No. 19671. VRIJDAG 25 APRIL Anno 1924 Officieele Kennigw°^»nq. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws Van heden. Een nieuwe richting van het H. B. S.-onderwijs. LEID DAGBLAD PBIJS DER ADVERTENTIES f) Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk legeren prijs, ieine AdvertentlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags èn Zaterdags CO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Neordeindspleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANïi Voor Leiden per 8 maanden li.86. per week ÏÏO.tS. Bulten Lelden, waar agenten gevetógd rijn. per week .o^ïrr.O.lSt Franco per post 2.86 rf portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEk'EENTEIilJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscliwinkel Yischmarkt 18 tel. 1225 is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar SCHELYISCH a i 0.1D en SCHOL a f 0.11 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 25 April 1924. Een 25-jarig jnbilenin bij Toonkunst. Morgen zal het vijf en twinlig jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot notaris A. D. Vijgli voor liet eerst benoemd werd tot Commissaris der Maatschappij voor Toon kunst, welke functie hij lol op dezen dag onafgebroken vervult, geruimen tijd als pen ningmeester, daarna als secretaris, om ein de lijk het voorzitterschap te bekleeden. Hoezeer zijn optreden als zoodanig werd ba wordt gewaardeerd, blijkt wel hieruit, 'dat, hoewel hel bij de Maatschappij voor •Toonkunst gebruik is, dat aftredende com missarissen niet onmiddellijk worden her kozen, daarop ten opzichte van den heer Vijgh een uilzondering werd gemaakl. Men ken h«m niet missen. En zoo zal dan mor gen de voorzitter van Toonkunst het 25- jarig jubileum als commissaris der Maat schappij heidenken. Het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. De talrijke leerlingen, die in den loop der 25 jaren de Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst bezochten, zulten met zooveel anderen, die met hem in het belang van de Maatschappij samenwerkten, hun geluk- wensch den jubilaris zeker doen toekomen. Dinsdagavond a.s. zal de liezr Vijgh in een bijeenkomst van commissarissen cn genoo- digden in het Nulsgebouw worden gehul digd. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhnisverpleging. Gisteravond word in de kleine zaal der Sladszaal de eerste jaarvergadering gehou den der Onderlinge Vereeniging voor Zie- kcnhuisverpleging, gevestigd te Leiden. Aan het door den secretaris uitgebrachte ■jaarverslag ontleenen wij het volgende: Den 9den April 1923 werd de Vereeniging opgericht met 200 leden; 31 December d.a.v. bedroeg dit aantal 1125; 1 April 1924; 1315. Het aantal verplecgdagen, aan de verschil lende inrichtingen voor de leden uitgekeerd, bedroeg over 1923: 192, over liet eerste kwartaal 1924: 1G2. liet financieel verslag van den penning meester vermeldde een batig saido op 31 December 1923 van 11415.23; op 1 April 1924 van f2004,13. In deze vergadering werd voorts beslo- Icd voor die leden, welke gratis-verpleging in het Academisch Ziekenhuis zouden ge nieten, de contributie te verlagen en te brengen op 7'/> cent voor personen boven en 4 cents voor die heneden de zestien jaren. Het aantal verpleegdagen, waarop de leden en hun kinderen jaarlijks recht hebben, werd van 30 gebracht op 42 dagen. Het bestuur deelde mede, dat, zoodra de kas voldoende Bterk is, ten spoedigste zal worden overge gaan tot het overnemen der risico van mo gelijke operatiekosten der leden; een en ander zal dan in een daartoe bijeen te roe pen ledenvergadering worden behandeld. Li hef bestuur werd gekozen de heer A. J. Schoneveld. Bij de rondvraag werden verschillende v/enschen naar voren gebracht, o.ra. andere regeling der bezoekuren in het Academisch Ziekenhuis; vergoeding der kosten voor be straling; hulp voor zieken thuis; hel nemen der kosten voor de keuringen voor rekening der Vereeniging, enz. Het ijverige bestuur zeide toe, al deze zaken ernsüg te zullen overwegen. Met den wensch, dal de Vereeniging nog steeds in bloei moge toenemen, sloot de voorzitter de vergadering, welke vlot van stapel liep. Albert Spalding. Mel groole belangstelling heett een tal rijk publiek gisteren kennis gemaakt met den Amerikaanschen violist Albert Spal ding, die met den pianist André Benoist een concertavond heett gegeven in den Schouwburg, liet vierde ahonncments-con- cert van het Concert-bureau Hans Augustin Albert Spalding heeit ons een groot mees terschap ten toon gespreid. Voornaamheid is naar onze meening het kenmerk van zijn voordracht cn zulk eon voornaamheid te kunnen bewaren in de verscheidenheid der stukken, die het programma van dezen avond bood, dat kunnen inderdaad alleen de allerbeslen. Spaldings grootste eigenschap als musi cus is. dat hij den slijl van een sluk zeer streng vasthoudt. Nooit zal hij de groote lijn verbreken door te veel in de détails op le gaan. Dit was zeer te waardeeren in stuk ken als de sonates van Bach en Porpora. .Het was een magistrale vertolking dezer klassieken. Met de daarop volgende d-moll- sonale van Brahms werden wij van den klassieken geest ineens verplaatst in de vee! latere romantiek en lyriek Ook in een dergelijk werk van zoo geheel andere ga ding hebben wij veel van Spaldings voor dracht genoten. Voornamelijk weer van de breedheid van spel en toon. Ware echter niet onze aandacht zoozeer door deze qualiteilen in beslag genomen geworden, dan zouden wij sterker gevoeld hebben, dat een ontroerend element nog te veel ontbreekt. De groote bewogenheid van zulke muziek is ons bij een dergelijke ver tolking niet genoeg geopenbaard. Zoo is ons ook de na de pauze ten gehoore gebrachte nocturne van Chopin te klaar en te helder gespeeld. Hoe zou het ons ontroerd heb ben. indien wij bij het zoo volmaakte tech nisch gave spel men herinnere zich het onvergelijkelijke dubhelnotenspel nog meer getroffen waren geworden door het geheimzinnige en verdroomde van zulk werk van Chopin! De weergave van de ove rige kleino slukken na de pauze was prach tig en deed het enthusiasme van de toe hoorders steeds stijgen. De hulde, die den uiivoerenden ten deel vie! in den vorm van een langdurig en warm applaus en een krans voor den violist dwong tot het geven van een kleine loegitt. Het aandeel van den heer Benoist aan den vleugel mag ook met waardeering ge noemd worden, daar zijn spel zicii zeer wei aanpaste aan dat van den violist; alteen droeg het somtijds te zeer het bescheiden karakter van een accompagnement, terwijl locli in sommige werken, zooals bijvoor beeld de sonate van Brahms, de pianopartij eigenlijk bijna even belangrijk als de viool partij genoemd mag worden. Naar wij ijvernemen heeft H. M. de Koningin-Moeder aan hst besluur der Am bachtsschool, aliier, waarvan H. M. Be schermvrouw is. Haar voornemen te ken nen gegeven een bezoek te.brengen aan deze onderwijsinrichting. De datum van dat bezoek is nog nie4 vastgesteld. De Minister van Justitie, die bepaald heeft, dat het notarisexamen op 17 Juni in Den Haag zal aanvangen, heeft benoemd tot lid der Staatscommissie, belast met het afnemen van dat examen, prof. mr. F. G Schellema, en lot plaatsvervangend lid piot. mr. E. M. Meyers, heiden alhier. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt ver plaatst de telefoniste 1ste klasse mej. M. 13. Simons van hal telegraafkantoor (e Leeuwarden naar dat alhier. Aan den Raad dezer gemeente heeit per adres te kennen gegeven, het Plaatselijk Comité van Actie tegen de Onderwijsver- slechteringen, gevormd uit de aideeling Lei den der S. D. A. P., den Leidschen Bestuur dershond en de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, dat het met leed wezen heeft kennis genomen van de reeds door de Regeering genomen maatregelen ten nadeele van ons Lager Onderwijs, bij de zoogenaamde technische herziening in 1923, waardoor lo. het aantal leerlingen per onderwijzer belangrijk verhoogd werd; 2o. het geven van vervolgonderwijs niet langer verplichtend werd gesteld; 3o. de sala ridering van de onderwijzers bij het ver volgonderwijs, sinds de wet van 1920 voor rekening van het Rijk, weer ten laste ge bracht werd van de gemeentebesturen; dat nu, blijkens de verklaringen der Regeering nieuwe maatregelen beraamd worden om van Rijkswege op het Lager Onderwijs le Be zuinigen; dat het in hel voornemen der Re- geering ligt; lo. den leeftijd van toelating der leerlin gen lot de Lagere School een jaar te ver schuiven en dus te brengen op 61/» 7'/> jaar, zonder dat maatregelen worden voor gesteld ten einde door goed voorbereidend onderwijs met voldoende subsidie van Rijks wege, de kinderen, dia nu niet op de Lagere School kunnen worden toegelaten, behoor lijk onder dak le brengen; 2o. de leerver plichting voor liet volgen van een zevende leerjaar lot 1 Januari 1930 uit te stellen en tot dien dalum geen subsidie van Rijkswege voor dit leerjaar uit te keeren; 3o. in te voe ren voor de lagere leerjaren onderwijzeres sen met eenvoudiger (totaal onvoldoende) bevoegdheid, zoogenaamde hulponderwijze ressen, die naar iiet oordeel van adressanten de moeilijke taak van onderwijzeres in de aanvangsklassen niet naar behooren zullen kunnen vervullen; 4o. de bouw en stichting van nieuwe scholen voor Lager-, U. L. O.-, Nijverheids- er. Middelbaar Onderwijs slop le zeilen, zonder rekening le houden met de jaarlijksche toename der bevolking en het ontstaan van geheel nieuwe wijken in groo- tere en kleinere steden; dat deze maatrege len de gemeenten, die haar onderwijs lock op peil willen houden, plotseling voor groote uitgaven zullen stellen, waardoor ètwel van bezuiniging geen sprake za! zijn, öfwel bij volslagen onmacht dier gemeenten het La ger Onderwijs totaal zal worden gedesorga niseerd, zoowel wat het Openbaar als het Bijzonder Lager Onderwijs betreft. Redenen .welke den Raad aanleiding mo gen geven de Tweede Kamer te verzoeken bedoelde voorgenomen maalregelen der Re geering met beslistheid af ie wijzen, en te willen bevorderen de noodige bezuinigingen diir te zoeken, waar zij meer inderdaad be zuiniging zijn, en minder de cultureele be langen van ons volk aantasten, De heer W. Spijer, industrieel te Am sterdam, heeft aan het -Rijksmuseum van Oudljeden alhier, eenige voorwerpen van bijzondere beteekenis ten geschenke gege ven: een terra-colta relief, een z.g. Cam- paansch relief, van een laat Hellcmistisch kunstgenre, hetwelk tot dusver in hel Mu seum ontbrak; en eenige voorwerpen, door den schenker zelf op een reis in N.-Afrika verzameld. Mooi vooral zijn een groote wierookvaas, een terra-colta buste in laat-Griekschen stijl en twee fragmenten van zulke vazen, een paar Punische lampen, en oen aanlal stukken Romeinsch-Punisch aardewerk. De mooiste slukken zijn afzonderlijk op de bovengang van het Museum ter bezichtiging gesleld. De verkoop van liet Emma-bloempje alhier heeft gisteren I G30.95 opgebracht. In hel Jaarbeursgebouw te Utrecht is de 35sle alg. vergadering van den School raad voor de Scholen met den Bijbel gehou den. Aan de orde kwam o.a.» het voorslel- Schoolraad lot wijziging van de contributie- regeling. De toelichting zeide: ,,De bedoeling is, op deze wijze vermeer dering van inkomsten le verkrijgen, noodlg geworden door de uitbreiding van het per soneel van ons'bureau; ook kan hierdoor, naar wij hopen, worden opgevangen de da ling van het toiaal der bijdragen als gevolg van de vermindering van het aantal onder wijzers door de wetgevende maatregelen." Door deze wijziging zal de Schoolraad waarschijnlijk een hooger inkomstencijfer van pl.m. f3000 verkrijgen. De heer Meyer (Leiden) sleide voor, de contributie van elke school met één derde te verhoogen. Dan verkrijgt de Schoolraad een verhooging van inkomsten, zooals hij slechte wenschen kan. Het voorslel-Leiden werd door Delfzijl en Hoogeveen ondersteund cn in Siemming ge bracht, werd het voorstel van het Modera- men met 199 tegen 9 stemmen voor het voorstet-Leiden aangenomen. Met het oog op nog meer uitbreiding barer zaken heeft de firma Vroom en Drecs- mann, alhier, aangekocht het pand van den heer Creyghton, aan de Aalmarkt. Wij vestigen er de aandacht op, dat de afdeeling Leiden van de Nederlandschc Vereeniging van Huisvrouwen haar leden en geïntroduceerden Maandag a.s. een aan- gonamen en leerzamen middag wenscht te bereiden. Het besluur is door hel Nationaal Comité voor Vischpropaganda in de gelegen heid gesteld de belangwekkende lilm .Noordzee-vtescherij" te vertoonen. De di rectie van het „Luxor-theater" was bereid voor de vertooning van deze film haar ge bouw beschikbaar le stellen, terwijl de lieer Vermeulen, lid van bovengenoemd Comilé, bij deze film een toelichting zal geven. Ook voor kinderen is, naar men ons mee deelde, deze film boeiend en leerzaam. De 29-jarige treinpoelser P. V., alhier, zou gisteren aan het vrachtgoederenempla- cement aan den Haagweg een machine schoonmaken. Deze machine moest echter nog in de loods worden gereden. V. ging op BINNENLAND. Spoedige herziening der forensen-belas ting en verlaging der «ncessie-belasling acht de Minister van Financiën noodzakelijk en dringend noodig. In voorbereiding is een ontwerp van wet tot opheffing van eenige beswaren tegen de dividend- en tantième-belasting. Antwoorden van den betrokken Minister op vragen omtrent uitvoer van kaas. Het Regeeringsantwoord betreffende wij ziging der Vogelnet In verband met eieren- rapen. Ongeluk met een verkeersvliegtuig. BUITENLAND. A Een rede van Poincaré over Frankrijk'! binnen- en bnitenl. politiek. De Engelsch-Rassische conferentie ld Londen splitst zich in drie commissies. Geen overeenstemming bereikt inzake de Iersche grensregeling. de treeplank staan en raakte hij het inrij den bekneld tusschcn de machine en het kozijn der loods. Ilij bekwam zeer ernstige inwendige kneuzingen vermoedelijk dij been- en bekkenbreuk en is in zorgwet- kenden toestand opgenomen in het Diaco- nessenbuis. Men hoopt hem in het leven te kunnen houden. De 33-jarige G. C. van W. is, toen hij hedenmorgen werkzaamheden met beton verrichtte aan de in aanbouw zijnde Ma- jella-stichiing in de Caecilia-slraat, in een put gevallen en brak den rechterpols. Het eerste verband werd door den Eersle-IIulp- dienst gelegd. Daarna begaf de man zich naar dr. Van II. G., die hem verder behan delde. Door de N. Z. II. T. Mij werden in den aigeloopen maand Maart vervoerd op de lijnen van Leiden naar Den Haag 122.716 pers. (vorig jaar Maart 123.9GG pers.); van Leiden naar Katwijk en Noordwijk 92.561 pers. (93.1G7 pers.), stadslijnen Leiden 134.770 pers. (151.184 pers.); en van Leiden naar Heemstede 37.320 pers. (50.132 pers.). De opbrengst van genoemde lijnen bedroeg respectievelijk f 18.423,01 (t 19.387,95); 121.288,27 (f 21.679,39*/»)f 13.008,85 (t 14.579,85) en f 10.GG9.34 (t 11.235,10). 0 Leiden is een siad van tegenstellingen: nuchtere stad van handel cn industrie en -'roemde stad van wetenschap. Het eerste dement is ouder dan het tweede, dat na als toevallig is ontstaan. Dat heide los aast elkaar staan en niet tot een min of «eer organisch geheel zijn geworden, ooals bijv. Rotterdam en zijn inrichtingen 'oor handelsonderwijs is begrijpelijk, winder begrijpelijk, ja zelfs eenigszins eseliamend voor een stad, die zooveel an- ore goede ondenvijs-inrichtingen heeft, is ot feit, dat, terwijl in andere Nederland se sleden van veel kleiner omvang in de atste jaren het „Handelsonderwijs" door f oprichting van zoogenaamde „Hoogere andelsseholcn" niet langer verwaarloosd 'om, onze goede Sleutelstad dezen tak van nuerricht hardnekkig bleef negeeren. Wel rjoedde het particulier initiatief eeniger- I l wa' Gemeentebestuur verzuimde; iel 'e" „Kenjis is Macht" vele leerlingen «eelt deze avondschool een goeden naam Mr leerplan, enz. van deze en soorlge- J1f scholen z'tn 'n urezen geheel verscliil- i van de bovengenoemde „Hoogero Han- -sscholen", zooals dm reeds sedert jaren '■aan in onze groenste handelssleden en a.s ze in de laatste tien jaren ontston- „ln kleinere plaatsen (Haarlem, Den g, Amersfooit, Deventer, Harlingen, Alk -niri' t "eze scholen zijn dan ook be- li,22°ir een andere groep jongelui dan handelsavondscholen. Als onderbouw j.„_ ''et onderwijs der drie eerste 1 '"tder gewone H, B. S, Om nu hij Leiden te blijven. Tot nu toe was de toestand zoo: wanneer een jong- mensch met de voorontwikkeling van de drie eerste jaren II. B. S. later „in zaken" zou gaan en een breederen ontwikkelings grondslag in deze richting zocht zonder de Handelshoogeschool in Rotterdam le willen bezoeken, moest hij de Leidsche H. B. S. na de derde klasse verlaten en bijv. in Haarlem of Den Haag een verdere voorbereiding voor zijn beroep zoeken te verwerven, die- hij in Leiden niet kon vinden, ook niet In de vierde en vijfde klasse onzer If. B. S. Want wel is waar is de vijfjarige H.B.S. bedoeld als een onderwijsinrichting voor algemeene ontwikkeling; maar levens is ze geworden, meer en meer, een voorberei dingsschool voor de universitaire studiën. En de toenemende differenlieering onzer moderne ingewikkelde maatschappij en de specialiseering der wetenschap leiden er hoe langer hoe meer toe, dat men (en met recht) alleen die kinderen het onderwijs in de vierde en vijfde klasse der H. B. S. laat volgen, die niet geheel van wiskundigen aanleg zijn ontbloot. Men heeft het lesroos ter dier vierde en y':r'f' klasse slechts in te zien. om te weten, .,j een belangrijke plaats de wis- en natuurkundige vakken hier innemen. En met minder kan zich de II. B. S. als voorbereidingsschool voor de wis- en natuurkundige studiën moeilijk te vreden stellen. Anderzijds is door deze om standigheid voor de jongelui, die krachtens hun aanleg of op andere gronden een an dere loopbaan kiezen: notariaat, bestuurs ambtenaar, fabrikant, koopman, enz., enz., in de hoogsle klassen der tegenwoordige H. B. S. een teveel en een tekort ontslaan. Een teveel aan wis- en natuurkundige ken nis (natuurlijk alleen in dien zin op te vat ten, dat de beschikbare schooluren door dit teveel een tekort aan de andere zijde ver oorzaken, een een tekort aan kennis der maatschappij in de ruime beteekenis van het woord: economie, staatsinrichting, eco nomische geschiedenis en aardrijkskunde» kennis van het bedrijfswezen, handelsrecht, enz., alsmede de beginselen der correspon dentie in eigen en vreemde talen. Al deze overwegingen moeten de Regee ring er toe hebben geleid, aan het eind van het vorige jaar een Koninklijk besluit uit te vaardigen, dat voor de verdere ontwikke ling van het H. B. S.-onderwija van buiten gewone beteekenis zal blijken te zijn. Door dit K. B. werd n.l. de mogelijkheid geopend, de II. B. S. met 5-jarigen cursus na de derde klasse te splitsen in een lilterair-eco- nomische en een meer uitgesproken wis- en natuurkundige aideeling. Tori voorkoming van mogelijk misverstand, omtrent den aard dezer beide afdeelingcn zij hier opgemerkt: ten eerste, dat bij het door de Regeering voorgeschreven leerplan der litlerair-economische afdeeling het ac cent meer valt op het economische dan op het litteraire deel; ten tweede, dat de wis- en natuurkundige afdeeling het litteraire deel van de leerstof niet buiten de deur zet; deze afdeeling behoudt het programma der tegenwoordige vierde en vijfde klasse. In beide afdeelingen doet men na afloop van de vijfde klasse een, natuurlijk geheel ver schillend, eindexamen. Zooals we hierboven zeiden, opent het K. B. de mogelijkheid der split sing in de vierde en vijfde klasse; niet min der en niet meer. Wanneer dus een Ge meente- of Schoolbestuur, uit welke over wegingen ook, zijn vijfjarige H. B. S. onge wijzigd wil behouden, beslaat er geen enkel imperatief Regeeringsvoorschrift. om hel tot deze splitsing te noodzaken. Het spreekt evenwel vanzelf, dat er al verschillende autoriteiten zijn, die de bifurcatie na de derde klasse met het begin van liet nieuwe cursusjaar (September '24) in uitzicht heb ben gesteld, en we hebben de gewijzigde leerplannen, door de Regeering goedge keurd, voor ons, o.a. van openbare H.B.S.en te Haarlem en Rotterdam, van Bijzondere H. B. S.en te Nijmegen (Canisiuscolloge), Voorschoten (Instituut-Wullings), Gooisch Lyceum te Baarn, enz. Deze scholen behou den dus eenerzijds hun tegenwoordig ka- rakler van vijfjarige H. B. S. en zullen in 192G voor het eerst het einddiploma der lit- terair-economische afdeeling der vijfjarige If. B. S. na het afleggen van een eindexa men mogen uitreiken. Welke rechten verschaft nu dit nieuwe einddiploma en welke jongelui zullen de nieuwe afdeeling der II. B. S. moeten be zoeken? Hot K. B., dat de eerste vraag in zijn vol len omvang zal hebben te beantwoorden, kan eiken dag Verschijnen; uit informatie bij het Departement van Onderwijs, enz. is evenwel nu reeds bekend, dat het den toe gang opent voor de' Handelshoogeschool te Rotterdam, voor de studie voor notaris, voor verschillende bestuursfuncties, o.a. Indolo- genstudie, voor de hoogere poslbelrekkingen, voor belasting- en registratie-ambtenaren, voor officier van administratie, enz. Be halve degenen, die een der hier genoemde betrekkingen zullen kiezen, wordt de nieu we aideeling der H. B. S natuurlijk de voorbereidingsschool bij uitstek voor aan staande zakenmenschen: fabrikanten, koop lieden, ambtenaren bij het bank- en assu rantie-wezen, enz. Want de lilterair-economische aideeling der H. B. S. beantwoord bijna geheel aan wat in de laatste jaren met een eenigszins onjuislen cn daardoor misleidenden naam genoemd werd: een Hoogere Handelsschool. In do leerplannen van deze en de nieuwe scholen beslaat geen wezenlijk verschil; zoo heelt bijv. Botterdam slechts zeer onbedui dende wijzigingen in de leerplannen zijner „Handelsscholen" behoeven aan te brengen, om aan deze bestaande scholen den nieu wen naam le mogen geven. Wanneer de splitsing aan onze Leidsche H. B. S. met 5-jarigen cursus wordt doorgevoerd, kun nen de Leidsche burgers, zonder dat ze als tot dusverre hun kinderen naar de Hoogere Handelsschool le Haarlem of Den Haag moeten zenden, ze hier ter slede het onder wijs laten genieten, dat voor hun verdere loophaan noodzakelijk is, of dat met hun aanleg strookt. Wat zal het Gemeentebestuur van Leiden in dezen doen? We weteny-dat de plannen voor de splitsing bij het Gemeentebestuur in overweging zijn. We welen ook, dat een zeer groot deel der ouders van de tegen woordige leerlingen der derde klasse hun kinderen naar de lilterair-economische af deeling zullen zenden, indien met hot be gin van hel nieuwe schooljaar do splitsing tol stand is gekomen. Leiden is een stad van handel en industrie, die aan een derge lijke onderwijsinrichting zeer drin gend behoefte heeft. Wij kunnen er nauwelijks aan twijfelen, of hel Ge meentebestuur. dat altijd er naar hec-It ge streefd, om den naam van het onderwijs te Leiden hoog te houden, zal deze gelegen heid mei beide handen aangrijpen, om de bestaande H. B. S. nog veelzijdiger dan lot dusverre aan haar beslaansdoel le doen beantwoorden. B. M. NO ACH. J

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1