AGENDA ¥AN DE WEEK. SPORT. BUITENLAND. EEN GOUDMIJN. TELEGRAMMEN. Baandag. OostcrkerkHerdeDkingssameukomst 12)-jarig bestaan hulpver. van den Gcref. Zendingsbond. 8 uur. Dinsdag. Morachv eg 59: Samenkomst Stadsevan gelisatie. 8 uur. Nutszaal: Jaarlijksche alg. ledenvergade ring Mij. voor Toonkunst te Leiden. 8 uur. Volkshuis: Spoedvergadering Leidsebe Bestuurdcrsbond en afd. Leiden S. D, A. P. over Twente. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensthg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-malinée. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinéo te 2 uur. Dagelijks, behalve Zondag, extra-voor stel! ing van 4 tot 6 uur. „De Lakenhal": Tot en met 29 Mei ten toonstelling vanwege „De Sphinx" van werken door leden. Den Haag, Dierentuin: Vporjaarsteei- ten lot en met 18 Mei, Den Haag, „Scala": Henri Ier Hall's revue „Draadloos". S uur. De apotheek van „Hulp der Mcnsch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doeti alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 lot en met Zondag 18 Mei waargenomen door de apo theken van de hoeren G. F. Reyst, Steen- straat 35, lel. 136; en A. J. Donk, Doeza- slraat 31, lel. 1313. 111.209,27; derhalve minder ingelegd dan lerugbelaald 157.639,15. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 76. Door tusschenkomsl van dit kantoor werd Ier Directie op Slaalsscliuldboekjes inge schreven nominaal f 1050 en afgeschreven nominaal f2150; derhalve meer in- dan afgeschreven f 1900. net aantal nieuw uit gegeven Slaatsschuldboekjes bedroeg 2. In de Stedelijke Werkinrichling zijn gedurende de week van 4 lot en met 10 Mei opgenomen 191 volwassen personen en 12 kinderen, totaal dus 203 personen. DUIVENSPORT. De Luchtbode. Concoursvlucht vanaf Mons (België). Los 9.30 voorm. Aankomst als volgt1. Nieu- wendijk 32 uur 21 min. 11 sec.2. De Haas 12.28.3; 3. J. Fakkel 12.28.52 4. Nieuwen- dijk 12.29.7; 5. De Haas 12.29.14; 8. Nieu- uendijk 12.33.5; 7. De Haas 12.30.58 8. Sinteur 12.34.4; 9. P. Fakkel 12.35.37; 10. v. As 12.35.57; 11. V. As 12.43.20; 12. Nieu- vendijk 12.48.31; 13. v. Duuren 12.48.42; 11. Nieuwendijk 12.50; 15. P. Fakkel 1.7.40; 16. J. Fakkel 1.22.23; 17. P. Fakkel 1.30; 18. V. d. Linden 1.41.39; 19. J. Fakkel 1.45; 20. v- Linden 1.51. De Blauwband (Alphen). .Wedvlucht vanaf Mons. De duiven wer den om 9.30 in vrijheid gesteld en kwamen als volgt aan1. C. Geel 12 uur 18 min. 20 sec.; 2. G. Stapper 12.18.43; 3. O. Geel 12.18.58; 4. C. Geel 12.21.4; 5. G. Stapper 12.22.43; 6. Schuurman 12.24.27 7. Schuur man 12.26.2; 8. C. v. Ofwegcn 12.26.52 9. P. A. v. Vliet 12.2S.6; 10. G. Stapper 12.28.28; 11. C. Geel 12.29.19; 12. C. Geel 12.32.22; 13. O. v. Ofwegcn 12.34.2; 14. H. Vergeer 32.34.18; 15. C. V. Ofwegen 12.36.5; 16. S. OvereB 12.42.50; 17. R. Kuipers 12.45.10; 18. H. Vergeer 12.46.10; 19. Rood- akker 12.49.35; 20. v. d. IJssel 12.54.18; 21. P. A. v. Vliet 12.54.40; 22. Van LceuweS 12.54.50. Steeds Sneller CNoordwijk). Wedvlucht vanaf Mons (België 200 K.M.) De duiven werden om 8 uur v.m. losgelaten 1. Esctcr 12 uur 39 min. 3 sec.'; 2. Vink 12.39.24; 3. Barnhoorn Az. 12.41.33; 4. Rak horst 12.42.13; 5. Haak 12.47.16; 6. Vink 12.48.27; 7. Barnhoorn 12.51.20; 8. Haak 12.51.21; 9. Rakhorst 12.51.41; 10. E. Escter 12.61.47; 11. y. Wouw 12.58.30; 12. Krol I.3.11. „De Zwaluw" (Voorschoten). Concoursvlucht vanaf Mons (grens België Frankrijk), afstand hemelsbreed 200 K.M. De duiven zijn vermoedelijk om 8 uur in .vrijheid gesteld. 1. K. I. Waasdorp 12 uur 16 min. 39 sec.'; 2. K. I. WaasdoTp 12.17.33; 3. J. v. Leeu wen 12.24.47; 4. J. v. Leeuwen 12.24.58 5. A. W. Queneveld 12.28.16; 6. J. v. Leeuwen 12.30.37; 7. A. W. Queneveld 12.41/4; 8. A. W. Queneveld 12/41.6; 9. M. G. van Adri- ebem 12.48.0; 10. J. v. Leeuwen 12.48.25; II. K. I. Waasdorp 12/48.29; 12. M. G. van Adrichem 12.49.20; 13. K. I. Waasdorp 12.54.41; 14. M. G. van Adriehcm 12.57.19. A.s. Zondag wedvlucht vanaf Nyon (Frankrijk). „De Ooievaar" (Wassenaar). Concoursvlucht van af Mons (België). Af stand 186 K.M. De uitslag was als volgt: 1 1. C. Sijbesma aankomst 12.28.15 uur, 2. A. A. de Smit, aanlc. 12.31.48 u. 3. B. Looyestein, aank. 12.34.30 u. 4. W. Donders, aank. 12.36.3 o, 5. C. Sijbesma, aank. 12.47.23 u. 6. W. Donders, aank. 12.49.56 u, 7. W. Knijncnburg, aank. 12.54.50 vl. 8. A. A. de Smit, aank. 12.57.43 u. 9 L. Visser, aank. 12.58.59 u. Het uur, waarop de duiven in vrijheid wer den gesteld, was onbekend. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ralergeallicerde ont moetingen mogelijk heid van een referen dum in Dnitschland. Het onderhoud lusschen Poincarö en Mc Donald is nog eenigszins vervroegd en zal nu 19 Mei a.s. plaats vinden. Het zal even informeel zijn als dat lusschen de Belgische minislers en den Enzelsehcn premier. Waar 18 Mei de Belgen Mussolini treffen le Milaan, komt er schot in do mogelijkheid van een inlergcallieerde conferentie. Gelijk wij reeds voorzagen, moet men in Duitschland niels hebben van het voorstel der socialislen om een volksstemming le houden over de rapporlen der deskundigen, zij het op verschillende gronden. Over de mogelijkheid nog het volgende: Een referendum is in Duitschland slechls mogelijk, indien 10 pCt. van de kiezers dit wenscht. Een dergelijk percentage kan de sociaal-democratie wel vinden. Bovendien moet echter volgens art, 73, alinea 3 van de grondwet van Weimar de bevolking zich in geval van een referendum voor ol legen een bepaald welsonlwerp uitspreken. De sociaal-democratie zal dus een wetsontwerp betreffende het uitvoeren van de conclusies der deskundigen bij den rijksdag moeien in dienen. Indien dan 10 pCt. der kiezers dit verlangt, moet de rijksdag het ontwerp in behandeling nemen. Wordt het ontwerp door het parlement aangenomen, dan is de volksstemming overbodig. Indien het ont werp een wijziging van de grondwet beoogt, moet hel met een meerderheid van 2/3 worden aangenomen. Wordt liet onlwerp door den rijksdag verworpen, dan krijgt de bevolking het woord en dan beslist een voudig de meerderheid van stemmen. BELGIE. Koninklijk bezoek. Zaterdag is het Roemeensche konings paar te Brussel gearriveerd en officieel ont vangen, Ook is een bezoek gebracht aan kardinaal Mercier. Gisteravond vertrok het koningspaar naar Engeland. DUITSCHLAND. Bloedige botsingen te Halle opheffing van het mi nisterie' voor heratel vrij lating dei Russische gevan genen uit de Handelsdele gatie het mijn-conflict. De Duilsche Rijksdag is legen 27 Mei bijeengeroepen. Men mag legen dien lijd dus verwachten, dat er klaarheid in de bin- nenlandsche poliliek zal komen, zij het wellicht, dal die klaarheid vooreerst meer negatief dan posilief zal blijven. De Duilsch-nalionale graaf Weslarp heeft tegenover Ilaliaanscbc journalisten ver klaard, dat hij en zijn vrienden bereid zijn over de voorstellen der deskundigen le on derhandelen, doch zich niet bij voorhaal willen binden. De partij blijft monarchis tisch, maar zal geen poging doen om de monarchie weder te herstellen. Hel blijft derhalve den schijn behouden alsof de Duitsch-nationale hun zwenking beginnen. lfun aclie en die der Yölkischen nemen evenwel bedenkelijke vormen aan. Zoo is b.s. do lerugkeer van graaf Arco, den moor denaar van Kurl Eisner, dien in vrijheid is gesteld, gelijk bekend, feestelijk gevierd. Zijn slot was schitterend versierd, er werden hem serenades gebracht, waaraan ofiicieele personen deelnamen enz. enz. Arco, de moordenaar, hoe men het ook wil beschou wen, is als held gefêteerd. En in Halle, eens een communistisch brandpunt, is gisteren een groolo „Moltkc- dag" gehouden in tegenwoordigheid van prins Oskar van Pruisen, Ludendorlf elc. Ter elfder ure heeft de Pruisische regeering alle betoogingen verboden, vreezende voor bolsingen, daar de communisten een legen- actie organiseerden, maar daaraan heeft men zich niet gehouden. Men schrijft aan de „Tel." over het verloop, dalo gisteren: Alle volgelingen van het „Hakenkrcuz" en den „EichenknOppel" waren le Halle le zamen gekomen, om Ier gelegenheid van de onthulling van een Moltke-slandbeeld een groote „Völkische" parade te houden. Men schat het aantal nationalisten, dat te Ilaile defileerde, op 50.000. He oude regime was vertegenwoordigd door prins Oskar van Pruisen, generaal Ludendorff en ook verder een groot aantal uit den wereldoorlog bekende hooge mili tairen. De communislcn hadden besloten dezs nationalistische manifestatie met een legen- manifesatie te beanwoorden. Daar de auo- rileitcn openlijk partij kozen voor de Yöl kischen, was het den communisten niet mogelijk, de Yölkischen van de straat te weren. Wel ontstonden op verschillende punten vechtpartijen, die aan vele perso nen het leven kostten en waarbij een groot aantal anderen meer of minder ernslig ge wond werd. Ten einde hel den Völkischen mogelijk te maken alle partijgenoolen naar Halle te brengen, had de regecring 23 extra-treinen uit alle richtingen naar de stad laten loo- pen. Daarentegen werden passagierswagens der gewone treinen, waarin zich, naar men vermoedde, communisten bevonden, een station vóór Halle afgekoppeld en op dood spoor gebracht. De ingangen van de stad werden door veiligheidspolitie met machi negeweren bewaakt. Aan afdeelingen com munisten werd de toegang naar de stad ge weigerd, terwijl men de nationalisten on gehinderd liet binnengaan. De politie wilde, dat de nationalisten in gesloten gelederen, doch met opgerolde vaandels, onder het zingen van nationalistische liederen de stad binnentrokken. Hierbij deden zich ech ter bloedige incidenten voor. Naar tot nu toe is vastgesteld werden 10 communisten gewond en 4 gedood. Van de politie werd 7 man zwaar gewond, van wie tin agent inmiddels overleden is. In het Elisabcthziekenhuïs te Halle zijn in den loop van den dag 4 gewonden binnen gebracht; om vijf uur gisteravond waren 2 van hen overleden. Terwijl tienduizenden defileerden voor Lu dendorlf, prins Oskar en andere generaals, terwijl de kapel van de rijksweer speelde en de rijksweerlroepen op de renbaan ter eere van de nationalistische gasten een pa- rada hielden, werd een communistische bij eenkomst in het Volkspark door de politie omsingeld en lot laat in den avond gevan gen gehouden. De „Duilsche dag" te Halle heeft voor de Völkische partij groole beteckenis. Deze groolsch-opgezelte manifestatie is een eerste poging om de nationalistische beweging, die in Beieren haar hoogtepunt overschreden heeft, naar Noord-Duilschland over le planten. De bloedigste botsing lusschen politie en communisten had in den omtrek van Halle plaats. De communisten, die in do voorste den van Halle waren, wilden zich le voel r.aar de stad begeven. Om hen builen Halle te houden had de pofilie ter verdedi ging der stad loopgraven en barricaden op gericht. Te Woermlitz kwam het lot een ge vecht. De politie-president schat het aantal personen, da daarbij gedood werd, op 10. Beweerd wordt, dat in het geheel 2 agen ten gedood zijn en verscheidene anderen zwaar gewond. Het aantal gedoode commu nisten kon niet met zekerheid worden vast gesteld, daar hun partijgenoten de gevalle nen van het looneel van den strijd weg droegen. Den goheelen dag werden overal commu nisten gearresteerd en naar het hoofdbu reau van politie gebracht, waar tegen den avond 400 arrestanten te zamen waren. Jn de avonduren werd de politiemacht ver sterkt, daar men voor nieuwe ongeregeld heden vreesde als de 300 communisten, dia in het Volkspark omsingeld waren, vrijgela ten zouden worden. Bij verordening van den rijkspresidenl is het rijksminislerie voor het herstel met in gang van 11 Mei opgeheven. De zaken van dit ministerie worden overgenomen door den minister van financiën. Naar gemeld wordt, is dc instructie legen de in de Russische handelsdelegatie gear resteerden zoover gevorderd, dat zij uit de hechtenis zijn ontslagen. Is dit een eerste stap misschien om sovjet- Rusland wat milder te stemmen daar de laatste berichten van die zijde meer dreigend luiden? Het mijnconllict is nog ongewijzigd. De geheele Roer-mijnhouw ligt stil en de be richten over kolengebrek en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden voor de industrie worden talrijker. In enkele wijken van Essen is de gasleve ring gestaakt. De spoorwegregie deelt mede dat 13 treinen moeten uitvallen. Ook de Rijnvaart heeft onder het conflict te lijden daar de kolenloevoer naar de havens is opgehouden. Enkele bedrijven bestelden reeds Engcl- sche kolen. In Opper-Sileziê is besloten ook alle nood- arheid stil te leggen. FRANKRITK. Daling van de banc her denking van Jeanne d'Arc. Er schijnt gisteren goed gestemd te rijn voor de nieuwe samenstelling der Kamer. Totnutoe worden geen ongeregeldheden gemeld. Voor de eerste uitstagen tie men de telegrammen. De daling van de franc doet de pers op- nieuwe spreken over een offensief tegen het Fransche betaalmiddel, dat echter tot mislukken gedoemd heet, evenals het eer ste. De „Matin" weet mee to deelen, dat Poincaró en Harsal onmiddellijk de noo- dige maatregelen namen, daartoe in staat gesteld door de middelen waarover rij steeds beschikken bij de Banquc de Franco. Yolgena hetzelfde blad sou Bokanowski 160 millioen hebben weten te bezuinigen op de marine-bogrooting. Gisteren is het feest van Jeanne d'A.-o op de gebruikelijke wijze gevierd. De offi- cieele plechtigheid had plaats op de Place des Pyramides, waar de minister van Justitie voor een talrijk gehoor de glorie rijke vaderlandsehe heldin in herinnering braoht. Talrijke vcreonigïngen trokken voor bij. In allo kerken van het diocees hadden pleohtigheden plaats. ENGELAND. Dit Ierland drei gende staking. De regeering van den Ierschen Vrijstaat is thans vier personen op het spoor, die deel hebben genomen aan het schieten op ongewapende Briteche verlofgangers te Queenstown. Er zijn aanplakbiljetten rond gezonden, waarin deze personen worden gesignaleerd. Men vermoedt, dat zij zicli ophouden in het district Macroom in het graafschap Cork.- Volgens berichten uit Dublin zou Ulster de grenzen streng laten bewaken en Zonden sterke afdeelingen militaire politie naar de graafschappen Tyrono en Fevmanach zijn gezonden. Er dreigt eèn staking 'der kolentremmers in de havens, daar de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers zijn mislukt. NOORWEGEN. Handelsverdrag met sovjet-Rusland. De Noorseh'o regeering hoeft een delega tie van 7 leden benoemd om met sovjet- Rusland te onderhandelen over een nieuw handelsverdrag. De delegatie vertrekt dezer dagen naar SL Petersburg, JAPAN. Verkiezingen. Zaterdag hebben in Japan de verkiezin gen plaats gevonden. Te Tokio zijn ver schillende ongeregeldheden voorgevallen'. Er ontstonden yele gevechten en een groot aantal propagandisten en candidaten werd gewond. To Kure vond eeu straatgevecht plaats; dat den geheelen nacht heeft geduurd. Een der aanhangers van de Seiyukai-partij werd gedood teru ijl twee anderen ernstig werden gewond. Te Maiioka werd plotseling de brand weer gealarmeerd voor een zwaren brand. Achteraf bleek echter, dat er hoegenaamd geen brand was. In het gebouw bevonden zich echter candidaten en propagandisten van een aan dc Seiyukai vijandige partij, waarop deze laatste het alarm had gegeven Gisteren om 4 uur in den namiddag was bekend, dat de Kenseikai-partij 37, de Seiyukai-partij 22, de Kakusjiu-club 8, do Seiyubonto-partij 16, de „handelspavtij" 6 en de onafhankelijken 16 zetels hadden ver worven. Do eindresultaten' worden eerst Dinsdag of .Woensdag bekend. De algemeene opinie is, dat de regeering in de minderheid is geraakt tegenover dc combinatie der oppositiegroepen. (Van onzen Parijsclicn correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 30 April. Men heeft in Frankrijk een goudmijn ge vonden, en er is een man die aanbiedt om haar voor rekening van den Slaat le exploi- tceren. Maarhet treurigste van dc liecle geschiedenis is, dat de autoriteiten geen ge bruik wenschen te maken van deze aan bieding. Ziehier de geschiedenis: unc liïsloirc bien parisiennc. De man die weet waar de schat verborgen ligt, heeft iu drie maanden tijd al voor 4 000.000 goud-franken opgedol ven. Op het ministerie van financiën in audiëntie ontvangen, verklaarde hij voor veertig millioen goud le kunnen leveren, wanneer men hem een maand slechts zijn gang liet gaan. Toch laat men al dezen rijk dom maar liever in de aarde ruslen. De aanwijzer, Georges Duhamel, maakt het gemakkelijk genoog. Hij wil den schat leveren in echle Louis, in gouden twintig- francsslukken. Ge denkt misschien, dat Du- hamel krankzinnig is; iemand die veertig millioen voor 't oprapen heeft, gaat niet aan den Staat aanbieden om afstand te doen van zijn vondst. De lieer Duhamel, die in zijn onderzoekingen werd terzijde gestaan door Madame Suzanne Wartez, weet echter wel degelijk wat hij doet. Met die veertig millioen deakt hijzijn vrijheid le koo- pen, want het edele paar, in plaats van als triomfators door Parijs le worden gedragen, zucht in hot gevang Georges Duhamel en de weduwe Wartez waren le Parijs werkzaam, de een bij het huis Captain Saint-André Fils en Cie., 8 rue Portefoin, en de andere bij Ilesse, 70 rue des Archives. Deze heide handelshuizen houden er zich uitsluitend mee bezig om edele me talen op le koopen: gebroken broches, sie raden en gouden kiezen en tanden, om die te smelten, en liet goud dan in staafjes aan bijoutiers le verkoopen. Duhamel en ma dame Wartez behoorden lot het gilde dier reizigers die de provincie afgrazen, zich in ccn dorpshotelletje inslalleeren en dan per omroeper bekend laten maken, dat zij te gen dc hoogste waarde goud, zilver en pla tina opkoopen. Zij oefenden hetzelfde vak uit. bereisden dezelfde streken en sloten al dus vriendschap.benevens een over eenkomst om samen de zaken voor de beide patroons voort te zetten. Zoolang het bij oorbelletjes en dasspelden bleef, was er geen gevaar. Doch onze reizi gers kwamen er spoedig achter, dat er veel meer te verdienen viel als men eens zoo'n heerlijk blinkenden louis te pakken kon krij gen. En de beide „handelshuizen" gaven dus hun vertegenwoordigers te kennen, dat ook zij een flink handeltje in goudstukken pre fereerden boven de sieraden. Duhamel en de weduwe trokken op avon tuur uiL In Parijs lieten ze zich overal iu- troduceeren, loonden zich charmante cau seurs en konden hier en daar wel eens een paar goudstukjes machtig worden. Maar of wel ze betaalden het te duur met papieren francs, ofwel ze klopten bij brave burgers aan, die indertijd op last van de Fransche regecring hun goud-geld naar de Banque de France hadden gebracht, en waar het dus vergeefs zoeken was. Zoo besloten ze de groote banlieue eens af te reizen. Hier wa ren ze veel gelukkiger. Ze gebruikten geen omroeper meer. Ze slapten eenvoudig naar een boerderij toe, en zetten een brutalen mond op: „Baas, bet is ons bekejid dat je in 't bezit bent van goudstukken. Het helpt niet, dat je ze hebt verborgen. Wil je niet, dat de politie zich erin mengt, dan lever je ons direct je heelen voorraad uit. Voor een goudstuk van 20 francs krijg je veertig frs. papier. De boer aarzelde even: een goudstuk kan men nergens uilgeven, want de circulatie ervan js verboden. Het ligt renteloos, en deze menschen betaalden het dubbele ervan in papier. Bovendien dreigden zij met de politie.. In vredesnaam: hier zijn de louis. Een louis heeft echter voor 60 francs waarde aan goud, zoodat de sluwe reizigers 20 francs per goudstuk verdienden. Duhamel dreef da brutaliteit zoover, dal hij bij het heengaan den menschen nog toe snauwde: „En vertel nu eens precies hoe veel je buurman wel heeft?" Het boertje dorst niet te ontkennen. „Krelis heeft nog driehonderd louis in den grond verborgen, achter op het erf, in zijn schuurtje-" Je kan nooit weten, die inspecteurs. Volgende huis: ..Baas Krelis, het is ons. inspecteurs, bekend, dal je achter op je erf in het schuurtje, drie honderd louis hebt ingegravenenz." Duhamel streek weer 6000 francs winst op, en bet zonder linge echlpaar trok verder, om de rijkdom men van Frankrijk op te sporen. Maar aan alles komt een eind: de kruik gaat zoolang te water.De Parijsche po litie vond het verdacht, dal de .handels huizen" zooveel goud koeJ leveren. En toen men een inval deed, lag er voor ruim een millioen aan goudstukken gereed om den smeltkroes in te gaan. Dc wet is formeel: hij die muntstukken verminkt of versmelt, wordt gestraft u* liveo lot vijl jaar gevangenis eu een boete van 1000 tot 20,000 francs. De directeuren volgden dus den weg naar liet depot en reizigers werden opgespoord. Duhamel had juist een nieuwen truc he. dacht. Niet tevreden met het tol dusver ge. volgd systeem, stichtte hij een wijd-verlakt gilde van aanbrengers. Die aanbrengers wa ren voor het meerendeet niarkt-nienscliea, die alle plaatsen afreisden en overal haast iedereen kennen. Ze bieden b.v. een koe te koop aan voor 1800 frs. Er daagt een koopet op, die wel zin in het beestje heeft, maar graag wat minder zou betalen. Verontwaar diging van dc-n verkooper. Maar, enfin, hij weet goed raad: hij fluistert den kooper in 't oor, dat hij de koe voor 1500 frs. wil la- len, indien hij.. in goud wordt betaald.. Koeien, varkens, kippen en eenden, men. helen, huisraad, landbouwwerktuigen, kort- om alles verkocht het gilde legen „sterk verminderde" prijzen. Duhamel beweerde eerst onschuldig te zijn; tenslotte achtte hij luit wijzer le be kennen. De voorraden goud, welke nog in Frankrijk liggen verborgen, zijn enorm, ver klaarde hij. De menschen welen wel, dat liet zeifs strafbaar is, goudstukken in zijn bezit te hebben, en daarom slaan ze hun louis graag af voor liet dubbele in papier, in twee maanden tijd heb ik voor 2,400,000 francs aan goud opgehaald cn op het oogen-. blik van mijn arrestatie lag cr nog een miU lioen voor verzending naar Parijs gereed. In drie maanden vond ik zonder me le over, haasten, cn slecht georganiseerd, 200,000 stukken van 20 frs. Thans is mijn organi satie „af". In alle klassen en standen lieb ik handlangers gevonden, die graag een ko, ket winstje op die manier willen maken. Inderdaad heeft de politie in Parijs en in de provincie reeds 48 handlangers geknipt en met den patroon opgesloten. Toen heeft Duhamel de audiëntie hij den minister van Financiën aangevraagd, en zeker is hel, dat men op liet departement nog nooit zoo'n wonderlijk onderhoud had gehad: Excellentie, ik kom u voorstellen om mij mijn vrijheid terug te doen geven en te worden aangesteld als inspcclcur. Ik ver bind me om aan den Slaat veertig millioen goud te leveren in den lijd van een maand, mits men mij vrij laat. Wel wil ik onder controle werken, onder streng toezicht des noods; maar geei mij mijn vrijheid lenw, dan zal ik den Staat groote diensten be wijzen. Voor een minister van Financiën, die helaas gebrek aan goud heelt, is zoo'n voorstel wel verleidelijk. Niemand zou hel hem kwalijk hebben genomen, indien hij op liet vreemde aanbod van den bandiet was ingegaan. Noch als economist noch als patriot zou Zijn Excellentie ermee in liet gedrang zijn gekomen. Toch heelt bij dc oogen gesloten voor deze sclioone beloften en Duhamel teruggeduwd in zijn kerker, liet kan een mooi piroces worden, wanneer de gouddelver cn zijn trawanten over een jaartje voor den rechter moeien ver, schijnen. Men kon ecliter uit deze zonderlinge ge schiedenis versciiiller.de gevolgtrekkingen maken. Men zou b.v. kunnen zeggen, dat de franc nooit zoozeer zijn waarde zou hebben verloren, als iedere Franscliman zijn louis naar de Banque de France had gebracht. Doch men kan ook zeggen, dat Frankrijk nog niet zoo arm is. Want ais een man in een maand voor veertig millioen goud weel te voorschijn te tooveren, dan zal er neg wel heel wat meer schuilen in de schuurtjes en onder de lege-Moertjes, in den schoor steen of in een oude sok. En zoo het er op een gegeven oogenhlik op aan zou komen om een nieuwen aanval af le slaan op de beurs af aan de gren- zen dan hebben we hier nog enkels reserves om naar den ontvanger te brengen, Dat zijn Frankrijks.geheime fondsen. De minister heeft misschien wel gelijk gehad om geen gebruik le maken van Du* hamePs diensten: Men heeft de ervaring op gedaan. dat liet verborgen houden van den nationalen rijkdom een aanbevelenswaardig systeem isLeest daarover maar eens het laatste experts-rapport na.... LEO FAUST. De verkiezingen in Frankrijk. PAKIJS, 11 Mei (Havas). Om halfelf 'b avonds was nog geen enkel resultaat d«r verkiezingen bekend, maar telegrammen uit de provincie namelijk uit Manche, Meurtl'6 en Moselle en Vosgen melden, dat het na tionale bloc een sterke meerderheid be haalde In drie Parijsche districten ia do lijst van het nationale bloc eveneens in do meerderheid. PARIJS, 12 Mei (flavas). De eerste uit slagen der verkiezingen in de provincie kwamen te middei nacht binnen. In Tarn en G'aronno zijn drie linksliberalen gekozen In Var zijn vier socialisten gekozen, waar onder de oud-afgevaardigde Renaudel. PARIJS, 12 Mei (ïïavas). Om 3.15 was de stand der verkiezingen als volgt: Conservatieven gekozen 5, herkozen 2, winst 0, verlies 2; Republikeinen gekozen 2, herkozen 4, winst 0, verlies IS; Links Republikeinen gekozen G, lievkozen 2, winst 2, verlies 12; Radicalen gekozen 3, her kozen 0, winst 0, verlies 8; Radicaal Socia listen gekozen 14, herkozen 15, winst 1 verliea 1Republikein-Socialisten gekozen herkozen 5, winst 4, verlies 1; Socialisten gekozen 11, herkozen 15, winst 15, verh* 0; Communisten gekozen 1, herkozen -» winst 2, verlies 3. PARIJS, 12 Mei (Havas). Vanochtend om 7 uur was de stand aldus: gekozen leden, waarvan: Conservatieven: herko G, gekozen 2, winst 2, verlies 10; ®eP11^ 'ver. ncn: herkozen 41, gekozen 2, winst lies 61; Lrnks-Republikeinenherkoz^a^ gekozen 10, winst 9, verlies 41; den Radicalen: herkozen 14, winst 6, verlies 18: Radicaal-Soc.^- r herkozen 30, gekozen 52, winst

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2