Anno 1924 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Officieele Kennisnevinaen. Herijk van Maten en Gewichten. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws1 van heden. io. f9663. i"<A_. MAANDAG 14 AFttll LEIDSCH DAGBLAD PP" PRIJS DER ADTERTESÏÏESl EO CU- per regal BIJ regehbonnement belangrijk legeren prtjj. Klein» Adverléntiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Eaterdags 60 CU., bij ecu maximum aantal woorden van 30. Incasso volgeqs postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven JO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordelndtpleln Telefoonnummer» voor Directie on Administratie 175 Redactie 1507. PostcMqua- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PBUB DEZER COBBAMTl Voor lelden per 8 maanden 186, per week Ï0.1S, Bulten Lelden, waar agenlen geveatlgd rijn, per week «ïmr.OLiat Franco per posl 12.85 ff portokosten. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis: "I dal in het jaar 1924 in het lokaal van den Uk aan de Lammermarkt, van des voor. tniddags 912 en des namiddags 1—4 uur zitting zal worden gehouden voor den herijk yan maten en gewichten en meer bepaaldelijk: io. voor ten verkoop bestemde malen en gewichten op 5, C, 7 en 8 Mei; 2o. voor den herijk in het algemeen op de volgende dagen en men: - STRATEN EN BUURTEN VAN LEIDEN. DAGEN. UREN. Haarlemmerstraat Noa. 190 Haarlemmerstraat Nor. 91—175, 'Oaecdia- straat en Yjrouwonkerksteegi Haarlemmers/traat No, 176240, Brande- wijnsteeg en Koddesteeg Haarlemmerstraat Nos. 241313, Koe straat, Pelikaanstraat, Sionsleeg en Lrjs- betlisteeg Tin [markt en Prinsessekado Oude Vest Oude Singel tlaresinge], Haarlemmerweg, Pasteurstraat, örocnoordstraat, Hansenstraat, Musscken- broekstraat, Prins Fredexikstraat. Koning- Straat, Willemstraat, Prins Hendrikstraat, Mauritsstraat, Sophiastraat, Julianastraac, ;Alexanderstraat, Prinsenstraat, Lusthof- laan en Os- en Paardelaan lange en Korto Hare, Stille Mare en Marepoort Janvcesensteeg, Clarasteeg, N.- en Z. Run- flerrieeg [Van der Werfstraat en Bouwelouwensteeg Apothekersdjjk, Stille Rijn en Hoogstraat Donkersteeg en Kuiperssteeg Molmden- en Gedempte Voimolengracht eïi Paradijssteeg Kerksteeg, Hoogl. Kerkgraclit en Hoog]. Kerksteeg, Korte- en Lange Niouw3traat. Dndo Rijn Baven, Havenstraat, Havaikade, Kijfgraclit en Minnebroersgraoht Bwrensingel, Oude Heereugracbt,. Zuidsin gel en Kooibuurt Houtmarkt, Koolgracht, Baatetraat, Ocst- dwaragraeht en Zandstraat langegracht lago Rpndjjk, Zijlstraat, Zyisingel. Bloem- 6traat, Nipjponstraat, Sieboldtstraat, Deci- mastraat en Medusastraat Dranjegraoht, Langestraat, Waardgracht, Waardatraat, Looiersstraat, Kaarsenma- ï'ersstraat, Weversstraat en Kalvermarkt, flecrengracht, Kerksteeg en Molcnwcrlstecg. lYestestraat en Uiterstegracht le tot en met 6e Groenesteeg iddelstegrackt Hooigracht; Middelweg en Hartesteeg btrechtsche Jaagpad, Utreclitsche Veer, Steensobuur en Rijnstraat Nieuwe-Rijn Hcoge Rijndijk, Rijnkade, Itijndijkstraat en Kraaierstraat Hcogewoerd (even nummers), Spilsteeg en Wielmakerssteeg floogewoerd (oneven mtmmcrsj, St.-Joris- tteeg, Watersteeg en. Koenesteag Lcvendaal Gorlestraten. Havcrslraten en 1de Binnenvestgracht Getrestraat, Klikstraat, Gceregracht, Oran- jeboomstraat. ICorevaarstr. cn Raamslegen Boefstraten, Gareomarkt cn Sint-Iaco03- graeht Doezastraat en Molensteeg Bakkerssteeg, Zegersteeg. Kaiserstraat, lTiet en Kolfmakerssteeg, Ueerenstraat, Zoeterwoudsehe Singel. Wilhel- niinastraat, Witte Singel, Bloemistenlaan, Witte Rozenstraat, Louvenstraat, Staal- avjjkstraat, Magdaleua Moonsstraat, Schel- genkade, Jan van (joyenkade, Rrjn- en Scbiekade, Gerrit Doustraat en 3 Oeto- berstraat Reestraat, Botermarkt en Vischmarkt Cli-wlammersteeg, Beschuitsteeg. ilurg- ateeg, Korenbrugsteeg, Ketolboetsrateig, Zonneveldstraat, Wolsteeg, Langebrug, K'ieuwsteog, Salomoasteeg, Heereirsteeg, Klo-ksteeg, Houtstraat en Gerecht rieltrskerk Choorsteeg en Pieberskergracht Schoolsteeg, Diefsteeg, Lokhorslstraat en Mar: denmaker ss te eg Aalmarkt, Boommarkt en Lange Vrouwen- tteeg ■uaarsmanssteeg Rapenburg, Kort rapenburg, Groenhazen- graeht en Varkensmarkt oelensleeg, Nonnenstraat, Yalkensleeg, Gal- gowater en Eembrandtstraat goordeinde, Ilaagweg en Steenstraat Morsehstraat, Smidsteeg, Kruisstraat, Narm- riraat en Boerliaavestraat lorschweg, Paul-Krugerstraat, Pres. Steyn- straat, Joubertstraat, Oronjéstraat, Lop- Senstraat, Haverzaklaan, Heinsiusstraat. Arebaehtstraat en Stationsweg aredijk, Aloëlaan, Schutterstraat en Poel geeststraat - eestenniarkt en Nieuwe Beestenmarkt ammermarkt, St.-Aagtenstraat, Scheistraten Jji.nsburgersingel ""ge, niet genoemde straten ^'oughebbenden worden er voorts op gewezen: .*7 voorwerpen schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden, de ïjzs- i "Ffekooriijk geverfd en de ijzeren gewichten met lijnolie, vermengd met mgesmeard moeten Eljn om onderzocht te kunnen warden; V 9 Mei 0—12 t—4 12 Mei 9-12 1-4 13 Mei 9—12 1—4 U Mei 15 Mei id. id. 9—12 9—10 10—12 1—4 1—2 2—4 16 Mei 9-12 1—4 19 Mel 9—12 4—4 20 Mei 21 Mei id. id. 9—12 9-11 11—12 1—4 1—4 22 Mei 9-12 id. 23 Mei 0—12 1—4 id. 1-4 26 Mei 9-12 id. 27 Mel 0-12 1—4 1—4 Mel 9-12 1-4 2 Juni 3 Juni id. 4 Juni id. 5 Juni 9—12 9—12 9—12 9-12 1—4 1—4 1—2 2- 4 id. 6 Juni 9—12 1—4 i4 10 Juni 0—12 1-4 11 Juni 9-12 1—4 12 Juni 9—12 i—4 13 Juni 9—12 1—4 16 Juni 0—12 id. 17 Juni 9—12 1—4 id. 1-4 18 Juni 19 Juni 9—12 9—12 1—4 1—4 20 Juni 23 Juni 9—12 9—12 1—4 id. 1—4 24 Juni id. 9-12 1—4 25 Juni 9—12 id. 20 Juni 9—12 1—4 1—1 27 Juni 9—12 1—4 1 Jul? 9-12 1—4. 2 Juli id. 3 Juli id. 4 cn 7 Juli I 9—12 9—12 9-12 1—4 1—4 1—4 2ö. dat de kerijkperiodel92i—'25 loopt van 1 Januari 1921 tot en met 30 September 1925 en dus de maten en gewichten vóór 1 October 1925 gestempeld moeten zijn met het goedkeuringsmerk de letter b; dat de maten en gewichten, gestempeld met het afkeuringsmerk t h n;et in win kels enz. teruggebracht mogen worden; het gebruiken o! voorhanden hebben van die voorwerpen is te allen tijde strafbaar; dat, ingevolge de Wet van 25 Juli 1919 (St.bl. no. 522) de ijk en herijk van maten, gewichten en gasmeters niet "meer kosteloos zal geschieden, maar dat ijk- loon verschuldigd is volgens het tarief, vastgesteld bij Kon. besluit van 23 October 1919 (St.bl. no. 611) en wel ten bate van 's Rijks schatkist; dat betaald moet worden voor het juslceren van gewichten ten bate van 's Rijks Schatkist; dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op de vastgestelde dagen te doen herijken, alsnog gelegenheid bestaat, die voorwerpen lot den herijk aan te bieden aan het IJkkantoor le 's Gravenhage, Varkenmarkt lb, eiken Maandag en Dinsdag van des voorniiddags 912 cn des namiddags 141 uur; 7o. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de IJkkanloren herijkt kunnen worden. Worden deze gewichten per post aan het IJkkantoor toe gezonden, dan moet daarbij ingesloten worden een postbewijs tot een bedrag, .over eenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN STRIJEN, Secretaris. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 April 1924. 3b. •io. 5o. Co. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaar: SOHELYISC'H a f 0.16f 0.30 SCHOL a f 0.17—f 0.30, SCHAR a f 0.16, N.-Z. BOT a f 0.15, CARBONADEVISCH a f 0.36, en KABELJAUW a f0.40-f0.45 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem, Leiden, 14 April 1934. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemcena kennis, dat door hen .vergunning is verleend aan: n. de firma H. M. Biesiot én rechtver krijgenden, tot uitbreiding van do koffie branderij in het perceel Oude Rijn No. 118, Sectie H. No. 3169 (ged.) b. de N.V. Leidsche Schelpkalkbranderij „Trio" en rechtverkrijgenden, lot uitbrei ding dor echelpkalkbranderij op het per ceel Zoeterwoudscheweg -No. 25, Sectie O. No. 172. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 April 1924. ONTEIGENING. Do Burgemeester der gemeente Leiden Slaakt, hekend: le. Ter voldoening aan de artikelen 10 en 14 der Onteigeningswet zal een Commissie uit Gedeputeerde .Staten der provincie Zuid-Holland, bijgestaan door den daartoe door het Algemeen Bestuur aangewezen in genieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het. gemeentehuis aldaar zit- ting zal houden op Donderdag den len Mei a.8., te 4',4 uur des namiddags, teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te hoo- ren tegen het gewijzigd plan van aanleg van een tramweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden, Belanghebbenden kunnen liunno bezwa ren. ter plaatse cn ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie me- dcdeclen; 2e. De stukkeD, bedoeld in artikel 12 en ter voldoening aan het tweede lid van dat artikel van voornoemde wet, zullen ter in zage van een ieder worden nedergelegd Ier Secretarie der genreento van 15 April a.s. lot en met 30 April d.a.v, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 14 April 1924. Jaarverslag van den Leidschen Bestuurders- bond. Aan het jaarverslag van den L. B. B. over 1923, aan de aangesloten organisaties toe gezonden, onlleenen wij eenige bijzonder heden; zij pogen een vergelijkend beeld to geven van den toestand der plaatselijke vak beweging. De hoop wordt uitgesproken, dat, nu het aan den horizon een weinig begint le kla ren en de economische omstandigheden eonige wijziging ten goede toonen, ook voor de vakbeweging weer een hetere lijd mag aanbreken. Dan zal spoedig de oude aan- valskracht zijn teruggewonnen. Al den af- deelingen wordt daartoe de noodige werk lust en activiteit loegowenscht. De samenstelling bleef als volgt: II. J< Baajt, Isle voorz, (Metaalbew.), A. Sasburg, 2de voorz. (Spoor en Tram), J. J. van Stra len, secr.-penningm.. J. Alt, 2de secr. (Sla gers), J. II. Schüller, 2de penn. (Ambte naars), J. Belgen, (Texlielarb J. van der Hoeven, (Gemeentewerk!.), J. de Wolf, (Bak kers) en N. Onderwater (Bouwarb.). In de ledenvergadering van 8 Januari 1924 werd Onderwater vervangen door J. van Weten, (Bouwarb.). De hestuurdersbond is oflicieel vertegen woordigd in den Raad vap Arbeid, de ge meentelijke Arbeidsbeurs, de Commissie voor Werkverschaffing, de Commissie voor Jeugdonlwikkeling, de Commissie voor Ar beidersontwikkeling, de Commissie van Ad vies Werkloozenverzekering, de Huurcom- missie (J. J. van Stralen), het besluur der Vereeniging Volksgebouw en de Commissie .voor Sleunverleening. Evenmin als in 1922, Icon de Bond dit jaar liet ledental geheel handhaven, hoewel de achteruitgang beduidend minder was,. In 1922 had men eon verlies van 360 leden, in 1923 van 161 leden. In hot geheel werden 512 nieuwe leden ingeschreven, terwijl 703 werden afgevoerd. Onder deze 703 afvoeringen was een groot aantal, 175, dat bedankte wegens het ver krijgen van con anderen werkring of ver trek naar elders. Wegens onverschilligheid of bezwaar tegen de contributie bedankten 125, terwijl wegens overvoering naar een andere organisatie, (meestal bevriende), door royement en overlijden nog 170 leden werden afgeschreven. Van 233 werd de re den niet meegedeeld aan het besluur. Gelukkig zijn er nu leekencn, dat men de achteruitgang te boven is, meent het be stuur. Zoowel de ledencijfers van liet N. V, V., alsook de eigen gegevens, wijzen er op, dat in liet laatste kwartaal van 1923 de ach teruitgang vrijwel is lot slaan gekomen. Al heeft de Bond over 1923 een verlies van 161 leden, toch mag worden geconsta teerd, dat zij er verhoudingsgewijs nog best afkwam. Terwijl tiet ledental van het N. V. V. daalde met 9,2 pet., ging het ledental plaat selijk slechts met 4,4 pet. achteruit. Het totaal aantal leden bedroeg, volgens het verslag, 31 December 1.1. 2592; dat van den R.-IC. Volksbond 782, van den Chr. Be sturenbond 1014 en van den Neutr. Best.- Bond 390. In procenlen uitgedrukt, was de ac.hteruilgang resp. 2.7, 7.9 en 7.5 procent; de Neutr. ging iels vooruil. Hoewel in 1922 de werkloosheid een ont- zeüenden omvang had, blijkt thans, dat het hoogtepunt eerst in 1923 is bereikt. In hel begin van 1923 was de werkloosheid nog steeds stijgende en pas in het laatst van het jaar kon oenige verbetering worden be speurd. Volgens de gegevens van het Bureau der Workloozenverzckering waren van alle te gen werkloosheid verzekerde arbeiders in Januari 1923 een aantal werkloos van 1204, met een aantal werkloosheidsdagen in die maand van 23.255. In Juni waren werkloos 1039 arbeiders met een totaal van 23.837 dagen. In November waren werkloos 1003 arbei ders met in totaal 18.954 dagen. Uit liet af nemend aanlal werkloosheidsdagen in het einde van het jaar valt verbetering van den toestand te conslateeren. In procenten uitgedrukt, waren in No vember 1923 werkloos: Bouwarbeiders-20 pclj, Fabrieksarbeiders 15.5 pet., Metaalbewerkers 22.9 pet., Siga renmakers 39.4 pet.. Textielarbeiders 19.3 pet. en Transportarb. 21.[7 pel. Uit de rekening en vc|anlwoording blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 3918.63 en de uilgaven f4110.23, zoodat het nadeolig saldo flGl.GO is. Aan salarissen werd uitgegeven 12566; de contributies bedroegen f 2698.46 en het winstaandeel der Coöperatie „Vooruit" f 1075. Voor het loopend jaar wordt de contributie begroot op 12550 en hel winstaandeel der Coöperatie op 1768, terwijl de salarissen op do begrooting voor 1921 teruggebracht zijn lot f 2385. Het Bureau voor Arbeidsrecht had in 1923 niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. Het aantal personen, dal zich lot het Bureau wendde, bedroeg 341. Voor 209 per sonen werd een zaak in behandeling geno men, terwijl aan 135 personen alleen ad vies werd verstrekt. Van de behandelde zaken en gegeven ad viezen betroifen 85 het arbeidscontract, 158 belastingzaken en 47 huurkwosties. Opgemaakt werden in totaal 132 b'elas- tingreclames ol verzoeken om ontheffing. Dit jaar ontbrak ons de lijd orn precies na te gaan wel resuliaat do behandelde belasting zaken hadden. Wel weet men, dat in een groot aantal gevallen succes werd bereikt. De meeste van de cliënten welen het Bureau wel le vinden als zij hulp noodig hebben, maar verzuimen naderhand omtrent den atloop te berichten. Vereeniging Van Handelaren in Zuivel producten. Bovengenoemde Vereeniging hield liaar Iweede vergadering. Hierin werd verslag uit gebracht over de gevoerde onderhandelingen met de Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor liet District Rijnland, waarbij als resul- BINNENLAND. Bespreking op 17 April tosschen een Rijks, bemiddelaar voor de Arbeidsgescbillenwet en de organisatiesbestnren over het Twentscha conilicb Internationale conferentie van vertegen» vroordigers der haven- en dokarbeiders-orga* nisaties in de Noordzee-havens. In ambtenaarskringen wordt een procedure tegen den Staat overwogen naar aanleiding van de intrekking van arl. 40 en de salaris, korting met 1 Hei, De staking in het houtbedrijf in de Zaan» streek is geëindigd. BUITENLAND. De rapporten der deskundigen. Socialistische overwinning bij de verkie zingen in Denemarken. In Znid-Slavië weer afgetreden. is het kabinet-Pasjitil Het referendum in Griekenland schijnt een groote meerderheid voor de republiek te hebbeu opgeleverd. laat werd medegedeeld, dat de op te richten Zuivclbeurs alleen als verkoopers zullen Worden toegelaten: „Handelaren in Zuivel producten", geen producenten. Tevens werd medegedeeld, dat de Kamer voornoemd, een Commissie van advies in het leven zal roepen, waarin zal zitting nemen een vertegenwoordiger van de verschillends onderdeden, waaruit dc Beurs zal bestaan. Voor de afdecling Zuivel werd met alge meene stemmen benoemd de heer Is. Lemah (tirma Leman Zoon). Vervolgens werd het Reglement van de nieuwe Vereeniging vastgesteld, waarbij on- der Arl. 1 het doel van de Vereeniging als Volgt wordt omschreven: De Vereeniging van Handelaren in Zuivel producten is gevestigd le Leiden en heeft lep doel de behartiging der zakdijkc belangen barer leden in den ruimsten zin des woords. Zij Iracht dit doel le bereiken door hel ver kenen van medewerking aan de Kamer vap Koophandel in het district Rijnland voor zoo ver het de aangelegenheden van de Zuivcl beurs betreft, en verder door alle middelen, die niet in strijd zijn met de Wet en de goede zeden. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van hel definitief bestuur, hetwelk als volgt werd samengesteld: de hcoren Is. Lematl (firma Leman Zonenl, Leiden, voorzitter; W. M. Oppelaar (Oude Heerengracht 14), Leiden, secretaris; G. J. van der I ec (firma Gebrs. van der Lee), Koudekerk, penningm.; J. van den Bosch (Alphensclie Kaashandel), Alphen, commissaris; L, van Wingen (firma J. VV. van Wingen), Leiden, commissaris. Vervolgens werd een lijst opgemaakt vair lien, die een monslertafel (of box) op dc Zui vclbeurs wenschlcn te huren, van welke ge legenheid bijna alle aanwezigen gebruik maakten. Zoowel in koopers- als in verkooperskrin.- gen zijn de verwachtingen van de nieuw op te richten Beurs hoog gespannen. Over verreweg de mestc monsterlafels en boxen, welke besctiikbaar zijn, werden reeds door groothandelaren beschikt. Aanvragen kwamen binnen uil Alphen, Amsterdam, Bo degraven, Ilazcrswoude, Katwijk, Leeuwar den, Leiden, Rotterdam en Zoetcrwoude. Feestavond van Bakkersgezellen. Zaterdagavond hield dc afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf, ter gelegenheid der sluiting van den cursus 1293—1924 en ten bate van het T.B.C.-fonds der organisatie in „Dc Graan- beurs" een feestelijke uitvoering met welwil lende medewerking van het tooneelgezel - sehap „D.O.S." en de musici R. J. Wierslra (piano) cn J. L. II. Schramp (viool). Er was groote belangstelling, zoodat geen plaatsje onbezet bleef. De bijeenkomst werd geopend met een wet-, komslwoord van den voorzitter den heer J. de Wolf. Deze uitvoering had een tweeledig doel. Eerstens wilde men hiermede de kroon zetten op den welgeslaagden cursus, waarbijf men niet alleen l.ard heelt gewerkt, maar ook een kameraadschappelijkcn geest heeft gekweekt. Het volgend najaar zal men den cursus in een andere branche van hel bedrijf voortzetten. Verder hoopt men van avond m'-t een tombola de kas van hel T.B.C.-fonds te versterken. Spr. dankte den heer Backer, die zoo welwillend was de zaal gratis af le staan, en „D.O.S.", die welwillend haar medewer king verleenen zal. Hierna werd door leden van „D.O.S." op gevoerd het pakkende „No. 80", van lierman Heijermans, dal, vlot gespeeld, met bijzon dere aandacht werd gevolgd. Aan liet slot ylclen den spelers luide toejuichingen ten dec-1. Nadat nog voordrachten waren gegeven, hield dc districtsbestuu'rdor de heer J. van der Blij, uil 's-Gravcnhage, een korte red-, waarin hij zich vooral lot de vrouwen wendde en dpze opwekle, om hun mannen

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1