AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Viijdag. „In den Vergulden Turk": Bijeenkomst Ge nootschap voor Opbouwende Staatkunde. Halfacht. Zaterdag. Stadszaal: Jubileumbal van den heer H. J. van Leeuwen Jr. 8 uur. „Zomcrzorg'-': Uitvoering met bal Eerste Leidscho Klucht- en Revue-gezelschap. 8 uur. Dagelijks: „Jeruêl" (Middelslegracht 3): Conleren- tie-week 27 April tot A Mei. „Prediker": Bazaar tot en met 2 Mei (10 tot 12, 2 lot 6 en 7 tot 11 uur, ,,'t Posthof": Tentoonstelling van afge sneden bloemen. Tot en met 2 Mei. Van 10 tot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei waargenomen door do apotheken van de heeren G. H. Blan ken, Hoogcwoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht iS, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De oprichting verheugt het Departement zeer. Onder de huidige omstandigheden mo gen wij geen middel onbeproefd laten, zeide spr., dal lol meerdere welvaart kan leiden. Immers, als er in Handel en Industrie, deze voorname steunpilaren onzer maatschappij, welvaart heerscht, doet deze haar gunstige ge volgen in alle lagen der bevolking gelden. De Maatschappij voor N. en If. juicht het toe, dat onze Regeering bij verschillende ge legenheden blijk geeft, dat zij Handel en In dustrie zooveel mogelijk steun verleent, een steun, dien onze Industrie vooral onder de tegenwoordige omstandigheden zoozeer noo- dig heeft. Daarnaast hebben Handel en In dustrie behoeite aan zooveel mogelijk vrij heid van beweging. Laten wij hier de hoop uitspreken, atdus eindigde deze spr., dat de Regeering van het zelfde inzicht is. en daarmede bij de uit voering der Sociale Weiten meer en meer rekening houden zal. Dan alleen zullen Han del en Industrie zich weder kunnen ontwik kelen en pal staan tegenover de vele moei lijkheden en beïnvloedende omstandigheden, waarmede vooral onze industrie nog steeds zoo ernstig te kampen heeft. De heer Korteweg, voorzitter van de Neu trale Leidsche Middenstandsvereeniging, mede namens de zusterverenigingen spre kende, wenschte namens den geheelcn neringdoenden middenstand het bestuur van de Kamer geluk met dezen dag. De middenstand ziel in de Beurs ook zijn be lang en zal haar gaarne steunen. Daarom heelt het spr. wel eenigszius verwonderd, dat in de rede van den Voorzitter het woord middenstand niet is gebezigd. Hij verlrauwt echter wel, dit onopzettelijk is geschied. De Voorzitter dankte allen, die bij deze opening hun beste wenschen hadden uit gesproken in de eerste plaats den Minister en den Burgemeester, alsmede de vertegen woordigers van Handel en Nijverheid en van den Middenstand. Het heeft geen oogenblik in de bedoeling gelegen den middenstand te negeeren. In tegendeel, zijn medewerking zal op hoogen prijs worden gesteld. Men heelt hem als Voorzitter veel lof toegezwaaid. Een deel daarvan wijst hij terug naar het bureau der Kamer en niet het minst naar den ijverigen en steeds werkzamen secretaris, mr. Knibbe Maar ook de Kamer zelve komt dank toe. Zij steunde steeds het streven van het bureau. Hierna Jioodigde hij de aanwezigen uit de Handelsbeurs te bezichtigen. De geheele groole zaal was al gevuld. Men verdrong elkaar om de boxen en mon stertafels en er heerschte een bijzondere levendigheid. Wanneer deze eerste dag mag inhouden een profetie voor de toekomst, dan kunnen wij over het welslagen der Beurs gerust iijn. En met een weinig gezond optimisme mogen wij dit toch wel. De standhouders rijn zóó goed gesorteerd, dat de belangheb- lendeh daarbij moeilijk weg kunnen blijven Ook wij roepen de nieuwe instelling een hartelijk welkom bij haar geboorte toe. Moge zij groeien en bloeien lol zegen van handel en nijverheid in het algemeen en tot dien van Leiden en Rijnland in het bij zonder. 1-Mei-viering van de S.D.A.F., den L.B.B. en de Coöperatie „Vooruit". De optocht. Iloewcl het „roode" zonnetje, waarop in de voormiddagvergadering in de Stadszaal de lieer Baart zich in het openingswoord zoo verheugde, spoedig weer achter hel grauwe wolkenfloers wegschool en zich na dien slechts even vertoonde, is liet weer den geheelcn dag gisteren den 1-Mei-betoogers nogal gunstig geweest en dat kwam hun xecr van pas. Te halfvijf werd met de opstelling van den stoet voor den optocht op de Doeza- slraat een aanvang gemaakt, onder gewel dige belangstelling van het publiek. Het duurde geruimen tijd vóór de optocht, die vrij groot was, zich in beweging kon stellen, zoodat men heel wat laler van het uitgangs punt vertrok dan bepaald was. Behalve een fierlal agenten van politie te paard waren een aanlal politiemannen te voet aanwezig. ?ij hadden het echter niet moeilijk, omdat rok commissarissen uit de partij zeiven de orde mee hielpen handhaven, die trouwens 'een enkel oogenblik werd verstoord. Voorop ging een arbeider te paard, dra- gende een roode vlag, waar achter de ba nier van den L. B. B. Daarop volgde de groep der Alg. Jeugd-Organisatie met een Zegewagen. Verder bestond de stoet uit een transparant: Ontwapening; vlag van do Coöperatie; banieren en doeken van de af- leelingcn Leiden, Oegstgeest en Katwijk; den Amhlc-naarshond, den Bakkersbond met een groep werkkleeding en met trans parant, de Bouwvakarbeiders met transpa rant, „De Slem des Volks", praalwagen „De nieuwe Dag", Fabrieksarbeidersbond, Me- taalbewerkorsbond, Glas- en Aardewerkers- bond, Kantoorbediendenbond, Bond van Hotelpersoneel, Kleermakersbond, Land- arbeidersbond, Chemigrafenbondwagen, voorstellende de gesloten lagere school met er vóór knapen en meisjes van het 7de leer jaar, verveling sigaretten rookend, en daarachter een groep vrouwen; muziek van „Nieuw Leven"; Meubelmakers, Gemeente- personeel, met transparant, Spoor- en Tram personeel, Transportarbeiders en een wa gen, demonstreerende medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven, waarachter nog volgden mot ol zonder banier de Typogra fen, Schilders, Sigarenmakers, Slagers, Stu kadoors en Straatmakers. Men begrijpt uit deze opsomming hoe uit gebreid en veelkleurig deze optocht was, die den reeds vermelden weg nam en om ruim zeven uur werd ontbonden. Het Avondfeest, 's Avonds vulde zich weder de groole Stadszaal, waar de 1-Mei-viering werd be sloten met een feestelijke bijeenkomst. Nadat de muziek van „Nieuw Leven" zich had doen hooren, opende de voorzitter der aid. van de S. D. A. P., mr. D. A. van Eek, deze bijeenkomst met een welkomst woord tot de overlalrijke aanwezigen, en sprak zijn voldoening uit over het welslagen van den dag, die elk jaar meer aan zijn doel beantwoordt. Hij dankte voor de belangstel ling, door zoovcien aan den optocht be toond; doch wekte tevens de buitenstaan ders op bij de S. D. A. P. te komen en haar gelederen te versterken, waarna slaande de Internationale werd aangeheven. Daarop zong „De Stem des Volks": „De lsle Mei" en „Strijdlied"; twee liederen die geweldig insloegen. Vervolgens verkreeg de leider van de Ar- beiders-Jeugd-Cenlrale, de heer Koos Vor- rink, van Amsterdam, het woord, lot het hol houden van de feestrede. Spr. ving aan mei er op te wijzen, dat in gansch de we reld op dezen dag het socialistisch proleta riaat is saamgcslroomd, om te getuigen van den onverzettclijken wit den chaos, waarin wij thans leven, om te zetten in een ware samenleving, en het heerlijke in deze bewe ging is, dat allen, die daartoe bijeenkomen, zich ook één gevoelen. Hierna besprak hij het fascisiisch mani fest heden tegen de 1-Mei-vierders ver spreid, waarin den socialisten wordt ver welen, dat zij ophitsen tol den klassen strijd. Welnu, zeide spr., dat is ook zoo en dat rekenen wij ons lot een eer en beschou wen wij als onz' roeping. En dat wij daar toe ook gerechtigd zijn, getuigt de strijd in Twente, waar een tiental fabrikanten, hon derden arbeiders de straat op drijven. Als antwoord daarop heeft het Ned. proletariaat reeds f -10.000 voor de uitgestotenen geofferd (applaus). Verder Kesprak hij de leuzen, op dezen 1-Mei-dag aangeheven, zooals: behoud van den 8-urigen werkdag, tegen oorlog en mili tairisme. vóór medezeggenschap in do be drijven, bedrijfsorganisatie. Naast de politieke democratie, die het pro letariaat zich heeft veroverd, moet het nu ook nog veroveren de economische demo cratie, die van niet minder beleekenis is. De lieerschende klasse heeft getoond de produc tie niet te kunnen leiden. Waarom anders de groote werkloosheid? Maar als de bourgeoisie nu eens de zaken neerlegde en zeide: „Doe jullie het voortaan maart" wat zou er dan van komen? Zou den wij er de capaciteiten voor hebben? Zeker, zoo goed als het nu gaal deden wij het ook wel, zeide spr.; maar wij moeien het beter doen. En daarom is op het laatste Congres der partij besloten de arbeidersont wikkeling krachlig ter hand te nemen, met name in de richting der bedrijfsorganisatie, als straks de arbeiders tot medezeggenschap worden geroepen, zij daartoe ook bekwaam zijn. Daarom wekte hij ook de Leidsche ar beiders op zich daarvoor in te spannen. De jeugdorganisaties hebben hier vooral een roeping. Er gaapt tusschen ons en de burgerlijke beschaving nog een groote, groote kloof en de schijnbeschaving der bourgeoisie wen schen wij niet, doch wij zullen er een nieuwe en hoogere cultuur voor in de plaats stellen, aldus besloot spr. zijn door daverend applaus gevolgde rede, De Voorzitter dankte daarop den jongen spreker en kondigde een kleine pauze aan. Hij deelde mede, dat „De Stem des Volks" in November haar tweede lustrum zal vie ren en drong ot bij de aanwezigen op aan vóór dien tijd het koor te versterken, dat be hoefte aan nieuwe krachten hoeft, voorna melijk aan manlijke krachten. Na de pauze trad de A. J. C. weder op met eenige met bijzonder animo uitgevoerde Volksdansen en tableaux, die zeer in den smaak vielen, waarna nogmaals „De Stem" zich liet hooren en vooral met de „Inter nationale", waarmede het publiek instemde, veel succes had. De muziek van „Nieuw Leven" 6lool ver volgens de bijeenkomst. De Voorzitter kon, zei hij, aan het slot met trots conslateeren, dat de 1-Mei-dag in Leiden weder op groolsche wijze was ge vierd. In „De Graanbenrs". vierden de communisten den 1-Mei-dag, en ook hier was de belangstelling zeer groot gisteravond. Er was geen plaatsje onbezet, zoodat verscheidene personen heel den avond hebben gestaan. De wanden der zaal waren bekleed met roode doeke, vermel dende de namen der organisaties, welke aan deze herdenking deelnamen, terwijl in de zaal tientallen personen met brochures en kranten colporteerden. Te ruim acht uur sprak dr. Knuttel een openingswoord, waar in hij zijn teleurstelling uitsprak over het feit, dat de middagbijeenkomst zoo slecht was bezocht geweest, en er met klem op aandrong den 1-Mei-dag niet te beschouwen als een feest-, doch als een strijddag, welke de inzet moest zijn voor nieuwe, herleefde actie voor de vrijmaking van het proleta riaat. De heer De Boer, uil Amsterdam, die daarna het woord voerde, sprak in denzetf- den geest. Hij wees up de steeds grooter wor dende reactie, zoowel hier als in het buiten land, en zeide, dat de arbeiders daartegen alleen stand zullen kunnen houden, indien zij hun taak volkomen begrijpen en geen oogenblik aarzelen hun plichten, als lid der organisatie, te voldoen. Ook een lid van den Jeugd-Bond „De Zaaier" uitte zich in der gelijke bewoordingen, waarbij hij de nood zakelijkheid bepleitte van organisatie, óók door de jongeren. Ter afwisseling was er zang, muziek en looneel, waartoe medewerkten het zangkoor „Bregakoth", de looneelcluh S. J. A, T. en de heer en mej. Van Egmond. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. van Westrienen in dienst is getreden bij de N.V. Distilleerderij voorh. firma Hartevelt en Zn., Langegracht, alhier. Voor een uitstekend bezetten schouw burg heeft Louis Bouwmeester gisteravond nog eens zijn „Shylock" gegeven en als al tijd met groot succes. Het applaus was zeer hartelijk. De bloemententoonstelling in ,,'t Post hof" mag zich in een druk bezoek verheu gen, vooral des avonds. De bloemen blijven door de zorgvuldige behandeling heel mooi. Heden, den laatslen dag, wordt een zeer druk bezoek verwacht. De tentoonstelling is geopend tot vanavond tien uur. Op Woensdag, 7 Mei a.s., zal prol. dr. Ph. Kohnslamm in de kleine zaal van de Stadszaal een lezing houden over het „Dal ton-Systeem" in verhand met het Neder- landsche Volksonderwijs. Het doel is te komen tot een losser klasse-verband, opdat de individueele groei der leerlingen meer wordt bevorderd. Wie eenigszins belang stelt in de toekomst van ons volksonder wijs ga de causerie van prof. Kohnslamm daarom hooren. Het onderwerp is belang rijk genoeg. In hel eerste kwartaal van dit jaar zijn het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijks-Ethnographisch Museum alhier resp. bezocht door 749 en 457 personen. In aansluiting op ons bericht over de nieuwe Chr. H. B. S., die a.s. Maandag hier zal geopend worden, kunnen wij nog mede- deelen, dat 's avonds van acht tot tien uur het bestuur receptie houdt voor ieder, die het wil complimenteeren. net gebouw is dan geheel le bezichtigen. In de leekenzalcn zal men een kerncollectie artikelen vinden, gemaakt door de leerlin gen van de school, onder leiding van den leeraar voor het teekenen, met de bedoe ling die le verkoopen, om de opbrengst te overhandigen aan het bestuur ter bestrijding van de vele kosten, waarvoor het bestuur moet zorgen; want de meening van velen, aio zou de gelijkstelling ook gelden bij het Middelbaar Onderwijs is ten eenenmale on juist, en dit nieuwe gebouw brengt voor het bestuur mede nieuwe zorgen. Allereerst komt in aanmerking de inrich ting van de aula, die eiken dag gebruikt wordt met de leerlingen vóór het begin der lessen. De meest eenvoudige inrichting vraagt toch al direct enkele honderden gul dens en het is voor het bestuur dan ook een aangename gedachte te bemerken, dat de kinderen zeiven er zooveel voor gevoelen, dat zij met liefde en met een bewonderens waardige energie zich gezel hebben tot het vervaardigen van al die keurige dingen, welke men Maandagavond in het teeken- iokaal kan zienen koopen. Natuurlijk rekenen de kinderen er op, dat het met de Chr. H. B. S. sympalliiseerende publiek hun producten niet alleen zal bewonderen, maar ook koopen. Dinsdagavond is er een gezellig samen zijn met de kinderen en de ouders en dan begint men Woensdagmorgen de lessen weer met frissehen moed en vol vertrou wen, dat de Chr. H. B. S. alhier een taak te vervullen heeft, en die taak ook vervul len kan. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft o.m. bepaald, dat de eindexamens der H. B. S. aldus zullen plaats hebben: Christelijke H.B S. le Leiden 15 en IC Juli deskundigen: dr. N. H. Kolkmeijer, conser vator aan het natuurkundig laboratorium der Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, wonende te de Bilt, en lot diens plaatsvervanger dr. J. M. Bijvoet, hoofdas sistent aan het scheikundig laboratorium der Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, wonende te Vetsen; dr. G. II. Coops, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, ds. H. J. E. Weslerman Hol- stijn, predikant, Apeldoorn; ds. P. J. Mole naar, Ned.-Herv. predikant le 's-Gravenhage mevr. M. E. James—Brandes, oud-leerares M. O. le 's-Gravenhage. Christelijke H. B. S. te Alphen a. d. Rijn 19, '20, 21. 23 en 24 Juni; deskundigen: ir. C. B Biezeno, hoogieeraar aan de Tech nische Hoogeschool le Delft; dr. R. Sis- singh, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit le Amsterdam; dr. II. E. van Gelder, directeur van den Gemeentelijken Dienst van Künsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, H. Siliakus, oud-directeur eener H B. S. te 's-Grayenhage; dr. F. J. Krop, Ned.-Herv. predikant, Rotterdam. Gemeente H. B. S. le Leiden 24, 25, 26, 27, 28, 30 Juni, 1, 2 en 3 Juli. R.-K. H. B. S. te Katwijk aan den Rijn 4, 5, 7 en 8 Juli; Bijzondere H. B. S. te Voorschoten 9, 10, 11. 12 en 14 Juli. Deskundigen: H. C. Volkers, lector aan de Technische Hoogeschool te Delft; J. J. Benedicfus, conservator aan het organisch chemisch laboratorium dor Technische Hoogeschool. wonende le 's-Gravenhage; dr. J. Brinkman, Gereformeerd predikant, te Haarlem; dr. E. E. J. Messing, docent aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; C. Timmerman, oud-leeraar M. O. te Rijs wijk (Z.-H.L Tot deskundigen in andere plaatsen zijn o.m. uit Leiden gekozen de he wen: dr. P. N. van Kampen, dr. J. L. Waleh, prof. dr. A de Sopper. P. Werkman, ir. W. Massink, dr. J. Heinsius. dr. C. de Boer, dr. P. A. A. Boeser. mr J H. Kramers, prof. dr. J. Jansen, De N. V. Handelsmaatschappij „De Veluwe", détailhandei in boter, margarine en bakvet, onder directie van den heer W. Velgersdijk. hoofdkantoor in Den Haag, en die verder in verschillende plaatsen van ons land negen eigen filialen bezet met nog twee gehuurde winkels, had ook reeds een Iwaalllal jaren alhier een filiaal gevestigd aan de Haarlemmerstraat. Zij was nu ech ter in de gelegenheid le verkrijgen het per ceel Galgewaler 19, waarin tot voor korten tijd een limmerzaak werd uitgeoefend. Dit perceel heeft de Maatschappij nu door alge- heele verbouwing voor haar nieuwe zaak ingericht op royale wijze. Het aanzien van het Galgewater heelt met deze verbouwing weder gewonnen. Gistel-namiddag werd de nieuwe zaak, in tegenwoordigheid der Directie, den archi tect, de aannemers en uitvoerders, het per soneel en enkele genoodigden in het ruime magazijn geopend. De directeur sprak een kort woord, er aan herinnerend, dat men aan de Haarlemmer straat in al die jaren veel tegenslag had, al gingen de zaken overigens goed, en hij hoopte, dat de plagen nu voorbij zouden zijn. Hij bouwde vooral op zijn uilnemen- den chef, den heer G. de Ruyter, dien hij vertrouwelijk Gijs noemde, en diens echl- genoote, benevens op het overig personeel: 7 wagenrijders, 3 reizigers en een contro leur. Hij dankte verder den architect, den heer Hollrop, van Den Haag, de heeren Sil vester, timmerman. Koet, schilder, en Van Meygaarden, die het beton- en stukadoors werk uitvoerde, voor de wijze, waarop zij zich van hun taak kwelen. De zoon van den directeur, die de zaken mede leidt, de heer J. Velgersdijk, sloot zich hij de woorden van zijn vader aan en sprak het voornemen uit zooveel mogelijk in goede harmonie met het personeel samen te wer ken. Van zijn zijde zou het personeel, dal zijn plicht deed, nooit le klagen hebben. Namens het personeel werd hierop door den chef, den heer De Ruyter, geantwoord, die meedeelde, dat liet personeel ook aan de patroons een verrassing had bereid. Daarop werd een doek weggenomen van een der wanden en verscheen een groole marmeren plaat, waarin met gouden letters de herin nering aan deze openingsdag was gegra veerd. De directeur was door deze aanbieding zeer aangenaam verrast en dankte er har telijk voor. Hierna werden de localiteilen bezichtigd, werd thee en wijn geschonken en sigaren en tabak gepresenteerd. Ten slotte werden de leden van het personeel door den direc teur verrast met een gratificatie van tien gulden, waarmede zij zeer in hun schik waren. Den eigenaar van een verloren por- temonnaie met pl.m. f 7.50 de porte- monnaie is gevonden aan de Beestenmarkt Zaterdag 26 April j.L, zij het zonder in houd wordt verzocht, zich ten politie- bureele te melden. Gisteravond is het stoephek voor do woning van den lieer Zandvoort, hoek Oude Vest-Mare slukgereden door een daar wen dende auto. De schade zal onderling wor den geregeld. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned.-Herv. Gem., Pieterskerk: Zondag morgen, te tien uur, ds. C. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Belgische ministers te Londen de mijnwerkers in het Roergebied. De Belgische ministers Theunis en Ily- mans zijn le Londen gearriveerd. Heden zullen zij voor het eerst Mc. Donald ont moeten. Of er ook weer een communiqué van vol strekte eensgezindheid straks zal komen? Daarvoor zijn de Engelschen gewoonlijk le zakelijk De socialislische mijnwerkersbond in het Roergebied heeft besloten de overwerk- overeenkomst met ingang van heden voor geëindigd te verklaren en den mijnwerkers op te dragen niet langer dan 7 uur per dag te werken. Dat belooft nieuwe onrust. BELGIE. Dreigende mijnwerkersstaking. De mijnwerkers le Charleroi hebben be sloten Maandag het werk neer te leggen en dit besluit aan hun kameraden te Luik en in de Borinage medegedeeld. Vermoedelijk zullen dt vakvereenigingen het besluit ech ter niet goedkeuren. DUITSCHLAND. Een opmerkelijke verklaring de 54-urige werkweek op de Hambnrgsche werven. De „Zeil" ,het orgaan van Stresemann be vat een opzienbarend artikel in verband met de verkiezingen. Het blad verdedigt te gen rechts het verkiezingsmanifest en het recht, dit le geven. Vooral ook, omdat thans zeer groote belangen op het spel staan, met name in de buitenlandsche politiek, waar deze verkiezingen uitsluitsel zullen geven over de vraag of Duitschland het rapport der deskundigen moet aanvaarden en met alle kracht meewerken aan een oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk op den grondslag van de daarin vervatte voorstel len. De regeering heeft gemeend de kiezers op het zeer groote gewicht hiervan te móe ten wijzen. Zij is trouwens vastbesloten, op den eens betreden weg voort te gaan en opnieuw een beroep op het volk te doen als de nieuw gekozen Rijksdag haar zijn steun mocht onthouden. Is dit laatste juist? De uitlating is wel op merkelijk! Na langdurige beraadslagingen heeft het scheidsgerecht opnieuw uitspraak gedaan in het conflict op de werven le Hamburg. In verband met dc moeilijken toestand d werven wordt tot 31 Jan. 1925 de 54-urï werkweek ingevoerd. 4' FRANKRIIK. Wel liefhebbeii] ^Taar verluidt, bedraagt het aanlal can,]: aaien voor de Fransche Kamer van A/bó vaardigden 2754, voor 568 KamerzeleV waarvan in Parijs alleen 568 candidaten vr,l o6 letels. - ENGELAND. Het begrootingsdebat even. redige vertegenwoordiging Ulster's verzet. Het debat over de begroating is ia K» Lagerhuis hervat. Graham, financieel secretaris van dj schatkist, legde een belangrijke verklaring af over de verhouding tusschen directe indirecte belasting. Hij zeide, dat in he' afgelopen financieel e jaar, onder het b* heer van de jongste conservatieve regee ring 36'/2 pCt. der inkomsten door indirec te belastingen werden opgebracht en 63'j pCt. door directe belastingen. Hij schat dat, nadat de begrootingsvoorstellen vai de tegenwoordige arbeidersregeering jj werking getreden zuilen zijn, 34 pCt. de: inkomsten door iudireete belastingen en GG door directe belastingen zullen worden opgebracht. Het merkwaardige is, dat van dit percentage aan indirecte belastingen 5 pCt. slechts afkomstig zal zijn van belas* tïngen op voedingsmiddelen en de rest van belastingen op weelde goederen. Men z®a ongeveer 24 jaar terug moeten gaan om een jaar aan te treffen, waarin een zoo gering percentage der belastingen, ais 5 pOt., van de voedingsmiddelen is geheven. Overgaande tot de voorgestelde afschaf fing van de invoerrechten op auto's, bios coopfilms, klokken en horloges, zeide Gra ham, dat de uitslag der laatste algemee- n© verkiezing bewezen heeft, dat het lanü tegen protectie is. Hij weec er op, dat deze rechten tijdens den oorlog, in het jaar 1915, rijn ingevoerd cwn scheepsruim- te te besparen eu betoogde dat bet weel de belastingen waren. Op het oogenblik bestaat er geen sohecjaartprobleemWij zijn voorgoed buiten de oorlogsomstandig heden. Door de aTschaffing dezer rechtcü zouden de inkomsten dalen met 2*4 tot 2j millioen pond styling. Dit is echter vergelijkenderwijs een gering bedrag, wan- neer men op de belastingbetalers ee<n be roep doet om bijna SOO millioen op te bicngcn. Wat de beschermende beteekenii van het bestaande recht van 33 1/3 pCt. buiteulandrche auto's, voor zoover doft geen bandelswagens zijn, betreft, betoogde Graham, dat, ondanks deze belasting, totale waarde der ingevoerde auto's A3 lj millioen pond sterling in 1916 gestegoa is tot méér dan 5 millioen in 1923 en 'dat, bij behoud van deze rechten, de invoej in dit jaar, berekend volgens de cijfers vft' de eerste drie ma.-nden, een waarde van meer dan 6 millioen vertegenwoordigen zou. De buitenlandsche auto's komen pof steeds binnen en het recht schijnt dus piet geheel het soort van protectie te rijn, waar sommige leden het voor houden. Doch, zeide Graham, zelfs overwegingen van proteefcionistiacben aard, of de veran dering der omstandigheden sedert het ein de van den oorlog, zouden geen voldoende rechtvaardiging voor de afschaffing dezflr rechten geweest zijn, indien de regeerijil niet tegelijkertijd overtuigd geweest w«v, dat de vrees, die men koesterde omtrent de gevolgen op de Engelsche industrie, hetzij overdreven, hetzij ongegrond is. Wat men vreest, is dat er in Engeland een dumping op groote schaal zou kunnen ken men door wat uien het overschot der Ame rikaan sche producten noemt. Hij geloof: eeliter niet, dat de afschaffing der invoer rechten zal leiden tot een uitgebreide ramp als de critici in dit verband hebben voor speld. In ieder geval gelooft hij dat het land ten slotte baat hebben zal bij de toe passing eencr vrijhandi >spolïtielr. Men hecht groot belang aam het wet* voorstel voor invoering der evenredige ver tegenwoordiging, dat in tweede lering bet Lagerhuis komt. Het voorstel is ing«* diend door Athelstan Rendall en andera liberale leden, doch de liberale partij heeft officieel de beginselen van het ontwerp goedgekeurd. Het geniet ook den steun vat een gedeelte der arbeiderspartij. Dc bladen zeggen, dat het bestuur de' liberale partij zich in verbinding gesteld heeft met den eerste-rainistcr om hem verzoeken den officieelen steun van de geering te geven aan het wetsvoorstel. Afou zegt dat van bet antwoord van 'den eer- ste-rainister grootendeels zal afhangen, welke houding de liberalen voortaan tegen over de regeering zullen aannemen. Men betoogt, dat de liberalen een wijziging het verkiezingsstelsel die een betere weer gave zou verzekeren der vox populi ah een levensbeginsel beschouwen. McDonald zou er echter weinig voor voe len, zoo heet het. Thomas, de minister van koloniën, heek opnieuw een onderhoud gehad met S'r James Graig, den premier van Ulster, over den zeer moeilijken toestand, die ontstar» is door de weigering van Ulster om b? een grensregeling mede te werken. Ue minister heeft verklaard, dat de regeenoS in elk geval zal overgaan tot het inste -ea der grenscomraissie en dat als Ulster Wj* gerachtig zou blijven een vertegenwoordi ger' in die commissie te benoemen do re- geering een beslissing door den geheurf3 raad als voornaamst rechtscollege zal ut lokken, om te zien in hoeverre de wet e lijke bezwaren die Ulster tegen zulk e commissie aanvoert gegrond zijn, dan of de oorspronkelijke bezwaren uit weg rijn geruimd dooy de ratificatie het verdrag van Londen, fn een redev ring in Liverpool heeft Lord Birkcnhe A die een der leiders is van de greep rioh steeds met hand eu tand heel zet tegen de stichting fan den Iei*c

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2