No. 19678. ZATERDAG 3 MEI Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE HÏIENi 80 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijt. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags es Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens posirecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 64 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 8.88, per week 0.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd gijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders win Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. „Acety- lena" tc 'a-Gravenhage, om vergunning tot het oprichtan van een ondergrondsche be waarplaats voor 2000 Liter benzine, met at- tapinrichting in het perceel Pelikaanstraat No. 13, kadatraal bekend, Sectie H N O 2761, 2762 en 2763, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet, Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge- Jegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 17en Mei e.k., des voormiddags te halfelf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE G IJS EL AAR, Burgem. VAN STRIJEN", Secretaris. Leiden, 3 Mei 192-1 Het rytoe: lei historische wetten. In de gisteravond gehouden maandelijk- srhe vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde hield dr. C. J. Wijnaendts Francken, alhier, een voor dracht over „het vraagstuk der historische wetten", d. w z. de vraag, of er wetten in de geschiedenis zijn vast te stellen, verge lijkbaar bij die in de natuurwetenschap. Absoluut toeval is ook daar, evenals overal elders, ten eenen male buiten gestoten. Maar al is al wat geschiedt in laatste instantie noodwendig, toch kan van „toeval" gespro ken worden daar, waar een gebeurtenis voortvloeit uit het samentreffen van twee niet met elkander samenhangende en in wezen gansch verschillende causaal reek sen, zoodat uit geen dezer, op zich zelf een dergelijk gevolg kan vermoed worden. Voor deze kwestie van het toeval is het volkomen onverschillig of men met onbe duidende voorvallen, dan wel met wereld historische gebeurtenissen te doen heelt; en van natuurkundig standpunt bezien, is het onverschillig, welke gevolgen voor de menschheid uit zulk een toevalligheid voort vloeien. De naluur toch is moraal en haar wetten houden in haar uilwerking geen re kening met menschclijke waardeeringsoor- deeltn. De valwet of de besmettende bac terie doodt zoowel het genie als den niets waardige. De gansche werkelijkheidswereld wordt indien zin beheerscht door toeval, al is al wat in haar voorvalt op zichzelf nood wendig. Zoo ook in de wereldgeschiedenis; niel ten onrechte wec-s Pascal op den we- reldhistorischen invloed van den neus van Cleopatra, en al dergelijke ingrijpende toe valligheden kan men toeschrijven aan een fatum of noodlot, dan wel aan een Godde lijke voorzienigheid, al naar male van iemands geloofsoverluiging. Van wellen in de geschiedenis kan sleehls sprake zijn hij een atzien van telkenmale bovennatuurlijk ingrijpen in het regelmatig verloop der verschijnselen. Ook de ongede- tiomineerde wilsvrijheid des menschen, als een loochening van het algemeen causali teitsbeginsel, is met haar onvereenigbaar. Maar ook afgezien daarvan kan het bestaan van de wetten in de geschiedenis ontkend worden en kunnen deze, zooals bijv. door Riekert en zijn school worden beschouwd a's een „contradictio in adjecio". Wanst weer wil die z.g. historische wetten eenvou dig herleid zien tot psychologische. Het aannemen van wellen in de geschie denis is slechts mogelijk bij een colleolivis- lisehe geschiedbeschouwing on ten opzichte van de algemeene beschavingsgeschiedenis. oor sociologen als Comte gaat dan ook hel individu op in de men.gle, terwijl de rol der groole mannen op den achtergrond treedt. Daartegenover slaan zij, die in de Eeschiedenis veeleer slechts zien een schil- dc?ring van het bijzondere en eenmalige; eerst ats zoodanig wordt volgens hen de fmpirische werkelijkheid lot geschiedenis, in tegenstelling van de natuurwetenschap, noodwendig zoekt naar algemeene wet ten. De gedragingen der menschen in het algemeen en der historisch invloedrijke per sonen in het bijzonder, zijn afhankelijk van i ij aantal ingewikkelde en samenge- otoe factoren, dat het historisch gebeuren nmogelijk te brengen is onder vaste rege sten !}ajleezien zich nimmer eenzelfde con- 'aüe van personen in omstandigheden ru- hcrIlaalt- snm-^ tots'orisch moment is eenig In zijn de r' niramer OP volkomen dezelf- ven i a u2- hebben hier daarenb'o- «ohenL'T" met menschen, die in hun ver- """thad van persoonlijkheid een varia- Z,„, vormen en die afhankelijk do i-'lslellin*"!>n8 ffiPtieven en Ook al spreken wij dan van „wellen" in de geschiedenis, deze zijn toch nooit te vereenzelvigen met natuurwetten; veeleer te beschouwen als schematische en genera- liseerende samenvattingen van empirische gegevens, dan wel van formules, die de fei ten zouden beheerschen en de toekomst ver mogen te voorspellen. Want het is onmoge lijk hier de verschillen® d.-termineerende oorzaken en haar kracht en omvang ten op zichte van haar uitwerking op het historisch verloop volkomen juist en naar waarde te schallen. Het eindresultaat daarvan ont trekt zich aan een voorspelling der toe komst. Hoogstens kan hier sprake zijn van een meerdere of mindere waarschijnlijkheid. In de geesteswetenschappen dragen de z.g. wetten een ander karakter in de na tuurwetenschap, want daar is geen sprak'- van een quantitalief-mathemalische vast legging en inkleeding, waar wij le doen hebben met psychologische wisselvallighe den. Wèl kunnen wij om een chaotisch we reldgebeuren te ontgaan in verband mei een bepaalde wereldbeschouwing een historische wetmatigheid aanvaarden als postulaat maar niet als een empirisch resultaat. Veeleer zal die wetmatigheid als een kosmisch of Iranscendant karakter gelegen zijn boven ons bevattingsvermogen. De historicus als vakgeleerde behoeft geen bepaalde rechten voorop te stellen bij zijn onderzoekingen. Ook zonder dien is de geschiedenis als wetenschap te beschouwen, zij hel dan ook in anderen zin dan de na tuurwetenschap. Trouwens het is niet haar taak, maar veeleer die der sociologie om wetten tc zoeken. En de methoden in ge schiedenis en natuurwetenschap aange wend, zijn geenszins aan elkander gelijk te stellen. De laatsle bijv. beschikt over proef neming ter verificatie van besluiten, die de eersle derft. De natuurwetenschap is in staal iot on middellijke waarneming van verschijnse len, de historicus beschikl slechts over in directe gegevens, waarbij hij moet afgaan on mededeelingen van anderen en rekening heeft le houden met imponderabilea. De na tuurwetenschap aldus besloot spr. zijn zeer wetenschappelijk betoog is generali- seerend, zonder andere dan intelleclueele waardeoordeelen, de geschiedenis heeft voortdurend te doen met kuituurwaarden, doelstellingen en persoonlijkheden. De voordracht werd met belangstelling aangehoord en de voorzitter was de tolk der aanwezigen, toen hij den spr. voor zijn geleid verhandeling dankle. Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken. Tal van jaren was bovengenoemde school gevesligd in een perceel aan de Heeren gracht, welk pand gehuurd werd van de firma Zaalberg. Deze had de ruimte zelve noodig en zoo moest de Schoolvereeniging zoeken naar een ander gebouw. Zij vond dit in een patricische woning aan het Ra penburg 23, eens bewoond door prof. Sie- genbeek van Heukelom, welk perceel ge kocht werd; doch om aan zijn bestemming te kunnen beantwoorden, een algehceie verbouwing moest ondergaan. Zoo spoedig mogelijk werden bouwplan en begrooting voor deze verbouwing bij het Departement van O., K. en W. ingediend en einde April van het vorig jaar kreeg het bestuur de ruededeeling, dat de plannen waren goed gekeurd. De aanbesteding had plaats op 10 Mei d.a.v. en op advies van den architect, don heer Buurman, werd het werk gegund aan den heer J. van Riet, alhier, voor de som van f62.630, benevens f7410 voor de centrale verwarming, uitgevoerd door de firma Zimmerman Co., te Utrecht. Men hoopte met Januari van dit jaar de school te kunnen betrekken, maar dit ging niet. Doch drie maanden later was alles gereed en nu hebben directrice, leeraressen en leerlingen de nieuwe school betrokken, die nu a s. Maandagmiddag officieel door minister dr. De Visser zal worden geopend. Wij werden in do gelegenheid gesteld onder vriendelijk geleid van de directrice, mej. Bolleman van der Veen. het groote ge bouw, hecht en sterk zooals de patricische woningen aan het Rapenburg het zijn, doch onder leiding van een bekwaam bouwmees ter geheel naar de eischen des lijds voor zijn tegenwoordige bestemming ingericht, te bezichtigen en hebben van het geheel, zoo- i wel als van elk der vertrekken afzonder-, lijk den meest bevredigenden indruk ver kregen, zoowel met betrekking tot de doel matigheid, als uit een oogpunt van archi tectuur en aeslethica, terwijl ook aan de eischen der hygiëne de noodige aandacht is geschonken. Zoo zijn bijv. in alle lokalen de wanden voorzien van gladde tegels In ronde hoeken met hier en daar een toepas selijk tableau, terwijl alles in frissche kleu ren is geschilderd. Zooals bekend, is de School verdeeld in twee deelen, n.l. een afdeeling voor oplei ding tot lagere en middelbare nijverheids- examens, en een afdeeling voor cursussen. Gelijkvloers vindt men de directiekamer, in de nabijheid waarvan een hal met zit-, plaats voor wachtenden in spreekuur, be-. zoekers(sters), met tafel, welk meubilair ge-, heel in overeenstemming is met den stijl van de hal, groole naailokalen, lokaal voor theorielessen, dito voor het leeren van huishoudelijk werk, kleedkamers en huls kamer en keuken voor het internaat- Een mooie breede trap, die voor demping van het geluid met rubber is bekleed, voert naar de eérste verdieping, waarop men aantreft lokalen voor kostuumnaaien, waar aan paskamers verbonden zijn met vaste spiegels, naailokalen, zit- en slaapkamer voor de directrice, zit-slaapkamers voor leeraresen en huishoudster, iedere kamer voorzien van eep vaste waschtafet, bad kamer en bergplaatsen voor werkmateriaal. Op de tweede verdieping bevindt zich langs de geheele voorzijde een groot teekenlokaal met zeldzaam mooie verlichting, een logeer kamer en een dienslbodenkamer, terwijl daarboven nog groote ruime zolders zijn, waardoor de gelegenheid bestaat in de toe komst de School le vergroolen. Aan de achterzijde is nog een nieuw ge maakt gedeelte. Aan de westzijde, aan de Groenhazen- gracht, is de toegang voor de leerlingen en daarnaast hel verblijf van de concierge en de dienstboden. Dan vindt men hier achtereenvolgens een wasch- en een slrijklokaal, verbonden door een droogkamer; verder twee groote leerkeukens, met een provisiekamer er lus- sehen met doorzelluik. Een dezer keukens is ingericht volgens Deensch systeem, hier op berustend, dat de werktafels zoodanig zijn geplaatst, dat 16 a 18 leerlingen op haar plaats kunnen blijven en ieder afzon derlijk koken in plaats van twee aan Iwee, zooals bij het oude systeem. Deze tafels zijn in hoefijzervorm geplaatst en er lus- schen in bevindt zich een demonslralie- tafel. Voor iedere leerling zijn er twee gaskomforen en een hooikistje aangebracht en verder bezit ieder een volledige keuken inrichling, gedeeltelijk geborgen achter ieders tafel, gedeeltelijk in muurkastjes. Vier a zes leerlingen hebben gezamenlijk een gasoven en een gootsteen, terwijl er een kookkachel slaat, die door elke leer ling beurtelings gebruikt kan worden. Een tweede keuken geeft gelegenheid tot meer zelfstandig werken. Zij beslaat n.l. uit vier afdeelingen, ieder voor vier leerlin gen bestemd, waarin kookfornuizen met on- dergrondschen rookafvoer, gasfornuizen en electrische kookplaten. In deze keuken zl)n eonige amphitheatersgewijs geplaatste ban ken voor theorielessen, terwijl in oen aan grenzend klein vertrek de leermiddelen zich bevinden. Een slrijklokaal er naast is ook volgens Deensch systeem ingericht, met gelegen heid voor gebruik van kolen-, gas- en electrische strijkijzers. Dicht bij de strijk en werklokalen bevinden zich gerieflijke kolenbergplaatsen. Achter deze localiteiten ligt een groote. tuin met berghokken en een overdekte rij wielbewaarplaats, uitkomende in een poort aan de Groenhazengracht. Alle lokalen worden centraal verwarmd. If. M. de Koningin-Moeder schonk ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Ondersteuningsfonds, uitgaande van de Na tionale Christen-Onderofficieren Vereeni- ging (beheerder T, de Jong, alhier, Ko- ninginnelaan 21) een gift van f 60 ten be hoeve van dat Fonds. Heden herdenkt onze sladgenoot P. v. Westrienen den dag, waarop hij 25 jaar ge leden in dienst kwam bij de tegenwoordige N. V. Distilleerderij „De Fransche Kroon", voorh. Hartevclt Zn., alhier. Deze dag ging voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij. Het lokaal der distilleerderij was door liet personeel groen gemaakt en daar in werd hedenmorgen kameraad Van Westrienen ontvangen en werd hem bi) monde van den meesterknecht N. Rijnbende met een hartelijken gclukwensch als aan denken namens hel personeel een fraai hor loge aangeboden, waarna alle leden van het personeel hun makker de hand drukten. Westrienen dankte voor dit vriendelijk bewijs van sympathie. Hij zou dezen dag nooit vergelen. Het personeel bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voorts werd de jubilaris bij den directeur, den heer J. Schots, op het privé-kantoor ontvangen, dio hem met een vriendelijk woord en een hartelijken gelukwensch een enveloppe mot inhoud overhandigde. Het was dus voor den jubilaris een goede dag. Prof. dr. J. W. Muller, hoogleeraar in de Nederlandsche laai- en letterkunde, aL hier, die tegen het eind van dezen acade- mischen cursus eervol ontslag uit dit ambt heelt aangevraagd, is voornemens Woens dagmiddag 4 Juni zijn afscheidscollege te geven. Voor Üei examen voor apothekers assistent werden opgeroepen vier candida tes Geslaagd zijn de dames A. W. Boor- smi, geb. te Buitenzorg; L. W. van IJssel- elein, geb', te Rotterdam, en E. Pauw, geb'. te Haarlem, Tot adjunct-secretaris van het uitvoe rend comité ter voorbereiding van de 18-Mel-herdenking (bl)oenkomst van de eerste Vredesconferentie in 1899) is be noemd mr. J. J. Schokking, advocaat alhier. De 2de luitenant J. DaniêJs wordt 16 dezer ontheven van zijn detacheering bij den opleidingscursus te Bergen-qp-Zoom en ingedeeld (flj liét 0de reg. veW-artillerte alhier, - - Gisteravond werd in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst gehouden vau voorstanders van de bewe ging, door dr. Emille Verviers, alhier, voor gestaan en verdedigd, die echter de bijeen komst niet bijwoonde, omdat hij, zooals men ons mededeelde, niet den schijn wilde op zich laden politicus te zijn. De vergadering, die door ongeveer 25 personen werd bijge- woond, werd nu geleid door mr. Gillissen, uit Den Haag, die op samenwerking en or- ganiseeren aandrong. De organisatie, welke, zij het voorloopig, in los verband tot stand kwam, heet „Opbouwende Staatkunde" en draagt vooral het karakter van studieclub. Onder de aanwezigen waren ook een aantal studenten. Gisteravond vergaderde de Vereeniging van Leidsche Rijwielhandelaren in Caló „Den Burcht". De Voorzitter, de heer Kwestroo, heette de aanwezigen, die in ta melijk aantal waren opgekomen, hartelijk welkom en ging vervolgens over tot bespre king der agenda. Spreker zette uiteen, hoe noodig het was, dat alle rijwielhandelaren zich onderling aaneensloten, om de oneer lijke concurrentie en misleidende aanbie dingen tegen te kunnen gaan. terwijl door onderling de wanbelalers bekend le maken (op een zoogenaamde zwarte lijst), ver scheidene stroppen kunnen worden verme den Eenige voorbeelden werden aange haald, alwaar dergelijke vereenigingen reeds met succes werkten. Allen, die nog geen lid waren, werden dit direct en zeiden hun sleun toe, terwijl eenigen, die verhinderd waren te komen, telefonisch hun sympathie betuigden. Alsnu werd overgegaan om het definitief bestuur van vijf vast te stellen en aan vaardde de heer Kwestroo het voorzitter schap Het Secretariaat zal voorloopig nog geplaatst zijn bij den heer Lanfers. Hoo- gewoerd 52, alwaar, totdat een definitief secretaris is benoemd, inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Het Luxor-lhealer werkt deze week als volgt haar programma af. Voor de pauze een zeer uitgebreide weekrevue; daarna eenige komische nummers en een sensatie- wild-West-film in 7 acten, getiteld „De Kampioen-leugenaar". Wie staaltjes van durf en moed wil zien ga Luxor bezoeken. Na de pauze de hoofdfilm „Tropenstormen" een drama in 7 acten. Het geheel van deze film is zeer mooi. Vooral de prachtige natuuropnamen, die er in voor komen, trekken ieders aandacht. In het Casino-theater krijgen wij zooals gewoonlijk eveneens een keurig verzorgd programma. Voor de pauze een uitgebreide weekrevue en een film in 6 acten „Recht spraak in het Westen", welke film zeer te waardeeren is door het mooie spel en de keurige omgeving, waarin deze is opge nomen. Na de pauze krijgen we de komische film „Pas op, Val niet", waarbij gelachen en gegierd werd. Deze film werd geprolon geerd en wellicht is het voor de vele teleur- gestelden die verleden week werden terug gewezen een uitkomst. Ze moeten zich ech ter. haasten, want 't was weer vol, héél vol zelfs. Naar aanleiding van hot feit, dat hier geen onmiddellijke inlichtingen omtrent rei zen naar Duitschland en België kunnen wer den verstrekt, heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Lei den zich tot hot bestuur der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht gewend met het ver zoek een spoorweggids aan hel station Lei den te verstrekken voor Duitschland en België. Wij vestigen de aandacht op de Vrij zinnige Jeugdkerk, die hier door es Voor de jongeren is georganiseerd en morgenochtend haar eer9le samenkomst zal houden. Alle jongens en meisjes van veertien tot negen tien jaar zijn welkom. Men zie verder de advertentie in dit nummer. „Jacob Cats" zal al vast een begin ma ken met de herdenking van het 50-jarig be staan en een vroolijken avond geven op Zaterdag 17 Mei in Zomerzorg. Deze avond belooft er een te zijn vol verrassingen. Men zie de advertentie, In bewaring is gesteld de 20-jarige E. L. W. v. II., wegens diefstal van een partij handschoenen ten nadeele van zijn patroon E. Eveneens is aangehouden de 21-jarige J. C. B. als verdacht van heling van deze goe deren. Op den Rijnsburgerweg i3 de 72-jarige bestuurder van een mestwagen G. v. H. door de aanrijding van een auto van den wagen getuimeld. Hij bekwam een bloedende schram aan het hoofd. Door den Eerste-Hulp- dienst Is hij verbonden. Aangiite is gedaan van diefstal van een rijwiel uit ds portiek der Amsterdamsche Bank aan het Rapenburg. Gisteren is de wed. J. aan de Visch- markt komen te vallen door misstappen van een stoep. Zij bekwam zoodanig# -_eu zin gen aan de beenen, dat zij niet méér kon loopen. Door den Eerste-Hulpdienst is zij por auto naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Door den heer v. d. Stoel, landbouwer te Wassenaar, is gemeld, dat gisteren op de markt alhier, een koe van liem is verdwe nen. Het dier is donker zwart-bont mej zwar- BINNENLAND. De nieuwe Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken. Ingediend ia een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 1 Juni 1865, regelend# de uitoefening van de geneeskunst. De S, D. A. P.-fractte van den Raad van Baarn heeft de motte tegen den burgemees ter inzake de interpellatie over den gestor ven zwerver Ingetrokken. Het conflict ln de textielnijverheid. De Commissie van Rapporteurs stelt voor het gewijzigd ontwerp leerplichtwet en la- ger-onderwijs-wet weer naar de afdeelingen der Tweede Kamer te zenden voor nader onderzoek. BUITENLAND. De ontmoeting der Belgische ministers met Mc Donald. Ernstig conflict in het Roergebied in de mijnen. Het Britsche Lagerhuis verwerpt ds even redige vertegenwoordiging. ten kop en kleine horens; pl.m. acht jaar oud en met drie knippen op den rechtervoor- bout. KERKELIJKE BERICHTEN. Doop3gez Gem .rZondagmorgen, te tien uur, ds. J. G. Frerichs, van Aardenburg. Duilsche godsdienstoefening .Weeshuis Hociglandsche Kerkgracht, ingang tusschen do nos. 17 en 21; Zondagmorgen, te halfelf. Pastor Backmann, uit Cassel. Eglise wallone: Dimanche matin, 10'/» heures, Mr. S. Cler. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Ned. Protestantenbond, kerkgebouw der Rem. Ger. Gem., ingang Middelweg: Zon dagmiddag to kwartier over twaalf uur, ds. A. van der Wissel, Remon3tranlsch-Gerei. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, ds. G. Weslmijse, Herv. pred. te Warfhuizen. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te haltelf, ds. A. van der Wissel, Vrije Katholieke Kerk, Bonlfacluskapel, Stille Rijn la: Zondag te halfelf dienst Het conflict in da Textlel-nijverheid. Gistermiddag vergaderden le Hengelo de Twentsche werkgevers. „Unitas" verklaarde zich met groote meer derheid van stemmen vóér het voorstel van den Rijksbemiddelaar den heer ,van IJssel- steijn. Overigens hebben thans alle ledenvergade ringen van de afdeelingen van „St. Lamber- lus" het bemiddelingsvoorstel aangenomen. Uit Enschedé wordt van gisteren gemeld: Het bemiddelingsvoorstel van den heer v. IJsselsleijn Is door de volgende afdeelingen van „Sint-Lamberlus" aangenomen: Ensche- dé-Lonnekcr met 397 tegen 122 stemmen; Hengelo met 127 tegen 40 stemmen; Haaks bergen met algemeene stemmenBorne met algemeene stemmen. De afdeeling Oldenzaal van „Unitas" nam het voorstel met algemeene stemmen aan en de atdeeling Glanerbrug met 35 tegen 7 st. De afdeeling Enschedé van „De Eendracht" is legen morgenavond tot het houden van een ledenvergadering opgeroepen. De afd. En schedé van „Unitas" nam nog het bemidde lingsvoorstel met 155 tegen 107 stemmen aan. Door de afd. Holland van de Internatio nale Arbeidershulp is voor de uitgesloten textielarbeiders #en 1 Mei-levensmiddelen- pakkettenactio georganiseerd Op 1 Mei had te Enschedé de uitreiking van deze pakketten plaats, 's Morgens elf uur verzamelden zich de uitgesloten textielarbei ders in den tuin van „Café Roskam". Nadat de heer Brommert, de secr. van de J A II., een kort woord had gesproken, en op de be- teekenis van deze solidariteitsactie had ge wezen, werd de geweldige stapel pakketten uitgereikt. Heden, Zaterdag, om 12 uur moeten alle antwoorden binnen zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dal de fabrie ken reeds a s. Maandag worden opengesteld meldt het Persbureau Vaz Dias. Nederlandsche en Dnitsche rentetrekkers. Het Tweede-Kanrer-lid Albarda heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: I, Is het den Minister bekend, dat, terwijl hot Duitsohe Rijk aan hen, die ingevolge de Puitecho yorzekerlngswetten aanspraak

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1