig millioen pond sterling aoü de tentoonstelling besteed waren. Het voorstel om de garantie van de regeering ad 100.000 pd.st. met vijfhonderdduizend pond te verboogen, werd zonder stemming aangenomen. DENEMARKEN. Alleen politie-troepen. Hceds vroeger is melding gemaakt van den nieuwen ontwapeningskoers, welks door hel pas aan het bewind gekomen socia listische Deensche ministerie is aangekon digd. Rasmussen, de minister van oorlog, heelt verklaard, dat hij tegen den herfst een wetsontwerp zal indienen voor een alge- hecle militaire ontwapening van het land. Van het tegenwoordige leger zullen slechts politietroepcn worden behouden. De militaire begrooting zal daardoor lot 10 millioen kronen kunnen worden ver laagd. RUSLAND. Nieuwe nota aan Polen. Uit Moskou wordt gemeld, dat Tsjitsjerin opnieuw een nota lot de Poolsche regeering gericht heeft nopens de onderdrukking der naüonale minderheden in Polen. De grie ven, doer Tsjitsjerin geuit, betreffen: het sluiten van Oekrainsche en wit-Rusrische scholen, het verbieden van Russische kran ten en coöperaties enz. VEREET-'TCDE STATEN. Een veto over den bonni- bill de immigratie-wet. President Coolidge heelt zijn veto uilge sproken over de wet op de gilt aan de sol daten. De voorstanders van de wet zeiden, dat zij trachten zullen de wet er door le halen ondanks het veto. net Huis van Afgevaardigden heeft mei een groole meerderheid, ondanks het verzei van den President, de gewijzigde immigra- tiewet aangenomen, die o. a. de Japanner» uitsluit na 1 Juli. CHINA. Soen-Yat-Sea Dc dood van Soen-Yat-Scn wordt le Kin- ton officieel ontkend, maar goedingelicMO Chineesche buitenlandsche kringen heen* ten geloof aan het doodsbericht, hetwelk moeilijk te verifieeren is, daar de per® Kanion onder strenge censuur staak De uitroeiing van de rapporten der deskundigen. BERLIJN, 16 Mei. (V. D.). Do staal* secretarissen Bergmann en Vogh 01 Duitschland zullen vertegenwoordigen W organisatiecommissie der Rijksspoorweg maatschappij zijn te Parijs aangekomen met de geallieerde vertegenwoordigers o leg te plegen. De bezetting. BERLIJN, 16 Mei. (V. D.). De Franse» bezettingsautoriteilen te Dusseldorl ten voor het stichten van een schpë» y,. onderofficieren de onmiddellijke t>e-1 haarstelling van twee scholen- -

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2