Bindmiddel Honig's Maïzena Als GENEESKUNDIGE BRIEVEN. met f 725; K.W. 170 met f 374; K.W. 23 met f 363; K.W. 89 met f 378; K.W. 44 met 325; K.W. 39 met f 332 cm K W. 54 met f 325 be somming. Nooidwijk-Einneü. De kantoorbedien de bij het gemeentelijk waterleidingbedrijf K. D.t sinds 28 April '24 geschorst in ver band met door hem gepleegde onregelmatig heden bij dit bedrijf, is door B. en W. met ingang van 31 Mei a.s. ontslagen. Noordwijkerhout. Vrijdagmiddag, te drie uur, vergadert de raad dezer gemeente Oegstgeest. Mej. Catharina Aalders, alhier, ia te Davos geslaagd aan het Fride- ricianum voor het eindexamen der Ober- real8chule. Rijnsburg. Aan de bloemenveilingen alhier waren gistermorgen de prijzen van de meeste soorten tulpen sterk verlaagd. Murillo's o.a. liepen terug tot 40 k 50 ots. per 100. Alleen Darwin's, vooral do betero soorten, maakten goede prijzen. Veel vraag was er o.a. naar Poëticus. Voorschoten. Zondagmiddag kwamen een viertal wielrenners over de brug aan „het Haagsche Schouw". De laatste ren ner haalde iets te veel uit, met het gevolg, dat een botsing met een auto onvermijdelijk was. Wonder boven wonder kon hij zich zelf bijtijds bergen, door de fiets in den steek te laten. Deze werd ook geheel en al vernield. De werkzaamheden voor de nieuwe brug zijn een dezer dagen begonnen. De palen worden in den Rijn geheid en reeda is een vroeger woonhuis afgebroken. Het is nu te hopen, dat men maar vlug opschiet waar wij vernomen hebben, dat de Haag sche tram in October tot Leiden wil rijden. Gemeenteraad. Voorzitter E. Vernéde, burgemeester. Af wezig met kennisgeving de heer C. Eggink $r. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Als ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen: een missive van Ged. Staten van Z.-Holland, waarbij goed- Sekeurd wordt teruggezonden de begrooting lenst 1924; idem als voren, waarbij de beslissing inzake het raadsbesluit van het afstaan van grond aan de M. E. T. wordt verdaagd; idem als voren, waarbij goed gekeurd worden teruggezonden twee raads besluiten, o.a. het afstaan van grond voor een wachtlokaal aan de M. E. T. en een raadsbesluit betreffende de regeling met de gemeente Zoeterwoude voor het toelaten van kinderen op de school te Voorschoten uit de gemeente Zoeterwoude. In handen van B. en W. wordt gesteld een adres van het bestuur der R.-K. Naaischool met ver zoek om f300 subsidie. Bijgevoegd is een begrooting en een toelichting. Vervolgens worden enkele besluiten comp tabiliteit genomen; het betreft af- en over schrijvingen, o.a. moet ongeveer 11100 be taald worden voor onderhoud van den straatweg RijswijkDe Vink voor wat be treft de gemeente Voorschoten. Door de pro vincie worden berekend reconstructie-kos ten, alhoewel dit nog niet is geschied, maar waardoor de gemeente minder heeft bij te dragen. Bij een andere berekening had dit ongeveer f 4500 zullen zijn. Voor leerlingen, die de H. B. S. te Leiden bezoeken, moet door de gemeente worden bijbetaald en wij hoorden nog noemen voor uilgaven ter ge legenheid van de ontvangst bij de officieele opening van de electrische tramlijn f 250. Alle besluiten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vaststelling vermenigvulcligingscijfer pl. directe belasting (Inkomen). B. en W. stel len den raad voor het vermenigvuldigings- cijfer voor het dienstjaar 1924/'25 vast te stellen op 1,8 (vorig jaar 1,6). Volgens deze heffing zal het bdrag van den aanslag voor een gehuwde met 2 kinderen bedragen bij een inkomen van f 1000 f6.85; in 22-23 was dit f7.20, in 23-24 f6.76; f2000 f36.66; in 22-23 was dit 145.12, in 23-24 f42.30; f3000 f 69.221/»; in 22-23 was dit f85.20, in 23-24 f79.871/*; f 4000 f 107.90; in 22-23 was dit f 132.80; in 23-24 f 124.50; f 5000 f 153.27; in 22-23 was dit f 188.64, in 23-24 f 176.85); f 10.000 f 611.94; in 22-23 was dit f 630.08 in 23-24 f 690.70. De belasting zal hierdoor, aldus de Voor zitter, een vrij belangrijke vermindering ondergaan. In 22-23 was het cijfer 1,6, ver volgens 1,5 en nu volgens het voorstel 1,3, waardoor het percentage van het belastbaar inkomen zal loopen van 2,86 tot 7,54, het geen pas wordt bereikt bij een inkomen van f25.000. Door geen der leden wordt hier iets tegen ingebracht, zoodat het voorstel met algemeene stemmen voor aangenomen wordt verklaard. (Een gedeelte van het raadsverslag moet tot onzen spijt achterwege blijven, omdat iedere aanduiding, betreffende het onder werp, waarom het gaat, ontbreekt. Wij we ten alleen dat een overeenkomst is aange gaan. Doch weikei Red. L. D.) Aan de orde komt thans de aanschaffing van een nieuwe asehkar of een vrachtauto- mobiel, aangezien de thans in gebruik zijnde asehkar binnenkort een groote repa ratie moet ondergaan en het laadvermogen te klein is. Met het oog op de groote kos ten van het aschophalen met paard en wa gen 'deze kosten hebben zonder arbeids loon in 1922 en 1923 resp. f 1320 en f 1390 bedragen) geven B. en JV. de voorkeur aan het aanschaffen van een vrachtautomobiel. De koopprijs is ongeveer dezelfde f 1400, terwijl de exploitatie-kosten, volgens de berekening van den gemeente-opzichter, lager zouden zijn. Ongeveer f 910 per jaar. Vervolgens zal hiervoor moeten zijn een garage waarvoor de kosten zijn begroot op f 2000. Het is geen geweldige groote bezui niging, maar bezuiniging is 't, en in den geest van den tijd. Al het vervoer gebeurt tegenwoordig per automobiel. Ook is geble ken, dat er voordeel in zit. Het zal vlug ger geschieden. In Oegstgeest en. Boskoop was 't bijzonder voordeclig. RECLAME. Madem. Gabrielle Robinne, der Comé- die-Frangaise, zegt Recalzeep is een ideale zeep omdat zij aan alle te stellen eischen beant- woordt Gebruikt geen ordinaire zee- pen die dikwijls een overmaat van alca- lische zouten bevatten en waardoor de huid ruw en droog wordt. Doordat Recalzeep de levensfuncties der huid bevordert, krijgt de huid hare gezond heid en schoonheid terug. 1619 De heer W. Q. Duynisveld begrijpt niet goed hoe men aan een kostenberekening komt van f 1320 en f 1390 per jaar. Wat kost nu een paard 1 (Een der heeren merkt op, dat de heer Duynisveld dit toch wel zal weten). Spreker weet dit wel en ook per week, maar per uur rekent hij dit niet uit. De heer J. A. Mens kan zich met het voorstel heel goed vereenigen, maar vindt de plaats van de garage gevaarlijk. Wat heeft men geen tobberij om de brandspuit er uit te krijgen. Het is daar erg smal en spr. is bang voor ongelukken. De plaats is niet juist. De Voorzitter zegt, dat dit kan worden onderzocht, 't is maar voorloopig aange wezen. B. en W. zullen er hun aandacht aan schenken. Dc Heer D. J. van Cuilenburg heeft met belangstelling de exploitatierekening van Oegstgeest en Boskoop nagezien, maar een volgend jaar ziet deze er niet zoo voordee- lig uit. Er komt meer slijtage, grooter ban- denverbruik. In de tweede plaats vermoedt hij uit het bedrag van f 1400, dat men het oog heeft op een Ford-auto. Wordt hij voor dien prijs geleverd met bak, compleet 1 't Lijkt hem weinig. In de derde plaats raadt hij aan bij aankoop een auto te ne men met starter, hetgeen vooral in den winter voordeel geet met het licht, daar dit dan blijft branden en anders niet en ten slotte zag hij bij aankoop de auto gaarne gebruikt bij de motorspuit bij evenlueelon brand. De voorzitter dankt dien heer Cuilenburg voor zijn voorlichting en zal gaarne van zijn deskundige inlichtingen gebruik maken. De afschrijving bedraagt 15 per week of f 260 's jaars zoodat op onvoordeeliger uit komsten is gerekend. In ongeveer 5 jaar heeft de afschrijving plaats. De heer J. Brag- gaar wenscht een enkele vraag fce doen naar aanleiding van de f 2000 voor de ga rage. Is doze alléén bestemd voor de auto mobiel of ook voor de motorspuit. Het ge vaar van den heer Mens deelt hij ook. Hij is bang dat bij een evenlueelen brand, de mo torspuit in de Kerksloot terecht zal komen. Hij vraagt of er bijzonder personeel voor wordt aangeschaft en of de leverantie door een ingezetene kan geschieden. De voorzit ter beantwoordt aan de hand van het rap port enkele vragen. Bijzonder personeel komt er niet. Indien de prijzen hetzelfde zijn, zal een ingezetene kunnen leveren; meestal gaat dit via een agent. Door den heer v. Cuilenburg wordt hierbij opgemerkt dat dit wel via 't Motorhuis zal moeten ge schieden daar hij persoonlijk agent is en geen leveranties aan de gemeente mag doen. Het gevaar voor de Kerksloot deelt hij niet, I daar, andere ingezetenen, verder op wonend waar het pad smaller is, geen last hiermede hebben. Nadat de heer Braggaar er op heeft aan gedrongen dat bij het vuilnisophalen gere geld twee personen moeten zijn en de heer M. G. Mee helse naar het trekvermogen van oen automobiel heeft geïnformeerd wordt het voorstel aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten toe te treden tot dc onderlinge Ri sico-Yereeniging van Nederl. Gemeenten. Naar aanleiding van een schrijven van den voorzatter van het Ooilege van Ged. Staten van Z.-Hblland waarbij medegedeold wordt dat de Minister van Binn. Zaken en Landbouw een bedrag van f 1000 als inkomen (belastbare som) beneden hetwolk geen schoolgeld verschuldigd is, te laag vindt en een bedrag van f 800 voor deze gemeente voldoende aoht, stellen B. en W, voor de verordening op te heffing van schoolgeld van het lager en uitgebr. lager onderwijs te wijzigen als tfolgt: Het school geld bedraagt voor een leerling bij een be lastbaar inkomen van f 800 tot en met f 1000- voor gew. f 2.60 en uitgebr. lager onderwijs f 3.90 en 2e. van hen, van wien de belastbare som minder dan f 800 per jaar bedraagt wordt geen schoolgeld ge heven. De heer M. G. Meohelse zou 't 'op den weg vinden van de Vereenigdng van Ned. Gemeenten om hierop eens de aan dacht te vestigen. In alle plaatsen in den omtrek ondervindt men haervan de last. De wijziging wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer J. A. Mens wijst op een gevaarlijk gedeelte van den Leid- sdheweg waar nabij de alheining van de trambaan graszoden zijn geplaatst en tus- sdhen bestrating en graszoden een ruimte is van 60 c.M. breed dat niet bestraat is. Hij noemt dit hoogst gevaarlijk on zeer on- gewenscht. Reeds zijn hiervan verschillen de personen de dupe geworden. De beer J. F de Kleermaeker vraagt naar de bestrating van den weg. De voorzitter antwoordt de heeren dat de zaak onder de aandacht zal worden ge bracht bij den Provincialen Waterstaat en do weg moest worden opgeleverd zooals deze in 1885 was, toen was dit een zand- voetpad. Wel degelijk is hierop de aan dacht gevestigd geweest. De gem.-opzich ter is naar de griffie geweest, maar men wacht blijkbaar totdat de weg verbreed wordt. Hierna besloten zitting voor behandeling van enkele reclames. Het nieuwe kerkgebouw van 'de Ge reformeerde Kerk hoopt men Donderdag avond om zes uur in gebruik te nemen. Een Nederlandsch Oud-Student als werkman in Amerika. li. Na een .veek was er van mijn handen niet veel over. 0?p een goed moment telde ik een totaal van 46 open blaren, schram men, Bneden eto. Maar ook dit ging voorbij. Wat ik in 't begin per só niet kon, was een aware plank op mijn schouders dragen. Dit nu is doodeenvoudig als je je boven arm wat optilt, zoodat hij rust op de spie ren van je arm en niet op je schouder, maar als je nu geen spieren bobt als ik toenï 's Avonds voelde ik me dan ook go radbraakt. Vergeet niet dat ik direct mee moest doen met werklui, die hun levon lang niet anders deden. Ik werd met de zelfde maat gemeten. Tal van doodeenvou dige dingen zullen door vaklui op een be paalde manier gedaan worden, bijv. een plank zal opgehesohen worden met een touw in 't midden vastgeknoopt, terwijl hij in andere gevallen weer met twee knoo- pen elk aan een eind vastgemaakt zal wor den. Zoo zijn er in de manier van werken 1001 kleinigheden, die voor mij nieuwe pro blemen waren, die moesten worden opge lost, liefst zonder dat iemand merkte dat het een probleem was. Dat het me zoo goed gelukt is, is alleen te danken aan de vele verschillende dingen, die ik zoo vroeger al eens bedreven heb. De timmer lessen en het timmerkamerbje thuis op zolder natuurlijk, mijn rondzwerven op scheepswerven en het nauwgezette toeaicht op den bouw van mijn zeilboot; dan hei zeilen zelf, dat ook een voortdurende op lossing is van alle practische moeilijkhe den. Er is bijna niets in mijn vroeger leven dat me niet op de een of andere manier is te pas gekomen. En de warmte 1 Hoe warm het is kunt ge u alleen voorstellen door die warme dagen in Holland dezen zomer. D"enk dan te werken op een viaduct, in de volle zon, aan een zijde de ookesovens, waar de wa gens met gloeiende cokes af en aan rijden, aan de andere zijde de hoogovens en onder en om je putten met zwaar dampende pas geblusohte cokes 1 De lucht is zoo dik als stroop, zoo trilt ze en vol kleine glimmen de deeltjes stof; alleen valt van tijd tob tijd een fijn regentje uit de dikke wolken stoom die opstijgen uit de torens, waar de cokes geblusoht wordt. Heel prettig was de aiwisseling in bet wei'k. Telkens werden we van het „home job" afgeroepen voor allerlei karweitjes. Hier een plank in een vloer inleggen, daar een steiger bouwen. Heel prettig ook vond ik altijd het werk op de schepen. Er is zooveel te zien en .er is zoo'n bedrijvigheid. Soms zijn de groote knijpers nog bezig de laatste ladingen erls er uit te nemen, en heefe troepen negers krioelen op desn bodem om het erts uit de hoeken naar het midden te scheppen. Tel kens wijken ze terug als de knijper naar beneden komt. Alleen één blijft staan en geeft aan wijzingen, links of rechts. Als alles leeg is, gaan we aan 't werk. Aan lijnen worden de gereedschappen afgelaten. Do stoom li eren brengen groote stapels zware planken. De ruimen van de leege ertssehepen zijn hoog en leeg als kerken, als je praat of zingt, weergalmt je stem. Een van de dingen die ik eerst niet goed gedaan kon krijgen, was het zwaaien vaü een 14-pounds hamer. Daartoe behoort groote kracht en handigheid. Soms gebeur de het, dat de geheele „gang" aan een of ander karwei bezig was, bijv. het leg gen van een zware fundeering. Dan moet ieder op do beurt een aantal slagen doen om bijv. een zwaren paal neer tc drijven. Ieder stolt er een eer in om zooveel mo gelijk slagen te doen, want alle andere werklui staan er omheen. Het is niot pret tig als je na den zesden slag zoo doodop bent, dat je misslaat en dan wordt de ha mer direct uit je handen genomen en ieder lacht je uit. Maar na drie maanden was ik er achter, en kon in dat opzicht mee doen. Vier maanden kostte hot me, voor ik mijn zaag goed kon vijlen, want dat is een heksentoer, en als je hem bederft leun je jo werk niet goed doen. Een positieve fout heb ik gemaakt, en wel, dat ik te lang gewaoht heb mot het aansohaffen van goed gereedschap. Onvol doend gereedschap maakt slecht werk, en ik heb mezelf daardoor veel afbreuk ge daan, wat mijn reputatie betrof als goed werkman. Over het algemeen kon ik met de an dere werklui heel goed overweg. Zij von den mij wel wat vreemd, en met koffie drinken zat ik liefst allee^ maar dat was alles. Met sommigen was ik zelfs op voet van goede vriendschap, en ze vertelden mij alles van hun huishouden. Met Herbert, een grooten blonden jongen van 19 jaar, getrouwd en vader van een baby, kon ik speciaal goed opschieten. We hebben heel wat afgepraat. Het is gek wat werklui op valt; den eersten dag, dat ik met Herbert samenwerkte, zei hij: ,,Is het waar dat jij nooit vloekt 1" Nu, in het land der blin den is één oog koning, maar toch scheen ik mc die reputatie veroverd te hebben. Ieder noemde me „Johnnie" of „Dut- chie", maar plotseling kwam iemand op het idee, dat ik eigenlijk net eeai super intendent was er zoo uitzag, en me al thans zoo gedroeg. Dit was lang voordat er iets uitlekte over het feit, dat ik niet een werkman was. Sindsdien noemden ie me vaak „super." Een grappig avontuur had ik in 't be gin, toen me via „Woollo", een kleinen viozen Pool, het aanbod gedaan werd om, aangezien ik de eenigste ongetrouwde was de dochter van John, een ouden tandeloo- zen zenuwaebtigen Pool, te trouwen. Het zou maar 10 kosten voor een „wedding- rmg" en de andere Polen vertelden dat John toch zoo'n aardige dochter had. Ik kon tenminstte een9 op bezoek komen Ik toonde me evenwel niet happig en zoo is dat op niets uitgeloop en. Heel onaangenaam daarentegen was 'de verhouding met twee andere werklui, juiat diegeneD, met wie we zelden werkten, om dat ze meestal op hun eigen houtje een karwei opknapten. Die hebben de andere werklui wat tegen me opgestookt, zoodat ik soms den indruk kreeg, dat ieder tegen me was, Een karaktertrek hadden alle werklui wel met elkaar gemeen, ze zijn „bang." Bang voor den boss, bang om iets buiteiinissigs te doen, bang voor eikaars opinie. Zoo ook hier als die twee werklui er bij waren, draaiden ze om als een blad van een boom uit pure lafheid. Zelfs dege neD, die anders de geschiktheid zelve wa ren, waren totaal onhadnelbaar. Dat maakte het werk zoo moeilijk. Als ik een plank noodig had en iemand vroeg, me te helpen die te halen, hadden ze allen een uitvlucht. Ik werd buiten alles gehouden, het werk werd me niet uitgelegd, wat tot gevolg had dat ik niet wist wat te doen. Een van de twee kon me eenvoudig niet uitstaan omdat ik „anders" was. Een doorn in zijn oog was, dat ik mijn handen wasohte voor lunoh-time. Nu was het de gewoonte dat 20 minuten voor 12 de foreman naar huis ging voor lunch en 5 minuten voor 12 zocht ieder een goed plekje op om koffie te drinken. Officieel toegestaan was dit niet, maar ieder deed het. Eens werkten we op een schip en om 5 minuten voor 12 ging ik mijn handen wasschen. Hij werd daarover zoo nijdig, dat hij me gewoon commandeerde om het een of ander te doen. Ik vertelde hem dat hij naar de hel kon gaan, maar hij ging naar den bos3 en beklaagde zich dat. ik weigerde met hem Bamen te werken, dat hij zoo zijn werk niet doen kon en dat ik voor 12 uur het kar wei verlaten had. Ik kon het niet ontken nen en de boss gaf me een uitbrander. Wat die andere werkman tegen me had weet ik niet, en ik heb maar weinig met hem te maken gehad. Maar daar hij z.g. Bubforeman was,a had hij wat oyer met te zeggen. Ik kon geen goed doen. Eens maak ten Pete en ik boven op een viaduct een takel vast en alle werklui stonden te kij ken. Pete wilde het op e&n manier doen, die volgens mij per se onsolide was, en ik toonde hem dit. Maar Charlie schreeuwde van beneden: „Peto luister niet naar hem, bij is idioot!" 10 minuten later moesten twee andere werklui naar boven om het te ver anderen, omdat Pete het verkeerd had ge daan. Gteeds gebruikte hij mij als knecht je, en al had ik op geen enkel soort werk iets tegen, toch kon ik me dat om der wille van mijn prestige niet laten welge vallen. Op een goeden dag liet hij me werken onder een neger. Dat. is iets on- hoords, 'maar hij was de boss op het werk, en tegenspreken stond gelijk met ontslag, en" zou ik me er dcor dien vent uit laten pesten 7 Tenslotte was het volkomen onbelang rijk. (Slot volgt). RECLAME. voor soepen, groen ten, vruchten, sausen e.d., is Honig's Mai- zena onontbeerlijk. Het verhoogt de smaak van de gerechten, zocdat in geen enkele keuken mag ontbreken een pak Let op de sluitzegels als kenmerk van echtheid. 1616 Ongeval en ziekte II. In den vorigen Brief behandelde ik de uitkomsten, waartoe dr. Metz, die inmiddels is opgetreden als medisch adviseur der „Landbouw-Onderlinge"„ in zijn bekroond antwoord was gekomen ten aanzien van een billijke uitkeering aan een tegen onge vallen verzekerde, indien het ongeval niet de eenige oorzaak is van de bij dezen be staande ongeschiktheid om zijn gewone werk te doen. Wij zouden thans nagaan hoe een desbetreffende wetsbepaling in Zwit serland werkt. Het rapport, door de tot dat doel uitgezonden commissie uitgebracht, is wel de moeite waard om er kennis van te nemen, al ware het slechts, om nog eens te doen uitkomen, dat schijnbaar gelijksoortige zaken in den grond gansch verschillend kunnen zijn. Art. 91 der Zwitsersche wet zegt alleen: ..dat de geldelijke uitkeering naar verhou ding verlaagd wordt, wanneer ziekte, inva liditeit of de dood slechts gedeeltelijk het gevolg van het verzekerde ongeval zijn." Men sou dus meenen, dat wij hier te doen hebben met precies hetzelfde vraagstuk, dat door dr. Metz werd behandeld en dat het in te stellen onderzoek alleen zou gaan over de wijze van uitvoering. De commissie kwam echter al spoedig tot de overtuiging, dat vergelijking met onze wet zonder meer niet opging. Dit blijkt reeds uit de denis van het wetsartikel, dat feitj overgenomen uit do vroegere „Hafti- versicherung" en in de memorie lichting werd toegelicht door de tw* gende voorbeelden: Iemand, die aan tuberculose vande lijdt en door een ongeval eenige s verliest, is gedeeltelijk door het ongevi deeltelijk door ziekte invalide. De ren1 nu volgens art. 91 g«kort worden. Een éénoogige verliest door een eenig overgebleven gezichtsorgaan. De" liditeit is dan gedeeltelijk ongeval;? en de uitkeering is vatbaar voor kort Terecht noemt de commissie beid?" beelden slecht gekozen. In het eerste is de invaliditeit, door bet ongeval v, zaakt, gemakkelijk en scherp te sctj van de invaliditeit door ziekte en lev» behandeling uit een billijkheidsoogpuri zonder art. 91, geen moeilijkheden o het tweede geval bestaat er aanval eigenlijk geen arbeidsongeschiktheid ervaring leert toch; dat de éénoogige werk in den regel evengoed doet als met twee, althans wanneer er eenige. verloopen, in welken hij zich aan den: wen toestand gewennen kon. Dat er uitkeering gegeven wordt, is meer op van het vergroote gevaar voor blic: indien een nieuw ongeval hem mocht fen. Volgens onze wet en ook volge: gevoel voor billijkheid zou bij ons d geen aftrek geoorloofd zijn. Volgens d missie zou het volgende voorbeeld lijker de bedoeling uitdrukken; Iemand heeft een ziekte, waarbij vliezen van het oog loslaten of ziek ws Het eene oog is door die ziekte reeds ren gegaan. Het andere oog is nog brui doch bij de minste aanleiding kan hei zelfde lot treffen. Dit kan geschieden oorzaak naar builen; maar ook kan zichzelf weinig beteekenis hebbende tenis de aanleiding er toe zijn. Zond gebeurtenis had het eenig overgebleva zichlsorgaan misschien hetzelfde lot g fen binnen korten tijd. Het is in dit onbillijk, het ongeval ten volle aansprat te stellen voor de volslagen blindheid de uitkeering moet volgens art. 91 worden. Uit het rapport blijkt verder, dat er, verschil beslaat tusschen de verhouditj Zwitserland en hier te lande. Terwijl h wet, en de wet alleen, het richtsnoer zijn voor de handelingen der met de i ring belaste oiganen: Rijksverzeka bank, Raden van Arbeid en Beroepsrs draagt de wijze, waarop de S.U.V.A, (Si zerische Unfall-Versieher ungs-Anstali-i uitvoert, in sommige opzichten meerbs rakier' van een particuliere verzekai maatschappij. Zoo wordt ook de pracüjk loven en bieden in toepassing gebracht, wordt aan den verzekerde als volgt ges ven: „Volgens de wet hebt gij geen op.Om onze welwillendheid te laten ken, bieden wij u aanWanneer gij mede niet instemt, behouden wij ons den rechter een ander standpunt voor.' Ook de rechtspraak is daar anders geld. Terwijl bier 'n afzonderlijke die alles koslebx»s beha ndelt, komen lijke zaken in Zwitserland bij den ei* rechter en worden daar als alle ander- ken behandeld, zoodat het eenvoudigste ces aan de S.U.V.A. reeds 250 francs Gaat het geschil over .een klein bedn; uitkeering, dan wordt om deze reden al het voeren van een proces afgezien, J dit veel duurder uitkomt. Dan dus oc' weer loven en bieden. De grootste teleurstelling scii.juU-c- weest te zijn, dat de rechter een andat vatting van het artikel bleek te huidigs de geneeskundigen. Vooral bij tuben liepen de meeningen sterk uiteen. H schappelijk staat thans wel vast', daÜ* de grootste zeldzaamheden behoort, dü tuberculeus proces door een ongeval té? zaakt wordt. Wel komt het herhaaldeü]»1 dat door een ongeval eerst de aandacS een reeds bestaand tuberculeus proces' gevestigd. En wordt de door tuberculose getaste plaats direct door het ongeval? fen, dan kan de toeslanö hierdoor ver* worden. Feitelijk zouden dus zeerved vallen gtcn aanspraak op uitkeering1 wege de Ongevallenwet kunnen doen F en bij enkele zou er reden bestaan, 03 91 toe te passen. Door de eigenaard.? vattingen van den Zwitserschen recti nu het tegendeel bereikt van hetgeen vankelijk werd beoogd. Rij tal van gtfj waar het ongeval geen of geen no# waardige rol speelt, wordt nu de zasi een ongeval behandeld en praat men handelwijze goed door de opmerking op grond van art. 91 kan immers ca deelte worden afgetrokken!" De commissie kwam op grond van ander thuis met de overtuiging, dat a- Zwitserland zelf allerminst tevreden over het nut van deze wetsbepaling- stemmig is zij in haar meering, dat, de overige toestanden bier gelijk ÓM geen aanbeveling zou verdienen, Ongevallenwet met een dergelijk verrijken. Van de zes met name bezwaren, bij de toepassing in Zvn ondervonden, zouden, naar het oord - commissie, voor ons vier komen teve'- De wijze van procedeercn is hi?r goedkooper, het loven en bieden 70ü. mogelijk zijn, de minder juiste en tijdig vastgelegde uitlegging van den - van het welsarlikel zou door een d v dactie te ondervahgen zijn. Van 1 blijven twee moeilijkheden over: 1. het gevaar, dat bij alle mogeujI ten een onbeteekenende gebeurtenis val wordt verheven, ook door me van den behandelenden Seneejjr! wicn9 geneeskundig geweten door de overweging, dat het imnie erg niet is, omdat -dan het becoe nog kan worden toegepast; 2. de verschillende iiitleggm^^ artikel door genees- en - welk meeningsversehil volgens sic in Zwitserland is gebleken, te zijn de „chcc des opinions, r* vérité." mniisst Het rechtskundig lid der c0 Schönfeld, gelooft niet, dat deze zijn op te heffen, omdat zij m

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6