Vjemtaatide geneesmiddelen %&$pizin tabletten 10. 19685. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 Mei. Tweede Blad. Anno 1924. Aspirin - tabletten %aysfi BINNENLAND. I Te Amsterdam is Zaterdag door den Koorzilter, den heer G. A. de Klerk, de 15de laarlijksche algemcene vergadering geopend Kan de Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders in Nederland. FEUILLETON. HET PLEEGKIND VAN DE DRIE CELIBATAIRS. GEMENGD NIEUWS. RECLAME. 9713 worden gaarne nagebootst, VS zoo hoofdzakelijk Ciidt U aan: hoofd-en kiespijn, rheumatiek. verkoudheden, griep, influenza, dan bestaat er geen beter geneesmiddel dan de echte Vraogtsteeds de origineete verpakking met den oranje band en het Bayerkruis,1 /Ween deze uitvoering waarborgt kwaliteiten echtheid. R— II. M. de Koningin heeft haar ingeno- Hcnheid betuigd met het verzoek om de ne- Riide kerk van de Ned. Herv. Gemeente in Ren Haag, die vooral door de bemoeiingen Ed ds. D. A. van den Bosch wordt opgericht, En naam van .Tuliana-kerk te mogen geven. Dc Federatie van Handels- en Kan- Ejrbediendcn-vereenigingen in Nederland Beeft te 's-Gravenhage haar 20-jarig be- Er.ao feestelijk herdacht. Feitelijk viel die Rcrdenking op 26 Maart j.l., maar door on voorziene omstandigheden moest de feeste- hjjk-e bijeenkomst, aan die herdenking ge- Ri:d, tot Zaterdag worden uitgesteld. l)e feestelijkheid werd ingezet door een Reep tie, die te halfzes een aanvang nam. B)c voorzitter der jubileerende vereeniging, Re beer G. Smits, heette de aanwezigen Eelkom cn schetste in korte trekken de be- ■reegredenen, die in 1901 tot do oprichting Rr Federatie hebben geleid. Spr. gaf een overzicht van de ontwikke- R>c der Federatie, waarbij hij dank bracht Rn verschillende personen, die zich ver- iicnstelijk jegens haar hebben gemaakt. Von ken, die tot de oprichters mogen ge- Rkend worden, zijn nog in de federatie Kerkzaam de heer Kleinlioontè en spreker Rit. I Iq de 20 jaar van haar bestaan heeft do ■ederatie niet minder dan 09.539 Candida- Rn geëxamineerd, bestaande uit 12.525 Rèl- cn 57.014 niet-georganiseerden, terwijl Kan 27.459 candidaten een „Mercurius"- Riploma kon worden uitgereikt. Hierop was bet woord aan den heer Ha- pe/éveld, ondor-voorzittcr van de federatie Kn voorzitter van den R.-K. Bond van Han- ■els- cn Kantoorbedienden, die een korts Rkots gaf van de verdiensten van den te- Kenvroordigen voorzitter der Federatie, den Keer G. Smits. I Hierop bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen, terwijl verschillende vcrverschin- fcen werden rondgediend. Op een later uur voerde nog het woord fee heeren Bakker, voorzitter van den Bond Kau Handels- en Kantoorbedienden, die leer waardeerende woorden aan den arbeid ■er Federatie wijdde. Ook do heer De Groot inspecteur-generaal van het Nijverheida- Knderwijs, wenschte de Federatlé geluk met laar jubileum. Al kon de heer De Groot Kict namens de Regecring spreken, toch Kas hot hem bekend, dat zijn gelukwensch Be instemming van den Minister van Onder lijs, Kunsten en Wetenschappen had. I De heer Van der Schaaf, secretaris van Be Nationale Vereeniging voor Handelson derwijs, herinnerde aan de herhaalde sa menwerking tusschen de Federatie en zijn Wereeniging. I De heer Boas, voorzitter van den Christ, kond van Handels- cn Kantoorbedienden, igewaagdc van het streven naar eenheid in fide diplomecring en sprak hierbij de ver- Sr willing uit, dat dit niet zou leiden tot Kcrmindcring van de kwaliteit der diplo- Kl'6. De heer Smit, voorzitter van den Alge- Kienen Bond van Handcis- en Kantoorbe- ■d:.?nden, sprak eveneens den wcnsch uit, Hat het diploma in zijn tegenwoordige hoo- Kaniglieid zou worden gehandhaafd. I Om circa zeven uur verecnigde men zich Kan een geme.enschappelijkcn maaltijd. I In zijn openingswoord wees de voorzitter Ier op, dat de omstandigheden, waaronder het BORgres wordt gehouden, weinig geruststel lend zijn. In 1923 heeft de reactie nog in er- fcer rnale gewoed dan hel jaar daarvoor, zei ppr. Ook de federatie heeft den druk der re- Rclie niet kunnen weerstaan. I De omlaagdrukking van de economische |en de geestelijke kracht van het proletariaat lis voortgegaan. Spr. hoopte, dal thans het loppunl is bereikt, dat de achteruitgang zal [ophouden en dat nu een betere lijd voor de ■arbeiders zal aanbreken. I De federatie lieeft zoo lang mogelijk het [hoofd geboden aan allerlei verslechteringen. [In het afgeloopen jaar hebben pl.m. 30 sta dingen plaats gehad. Gtauthoriseerde vertaling naar het bngelsch van E. PHILIPS—OPPENHEIM, door Mevrouw v. d. W. (Nadruk verboden). pw Deel UI. HOOFDSTUK I. Arthur stormde bleek en met holle oogen '"cn, al, een toonbeeld van wanhoop, •dhb je iets gehoord?" ..Kletst" ..Iets van Feurgères?" «Kog niet!" ..Zeg mij nog eens, waarheen heb je ge- égrateerd?" ..En geen antwoord?" .•lot nog toe niet." .Laat mij dat briefje nog eens zien. dat Je j C.jonden hebt." i;.,i s're?E het uit op de latei. Wij hadden 1 eenige keeren gelezen: 1S. '°'s anders, dat ik je moet Jahln? v<?Pr 'E Engeland verlaat. Kom sjj! mi). Brengster dezer zal je bc- aen- Kom altten." pg r Ilenri Feurgères. niemana z-11 10 v,ur («rug zijn. Zeg l-vxaag om s!).3'. If,ct, i3 mogelijk, dat ik je fcn heb lrn houden, wal ik te zeg- IVwari ,merkle ik op. „word óm Jcl'len floot juffrouw Burdett In vele gevallen had de (ederatie niet al leen to strijden tegen de patroons, maar ook tegen de andere organisaties. De meeste sla kingen waren verdedigingsstakingen cn spr. hoopte dat spoedig de federatie van de verde digende in de aanvallende positie zal kunnen overgaan. Bij de laatste slaking in Amsterdam, die om het laatste restje van den 8-urendag ging, werd de federatie in den steek gelaten door de andere organisaties. Het verheugde spr. dat anders-georgani - seerden dezen strijd hebben gestreden aan de zijde der federatie, ondanks het verzet van hun bestuurders. Niettemin is de staking ver loren. Wij moeten den arbeiders wijzen op don verkeerden weg dien zij volgen, zei spr. De scheuring in het N.A.S. heeft ook in vloed op de federatie gehad. Enkele afdeelin- gon hebben zich van de federatie afgeschei den. Dit heeft deze organisatie 800 leden ge kost, waarvan een paar honderd maar over gingen tot de nieuw opgerichte SyndicalisU- sche organisatie. Toch meende spr. te mogen conslaleeren dat van eenige opleving in de arbeidersbewe ging kan worden gesproken cn spr. vertrouw de dat weldra dc toestand beter zal worden. Vervolgens sprak de pas gekozen voorzit ter van liet N.A.S., de heer Sneevliet, die een rede hield over de internationale vakbewe - ging. Aan de orde waren thans de jaarversla gen. Deze werden goedgekeurd. Uit de bc- grooting die op een bedrag van f 53.510 sluit, blijkt dat een nadcelig saldo beslaat. Gisteren was aan dc orde het beleid van het hoofdbestuur en van de redactie van het federatie-orgaan. Na ampele besprekingen werd zoowel het een als het ander goedgekeurd. Tot penningmeester werd herkozen de lieer Eleijenburg. Voor de functie van voorzitter, die eveneens herkiesbaar was, waren twee candidaten, de heeren De Klerk, en Schwiet- zer tussclien wie de leden later zullen stem men. Vervolgens werd de begrooling goedge keurd; de volgende jaarvergadering zal we derom te Amsterdam worden gehouden. Daarna was aan de orde een voorstel Leeuwarden tot afscheiding van het N.A.S. In stemming gebracht werd liet voorstel verworpen, met Leeuwarden en Beverwijk vóór. Ook een voorslel-Lceuwarden tot aanslui ting bij het Int. Anli-mititarisliseh Bureau werd verworpen. De drie Amslerdamsclie bakkerspa- troonsorganisalies hebben de lusschenkomst van den Rijksbemiddelaar ingeroepen. Men weet, dat de drie arbeidersorganisaties liet voorstel der patroons om het geschil aan een arbitrale uitspraak te onderwerpen, hebben afgewezen. Dientengevolge zijn partijen Vrij dag door mr. De Vries rijksbemiddetpar voor de prov. Noord-Holland, le 's Gravenhage, gehoord. De moderne bond heelt daarna, blijkens „Het Volk", een brief van den Rijks bemiddelaar ontvangen, waarin hij te kennen geett, liet dienstig te achten, dat er een be- middclingsraad wordt gevormd ot de tus- schenkomst van een bijzonderen bemiddelaar wordt ingeroepen. Hel bestuur van den Al- gemcenen Bond wenscht, alvorens de stap pen van den Rijksbemiddetaar verder te vol gen, eerst in bondsbestuursvergadering dezen gang van zaken onder de oogen le zien, al dus liet blad. Naar de Haagsche redacteur van „De Maasbode" verneemt, overweegt de Regce - ring thans ot het gewensclit is, ook al wordt op het oogenblik de beboette aan een invoer verbod voor schoenen niet zoo gevoeld, het Schoenenwetje ook na 1 Juli nog eenigen tijd te doen verlengen, opdat do Regeering de be voegdheid heeft om, mocht een invoerverbod weer noodig worden, dit in werking te doen treden. In den Ensohedesohcn Raad is ecu motto van afkeuring in zake van het be ëindigen der uitkeeringon nan dc uitgesto ten textielarbeiders verworpen. Het sa menscholingsverbod is bekraóhtigd. In een te Enschedé gehouden vergade ring van predikanten en godsdienstonder wijzers werd de tegenwoordige situatie in het texticlconfliot besproken. Overwegen de, dat na de ophoffing van do staking en de uitsluiting de toestand door do kinjJ ding der moderne organisatie voor de Chris aan Isobel gegeven. Hel werd gebracht, zeidc zij, door een fatsoenlijke vrouw van middel bare leettijd. Dat hoorden wij een uur later. Om elf uur gingen wij op zoek naar mon sieur Feurgères. Om drie uur ontdekte Al- tan, dat hij legen tien uur het Savoy-hotel had verlaten op reis naar St.-Pelersburg Sindsdien zonden wij zes telegrammen; het is zeer twijfelachtig of hij er één van zal ontvangen." „Wij kunnen elk oogenblik oen antwoord van monsieur Feurgères krijgen," zeide Allan, „maar nieuws omtrent Isobel zullen wij niet liooren. Dat briefje was valsch, Arnold." „Daarvoor ben ik ook bang," gaf ik toe. „Feurgére3 is een man van zijn woord. Hij zou liet nooit aan Isobel gezonden hebben." „Dan is zij voor ons verloren," mompelde Arthur. Ik nam mijn liccd cn jas. ..Nog niet," zeide ik. „Ik ga oens lïooren, wat lady Delahaye daarover te vertellen heeft. Het kan in ieder geval geen kwaad." „Zal ik meegaan?'' vroeg Arthur. „Ik wou liever alleen gaan," antwoord de ik. De huisknecht, die mij van aanzien ken de, was zeer beleefd, maar in twijfel. „Mevrouw heeft den geheelen namiddag ontvangen," zeide hij, „en ik geloof, dat Mevrouw nu naar haar kamers is gegaan. Mevrouw dineert vanavond vroeg, vanwege de opera. Ik zal Mevrouw laten waarschu wen, als u dat wenscht, mijnheer. Ik wandelde gedurende eenigen tijd in de vestibule heen en weer. Toen verscheen de kamenier cn vroeg mij om mee te gaan. „Mevrouw zal u hoven ontvangen; wilt u mij volgen, mijnheer?" telijke vakbeweging zeer moeilijk geworden is en de moderne organisatie haar krach ten inspant om doar steunbeloften, ook onder de Christelijk gezinde arbeiders aan hangers te kweeken, waardoor het bestaan van de afdeeling Ensohede van „Unitas" in gevaar wordt gebvaoht, besloot de ver gadering aHen, die in de Christelijke vak- bewoging iots goeds zien, aan te sporen doze door milde bijdragen te steunen. Naar aanleiding van het berioht, dat do wet tot verbooging van den accijns op bier en van het invoerreobt op Uier cn thee met ingang van beden in werking zal tre den, deelt men mede, dat de verhooging van den bieraccijns van toepassing is ten aanzien van allo brouwsels; waarvan de vervaardiging is aangevangen op of na 1 April 192-1. Uit Parijs wordt gcm'cld: De hygiënische commissie van den Vol kenbond, gevolg gevend aan het Neder- landsche voorstel, öm de quarantaine-for maliteiten te beperken, die het interna tionaal scheepvaartverkeer belemmeren, beeft besloten do Rogoeringen aan te ra- den, bijiondere overeenkomsten aan te gaan; de praetisohe maatregelen te be- studeeren, die bet sluiten van dergelijke maatregelen bevorderen kunnen, en zich eventueel ter beschikking der Regeeringen te stellen als bemiddelaar voor het geval, 'dat er moeilijkheden ontstaan Bij de toe passing der bedoelde overeenkomsten. De gewone audiëntie van den Minisler van Arbeid, Ilandei en Nijverheid zal op Donderdag n.s. niet plaats hebben. Dankzij hot vrij gunstige weer, met een zonnetje, is do derde bollcnzon- dag, de eigenlijke tulpenzondag, zeer druk geweest. Wat het aantal wiolrijderg bd- trof, was het in de bollenstreek drukker dan de vorige twee Zondagen. De tram beeft weer een groot aantal mcnscben ver voerd en de auto's waren vooral niet min der talrijk vertegenwoordigd dan de vo rige week. Het door den gemeente- sccrelaris van Ilaarlemmerliede c.a. C. B. verduisterde bedrag ten nadeele van de wo ningbouwvereniging Zwanenburg bedraagt ongeveer f 8000. De verduistering loopt over zes jaar. Er zijn voldoende termen voor een vervolging. De verduistering was mogelijk, doordat liet toezicht van liet bestuur der bouwvereniging op baar secretaris-pen ningmeester te wenschen liet. Verder moet de heer B. van particulieren belangrijke be dragen geleend en niet terugbetaald hebben. Ook dit beloopt vele duizenden guldens. Een geluksvogel bleek de- zer dagen een jongetje te Loosduinen te zijn. Hij moest voor zijn onderwijzer een boodschap doen en kroeg als belooning een reep chocolade. Als een brave jongen, wilde hij thuis de reep met zijn broertje deelen, toen hij bemerkte, dat bij zijn lekkernij nog een papiertje verborgen was. Moeder ont cijferde het voor hem cn het bleek een bon te zijn, die ingewisseld bij den winkelier, waar de chocolade was gekocht, met f 100 gehonoreerd zou worden. De jongen wist echter niet, wie do winkelier was en infor meerde daarom bij den onderwijzer. Deze hoorde niet weinig op bij het bericht van die vondst en had spijt als haren op zijn hoofd, do reep weggegeven te hebben. In plaats van nu een grootscli gebaar te ma ken en zijn leerling met do f 100 geluk te wenschen, beweerde bij, dat de bon hem eigenlijk toebehoorde en eisebte hem dan ook terug. Maar de vader van den jongen had hier weinig ooren naar cn in weerwil van het protest van den schoolmeester in casseerde hij bij den winkelier de honderd gulden. Of de onderwijzer nog met een dou ceur gelukkig werd gemaakt, meldt de his torie niet. De uitkeering aan z.g. crisis- werkloozcn te Maassluis beeft, op la3t van den Minister, Zaterdag voor het laatst plaats gehad. In verbind met het groote aantal crisis-wcrklooecn, speoiaal aan de Zij ging mij vóór naar het boudoir van lady Delahaye. Deze lag, gekleed in een blauwe japon, op een divan. Zij keek mij nieuwsgierig-lachend aan, „Dat is werkelijk een onverwacht genoe gen," riep zij uit. Ga ergens zitten. Mijn ontvangtijd is reeds voorbij cn ik wilde mij juist gaan kleeden voor het diner; maar jou kon ik toch niet wegzenden." „■Weet u, waarom ik gekomen ben?" „Mijn lieve man, daarvan heb ik geen Hauw idee. Het is zuivere, onvervalschte nieuwsgierigheid, die mij je hier doet ont vangen. Onze verhouding is er andere op het oogenblik niet naar." „Isobel heelt ons vanmorgen verlalenl" Zij ontving een briefje geteekend „Feur- gères," dat, daarvan ben ik zeker, valseh was. Zij verliet ons om acht uur en zij is nog niet teruggekeerd," Lady Delahaye keek mij met een Hau wen glimlach aan. Do uitdrukking in haar gezicht was mij een raadsel. Ik kon haar gedachten niet raden. „Wat zul je in angst zitten! Weet je, ik heb mijzelf al dikwijls afgevraagd, of Isobel niet den een oi anderen dag genoeg zou krijgen van jullie water-en-melk-zigeuner- leven. Je Schotsclis vriend is een verdien stelijk mensch, maar vervelend, en de jon gen is te wanhopig verliefd, om gezellig le zijn. En wat jou betreft, nu, met jou zou het ongetwijfeld gaan, mijn beste Arnold; maar jij zit te vol met principes voor een meisje als Isobel. Ze heeft dus den Gordiaanschen knoop doorgehakt! Nu, dat spijt mij!" „Het spijt u!" Waarom?" Zij glimlachte, „Omdat mijn lieve vriendin mij dat pracE- tige halssnoer van smaragd had beloofd, als ik hel kind bij jou kon Weg krijgen, en ik ge-. glasfabroek aldaar heeft de Gemeenteraad besloten bij do Regeering stoppen te doen, voorloopig deze uitkeering voort te zetten. Het Rijksmuseum te Amster dam is gedurende do eerste vier maanden van 1921 door 8259 personen meer bezooht dan in hetzelfde tijdvak in 1923. Het totaal van 49.321 bezoekers bestond uit42.640 betalende ontrees benevens 66S1 entrees vallende onder sohoolbezoek cn vrijkaarten. Do stopzetting van de monstering voor het stoomschip „Flandria" van de Kon. Holl. Lloyd, te Amsterdam, is, naar „Het Volk" meldt, opgeheven. Aan de clausule in de monsterrol, waarin gezegd wordt, dat bij stagnatie in eenige haven ieder schepeling verplicht i9, buiten boord die werkzaamheden te verrichten, welke verband houden met het lossen en laden van mail en bagage cn door den schipper voor spoedige voortzetting van de reis nood zakelijk worden geacht, is een zin toege voegd: „Echter is geen schepeling tot zoo danige werkzaamheden verplicht, wanneer in de betreffende haven een dezer werk zaamheden omvattende georganiseerde sla king bestaat." Dit besluit geldt alleen voor het stoomschip „Flandria". Voor de overige schepen wordt nog onderhandeld. Men zal trachten, aldus „Het Volk", de hoele bepa ling te doen vervallen. De uitbetaling van de aan de stakers bij „Werkspoor", te Amster dam nog toekomende loonen heeit Zaterdag morgen in volmaakte orde plaats gehad. De staking duurt onveranderd voort. Invorbandmetdoindeomge- ving van Eindhoven heersohonde besmet telijke reezickto en bet gevaar voor bot overbrengen van besmetting, vestigt de oommissaris van politie te Eindhoven de aandaoht op do bepalingen van art. 4GO van het Wotbock van Strafrecht (het loo- pen over grondon, wei- cn hooilanden zon der daartoe gerechtigd te zijn). De politie heeft in dezo strenge instructies. In de ziekte begint eenige kentering te komen en zelfs is hier en daar in de omgeving vrijwel tot staan gekomen. De scheepvaart op de Schelde. Uit Brussel wordt gemeld: Het Noorschc stoomschip „Bessa", G000 ton bruto, diepgang 27'/> voet, is in het nauw van Krankeloos aan den grond ge raakt. De boot ligt gedeeltelijk hinderlijk voor de scheepvaart. Zes sleepbooten zul len trachten het schip met hoog water vlot te sleepen. loof, dat ik met behulp van dien dommen jongen spoedig geslaagd zou zijn," zeide zij spijtig. „Zulke smaragden, Arnoldl En je weet niet hoe goed groen mij staat." „Te twijfelt er dus niet aan, dal het de Aartshertogin is, die het gedaan heetl?" Lady Delahaye trok haar wenkbrau wen op. „Ot de Aartshertogin deed het, öf Isobel is uit haar eigen lieven wil wcggeloopen," merkte zij kalm op. „In ieder geval ben jij het kind kwijt en ik mijn halssnoer. Ik mag hel er niet op wagen, om mijn diner ook te missen," voegde zij er aan toe, met een blik op do klok, „daarom ben ik bang, spijt hot mij, dat ik je moet vragen om heen te gaan. Kom je mij nog eens bezoeken? Misschien kunnen wij weer vrienden worden, nu deze twistappel verdwenen is." „Ik heb nooit iets anders verlangd, lady Delahaye. Maar als u mijn grootste dank baarheid wilt verdienen, zoudt u dal gemak kelijk kunnen doen." „Werkelijkl Op welke manier?" „Door mij te helpen bet kind terug te krij gen." Zij lachte, eerst zacEljes, daarop uil volle borst. Eindelijk belde zij. „Mijn beste Arnold, je bent werkelijk' te naïef. Je amuseert mij meer dan ik je kan vertellen. Mijn kamenier zal je uitlaten. Kom mij spoedig een3 weer bezoeken. Tot weerziens!" Dal was de Eulp, die wij van lady Dela haye kregen. Ik riep een taxi en reed on middellijk naar Blenheim House, de verblijf plaats van de Aartshertogin. Een bediende gat mij over aan een gewichtiger persoon, die aan een tafel in de vestibule zat met een audiëntieboek voor zich'. Ik gat mijn wensch te kennen, om gedurende eenige oogenblik- A-att de „Temps'1 wordt be rioht., dat te Menton een Kederlandsdhe handelsreiziger, genaamd George van Os, en wonende te Utrecht, is gearresteerd, die door do Noderlandsohe Juatitio gezooht wordt wegens bet feit, dat bij een reeks van oplichtingen beeft gepleegd ten be drage van 200.080 fra. Hij heeft deze straf bare feiten gepleegd ton nadeele van de Ncderlandsobo firma, waarvoor bij werk zaam is. Op bet (fogenblik van zijn arresta- tio had Van Os slechts 50 francs bij ziolh Hij is in het Huis van Bewaring to Nice opgesloten, in afwachting van de uitleve ringsformaliteiten. Moeder (om halféénl: „Maar, kind, heb Ik je nu niet gezegd, dal je op moest letten, wanneer de melk overkookte?" Marie; „Zeker, moeder. Dat gebeurde kwart over twaalven." 63 BUITENLANDSCH GEMENGD. In de Harz zijn wederom verscheidene plaatsen door wervelstormen geteisterd. Do stadjes Wolmiretacdt en Elbey hebben vooral geducht geleden. In den Beierschen Opperpalls is onder sterke lichluilstraling een meteoorsteen gevallen, die meer dan G pond woog. In den. afgeloopen nacht is te Hamburg de 80 M. lange havenloods van de Freihaven Lager Gesellschaft door een brand volkomen verwoest. De matorieele schade bedraagt meer dan een millioen goudmark. Donderdagavond bobben twee bandieten den zetbaas van 'n juweliorszaak in de pas sage Montgallet te Parijs aangevallen op 't oogenblik dat hij zijn winkel sloot. Zij na men hem het koffertje af, waarin hij de ont vangst van den dag en eenige kostbare ju- weelen, die hij thuis placht te bezwaren, op geborgen had. Bij hun vlucht schoten de beide bandieten op een agent, die hen ach tervolgde en troffen daarbij een concierge uit de straat in het hart, zoodal hij dood neerzeeg. De winkelier, die door de kerels was neergeslagen, i3 er ernstig aan toe- De Fransclie bladen houden zich sinds eenige dagen bezig met een zonderlingen diefstal van schilderijen en tc-ekeningen te Montpellier. Een medicus, oud-hoogleeraar, is in het bezit gevonden van doeken, welke behooren tot den boedel van oen onlangs aldaar overleden weduwe. Hoewel de hoog- leeraar zegt de stukken gekocht te hebben van 'n man, dien hij lot den verkoop gerech- ken bij de Aartshertogin te worden toegela ten, maar hij schudde bet hoofd. „Het is onmogelijk voor de Aartshertogin om vóór haar vertrek nog iemand le ont vangen, mijnheer. Indien u iemand van de pers is, kan ik u alleen vertellen, wat ik reeds aan vele anderen deed. Wij hebben een telegram ontvangen uit Illghera met ernstige berichten omtrent den gezondheids toestand van Zijne Majesteit den Koning van Waldenburg en ondanks de ongesteld heid van prinses Adelaide, heeft de Aarts hertogin besloten ora onmiddellijk naar Ill ghera te vertrekken. E:n uitgebreide mede- decling zal in de couranten bekend worden gemaakt en de Aartshertogin is er op gesteld haar groote spijt te beluigen aan allen, wier bezoeken moeten worden afgezegd. Goeden dag, mijnheer De man hervatte zijn werk en wees met zijn penhouder naar den bediende om mij uit te laten. Maar ik liet mij niet zoo spoe dig afschepen. „Vertrekt u dus vandaag?" „Wij vertrekken vandaag, gaf de man (oe, zonder van zijn werk op le kijken. „Wij hebben het natuurlijk zeer druk." „Kan ik mijnheer von Leibingen spre ken?" vroeg ik. „Dat is geheel onmogelijk, mijnheer. Hij Ece'ft bezigheden bij de Aartshertogin." „Dan zat ik wachten." „Dan moet ik u vragen om buiten te wachten, mijnheer," zeide hij ongeduldig. „Ik wit niet onbeleefd schijnen; daarom wil ik u tevens zeggen, dat de door mij ontvan gen orders geen tegenspraak dulden." ftfordf vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5