No. 19657. MAANDAG 7 APRIL Anno 1924 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 1 Officieele Kennisfmving. STADSNIEUWS. Het vooni3fln,,?*p nieuws van Herten. 1 BINNENLAND. LEID DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 OU. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prija. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Baterdag» 60 Cts., bij een maximum aantal woorden Tan 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending vaa brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummeri voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüBANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per weeko.ia, Bullen Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week .0.13, Franco per post 2.36 4* portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. SAan den gemeentelijken vischuinkel, (Visohmarkt 18 ftelef. 1225) is DINSDAG iverkrijgbaarSCHELVISCH a 0.13f 0.27 SCHOL a £0.15—f 0.32, SCHAR a £0.12 gier pond. N. C. DE GIJ SELA AR, Burgem. Leiden, 7 April 1924. Propaganda-feestavond van den Centr. Ned. Ambtenaarsband, aid. Leiden. f Zaterdag hield bovegenoemde aldeeling Ben propaganda-feeslavond in „De Graan- l>curs", ter herdenking van het vijfjarig be- ■jctaan als zoodanig. Vóór dien lijd waren er jdric afzonderlijke organisaties van ambte naren, die ieder op eigen wijze haar belan- gen vooretonden, doch geen gecentraliseerde macht vormden. Dit kon eerst toen op 1 'Januari 1919 de fusie tot stand kwam, en .'öaarin vond de Leidsehe afdeeling mede aanleiding tot een feestelijke bijeenkomst, (Welke zeer druk bezocht werd, zoodat de fraai geheel gevuld was. Bijna alle aanwe zigen waren getooid met roode bloemen. Met Leidsch Slrijk-ensemble „Eutorpc" verleende voor deze uitvoering zijn mede werking, evenais een tweetal leerlingen van |de Indische Poslschool, die op de mandoline ^■peelden, terwijl het duo-Hellman en Van .Leeuwen nog het voornaamste deel van den avond vulde. Voor het podium en gedeeltelijk ook nog langs de zijwanden stonden tafels mei een feröote verscheidenheid van arlikelen, voor huishoudelijk gebruik en voor luxe-doel- Binden; alle gralis door verschillende ne ringdoenden voor een le houden tombola afgestaan. ïe ongeveer hallnegen, nadat „Eulerpe" yich reeds eenmaal had doen liooren, hield "id? voorzitter, de heer Verwey, een korte openingsrede, waarin hij in de eerste plaats ,wee3 op het mooie feit der fusie, waardoor |;geover de gecentral. macht der overheid took een gemeenschappeliike ambtenaars- actie kon worden gesteld. Hot gevolg was, dal in de vijf jaren van krachtige aelie tfêede resultaten bereikt werden, waarvan lafij onder meer noemde liet bekende arl. 40, Bezoldigingsbesluit), dal de ambtenaren nu alliums nog hebben en dat zij moeien Irachlen vasi te houden. Hierna heette hij de aanwezigen welkom, in liet bijzonder de vertegenwoordigers van Een Leidschen Besluurdersbond. Van den heer Van Eek was bericht van verhindering -ingekomen. Hij dankte allen, die tol dit ïeesi hadden bijgedragen en prees vooral Ben ijver van de bestuursleden Collin en Kooreman, die zich bijzonder hadden be ijverd voor he[ verkrijgen der prijzen voor po lombola. Hierna speelde „Eulerpe" nog een paar nummers en daarop werden de aanwezigen g'Srras! door het optreden van twee jongelui, die eenigc keurige nummers op de mando line uilvoerden. Onder luid applaus bood de voorzitter het tweetal ieder een mooi rood lir.t aan, om aan het speeltuig te hangen. Ea loen kreeg de feestredenaar, de heer V. Luberti, hoofdbestuurslid le Amsterdam, bet woord, die, zich bevindende in deze zichzelf bewust voelende ambtenaren, een spreekwijze herinnerde van zijn vader, die gaarne zeide: „liet is altijd zoo geweest en 't zal wel altijd zoo blijven". E Ais vader eens bier bad kunnen zijn, zou J.ii zijn lijfspreuk gelogenstraft hebben ge zien. Vóór 25 jaar waren c-r slechts weinig ambtenaren en deze stonden tegenover hun Superieuren als knechten tegenover hun neester. Inmiddels heeft de overheidsbe moeiing zich sterk uitgebreid; een leger van anblenaren is daarvan hel gevolg geweesl, dat zich heeft georganiseerd en zijn rechten tegenover de overheid Iracht le handhaven, vult tot voortdurende actie en strijd aan De opening van de tramlijn Leiden— Sche veilingen. De nieuwe eleclrische tramlijn Leiden Den IiaagSeheveningen zal 11 dezer wor den geopend. Dit zal geschieden met een oliieieelen rit, tot het deelnemen waaraan de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen een groot aantal uitnoodigingen heeft rondgezonden. Het programma voor de feestelijkheden luidt als volgt: 1 uur n.m. samenkomst op het stadhuis te Leiden, ontvangst door het ge meentebestuur; 1 u. 30 min, vertrek van Leiden in exlra-lrams; 1 u. 45 min. aan komst le Voorschoten; ontvangst in het hotel-restaurant Deurloo door hot gemeente bestuur; 2 u. 20 min. vertrek van Voor scholen; 2 u. 30 min. aankomst te Veur, ontvangst door het gemeentebestuur; 2 u. 45 min. vertrek van Veur; 2 u. 50 min. aan komst te Voorburg, ontvangst' dooT het ge meentebestuur in het Slalionskotfiehuis; 3 u. 30 min. verrek van Voorburg; 4 u. aan komst te Seheveningen, ontvangst in het Oranje-hotel door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage; 4 u. 80 min.G u. besluit' met medewerking van J. L. Pisuisse als con férencier. Dipjaar zullen de volgende protessoren een jubileum als hoogleeraar aan de Leid- sche universiteit herdenken; prof. dr. D. G. Jelgersma, hoogleeraar in de psychiatrie, 20 Sept.; prof. dr. J. II. Janse, hoogleeraar in de plantkunde, 1 Nov.; prof. dr. C. C. Uhlen- beck, hoogleeraar in het Gothiscb, Angel saksisch, oud-Noorsch en de vergelijkende Indogermaansche taalwetenschap, 13 Dec., hun zilveren jubileum. De oud-hoogleeraar in het handelsrecht en de burgerlijke rechtsvordering, prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, herdenkt 27 Sept. den dag, dat hij 25 jaar geleden aan deze universiteit het hooglecraarsambt aan vaardde. Prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, herdenkt 6 October zijn 30-jarig jubileum als hoog- lecraar te Leiden, de oud-hoogleeraar prof. dr. J. J. van Leeuwen, herdenkt 1 Oct den dag. waarop hij 40 jaar geleden het ambt van hoogleeraar in de Grieksche taal- en let terkunde aanvaardde en de oud-hoogleeraar prof. mr. II. van -der Hoeren zal 26 Nov. den dag herdenken, waarop hij 45 jaar ge loden alhier den leersloel in het strafrecht bezette. Prof. dr. J. W. Muller, sinds G October 1915 hoogleeraar in de Ncderlandsche taal en het Middel-Nederlandsch aan de univer siteit alhier, heett tegen het einde van dezen aeademischen cursus eervol ontslag aangevraagd. Wat betreft een bericht in elders ver- sehijnende bladen omtrent de redenen tol deze ontslagaanvrage, kunnen mij mededee- len, dat dit voorbarig is. Geslaagd zijn voor hel examen boek houden, liandelsrekenen en handelsrecht, af genomen door dc Vcreeniging lot Bevorde ring der Handelswetenschappen te Utrecht, dc dames Trinz Cos, Agnes Grilndemann, en do lieeren Halehos, Hulst, Kcmpc en Klarcn- berg. Reeds eenige weken worden met het gemeentebestuur alhier onderhandelingen gevoerd voor het te-werk-stellen van siga renmakers. Een firma le Amsterdam heeft een opdracht van de Spaansehe Begie 50 millioen senoritaa le leveren. Deze worden reeds een halfjaar door ongeveer 140 siga renmaker» te Amsterdam gemaakt met toe slag op hei loon van Rijk en gemeenle. De regeling aldaar is in overleg met de Vakorganisaties en de Commissie lo! Maat schappelijk Hulpbetoon tot stand gr-komen. Indien men te Leiden ook slaagt, kunnen onmiddellijk een honderd sigarenmakers voor zes maanden werk krijgen en is er kans, dal hel bedrijf permanent hier zou kunnen worden gevestigd, mei dien ver stande, dal dan geen toeslag van Rijk en ge meenle meer noodig zou zijn. Ilot corailé voor de versiering van onze stud ter gelegenheid van de 350-jarige her denking van Leidcns Onlzcl op 3 October a s., verzoekt ons (e willen medcdeelen, dat reeds van verschillende zijden bewijzen van instemming en toezeggingen lot medewer- I Ming gat. En wat de ambtenaren vcrwer- I king zijn Ingekomen, yrn.v.-erkt ook weer lerug op hel particu- Ilcl comilé is dankbaar, maar niet vol daan; er moet nog veel meer medewerking 'i:: bedrijf. Daar ziet men steeds naar de overheidsorganisaties en de particuliere pa troons regelen liefst hun salarissen en loo- nc.n naar wat do overheid doet. Daarom is b .'l zoo goed, dal de organisaties paraat zijn, waartoe spr. ten slotte de aanwezigen op- .1.(Applaus). Vóór de pauze inviel kregen de aanwezi- r n nog iets le genieten van het veelzijdig repertoire van hel duo-Hellman en Van 1.'ouwen, waarmede het de aanwezigen zeer Vermaakte. G -durende de pauze werd de tombola ge- - Ir'.uien, hetgeen gezellige drukte meebracht. Na de pauze kregen wij een herhaling r e voorafgaande nummers, die niet min- d r in den smaak vielen. H l was al vrij laai, loon de voorzitter de v- r=cbillende medewerkers en -werksters voor hun hulp en steun dankte, waarna het V"r< vekt bal onder leiding van* den heer aanving dat tot ver na middernacht dnuide. komen. Laat men zich toch niet laten be- hccrschen door de gedachte: ,,'l Is nog ver van 3 October, er is nog tijd genoeg". De tijd gaat snel en er is veel voorbereiding noodig wil men de plannen goed doen slagen. Laat dus ieder, die er toe wil medewer ken, om onze stad np den gedenkwaardigen 3den October een feestelijk aanzien te ge ven. zoo spoedig mogelijk daarvan opgave doen nan liet secretariaat van het Comité Oude-Sir.ge! No. 1GG. II. M. de Koningin licelt liet voornemen le kennen gegeven .de feestvierende stad (e bezoeken, het bestuur der 8-Ortober-Vercc- niging heelt voor dit jaar een buitengewoon feestprogramma samengesteld. Laten wij dan ook allen samenwerken, om onze stad op 3 October in een rnooi feestkleed te steken. Morg -navond zal de sluiting van de Vakschool der afd. Leiden van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders'slers) in. het Bak kers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbe- drijf in het luxe-hakken plaais hebben, na dat voorat verschillende werkstukken door de leerlingen voor de te houden tentoonstel ling zullen zijn vervaardigd. De vakschool werd gehouden in de bak kerij van de Coöp. „Vooruit", aan de Yan- dcr-Werf-slraat. Hedenmiddag is de Fordtilm in het „Ca sino"-theater bezichtigd door een groot ge deelte der scholieren van de Ambachtsschool met hun leeraren. De melkprijs is hier heden met één cent verlaagd en bedraagt thans 13 ct9. per Liter. Procesverbaal is opgemaÜkt tegen de dienstbode H. S., wonende te Degstgeest, we gens diefstal van diverse voorwerpen in haar dienst bij de familie W. alhier. De 7-jarige H. K. is Zaterdag aan het Levendaal bij het spelen te water gevallen maar door een vriendje gered. Zaterdagavond zijn cenigs jeugdige meisjes, die met jongens zich bevonden in het Plantsoen, door de kinderpolitie naar het bureau gebracht alwaar zij door de ouders zijn afgehaald. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan ten huize van den 73-jarigen v. d. H. in de Heinsiusstraat die met een bran dende pijp aan zijn bed had opgemaakt. Een kussen vatte vlam. Erger werd voorkomen. Eenige jeugdige voetballers meenden ge rechtigd le zijn de deur open le trappen der Leidsche Zoutkeet om hun bal terug le halen, die over de muur was gegaan. Een schoorsteenbrandje is gisteravond gebluscht ten huize van P. aan de Lange- brug. In den nacht van Vrijdag óp Zaierdag is in de Zijl, onder Warmond, van een mo torvaartuig van schipper Van der Wel, uit Delft, de 33-jarige schippersknecht J. C. Slierondrecht, uit Delft, over boord gevallen en in de diepte verdwenen. Door de rijks veldwachters werd in den naoht overal ge dregd, evenals ook des Zaterdags, Het lijk is eohler nog niet gevonden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 80 Maart 5 April 20G volwassen personen en 13 kin deren; totaal 219. maar uitblinken deed de heer Wisse als de veelvraat Van do Nast, die dit type fraai volhield. Den heer Hageinan lag de cliar- meursrol van Corenhemel niet volkomen, terwijl mevr. Ilageman de Anna Marie daar naast juist zeer subtiel en fijn speelde. Be houdens liet reeds genoemde ongelukje was de lieer Mazurel als de dichter goed breed yan gebaar. Een bijzonder woord van lol nog voor mevr. Mazurel als Cato, de huishoudster van mijnheer Pirroen. Zoo goed zagen we haar nog nooit. Enkele kleine bijrollen werden voldoende gegeven. Litteris speelde het werk gansch in het Hollandsch, met bc-houd eehler van typische Vlaamsche uitdrukkingen etc., niet geheel in hel Vlaamsch. We kunnen constaleeren, dat dit het is trouwens meer gedaan geen afbreuk deed en Litteris heeft zeker verstandig gedaan om aldus te handelen. Bij elkaar genomen dus heett Litteris ook ditmaal weer iels goeds gebracht, dat ook als zoodanig is erkend, daarvan legde het warme applaus van den vrijwel geheel be zetten schouwburg ook de burgemeester met zijn echtgenoote waren aanwezig ge tuigenis af. De dames werden in de bloemetjes gezel, de heer Bloemink kreeg eveneens een bos Flora's kinderen en de heer Veterman, mede aanwezig, een krans. .Niet eindigen mogen we zonder te heb ben gememoreerd, dal Sappho de pauzes verzorgde. Dat zegt genoeg. Komenden Zaterdag de tweede opvoering. Slechts nog dit: kunnen de pauzes uitgezonderd dan de officieele niet wat worden bekort? LEIDSCHE SCHOUWBURG. Litteris Sacrnui. „Mijnheer Pirroen", spel in 4 bedrijven van Felix Timmermans en Eduard Veterman. Reeds spoedig na de opvoering van Mol- nar's „Schwan" hebben we Litteris weer op de planken gezien. De keus was thans gevallen op het hier door de Rotterdammers vorig seizoen met succes gegeven tooneel- werk getrokken uit Timmermans' roman Anna Marie. Een tooneelwerk hel moge dan dragen de gebreken, die alle tooneel- stukken, naar romans in elkaar gezet, bij kans gemeen bobben dat het wel doet, mede door hel feil, dat een knappe toorfcel- hand gezorgd heeft voor goede vondsten en daarnevens fraaie looneel-sciiilderingen. Die knappe tooneelhand is in dit geval Eduard Veterman geweest. Dat Anna Marie, de hoofdfiguur der roman, naar het tweede plan is gebracht en mijnheer Pirroen met zijn liefde voor Cesarinne van Sint Jan van het Iweede plan op het eerste is gekomen, hot heeft de sanctie van don auteur en wat wit men nog meer? Inhoud etc. meenen we overigens als bekend le mogen veronder stellen. Wederom is Lilleris er in geslaagd een fraaie opvoering ie geven, al was deze niet zoo goed als de vorige en wel hoofdzakelijk tengevolge van een niet volledig er-in-zijn in de beide laatste bedrijven, hetgeen spe ciaal in hel laatste tot uiting kwam. Er werd toen veel gevergd van den souffleur, die niet kon voorkomen, dat do dichter uit het lialfdozijn Dolfijnen in zijn liedje ter cere van Pirrocn's begrafenismaal eenmaal bieef steken, 't Was jammer, te meer, waar de eerste twee bedrijven zoo'n vlot verloop hadden, dat zoo het geheel ietwat werd gedrukt. Aankleeding van hel tooneel en van de diverse persoonlijkheden in costumes uit den crinolinentijd was keurig verzorgd en de seliildeiii-looneelljes kwamen aldus goed tot hun recht. Wanneer we hel spel der diverse „acteurs en actrices" de revue laten passeeren, dan meenen wc le moeten beginnen met de hoofdrol, mijnheer Pirroen. Daarvan heeft de heer Bloemink gemaakt, keurig en sap pig, het lypo, zooals men zich dezen notaris voorstelt. Aan hel slot deelde hij eenigszins in de lichle malaise, om het zoo eens te zeggen, maar loch niet hinderlijk. Op deze creatie mag hij wederom trolsch zijn. De Cesarinne van St. Jan van mej. Oostelijk kon ons daarnevens niet geheel en al be vredig?". Haar inzet was ietwat weifelend maar dit herstelde zich gelukkig; alleen haar figuur vermoehl zij natuurlijk niet te herzien en dat hadden we gaarne ietwat forseher gezien. De spiegelscène; zoo'n kos- lolijk oozenblik. was prachtig geslaagd. De Dolfijnen wa n -'uk vrj r stuk goed, Bezoldiging leden Alg. Rekenkamer, Raad van State en leden rechterlijke macht. In da Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen met betrekking tot de vermindering der sa larissen van de leden der Alg. Rekenkamer, van den Raad van State en van de Rechter lijke macht lezen wij; Voor een zoo krasse veroordeeling van de in het ontwerp opgenomen gelijkstelling van gehuwden en ongehuwden, als in het Yoorloopig Verslag wordt gegeven, ont breekt, naar hel oordeel van de betrokken Ministers, redelijke grond. Men bedenke, dat de strekking van den maatregel, die mei betrekking tot de salarieering van het per soneel in het algemeen in hel voornemen ligt, deze is. dat in den loop van 1921 tot een aftrek van 1U pet. op de wedden worde geraakt. Nu moest daarbij in aanmerking worden genomen, dat ten aanzien van be paalde groepen van personeel voor hen, die de zorg voor een gezin hebben, een onmid dellijke aftrek van 10 pet. overgangsmoei lijkheden oplevert. Het kwam aanvankelijk voor, dat voor de groepen, wier wedde bij de wet wordt geregeld, zulks 111 mindere mate het geval is, Intusschen kunnen de Ministers bij na dere overweging erkennen, dat ook ccn ander standpunt reden van bestaan heeft. Met name is wellicht bij de bepaling van het aanvankelijk standpunt al le uilslui tend het oog gericht geweest op de liooge colleges van staat- De Ministers hebben daarom geen bezwaar aan de gemaakte be denking te gemoet te komen en zij hebben dienovereenkomstig alsnog de ontwerpen gewijzigd. Met beslistheid verwerpen de Ministers de opmerking, als zou bet aanvankelijk voorstel onder invloed hebben gestaan van het feit, dat van de zijde dezer groepen ten aanzien hunner salarieering geen georgani seerde actie pleegt te worden gevoerd. In het algemeen is overigens de bezoidi- gin gder hoogere ambtenaren, die destijds met de stijging van de kosten van levens onderhoud geen gelijken Ired heeft gehou den, een punt, hetwelk bij de definitieve herziening bijzondere aandacht zal eisc-hen. Gewijzigde wetsontwerpen, waarbij voor de gehuwden en kostwinners in de korling geleidelijkheid wordt gebracht, zijn aan de Memorie toegevoegd. De toestand op 30 April 1924 zal uiteraard beslissend moeien zijn; voor vermindering van de reeds toe gepaste korting bij huwelijk lussclien 1 Mei en 30 September is geen reden. Ook bij de toepassing ten aanzien van hen, die lus- schen 1 Mei en 30 September in dienst tre den, zoomede van de in dat tijdvak ingaan de verhoogingen cn vergoedingen, zal naar den toestand van 30 April zijn te oordeeien. BINNENLAND. Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen met betrek king tot de salarisrerniindering van d' leden der Alg. Rekenkamer, van den Raad van State en van de rechterlijke macht. De wettelijke regeling van art. 40. Door den Bondsraad van den Ned. Mijn- werkersbond if een schrijven gericht aan de contact-commissie, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de persoonlijke beleedi- gingen, in het vakblad gericht aan de direc tie der Oranje-Nassan-Mijn, onvoorwaarde lijk worden ternggenomen. BUITENLAND. t Een eerste mededeeling over het rapport der desknndigen. Het Dnitsche rapport standpnnl tegenover dit Huiszoekingen op groote schaal in het bezette gebiod in verband met actie van nationalistische organisaties. De Fransche Komer neemt de pensioen wetten aan. Volksverhnizing in Turkije. Volgens het gewijzigd ontwerp zal de salarisvennindering ook voor de hieriiedoel- de ambtenaren bedragen: a. voor hen, die op 30 April 1925 gehuwd of kostwinner van een gezin zijn, met in gang van 1 Mei a s. vijf, en met ingang van 1 October 1924 tien pet.; b. voor de overigen met ingang van 1 Mei a s. tien ten honderd. Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. In verband met het antwoord der Regee ring - p hel verzoek der commissie, om rui blijkens dc in de memorie van toelich ting op liet wclfoniwerp 307, inhoudende dc voorloopigc voorziening ten nanzien van de bezoldiging van dc ieden van dc Algemeene Rekcr!:amer n egodectde voornemens der Regeoring aangaande do salariskorling voor het voornaamste beletsel voor de organisa- tievertcgenwoordigers om verder overleg te plegen over de voor 1924 te troffen maatre gelen is komen ie vervalk-D het overleg te hervatten, is op Donderdag 3 April de Cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken in spoedvergadering bij een gekomen. Met groote meerderheid heelt de commis sie zich uitgesproken voor de wenschclijk- heid om een tijdelijke salarisverlaging tot 1 Juli 1925 instode van tol 1 Januari 1925.' Voorts werd namens de vertegenwoordigers van vijf organisaties (liet comilé van tien) verklaard, dat zij hoewel nog staande op het standpunt ook door de commissie inge nomen in haar advies van 17 Sept. 1923. betreffende de intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit, dat noch de tegenwoor dige prijzen en kosten van levensonderhoud, noch het algemeene loonniveau een veria - gin? der salarissen van het Rijkspersoneel zal billijken en rechtvaardigen echter, nu de Regeering te kennen heeft gegeven, dal de loesland van 's lands financiën noodzakelijk ook een verlaging der salarissen van het Overheidspersoneel eisclit, zicli niet zullen verzetten tegen een lijdelijke korting op de salarissen tol 1 Juli 1925 en ingaande 1 Mei a.s., van 5 pel. voor dc gehuwden en kost winners en 7'/a pet. voor de ongehuwden niet-koslwinners en dat zij zelfs, indien de Regeering met een dergelijke korling zich te vreden wit stellen, op zich nomen dc ambte naren, die tol hunne organisaties behooren, ernstig te advisceren tegen dergelijke kor ting geen enkele oppositie rnecr le voeren. Mitsdien stelden zij voor der Regeering in overweging te geven van tiaar voornemen, als in de memorie van toelichting op voren genoemd wetsontwerp meegedeeld, af te zien en zicli le beperken lol bovenomschreven kortingen. Jn stemming gebracht slaakten de slem- men over dit voorstel. Alle Regeeringsvrrle- genwoordigers slemden tegen, alle organisa- iievertegenwoordigers stemden voor. Unaniem was de commissie van oordeel, dat een en dezelfde regeling der salariskor ting moet getden voor liet gelieetc Rijksper soneel, onderwijzers daaronder begrepen. Een voorstel van twee der Uegccringsver- tegenwoordigers, om aan de Regeering mede te dcelen, dat subsidiair genoegen zou wor den genomen met een korting van 5 pet. voor* do gehuwden en kostwinners en van 10 pet. voor de ongehuwden voor tiet gohecle jaar 1921, terwijl over de tijdelijke vermindering voor liet eerste halfjaar 1925, nader overleg met dc regeering zou kunnen worden ge pleegd, kwam niet in stemming, wijl met groote meerderheid liet voorstel van orde werd aangenomen de verdere discussies en debatten over dit onderwerp te stuiten. Voorts kwam in de vergadering ter sprake het Wetsontwerp houdende wettelijke rege ling inzake'dc wijziging van bepalingen be treffende rechten cn verplichtingen van ambtenaren, enz. In de verwachting, dal de commissie geen gelegenheid zal hebben zicli vóór de openbare beraadslagingen in de Tweede Kamer afzonderlijk hierover uit te spreken besloot de commissie in den bri-f over hel voorgaande betreffende de salaris- korting. tevens de Regoerine met nadruk in overweging te geven bedoeld wetsontwerp ia t£ trekken.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1