No. 19674 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 April. Tweede Blad. Anno 1924. Hebt éij reeds Recal Zeep éeprobeerd? GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. 1 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. HET PLEEGKIND VAN DE DRIE CELIBATAIRS. 'c. tot het aanvragen van een bijdrage uil 's Rijks ];as in de te betalen annuïteiten ten gevolge van de verstrekking van het sub a bedoeld voorschot; d. tot het verstrekken aan de sub' a ge noemde vereeniging van hel voorschot eub b bedoeld; 2o. a. tot verkoop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Doel'' van een terrein ge legen aan de Witte Laan en de Roode Laan. Sectie M nis 6S5, G86, 3482 en 3707; b. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van hypothecaire voor- scholten, in verband met de uitvoering van haar plan tot den bouw van 35 beneden- en 35 bovenwoningen; c. tot het aanbinden van voorwaarden en bepalingen aan de verstrekking van de sub b bedoelde voorschotten; 3o. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsslaat; 4o. tot ontbinding van de met de N. V. Sajelfabrieken P. Clos en Leembruggen loo- pende overeenkomst, in zake de verhuring van de perceelen teelland, nabij de Heeren straat, de z.g. „Kweekorij Zuiderzicht"; 5o. tot verhuring van de sub 4o. genoem de naamloo&e vennootschap van de percee len teelland in den Boschhuizerpolder, Sec tie O, Nis 671. 672 en 738. (116) De hcijr ICOOISTRA vraagt, hoewel niet aan de orde, of het niet mogelijk is, dat wanneer de premie niet aan de Eendracht gegeven kan worden, deze dan wordt ge geven aan Tuinstadswijk. De VOORZITTER had dit gaarne schrif telijk. dan kan men zien, of men wendde zich lot den heer Huysman. De heer KOOISTRA zal daaraan gevolg geven. De heer WILBRINK zal zich niet ver zetten maar is het niet beter meer econo mische gronden te koopen? Deze grond is weinig geschikt en dat verhoogt de huren onnoodig. De heer OOSTDAM vraagt hoe de praclijk is ten aanzien van de bepaling, dat de Ge zondheidscommissie woningen kan toeken nen onder het verleenen van een bijslag op de huur. Wethouder MULDER erkent tegenover den heer Wilbrink, dat de huur ipts hooger komt, 18 ct. of zoo, maar een andere indee ling vond geen goedkeuring in Den Haag en de bouw vereeniging aanvaardde daarom maar de kleine verhooging. 1 Juni moet met den bouw zijn aangevangen bovendien, an ders in de premie weg. De heer Oostdam maakte bezwaren, die er niet zijn. De toeslag betaalt de t. b. c. vereeniging of het armbestuur; er moeten huizen zijn voor die menschen. Er is nog geen gebruik van gemaakt, maar zeker heidshalve wordt dè bepaling geregeld op genomen. Z. h. sr. wordt het voorstel hierop aan- genomqp. 15o. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingseïjfer, bedoeld in de verordening op de heffing eeuer plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor liet belastingjaar Mei 1921Mei 1925. (117) De heer v. ECK acht de toelichting min der duidelijk dan anders. B. en W. zeggen, dat zij zullen zien rond te komen met het cijfer 1, doch z. i. is men ruim verzekerd, gezien het bedrag, dat van 1923 wordt ver kregen. De VOORZITTER zegt. dat alles gedaan is om 'de belasting, toch al hoog, niet hoo ger te maken. Er moet zijn f 2.300.000, om een rond getal te noemen. De opbrengst wordt geschat z. i. wel wat hoog op f 2.125.000. Van het batig saldo over 1923 ad 3 ton is dus nog f 175.000 noodig en al dus behoeft men het batig saldo niet geheel aan te spreken, gelukkig, want er moet ook op 1925 worden gerekend, anders loopt het spaak. De heer v. ECK: Wij zijn dus klaar voor 1924, maar er dreigt gevaar voor 1925? De VOORZITTER: En voor 1926. Maar hopen we, dat de tijden inmiddels verbe teren. Conform wordt dan besloten. 16. Voorstel in zake 't voeren van verweer legen de vordering van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, tol vaststelling van de schadeloosstelling voor een te onteigenen stukje grond aan het Steenschuur, groot 35 c.A., straat en gang, Sectie D., ongenummerd. (118) De lieer WITMANS vraagt of dit de be ruchte kelderkwestie is. De VOORZITTER wil in geheime zitting gaarne toelichtingen geven, niet in 't open baar. Op verzoek van den heer Witmans zal straks een geheime zitting worden ge houden. Rondvraag. De heer Sijtsma stelde iu do j'orige ver gadering vragen en bracht een drietal be zwaren te berde, die, kort saamgevrtt, neer kwamen op: lo. Het niets gevoelen van vele klasse- onderwijzeressen voor het geven van liand- werk-onderwijs en lraar niet veel gevoelen voor de meerdere inspanning, die dit haar kost; 2o. liet aanzienlijke tijdverlies wel een klein kwartier voor liet ordenen, regelen en aanpakken, bij.de wisseling van werk zaamheden; 3o. De beperking van 4 ochtendschool tijden voor het le en 2de leerjaar. Naar aanleiding dezer interpellatie, waar van de juiste inhoud aan B. en W. niet te voren was medegedeeld, zeide wetlwuder MEYNEN een nader onderzoek op enkele punten toe. Dal onderzoek stelde hij in bij de Hoofden van 21 scholen, op hun inrich ting. en als resultaat daarvan kon hij het volgende mcdedeelen: Bezwaar 1 (gebrek aan ambitie). Moge er aanvankelijk, sporadisch, at eenige te genzin geweest zijn, zoo blijkt daarvan thans nieis meer. Wèl was er bij sommige dames, in meerdere ol mindere mate, een verklaarbaar opzien legen de nieuwe laak en eenige bezorgdheid, of zij die wel naar behooren zouden kunnen volbrengen. De klacht over gebrek aan ambitie vindt geen enkelen grond in de ervaring van welk schoolhoofd dan ook; integendeel: die klacht is met de ervaring der Hooiden in lijnrechten strijd. Ook bij de dames, die „er al wat uit waren", is een ernstig streven merkbaar om zich, hetzij door hot nemen van lessen, of door het vervaardigen der werkstukken-modellen, of door degelijke voorbereiding als anderszins, goed op de hoogte te stellen en goed beslagen ten ijs te komen. Spontaan en in ondubbelzinnige bewoordingen, lieten de Hoofden zich uit over de plichtgetrouwe opvatting der klasse onderwijzeressen. In de meeste gevallen noemden zij de ambitie uitstekend. Ze blijkt ook hieruit, dat vele onderwijzeressen leer lingen, die door een of andere oorzaak, met haar werk ten achter raakten, dit vóór 9 of vóór 2 onder haar leiding laten inhalen. Bezwaar 2 (tijdverlies om 11 uur). Dit be zwaar wordt door geen enkel hoofd erkend. Het tijdverlies is niet grooter dan bij an dere wisseling van werkzaamheden en dan het bijvak-onderwijzeressen zou zijn. In 't speelkwartier, dat van kwart vóór 11 tot 11 uur duurt, wordt, hetzij door de onderwij zeres, hetzij door meisjes, het werk uit de kast, die in het lokaal staat, gehaald en op de banken klaar gelegd. Een paar minuten na 11 is de les aan den gang. Trouwens, mèt de hoofden waken ook de dames zelf tegen tijdverlies. Bezwaar 3 (beperking van 4 ochtend- schooltijden voor beido laagste klassen). Terloops hebben enkele hoofden wel van sommige ouders vernomen, dat die deu maatregel niet prettig vonden; zij hadden er zich echter al lang bij neergelegd; noe menswaardige rechtstreeksche klachten, hun school betreffende, zijn bij de hoofden niet ingekomen. Verreweg de meeste hoof den constateeren, geen enkele klacht ont vangen te hebben. Zijn er gegronde bezwa ren, dan houden zij de kinderen, onder toe zicht, op school, tot 12 uur. Dat het peii van het onderwijs in de laagste klassen door deze regeling dalen zon, wordt ont kend door onderscheiden hoofden, ook van Bijz. Scholen, die hieromtrent uit ervaring kunnen spreken. Mindere vermoeidheid en meerdere frischheid bij deze jonge kinderen verhoogen de intensiteit, en wcgei* daardoo: tegen de 4 uren minder onderwijs ruim schoots op. Op de Openb. Scholen hier ter •tede werkt de regeling nog te kort om nu reeds heb trekken van conclusies te wetti gen. Ten opzichte van deze zaak en van het onderzoek naar de resultaten van het hand- werken-onderwijs, zijn B. en W. diligent. Toch kan nu reeds worden gezegd, dat eenige hoofden de tegenwoordige regeling van dat onderwijs met 't oog op betere orde en tucht, op betere en gemakkelijk ce oefenen controle cn gvootere ambitie bij <3c meisjes, beslist verkiezen boven de va lige, die zij niet gaarne zouden terugzien, ook, dat onderscheiden Bijz. Scholen niet alleen het leerplan voor de handwerken J maar ook den maatregel omtrent de verkor- I ting der schooltijden voor het le en 2e leer- I jaar eigener beweging hebben overgenomen Als antwoord op de lsto vraag van den heer Sijtsma, die naar de bezuiniging, kan ik meedcclen, dat de door de tegenwoor dige regeling verkregen bezuiniging, met inbegrip der wachtgelden, voor 1921 zal be dragen, uitsluitend voor wat het Openb. Onderwijs betreft, f 11.252 dat deze som in de volgende jaren door vermindering van wachtgelden nog zal toenemen en over 10 jaar f 25.316 zal bedragen. Dc uitvoering van het denkbeeld-Sijtsma om terug te keeren tot het systeem van vak-onderwijzeressen en dan voor elke 3 scholen één onderwijzeres aan te stellen, zou de gemeente jaarlijks, alleen reeds voor het Openbaar Onderwijs f 14.000 meer kos ten dan thans. Dc beantwoording van de 2de vraag, n.l. of gebleken is dat het onderwijs er niet onder lijdt, vereischt nauwkeurig deskun dig onderzoek, dat trouwens in de bedoe ling ligt. Dc 3e vraag, n.l. of „inderdaad de moei lijkheden door de vindingrijkheid der hoof den, al of niet in overleg niet het onderwij zend personeel, op bevredigende wijze zijü opgelost", meen ik bevestigend te kunnen beantwoorden. Dc heer SUTSMiA dankt den wethouder en meent de gemeente te kunnen goluk- wensohen met <le resultaten. Ziju vragen zijn dan niet voor niets geweest/ De heer KOOISTRA zegt, dat hij bij de begrooting 1921 een motie ingediend heeft, door B. en W. overgenomen, waarbij dc hooiden van takken van dien6t alvorens over tc gaan tot adverteeren, zich zouden wenden tot de Arbeidsbeurs. Deze weg is echter niet gevolgd bij de vacature bad meester in de v. d. AVerffstraat, meent hij en daarom dringt hij aan op betere nale ving. Verder heeft hij geboord, dat 15 Deo. al do benoemde was aangewezen dus was de advertentie van 3 Jan. overbodig en is 'i geld door sollicitanten vermorst. B. cn W. zullen volgende keer antwoorden. De heer HEEMSKERK vraagt of B. en W. officieele inlichtingen kunnen geven over do Leidsohe emigranten naar Canada. Wethouder SANDERS zegt, dat d» voor- looipigc berichten zeer gunstig zijn. De heer v. STRALEN klaagt, dat wel de koude teruggekomen is, doch geen brand stoffen meer zijn verstrekt, gelijk de raad toch had besloten. B. en W. getuigen z.i. zoo van weinig eerbied voor de raadsbeslui ten. Dc VOORZITTER zegt gewaarschuwd te hebben, tegen het overlaten aan B. eu W., tïïo het immers nooit allen naar den zin kunnen maken, zoodat hij deze klacht zag aankomen. Volgens hem was er geen rede voor verdere verstrekking, zoo koud was het niet. "Wel degelijk hebben B. en W. or echter over gedacht. Mevr. v. ITALLIE wil, in aansluiting bij het behandelde bij de begrooting gaarne zien wegneming der stoepjes in de Bres- straat, zij bet eerst aan een zijde, gelot ook op de snelle vaart der nieuwe tram door de stad. Dc VOORZITTER wijst er op hoe dc rondvraag hier ontaardt, gezien dezo vraag over een kwestie, die tooh raaar niet zoa klakkeloos is op te lossen. Hierna gaat de raad over tot een zitting met gesloten 'deuren. Na heropening werd punt 16 z. h st. aan genomen. RECLAME. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaartgenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele dosissen Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. 1002 RECLAME. u 1001 Du politi'e te De Bilt, heeft op last van de justitie, Henk Elshout ge arresteerd. Eenigen tijd geleden heeft- deze Elshout zich in de Bilthovensohc groep van Kees Boeke bekend gemaakt, als politie spion, doch later is hij „bekeerd." Bij zijn bekentenis kwam ook voor, dat uit het Ja panfonds een bedrag verdwenen zou zija. Daar Elshout evenwel dc penningmeester van het fonds was, is hij gearresteerd we gens verduistering van f 154.55 ten nadeel© van de centrale groep Bilfchoven, in 't bij zonder van het Japanfonds. Bij het aan vankelijk onderzoek had Elshout volgehou den, dat hij dit geld aan den brigadier Nop" pen, te Utrecht, had afgedragen, doch gis teren is hij op die verklaring gedeeltelijk teruggekomen. De adoiiniwfatie van de centrale groep Bilthoven is door de poli tie in beslag genomen. Gisternacht zijn op den Wicrdcnschen weg, le Almelo, door twee surveilleerende politieagenten drie DuiU schers op fietsen aangehouden. Eén hunner ging op de vlucht. De beide anderen werden na een hevige worsteling, waarbij per onge luk een revolver van een der agenten af ging, zonder iemand te treffen, naar het bureau gebracht. Daar bloken zij in het be zit te zijn van fietsonderdeelen, een kistje sigaren, vulpenhouders, briefkaarten, post zegels en een regenjas. Het bleek, dat zij deze voorwerpen en de fietsen op twee plaatsen in Albergen, gem. Tubbergcn. ge stolen hadden. Ook waren zij in hel bezit van loopers. De derde Duilscher werd door de politie achtervolgd en ook in hechtenis, genomen. Gisteren zijn in geheel Twente bij verschillende lolerijkantoren obligaties in beslag genómen, waarbij Broekhuys betrokken schijnt te zijn. Rechter: „Hoeveel verdien je Orgeldraaier: „Veertig gulden per week'- Rechter: „Véértig gulden per week! Met orgcldraaicn V' Orgeldraaier: „Nee, meneer de recht» bank, met uitscheiden en weggaan". Alphen. In een vergadering van de vereen, tot bevordering van Chr. Schoolon derwijs werd dc heer J. Voels als bcstuurs-. lid herkozen. Een collecte gehouden in de Ned.-Herv, Kérk Julianastraat ten bate voor de inwen dige zending heeft ruim f 165 opgebracht, Hazerswoude De collecte voor de „Em- ma'olocm", welke door eenige jonge meis jes langs de huizen der ingezetenen gehou den is, heeft op het dorp f 244.114/2 cn aan den Rijndijk f 114.71, in totaal aldus f 358.82ï/o, opgebracht. Op de in café Boers gehouden veiling werden 12.949 eieren aangevoerd. Prijs kip- eieren f6.10—f6.50 per 100 stuks; eend eieren f 5.65— f 5.80; kippen f 0.65—f 2 per stuk; konijnen f2.60; duiven f 0.26. (Zitting v a n g i s t e r c iv), 12o. Praeadvies op liet verzoek van het Bestuur der 3 Oclober-vereeniging. om aan die vereeniging een garantie in de kosten der feestviering op 3 October a.s., te veriee- nen. (111) Mevr. DIETRICH heelt met verwondering dit praeadvies gezien, f3000 voor een feest viering en nog voor een feest, niet voor allen, daar het in hoofdzaak het middag- leest betrctl. De heer VAN ECK. kan zich niet vereeni gen met het praeadvies. Niet omdat de frac tie tegen feestvieren is, maar oradal de fees ten een nationalistisch zelfs orangistisch ka rakter zuilen dragen, nu de Koninklijke Fa milie komt. De heer v. d. HEIJDEN acht de komsl der Koninklijke familie juist een reden te meer voor toestaan. De VOORZITTER zegt, dat een 350 jarig ontzet-feest toch wel mag worden gevierd. Hier is de 3 Octobervcreqniging, die de ge- meento enorme sommen bespaart, daar an ders de gemeente locli ieis had dienen le doen. Geheel vrij kan men bet middagieest toch niet geven gezien de koslen en de toe loop dan. De menschen zouden niet le ber gen zijn. Zoo ooit', dan behoort de Koningin Dij dit feest, historisch gesproken, dit tot den lieer van Eek. Spr. meent, dat de gemeente dc 3 Ocl.-vet- ccniging dankbaar mag zijn. De heer VAN ECK heeft geen bezwaar te gen de herdenking en tegen de komst der Koningin, maar omdat het leest zal worden gebruikt als aankweeking der Oranje-liefde etc., dus tegen de wbjze waarop. De VOORZITTER zegt, dat de viering toch geen republikeiasch karakter kan dragen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 19 tegen 9 stemmen. Tegen de S. D. A. P., de lieer Witmans en mevr. Dietrich. 13o. Praeadvies op liet verzoek van D. Koome, om toekenning van een schadeloos stelling, in verband met het ontactisch op treden der politie op 21 November j.l., ten gevolge waarvan zijn echlgenoole krank zinnig zou zijn geworden. (106) De heer VAN ECK kan na onderzoek ook niet opkomen voor vergoeding. Opgevallen is echter, dat de politie met het slachtoffer rechtstreeks gegaan is naar diens wnning. Dat lijkt hem ongewenscht. Voorbereiding lijkt hem beter en daarop dringt hij aan. De VOORZITTER wil. dit laatste gaarne overwegen en bespreken voor zoover hel een ernstig ongeval betreft. Mevrouw VAN ITALLIE acht het gedrag der politie niet geheel in orde en kan toch wei aannemen, dat de vrouw 'er door be- invloed is en vooral deze vrouw, die in wankel evenwicht verkeerde, zoodat een kleine emotie de schaal kon doen over slaan. Eenige legemoeIkoming lijkt haar wet gewenscht. De heer WILBftlNIC zou evenals de heer Van Eek- gaarne voorbereiding zien. De VOORZITTER verklaart dat immers le zullen onderzoeken. De heer WITMANS zou ook gaarne eenige tegemoetkoming zien; de man heeft het noodig en inderdaad is de politie wal on tactisch geweest. De VOORZITTER zegt, dat toch duide lijk is gebleken, dat dc vrouw absoluut niet beiovloed is, zie de medische verklaringen die spr. stelt boven de mecning van mevr. Van Italiie. Men wil er eenvoudig een slaatje uithalen. Spr. vindt het echter te de licaat. om er lang over tc praten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 25 tegen 4 stemmen. Tegen dc hceren Sijtsma. Witmans, mevr. Dietrich en mevr. Van Italiie Ho. VoorsCbl: lo a, tot verkoop aan de Woningbouw- vereeniging „Ons Doel", van een terrein gelegen aan de Roode Laan en de Pietcr de la Courtstraat, Sectie M Nis 3707, 9817, 725, 726, 723, 728, 729, 3708 en 3706; b'. lot het aanvragen en aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, in verband met de uitvoering van een plan der sub a genoemde vereeniging tot den bouw van 25 beneden- en 25 bovenwoningen Geauthoriseerde vertaling naar het Engelsch van E. PHILIPS—OPPENHE1M, door Mevrouw v. d. W. (Nadruk verboden). 86; U geloof, dal een zekere angst, voor hetgeen in haar was veranderd, mij be swaarde. Meer dan ooit werd ik mij bewust van onze zedelijke verantwoordelijkheid. Wij slaken een slofligen weg over, die öch als een grijs lint door de heide slin gerde. Isobel keelt den weg langs. 'k ben benieuwd," zeide zij, „wanneer Arthur zal komen." Dwaze gedachten kan men moeilijk be dwingen. Een oogenblik le voren was ik benieuwd te weten aan wien en wat zij dacht. ..VooHoopig nog niet, vrees ik," ant woordde Align. „De weg is voor hem niet gemakkelijk en ik geloof, dal hij hel nu nogal druk heefl." vervelend!" zeide Isobel, treurig "kijkend. ..De wegen hier schijnen toch goed (e zijn. we?en ziin soed, maar de. heide is antwoordde Allan. „Ik wil met je I-'ak SaT," da' dennenboscl,ie om een wiif'JbW 200 lan«zaam." lachte zij, ter- flfid h J op..w'n loopon zotte, v6ór Allan P» nad om zijn ezel neer le leggen, Ik nam Allans ezel op en volgde hen. Was het om het molorrijden, dat Zij haar eenigszins verlangende vraag had gedaan, of had ik te laai ingegrepen? Arthur was zeer eerlijk en openhartig geweest. In het geen hij had gezegd, was een grond van waarheid. De jeugd en het temperament van de jeugd zijn onweerstaanbaar. Gelijk zoekt gelijk in de velden met ontluikende lentebloemen, met een kreet, dien geen in dringer tot zwijgen 'kan brengen, geen oudere kan smoren. Het paste zoo geheel bij mijn stemming, dal de zon had opgehouden te schijnen en dat voorboden van den nade renden herfst merkbaar gverden. Zij verdwenen aehler het dennenbosch. Isobel was een paar meters vóór. Haar rok ken (ladderden om haar heen. Ik'klom op een heuveltje, om het eind van den wed strijd beter le kunnen zien, en plotseling kwam ik lot de ontdekking, dat ik niet de eenige belangstellende toeschouwer van hun wedloop was. Op een paar honderd meter afstand stond een man met een binocle voor zijn oogen hem vol aandacht te vol gen. Daarover was Ik-zeer verbaasd. Er was maar één verklaring voor zijn aanwezig heid, Hij moest zich verborgen hebben ge houden in een droge sloot aan den voet vanl den heuvel. Het was natuurlijk mogelijk, da! hij een toevallige wandelaar was, en toch, zijn plotseling verschijnen, zijn ge spannen volgen van het tweetal bleven niet zonder uitwerking op mij. Ik ging een eind naar hem toe; mei welk doel, dal weet ik niet. Een droge tak kraakte onder mijn voeten. Plotseling zag hij mij komen. Toen werd mijn achterdocht gcslerkt, want zon der een oogenblik fe aarzelen, draaide de man zich om en ging heen. Ik riep hem na, Hij sioeg daarop geen acht. Ik riep nog eens en hij versnelde zijn pas. Ik zag hem verdwijnen en daarna twij felde ik niet moer. Het was geen toevallige wandelaar en zijn vlucht was slechts voor" #én uillegging vatbaar. Isobel was hier niet veilig. Wij warén achtervolgd! Wij werden elk oogenblik bespied. Voor het eerst begon ik mij ongenfst te maken over hel einde van dat alles. HOOFDSTUK VI. „Stille en heerlijke geuren en door "3e maan beschenen weiden;" mompelde Allan. ..Arnold, wij zullen allen bedorven worden. Jij gaat idyllen schrijven en ik ik Isobel keek hem lachend aan. Door het gele maanlicht leek zij etherisch. „Jij", zeide zij, „moet een visioen van hel looveriand schilderen. Zie je die nevelach tige wouden en die in den mist overgaande weiden? Geeft dat geen volmaakten indruk van de onzichtbare, niet begrepen wereld? O. hoe kun je zeggen, dat zoo iels iemand bederft, Allan." „Ik trek mijn woorden in," antwoordde hij. „Toch weet Arnold heel goed wat ik bedoel. Deze plek stemt je tevreden en kalm, terwijl de stad je in beroering brengt." „In welke stemming levert hij, wat denkt u, juffrouw Isobel, het beste werk?" „Geel mij geen raadsels op, Allan. Ik ben le gelukkig, om veel te denken; (e geluk kig, om iels meer le doen dan bestaan. Ik zou willen, dat wij hier woonden. Waarom kwamen wij hier niet eer?" „Je vergeet de wonderen van ons kli maat', mertóe ik op. „Als je hier een maand geleden was geweest, hadt je misschien niets gezien. Je zou van koude gebibberd hebben. Hel hangt geheel samen met het jaargetijde. Wal vandaag mooi is, was gis teren Ieelijk." Zij schudde langzaam hel hoofd. Bloots hoofds leunde zij tegen de kleine poort en keek naar de sterren. „Dat kan ik niet gelooven, ik kan niet golooven, dat het hier niet altijd mooi Is. Arnold, Allan, ruik jullie die kamperfoelie?" „En het hooi," antwoordde Allan. „Mor gen niezen wij elke vijf minuten. Ileb je wel eens Ifooikoorts gehad, Isobel?" Een hoonlach was haar antwoord. „Jij, arm oudje?" riep zij uit. „Je moe! een hoed opzetten." „Een hoed," verklaarde Allan, „helpt niet legen hooikoorts. Het is het verraderlijksle, wat er bestaat in de wereld, en het spaart ook de jeugd niet." „Onzin! Niels heelt cr vat op mij en dat moest jij ook denken. Ik ben zeker, dat JIJ hier eenige mooie schilderijen kunt maken, Allan. En Arnold, je krijgt je schrijftafel tuilen onder deu kastanjeboom. Daar zal je prettig zitten en ik ben er van overtuigd, dat jij je verhaal meesterlijk zult afmaken." „Jij wilt ons^ber graag alles voorschrij ven, Isobel," zeide ik; „wat denk je zelf te doen?" „O, een beetje schilderen., vc-ruioed ik. en denken. Ei* is hier zooveel oip over te den ken." Ik schudde mijn hoofd. „Ik geloof niet, dat wij verstandig deden door je hier te brengen.'" „En waarom niet?" „Dat denken, waarover je spreekt, is ver keerd." „Je bent' dwaas! Waarom mag ik niet denken?" „Ais je gaat denken, ga je twijfelen, en als 'je gaat twijfelen, begin je le begrijpen. Hij. die eenmaal begrijpt, weet je, is nooit meer gelukkig." „Isobel kwam naast mij slaan „Arnold?"' „Ja." „Ik zou graag willen, dal je niet altoos lot mij sprak als tegen een klein kind." Ik nam haar hand en zette mij naast haar neer. „Kom, dat is niet waar. Ik kan je verze keren, dat ik je geheel in ernst nam. De menschen, die het meest van hun leven ge nieten. zijn zij, die vermijden om alles te ontleden, die vorm cn uiterlijke schoonheid aanbidden zonder eeuig verlangen om er ver in door te dringen met de bedoeling de diepe beteekenis te begrijpen van hetgeen zij zoo mooi vinden." „Dat klinkt een beetje onbegrijpelijk Ik kan niet inzien, hoe men van nietszeggende dingen kan genieten." „De bron van alle schoonheid is ontnuch terend." „Hèusch," viel Mabane in dc rode, „als jullie dat gesprek wilt voortzetten, ga ik naar binnen. Wil Arnold doordringen in rle verborgen beteekenis van bet geluid van 'dien krekel ol wil hij ons de scheikundige formule geven van den geur van de kam perfoelie Isobel lachte. „Ik zou denken, dat hij dit vanavond pro beert," zeide zij „Luister eens! Gaat daar iemand voorbij?" (Word; vervolgd.) r V

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5