Soireé „Euterpe" Moryen Zondag van 2 tot 4 uur I AGENDA VAN DE WEEK. Kaarten Afhalen IN DE„GRAANBEURS" BINNENLAND. BUITENLAND. Zaterdag. ,.Dc Graanbeurs": Propaganda-uilvoering grin zangver. „Zang zij onze Leus". 8 uur. „Jerucl" (Middctstegrachl 3): Bidstond. 8 uur. Stodszaat: Eindbal van den lieer W. F. v. .Wijk. „Zomerzorg": 'Uilvoering met bal tooneel- ver. „Leidscbe Dilellanlenclub". 8 uur. Zondag. „De Graanbeurs": Soirée populaire et dan- sanlc slrijk-ensemble „Euterpe". „De Oude Vink": Dansavond van den kcraar W. J. Rooijakkers. „Jerpêl" (Middelslegracht 3): Samenkom sten te 10, 3 en 7 uur. „Jcruil" (Groencsteeg 1G): Jcugdsamen- konist. Haltctr. Openbare votkssamenkomst. Halfzeven. Leger des Heils: Samenkomsten 10 uur, halfvier en halfacbt. Morscliwcg 50: Samenkomst. 8 uur. Sladszaal (foyer): Dansavond van den heer \V. F. van Wijk. 8 uur. Vuiksgebouiv: Duo-Van der Woerd en de heer Beurse. 8 uur. R ij s w ij k wielerbaan: Wedstrijden van af 1 uur. ■aaadaa. llnoglandsche kerk: Uitvoering van het Bcrlijnsche Domkoor. 8 uur. Sladszaal: Uitvoering ten bate van het NOC. Aanvang 8 uur. Daoelijks: „Casino-bioscoop", floogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Jeruël" (Middelslegracht 3): Conferen tie-week 27 April tot 4 Mei. „Prediker": Bazaar van 29 April (3 lot 6 en 7 tot 11 uur) lot en met 2 Mei (10 lot 12, 2 tol 5 en 7 tol 11 uur. Terrein naast „Zomerzorg": Etectrische zweefmolen. Tot en met 28 April, behalve Zondag. 4 ♦- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 22 tot en met Zondag 27 April waargenomen door do apolitoek van den beer C. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 43, is altijd geopend, doen alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargeno- nomen door de doctoren Horst, tel. 2258 Kist, tel. 1202; Seret, lel. 681 en Timmer mans, lel. 303. Deze dienst te Oegslgecst wordt dan waar genomen door dr. Varekamp, Warmonder- weg 22, tel. 1916. Losss nummers van ons blad z<jn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma KILLEN, Stationsweg Fa. A. S0MERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WIJTENBURB, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphon aan den Rijn cn des Zaterdags bij JOH. H0GERV0RST, Haarl straat 128 RECLAME. 896 terlachen. Vroolijke muziek gaat aan deze verlooning vooraf en vergezelt haar. Men moet, of men wil of niet, in een opgewekte stemming komen .Wij zijn er zeker van, dat de directie met deze film groot succes zal behalen. Wat de overige nummers be treft, groot en klein, volstaan wij met te zeggen, dat zij zeer goed zijn, want men komt om „Pas op, val niet!" In het „L u x o r-t h e a t e r" krijgt men weer een goed verzorgd programma, V66 de pauze de tradilioneele weekrevue, waar onder als bijzonderheid de schermoefen- wedstrijd te Utrecht voor de Olympische Spelen Ie Parijs, een één-acler „De nieuwe Hengel", welke vooral uitmunt door de mooie omgeving, waarin deze film is opge nomen, en een wildweslfilm „De bekeerde vrijgezel", waarbij men geniet van de bru tale staaltjes van paardrijden, enz. Na den rusttijd de hoofdfilm „Potasch" en Ferlemoer", een film in zeven aeten, waarin vooral het werkelijk geestige spel van Pot asch zeer te waardeeren is. Naar wij uit goede bron vernemen heelt de broodzetters-commissie besloten met ingang van 1 Mei a.s. den broodprijs te verlagen. De caféhouder 11. in de Mandenmakers- sleeg deed aangifte van mishandeling door A II. kreeg een bloedende woud aan de hand terwijl tevens zijn lorgnet werd vernield. H. bemoeide zich er mee, dat A. bezig was diens bond te plagen, hetgeen A. niet aanstond. Gisteravond is de 74-jarige koetsier G. V., in dienst bij de wed. D., in de St. Aagle- stiaal, door onbekende oorzaak door een zol derluik gevallen met hel hoofd naar beneden langs een ladder Hij kwam op het hoofd te recht en is, na door den Eersten Hulpdienst naar hel St. Klisabetligeslicht te zijn ge bracht, daar een uur later overleden. Bij do politie zijn gedeponeerd: een rij wiel, dat onbeheerd werd aaugelroffen op een voetbalterrein aan den Rijnsborgerweg, en een rijwiel, dat onbeheerd op de Breestraat stond. Aangifte is gedaan van mishandeling door mej. v. d. W., cn wel door baar bemin de II. K., die boos was, omdat zij de verlo ving had verbroken. Aangehouden is mej. V., wonende te Huizen, die zich heelt schuldig gemaakt aan winkeldiefstal, hier ter stede, waaraan zij zich ook vroeger reeds bezondigde. Zij heeft bekend ook in Den Haag dergelijke praclij- ken te hebben toegepast. Bij de politic is een valsche gulden ge deponeerd, door een kofiebuishouder ontvan gen van een onbekenden bezoeker. Uit het Nutsgebouw aan bet Steen- schuur is een heerenrijwicl gestolen, Omstreeks 12 uur had hedenmiddag op den Stationsweg een aanrijding plaats lus- schen de etectrische tram Scheveningcn Katwijk en de autobus „Cilycar", welke, zon der ecnig leeken te geven, plotseling op de rails bleef stilstaan. De autobus was eenigs- zins beschadigd, terwijl van de (ram de ruit van een lantaarn werd ingedrukt. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 889 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuile. Eglise wallonne: Dimanche malin, J 10'/j heures, Mr. A. E. F. Junod, pasteur émérite A la Haye. a Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. C. de Mcyere. Rel. Soc. Vereeniging, Nulszaal: Zondag avond, te halfacbt, ds. P. Eldcring, van Rotterdam. Remonslranlseh-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, prof. dr. J. Lindeboom, van Groningen. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te hallelf, ds. A. Bin- r.crls, van Haarlem. Salarisvermindeiing voor Rijksambtenaren. Het „Staatsblad" no. 200 bevat het Kon. besluit van den 23sten April, houdende een voorloopige voorziening betreffende de be zoldiging van hen, die vallen onder het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1920 („Stsbl. no. 37). Daabij. is, uit overweging, dat het, in afwachting van een algeheels herziening van de salarissen, noo- dig is reeds aanstonds een voorloopige voor ziening te trelfen, waarbij ook voor de in dienst zijnde ambtenaren een vermindering van salaris moet worden lot stand gebracht, bepaald: Artikel 1. Met wijziging in zooverre van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 („Stsbl." no. 37) met de daarop steunende regelingen wordt op de wedden van de onder dat besluit vallende functionnarissen op den voet van de vol gende bepalingen met ingang van 1 Mei 1924 een vermindering toegepast. Artikel 2. De op 30 April 1924 volgers de tol dan geldende salarisregeling toekomen de wedden worden verminderd: a. voor zooveel betreft: 1. de gehuwde mannen; 2. de overigen, die kunnen aantóönen kostwinner van een gezin te zijn; een en ander beoordeeld naar den toe stand op 16 April 1924 met ingang van 1 Mei met vijf en met ingang van 1 October 1924 met tien ten honderd; b. voor zooveel betreft hen, die niel vallen onder a., met ingang van 1 Mei 1924 met tien ten honderd, zulk9 echter met dien ver stande, dat voor da Ministers, hooiden van departementen van algemeen bestuur, de vermindering met tien ten honderd in elk geval aanstonds met ingang van 1 Mei 1924 zal geschieden. Een overeenkomstige vermindering wordt toegepast ten aanzien van de wedden van met ingang van 1 Mei 1924 of een lateren datum nieuw benoemde of bevorderde func tionnarissen, zoomede ten aanzien van ver hoogingen van wedden, die met of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedde worden vcor de toepassing van dit besluit begrepen de in de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbesluit bedoel de toelagen. Artikel 3. De vermindering, bedoeld in ar tikel 2, blijft voor de in de bijlage B. van het Bezoldigingsbesluit genoemde leeraren aan Rijks lfoogere Burgerscholen beperkt lot een zoodanig bedrag, dat hun wedden niet da len beneden naar de in artikel 2 gemaak te onderscheidingen respectievelijk 95 en 90 len honderd van de som, welke hun als wedde zou zijn toegekomen volgens de op 31 Augustus 1923 ten aanzien dier leeraren geldende salarisregeling. Artikel 4. De ingevolge vorenslaande be palingen gevonden wedden worden naar bo- van op tien gulden afgerond. Artikel 5. De bedragen, genoemd in het eerste lid van artikel 6 van het Bezoldi gingsbesluit, worden met tien ten honderd verminderd. Voor de bedragen van f 100 en i 25. ge noemd in het dorde lid van voornoemd ar- likel 6, wordt gelezen f90 en f23. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1924. Spoorwegpersoneel. Gistermiddag is te Utrecht de overeenkomst nopens de loonsverlaging door de vijf groote organisalies van spoorwegpersoneel ondertee_ kend, zoodat deze thans een feit is ge worden. 1 De verhooging dei tabaksbelasting. „De Msb." zegt van zeer betrouwbare zijde le vernemen, dat er in Regeeringskringen plannen bestaan, oin de belasting op sigaret ten le verhoogen van 15 op 40 pet., en die op sigaren en tabak van 10 op 20 pet. Het ligt in het voornemen, na de invoering van bovengenoemde verhoogde belasting, den winkeliers nog gedurende drie maanden na dien gelegenheid te geven hun voorraad te verkoopen. Het mond- en klauwzeer. Hot Tweede Kamerlid Braat heeft den Mi nister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Js het Zijn Excellentie bekend: dat bet mond- en klauwzeer zich dagelijks slerk uitbreidt en thans reeds voorkomt in bijna dc helft der gemeenten en over geheel Nederland verspreid is; dat alle thans nog genomen voorzorgs- en afzonderingsmaatre- gelen doel- en waardeloos zijndat alle vee markten en veevervoermiddelen besmet ge acht kunnen worden; dat er door de thans bestaande Piegecringsmaalregelen door vee handelaren, boeren, veclransporteurs, nering doenden, bij den veehandel betrokken, c.a., groote financieelc schade geleden wordt; dat daardoor de handel in vee zeer gedupeerd is? Is Zijne Excellentie bereid, alle afsluitings maatregelen en veevervoerverboden op to heffen, zoodat dc binnonlandsche veehandel weer kan opleven? Het Twcede-Kamer-lid Braat Ueelt den Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw do volgende 7ragen gesteld Is het Zijn Excellentie bekend, dat het gemeentebestuur van Den Haag aan ver schillende autobus-ondernemingen, die pas sagiers vervoeren van het platteland naar Den Haag en omgekeerd, haar standplaat sen in Den Haag heeft opgezegd? Is Ziin Excellentie bereid, maatregelen te nemen tegen belemmering door gemeen tebesturen van het intercommunale auto busverkeer, zoodafc die autobus-onderno mingen, waarvan het platteland zoovcol gemak en voordeel heeft, ongestoord haar werk kunnen voortzetten De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. Aalbcrse, beeft gistermid dag aan de buitenlandsch© gezondheidsamb tenaren, die ons land bezoeken, in het ge bouw van zijn Departement een thee aan geboden. Onder de vele genoodigden bij dezo ontvangst waren verschillende medi sche cn pharmaceutische hoogleoraren, o.a. prof. Van Itallie, en de voorzatter van den gezondheidsraad, dr. Josephus Jitta. Nadat tlr. Joscpflius Jitta de buatenland- sobe doctoren aan den Minister had voor gesteld, hield deze in de Fransche taal een toespraak. Namens de buitenlandsohe medici dankte dr. Norman White, aan de hygiënische af- deeling van den Volkenbond verbonden als epidemioloog, den Minister .voor zijn vrien delijke woorden en voor de gastvrijheid, in dit land aan de hygiënisten bereid. Hierna werd thee rondgediend en bleven de gasten nog ongeveer een uiur bijeen. De Raad van Eibergen heeft besloten, liet geschenk van wijlen den oud-burgfl- meester Smits, bestaande uit villa met weiland on bosoh, samen groot 27 hectaren, in dank te aanvaarden en de villa in te richten voor gemeentehuis. Men meldt ong: De Vereeniging van Fabrieken van Melk producten, een Crisis-levensmiddelen-ver eeniging, werd 26 Sept. 1915 op gezag van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel opgericht en ging Juni 1919 in liqui datie. Eerst op 21 Dec. 1923 werd de liqui datie-rekening door den Minister goed gekeurd. Een veelbewogen tijdperk werd hiermede voor de Melkproductenindustrie afgesloten. Op een dezer dagen in Den Haag gehou den vergadering werd het Dagelijksch Be stuur bij monde van den heer Ilodes, di rectie-lid van „Nulricia", gehuldigd. Spr. schetste in korte trekken den moeilijken lijd dien het Dagelijksch Bestuur had doorge maakt en welke dankbaarheid de leden ver schuldigd waren. Hij bood daarna als her innering aan deze jaren den voorzitter, M. G. Hummelinck, zijn portret in olieverf aan, zittend in den voorzitterszetel, uitgevoerd door den Haagschen kunstschilder J. C. A. Goedhart; aan den penningmeester,, J. F. Hultinga, een groote monumentale Frieschr klok, en aan den secretaris, A. J. Zuyder- hoff, een souvenir in enveloppe. Hiermede werd de geschiedenis der Ver eeniging van Fabrieken voor Melkproducten afgesloten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September, aan ir. J. K. Klinkhamer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met dankbetuiging. Gisteren is te Utrecht de 20ste alge- meene vergadering gehouden van den öhr. Bond van Belastingambtenaren. De voorzitter, de heer J. Kooyman, uit Delft, merkte op, dat in het afgeloopen jaar veel actie is gevoerd. De strijd wag zwaar, omdat het ging tegen een ons be vriende Rogeering. Spr. gewaagde van de vermeerdering van het ledental in 1923, dat klom van 748 tot 863. Hij herinnerde voorts aan de actie voor Zondagsrust-, die succes heeft gehad. Eenige besprekingen werden gehouden over het verslag van den secretaris en van den penningmeester. Ten slotte werden beide verslagen goedgekeurd. De Bond blijft dus aangesloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. De volgende motie van het bestuur werd vervolgens met één stem tegen aangeno men: ,,De Bond, gehoord de besprekingen ovor de gevoerde actie inzake salarisverlaging en kennis genomen hebbende van het door de Regeering ingenomen standpunt; gezien liet ingetrokken artikel 40 van het bczol- digmgabeeluüt en gelet op de door minister De Geer namens de Regeering gedane ver klaring in de vergadering der Tweede Ka- ri.er op li Mei 19*22 bij de interpellatie- Ketelaar, dat de op 1 Juni 1922 verkregen wedden niet zouden worden aangetast; overwegende het feit, dat de orgauisafc^es op grond van den stand van 's lands finan ciën bereid waren een offer te brengen betreurt het ten zeerste, dat door de hou ding der Regeering het overleg is mislukt is van meening, dat de Regeering alsnog behoort te trachten, met de organisaties tot overeenstemming te komen verzoekt daarom de Regeering, van den docv haar ingeslagen weg terug te komen, het wets ontwerp, regelende de rechten en verplich tingen van ambtenaren in te trekken, en doe datartoe mede een beroep op dc volks vertegenwoordiging. Aangenomen werd het bestuursvoorstel, het aantal bestuursleden met twee uit te breiden. De eer J. Kooyman, te Delft, werd als voorzitter herkozen. Als districtsbestuur ders werden gekozen de heeren Chr. Tja- dens, le Groningen; K. Bisschop, te En schedé; L. M. van Noppen, te Eist; J. van Keulen, te ZierikzeeJ. Spelc, te Am sterdam, en G. Dikken, te Roc'eendaal. De vooratter bracht een woord van dank aan de aftredende bestuursleden, de hee ren J. dc Back en F. Elders, beiden te Rotterdam. Besloten werd te ijveren: voor onbeperk te deelneming van commiezen en rijksklcr-. ken aan het vak-examen, voor verkrijging van rerht op vergoeding van verplaatsings kosten voor iemand, die na 5 jaar op een plaats gestationneerd te zijn, op eigen ver zoek wordt overgeplaatst, voor heb verlec- ncn van een toelage bij verplaatsing ook aan ongehuwde ambtenaren, en voor ver hooging van do rijwiel vergoeding. Op voorstel van de afdecling Doetinchem- TVinler&wijk werd aan het hoofdbestuur opgedragen, er voor te ijveren, dat het Bankgeheim wordt opgeheven, dit ten voor- deele van do rijksbelastingen. Ingediend zijn drie ontwerpen van wet tot wijziging van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1924. Het eindresultaat voor 1821 is <3.7 millioen ongunstiger. In de Memorie van Antwoord aan Je Eerste Kamer betreffende de Onderwi.jsbe- grooting deelt do Minister mede, dat de reorganisatie van liet schooltoezicht spoe dig te verwachten is. Gelijk bekend is, wil de Minister van Onderwijs, blijkens ziin jongste voorstel tot wijziging der Onderwijswet, het instituut „assistenten" in de lagere school invoeren. Naar het ,.Hbl." verneemt, heeft dc On derwijsraad zich vierkant tegen dit nieuwe ontwerp gekeerd. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND, De Commissie van Herstel vergadert Frankrijk en de ontwapening nieuw r beroep op Dnitschland in zake de geheime vereeni- gingen. Gistermorgen is de Commissie van Her stel bijeengeweest om kennis te nemen van de antwoorden van de Fransche, Belgische en Engelsche regeeringen, waarbij deze de besluiten der commissies van deskundigen aanvaarden, liet Belgische anlwoord zegt, dat dit land zich over de uilvoering van het nieuwe plan,-voorzoover het er bij be trokken is, in verbinding zal stellen met de overige geallieerden. Men verwacht het Italiaansche antwoord heden. Zoodra alle antwoorden ontvangen zijn, zullen zij be kend gemaakt worden. De commissie heeft Barthou en Bradbury verzocht advies in le 1 winnen van voorname financiers over de i besluiten der deskundigen en de mogelijk heid van de uilvoering hunner plannen. Waarschijnlijk zullen zij besprekingen hou den met Morgan, wiens komst aangekondigd is. Deze besprekingen dwingen niet lot eon onmiddellijk ten uitvoer leggen van de fi- nancicele maatregelen. De commissie zal Dinsdag officieel bijeen komen. Barthou, de leiders van de geallieerde af vaardigingen in de commissie van herstel en Logan, de eerste Amerikaansehe waar nemer, zulten Pierpont morgen ontmoeten 1 aan een maaltijd, dien zij den Amerikaan- schen bankier aanbieden en waaraan zij zijn advies zullen inwinnen over de moge lijkheid van het uitvoeren der besluiten van de commissies van deskundigen. Hoe Mc Donald zich de regeling denkt, spreekt zeer duidelijk uit volgende passage van een rede, le York gehouden. „Laat ons tot Duitschland zeggen, dat als gij verzekert dat gij deze rapporten aan vaardt, wij u aan uw woord zullen houden. Wij hebben geen maatregelen voorbereid om op te treden in geval van eenig in ge breke blijven, maar wij en onze bondge- nooten zijn meer aaneengesloten dan ooit en wij wachten de gebeurtenissen af. Maar wij stellen vertrouwen in u". De bedoeling van den premier is zeer dui delijk. De Engelsche regeering is bereid het woord van Duilschland te vertrouwen, maar is eveneens bereid om een krachtig optreden te beginnen in vereeniging met haar bond- genooten indien dit vertrouwen zou blijken misplaatst te zijn. De psychologische uilwerking door Duitschland voor zijn eerewoord te plaat sen onder weglating van de tot dusver ge bruikte bedreigingen zou er op gericht zijn om bij te dragen tot de vervulling van de verplichiingen door Duilschland. Zou onge lukkigerwijze bevonden worden dat Duitsch tand dit vertrouwen beschaamde en zoo doende de achtrrdoeht van zijn ergste vijan den bewaarheid werd, dan zou een over eenkomst tusschon de geallieerden Inzake strenge maatregelen niet tang op zich laten wachten. Gelijk bekend, wil Poincaré directe sanc ties vaststellen en liefst de Roer als zooda nig bij voorbaat behouden. Hel bestuur van den Duilschcn Industrie, en Handelsdag zegt in een met algemeene stemmen aangenomen motie, dat Duitsch, land in beginsel aan de plannen van de me-, morie der deskundigen moet meewerken en daarbij do volgende eischen moet doorzet ten: „Militaire bezetting van Duitsch gebied slechts binnen de grenzen van het verdrag van Versailles, herstel van de volledige oeco- nomische soevereiniteit des rijks in heele gebied des rijks, in vrijheid stelling van de gevangen genomen en terugkeer van dc uit gewezen Duitschers in het bezette gebied, gebruik van da aanbevolen lichamen van toezicht uitsluitend voor de oeconomische verrichtingen, welke voortvloeien uit de_ verdragen, een grondige verandering van de voor dc waarborging van de oorlogslasten volstrekt niet vereischle hervorming van liet spoorwegverkeer, een prinripieele ont houding van buitenlandsche bemoeiing met de voorgenomen nieuwe goudbank en beper king van het werk van den commissaris tot het toezicht op de uitgifte van bankbil jetten." Ook liet hoofdbestuur van de vakvercem- ging van Duitsch spoorwegpersoneel heeft de memorie van de deskundigen behandeld en ziet zich genoopt nadrukkelijk de aan dacht le vestigen op de volgende punten: Vrijlating van de gevangenen cn verlof tot terugkeer van de uitgezetlen, verzekering van de veiligheid van de ambtenaren en van de sociale rechten van het personeel, be. houd van de beroepsverlegenweordioing en waarborging van een behoorlijk salaris en loon. I Morgen komen Theunis en Hymans, de Belgische ministers, te Parijs om direct met Poincaré een onderhoud te hebben, 's Avond9 koeren zij naar Brussel lerug om dan Vrij dag naar Londen le gaan. Mc Donald is be gin volgende week n.l. verhinderd, daar hij niet zijn dochter op bezoek gaat bij den ko, l ing en zijn kiesdistrict zal bezoeken. i Ontwapening is voor Frankrijk altijd niter lijk aangenaam, maar innerlijk Coolidges plan verwerpt het: Het Fransche departe, ment van buiteunlandsche zaken deelt n.l. mede, dat Frankrijk, hoewel zich kunnende vevcenigcn met het beginsel van ontwape ning, het voorstel van Coolidge in rake een iiiicrnaiionale conferentie onnoodig acht. Het is van meening, dat de Volkenbond zelf competent genoeg is om die kwestie le re.- i gelen. I Dit is een heel aardige manier, om de ontwapening vooreerst van de baan le wer, ken! De geallieerde gezanten hebben opnieuw de aandacht van Duilschland gevestigd op de activiteit der geheime vcreenigingen in liet bezette gebied, die een gevaar vormen voor de veiligheid der bezettingstroepen. Zij lubben Duitschland verzocht de noodige maatregelen te nemen. Een vreemde situatie, goed beschouwd, daar Duitschland immers alleen iets doen kan buiten het bezette gebied De afgevaardigden van Zuid-Slavie en van Duitschland hebben een overeenkomst gesloten volgens welke Duitschland aan Zuid Slavie in 1924 op rekening van de schadevergoeding leveringen lot een bedrag van 20 millioen goud-mark zal verstrekken, Vooral spoorwegmateriaal zal worden gele, vord jL DUITSCHLAND. Uitsluiting. Vandaag begint de uitsluiting van de met selaars cn betonwerkers in de Bevlijnsche bouw bedrijven, welke Dinsdag door die der grondwerkers gevolgd zal worden. Ook loodgieters cn leidekkers worden vandaag uitgesloten. ENGELAND. De begrootingen van Engeland en Ierland de Engelsen- Russicahe conferentie arbi trage aanvaard. In de eerste bijeenkomst van het parlement 11a liet reces, waarin Mac Donald, die een bezoek gaat brengen aan Aberavon, zijn kie district, niet aanwezig zal zijn, zal Snowüen, de kanselier der schatkist, zijn begroeting iudicnen. De bladen zijn het er over eens, da. deze eerste bcgrooling van de arbeidersre0ee- ring ill booidzaken niet zal afwijken van aw van andere regceringen. Men is het er over eens dat de belasting op thee en suiker zaï worden verlaagd en dat er eveneens een wij ziging zal worden gebracht in de helasimi op publieke vermakelijkheden, waarover voor al door de schouwburgdirecties reed9 lang w geklaagd. Bovendien wordt het waarschijn lijk geacht, dat de in 1915 door Mc Kenna in gevoerde exlra-heffing van 33'/s percent op den invoer van sommige weeldeartikelen, zooals automobielen, films en uurwerken, niet zal worden bestendigd in den tegenwoop digen vorm, hetgeen tegemoet zou komen aa» de wensclien van de arbeiderspartij en de 9 heraten, die indertijd als oppositie deze lasting alleen als oorlogsmaatregel den. Aan den anderen kant zullen de coa 9ervatieven zich vermoedelijk legen opnemer dezer rechten verzetten, omdat daardoor o. concurrentie van het buitenland voot«l het gebied van den automobielhandel 1

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2