Mo. 19687. WOENSDAG 14 MEI Anno 1924 Officieele STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het von""samste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NCTENt 80 Ct9. per regal. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prij». Kleine Advertentie, ui'sWilend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per weekƒ0.18, Bullen Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week „0.18» Franco per post 2.85 4* portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel. V'schmarkl IS, tel. 1226, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVJSCH a f 0.19—f 0 25 _f o 32 SCHOL a f 0.18—f 0.31—f 0.34, K00LVISCH a f 0.131018. TARBOT en GRIET a 10.60 per pond. N C. DE G1JSELAAR, Burgern. Leiden, 1-1 Mei 1924. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: ]o. dat voor de toelating met September j. van nieuwe leerlingen tot de Oplei dingsschool voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool-(aan de Aalmerkt), de Oplei dingsscholen voor uitgebreid lager onder wijs (aan de Langebrug, de Heerenstraat, den Maresingel, de Oude-Vest en de Boom- markt) en de openbare lagere scholen wier leerlingen bestemd zijn om na zes jaren over te gaan naar de Centrale school voor het 7de leerjaar, (aan het Plantsoen, het Schuttersveld, de Duivenbodestraat, de Ha- rerstraat, de Paul Krugerslraat, den Zuid- singel, de Medusastraat en de Vrouwen kerksteeg) gelegenheid tot inschrijving be staal tot en met 1G Mei e.k., dagelijks des oormiddags van haltnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren; 2o. dal bij de inschrijving wetke ptaals heeft aan de scholen hel bewijs van ge- boorleinschrijving moet worden vertoond. N. C. DE G1J.SELAAR, Burgcm VAN STRIJEN, Secretaris. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en het onderwijs in handelskennis. Door het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Lei den is indertijd de vraag onder de oogen ge zien, of de Kamer van Koophandel geen taak had te vervullen ten aanzien van het onderwijs, hetwelk verstrekt wordt nan die genen, die zich al of niet zelfstandig in han del ol industrie een positie trachten te ver werven. De vraag drong zich n.l. op, of'het geen aanbeveling zou verdienen, een afzonder lijke Hoogere Handelsschool aan een of meer Hoogere Burgerscholen te verbinden. Het komt liet Bureau der Kamer echter voor, dat er, nu door het Koninklijk Besluit van 15 Maart 1923 en van 13 November 1923 de instelling eener litlerair-economi- sche atdeeling aan alle Hoogere Burger scholen mogelijk gemaakt is, daarmede vol doende aan de bestaande behoefte te gemoet gekomen kan worden. Deze economische atdeeling is gedacht als een afzonderlijke atdeeling van de vier de en vijlde klasse der gewone Hoogere Bur gerschool, in welke afdeeling o. a. minder uren les gegeven zal worden in wiskunde, naluur- en scheikunde, maar daarentegen meer in de moderne talen en handels kennis. Daarmede zal de grondslag gelegd zijn voor een nieuwe schakeering in het onder wijs aan de Hoogere Burgerscholen, waar door dit minder wis- en natuurkundig, doch "leer maatschappelijk zal zijn georiënteerd. Zoodoende wordt bovendien tevens te ge- moel gekomen aan die leerlingen, voor wie het onderwijs in de wis- en natuurkunde in hoogste klasse te zwaar was; van wie evenwel later bleek, dat zij in den handel teer goed op hun plaats waren. Nu is de Kamer advies gevraagd omtrent mogelijkheid van plaatsing van die genen, die de lessen in deze economische af- oeeling met goed gevolg hebben geloopen. De Kamer zou gaarne vernemen, en heeft •jiarloe een circulaire verspreid, of men het 2 uan niet wenschelijk acht, om aan de Ge- renlelijke Hoogere Burgerschool alhier een 'gelijke afdeeling op te richten, en of naar meening van hem, die hierop antwoordt, ',r|genomen kan worden, dat voor hen, die goed gevolg in deze afdeeling eind- - men hebben afgelegd, plaals zal zijn op ons district gevestigd? kantoren en da' m!>n voor die plaatsen lie- 'jevoorkeur zou geven aan hen, die het l-'erplan der Hoogere Burgerschool ";bben gevolgd. brJW^'Ök geringe kosten, aan deze bi'l-i, min-s eerhonden, zullen allicht geen garnering vormen. zcJl^kaad met het daartoe strekkend ver- omsama Kamer gaarne zoo mogelijk ™Uand antwoord ontvangen. e Twentsche textielstaking in haar nieuwen vorm. gist,.,,)' van dit onderwerp werd Kho Vnii.:,m de Groole zaal van het Leid- '''tasehm,, 'U1 j een vorgadering gehouden. 0 'Shond „5 tjr »^e.n Keidsclien Bestuur de atd. Leiden van de Soc.-Dera, Arb.-Parlij, waarvoor at3 spreker was aan gekondigd de secretaris van het N. V. V., de heer E. Kupers. De vergadering was zeer goed bezocht. Vóór de Voorzitter, de heer Baart, de ver gadering opende, zong de Arb.-Jeugd-Cen- trale eenigc socialistische liederen, door de muziek van de mandoline-club begeleid. De Voorzitter opende de vergadering met een kort overzicht van den stand van den strijd in de iextielbedrijven in Twente. Van alle kanten en vooral in de groole pers wordt op de sociaal-dem. arbeiders geschol den, omdat zij niet hebben gebogen voor den wil van de fabrikanten. Vooral nu hel de arbeiderspartij gelukt i3 na de uitslui ting de poorten der fabrieken zoo goed als geheel gesloten te houden, worden al de fiolen van den toorn der reactie over hen uitgegoten. Het komt er nu maar op aan voldoenden iinancieelen steun voor de sta kers te verkrijgen. Er moet elke week f 60.000 voor de stakers bijeenkomen. Ook Leiden moei daar het zijne toe bijdragen De L B. B. en de S. D. A. P. zullen met het N. V. V. daartoe samenwerken. Wie thans 25 cents per week afdraagt, moet voortaan een gulden storten. Hierna gaf hij het woord aan den heer Kupers, die meer uitvoerig hel verloop van dit groole arbeidsconflict schelste, waarbij alle voorafgaande conflicten in ons land in het niet verzinken èn wal den omvang be treft èn wat den tijdsduur aangaat. Hot con- 1 flict duurt nu al een halljaar en de mo- i derne organisaties hebben reeds niet min- j der dan f 700.000 aan sleun uitgekeerd. Het gaat hij dezen strijd vooral om het behoud van de 48-urige werkweek en om te voorkomen, dat voor de tweede maal de loonen met 10 pCt. zullen verlaagd worden. Tot dusverre werd in Twenle de strijd al- lijd door de arbeiders verloren, eensdeels door de buitengewone machtsontplooiing der fabrikanten, anderdeels door de zwakheid der arbeidersorganisaties. Spr. schetste nu het lichaam en geest sloopende lextielbedrijf in zijn tegenwoor dige technische volmaking, nu èén wever 10 h 12 getouwen bedient. Een werkdag van acht uur is daardoor reeds lang genoeg. De pogingen lot bemiddeling van den heer Zaalberg gaven reeds blijk van een naar de oogen zien der fabrikanlcn. De moderne organisatie wezen de bemiddelingspogingen dan ook ferm af, de R.-K. en Chr. Vereeni- gingen begonnen toen reeds ie weifelen. Ge volg van te weinige solidariteit in deze kringen van arbeiders, waardoor zij steeds met geldgebrek hadden te worstelen. Spr. behandelde nu de bemiddelingspogingen van den Rijksbemiddelaar, den oud-minis- ler Van IJsselsleyn, hierop neerkomende, dat feitelijk de 50'A-urige werkweek zou worden ingevoerd. De Iwee eerstgenoemde organisaties heb ben deze voorwaarden aanvaard, al ging dit niet van harte. Immers, al de textiel arbeiders, ook de leden van deze organisa ties, blijven zich vastklemmen aan den 8- urigen werkdag. Toen hebben „De Eendracht" en het N. V. V. overwogen in Enschedé en enkele an dere plaatsen den strijd vol te houden en zij mochten daarvan de medewerking van de ongeorganiseerden erlangen, wien daar bij een wekelijksche uitkeering van f G.50 werd gewaarborgd. Dat zij met dit kleine bedrag den slrijd verder mee ingaan, is een bewijs, hoe fel ook zij gekant zijn tegen 1 een langeren werkdag. En dat de georgani- seerden er genoegen mee namen, om èén derde en één vierde van hun uitkeering te laten vallen voor de ongeorganiseerde ka meraden, is zeker een schoon bewijs van solidariteit. Het gevolg is, dat van de 12,000 arbeiders slechts 1200 h 1500 de poorten dor fabrie ken zijn binnen gegaan, een stellig bewijs, dat de bemiddelingspogingen al3 mislukt zijn te beschouwen. Wat er van den ter- reur der moderne organisatie wordt gezegd, is eenvoudig lasier, zeide spr., en hij riep daarvoor de Ensehedesche politie en het neutraal-liberaal gelint orgaan „Tubanlia" ien getuige. Bij spr. staat het vast, dat dit conflict niet zou zijn uitgebroken, wanneer men in Nederland een eensgezinde arbeidersbewe ging bezat, zooals in Engeland en in Dene marken. Tot dusverre zijn het nog altijd de R.-K. en de Chr. organisaties geweest, die den slrijd deden verliezen. Dit kan nu an ders worden. Deze ban is weggevallen. En het is een verblijdend verschijnsel, dat een aantal arbeiders uit deze organisaties zich bij de modernen hebben aangesloten, even als een groot aantal ongeorganiseerden (ap plaus). Spr. wekte de aanwezigen op overal pro paganda te maken voor een eenheidsbewe ging van alle arbeiders, daarmede zou het conflict ook in Twente gewonnen zijn. Tot nog toe wilden de fabrikanten van geen onderhandelingen welen, thans zijn zij reeds den arbeiders gedeeltelijk tegemoet gekome; het moet nog drie 4 vier maanden duren vóór zij nog .tot een schappelijker te gemoetkoming bereid worden bevonden. Spr. ging nu liet optreden van den Rijks bemiddelaar, don lieer Van IJsselsleyn, na en constateerde, dat deze, in slrijd met de letter en den geesl van de Arbeidsgeschillen- wet heeft gehandeld, en dal hij evenals de lieer Zaalberg veel meer is opgetreden als de mandataris, dec fabrikanten dan te wil len zijn de eerlijke bemiddelaar. En zoo gaat het ook niet de groole pers, de oud- liberale „N. R. Crt." voor op. Daarmede is de klassepslrijd in Twenle weder op zijn felst opgelaaid en de moderne arbeidersbeweging lieett weer allen, die aan den kant van lietiapitaal staan, tegen zich. Spr. constateerde nogmaals uitdrukkelijk, dat de moderne vakbeweging nog heden op voet van vergelijk den strijd wil beslechten onder één voorwaarde echter, n.l. dat de 48-urige werkdag blijve gehandhaafd (ap plaus). Spr. besloot met een krachtige opwekking tot alle wèlgezinden onder de arbeiders, om de strijders moreel en financieel te steunen. Men bedenke, dat dit conflict niet op zich zelf slaat. Want had men daax niet den slrijd zes maanden volgehouden, dan zou den in vele andere bedrijven reactionaire maatregelen ook reeds zijn ingevoerd. Spr. juichte van harte toe, dat de S. D. A. P. haar medewerking heeft toegezegd en reeds oen Paascbgesohenk van 148.000 offerde. Nog zijn de koppen der fabrikanten hard en sluiten zij hun oor voor de wijze raadgevingen van de leiders der vakbewe ging, maar wanneer de Nederlandsche mo derne arbeiders de propaganda van heden af maar krachtig aanvatten, dan zal de strijd gewonnen worden, (luid applaus). Hierna verkreeg mr. D. A. van Eek alhier nog even hel woord. Hij meende, dat het hoofdbestuur der S. D. A. P. zeer terecht had begrepen, dat de slrijd in Twente ook haar aangaat. Wordt deze strijd door de arbeiders verloren, dan zal dit ook op de politieke be weging een demoraliseerenden invloed uit oefenen. Eigen belang noopt er de leden van de S. D. A. P. dus reeds toe dezen strijd mee te voeren. Eerslens door een krachtigen financieelen sleun persoonlijk, anderszins door zich als propagandist en huisbezoeker op te geven. Ook aan dit woord viel veel bij val (en deel. De Voorzitter deelde nu mede, dat ook de Soe, Vrouwenbond zijn medewerking had toegezegd, dat de A. J. C. Zaterdagmiddag oen wandeltocht heeft georganiseerd en daarbij zal collecteeren en 's avonds een feestelijke bijeenkomst in het Volksgcbouw zal houden, waarvan de entrée's, enz. ten bate zullen komen van de stakers. Einde lijk is, nadat de burgemeester overleg heeft gepleegd met zijn collega in Enschede, aan den L. B .B. vergunning verleend de vol gende week oen straatcollecle te houden. Ten slotte wekte hij de aanwezigen op om zich voor huisbezoeker(sler) op te geven. Na oen korte gedachtenwisseling tusschen den heer Prins van don Ambfenaarsbond, die in overweging gaf een petitionnement iot het Nederlandsche volk ie richten, werd de vergadering gesloten. Een groot aantal personen gaven zich voor sleunverzameling op. Leidsche Coöperatieve Kenken. Uit het jaarverslag van de Coöperatieve Keuken alhier, over het jaar 1923, blijkt, dat het aantal leden op 31 December van dat jaar bedroeg 889, met 1014- aandeelen; 95 leden traden uit, 79 traden toe, resp. met 109 en 79 aandeelen Het aantal maaltijden, afgeleverd door de uilbrengkeuken, was 53,306, met 3135 extra- porlies soep. In het restaurant werden ge bruikt 12.785 maaltijden, 8567 lunch-scho- lels, 6024 extra-porties soep, 5904 extra porties toespijs, 291 kopjes koffie of thee en 83 broodjes met kaas. De totale ontvangsten bedroegen f 63.154,02, terwijl een winst werd gemaakt van f 1638,95, waarvan volgens de statuten 20 pCt. ad f 327,79 aan het personeel kwam en de rest in het reservefonds werd gestort. De bezorging had wederom, behalve j>er handkar, per auto plaats, zooals dit in 1922 werd begonnen en bleek in liet algemeen aan de te stellen eischen ie voldoen. De prijzen werden met 1 Januari bij wijze van proef verlaagd en wel met 10 cts. per maaltijd; blijkens de uitkomsten heeft dit, waar door verschillende oorzaken iets goedkooper geëxploiteerd kon worden, voor het bedrijf geen nadeel opgeleverd en zijn de prijzen op dezelfde hoogte gehouden kun nen worden. De algemeene vergadering zal plaats heb ben op Woensdagavond 21 Mei a s. Naar wij vernemen, heeft mevrouw De GijselaarViruly zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap van de Vereeniging „De Leidsche Buitenschool" te aanvaarden, Benoemd zijn tol lid en ondervoorzit ter van de commissie voor het examen Fransch M. O. de heer P. Werkman, alhier, en tot lid de heeren dr. C. de Boor en mej, J. P. W- Rijke, allen alhier. In de commissie voor Duilsch akte B is benoemd tol lid do heer J, M, N. Kapteyn, alhier, Bij K. B. is aan den majoor J. I). M. v. d. Brandhof, van het 4de regt. Inf., verguit* ning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder 1ste klasse in de Orde van St,-Ölaf van Noorwegen, Wij vestigen er de aandacht op, zooals [röuwens reeds hij advertentie ts geschied, dat bij de hoofden van alle openbare scho len alhier nog leerlingen worden ingeschre ven tot en met Vrijdag a s. Bij de politie is gedeponeerd een trans portrijwiel, gevonden in een portiek van een winkel. Inlichtingen zijn te bekomen ten polilie- bureele. Gisteravond is de 12-jarige J. M. v. D. aan den Oude-Rijn van haar rijwiel ge vallen, dwars door een ruit, waarbij zij drie diepe snijwonden tot op het been aan den rechterarm kreeg. Door den Eersten Hulp dienst is zij in het Academisch Ziekenhuis behandeld. Gisteravond had op den hoek Janvos- sensleeg en Haarlemmerstraat een aanrij ding plaats tusschen twee wielrijders. Bei den vielen en kwamen terecht tegen den groentenkoopman J. L., die daar liep. Deze bekwam een niet ernslige wond aan de wang, die door den Eerste-Hulpdienst is ver bonden, waarna de man huiswaarts kon gaan. De dietslal van een portefeuille len nadeele van een Italiaan, door ons ver meld, had niel plaals in „Zomerzorg", maar in een ander café hier Ier stede. In verisand met tegenspraak van ons bericht aangaande den bouw van het Acad. Ziekenhuis, meenen wij le moeien vastleg gen, dat wij ons bericht volkomen hand haven. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 833 werkzoekenden. Het conflict in de Twentsche textielnijverheid. De heer Aibarda, lid van de Tweede Ka mer, heeffc aan den Minister van Arbeid, Handel en Hijverheid de volgende vragen gesteld I. Is het waar, dat in een aantal textiel fabrieken in Overijsel en Gelderland, die betrokken zijn geweest in de groote uit sluiting en na den 3den Mei weder geheel of gedeeltelijk in bedrijf zijn gebracht, lan ger gewerkt wordt dan art. 24 der Arbeids wet toelaaf? II. Indien de eerste vraag bevestigend beantwoord wordt, wil de Minister dan mededeelen, of deD hoofden of bestuifrdera der ondernemingen tot het langer doen ar beiden dan art. 24 bepaalt vergunning is verleend door den Minister zelf, dan wel door het districtshoofd der arbeidsinspectie en van welk lid van art. 28 der Arbeidswet bij het verleenen van die vergunning ge bruik gemaakt is? III. Wil de Minister mededeelen, welke overwegingen tot het verleenen van ver gunning geleid hebben 1 De Internationale Arbeidershulp I. A. H. cn het Nationaal Arbeids-Secretariaat, heb ben in Nederland een Twentsch comité op gericht voor steun aan de Twentsche tex tielarbeiders. Zij zullen zooveel mogelijk in allo steden van Nederland plaatselijke co- mité's oprichten, die de steunbeweging voor do textielarbeiders oogenblikkelijk zullen organiseeren. 'Als leden van het comité zijn benoemd: O. Kitz, voorzitter; J. Brommert Jr., se cretaris-penningmeester, J. A. Brandsteder, J. 'Albrecht. Op de rol van dc Haagsche rechtbank kwam gisteren weer voor de zaak van heb Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap tegen den Staat der Nederlanden inzake den onderwijzer, wiens aanstelling, aanvan kelijk voor 1 jaar geldende, was ingetrok ken en daarna was bepaald op 3 maanden. Namens den advocaat voor den Staat, jhr. mr. Van der Does, werd vier weken aan houding gevraagd, waarna de behandeling van de zaak werd gesteld op 10 Juni a.s. Naar „De Stand." meldt, zal ds. J. Domna, te 's-Gravenhage, langs radio-tele fonisch en weg een reeks lezingen houden ten bate dor stedelijke evangelisatie, te be ginnen 14 dezer. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben afwijzend beschikt op het beroep van mevr. J. Klein—Vcen8tra, onderwijzeres aan de o.l.8. C2 te Schiedam, tegen het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij haar on gevraagd eervol ontslag is verleend wegens huwelijk. Zij gronden deze beslissing op de overweging, dat voor een onderwij zeres, die in het huwelijk is getreden, een toestand is geschapen, die, in het algemeen genomen, een geregelde en behoorlijke uit oefening barer betrekking in den weg staat zoodat het aangaan van een huwelijk door een onderwijzeres in den regel schadc.^k voor het onderwijs zal zijn. Beroepen is bi] de Ned.-Hen'. Gem. le Den Bommel ds. T. Lckkerkerker, te Delft. Het 'gemeentebestuur van Bloemem daal heeft toestemming geweigerd aan het betreffende comité om een inzameling te houden voor noodlijdende Duitsche studen ten, omdat z.i. do Duitschers, die zooveel in het buitenland verteren, zelf voor hun landgenootën kunnen zorgen cn omdat het aantal collecten beperkt móet worden. BINNENLAND. Overleden ie het Tweede Kamerlid de heet F. W. N. Hngenholtz. Vragen van het Tweede Kamerlid den heer Aibarda inzake Twente. Er zijn plannen aanhangig lot particuliere exploitatie van antobnslijnen voor groote af standen tegen lage tarieven. De benoeming van prof. mr. Ant. v. Gijn tot leider van de Nat. Bank in Oostenrijk heelt in den Oostenrijkschcn Nat. Raad een scherp debat nitgelokt. Een der gearresteerden, verdacht van den moord te Wychen, heeit heden bekend. BUITENLAND. Na Poincaré's val. Het onderhond met Mc Donald gaat niet door. De motie Baldwin tol behond der McKen- na-rechlen in het Brilsche Lagerhuis ver worpen. Communisten en Volkiscben willen nienwe propaganda voeren in aansluiting op de gebeurtenissen te Halte. Sosn-ïat-Sen, de president der Zuid-Chi- neesche republiek, is overleden. De voorjaarsvergadering van de Alge meene Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk werd gisteren in het gebouw der Syno de, Javastraat be 'sGravenhagc, geopend door den president, dr. G. J. Wcyland. De president begroet in liet bijzonder mr. dr. C. F. Schoch, die behouden van zijn reis naar Suriname is teruggekeerd. De Algemeene Synodale Commissie blijkt te zijn samengesteld uit het moderamen der Algemeene Synode en de leden F. Tam- mens, pred. te Zuidbroek; Kr. Timmers, oud- ouderling le Kluodert; G, E. M. Picard, .Waalsch prod, te Arnhem; H. Veenman, oud-ouderling te Wageningen; dr. J. R. Cal- lenbach, pred. te Rotterdam; mr. dr. C. F. Schoch, ouderling te Amsterdam. Na aanvulling van de agenda met niet weinig alsnog ingekomen stukken, leest de secretaris, de heer Bakhuizen van den Brink, het verslag van de afgedane zaken. In dit verslag wordt o a. medegedeeld, dat aan den Minister van Oorlog (op advies van de commissie vcor de behartiging van de geestelijke belangen der militairen) een schrijven is gericht d.d. 6 Februari 1924. In dit schrijven wordt ontraden, een wijziging te brengen in art. 3 der Instructie van de Leger- en Vlootpredikanten, en zulks op ver schillende- gronden, hierop neerkomende, dat niet eenig kerkelijk belang maar de gods dienstige, geestelijke en zedelijke belangen van de zonen van het Nederlandsche volk steeds op den voorgrond moeten blijven staan. Namens de gecommitteerden voor het toe zicht op de administratie van den quaestor- generaal, rapporteert de lieer Kr. Timmers. Het rapport wordt goedgekeurd. De president benoemd tot leden van de commissie voor de afschriften en staten van kosten, de heeren Tammcns en Timmers; tot leden van de commissie ter behandeling van ingekomen bezwaren betredende in schrijving van lidmaten in de Waalsehe ge meente te Utrecht, dc heeren A. dc Haan, dr. Callenbach en mr. Schoch. In behandeling komen de aanvragen om sleun uit hel Fonds voor Noodlijdende ker ken en personen. De collecten voor dit Fonds brachten in 1923 op f 25,044.61°. Derhalve f1928.41" minder dan het vorig jiar. Het fonds ontving van H. M. de Koningin weder een gift van f2000, waarvoor de Al gemeene Synodale Commissie hare groole, erkentelijkheid heeft uitgesproken. Verder een legaat van f 500 van wijlen jhr. II. de Jong van Beek en Donk.. Aan groote toola- gen werd f 35,531 uitbetaald. Er zal nog een bedrag van f77,772 80 aan groote toe lagen moeten worden uitgekeerd. Dit jaar i3 volgens de raming voor uitkee ring van kleine toelagen niet hooger dan f 90) aan gemeenten en jwrsonen beschik baar f9210 en voor groole toelagen f30,137, le vermeerderen met de in 1918 toegekende subsidie, indien niet binnen den slatuairen termijn is beschikt. Het sociaal-democratische lid van dc Tweede Kamer de heer F. IV. N. Ilugen- hollz, is te Utrechl op bijna 56-jarigen leef tijd overleden. De heer Hngenholtz werd 21 Juni 1868 ■geboren. Na het gymnasium afgeloopen tc hebben, studeerde hij theologie en hij was eenigen tijd predikant. Behalve lid van de Tweede Jtamer, sinds September 1901, heelt

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1