flo. 19S7X VRIJDAG 2 MEI Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DES ADVERTENTIE^! SO Cto per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prij». Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Dlreoile en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No; 57055 Postbus No. 54 PRIJ3 DEZER CODBANTj Toot Lelden per B maanden 2.85, per week 0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd gijn. per week ,0.18, Franco per posl ƒ2.85 4" portokosten, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. [GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: GROOTE SCHEL- VISCJH a f0.40-f0.50, SCHOL a fO.24— f 0.50 per pond. N. C. DE QUSELAAR, Burgem Leiden, 2 Mei 1924. KOEPOKINENTING. Burgemeester on Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat met in gang van 7 Mei e.k. eiken Woensdag, tel kens des rfomiddags om 2 uur, in het Elisa- bethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting cn herinenting. Het trouwboekje moet worden jmedegebracht. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Mei 1924. INSCHRUVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengon ter algemeene kennis lo. dat voor do toelating met September o b. van nieuwe leerlingen tot de Opleidings school voor Gymnasium en Hoogere Burger school (aan de Aalmarkt), de Opleidings scholen voor uitgebreid lager onderwijs (aan de Langebvug, de Hcerenstraat, den Maresingel, de Oude Vest en de Boom- markt) en de openbare lagere scholen, wier leerlingen bestemd zijn om na zes jaren over te gaan naar de Centrale school voor het 7e leerjaar (aan het Plantsoen, het Schuttersveld, de Duivenbodastraat, de Ha- vorafcraat, do Paul Rrugerstraat, den Zuid singel, de Medusastraat en de Vrouwen- kerksteeg) gelegenheid tot inschrijving zal worden gegeven van 5 tot en met 16 Mei c.k dagelijks, behalve Zondags, van des voormiddags halfnegen tot negen uren én op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrij dag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Mei 1924. Handelsbeurs te Leiden. Onder buitengewone belangstelling werd heden de Leidsche Handelsbeurs geopend in tegenwoordigheid van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, de Chef van dit Departement, dr. Heringa, de Dagelijksche Besturen van Leiden en omlig gende gemeenten, vertegenwoordigers van het departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, de Vereeniging^ van Leidsche Induslrieelen en van de R.-Kath., Chr. en Neutrale Middenstandsvakorganisa- ties, benevens een aantal induslrieelen en handelaren uit het district Rijnland en elders alsmede vele raadsleden uit Leiden en an dere gemeenten uit Rijnland en verdere ge- noodigden. De Foyer der Stadsgehoorzaal was vrijwel geheel bezet. Nadat het bureau der Kamer den Minister en een aantal andere autoriteiten in een der benedenzalen had ont vangen, nam het bureau met dezen plaats op 't podium van den Foyer voor een rij groene palmen. Rede van den Voorzitter. Hierna hield de voorzitter, de heer Ten Cate Brouwer, de navolgende rede: Excellentie, Edelachtbareheeren Burge meesters en Wethouders van de Gemeente Leiden en omliggende Gemeenten, Mijne Heeren genoodigden! De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden wenscht in de eerste plaats Uwe Excellentie, na U hartelijk wel kom geheeten te hebben, haren oprechten dank te brengen voor Uwe bereidwilligheid om de door onze Kamer in het leven geroe pen Handelsbeurs persoonlijk te willen openen. Dat U, ondanks Uwe zoo zware Regee- rmgslaak, nog lijd hebt kunnen en willen V!n<ien, om aan ons verzoek le voldoen, schrijven wij in de eerste plaats too, Excel- aan Uwe toegenegenheid, Uwe vcr- xnochmeid aan de oude Sleutelstad, doch in ia iT Plaats aan Uw verlangen, om de Ni!!- i",toevertrouwde belangen van v.im en Uandel, zooveel als in Uw Urmogen is, te dienen. red u6 'n plaats genoemde Niiverhoie eUBt.onsl Tcr'egenwoordigers van I erheid en Handel, ten zeerste e^asl- Excellentie, dal wij, V - ten onrechte, ons van aiiA'. «fT°el<kn, dat nij ons dikwijls fevè^kraeM Rf1evraagd, of U van 'de - «raclit van onze bedrijven, win de ondernemingslust van fabrikanten en han delaren niet te hooge verwachtingen koes terde. Ondanks alle mecningsverschillen, welke wet nooit geheet zullen verdwijnen, is die tijd echter onheroepelijk voorbij. Hebben Handel en Bedrijf in Nederland, vooral in de achter ons liggende oorlogs jaren, moeten leeren, dat het land der onbe grensde moeilijkbeden, een utopie is, als scherp opmerker hebt U bij het verloopen van het getij de baken3 hier en daar verzet, aangezien het sociaal wenschelijke op den duur voor goed onbereikbaar zou worden, indien de grens van het economisch, moge lijke niet in bet oog wordt gehouden. Nijverheid en Handel, Excellentie, waar- deeren het buitengewoon, dat U zich bereid verklaard heeft, de uiterst moeilijke taak om de verschillende sociale maatregelen en wenschen zooveel mogelijk vaste basis te geven in een gezond en vrij bedrijfsleven, op U te nemen. Onzerzijds zal moeten worden beseft, dat bet bedrijf geen doel heeft in zichzelvcn, maar dat liet de economische funotie te ver richten heeft, om het mensehenleven tot volle ontplooiing te brengen. Wij gelooven niet meer aan een schoone alleenheerschappij van het commercieel be ginsel, en erkennen daardoor, dat aan deze alleenheerschappij grenzen gesteld moeten worden, om de nadeelen, die uit de werking van dart beginsel kunnen voortspruiten, zoo veel mogelijk te temperen. Anderzijds vragen wij echter niets meer dan de vrijheid om onze economische func tie naar behooreo te kunnen verrichten, en dat geen maatregel genomen wordt of ge handhaafd zal blijven, welke het doel heeft deze vrijheid te onderdrukken, overtuigd als wij zijn, dat zulks nu of in de toekomst het geheel ernstig zal schaden. Uwe aanwezigheid hier, tussohen fabri kanten en handelaren, is er ons een bewijs van, dat U zich met ons, met onze verlan gens en met onze belangen, steeds meer en meer bekend en verlouwd wilt maken. Zulks is voor ons een feit, waarover wij ons ten zeerste kunnen verheugen. Na U, Excellentie,heet ik ook hartelijk welkom de heeren Burgemeester en Wet houders van Leiden. Ik breng het hooggeacht bestuur van de stad Leiden den oprechten dank van de Kamer van Koophandel voor de ondervon den medewerking. Gij hebt zoo vriendelijk willen zijn, ons de Stadsgehoorzaal, die zich zoo uitnemend voor een Beursgebouw leent, te willen afstaan. De Kamer vertrouwt, dat haar slechts in het uiterste geval de beschik king over de groote benedenzaal onthouden zal worden, en dat immer een gedeelte van dit doelmatige gebouw voor de Beurs gere serveerd zal blijven. Dankbaar wil ik ook nog gewagen van den steun, welken wij inzonderheid van bet hoofd der gemeente, den Burgemeester, mochten ondervinden. Verder heet ik welkom de Burgemeesters en Wethouders van de omliggende gemeen ten, de heeren vertegenwoordigers van de Nederlandsche Maatschappij van Nijver heid en Handel, Departement Leiden, de Vereeniging van Leidsche Induslrieelen, de vertegenwoordigers van de R.-K., Chr. en Neutrale Middonstands-Vereenigingen en de M iddenstand s vereen igingen, eveneens de heeren Rijks-, Gemeente- en Particuliere Bouwmeesters, de huurders van boxen en tafels, en de verdere genoodigden. Uw aller aanwezigheid bij de opening van de Handelsbeurs te Leiden, stellen wij op bijzonder hoogen prijs. De dag van heden, de tweede Mei, zal, naar ik hoop, voor industrie en handel in het district van onze Kamer van Koophan del en Fabrieken een zeer belangrijke da tum blijven. Toen in de vergadering van den 28slen September 1923 het Bureau der Kamer op dracht ontving de mogelijkheid tot het stichten van een Handelsbeurs te Leiden nader te overwegen, stond het bij ons Bu reau reeds vast, dat de Beurs le Leiden zou komen. Zooal ergens, dan waren toch zeker hier de voorwaarden aanwezig voor een krachtig handelscentrum. Leidon, met zijn welbekende industrieën, en omringd door een reeks van bloeiende gemeenten, met eeuwenoude industrieën, en belangrijke lakken van handel, is als het ware voorbestemd te worden en la blij ven het economisch centrum van Rijnland. De toekomst van Leiden is echter onaf scheidelijk verbonden aan de meerdere wel vaart van Nijverheid en Handel, zoowel binnen zijn eigen veste, als in het Leiden omringende rijke industrieeie achterland. Leiden moge, zeer terecht, trotsch zijn op de wetenschap, die binnen haar grenzen woont, zij zal in Nijverheid en Handel, meer dan voorheen, moeten zien het onmis bare fundament voor haar welvaart. Naar mijn meening zal het tot-stand-komen van deze Beurs de samenwerking tusschen de Kamer van Koophandel en het bestuur der gemeente Leiden zeer bevorderen. Bij deze nieuwe Beurs vormt de Bouw- maferialenbeurs een belangrijk onderdeel en wanneer er ook misschien een enkele pessimist mocht zijn, die een Zuivelbeurs of een Graanbeurs hier te Leiden geen groote levensvatbaarheid voorspelt, hij zal in elk geval moeten toegeven, dat de Bouw- materialenbeurs een levensvatbaarheid be zit, welke niet' gedoofd kan worden. De beleekenis van het gebied Rijnland voor de fabricage van bijiwmateriaten kan niet be langrijk genoeg V,-orden voorgesteld. Waar in Nederland vihdt men, zooals in on» district Rijnland, de- bouwmaterialen-fabrie ken zoo rij aan rij geschaard? Kan men een dergelijk tweede centrum in Nederland aan wijzen? Alle materialen, benoodigd bij den bouw, van af de fundeering tot aan de nok, wor den hier gefabriceerd. In een straal van circa 14 K.M. rondom Leiden vindt men niet minder dan 24 steen- of pannenfabrieken, daaronder zijn er, die reeds meerdere eeuwen haar pro ducten ter markt brengen. Pannenfabrieken bestonden in ons district reeds, in de eerste helft der zestiende eeuw. Alleen in het voormalige dorp 0ud3hoorn, thans Alphen aan den Rijn, waren, zooals ik heb kunnen nagaan, in 1732 reeds vier dakpannenfa- brieken. En al moge de ouderdom van een bedrijf dan ook geen waarborg zijn voor de per fectioneering daarvan, hier i3 zulks wel het geval. De fabrieken hebben in den loop van jaren, door eminente vakkennis geleld, zich ontwikkeld tot de meest moderne be drijven. Verder vindt men er niet minder dan 8 beton-fabrieken, 8 vloertegelfabrieken, 7 schelpkalk-branderijen, vele groote hout handelzaken, waaronder er zijn, op wier bedrijf de naam van houtdorp of houtstad toepasselijk zijn kan, vanwege de enorm groote voorraden, welke aanwezig zijn. Op dit kleine stukje grond van Neder land, misschien het zestigste gedeelte daar van, worden gefabriceerd niet minder dan 70 mitlioen dakpannen en steenen. De belonfabrleken hier in onze streek zijn wel de grootste leveranciers van de rioleringswerken voor verschillende ge meenten in Nederland. De kwaliteit van het hier vervaardigde staat bovenaan. Deze industrie heeft zich zeer spoedig, nadat de eerste PortlamFcement uit Enge land in Nederland werd geïmporteerd, hier gevestigd. De omzetten van hout loopen ln de millioenen. In de aanwezigheid dan van zoovele im portante bouwmateriaJenbedrijven in een kleinen cirkel rondom Leiden, ligt de ge zonde kiem voor een bloeiende Bouwma terialen-beurs. De Beursbezoekers zullen hier niet al leen de belangrijkste fabrikanten kunnen spreken, doch zonder verder tijdverlies zal men, na afloop der Beurs, de producten aan de fabrieken zeiven kunnen zien. Archi- testen zullen hier in een klein aantal uren tal van verschillende fabrikaten kunnen be- oordeelen. De groote kwanlums bouwmaterialen, welke hier door de verschillende concur- reerende fabrieken worden aangeboden, zullen er een waarborg voor zijn, dat de bouwmaterialen ter Beurze tegen de con- curreerendste prijzen kunnen worden aan gekocht. Aannemers uit geheel Nederland zulten dan ook, door eigen belang gedreven, bij voorkeur hier ter Beurze hun materialen koopen. Architecten zullen zich hier ge makkelijk op de hoogte kunnen stellen van de uiterste inkoopprijzen van de verschil lende materialen. Bij uilvoering van werken in eigen be heer, door het Rijk, Provincie of ge meente, zullen de bcirokfcen autoriteiten zeker niet mogen nalaten, de Leidsche Bouwmaterialer.beurs te raadplegen en aan de hier vertegenwoordigde fabrikanten prijs te vragen van de door het Rijk of de ge meente benoodigde materialen. Koopen ter Beurze beteekent koopen tegen den laagsten prijs en bovendien is 't een waar borg tegen ongewenschte eenzijdige bevoor deeling. De Kamer van Koophandel is er daarom dan ook van overtuigd, dat zij op de mede werking van Rijks- en Gemeente-autoritei ten in deze zal mogen rekenen. Een woord van hartelijken dank dient gebracht te wor den aan de heeren bouwmeesters in ons dis trict, die allen, op een enkele uitzondering na, 'gevolg geven aan ons verzoek, om be stek en teekening van do door hen aan te besteden werken, ter Beurze ter inzage te leggen. Zoo is dan deze Beurs lot stand gekomen. Wij hebben deze tot-stand-kondng niet geforceerd; dat zij er is, is het natuurlijke gevolg van het aanwezig-zijn van vele en verschillende gunstige factoren, waaruit de Beurs als het ware vanzelfsprekend moet ontstaan. De Bouwmalerialennijverheid zal voor Rijnland het hoofdkenmerk zijn van ons nijver district. Een even gunstig perspectief biedt echter de Zuivelbeurs. Leiden en haar omgeving zijn van ouds her een zuivel-district bij uitnemendheid geweest. De Leidsche kaas is een product met wereldnaam. De vele en beste voor veeteelt geschikt» gronden hebben liet boerenbedrijf bijna uit sluitend beperkt lot de vervaardiging van kaas en boter. Bovendien heeft de activiteit der zuivel- handelaren in het district Rijnland zich in een zeer gelukkig initiatief geuit door on middellijk, nadat totslichling der Beurs was besloten, over te gaan tot oprichting eener vereeniging tot steun der Zuivelbeurs. Een zoo gelukkige combinatie van grond stoffen en energie, Mijne Heeren, waar borgt heit slagen, ook dezer afdeeling. Of de Graanbeurs slagen zal? Het feit, dat reeds zoovele jaren de Graan beurs te Leiden haar bestaan daadwerkelijk bewezen heeft, doet ons het beste verwach ten. Het bestuur der Graanbeurs heeft ons haar volle medewerking toegezegd en dat stemme ons hoopvol. Op de Algemeene Beurs zijn verschillen de takken van Handel en Nijverheid ver tegenwoordigd. Deze afdeeling heeft, zeer begrijpelijk, een schoone kans, een ruim ar beidsveld intensief te kunnen bewerken, aangegrepen. Financieels instellingen hier ter slede hebben, ten gerieve van het zakendoend publiek, ter Beurze een vaste plaats ge huurd. Ook deze Algemeene Beurs belooft veel voor de toekomst .Zoodra in onze Kamer het Reglement voor de Arbitrage van Handels geschillen is vastgesteld, zullen handels geschillen ter Beurze kunnen worden aan gebracht, om door arbitrage te worden be slist. Daardoor zullen dikwerf langdurige en kostbare processen kunnen worden ver meden. Ook dit zal er toe bijdragen, dat de Beurs zich op den duur als een onmisbare Instelling ontpopt De taak der Kamer van Koophandel is, Excellentie, moeilijk te omlijnen. Op haar weg staat een wegwijzer met vele armen, aangevend vele richtingen, waarin zij in meer of mindere mate In het belang van Nij verheid en Handel werkzaam zijn kan. Zij_ kan adviseeren .adresseeren, en ook zelf opbouwen. Met haar beperkte middelen heeft onze Kamer hier tets opgebouwd. Ik geloof, dat daarmede een goede weg is ingeslagen. En wanneer ik Uwe Excellentie nu ver zoek de Beurs le willen openen, spreek ik den hartgrondigen wensch uit, dat hel U rsven moge zijn, later te ervaren, dat oprichting dezer Handelsbeurs is ge weest in het waarachtig belang van het zoo nijvere en rijke district Rijnland. Er volgde op deze rede een warm applaus. Rede van den Minister. Zijne Excellentie, Minister Aalberse, ving aan met oen hartelijk woord van dank aan den Voorzitter voor het welkom hem in deze stad, zijn vaderstad toegeroepen. Gaarne had hij deze uitnoodiging aanvaard. Ware de Beurs geopend in een andere plaats van ons land, dan had Z.Exc. stellig moeten bedanken, daar het voor een Minis ter niet aangaat om zich aan zijn eigenlijke taak te onttrekken Foor min of meer locale aangelegenheden, al zijn die ook belangrijk. Hij zou dan wel altijd op reis kunnen zijn. En de menschen komen wel bij hem, zij het dan ook om steun en bescherming en om te klagen, behalve wanneer zij vergun ning vragen voor overwerken. Hij had met genoegen een optimislischen toon beluisterd in dos voorzitters rede. Ook hij is uitteraard optimist, al erkent hij dat wij moeilijkheden beleven, doch hoe moei lijker de omstandigheden zijn hoe beter een gezond optimisme le pas komt. Eigenlijk is ieder Leidenaar een geboren optimist. Zij hebben vaak moeilijke tijden beleefd, doch altijd den moed er in weten te houden, ge tuige den langen tijd van het beleg, toen zij hoopten op de komst van den Prin3 die hen zou verlossen. En de Prins is gekomen. Er lag in dat optimisme der Vaderen een groot Godsvertrouwen, dai wij ook in onzen tijd noodig hebben. En daarom verheugde hem het gezond optimisme dat uit des voorzitters rede sprak. Hoe meer men in de put zit. hoe harder men moet werken om de wereld ook economisch vooruit le brengen. Wie moede loos bij de pakken neerzit, komt niet voor uit. De Kamers adresseeren en adviseeren veetal, bier doet de Kamer opbouwend werk in de hoop handel en nijverheid op le beu ren. Er is een lijd geweest dal de sleden pro- Beerden het er land onder te houden. Dit is veranderd. Men voelt dat men elkander noodig heelt. Ook in dat opzicht heeft hem de geest die uil deze rede sprak verheugd. Deze Handelsbeurs bedoelt dat Leiden en de plattelandsgemeenten in Rijnland elkander zullen helpen. Daarom ook was het hem aangenaam deze Beurs le openen wat hij gaarne deed den wensch uitsprekend dat Gods zegen er op zal rusten en dat in de toekomst bewaar heid zal worden dat deze oprichting is ge weest in het welbegrepen belang van Lei den en van Rijnland. (Luid applaus). Hierna werd de gelegenheid geopend aan anderen om zich uit te spreken. Gelnkwenschen namens de onder-afdeelingen. De heer De Gooyer voerde het woord na mens de afdeeling Grootbedrijf der Kamer. Hij wcnschte den Voorzitter geluk met dezen dag. Aan zijn initiatief en doorzettingsver mogen ia het gelukt de tegenstanders in de Kamer, die voor een Handelsbeurs in den aanvang niet voelden, tot voorstanders te bekeeren. Hij sprak den wensch uit, dat de3 Voorzitters pogen mag slagen. Deze dag be wijst in ieder geval, dat de Kamer een goede keuze deed, toen zij den heer Brouwer tot voorzitter benoemde. Kamen3 de afdeeling Kleinbedrijf sloot de heer A'an dar Steen zich hij deze woorden aan. De Kamer ia trotsch op zijn voorzitter, zeide hij, en wij hopen, dat God hem kracht BINNENLAND. De officieel» opening van de Leidsche Handelsbeurs. Antwoorden van den Miniater van Bui tent andsche Zaken betreUende de onder handelingen tnsschen Nederland en Rnaland Een bemiddelingsvoorstel van den Rijks bemiddelaar tot oplossing van den strijd in de texHel-nijverheld. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot accijnsverhoogmg op bier en de verhooging van invoerrechten op bier en thee. BUITENLAND. Do 1-Mei-dag. Botsingen in Duilschland, Parijs en Athene. De Belgische ministers zijn te Londen gearriveerd. De mijnwerkera in het Roergebied willen niet langer dan 7 nnr per dag werken. Evenredige vertegenwoordiging in En geland. zal geven de leidsels lang in handen te hou den lot heil van de Kamer en bloei van de thans geopende Beurs. Rede van den burgemeester. De heer De Gijselaar ging even terug tot den tijd toen hij op het Stadhuis de leden der Kamer installeerde en toen reeds als zijn meening uitsprak, dat de Kamer een taak heeft te vervullen. En zij heeft zich dadelijk lot die taak aangegord, wat heden bij de opening der Beurs blijkt. Het bestuur der gemeente heeft gaarne zijn medewerking verleend en spr. heeft als voorzitter krachtig verdedigd het verzoek de Sladszaal voor dit dpel af te staan. Zijne Excellentie heeft er op gewezen, dal het zoo goed is, dat de stad aangename rela ties met de naburige gemeenten onderhoudt. Spr. beaamt dit, maar de gemeente moet toch ook haar zelfstandigheid bewaren. Ook hij hoopt van harte, dat de Beurs zal slagen, en waar hij ziet met welk een ener gie men de zaak heeft aangepakt, heeft hij daarop goeden moed. De taak der Kamers is vaag omschreven, maar vandaag blijkt, hoe zij ook opbouwend werk verrichten kan. Spr. hoopt, dat zij veel opbouwend werk zal doen, daarna advisee ren en weinig adresseeren. Geadresseerd wordt er al genoeg. Het gemeentebestuur hoopt, dat het met dit Rijnland even prettig zal kunnen samen werken als met het andere Rijnland zonder kamer. Hij dankt ten slotte ook den Afinisler voor zijn goede woonden ten opzichte van Leiden, 't Is waar. dat de Leidenaar optimist is, at uit hij zich wel eens op een anderen toon en doet hij het voorkomen, dat het overal elders beter is dan hier. De burgemeester besloot zijn dikwijls geestige speech mede met de beste wenschen voor de nieuwe instelling. (Luid applaus). Verdere spiekers. De heer Van Spall, die vervolgens namens de Vereeniging van Leidsche Induslrieelen het woord voerde, bracht in herinnering hoe na de reorganisatie der oude Kamers deze Kamer zonder politiek geharrewar tot stand kwamen, hoe i3 gebleken, dat de keuze goed is geweest. Blijkens do verslagen der plaat selijke bladen is de Kamer steeds actief, wat trouwens ook blijkt uit de door de Kamer zelve uitgegeven „Alededeelingen". Iemand uit Amsterdam had spr. gezegd: „Als onze Kamer de helft deed van hetgeen de Leidsche Kamer doet, zou men daar at blij zijn". Spr. heeft in zijn tijd a! verschillende stroomin gen meegemaakt. Voor 40 jaar werd er wei nig gepraat. Die lijd is voorbij en toen alles voor eenige jaren zoo goed ging, dacht men, dat het zoo altijd zou blijven. Maar nu de dfbacle is gekomen, weet men niet hoe er uit te komen. Daarom is hel zoo veel te meer le prijzen, dat de Kamer deze zaak heeft aangepakt en spr. wensch haar na mens de Leidsche Industrieeleji veel succes. De heer Leman sprak hierna als voorzit ter van de sinds korten tijd opgerichte Ver- ecpigiog van Handelaren in Zuivelproduc ten een woord van gelukwensch. Hij meende, dat de Kamer in Leiden als middelpunt van pen zuiveldistrict veel kans van slagen heeft cn hij besloot met de verzekering, dal zoo wel wat betreft de Vereeniging van Hande laren in Zuivelproducten in haar geheel als wat betreft elk der leden voor zichzelf, zullen trachten mede te werken tot den bloei der Beurs. De beer Van Ginkel, sprekende namens hel Dep. Leiden der Mij. van Nijverheid en Handel, zeide, dat het Departement met de grootste belangstelling en sympathie de voorbereidende maatregelen, die tot slich ting der Handelsbeurs hebben geleid, heelt gevolad.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1