No. 19683. VRIJDAG 9 MEI Anno 1924 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het nieuws van heden. BINNENLAND. *j DSC DAGBLA PRIJS DER AD VERTENTEN 1 BO Cts. per regel. Bij regelsbonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspletn Telefoonnummers foor Directie en Administratie 179 Redactie 1507. Postchëque' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Lelden per 8 maanden 2.36, per week ...ca gr0.18, Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week „0.18, Franco per post 2.85 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18 (telef. 1225) is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.14f 0.25, SCHOL a f 0.15 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 9 Mei 1924. De Handelsbeurs te Leiden. Toen wij juist een week geleden versla deden van de opening der Leidsche Han delsbeurs, hebben wij sleclils in algemcene bewoordingen iels kunnen zeggen van het interieur van de Beurs en van haren om vang. Vandaag hebben, we onze belangstel ling gewijd aan de Beurs zelve. Beginnen we met de mededceling dat de geheele groole zaal gevuld is, en er geen enkele plaats on- verhuurd is gebleven, zoodat men, wanneer er meerdere aanvragen komen ook over meerdere localitciten de beschikking zal moeten hebben. Het wel eens geopperd denkbeeld, dat de Beurs naar den Foyer zou kunnen verhuizen, behoett niet eens ie wor den overwogen. In liet geheel zijn verhuurd 33 boxen, dó tafels met monsteruilstalling en 12 tafels zonder monsteruilstalling. zoodat thans in hel geheel reeds 90 firma's vertegenwoor digd zijn. Zooals wij de vorige maal al op merkten, is de bouwmaterialenbeurs bijzon der goed voorzien, daarop volgt de algo- meeno beurs, waarbij het bankwezen en de geldhandel een voorname plaats innemen, naast de drukkerijen en den kantoorboek handel. Maar ook do deelneming aan de Graanbeurs is zeer meegevallen. Hen koes terde daarvan weinig verwachting, te meer niet, omdat nog altijd de Zalerdagsche graanbeurs behouden bleef. Op dezo beurs ireft men verschillende groole firma's aan. Bijzonder belangrijk is ook de Zuivcl- bcurs, die vertegenwoordigd is door 25 fir ma's, met 8 boxen cn 17 monstertatels. Uilleraard komen de meeste firma's uit Leiden en Rijnland. Wat de bouwmaterialen betreft is vooral de Rijnstreek sterk verte genwoordigd. Er zijn daar echter ook fir ma's uit andere deelen van het land, één uit Amsterdam, één uit Zaandam, één uit Breda en zelfs één uit Geldermalsen. Op de Graanbeurs hebben een monslcr- tafel twee firma's uit Rotterdam, één uit Zaandam, één uit Amsterdam, één uit Wor- merveer en één uit Haarlem. Op de Zuivel- bouis is zelfs een Leeuwarder firma aan wezig, verder twee uit Rotterdam cn een nil Amsterdam. Op de doelmatige wijze, waarop de be zoekers in de gelegenheid gesteld worden zich van uit de Gehoorzaal telefonisch met de buitenwereld in verbinding te kunnen stellen, hebben wij roods gewezen. Tele grammen die voor de firma's binnen lcomcn worden, nadat de gong er do aandacht op beeft gevestigd, op borden vermeld, zoodat de geadresseerde ze onmiddellijk in ont vangst kan nemen. 1 oorts worden de markt- en beursnote ringen uit het geheele land, die aan het bureau zoo spoedig mogelijk worden toege zonden, bekend gemaakt. Koopcrs cn aan biedende iirma's kunnen er dus intijds re- bening mee houden. Het was vandaag weinig minder druk dan verleden wec-k, hoewel nu niemand lot een bezoek was uitgenoodigd cn er hcersclile weder een zeer groole levendigheid en er werden ook weer lied wat zaken gedaan. Hoe meer bezoekers hoe meer koopers, al ls hel waar wat ons een firma in bouw materialen verzekerde dat een samenko men en samenspraken van verschil lende 'briceercndc firma's in een centraal punt zijn nut heeft. Hoewel over de tevensvatbaarheid der ïn- j' ing, na zoo korten tijd, nog niet veel an worden gezegd, was de algemcene opi- j['e'riWelke wij vernamen zeer gunstig. Men el' m hel algemeen goeden moed. wekken znkenmenschen in vorschil- Mc branches gaarne op om de Beurs ie nee?11' z'i om cr Zaken te doen. con- Wi Ts aanknoopen of-er van te loeren. ■Me °i?K *3'' 'oa'sle 's wiet uitgesloten. Wij hoe op het podium bijv. een paar aannemers zeer ernstig een bestek en lee- d. 'D° Tan ren bouwplan zalen te beslu- en. en men deed dit zeker niet alleen 4°»v zijn pleizier. shiü? 3*un,Jen wij in alle oprechllicid con- "o«wen-' iat, '3° fwecdc beursdag onzen beep ve^l"°Ponin2 verkregen Man. crsterkl. Moge bet steeds crescendo Deutsche Burgerwacht. n de kleine Stadszaal liield gisteravond Weene L f ™"acllt Laar ja"Iijksche door mi* p. 'g:)der-11S. welke geopend werd zien de •jnackcr HoT<i|J|;. die zeide, ge- buuinn 'f11120 opkomst, zich nauwelijks te n Ron dat do Burgenvacht LbOO |M-,n°(iWnPer? of 'n totaal ongeveer ■■Mie Borovle die aanwezig waran, 1 r 1 ®!snu des te harlelij- Jtaarna hij den secretaris, den heer M. A. A. Steyns, gelegenheid gat tot het lezen der notulen, welke onder dank zegging onveranderd werden goedgekeurd. Bij de Ingekomen Stukken was een ver zoek van den kapitein Buurman, gedaan namens de 3-Oclober-Vereeniging, om de mogelijkheid te ontwerpen bij bet gedenk feest op hel Raamland een compagnie Hol- landsche gardes te vormen uit de leden van de Burgerwacht, of althans een gedeelte daarvan uit de Burgcrwacht-menschen te recruleeren. Kapitein Buurman gaf in de vergadering een nadere toelichting, waarna do voorzitter cr nog op wees, dat het hier een kwestie betreft, die het bestuur wel sympathiek is, maar toch als zoodanig al leen de leden persoonlijk aangaat. Zij heb ben zulks dus later zelf uit te maken. De heer Steyns bracht vervolgens het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aan tal gewapende leden in hel afgeloopen jaar is gestegen van 856 lol 859, terwijl echter dat der ondersteunende leden van 151 tot 117 is gedaald. Hel lolaal aantal leden be draagt derhalve thans 100G. Ook in liet af geloopen jaar was cr veel belangstelling voor de schietoefeningen, zoowel in liet lo kaal aan de Pielcrskerkgracht als te Kat wijk, terwijl over den steun der burgerij, wat de financiën betreft, evenmin als vo rige jaren, ie klagen viel. Spreker eindigde zijn verslag met de beste wenschen voor do Leidsche Burgerwacht, waarna de voor zitter hem dank bracht voor zijn uitvoerig cn goed gesleld verslag en constateerde, dat de Burgerwacht in een toestand van groolen bloei verkeert. Hel jaarverslag van den penningmees ter, den heer W. F. Suringar, toonde aan, dat de inkomsten (een saldo van het vorige jaar van f 871,77 inbogrcpenl hebben be dragen 153S8,15, en de uitgaven f381G,82, zoodat er (hans een bedrag in kas is van f 1511,83. Een lid der kascommissie verklaarde, dat boeken en bescheiden van den ponning- meesier volkomen in orde waren bevonden, weshalve deze werd dank gezegd, voor zijn accuraat beheer. Tot leden der nieuwe kascommissie wer den benoemd de hoeren O. F. Kooreman, Alplienaar en Wagcmans, terwijl de aftrc- üenar bestuursleden, de hoeren II. W. Tie- letnan Jr. cn J. II. van Slaveren bij accla matie werden herbenoemd. De commandant, de heer Steyns. deed nu eenige mededeclingen omtrent de schiet oefeningen met scherp te Katwijk, welke Zaterdag a.s. zullen aanvangen. Zij, die daar prijs op stellen, kunnen hun reiskos ten vergoed krijgen. Bij de rondvraag uitte de heer Van Leeu wen den wenscli, dat in Soptomher weer wedstrijden mot marga worden gehouden tussclien de diverse burgerwachten, waarom trent het bestuur nader zal overleggen, ter wijl op voorslel van den heer Havcrkorn onder applaus besloten werd een telegram van hulde to zenden aan II. M. de Koningin. Tot slot achtte de voorzitter het noodig hartelijken dank te brengen aan den com mandant, den lieer Sleyns, en aan luite nant Steenhauer cn sergeant Blockkamp voor de uitstekende zorgen aan de Burger wacht besteed, en de hoop uit to spreken, dat zij nog vele jaren in het belang der Burgerwacht werkzaam zullen blijven. Overgegaan werd nu lot de uitreiking der prijzen van de in het afgeloopen jaar ge houden wedstrijden. De uitslagen zijn: Vcndelprijzen marga 1923: Vendel I, 1ste pr. Lamfers; 2. Verhoog. Vendel II: 1. O. F. Kooreman; 2. J. 1'. Kooreman. Vendel III: 1. Van Slaveren Jr.; 2. Nijen- liuis. Vendel IV: 1. Alplienaar; 2. D. Ilaver kom. Vendel V: 1. Van der Velden; 2. Her mans. Wedstrijden in Den Haag: W. F. Koore man, 7de prijs, personeele baan; D. Berg man, 9de prijs, klasse C. Wedstrijden ie Wassenaar: Leidsche Burgerwacht, d<to prijs, aid. B, 2de klasse (verg. zilv. med.). Vijftal bestond uit do hceren: Van der Lelie, Hcnny, Verhoog, Van der Drift en Nijcnliuis. Wedstrijden 1923 scherp te Katwijk: Aid. A: 1. Van Staveren Jr.: 2. O. F. Kooreman; 3. Van Leeuwen; i. Sleyns, 5. Broekhuizen. Afd. D. 1. Rijnbende; 2. D van Leeuwen; 3. Bisschop; i. Knaap: 5. Hoort. Vrije haan: 1. Van Leeuwen; 2. J. de Nic: 3. O. F. Kooreman; 1. Alplienaar, Vendelprijzen: Vendel I geen. Yendel II: 1. Nycriliuis; 3. C. P. Kok. Vendel III: geen. Vendel IV: 1. D. Havcrkorn; 2. Baal. Vendel V: Van der Velde. Kampioensprijs (Pijnackcr Ilordijk-hcker) J. II. van Staveren Jr. Wedstrijden marga 192{: Afd. A: 1. Ph. van der Drift; 2. O. F. Kooreman; 3. Kok; 1. Van Stavoren Jr.: 6. D. Haverkorn; G. W. F. Kooreman; 7, Ver- brugge; 8. Bergman. AM. B.: 1. Van Vliet 2. De Lang, 8. Brandsma; 4. Swets, 5. .Van Dijk; 6. Van der Veen. Veteranen-aid.: 1. Van der VeldonJ 2. Van Stavoren Sr.; 3. Sommers Sr. Eere-afd.: 1 W. F. Kooreman f 2. C. T. Kok: 3. O. F. Kooremart; t, D, Jlayerkorn 5, J. r. Kooroman, Kerkconcert „Con Amore". Het kerkconcert der Chr. zangvereeniging voor gemengd koor „Con Amore" in de Hooglandsclie Kerk lieeit gisteravond plaats gehad met medewerking van mevr. Anna SlronckKappcl, sopraan-zangeres, en den heer Jaap Stotijn, hoboïst. De koren dezer Zangvereeniging, onder leiding van den D. Smink, geven den in druk, dat zij niet toewijding aan de voor bereiding der uitvoeringen werken, en van den dirigent mag gezegd worden, dat hij van het gegevene veel weet te maken. Er wordt zuiver gezongen en ook aan de voor dracht is veel zorg besleed. Daarmee willen wij eelilcr niet zeggen, dat er niet nog veel verbeterd zou kunnen worden en dat wij met allo opvattingen in de weergave der koorzangen instemmen. Zoo konden wij de herhaalde, plotselinge, kortdurige aanzwel lingen in zachtere phrasen niet mooi vin den, zooals ons dit o.a. sterk opviel aan het einde der eerste drie phrasen van hot „Jesu, dulcis Mcmotia". Ook mag bij het insludeoren nog wel eens terdege gelet wor den op liet sterk afzakken der J-capella- koren bij de langdurige zangen. Wanneer, zooals bij het Oud-H'ederl. Lied „Vergeefs gejaagd", in den toonaard a-dur wordt in gezet en men aan liet slot geleidelijk aan beland is in fis-dur, wordt het voor de bas sen beslist moeilijk, om er op het eind nog uit te kunnen komen. Het nobele geluid van mevr. Slronck Kappcl is, in combinatie mei de koren, met hel orgel en met de hobo, als steeds in alle liederen voor de toehoorders bekorend ge weest. Haar voordracht en haar stem zijn geheel ingesteld op gewijde muziek. Het „Ach Ilerr, lass' dein lieb' Engelein" was getoonzc-t door den dirigent, den heer Smink. Dit lied stelt aan de zangeres hooge eischen, daar het, naar het ons voorkomt, niet gemakkelijk ligt. Het was echter aan mevrouw Slronck ten volle toevertrouwd, öic het ons zeer klaar cn muzikaal wist weer te geven. De vertolking van den hobo-solo in het g-motl Concerio-Grosso van Handel door den lieer Stotijn was verdienstelijk. Hij heelt dit, evenals zijn aandeel in de Aria van Bacli „Liebsier Jesu, mein Verlangen", met gevoelige intonatie voorgedragen. Ech ter moest bij do zoo vaak voorkomende phra- seering van Bach, waarbij telkens twee op eenvolgende nolen gebonden moeien wor den, er op gelet worden, dat dezo tonen ook inderdaad fraai, zangrijk gebonden weergegeven worden en niet, al is het slechts even, met een onderbreking ge speeld worden. Do orgelbegeleiding, van den lieer Leo Mens, der sopraanliederen mag bevredigend genoemd worden. Het is ons echter niet mogelijk dit ook te zeggen van de vertol king der orgelparfij in Concerio-Grosso van HAndel. Het ontbrak in het „Grave" aan geaccentueerd rhylhme, waardoor een in druk werd gegeven van schuchtere onzeker heid. Ook de beide allegro's werden niet pittig en duidelijk gespeeld. Ka deze uitvoering, in haar geheel ge nomen, mag echter toch gezegd worden, dat deze Vereeniging haar naam eer weet aan le doen on wij durven verwachten, dat zij daardoor in de toekomst het gehalte barer uitvoeringen nog steeds zal weten te verbeteren. Do opbrengst van dit door velen bezochte concert komt ten bate van de Commissie tol verbetering der Mare-kerk. Ds. M. J. Funsclie opende hel met een kort inleidend woord en met gebed, nadat door allen was gezongen het eerste vers van Psalm 150. Na liet laalste zangnummer eindigde ds. J. Ricmens met dankgebed. Zendiugsfeest. Vanwege do Vereeniging tot Bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Omstre ken zal op Hemelvaartsdag a.s., des namid dags, op hel landgoed „Oud-Poelgeest", on der Oegslgecst, daartoe door de eigenares sen welwillend afgestaan, het lfde Zen- dingsfeest gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de eere voorzitter der Vereeniging, prof. dr. II. M. van Nes, openingswoord; ds. T. J. Jansen Schoonhoven, Ned.-Herv. pred., van Oegst- geest; ds. J. Douma, Ger. pred. van 's-Gra- venhage; zendeling J. Motz, van Halma- heira; hulpprediker Krayer van Aalst, van Timor; terwijl ds. J. G. W. Goedhard, Ned- Iicrv. pred. van Leiden, de slotrede zal houden. De Christelijke Ilarmonie-Vereeniging „Alhalia", van Leiden, directeur de lieer J. Noordanus, zal haar medewerking ver- leenen. Om hel spreekgestoelte zullen de noodigo banken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zitplaats kan worden gebo den. Ook zullen er op het terrein een zeer goede gelegenheid voor het stallen van rij wielen en een canline aanwezig zijn, Verain 'n Groningen. Dat de Gromngsche beweging werkelijk vaslen voet heelt gekregen, blijkt wel uit het feit, dat cr zelfstandig werk wordt ge- sclireven, dat er zijn mag in vergelijking. Zoo heeft de heer E. Marema een „tooneel- spul in vair bedrievon" geschreven, geti teld „Op 'a Dwoalweg", dat ontegenzegge lijk van kracht spreekt en nog meer doet verwachten. Dit tooneelspel is gisteravond in Zomerzorg op de slot-bijeenkomst van 't sei zoen opgevoerd door de looneelclub. gevormd uit de leden der Groninger Verain'n, alhier, en opgêvoerd op een wijze, dat de vele aan wezigen ten zeerste er mee waren ingenomen Onder de aanwezigen waren de auteur en de heer K. ter Laan, die beiden hun vol doening le kennen gaven. Tevens waren er _vele vertegenwoordigers der Groningsche vereenigingen to Den Haag en Haarlem en was ook de Friesche club, alhier, vertegen woordigd. Men was hel er over eens, dat de looneel club het ook gezien het feit, dat zij nog zoo jong is en zoovele leden nog „planken- groen" waren er kranig had nfgebracht, mede door de goede leiding van den regis seur. De lypeering was kostelijk en de rol len waren in goede handen, vooral wat de hooldpcrsonen betreft, hoewel ook de klei nere rollen uitstekend tot haar recht kwa men, over 't algemeen. Hel tempo was vlot. zoodal het stuk tijdig was afgespeeld, ook voor de bezoekers van builen. 'I Was een mooi slot van hol seizoen er er hcerschle een zeer genoegelijke stem ming. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, die bij de opening oen hartelijk welkom bad ge sproken, vooral tot de gasten van buiten en tot de lieeren Marema en Ter Laan spe ciaal nog, dankte de looneelclub dan ook zeer voor het genotene, hetgeen door warm applaus werd onderstreept. Dat er voor liet bal groole animo beslond, spreekt vanzelf en tot bet laalste toe 't was vrij vroeg geworden! bleef de stemming allergezelligst. Sappho verzorgde als altijd het muzikale gedeelte van den avond voor den aanvang en tijdens do pauzes en deed dit als altijd. Wat voldoende zegt. „De Leyde-Spelers". Gisteren hield do ontwikkclings- en onl- spanningsverceniging der stedelijke lichtfa brieken „De Lcyde-spelcrs" jaarvergadering in café-reslaurant „Suisse", aan de Brecslr. De opkomst was matig, wat te betreuren was met het oog op de belangrijkheid der agenda. Om half negen word door den voorzitter, de lieer Uitenliout, de vergadering geopend. De verschillende agenda-punten werden vlot atgowerkt. Aan liet verslag der secretaresse is het volgende onlleend: De vereeniging slaat er niet ongunstig voor, al heelt zij ook met heel wat moeilijkheden le kampen gehad. Hel le denaantal bedraagt 21, terwijl liet aantal do- nateurs(trices) 35 is. Er werden verschillen de fietstochten gehouden, drie wetenschappe lijke lezingen hadden plaats cn er werd oen groole uitvoering gegeven in den foyer der Stadszaal, terwijl binnenkort een jaarfeest zal worden gehouden. Het financieele verslag luidt als volgtIn komsten f Gil.71, uitgaven f590.35, saldo 3 Mei 192-1 f 21.3G. Binnenkort worden de do naties weer geïnd, zoodat de Vereeniging er iinanciccl niet ongunstig voor staat. Er werd een nieuw bestuur gekozen, waar in de functies van voorzitter, secretaris, pen ningmeester, vicc-voorziller en tweede-secre taresse respectievelijk vervuld worden door do heereii D. A. le Fcber, F. II. M. Kok, So- phiaslraat 67a, G. H. Koekkoek, W. B. Uilen- hout cn mej. A. van Rooy. liet werd ten zeerste betreurd, dat mej. G. van der Moer, die steeds secretaresse van de Vereeniging is geweest, thans, door verande ring van werkkring cn vertrek naar elders, de Vereeniging moet gaan verlaten. Steeds vol ijver en ambitie voor de Vereeniging, heeft zij veel cr loc bijgedragen om deze groot le maken. Dat haar heengaan niet on opgemerkt voorbij zou gaan, was le verwach ten. Met algemeene stemmen werd zij tot eerelid benoemd en werd haar tevens door liet bestuur een prachtige bouquet aangebo den. Nieuwe plannen werden verder gemaakt voor het vijfde voreenigingsjaar en ook do lustrumviering kwam ter sprake. Niels meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Toen bleet men nog cenigen lijd hij elkander, om afscheid le nemen van do secretaresse. Emigratie. Gisteravond had ten Sladhuizc, onder voorzitterschap van den heer J. F. X. San ders, wethouder van financiën, een vergade ring der Emigratie-commissie plaats, waarin de ingekomen brieven der Leidsche emigran ten uit Canada besproken werden. De vergadering was unaniem van mee ning, dat de berichten zeer gunstig waren. Alvorens echter de emigratie voort lo zotten, zullen nog nadere berichten moeten worden afgewacht, aangezien het verblijf der emi granten in Canada nog to kort is, om een de finitief oordcel omtrent de resultaten te kun nen vellen. Belangstellenden in de emigralie kunnen van de hierboven bedoelde berichten inzage bekomen op het Bureau der Gemeentelijke Slcunverleenipg, Breestraat 119. BINNENLAND. De voortdurende strijd in Twente. De hooge waierstand berokkent veel schade aan bonw-, hooi- en weilanden. De Wielingen-kwestie. Schrijven van den Minister van Oorlog betreffende onderzoek van verlofgangers. BUITENLAND. Een motie-Baldwin tegen de opheffing der Mc Kenna-rechten zal de Engelscba regcering beschouwen als een motie van nikenring. Senator Lodge heeft bij den Amerikaan, scben Senaat een resolutie ingediend ten behcava van het instellen van een wereld, hoi te Den Haag, waarbij ook de Ver. Siaicn zich aansluiten. Een Spaanscb oiiensiei in Marokko. Geslaagd is voor liet diploma bouw. kunda van den dagcursus van het Genoot, schap „M. S. G.", alhier, onze stadgenoot, don lieer IC. Halbmeijer. Bij Kon. bestuit zijn ,mel ingang van 1 Juni, benoemd lijdelijk tot adjunct-inspec teur dor dir. belastingen, invoerrechten eni accijnzen de surnumerairs dier middelen en die der grondbelasting P, J. G. Stuiver, al hier, eerste aid. ,en A, Sissing, alhier, tweede aM. Do kunslschildcr, onze stadgenoot A. van der Vlist, die reeds aardige schilderijen maakte en, naar bevoegden oordeelden, nog moer voor de toekomst beloolt, doet thans een kunstreis voor eenige maanden door Italië met liet doel zoowel door aanschou wing van do zuidelijke natuur als door de Itatiaansche kunstwerken zijn blik te ver. ruimen cn zijn kunstzin lo verhoogon. Door verschillende omstandigheden kan het Comité voor Jeugdhulp eerst n* mededeelen, dat do collecte van 21 Aprp j.t. 1310.81 netto heeft opgebracht. At rf dit bedrag niet voldoende voor het inrichten van een toevlucht, het Comité meent toch to moeten trachten een woning lo verkrijgen om liet werk te kunnen beginnen, zij liet ook op zeer bescheiden voet. Het Comité moest reeds aanvragen om hulp afwijzen wegens gebrek aan plaats; daarin dient, oordeelt het, toch verandering te komen. Het Comité vertrouwt, dat nog velen steun zullen verlecnen, opdat spoedig een toe. vlucht kan worden geopend. Op Donderdag 22 Mei zal hier een ge. zeischap Engelschen, dat in Den Haag ver toeft ter bijwoning van de Baltic and Sea Conference en dat de gast is van de Ned, Reedcrsvereoniging, teD gelale van 160 per sonen, alhier komen en van uit Leiden een boottocht maken met de „Paulina" over da Kagermeren, en aan de jachthaven ,,'t Fort" te Warmond, landen, van waar met groots auto's naar Wassenaar wordt gereden, waar gedineerd zal worden. Zijn wij goed ingelicht, dan zal van da zijde van het gemeentebestuur ven War. mond en van de Vereeniging V. V. V. aldaae voor een begroeiing worden gezorgd, waar bij de twee muziekkorpsen hun medewer king zulten verkenen. Gisteren hebben 185 Duitsche dienst meisjes uit bet clubhuis Pieterskerkhof 60, lo Utrecht, onder leiding van mej. Kragt een bezoek aan Leiden gebracht. Verscliillende gebouwen enz. werden hier bezichtigd, ter- wijt vervolgens een bezoek aan de bloembol, tonvelden werd gebracht. Met den trein van 8.20 keerden de vreemdelingen naar Utrecht terug. In een hotel hier ter stede is aongehou. den de 34-jarige G. II. S. D., uit Haarlem, zulks op verzoek van den Otficier van Justi tie te Rotterdam, wegens inbraak en beroo- ving. Ilij heelt ook nog iets te Haarlem op zijn kerfstok, zoodal hij eerst derwaarts ge. bracht is, om dan ter beschikking van du justitie le Rotterdam te worden gesleld. Gisteren is de 17-jarige schippersknecht C. II., uit Katwijk aan Zee, bij tul hoornen in den Nieuwen Rijn gevallen. Ibj is door een anderen schipper, die hem een haak toe stak, gered. IIol Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft den heer C. J. Blocker, eand. in de theologie alhier, toegelaten lol tje Evangeliebediening in jte Ked -ltorv. De strijd in Twente. 1 In verhand met het verminderend aantal werkwilligen kunnen de fabrieken te En schedé met de tegenwoordige werkkrachten niet blijven doorwerken; reeds enkele moesten er worden stopgezet. Niettemin brengt dit geen wijziging in bet standpunt' aer fabrikanten; de fabrieken zullen, hoewel op. «en lanjon duur van de tegenwoordig»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1