LAND- EN TUINBOUW? Hillegom. Door S. en W. is in het Ge meentehuis aanbesteed 't aftreken van een walmuur aan de Haven en het rrtaken en stellen van een gewapende betonwalbe- schoeiing van 30 Meter. Ingeschreven werd als volgt: J. T. de Waard Sliedrecht f3960; P. Kooiman, Uit hoorn f5600; J. Mais, Rijswijk, f4045; P. J. de Graan, Amsterdam, f4143; J. P. Straat hof, Leiden, f2868; J. Polman, Hillegom, f 3290. Perceel 1. Bestek No. 2, 1924. Het leveren van 130.000 stuks Melaphierkeien, 500 Me ter rechte en 50 Meter gebogen trottoir banden: G. Keuzenkamp, Den Haag, 13.68 per meter en 14.18, 13.53 en f3.73; Pelt Ilooykaas, Rotterdam 1183 per duizend, f 3.68 en f 4.78; N.V. J. C. v. d. Linden, Rotterdam, f 187.50, 13.80 en 14.40; Han del en Bouwst-Mij. Rotterdam, f 163.50 per 1000; F. Bregman, Groningen, f 189 per 1000; Basalt-Mij. Rotterdam f 187.77 per 1000 of f 281.GG per 1000, 14.15 en 16.25; L. Bool, Lisse, 1171 p*r 1000; Offerhaus Co., Den Ilaag, f 157.50 per 1000 f 3.70 en 14.20; M. v. d. Wal, Den Ilaag, 120.000 me laphierkeien 128.023 of I 24.790, per duizend f 183.63 of 1 192.73; Handels-en Basalt-Mij., Den Haag, f 170 per duizend en f 173 per duizend; Ebeling en Teule, Amsterdam, 1 168.80 en 1176; 13.54 en 14.50. Perceel 2, het leveren van 8000 9tuks Ba- fcalline-legels en 260 meter gresbuis: C. G. v. d. Poll, Hillegom, 1 1293 en f 300; N. V. Holl. Basalt-legenfabriek Rotterdam f 1548 ol 11-104; Belonfabriek Arkel 11.97 per M2; Van Dijk Jr., Alphen aan den Rijn, f 1.75 per M 2 en f 1 per M. Perceel 3, het leveren van 20 stuks straat- kolken cn 25 stuks gegoten ijzeren meer palen: J. Simonis Zn Amsterdam, f 32.75, 122 (niet gezegeld); lJzer- en Beton-Mlj. „De Globe", Tegelen, 1475, 1 600; Pier Dek- kinga, Amsterdam, perceel 4. liet maken van 8600 vierk. M. keibeslraling en 780 vierk. M. voelpadbetegeling en verdere bijkonmen- de werken, ingeschreven door Pier Dek- kinga, Amsterdam, f 3384; II. Bunschoten, Hlllcgersberg, f2845; J. Muis, Rijswijk, f2695; S. Morel, Den Haag, 12650; P. J. de Graan, Amsterdam, 12800; L. Linthout J. .Versluis, Bodegraven, f 3055; P. J. de Graan, 'Amsterdam perceel 14 1 28.800; Lampert, Amsterdam, perc. 14 124.957; P. Kooiman, Uithoorn, perceel 14 f 41.100. Kerkelijk bericht voor Zondag: Ned. Ilerv. Kerk, voorm. 10 uur en nam hnlfvijf ds. Van Bemmel. Gerei. Kerk, voorm. 10 uur en nam 6 uur ds. van Herksen (Geloofsbelijdenis). Chr. Gerei. Kerk, voorm. 10 uur cn nam. 6 uur ds. Zwiep. Katwijk. Burger 1. Stand Geboren: Johannes Willem, Z. van W. Ra- yensbergen en C. Ouwehand Jacob, Z. van G. van Duijn en T. van der Boon Cornel is, Z. van H. Houwer en W. Parle- yüet Reindert, Z. van B. van der Jagl en P. van Delft Ida Klazicna, D. van D. kW. Maagdelijn en T. Kuyt Cornells, Z. van A. Wassenaar en C. Jonker. Overleden: Dirk de Vreugd 7G j., wedn. yan L. Ouwehand Sophia Guyt 74 j., wede. van Jac. van Duijvenbodc Jacoba van Duyvenbode 19 j., D. van P. van Duv- venbode en M. J. IÏU9. Ondertrouwd: L. Klok en L. van der Plas J. H. Roose en G. E. van Rijn A. Zwaan cn Cl. van der Plas A. Messe- maker en L. van der Pla9 P. Schaap en J. van Duyvenbode J. van Rijn en C. Roo. Gehuwd: A. van den Eikhoff en H. C. yan Thiel Joh. Verloop en II. C. Haas noot C. Jonker en A. Varkevhser. Katwijk aan den Rijn. Naar bloemen is er op heden nog veel vraag. De prijzen zijn goed, vooral van de tulpen. Darwinnen gaan iets minder vlug; ze varieeren van 1 6 tot f 6.30. Vroege tulpen f 4.50 tot f 7.60. Enkele bijzondere soorten als Cremson Queen gaan hooger. Van Narcissen is een goede aanvoer van den kouden grond. Narcis Spur 10.28, Sion 10.30 en Walkins 10.60. Katwijk-aan-Zee. Ook de gemeente werkman D. Schaap heeft tegen 1 Juni a s., na een dienstverband van 92 jaren op 4 'April, eervol ontslag uit zijn betrekking aan gevraagd. Volgens jongste opgave aan het Ge meentelijk Arbeidsbureau was de stand der werkloosheid al9 volgt: visschers 29, arbei ders 9, opperlieden 1, grondwerkers 2, let terzetter 1 en kuiper 1; totaal 43 personen. Lisse. Gemeenteraad. Voorz. burg. Eenbuis. Afwezig de heer li Onderwater. Het adres van de plaatse lijke vergunninghouders om hun inrichtin gen te mogen sluiten, 11 uur Zomertijd, werd overeenkomstig het praeadvies van SB. en W. voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van den raad der gemeenten Hemelumur, Oldephaert en Noordwolde, hetwelk een vevhooging beoogt van het feohoolgeld voor de Rijks-Hoogere Burger- Scholen, ging denzelfden wog op. B. en W. stellen voor de huurprijzen voor po woningvereeniging „Volksbelang'- van 1923 ook te doen gelden voor 1924. De heer van Kesteren vindt de buur voor sommig» Inwoners te hoog. Do heer Kuipers zegt, dat een maatstaf Is genomen van 1/7 van het inkomen voor .fpioninghuur, en waar van enkele inwoners ie looncn zijn verlaagd, daar zal dan voor oen do huur to bh ook moeten verlaagd. De heer Verduyn vraagt naar de renta biliteit, waarop de voorz. antwoordt dat 'deze woningen nu 7500 gld. kosten. De heer Kuiper wijst nogmaals op de maatstaf van 1/7 van het inkomen, en vindt bovendien een huur van f 4.80 van een in tomen van 96 gld veel 4e hoog. Op voorstel van weth. Warmerdam ta! 'de Raad medegaan met het voorstel. Ingevolge art. 64 le lid, der Lnger On derwijswet 1920, Ï6 het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs bepaald op 5 cent per week, dus 22 cent per maand. In verband daarmede stellen R. en W. Voor het schoolgeld to bepalen voor het gewoon lager onderwije op 22 cent per maand en voor het uitgebreid onderwijs op 33 cent per maand. De heer Verduyn zegt, dat de soc. corn, voor een progressieve regeling wag, maar dat de wet dat niet toelaat Conform be sloten. Het voorstel om het tweede lid van art. 7 der verordening op de heffing van een belasting op honden komt ter tafel. Dit tweede lid van art. 7 luidt als volgt: „Honden, als bedoeld in sub b. van art. 7 (luxe honden) moeten een penning dragen, overeenkomstig het door B. en W. vastge steld model. B. en W. en de soc. com. stellen voor deze bepaling voorloopig niet toe te passen omdat zij in deze gemeente van geen prak tisch nut zal blijken te zijn, en eerder aan leiding tot moeielijkheden zal geven. Voorgesteld wordt te overwegen, o< verplichte aangifte van het houden van honden onder eenigerlei pressie voor te schrijven ia. De heer Sogers doet het voorstel ora twee soort penningen uit te geven, hetwelk door hem ook weer wordt ingetrokken. Weth. Warmerdam zegt, dat verschillen de ingezetenen aanschrijving hebben gekre gen bun bonden vast te houden, m verband met vernieling van het plantsoen in het Vierkanten mocht dit niet beipen dan zullen maatregelen worden getroffen. De heer Segerg vraagt wie do pressie zal uitoefenen. Weth. Warmerdam antwoordt daarop dat ieder lid dit individueel doen moet, daar de soc. com, geen kapstok is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Dc heer Langeveld werd met 8 stem men weer gekozeü, als lid van den raad van commissarissen 'der N.V. Electric-iteits- bedrijf. II. L. S. B. en W. doen het voorstel ora de be looning der leden van de schattingscom- missie te bepalen op f 6 per lid en per zitting. Do heer Sogers 'dacht dat f 4 voldoende was. De heer Verduyn vraagt of de zekerheid dan bestaat, dat die heeren bet dan oo-k doen zullen. Weth. Tromp vindt dit niet te royaiH gesteld, daar zoo'n zitting den geheelen dag in beslag neemt. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Aan den heer G. Verdoes zal op zijn ver zoek 500 vierk. M. grond worden afgestaan voor den prijs van f 1 per Meter in de Zuid hoek, voor het stichten van een woonhuis. De heer C. Sohrama vraagt of het niet mogelijk is, bet geval van P. Schoor© to behandelen, al is de aanvraag nog niet in gekomen, daar er nog al haast bij is. Voorz. Ja dat staat niet op de agondw. Wel wordt er nog een oogenbdik aan ge dacht B. en W. machtiging te verleenen tot verkoop, maai* dit kon niet doorgaan, 'daar er oe-n raadsbesluit moet zijn. Wetb. Warmerdam zegt dat het hier be treft een tweetal perceeltjes, weïke zullen worden beplant en bezaaid en om nu geen onnoodige kosten te maken, was het wen- schelijk nu te besluiten een perceel grónd to verkoop en. De heer Verduyn zegt, dat de aanvrago moet worden afgewacht. De heer A. H. Sohrama, wensent hem een apart hoekje aan te wijzen met Het oog op zijn bedrijf. Besloten werd de aanvrage af te wach ten. Ingekomen zijn: a. Voorstel-Abonne- mentsovereenkomst tusschen de gemeente, en het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele adviezen der Vereenigiug van Ned. Gemeenten inzake financieele controle. Nadat de heer Sobels had geïnformeerd naar den duur der contrólc, werd hiertoe besloten, b. De balans van Bet gasbedrijf en de dito van de N.V. Eleetriciteitsbe- drijf H. L. S., zullen eirculeeren. Laatst genoemde balans wees een restitutie aan van 7 pCt. o. Een contract van do N. V. Hollands Bollenhuis voor de levering van gas voor luehtverwarming, voor den tijd vaw 10 jaar en tegen een prijs van 5 cent per ku-b. M. behoudens stijging of daling der kolenprijzen. De heer Langeveld wil geen contract aan gaan, spr. is van meening, dat de gemeen te dat gas nooit kon blijven leveren voor cent., hetwelk beneden productieprijs is. De heer Sobels vindt een contract van 10 jaar lang, bij afnemend gebruik van licht- en kookjgas wordt toch dc verhouding anders, en we weten toch de basis niet over 10 jaar De heer Segers ondersteunt dit, want als het gebruik van kiook- en lichtgas voi- mindert, dan vervalt deze basis. De heer Verduyn zegt, dat al zou bet verbruik van kook- en liolitgas met '4 verminderen, het verwarmingsga8 nog ten goede zou komen aan den productieprijs. De beer Langeveld zegt, dat deze firma alleen daarom zoo'n langdurig contract vraagt, omdat ze wel inziet, dat de ge meente het gas nooit kan blijven leveren voor dien prijs. De lieer Sobels doet Let voorstel om he£ contract te sluiten voor 5 jaar, hetwelk de heeren Segers en Langeveld steunen. Dit voorstel werd verworpen met 84. Voor stemden de heeren Sobels, Segers, Lange veld en C. Sohrama. Aangenomen werd het contract voor 10 jaar aan te gaan, met 8—4 stemmen. Te gen stemden de heeren Sobels, Sogers, Langeveld en O. Sohrama. In verband hiermede vraagt de heer So bels 'dergelijke contracten toe tc zenden, hetwelk wordt toegezegd. 'd. Een adres van de plaatselijke Midden- 'denstandsvereeniging inzake verkoop van gasverbruaksartikelen en parel en cokes 'door het gasbedrijf. Overeengekomen werd aan de handela ren van goede merken een aanbeveling tc verstrekken van het gasbedrijf, en aan 'de kolenliandelaars den prijs der cokes te be palen op 1.30 per H L en voor particulie ren 1.50 per H.L. Dc heer Van Kesteren kan het niet goed keuren dat dc gasfabriek zooveel propa ganda maakt voor den verkoop van gas- toeslollenhet komt opr. zelfs voor, dat ondergeschikten zelfs eenige reductie krij gen als ze iets verkoopen. Het leggen van leidingen in woningen, zal worden toegestaan aan ingezetenen, doch onder controle van het gasbedrijf. Rondvraag. De heer Sobels vraagt her stelling van de klok in den gemeentetoren. De Voorz. zegt, dat het oen zeer oud uur werk is, en dat de tijdelijke klokkenist niet altijd op tijd is, wat toch zeer noodzake lijk is. Met een anderen gegadigde is men al reeds in onderhandeling. Intufischen deelt de secr. nog mede dat is ingekomen de kasopname door de Ver. van Ned. Gemeenten, van den gemeente ontvanger, welke in volkomen orde werd bevonden, en wel met een kassaldo van f61160.04. De heer Segers vraagt naai1 de oorzaak waarom door de gemeente niet is gevlagd bij de verjaring van Prins Hendrik. Voorz.: Dat is jammerlijk vergeten, daar is niet bijtijds aan gedacht. De heer A. H. Sohrama meent dat enkele (Straatnaambordjes niet goed zijn aange bracht. Weth. Tromp zal hier aandacht aan BOJ.enken. De heer C. Schrama wijst nogmaals op 'do gevaarlijke wissel bij Souverein. De voorz. zegt dat dit nu in orde zal komen. De heer Kuipers vraagt een naambordje Voor de Meer- cn Houtstraat, en vraagt meer aandacht der gemeentepolitie voor het te sr.cl rijden van automobielen. De Voorz. zegt, dat er den laatsten tijd erg achter gezeten wordt, en dat veel pro cessen-verbaal inkomen, van overschrijding van de maximum snelheid. Tenslotte deelt weth. Warmerdam nog mede, dat vermoedelijk binnen 14 'dagen alhier op de binnenwegen een aanvang zal worden gemaakt met het leggen ~an buizen voor do waterleiding. Hierna geheime zitting. Kerk. bericht. Nederl. Protes tantenbond Zondagmorgen 10.15 uur in de zaal van „Dc Vcreeniging", cis. E. L. Nauta.. Noordwijb. Bij het alhier gevestigde correspondentschap waren in de afgeloopeu week als werkzoekende ingeschreven 45 personen. Alhier is definitief een ziekenfonds opgericht, dat reeds verscheidene leden telt. Alle doktoren zijn aan het londs verbonden. De welslandsgrens is bepaald op f 1350 voor ongehuwden en op 11800 voor gezinshoof den. Zijn er kinderen onder de 16 jaar, dan wordt dit maximum verhoogd'met 160 voor elk kind. De contributie zal bedragen 20 cent per hoofd per week- Noordwijk-Binnen. Kerkelijk b e- t i c h t. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur de heer E. L. de Witt, van Noordwijk-aan-Zee; 's nam. geen dienst. Noordwijk-aan-Zee. Door verschillende belanghebbenden is bij den Gemeenteraad een verzoek ingediend om het besluit, ten doel hebbende om een standplaats in te richten voor auto's, tevens rijwielbewaar plaats, op den Noord-Boulevard, in te trek ken, daar zij belemmering vreezen in de uitoefening van hun zaken. Voorgesteld wordt den Noord-Boulevard te verbreden, waarvoor de benoodigde grond grcotendeels gratis zal worden afgestaan. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. ICerk. voorm. 10 uur dr. A. Troelslra, van den Haag; 's nam. 5 uur de heer L. v. d. Meer. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam, 5 uur ds. Koers. Noordwijkerhout. Een derde autobus- onderneming zal een dienst op Haarlem openen. Ruim twintig keer per dag kan men dan van hier naar Haarlem en terug. Oegstgeest. Vrijdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Prov. R.K, Bond van Geilenfokvereenigingen in Z.-H., onder voorzitterschap van den heer G. J. Schoonderwoerd. In het openingswoord feli citeerde de voorzitter den lieer D. den Hollan der en familie met hun 25-jarig huwelijks feest. Dit ijverig eli voorbeeldig lid der ver- eeniging werd benoemd lot eerelid. De uit gebreide notulen werden door den heer A. Olsthoorn gelezen en onveranderd goedge keurd. Uit de mededeelingen stippen we aan, dat wegens onvoldoende deelname de rubriek „Voor de Geit" in „De Bollenstreek" niet zal komen; dat verder in de vergadering van het tweede district o.a. dc te houden tentoonstel ling alhier is besproken en de medewerking der andere afdeelingen is verzocht; dat het onderzoek der melk op vetgehalte zal begin nen. Door den heer D. den Hollander werd uitgebracht een verslag der gehouden jaar vergadering van den bond. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de verandering cn vervanging der keuringsrap porten door het stamboefc. llierna gebruikelijke verloting en sluiting. Algemeene vergadering van de Oranje vereniging. De voorzitter dr. Timmer - mans, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom, waarna de secretaris de lieer N. Brouwer hel jaarverslag voorleest. Aan het einde van dit verslag deelt de heer Brouwer mede, dat wegens vertrek uit de ge meente, dit zijn laatste verslag zal zijn. Spr. tfankt hierbij het bestuur, in 't bijzonder den voorzitter, voor de aangename samenwerking en tevens allen, die hem in dezen arbeid heb ben medegeholpen. De voorzitter dankt den heer Br. voor hel keurig uitgebrachte verslag. Een bijzonderen dank brengt spr. den secre taris voor de uitgesproken woorden en voor 'de vele en moeilijke werkzaamheden in be lang van de Vereen if ing verricht. Spr. ver volgt: Wij zien u met leedwezen vertrekken en hopen dat, indien wij mogelijk bij u om raad en steun aankloppen, dit niet vergeefs zal zijn. Vervolgens brengt de penningmeester, de heer Pos. verslag uit over hel financieel be heer. Hieruit blijkt dat de inkomsten zijn 4437.73, uitgaven f 4592.12®, zoodat een te kort is ontslaan van f 154.39*. De voorz. spreekt den wensch uit, dat, door samen wei king van bestuur en leden, dit na- deelig saldo spoedig moge ingehaald worden. Door het aannemen van nieuwe leden is zulks mogelijk. De heeren G. N. v. d. Ameele en N. J. Schoneveld werden verzocht de be scheiden van den penningmeester na te zien. Bij monde van den heer v. d. Ameele wordt medegedeeld dat alles in orde bevonden is en voorgesteld den penningmeester dank te brengen voor het accuraat beheer der ka9, waaraan door den voorzitter gevolg wordt ge geven wat met applaus door de leden wordt beantwoord. Hierna wordt het aftredend be stuurslid, de heer C. P. J. Paardekooper met op één na algemeene stemmen herkozen. De heer Paardekooper neemt met dank aan de leden voor het vertrouwen, deze herbenoe ming aan. Aan de orde is dan: benoeming van een nieuw bestuurslid (secretaris) in de vacature „Brouwer". Door het bestuur wordt als can- didaat voorgesteld de heer Senff, die met al gemeene stemmen gekozen wordt. Als laatste punt op de agenda komt ter la- fel: bespreking feest voor dit jaar. De voorz. vraagt over dit punt de meening der leden. Een der leden bespreekt den gehouden win kel-etalage-wedstrijd en stelt voor, gezien de deelneming van het vorig jaar, en het belang van ingezetenen en vereeniging, ook dit jaar weer een dergelijken wedstrijd le organisee- ren. Aangezien op de vergadering voor deze bespreking een niet voldoende aantal belang hebbenden tegenwoordig is, geeft het bestuur te kennen, volgaarne bereid te zijn, over dit puht met een aantal zakenmcnschen bespre kingen te openen. Verder wordt hel bestuur opgedragen, een Oranjefeest te organiseeren en uit te werken naar de sterkte van de financiën. De rondvraag levert nog eenige besprekin gen op over de propaganda voor de Vereeni ging door het aanwerven van ledert. Door een der leden van het muziekgezel schap der N. Z. H. Tram wordt verzocht in aanmerking te mogen komen om eene op gave le geven om de feesten met hun gezel schap op te luisteren. Dit punt zal door het bestuur in overwe ging genomen worden. Niémand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den voorz. gesloten onder dankzegging voor de opkomst der leden. Kerkelijk bericht. Geref. ICerk; Zon dagmorgen te tien uur en 's nam. te halfzes, de heer L. van der Zanden, theol. cand. te Putten. Rijnsbarg. Aan de bloemenveilingen alhier was gisteren veel vraag, vooral naar Narcissen, die dan ook goede prijzen maak ten. De aanvoer van Darwintulpen neemt sterk toe. De prijs hiervoor bleef nagenoeg onveranderd. Sassenheim. Omstreeks 5 uur gister middag kwam een auto, van den lieer R. uit Den Haag, welke naderde uit de rich ting van Lisse, bij het uitwijken voor een zandwagen, die midden op den weg stond, in botsing met een wielrijdster. De flame bezeerde zich aan de armen en een der bcenen, doch niet ernstig. De fiets werd zwaar beschadigd. Van een en ander is aan gifte gedaan bij de politic. Valkenburg. Burg. Stand. Geboren: Pieter, Z. van P. Korpershock en Lena Var- Icevisscr. Ondertrouwd: Jacs. Slootweg alhier en Dieuwke Postmus te Den Haag. Voorschoten. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk, Zondag 10 uur en 5 uur, d«. H. P. Fortgens. Geref. Kerk, Zondag 10 uur en 5 uur, ds. P. N. Kruijswijk. Wassenaar Burg. Stand. Onder trouwd: J. van Rangelrooij en J. Brinkman J. C. A. Wisse en G. J. Hillebrand. Geboren: Clasina, D. van A. van der Bent en A. Ouwehand Wilhelmus Hcrmanus, Z. van Th. A. Looijestijn en W. E. Lander Maria Wilhelmina Neektje, D. van W. M. J. I. Brands en H. Kuif Maria Pelronella, D. van H. J. Langczaal en E. Bekooij Bernhard, Z. van F. H. II. B. Völker en I. M. IClippel. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. Jongensschool alhier is benoemd mej. M. P. Vintges, le 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zal in de duinen alhier een zanderij worden gemaakt. Daar toe wordt de beslaande vaart met een bag germolen uitgebaggerd, terwijl van het eind punt naar de duinen een nieuwe vaart zal worden gegraven. Zceteiwouile. De gemeenteraad verga dert Woensdagmorgen te kwart over negen (rieuwe tijd). 1. Ingekomen stukken. 2. Medcdeeling van het verslag van den toestand der gemeente over 1923. 3. Mem van hetgeen met betrekking tol de Volkshuisvesting in het afgeloopen jaar is verricht. 4. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen, overeenkomstig eigen verzoek, om eer vol ontslag aan moj. A. J. C. de Kcijzcr als onderwijzeres aan de O. L. School, alsmede om dc vacature niet meer aan le vullen. 5. Idem tot benoeming van een onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School. 6. Idem lot benoeming van eon lid der Commissie van Toezicht op het L. O. Aan bevolen worden: 1. J. C. Baxmeijer; 2. T. Los. 7. Idem inzake invoering 7de leerjaar aan de O. L. School. 8. Idem inzake openstelling van hel ver lengde van den Zuidbuurtschen weg voor autoverkeer. 9. Idem tot uitloting van 4 obligaties der leening van* f 16.000. 10. Idem tot verlenging van den ontrui mingstermijn der woningen gemerkt F 31 en F 32. 11. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal plaatselijke inkomstenbelasting. 12. Verzoek van de R.-K. Wijkvernlsrt St. Elisabeth om IJ00 subsidie. 13. Verzoek van II M. Starrenbure een schadeloosstelling van f Uo vischwaler. - 14. Opnieuw vaststelling Bouw- en w. ningverordening. 15. Bespreking uitbreiding eleotrisch u cn aangaan van een nieuw contract imjj slroomlevering met de gemeente Leiden 16. Rondvraag. Middelen tegen insectenschade. Hoewel de zoinerlijd ons nog geen zoj. hee/t gebracht, zijn wij in den tuin bezig mei zaaieu en planten. De mees gewassen kunnen nu naar buiten, wanne, zij voldoende zijn afgehard. De meesl voelige vragen nog een paar weken uilsli zooals augurken, komkommers, posleleh tomaten e. m. a. Vele groentensoorton zaalj wij voor de tweede maal, als spinazie, radii raapstelen, tuinboonen, doperwten, peule: en sla. In den bloementuin wachten wij na het zaaien van de éénjarige bloemgewas nog tot de eerste helft van Mei. Asters, rij lieren, anjelieren, godetia, korenbloem reseda, kleinbloemige zonnebloemen e. kunnen met succes in den vollen grond zaaid worden. Zooals boven opgemerkt doe men dit niet vöór begin Mei. Ieder voorjaar ondervinden wij. dal jj er met mesten, grondbewerking en zaaisj nog lang niel -zijn. Vijanden in velerlj "gedaanten belagen de planten en zijn so? oorzaak, dat van onze culturen een gi deel verloren gaat. Zoo noemen wij in eerste plaats de vogels, als musschen, vij ken, houtduiven e. a., waarvoor wij otl gcwasschen dienen te beschermen. Ook de uitgeplanle doperwten moeien it menigmaal ontgelden-, vooral de musset beijverden zich in onzen tuin om deze «11 gepote gewassen le millimeteren. De rij! flink afdekken met fijn rijshout doet l vijanden terugtrekken. Ook oude visehtil netten kunnen goede diensten doen. KI overal heeft men dit materiaal bij de han Men kan ook zwarl naaigaren spannen al slokjes,- 1 d.M. boven den grond, o vogels, zien dit niet, komen er tegen aan. schrikken. Het zaad van radijs en dol erwten kan men met menie mengen. Wok het zaad vooraf wat bcvocbligd, dan kle? de roode verfstof er legen en de void lalen het met rust. Wat betreft de bestrijding van sci.adeilj insecten willen wij hier lalen volgen m, daaromtrent door den Pianlenzieklekia digen Dienst te Wagcningen wordt hekel gemaakt Wij lezen hiervan: „In het voorjaar komt herhaaldelijk te sehadiging voor aan pas gezaaide jgewtv sen, veroorzaakt door vrelerij vap in de grond levende insectenlarven. Derj lam zijn meeslal engerlingen, rilnaajdi-i orntl' ten en aardrupsen De bestrijding van engerlingen, mede men -gewoonlijk gekloonde k.-.ode ven bedoelt, die een bruinen kop, zes jw ten en een eenigszins gezwollen achtert hebben, is in het groot moeilijk toe passen. In bet klein, bijv. in een tuin, kï men met een slok galen steken in ds grod, waarin men een scheutje benzin giet. Men trapt direct daarna de gala dicht. De zi:h ontwikkelende benzineduS pen zulfcn de engerlingen dooden. De bestrijding van de ritnaalden, dat zij' de dunne, langwerpige, geelbruine larrti van kniptorren. met zeer harde huid, schiedt door gehalveerde aardappelen 5 cü diep in d-m grond le brengen. Vijf tot zevd dagen later worden de aardappelen, waiffll zich de ritnaalden hebben ingevreten. W zameld en vernietigd (bijv. vervoederd) d door andere vervangen, welke weer na zw® dagen worden verwijderd. Het gemakk geschiedt een en ander door de aarde,-pil le bevesligen aan ijzordraad, dat boven 'I grond, waarin incn een scheutje benziW van die ijzerdraden van le vnren in v;l kalk worden gedoopt, vindt kelijk terug. De bestrijding van en n j ;h lcoze larven van langpoolmuggen. ge. m-i door zemelen en Farijsch groen te menpl in verhouding van 25 en 1 gewichtsaeeM Daarna voegt men, al knedende. zoWj water toe, dat de massa juist vochtig is.' massa kan dan gemakkelijk uitgefM worden. Men gebruikt 50 pond zemelen P II.A. en zaaie in den namiddag uil als niet le vochtig is. Deze methode is kelijk toe te passen, is weinig kostbaar belooft uitstekende resultaten, zooals reeo bij eenige proeven op bouwland bij JeüP bictenplanicn is gebleken. De bestrijding van aardrupsen, d t dikke, gladde, onbehaarde zestienpw; larven van uilen, geschiedt op dezelfde r als die van emellen. i Parijscli groen is een maaggift ooz ve hoogere dieren, zoodat het niet gewen!. is vergif! ige zemelen op het erf te "i slaan. Ook lijkt het niot gewenscht hetmv del toe te passen op terreinen, waar iaPf™ losloopen. Wederom vestigt bovengen-)"®. Dienst de aandacht op de koolkragen. middel Ier bescherming van koolpot tegen vretei-ij van iioolviiegmaden aan wortels. Het loenem. nd gebruik, dat van na [p sehermingsmiddel gemaakt wordt, toont«J wederlegbaar de bruikbaarheid er van 3 Met aandrang kan daarom aanbevolen den op alle plaatsen, waar do koolvwt den do koolplanUn en in het bijzon®1®, bloemkoolpianten doen kwijnen en M-.' ven, de plar.ien véór liet einde van '>b van koolkragcn te voorzien. De vcrsciu. selen van aantasting door koolvhef zijn de volgende: In Juni, vooral bij droog weer, gnn11 bladeren der koolplanlen slap hangen, piant verwelkt en sterft meeslal spoew»^ Als men haar uit den grond trekt, bhl» dikste gedeelte van den wortel door l mend witte maden geheel verwoest J® zoodat de plant bijna geheel los grond slaat. In hel bijzonder op lic„ 't! den doet de kooivlielg veel schade. f°

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6