19679. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 Mei. Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETDN. IT PLEEGKIND VAN DE DRIE CELIBATAIRS. De textiei-uitsluiting opgeheven. Enschedesche ongeorganiseerden ver ben Zaterdagmiddag in het Café Ros ter bespreking van liet bemiddelings- jel van den heer Van IJsselstein. lat verschillend personen het woord ril hadden werd op advies der spre- net algemeene stemmen (door handop- besloten genoemd voorstel niet te larden. Ongeveer duizend arbeiders t op deze vergadering aanwezig, terwijl root aantal buiten stond te wachten, nitas" en „b L«mberlus" hebben de aarding van het bemiddelingsvoorstel Jsselslein reeds aan de fabrikanten be verband daa Je hebben de fabrikan- eslolen, hedenmorgen de fabrieken voor beiders open ie stellen, it hoofdbestuur van den modernen „Eendracht" besloot in een Zaterdag iden vergadering aan zijn leden en de irganiseerden L adviseeren de staking te zetten te Enschedeé, Goor en Neede. I besluit is door de ledenvergadering „De Eendrachtbekrachtigd. Er zijn toe de volgende maatregelen getroffen: uitkeering der 1 den zal voorloopig ge il worden op 3/4 en 2/3 van de volle ering. Dc leden der R.IC. en Chr. orga- ies, die het parool van hun besturen rolgen en den strijd blijven voortzetten, n dezelfde uitkeering ontvangen als de van „De Eendracht." Aan de gehuwde Drganiseerden en kostwinners, die niet len arbeid gaan. ~al een uitkeering wor- gegarandcerd van f 6.50 per week, de huwden zullen worden verplaatst naar ihillende sleden om de steunbeweging voeren. anneer de steunbeweging voldoende is voerd, zal de uitkeering worden ver- d. Niettemin is er besloten, dat ook de van „De Eendracht" op die fabrieken werk zullen hervatten, waar het mee tel der arbeiders dit doet. politie is versterkt mei 50 man mili- politie. )e bezuiniging op het Onderwijs, lar „Dc Tel." verneemt, en door de icgde autoriteit werd bevestigd, zal inisters voornemen, om het maximum- al leerlingen per klas tot 48 te verhoo- ten gevolge hebbeD. dat ongeveer leerkrachten overtollig worden. Het i onderwijzers en onderwijzeressen, thans pl.m. 33.000 bedraagt, wordt tot 27.000 teruggebracht, het verleenen van ontslag zal ook voor ïrwijs de volgorde worden toegepast, de ministerraad in 't algemeen voor do 10de van afvloeiing van ambtenaren vastgesteld, n.l.lo. de gehuwde on- ijzer essen; 2o. de leerkrachten, die 30 neer pensioenjaren kunnen doen gelden do minst-geschikten cn de laatst-aange- ten. Een en ander met het voorbehoud, personeel, op welks behoud bijzonder wordt gesteld, in functie zal -worden aden. ik op de kosten van het schooltoezicht It, gelijk is aangekondigd, duchtig ge- id. Op dezen dienst, thans 8 ton per kostend, zal geleidelijk 3 ton worden ibigd. De wachtgelden maken dit be- voorloopig nog perspectivisch, iet onmogelijk wordt het echter geacht door een algeheele herziening van de itgeldregeling de kooge bedragen, die vordert, aanmerkelijk zullen worden nagd. >lgens „De Tijd" is het bericht, als zou )nder\vij6raad zich met beslistheid tegen door de Regeering voorgestelde insti- der assistenten bij het lager onderwijs ben uitgesproken, onjuist. Bedoeld voor- is aldus het blad, in den Onderwijsraad niet aan dc orde geweest. Met den Staatsspoortrein van 1 uur foin., waarin zich het Koninklijk salon- iig bevond, zijn de Koningin en Prinses ana Zaterdagmiddag naar Het Loo ver ben, waar het zomerverblijf van het Itelijk gezin gevestigd wordt, c Prins, die nog enkele aangelegenhe- te 's-Gravenhage had af te doen en rnemens was gisteravond te 7 uur 6 min. naar Het Loo te gaan, deed haar tot den trein uitgeleide. Mede waren in de konink lijke wachtzaal aanwezig de gouverneur dei- Residentie, generaal-majoor Benteyn, en de burgemeester van Den Haag, mr. Patijii met welke autoriteiten Koningin en Prin ses zich onderhielden. Vele belangstellenden waren op het perron van het vertrek ge tuige. De Prins onderhield zich ook enkele oogenblikken met den nieuwbenoemd en sta tionschef, den heer Loof, laatstelijk stati stische! te Tilburg, die dezer dagen in functie was getreden. Bij Kon. besluit is prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff aangewezen als commissa ris, bedoeld bij artikel 111, tweede lid, der Grondwet, met de opdracht den Minister van Justitie bij te staan bij het behandelen van het ontwerp vah wet tot herziening van verschillende titels van 't tweede boek van het wetboek van koophandel en wijzi ging van daarmee samenhangende artikelen in andere wetboeken en in de Faillisse- mentswet, in de vergaderingen der Staten- Generaal; is bepaald, dat de in de gemeen te Sittard gevestigde Rijkslandbouwwinter- school met ingang van 1 Mei 1924 wordt opgeheven, en is in verband met die ophef fing, met ingang van 1 Mei 1924, aan L. H. Kupers en J. J. Clacssen, resp. Ie er aar en amanuensis-concierge aan voornoemde school, eervol ontslag als zoodanig verleend Op het wetsontwerp tot heffing cener belasting op rijwielen heeft de heer Oud bij de Tweede Kamer een amendement in gediend, strekkende om de wet met ingang van den eersten Januari 1927 weder te doen vervallen. Naar aanleiding van de beslissing van den Minister van Arbeid inzake de verlen ging van den werkdag in het bouwbedrijf, hebben de hoofdbesturen van den Alg. Ned- Bouwarbeidersbond, den Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond, den R.^K. Bouwvakarbei- dersbond, den Ned. Schildersgezellenbond en den Ned. Stukadoorsboncl te Utrecht vergaderd, ten einde te beraadslagen, welke houding door de Bonden ten opzichte van deze beslissing moet worden aangenomen. Vastgesteld werd, dat do Minister met de bezwaren, door de genoemde arbeidersor ganisaties tegen dezen maatregel, den 8en April ingebracht, blijkbaar niet de minste rekening heeft gehouden. Verder werd vastgesteld, dat de direc teur-generaal van den arbeid bij brief van 2 April de meening der arbeidersorganisa ties gevraagd heeft over een werkdag van 10 uur en een 55-urige werkweek, waarbij wel werd gezegd, dat de Minister deze werktijdverlenging wenschelijk achtte, doch de motieven hiervoor bleven verzwegen. Op den brief van de arbeidersorganisaties bo vengenoemd, is geen antwoord ontvangen. De hoofdbesturen waren eenstemmig van oordeel, dat de motiveering, als zou de langdurige vorstperiode van den afgeloopen winter den getroffen maatregel wenschelijk. maken, in geenen deele als juist kan wor den aangemerkt. Er ia huns inziens voor de hoeveelheid werk nog steeds een voldoend aanbod van werkkrachten. Daarbij is in de collectieve contracten voor Jiet bouwbedrijf en het schildersbedrijf de 8^-uren-dag vast gelegd, zoodat in die bedrijven werkgevers en werknemers aan de bepalingen van deze contracten gebonden zijn. De besturen waren verder eenstemmig van oordeel, dat evenmin aan het ongeor ganiseerde deel van het bedrijf een langere werkdag kan worden toegestaan, dan in de collectieve contracten ia bepaald. De hoofdbesturen besloten, den bouwar beiders te adviseeren, zich met alle kracht tegen elke verlenging van den werkdag te verzetten, en wanneer de werkgevers een langeren werkdag willen invoeren, daarvan onmiddellijk de Bondsbesturen in kennis te stellen, opdat een krachtig georganiseerd optreden de handhaving van den werkdag verzekere. In „Hotel de l Europc" te Utfeoht, vergaderde Zondag de Bond van Neder- landsohe Sohoolhoafiden. De vergadering was druk bezocht; meer dan de helft dor leden was aanwezig. Uitvoerig werd ge sproken over het voorstel van het Algemeen Bestuur, om den Bond op te heffen, nu de Bond van Nederlandsch© Ouderwijzers de deur heeft geopend voor hoofden van scho len. Met algemeene stemmen werd tot op heffing besloten. De overgroot© meerder heid der aanwezigen sprak rioh uit, toe te treden tot den Bond v Nederlandsche Onderwijzers, zoodra de Koninklijke goed- kouring op de gewijzigde statuten van die vereeniging is verkregen. Verder werd be sloten de gelden uit de algemeene kas al dus te besteden: f 500 voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente; het overige gelijkelijk te verdeelen over de weer- standskas, de ondersteuningskas van den Nedcrlandsohe Onderwijzers, en het Her stellingsoord voor onderwijzers te Lun- teren. De jaarlijksohe vergadering van-de Ned. It.-K, Vereeniging van handelsreizi gers „St.-Ohristoffel", is te Deventer door den heer A. F. Hoenders, algemeen voor zitter, uit Utrecht, geopend. Deze herin nerde er aan, dat de Vereeniging dit jaar 25 jaar bestaat. U;i het jaarverslag bleek, dat het aan tal leden op 31 December j.l. 1910 bèdroeg. Het tot-aal ledenverlies bedroeg in 1923 145. Het verslag gewaagt met tevredenheid van de gehouden vakoursussen. Spoedig zijn Rijksdiploma's voor met vrucht ge volgd vakonderwijs voor handelsreizigers te verwachten. Uit het finanoieel verslag bleek, dat de totale ontvangsten f 24.624 en de uitgaven f 26.101 hebben bedragen. Verder wordt in dit verslag melding gemaakt van den 6tand der verschillende fondsen. Heb verslag werd goedgekeurd. Als lid van het dagelijksoh bestuur werd herkozen de heer W. Piet, te Amsterdam. De heer G. Turien, te Venlo, werd tot lid van verdiensto benoemd. Met 156 van de 196 stemmen werd als algemeen secretaris herkozen de heer J. Hoornberg Jr. (Nijmegen). Besloten werd, dat „St.-Ohristoffel'' zioh bij eventueel© tot-sla.^d-koming van een vakcentrale van den R.-K. Werknemendcn Middenstand daarbij zal aansluiten. De begrootiDg voor 1924, in ontvangst en uitgaaf geraamd op f26.073 werd goedge keurd. Als bestuursleden (commissarissen), ver tegenwoordigende de vakgroepen, werden gekozen, voormanufacturen etc. J. A. A Galis, Breda, consumptieartikelen F. H. A H. Taaten, Den Bosoh, Verzekeringen P. Hylkeraa, Leeuwarden, tabak en siga ren H. M. Willemse, Schiedam, verfwaren etc. J. P. M. Vlynman, Half\vog( galante rieën J. Reelick, Den Haag, schoenen tc. A. L. v. d. Laak, Nijmegen, papier etc. H. Wiüeras, Roermond, machinerieën M. C. Oorpeleyn, Rotterdam, agenten Lamb. Witte Baarn. Besloten werd, in 1926 de algemeene jaarvergadering te 's-Hertogenbosbh te houden. De nieuwe bond van zuivelfabrieken die meer specdaal de belangen der kleine faibrieken tracht te behartigen, heeft beslo ten zioh niet te combineeren met den oudon bond van zuivelfabrieken, eelfs niet bij eventueele reglementswijziging, omdat de belangen der leden van de twee bonden le veel uiteen loopen. Do benoeming van den hear H. Snee vliet tot gesalarieerd voorailter-propagan- dist van het Nationaal Arbeidssecretariaat is thans een feit geworden, meldt „Do Tel." Met den heer Dissel, den secretaris, zal hij de redactie voeren van „De Arbeid", het orgaan van het N.A.S. De Bond van Kaasproducenlen, ge vestigd te Gouda, heeft in een adres aan de beide Kamers der Slaten-Generaal en kele bezwaren ontwikkeld tegen het ont werp van wet tot wijziging der wet op de coöperatieve yereenigingen. In een der kamers van het Kon. In stituut voor Ingenieurs te 'a-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de Kon. Ned. Ver eeniging voor Luchtvaart haar 17de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. Bij dc opening van de vergadering heeft de voorzitter woorden van deelneming gespro ken naar aanleiding van het dezer dagen plaats gehad hebbende eerste ongeval met een vliegtuig van de K. N. L. M. De aan wezigen hoorden deze woorden staande aan. Het jaarverslag van den secretarie en de rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden goedgekeurd onder dankzegging aan de betrokken function- nariBsen. Bij de begrooting voor het loopen de jaar, die voor ontvangsten aanwijst een bedrag van f 11.430 en voor uitgaven een bedrag van f 21.875 en dus sluit met een nadeelig saldo van f 10.445, maakten ver schillende aanwezigen opmerkingen, die door heb bestuur werden beantwoord. Ten aanzien van de begrooting kan wor den medegedeeld, dat heb vorig jaar het hoofdbestuur een proef heeft willen onder nemen met een meer uitgebreide werk zaamheid der Vereeniging, weshalve het 'n begrooting voorstelde, sluitende met een deficit van f 8740. Echter sloot het boekjaar 1923 zonder achteruitgang (batig saldo ruim f 460), daar verschillende uitgaven (beslissing op prijsvragen, etc.) een jaar moesten worden uitgesteld. Het hoofdbe stuur wil daarom de proef herhalen en stelde daarom een begrooting voor met een nadeelig saldo als boven vermeld, waar mede het reservefonds zal moéten worden belast. Dit kan natuurlijk niet doorgaan, zonder de Vereeniging te verarmen. Leids dus de grootere werkzaamheid niet tot evenredige Vermeerdering van inkomsten door grooto toetreding van leden of an derszins, dan zullen voortaan wederom sluitende begrootingen moeten worden voorgesteld. Aan de beurt van aftreding als leden van het hoofdbestuur waren de heeren E. Fuld, jhr. H. Loudon, mr. J. B. Kan en mr. A. R. Zimmerman, van wie de eerste twee her kiesbaar waren. De candidaten van het hoofdbestuur de heeren Fuld, jhr. Loudon, jhr. mr. P. O. H. Gevaerts en G. F. Tyde- man, oud-ondervoorzitter der Vereeniging, werden bij acclamatie gekozen, terwijl ter vervanging van den lieer iW. H. Croocke- wit, die bedankt had, in verband met zijn aftreden als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, benoemd werd de heer J. C. Veder, do tegenwoordige voorzitter dier Kamer. Tot leden der commissie van kasnazie- ning voor de rekening 1924 werden gekozen de heeren H. Ch. E. v. Eede van der Pais, J. F. Lebret en ,G. A. van Putten en tot plaatsvervangende leden de heeren prof. S. G. Everts, mr. J. B. Kan en W. H. van Terwisga, oud-voorzit ter der Vereeniging. In de te 's-Hertogenboseli gehouden vergadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij do Ned. Spoorwegen deelde de Bondsvoorzitter 1 de lieer J. G. Balke- etein, mede, dat door ontslag en pension- neering het ledental terugliep van 4117 tot 3992, doéh toetreding van nieuwe leden maakte het gewone verloop weer ton volle goed. De heer J. G. Balkestein werd bij accla matie lierben-oemd, Dc voorzitter deelde mede, dat, hoewel hij deze benoeming wel aanvaardde, hy toch verzodht eerlang uit te zien naar een nieuwen voorzitter. Als plaats waar de volgende jaarverga dering gehouden cal worden, werd Zwolle aangewezen. Met 74 tegen 37 stemmen wercl aangeno men het voorstel van het hoofdbestuur: „Alle ambtenaren in dienst bij de Ne derlandsche spoorwegen, en zij, die daar- vGoir worden opgeleid of krachtens examens daartoe kunnen worden benoemd, benevens de ambtenaren in dienst van den Bond. kunnen lid zijn van den Bond." Op 1 April j.l. werden 3224 weduwen- renten en 5358 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 34.798 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per weekvoorts genoten 5273 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoémden datum 76,181 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. RECLAME. 1261 Zwammerdam. Do vacature bij de Ned, Hen'. Kerk alhier werd gisteren weder ver vuld door de overkomst van ds. J. J. Kloots van Melissant. In de morgengodsdienstoefe ning Irad voor de gemeente op dr. J. Schok- king van Leiden, die naar aanleiding van het tekstwoord uit 1 Cor. 8 7 den nieuwen leeraar in het ambt bevestigde. Dos namiddags verbond ds. Ktools zich aan de gemeente met een predikatie over Coll. 1 *2123. Na de prediking volgden de gebruikelijke toespraken. allereerst tot den bevestiger, die Z.Eerw. 13 jaar geleden ook in zijn eerste gemeente had ingeleid, vervol gens tot den consulent ds. Veldhoen van Alphen die in beide diensten aanwezig was, daarna lot de ambtsbroeders zoowel in als buiten den ring, kerkuraad, kerkvoogden en notabelen, kiescollege, voorlezer, organist, en den burgemeester die ook tegenwoordig was. Ds. Veldhoen richtte hierna namcn3 ker- keraad, gemeente en ring, woorden van wel kom lol den nieuwen leeraar en verzocht de gemeente deze de zegenbede uit Ps. 134 3 too te zingen. In beide diensten was de belangstelling groot. Van de ringpredikanten waren aanwe zig: ds. Iionders van Zoclerwoude, ds. Kijns van Woubruggc, ds. Luuring van Hazcrs- woude en ds. Tichelaar van Leiderdorp en van builen den ring nog ds. Elzinga van Nieuwkoop. Worde ds. Kloots voor de gemeente van Zwammerdam lot rijken zegen gesteld. RECLAME. MIJNKARDT's Staal-Tablöttsn .00" /Maag-T3b!etten.75 Zenuw-Tabletten .75". Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-T3bleiten 00 Bij Apoth. cn Drogisten;» 1280 i, ii i imi i Katwijk-aan-Zee. Van de Irawlvis- scherij kwamen Zaterdag le IJmuiden aan de markt de loggers: KW 6G met f 325, KW 39 met 1 365, KW 152 met f 293, KW, 47 met f 2G1. KW 8 met 1343, KW 54 met f 3G9, KW 21 met f 312, KW 147 met f 414 KW 170 met f 309, KW 97 met f 519. KW 155 met 1 301, KW 64 met f 736, KW 53 met t 3G7, KW 89 met t 141, KW 15 met f 391, KW 41 met I 474, KW 87 met 1 425, KW 23 met I 360. KW G9 met f 353, KW 96 met 1 375 en KW 172 met 1 401 besomming. Liise. Bevolking over de maand April Ingekomen: P. de Ridder, van Amsterdam; A v. d. Meer, van Delft; A. Kingma, van Haarlemmermeer; Th. A. M. Fcnnis, van Utrechl; M. J. do Ridder geb. v. d. Berg en kinderen van Amsterdam; A. H. de Leeuw- rik, van Den Haag, G. Batenburg, van En geland; J. de Grooi, van Haarlemmermeers W. J. Meskers en gezin., van Hillegom; C< Snelderwaard, van Amsterdam; M. Broek huizen en echlg-, van Haarlemmermeer; G, M. Minnec, van Leiden; Tb. Baas, van Hil legom; F. A. Ilaagstna geb. de Jong, van Lemsierland; C. II. Engels cn gez., van Zundcrt. Vertrokken: A. P. v. d. Hulst, naar Noord- wijkerhoul; M. Foekking, naar 's-Graven- leaulhoriseerde vertaling naar het islsch van E, PHILIPS—OPPENHEIM, door Mevrouw r. d. ,W. (Nadruk verboden). J00 gingen wij naar binnen, juist toen doek voor liet eerste bedrijf van Ros- Meesterwerk openging. Het gebouw 'M de nok toe vol. Eén loge alleen, was leeg. Ik boog mij naar Isobel en j haar de geschiedenis, die de geheele la daarvan wist te vertellen, mede- wie je die loge?" fluisterde ik. „Waar look speelt, zij is altijd leeg." weet heb Zijn vrouw was gewoon le zitten, altijd op dezelfde plaats, a flaar dood wenschte hij, in welken Wburg hij ook speelde, dat die loge ■r i»™? kezet. Men zegt, dat hij op Eb ^et Publiek in groole verruk- kiin' naar <"-e '°®!e kijkt met een uit- 5 f op. z'in gezicht, alsof zij nog m aar Z1'- Het is zeer aandoenlijk." lii w- 1 'e "dken," mompelde Arthur. i' Vt*D 1 lliLUll^JclUc aJ-I tJlUL. tin 'i °et bitse antwoord, dat hij ver- He- nai>ddellijk daarna waren zij Is pPT,c°r FoeiJe vrienden. Ik zag hem rï0011 om baar hand vast ons i.' P"SoUvijfcld werd het hoog tijd, IT3 laals'= besluit ten uitvoer te bren- S Ito het eogenblik af, dat ik daar zat, had ik een geheimzinnig voorgevoel van iets bijzonders. Er was iets opwindends in deze almosleer, een verborgen elcctriciteit, iets, dat men dikwijls gevoelt als het publiek in groole spanning is over de opvoering van een meesterstuk. Behalve deze gevoelens was ik zenuwachtig; waarom, dat kon ik mij niet verklaren. Toen onder een storm van toejuichingen Feurgères optrad, be greep ik het. Ik hield mij goed, daarvoor was ik dank baar; het programma in mijn hand had ik ineengefrommeld en de personen op het looneel zag ik slechts wazig. Isobel be merkte niets, want haar ademlooze oplet tendheid was gekluisterd aan het tooneel. Ik kwam tot mijzetven door hel zachte geluid dier slem, die mij zoo bekend in de ooren klonk. Van af dat oogenblik volgde ik den loop van liet stuk met volle aan dacht. Het doek ging na het eerste bedrijf neer onder een eerbiedige stille, alsof men nog sleeds de echo hoorde van de zachte, treu rige stem, die de gemoederen in beroering had gebracht. Een storm van toejuichingen brak daarna los. Ik wendde mij tot Isobel. Zij zat doodstil en deelde niet in de algo- meene hulde. Haar oogen waren vol tranen. Zij staarde naar den man, die voor hot doek was verschenen, als naar een god. Ilun oogen ontmoetten elkaar. In geen enkel op zicht verried hij op dat oogenblik, wat er in hem omging; met onvasten stap verliet hij echter het looneel. Zij wendde zich tol mij met een veront schuldigenden glimlach. „Deed ik erg mal? Het spijt mij, ik kon het niet helpen. Zoo iels heb ik nog nooit gezien. Het was schitterend." >Vij spraken rustig over het spel en ik was verbaasd over haar scherpzinnige op merkingen, waarmee zij de zelfverlooche ning, het motief van het groote drama, bo- greep en wist te waardeeren. En gedurende ons gesprek gebeurde, wat ik had verwacht: Er werd mij een briefje gebracht. „Kom na, het volgende bedrijf en breng haar mede. Een bediende zal op u wachten bij de linkerdeur." Mabane en Arthur waren even wegge gaan om een sigaret le rooken. Ik had nog even tijd vóór het doek weer openging. Ik hoog mij naar Isobel. „Isobel, ik zal je iels vertellen, dat je zeer zal verbazen. Hot is noodig, dat ik het je dadelijk zeg. Als je antwoordt, fluister dan alleen." Zij bewoog haar hoo'd langzaam. Ik was niet bang, dat zij zich zoii verraden. „Je hebt Feurgères meer gezien. Hij was in het calé. Hij was bij mij, toen ik ie voor het eerst zag." „De heer Grooten?" vroeg zij. Ik knikte toestemmend. „Wist jij het?" „Eerst hedenavond." Zij was zeer bleek, maar beheerschte zich goed. „Hij wenscht, dat jij en ik na dit bedrijf in zijn kamer komen. Ben je daarioe be reid?" „Natuurlijk." Mabane en Arthur kwamen terug en de laatste fluisterde mij iets in het oor. Gedu rende hel geheele volgende bedrijf zat Isobel als in een droomland; haar oogen waren niet af van den man, die de ziel was van het geheele sluk. Toen het doek viel, boog ik mij naar Arthur. „Isobel en ik gaan een bezoek brengen. Wij zullen bijlijds voor hel volgende be drijf terug zijn. „Een bezoek? Is hier dan iemand, die je kenl?" „Allan zal het je duidelijk maken. Je moet het hem maar vertellen", fluisterde ik Mabane in. Allan keek zeer ernstig en vroeg zich waarschijnlijk af of ik wel verstandig deed. „Ga je naar hem toe?" vroeg hij op ge dempten toon. „Hij heeft het ons gevraagd." Wij vonden den bediende en bereikten eindelijk door een doolhot van gangen en deuren onze beslemming. Onze gids klople op de deur, waarop een bordje hing met den naam „Monsieur Feurgères". Onmid dellijk werd ons verzocht binnen te komen. Monsieur Feurgères zat met den rug naar ons toe voor een toilettafel. Hij wendde zich tot den bediende. „Kom terug vijf minuten vóór ik moet oplreden. Dat zal over ongeveer twintig minuten zijn." De man boog en vertrok. Eersl nadat de bediende de kamer had verlaten, slond Feurgères op en stak zijn hand naar Iso bel uit. „Ik heb je moeder gekend, Isobell" zeide hij eenvoudig. HOOFDSTUK X. Isobel aarzelde niet. Haar oogen gaven te kennen al die onnoembare dingen, die zijn begroeiing onuitgesproken hadden ge laten. Zij nam zijn handen en keek hem rustig aan. „Mijn geheele leven", zeide zij, „heb ik er naar verlangd iemand te ontmoeten, die mij dal kon zeggen." Hij was gekleed in een hofkostuum der middeleeuwen; zwart van het hoofd tot de voelen. Maar zells indien hij de kleeding van een pierrot of van een clown had go dragen, zou men dat niet opgemerkt heb ben. Zijn onweerstaanbare persoonlijkheid nam iemand gemakkelijk voor hem in. Het was de groote Feurgères, wiens droevq oogen peinzend op Isobel waren gevestigd. „Ik kan nog meer zeggen dan dat. En nu ik je zie, Isobel, ben ikzelt verbaasd, dat ik het niet eer heb gedaan. Je lijkt op haar mijn kind; je bent haar evenbeeld/' „Dat vind ik heerlijk", zei Isobel. „Ver telt u mij alsjebclieft alles!" „Voor mij is alles spoedig verleid", ant woordde hij. Terwijl zijn stem zakte lot een gefluister en met zijn oogen gericht op Isobel als op een schaduw, zeide hij: „Ik had je moeder liet. De tijd van mijn leven begon en eindigde daar." Isobel boog zich voorover en bracht zijn hand aan haar lippen. Ik ging lerzijde. Het leek mij heiligschennis om bij hen lo blijven. Ik waDdelde naar het andere einda der kamer en bekeek de zwaarden, die legen den wand hingen. Het duurde echter niet lang voor Feurgères mij terugriep. „Vanavond", zeide liij, „was ik van plan mijnheer Grealson te komen bczoc- ken." „Hel is beter", zeide zij, „u bier te ont moeten." Hij glimlachte. Zijn bill, was als een lief- koozing. Van den heer Groolen was niets meer overgebleven. (Wordt vervolgd.)^

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5