AGENDA VAN w wen. Begrafenis- Onderneming KEEREWEER TELEGRAMMEN. LAATSTE pmrmm. r. Vrijdag. „Do Harmonie": Bestuursvergadering Leidsehe Reddingsbrigade. 8 uur. Manége: Ruiterfeest. 8 uur. „Pniël": Openbare vergadering afd. Lei den Herv. Broederschap. Kwartier over 8 uur. Zaterdag. Schouwburg: „Litteria Sacrum". „Mijn heer Pirroen". 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdcg en Zaterdagnamiddag van 8 tot 4 uur kinder- en tarnilie inatinée. „Luxor theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 'e Woensdags en 's Zaterdags matinéo te 2 uur Pietersberkgracht 9 (bovenzaal): „Do Sphio.v". Tentoonstelling werken door le den. Van 13 Maart tot 14 April. Vau 10 tot 1 en van S tot 6 uur. 's Zondags vao tot 4 uur. „De Lakenhal": Tentoonstelling van teekoningen, houtsneden, ent. van Cbris Lebeau. Van 26 Maart tot en met 13 April, van 10 hot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur Volkshuis: Tentoonstelling van schilde rijen en leekeningen van Jacoba Surie. Van 31 Maart lot en met -i April. Van 7 tot 10 uur. Bovendien Woensdag van 3 tot 6 uur. „Zoraerlusl" Biljartwedstrijden om het pers. kampioenschap van den Leidschcn Biljartbond op 8, 9, 10, 11, 19, 16, 17 en 18 April. Halfacht. Den llaag, „Scala": „De dochter van madame Angot". 8 uur. Sladszaal (kleine): Bak-, braad- cn kook- domonslralie op 3, 4 en 5 April. Van half- ell lol 5 en van halfacht lot 10 uur. Wijkgebouw „Geloof. Hoop, Liefde": Ten toonstelling werk leerlingen teekenschool. Vrijdag van 8 lot 10, Zondag van 12 tot 2 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdioost (Ier apotheken wordt van: Maandag 31 Maart tot en inel Zondag 6 April waargenomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Viscbmarkt 8. Tel. 562. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 :-a TELEF. 861 7797 worden dan thans (do patroons wenscliten die met 100 pCfc. te verhoogen) als de arbeiders grieven hebben over de toepassing van liet reglement of andere zaken, dienen ze die door middel van een fabriekscommissie aan den werkgever ken baar te maken art. 9, luidende: de arbeiders zijn ver plicht aan den werkgever of zijn gemachtig de, wanneer dezen zulks vragen, juiste en volledige inlichtingen te verstrekken om trent hun vorigen werkgever en omtrent het lidmaatschap hunner organisatie, dient te .vervallen. De Fabrikantenvereniging heeft geant woord, het op dit oogenblik niet wensche- \ijk te achten, de totstand koming van fa- briekscommisBies te bevorderen er bestaat geen aanleiding, do boeten lager vast te stellen dan thans is geschied art. 9 wordt geschrapt. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt door het bestuur der Christelijke cVVerkgevevsverceniging eD het hoofdbestuur der Algemeeno R.-K. Werkgeversvereni ging, ten einde hun bezwaren kenbaar te maken tegen aanneming van het initiatief- ontwerp-Al bar da in zake het instellen van een onderzoek nopens bet arbeidsconflict in de Twentsche katoenindustrie. De vaargeul bi| Valkenisse. Op vragen van het Twecde-Kamer-lid Van der Waerdon betreffendo de verpan ding \an de geul bij Valkenisse, do uitvoe ring van do daarvoor noodigo baggerwer- hrn en het in goeden staat houden van den scheepvaartweg langs de Schelde: 1. Wil do Minister oiededcelen, wanneer voor het eerst hot Nc-ifcrlandsche loodswe zen de aandacht van het Belgische geves tigd heeft op het v?r*}dcn van de geul bij Valkenisse •2. Wanneer is, ten gevolge van deze waar schuwing, het verzoek van de Belgische re- geering ingekomen, om de -noodige bagger- werken to mogen'uitvoeren, cn wanneer is do gunstige beschikking daarop ter ken nis van bovengenoemd© Regcering ge bracht? 3. Is er grond voor het verwijt, dat met het nemen dezer beslissing noodcloos lang is getalmd? <1. Aan welke feiten of overwegingen is het toe te schrijven, dat België de bogger- werken bij Valkenisse verrioht-, hoewel de geul aldaar op Ncderlandsch gebied ligt? 5. Kan de Minister de verzekering ge ven, dat van do zijde van Nederland niets wordt verzuimd om tegenover Belgic er toe mede tc werken, dat de scheepvaart weg langs de Schelde steeds in goeden staat wordt- gehouden en dat in gevallen van storing steeds in don kortst mogelijken tijd daarin wordt voorzien? H?eft de Minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord 1. Het Nedcrlnndsclïe loodswezen heeft den 26sten Februari de aandacht van het Belgische loodswezen gevestigd op de on gunstige verandering in den toestand van het vaarwater bij Valkenisse. 9. Het verzoek van het Belgische gezant schap, om de noodige baggerwerken te mogen uitvoeren, dateert van 3 Maart. Den 13deo Maart werd aan bet Belgische ge zantschap telefonisch de voorloopige gun stige beslissing medegedeeld, welko mede- deeling den volgenden dag schriftelijk werd bevestigd Tevens had op 13 Maart telegra fisch de Minister van Waterstaat den hoofd ingenieur te Middelburg gemachtigd, cm aanstonds eon voorloopige vergunning te verlcenen. 3. In aanmerking genomen den tijd, die noodwendig moest voorbijgaan met het on derzoek der aanvrage en het overleg tus- schen de daarbij betrokken autoriteiten, blijkt- uit het vorenstaande genoegzaam, dat dc zaak met spoed is behandeld. 4. Daar de Belgische regeering had vcr- 350oh t. hot. bagger werk te mogen verrichten, zooals door haar ook bij vorige gelegenhe den geschiedde, besfond daartegen bij de Nedorlaiiflsclie Tegeering geen bezwaar en werd in het verzoek gaarne toegestemd. 5. De Regeering verleent, evenals tot dus ver het geval was. voor het houden in goe den staat van den scheepvaartweg langs de Schelde en de voorziening in storingen steeds gaarne haar medewerking. pnnxMi swn. DE ALGEMEENF TOESTAND Poincaré in de Kamer trium- fator de Duitsche ontwa pening. Poincaré heeft zijn motie van vertrouwen in de Fransche Kamer natuurlijk gekregen cn met groolc meerderheid, gelijk to ver wachten was; 406—15f.de meerderheid mag er zijn. Doob er was niet anders tc verwach ten. Havas. dal anders de gewoonte heeft om van tegenstanders der regeering niets te mel den van Herriot wordt b.v. niets gemeld men zie onder Frankrijk liaast zich om le melden, dat de socialisten ook staan op een schadevergoeding, zooals do telegrammen aangeven. Maar dat is niets nieuws. Evenmin als in het buitenland Frankrijk's recht op schadevergoeding ernstig wordt bestreden. Al was liet alleen maar om de onbesuisde, dolle vernielingen, door de Duiisebers aangericht, goed tc maken. Daarom gaat het niet. Waar om het wet gaat, weel officieel Frankrijk ook heel goed om het bedrag en de wijze van betaling, waaraan allerlei polilieke kwesties door Frankrijk zijn opgehangen. Minister Le Troequcr is, dat spreekt, opti mistisch teruggekeerd van zijn bezoek aan hel Roergebied In een beschouwing over de Duilschc nota inzake de militaire controle in Duitschland betreurt do „Manchester Guardian" het, dat Mac Donalds voorstel tot hervatting van de controle door de geallieerden, welke sedert den inval in hel Roergebied is onderbroken geweest, in Duilscbland ontstemming beeft gewekt. Hel blad zet uilcen, dat Mac Donald zijn meening inzake bet optreden van Frank rijk nooit onder stoeten ol banken heeft gesto ken en dat hij een eerlijke en onpartijdige inlerprelalie van het verdrag van Versailles nastreeft. De ontwapening van Duilscbland maakt deel uit van dit verdrag. Deze heelt over hel algemeen plaals gehad, doch de vol- loooiing ervan is ongelukkigerwijze zonder reden uitgesteld. Dit uitstel en de onderbreking der controle hebben eenige reden gegeven voor de onge rustheid van Fransche zijde cd voor het aan houdend aandringen op „veiligheid". Mac Donald werd volgens de „Guardian", ongelwijleld gedreven door den wenseh deze moeilijkheid uit den weg te ruimen teneinde op deze wijze eiken rechtvaardigingsgrond le onl nemen aan Frankrijks ongerustheid cn geen enkel voorwendsel te laten voor onwet tig optreden der Franschen. Deze poging was evenzeer in Duilsehlands eigen belang als in dal van den vrede. Blijkbaar heeft men dil niet begrepen zoo dat de voorstellen door de Duilschc nola eenigs2ins onvriendelijk worden opgeval'. Ten aanzien van het Duitsche tegenvoor stel strekkende tot behandeling der aangele genheid door den Volkenbond en overname van de taak der controlecommissie door den Volkenhondsraad wijst het blad erop. dal het verdrag ongetwijfeld, zoodra dc wapenstil stand zijn beslag heeft gekregen, de verdere controle opdraagt aan den Volkenhondsraad, zoodat hel Duilsehe voorstel praemaluur is, aangezien ongelukkigerwijs het bewi)9 niet geleverd is, dal de ontwapening is voltooid. Daarom hoopt het blad, dal men niet aan dit voorstel zal vasthouden cn het voegt er aan toe, dat liet wenschelijk is dat men in Duitschland inziet, dat dit niet de beste wijze is om Mac Donald te steunen bij zijn moei lijke laak. BELGIE. Mijn-geschil. De mijnwerkersafgevaardigdo Dcjardin heeft in do Kamer een dringendo interpol* latic gericht tot den minister van nijverheid en arbeid inzake een loongeseliii bij de mij nen. Minister Tseboffen antwoordde, dat de patroons bereid zijn 5 pCt. loonsverhooging toe te staan, doch „op crediot", d.w.z. dat het bedrag eerst zal worden uitgekeerd als er voor de mijnen betere tijden zullen ziju aangebroken. De miuister heeft de bijeen roeping van de gemengde commissie van directies en mijnwerkers toegezegd. DUITSCHLAND. Geen Duilschers meer naar den vreemde nieuwe sta. king te Hamborg. Het rijksdepartement van financiën beeft draconische maatregelen ontworpen legen reizen raar het buitenland. De rijksminis ter van financiën zou gisteren namelijk het kabinet voorsiellen slechts vergunning le verlcenen lot het verlaten van Duitschland tegen betaling van een zeer hoog bedrag; genoemd wordt in dit verhand een som van 500 mark. Neemt het rijkskabinet inderdaad een dergelijk besluit, dan zal natuurlijk het rei zen naar het buitenland tot een minimum worden beperkt. Een verordening van de rijksregéering om de nieuwe regeling ter kennis van de be volking te brengen, is reeds ontworpen. Geen in Duitschland wonend burger, man of vtouw, mag Duitschland verlaten zonder toestemming van de belastingambtenaren. Deze hebben gisteren reeds de instructie ontvangen een dergelijke toestemming nist meer te verlcenen Vermoedelijk zal deze instructie echter weer worden herroepen en door de nieuwe verordening van de rijksre- geering worden vervangen, aldus de „N. R. Ct. "-correspondent De verordening zal een zeker aantal ca tegorieën lieden ontslaan van de betaling van het genoemde bedrag. Dit geldt in de eerste plaats voor zieken, die op advies van van hun arts naar het buitenland moeten; voorts voor kinderen, die den leeftijd van 14 jaar nog niet hebben bereikt en voor herstel van gezondheid uit het land moeten, en (cn slotte voor landverhuizers. Kantoor bedienden of handelsbedienden zullen even eens vrijstelling van betaling van deze bij zondere belasting kunnen bekomen, maar tegen bepaalde voorwaarden. Een uitzonde ring zal eindelijk nog worden gemaakt voor ambtenaren, die dienstreizen naar het bui tenland moeten ondernemen, en voor jour- na'iste'n. Het rijksdepartement van tinanciën is van mcemng, dat deze maatregelen onvermijde lijk zijn geworden, gezien het steeds groo- ter wordend aantal personen, dat naar liet buitenland trekt. Door deze besluiten hoopt men dan aan deze nieuwe paal en perk le kunnen stellen. Door de toeneming der reizen is ook voortdurend meer toe stemming verleend tot het uitvoeren van buitenlandseho deviezen. Ook is men op het departement van financiën van mee ning, dat het schadelijk is voor den goeden naam van Duitschland, indien thans dui zenden en duizenden Duilschers naar het buitenland trekken. De autoriteiten zien zeer wel in, dat deze reizen vaak worden ondernomen, omdat het thuis duurder is, maar desondanks kan het grootste aantal dezer builenlandsche uitstapjes als over bodige weelde worden beschouwd. Het „Acht Uhr Abentblalt" ziet in de aangekondigde verordening slechts een sterk stukje van bureaucratie. Het blad her innert er aan, dal de spoorwegen nog onge veer het eenige instituut zijn dat met winst werkt en meent dal thans ook deze winst wordt bedreigd. Alleen welvarende perso nen zullen de hooge belasting kunnen beta len, maar dan meeslal zelfs niet eens meer voor de leden van hun gezin. Kan de spoor wegdirectie zich de weelde permilteeren leege treinen (e laten loopen? Ten slotte zal men door deza maatregelen het hecle Duit sche vreemdelingenverkeer slopzcllcn, daar geen buitenlander mecT voor zijn genoegen naar Duilscbland zal komen. De in hel proces-Killer veroordeelde be klaagden Killer, Webcr en Kriebel zijn naar Landsberg overgebracht, waar zij hun siraf zullen uitzitten, ten minste voor zoo ver nog van uitzitten sprake is. Dc instructie tegen v. Iéahr, v. Lossow en Scisser zal binnenkort worden geopend. Het gerucht gaat, dat v. Lossow niet naar Beieren zai terugkeeren, aangezien hij zich bij het Turksche leger zou hebben verbon den. De bewering, dat v. Kahr en Seisser niet meer op hun post zouden terugkeeren wordt officieel tegengesproken. De slaking in do chemische Industrie van Midden-Duitschland is mislukt. Het aantal stakers, dat den strijd voortzet, is zeer ge ring. Nauwelijks is de slaking der Havenarbei ders le Hamburg geëindigd, of er is weer een staking. De in hel Scheepvaarlbond vereenigde links-radicals zeelieden hebben het werk neergelegd, nadat een groot deel van hen reeds gisteren het werk had verlaten, aan gezien hun zekere gunstige voorwaarden waren onthouden en de readers het stelsel van drie wachten bestreden. FRANKRIJK. Het debat in de Kamer eindigt met een motie van vertrouwen in de regeering. fn de Kaïncr is het debat voortgezet, waarbij Herriot aan het woord is geweest. Havas meldt echter oudergewoonte alleen het antwoord des ministers, zoodat men tusschen de regels moet doorlezen, wat deze gezegd heeft. Poincaré herhaalde, dat Frankrijk de Roer niet zal ontruimen vóór de volledige betaling. Indien de commissie van herstel voorstelt om algemecncr panden te stellen in de plaals van die, welke wij nu ontgin nen. zullen wij de kweslie overwegen, doch wij zullen het Roergebied r.iet verlaten en de exploitatie hervatten bij do geringste te kortkoming van Duitschland. Poincaré zeide nog dat de deskundigen zich niet moeten bezighouden met het totaal bedrag van do Duilschc schuld doch enkel een herziening van den belaliDgsslaat moeten voorstellen. Poineaió en Le Troquer brachten in her innering, dat de regeering getracht heeft van Duitschland de uitvoering te krijgen van een program van openbare werken en leveranties in nalura, van 4 milliard gou den marken, maar dat Duitschland stelsel matig de leveringen en de uilvoering van liet program geweigerd beeft. Wij moeten het Roergebied bezetten, om zelf het hout en de kolen ca andere producten Ie nemen, die Duilscbland beweerde ons niet te kun nen geven, zonder de inwoners tol ellende en dood te brengen. Herriot beantwoordend, betoogde Poin cari-, dat de commissie van herstel einde 1922 het in e-breke blijven van Duitsch land vaststell-ui moest. De bezetting van de Ro"r hooft bewezen, dut Duitschland in staal was om zijn verplichtingen na te ko men. De kwe I.- trouw van Duitschland was plechtig bewez n. Hrrriot verweet aan de Fransche indus- trieelcn. dat zij alle andere leveranties in nalura, dan kolen en cokes geweigerd heb ben, uit vrees voor de concurrentie. Le Tro quer zeide daarop, dat hij aan de industri- eelen medegedeeld had, dat de regeering zich door dergelijke overwegingen niet zou laten weerhouden. Verder betoogde hij. dat hij een groot program van openbare werken opgesteld had. zonder de minste vrees, om dat hii Duitschland de grootste kanalen en sluizen van de wereld zag aanleggen en allo takken van industrie zag ontwikkelen, in een omvang, waar niemand zich een denk beeld van vormt. Hij wilde dat Duitsrhland in overeenstemming met het verdrag van Versailles, aan het herstel van ons land zou deelnemen Alleen de bezetting van de Roer besloot hij. heelt de kwade trouw van Duitschland overwonnen. Le Troquer weerlegde de beweringen van Herriot en herinnerde er aan, dal, veertien dagen na het begin van de geallieerde-ex ploitatie de mijnen méér produceerden dan onder Duitsch beheer. Alle noodige maatregelen zijn getroffen om de levering van kolen en cokes voort te zetten na 15 April. De kweslie van vertrouwen stellend eischle Poincaré, dat de interpellaties af gehandeld werden. Dc Kamer besloot daar na een nachtzilting le houden en heelt daarin een motie van vertrouwen met 408 legen 151 stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Parijs heeft zich in gunstigen zin uitgesproken ten aanzien van een voorstel van een zijner leden, den heer Fernaud-Lanrent. om vreemdelingen, die van 48 uur lol twee maanden te Parij9 verblijven, een recht van 20 francs tc doen betalen en voor een langer verblijf 50 fres. ENGELAND. Staking opgeheven. De staking aan do rij!..tentoonstellings gebouwen to Wembley is als geëindigd ;e beschouwen, daar bijkans alle werklieden het werk hervatten, zulks op aansporing van de vakvercenigingen. NOORWEGEN. Volksstemming over het drankverbod verworpen Het Storting heeft met 96 legen 44 stem men het voorstel der socialistische groen om in Juni ccn volksstemming te houden over de kwestie van het drankverbod, ver worpen. De eerste minister had het onaannemelijk verklaard, op grond, dat de Noorschc con stitutie het referendum niet kent. POLEN. Besprekingen met Rusland Te Warschau zijn ondei handelingen ge opend tusschen Rusland en Polen over het sluiten van een spoorwegconventie. ZUID-SLA VIE. Het parlement verdaagd. Do commissie uit do Sfcoepsjtina tot on derzoek der geloofsbrieven heeft opnieuw do geloofsbrieven van een 20 afgevaardig den der Raditsj-partij goedgekeurd, zoodat het kabinet-Pasjitsj reeds in de minderheid is. In regeeringskringen ziet men don eeni- gen uitweg in do ontbinding van het parle ment en in het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen, terwijl de oppositie deze verkie zingen overbodig acht, aangezien zij over een voldoende meerderheid beschikt om de regcering op zich te nemen. De regecting heeft do Skoepsjtina nu verdaagd, maar wat baat dit feitelijk 1 fs het om uitstel to winncu TURKITE. De behandeling der grondwet. De Nationale Vergadering te Angora heeft bij de verdere behandeling der grond wet een artikel aangenomen, dat bepaalt, dat, in geval de Nationale Vergadering wordt ontbonden, de staatspresident te vens uit zijn ambt ontslagen wordt. Een tweede nederlaag voor Kenral was, dat de anrbtsduur van den president van 7 tot 4 jaar is teruggebracht. Een derde te genslag voor hem is, dat hem het recht van veto ontgaat- Als de vergadering een wet heeft goedgekeurd, welke den president niet aanstaat, mag deze haar aan do vergade ring terugzenden, doch als die haar voor de tweede maal goedkeurt, zelfs bij eenvou dige meerderheid van stemmen, is de presi dent verplicht haar te bekrachtigen. CHINA. Antwoord op Russische nota. In antwoord op het memorandum van Karachan, den P.ussisehen gedelegeerde, heeft de Chineesche regcering medegedeeld, dat zij bereid is de gesloteu overeenkomst te bekrachtigen wanneer enkele v.ijzigin gen er in worden aangebracht. Dc voor naamste hiervan is de onvoorwaardelijks ontruiming van Mongolië door dc Russische troepen. Karachan is teruggekomen cp zija besluit om de onderhandelingen af te bre ken en zal do besprekingen met het Chi neesche departement van buitenlandsche zaken hervatten. BUITENLANDSCH GEMENGD. In do laatste dagen werden tn Oost- Tsjecho-Slowakije 60.000 morgen land door hoog water overstroomd. De schade wordt op 8 millioen geraamd. 12 dorpen werden geteisterd. Crisis in de Belgische diamantnijverheid. BRUSSEL, 1 April .(V. D.) Met ingang van de volgende week en voor den tijd van een maand zal in de diamantnijverheid niet meer dan 22 uur per week worden gewerkt. Deze maatregel zal niet worden verlengd, indien Amsterdam het voorbeeld van Ant werpen niet volgt Uit den Berlijnschen gemeenteraad. BERLIJN, 1 April. (V. D.) In den Berlijn schen gemeenteraad kwam het Donderdag avond weder tol heftige tooneelen, veroor zaakt door communisten. De voorzitter moest zeven communis'isi-he afgevaanlig- den door de politie uit Je zaai lat.-n zettent en de zitting sluiten. Hei debat in de Fransche Kamer. PARIJS, 4 April (Havas). In de nachlzit- ting verklaarde Poincaré, voordat de motie van vertrouwen in do regeering door de Ka mer werd aangenomen, in antwoord op een desbetreffende vraag van den socialistischen afgevaardigde Varenne, dat de panden in het Roer-gebied onvoldoende zijn om bet totaal van Frankrijks schuldvord» ring daaruit te betalen, doch dat zij in de dagen der geali lieerden een belangrijke waarde vertegen - woordigen. Wij bezitten, zeide Poincaré, ten opzichte van Duitschland een dwangmiddel om iets beters en meer te vert-njgen. Varen-: ne verklaarde daarop: wij kunnen ons daar mede vereenigen indien gij. naar ik hoop, weldra de maatregelen zult nemen welke lei den tol het resultaat dat door ons allen ge- wenseht wordt. Ik stel er echter prijs op dat wij socialisten altijd Frankrijks recht op schadevergoeding hebben vprdedigd. Daarom wenseh ik van deze plaats le verklaren dat als te eeniger tijd onze partij aaD het bewind mocht komen, Duitschland wel moet weten dat wij het zijn schuld niet zullen kwijtschel den. Ik herhaal dat mijn politieke vrienden en ik Duitschland geen cent zullen schen ken, niet alleen omdat wij het beschouwen als overwonnen, maar ook als aansprakelijk voor den oorlog. Op interrupties der uiterste linkerzijde verklaar! Varenne, namens de socialistische partij te spreken. De socialist Blurn sluit zich bij Varenne's woorden aan. Vervolgens neemt de Kamer de motie van vertrouwen in do regeering aan PARIJS, 4 April (Havas). Na de verklarin gen van Varenne herbaalt Blum de volgende door hem op het internationale congres te Hamburg gesproken woorden: Ik heb gezegd dat Duitschland moet betalen, niet omdat het overwonnen is. Het materieele feit der over winning bewijst geen enkel recht voor den overwinnaar, het recht ontstaat niet uit de overwinning. 11c heb gezegd dat Duitschland schadevergoeding moet betalen, niet omdat het overwonnen was doch omdat het vernie tigd was en ik werd door de geheele Kamer toegejuicht 11c heb gezegd dat het jammer ll dat over het verdrag niet met Duitschland kon worden onderhandeld, omdat de erken ning cener aansprakelijkheid als de onderha vige alleen waarde kon hebben als het vrij was. i De Schstsche visscherij. ABERDEEN, 4 April. (Reuter). In een vergadering van Scholsche visschersbnnden is een resolulie aangenomen, waarin re- geeringssteuu wordt gevraagd in verband met de reeks slechte vischseizoencn, welke toegeschreven worden aan do werkzaam heden der buitenlandsche treiters in de Scholsche wateren. Do vergadering was van mecning, dat de territoriale wateren, waarin builenlandsche visscliers niet mogen visschen moeien wor den uiigcbrcid tot 6 mijl. Het Kalifaat. Djcddah, 3 April. (Reuter). Koning Hus sein (leeft in zijn hoedanigheid van kalief een uitnoodiging gericht lot de leidende re ligieuze persoonlijkheden en geleerden in Mekka, benevens tol de vooraanstaande on- derdanen uit andere Mohammcdaan-che landen die aldaar woonachtig zijn, om een adviscercnd lichaam voor het kalifaat le vormen. 4 ANGORA, 4 April. (Belg. Tel. Ag). Op voorstel van den voorzitter van den Minis terraad besloot de Nationale Vergadering de aan den ex-kallcl verleende subsidies in le (rekken, omdat deze in een manifest te gen zijn uilzelling protesteerde en zijn rechten op liet kalifaat handhaafde. Branden te Londen. LONDEN, 3 April. (Reuier). Door een brand in ccn pakhuis in het Z. O. deel van Londen gingen duizenden tonnen thee ver loren. Een brand in een kartonfabriek in Z.W. Londen veroorzaakte 1/2 millioen p. st. schade en daardoor zijn GOO man werkloos geworden. STADSNIEUWS. Dc „R.E.C.L.A." t Heden is in hit Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de Reclame-Tentoonstelling ge- opend. Da openingsplechtigheid had plaata in de Schouwburgzaal. Door den voorzit ter, den heer Max van Gelder werd meege deeld, dat minister Aalberse, die aanvanke lijk had toegezegd de openingsrede te zullen houden, door ambtsbezigheden was verhin derd. Hij heette in diens plaals welkom da' heer F. K. J. Heringa, chef der aldceling Handil en Nijverheid van het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid. Na eenige mededeelingen te heih-n gedaan omtrent de tentoonstelling was liet woord aan den heer Heringa, die een openings rede hield. Door de besturen van de R.-li. Mid- dcnstandsvcrceniging „De Hanze", de Clir. Miudenstandsvereeniging, do Neutrale Mid- di'jislandsvcrecniging en van do ,.L. A. W. E. T." is alhier een kennisgeving ver spreid, waarin zij hun leden, donateurs, enz., in overweging geven, niet te besluiten in lo_ga.nl op aanbiedingen van het. Neder land.--li Reclame-Ruj^au M. T,. G.. Zwanen burg bij Halfweg, Eikenlaan 28, heirelfende uitgave van een Handels-Adresboek voor Leiden, alvorens een nader uitvoerig advies daaromtrent door deze besluren is uilge- brachl. Heden passeerde alhier omstreek» halldrie do trein uit Amsterdam naar Den Haag, waaraan twee salonrijtuigen waren gehaakt, waarin zich IT. M. de Koningin en de Prinses bevonden. Er was veel publiek i op bet perron aanwezig. 4

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2