No. 19651. MAANDAG 31 MAART Anno 1924 öffWeele Keiwicr^nnfln. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het yrnrrcaamsfp nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DEB AD VERTE NTTEN i 80 Cti. per regel. Bij regefabonnement belangrijk legeren prijs Kleine AdvertenÜên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ïaterdags 00 Ct9., bij een maximum aantal woorden van 3G. Incasso volgens postrechi. Voor eventueels opzending van brieves |0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER OODHANTi Voor Lelden per B maanden 7.2X6, per week /0.1&, Bulten telden, waar agenten gevestigd tijn. per week .ïwnr «0.18, Franco per post 2.86 -f" portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. rAan den gemeentelijken vischwinkel, tViscbmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaar: SOHELVISCH a f 0.11 f 0.28, SCHOL a f0.16—f 0.34, SCHAR a f 0.12 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 31 Maart 1921. VEE- EN KAASMARKT. 'Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze belanghebbenden, dat de Vee en Kaasmarkten inplaats van op Vrijdag 18 April a.s. (Goeden Vrijdag) zul len gehouden worden op Woensdag 16 April te voren. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1924. VERANDERING AANVANGSUREN VAN DE VEEMARKT EN DE VETTE VARKENSMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 3, laatste lid, van de verordening op de Veemarkt Brengen ter kennis van belanghebbenden dat in afwijking van de bij genoemde ver ordening vastgestelde aanvangsuren a. de veemarkten op 4 en 11 April a.s. zullcD aanvangen des v.m. G.45 uur en op 16 en 25 April a.s. en 2 Mei a.s des v.m. 6.30 uur b. de vette varkensmarkt op 1 April a.s 'zal aanvangen des v.m. 6.45 uur, op 8 April a.s., des v.m. 6.30 uur cn op 15 April a.s des v.m. 6.15 uur. N. C. DE GIJSELAARBurgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeenc ko-unis, dat door hen vergunning is verleend aan J. Lancel en rechtverkrijgenden tot uitbreiding der broodbakkerij in liet perceel Grccüestceg No. 40, Sectie I. No. 2605. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1921. Vereeniging tot Opleidüig van Bewaarscbool- honderessen. Zaterdag bad de jaarlijksche algcmcene ledenvergadering plaats van de Verecniging tot Opleiding van Be vaarschool houderessen, alhier, in hel gebouw van do Kweekschool. Aan het verslag van den secretaris over 1923 ontleenen wij het volgende: liet gemiddeld aantal leerlingen bedroeg G3. dal is 14 meer dan in 1922; van dezen waren 20 intern. Zes leerlingen verwierven den 14den Juli na oen door hel bc-sluur alge- nomen examen hc-1 einddiploma. Het examen werd bijgewoond o.m. door mevr. Van dei- Velde, schoolopziener in algemecncn dionsl te 's Gravcnhagc, door hvee leden van dc Plaatselijke Schoolcommissie en den heer .Van Hamel, oud-welhoudor van onderwijs al hier. Voor de akle nultige handwerken slaagden eveneens 6 leerlingen. De Bewaarschool werd gemiddeld door 9G kinderen bezocht. Dank zij de subsidie van Rijk, Provincie en gemeente, ziet dc Verecniging zich niel geplaatst voor belangrijke tekorlen. Het oude gebouw eischt echler heel veel zorg en op den duur zullen koslbarc verbouwingen niet kunnen uitblijven. Het bestuur doet daarom een beroep op alle vrienden van de Kweekschool, zoowel in als huilen Leiden, om door milde bijdragen noodzakelijke ver nieuwingen mogelijk le maken. Het weemoed gedenkt hel bestuur het verscheiden van de directrice van het Inter naat, mej. II. G. de Sauvagc, die gedurende negen jaren met al haar krachten de belan gen van de Kweekschool cn van haar pupil len bad gediend. Het directoraat wordt thans tijdelijk waargenomen door mej. L. Vel (hui zen. De heer W. Draaijcr moest om gezond heidsredenen voor zijn functie in liet be - stuur bedanken. Overigens bleet hot onge wijzigd. Alweer; de 3-Oclober-Vereeniging! Een onzer redacteuren is toevalligerwijs in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in de fabrieksruimten en werk plaatsen bij de firma Sehulze, aan den Hooge-Rijndijk, waar reeds sedert eenigo maanden tientallen krachten bezig zijn aan de voorbereidende werkzaamheden voor de a s. luisterrijke 3-Oclober-feesten. Wal déér te zien is, grenst aan het onge looflijke en wat te aanschouwen werd ge- gtven, geeft een zoo ruim beeld van de op vattingen van hel 3-October-hestuur, dat I men onwfUgkeujig daarvoor ontzag krikt. I In de groote ruimten zagen we bijv. het geheele geraamte van het Kasteel te Rijs wijk, hetwelk met 3 October zal komen te staan in het Plantsoen bij dc tonteiu. Het geheele staketsel is opgebouwd uit latten en dun ijzerwerk, met onderling zéér kunstig samengesteld verband. Het geheel is vol gens een plan van een bekend ingenieur, onder diens persoonlijke, belanglooze lei ding, door meerendeels vrijwillige krachten, opgebouwd. Bijzonder troffen ons bij dit kunstwerk de zeer gecompliceerde verbin dingen met een soort dun aluminiumdraad, dat doet denken aan vtiegtuigenbouw. Voorts zagen wij ook bet geheele ge raamte van de brug, die tegenover de Was Ka de pauze andermaal het Duo, waarna werd opgevoerd „In den Groentijd". Van het bal werd een druk gebruik ge bruik gemaakt en het had een gezellig ver loop, ond^r leiding van den heer H. Koet. Het batig saldo bedragende f 53.40 is aan den Lcidsehen Besluurdersbond afgedragen, benevens het bedrag van f 14.78 als opbrengst eener gehouden collecle.-De L. B. bracht het gezelschap dank. Zaterdagavond gaf de looneelvereeni- ging „Oefening baart Kunst" haar 41sle uit voering met bat in „Zomerzorg". Te ruim acht uur opende de voorzitter, de an ae Drug, ure legeupver ue a.- w zij h samenzijn en heette straal over den Zoeterwoudsche-f3mge :a do aaavroz;ge donatric£ e„ dona. komen te liggen. Dit wak iszóinI teurs en genoodigden van harte welkom, gezel, dat het in óen_ stuk van graskant tot Daar -m 0,(ober a s de Veroeniging haar 25-jarig jubileum viert, wordt er dit jaar De 14-jarige jongen N. v. P. is betrapt, dat hij aan den Heerensingel van een kastje der Reddingsbrigade de ruit inwierp uit louter baldadigheid. Gistermorgen zijn twee personen op leeftijd aan de Hoogewoerd slaags geraakt, waarbij een nog al is toegetakeld. Proces verbaal is opgemaakt. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 23 tot en met 29 Maart'op- genomen 194 volwassen personen cn 13 kin- deren; totaal dus 207 personen. graskant kan worden gelegd, zoodat do scheepvaart ter plaatse niet één dag zat be hoeven te worden stop gezet. Dit lijkt ons van groot belang. Bijzonder kunstig is de spanning van deze brug bewerkstelligd. Zon der eenige ondersteuning hangt de brug als maar één openbare uitvoering gegeven. De voorzitter sprak den wensch uit, dat er zich gedurende de pauze velen zouden opgeven als begunstiger, vooral met het oog op het K-r eenigo ondersteuning nangi ue uiug ai» - t ware om het water. Toch is ze ruim vol- 1 2. doende sterk, om er liet paardenvolk en de karossen met zes paarden, die zullen mee doen aan het Open-Lucht-spel, er over heen te laten galoppeeren. Alles is reeds zoover gereed, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag het ge heele geraamte van het kasteel en van de brug ter plaatse zal worden gepast. Daartoe zullen een drietal groote motortractors op acht wielen de kolosale gevaarten naar het Plantsoen brengen, met welke werkzaamhe den Dinsdagmiddag, morgen dus, le één uur zal worden begonnen. Volgens berekening moet om twee uur alles zijn opgeladen en wordt dan gereden van af den Hooge-Rijn dijk naar het Plantsoen, waar vele vrijwil lige handen zullen medehelpen het ge vaarte op le slaan en de brug uit te leggen. Ongetwijfeld zullen vete nieuwsgierigen tegenwoordig zijn, doch deze zullen door vrijwillig beschikbaar gestelde ruiterij op bescheiden atsland worden gehouden. Wij brengen gaarne een eere-satuut aan de ondernemende mannen van de 3-Octobcr- Vcreeniging Door de oudercomrr.issie van de oplei dingsschool A voor U. L. O. aan den Mare- singcl was een ouderavond uitgeschreven, welke door 52 personen was bezocht. Voor dezen ouderavond was als program ma opgesteld, behalve de tradioneele pun ten,gymnastiekoefeningen door de meisjes der Gdc klas en een bespreking, toegelicht door lichtbeelden, over: „Tuberculose bij hel Kind", te houden door dr. M. D. Horst. Te haltaeht opende het hoofd der school, de heer P. C. Schreuder, de vergadering dl riep het welkom toe aan de aanwezige ouders en in het hijzonder aan dr. Horst en den heer A Planjcr, gymnastiokleoraar, welke laatste bereid gevonden was in de plaats van rnej. Kok, gymnastiekleerares aan b.g.n. school, de instructies aan de meisjes te geven. En at konden wij ons in denken, dat de meisjes graag haar zieke juffrouw terug zagen, zij weerden zich on der haar vreemden meester dapper cn hel applaus was dan ook zoowel voor de teer lingen als leeraar zeer goed op zijn plaats. Belanglooze medowe-rking moehl dc com missie ondervinden van den heer Th. K. F. Baars, eleclricien, .tulianaslraat, die in de puntjes had gezorgd voorde electrisehc ver lichting der projecbielamp. Als nu was het woord aan dr. Horst, die als onderwerp behandelde tuberculose te voorkomen, te behandelen en te genezen. Door enkele aanwezigen werden vragen gesteld, welke, zeer naar genoegen der vra gers, door dr. Horst werden beantwoord. Hel hootd der schoot handelde zeer in den geesl, toen hij dr. Horst hartelijke® dank bracht voor het leerrijke, dat hij had medegedeeld. Ka voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, deelde de voorzitter de resul taten mede van den Eranschcn cursus. In zako onderwijsverslechtering ontspon zich een onderlinge discussie, waarbij en kele aanwezigen een protest lieten hooren. Kadal de voorzitter der commissie een woord van dank had gebracht aan hel hoofd der school voor do goede medewer king ten opzichte van de ouderavonden, sloot laatstgenoemds dezen belangrijken en leerzamen avond. Het Eerste Leidsclie K'uchl- en Revue- Gezelschap gaf Zaterdagavond een groote uitvoering met bal in „De Graanbeurs". De voorzitter, de heer A. Vethuizen, open de om acht uur de bijeenkomst en wenschte allen een genoeglijken avond, waarbij hij den jongen pianist, den heer G. van Beem, uit Amsterdam, bedankte voor zijn welwil lende medewerking cn ook den heer Backer voor het gratis afslaan van de zaal. Hij wees er op, dat, zooals op het programma was vermeld, doz? uitroering werd gegeven voor de uitgesloten texliel-arbeiders in Twente en gaf het woord aan den heer Baart, bestuurder van den L. B B„ die om trent de toestanden in Twente een breed overzioht gaf. Daarna trad op de heer L. Zitman met een geheel nieuw repertoire. Vervolgens werd opgevoerd „Karei tjes Eerste Liefde" en was de beurt aan Duo Henri en Louis. Di! hield ook een eoltecte voor de arbeiders in Tjvenle. vierd zal worden, en er dus geen introductie voor gegeven zal worden Het eerst werd opgevoerd „Kees en Bet op de Huwelijksreis, duet voor heer en dame. Daarna „Mobilisatie, ot ze9 jaar de Bruid", blijspel met zang in twee bedrijven. Na de pauze: „Schrijver in angst", duet voor heer en dame, en „Inkwartiering bij Jaap Beijers", blijspel in één bedrijf en nog eenigo voordrachten. Een en ander werd beloond met langdurig applaus. Ka atloop bal onder leiding van den heer M. de Koning. Voor de muziek zorgden de hecren Van der Wilk, pianist, en Dee, vio list. De kodtuums en de grimeering waren van de iirma Van der Pijl. Toen de voorzitter deze uilvoering sloot, was het intussehen zeer laat geworden Door het Arch, en Ing.-Bureau Kraan, Groenewegen en Verwijs werd namens de Maatschappij tot Exploitatie van Onroeren de Goederen „Beperkt Bezit", Zaterdagmid dag in café-restaurant ,,'t Posthof" aanbe steed: het bouwen van vier lieerenhuizen en een boven- en benedenwoning op hei- en belonfundcering, op een terrein aan de Ka- gerstraat, hoek Rijsburgerweg, le Leiden, in massa en in vakken. Het aantal inschrijvingen in massa be droeg zes, n.l. van Joh. Yerhcyen, Den Haag, f63.400; zonder glas-en schilderwerk Bouw bureau M. v.d. Etshout, Wassenaar, 161.395; Guyt en Moyer, Katwijk-aan-Zee, [18 000; P. Kort Jr., Rijnsburg, 147.000; J. de Later en P. If. Meyer f 45.975; J. Warnaar f 45 900; J. Splinter f 45.000. TimmerwerkJ Stam, Nieuwkoop, f22.690; Rauman en Van Varik f 17,000 Ge wapend beton, metsel- en grondwerk: Gcbr. Kwakenbosch, Nieuwkoop, f21.618. Stuka doorswerk; J. A. Graafmans f 3739; I. Ver hoef t 3G17Joh. de Best 12720. Heiwerk: J. Stam, Nieuwkoop, f 3118 Lood- en zink en waterleiding: J. Lager t 2440.47; L. van Sonsboek f2230. Smeedwerk: M. Langezaal f1134. Gas en waterteiding: dezelfde f 1686. Electriciteil: Firma De Vries en Slevns 1G98; Eleelro-technisch bureau J.H. Langezaal f670, en J. Hartman f502. Waar dc woonplaats niet is vermeld, is deze Leiden. Men verzoekt ons er op le wijzen, dat in de étalage van de tinna Sala, alhier, een aantal (eekeningen is te bezichtigen be treffende hol ontwerp van den 3-October- optocht, benevens van het kasteel van den vrede van Rijswijk. Op dezelfde wijze ats in andere aan zienlijke gemeenten van ons land hoopt ook hier de beroemde Zwitsersche Marine-kapel, onder leiding van den heer von Lesc, werk zaam te zijn in het belang van de vele be hoeftige Nederlanders, die in Zwitserland vertoeven. Morgenmiddag arriveert zij hier per Staats spoor vna 12 u. 24 m. en zal, na reeds dade lijk haar welluidende tonen te hebben doen weerklinken op het Stationsplein, haar tocht langs den koristen weg voortzetten naar het Raadhuis, telkens stilstaande om te spelen en gelden in to zamelen. Te één uur hoopt de kapel het Raadhuis te hebben bereikt en zal zij er gaarne do voor haar bestemde ver- vcrschingen gebruiken. Daarna zal zij er vóór geruimen tijd spelen cn collectceren. Te 2 u 39 min. of le S u. 19 m. de juiste tijd is nu nog moeilijk vast te stellen vertrekt de kapel naar de Residentie, naar zij hoopt met vollen buidel Op den terugtocht wordt gespeeld achter tiet Raadhuis bij de fontein op de Vischmarkt, op de Hoogstraat, op de Haarlemmerstraat, de Beestenmarkt, den Stationsweg en het Stationsplein. Het publiek werke mee het den mensehen gemakkelijk te maken met het oog op het hooge doet, dat zij nastreven I In het Acad. Ziekenhuis alhier zijn overleden twee meisjes aan bekomen brand wonden. Het zijn de 2-jarige G, K., die een pot met soep, de 7-jarige J. C. R., die een po! met kokend water over zich heen had gekregen. Aangehouden is een woonwagenbewo ner, die nog li dog*"® of f 15 boete te goed had. Het eeuwfeest van de Ned. Handel-Mij. In de vertrekken op de eerste verdieping van het patriciërshuis in de bocht van de Heer-ngracht, waar thans het hoofdkantoor der Ncderlandsche Handel-Maalschappij ge vestigd is, zijn Zaterdag ter gelegenheid van 1 het eeuwfeest dezer instelling vele harle- I lijke woorden gesproken en fraaie geschen- j ken aangeboden. I Tegen de wanden van de vergaderzalen I van commissarissen, presidentkamor en di rectiekamer stonden tallooze bloemstukken van geweldige afmetingen en in de meest fraaie vormen opgemaakt. Zij bereikten zulk een hoogte, dat de groote verguld® licht kronen en de gobelins geheel verscholen gingen te midden dezer kleurige pracht. De president dr. C. J. K. van Aalst en de 1 directeuren hebben 's ochtends daar gereci pieerd. Een schier cóndelooze rij sprekers heeft hier toespraken gehouden, Op de receptie was dc regeering vertegen woordigd door de ministers Aatbërsc en De Graait. Minister Aalberse, het bestuur gelukwen- schend met het eeuwfeest, deelde mede, dat de Koningin ter gelegenheid van dit jubi leum verschillende onderscheidingen had verleend. Benoemd zijn tot groot oflicic-r In de orde van Oranje-Nassau die president-commissa ris de heer S. T. v. Ecghen, lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de di recteur de heer F. P. J. Yestcr; tol officier in de Oranjc-Nassau-orde de secretaris mr C. II. Abbing. Voorts tot officier in de Oranje-Nassau-orde de heeren G. Ilennus, agent te Den Haag, en mr. J. Ilavelaar, agent te Rotterdamtot ridder in de Oranjc-Nassau-orde de heeren E. v. d. Veen, afdeelingselhef te Amsterdam, en de heer H. F. A. Driegcr, aldeeüngsehcf te Den Haag. Vervolgens wenschte minister De Graaft de instelling geluk, er op wijzend, dat zij veel heeft gedaan voor de welvaart der In dische gewesten en een krachtige schakel is geweest in de keten tusschen Indië en Ne derland. Sprekc-r deelde nog mede, dat in aansluiting op het gesprokene door minis ter Aalherse ook in Indië onderscheidingen zijn verleend. Benoemd zijn nl. tot officier in de Oranje- Nassau-orde de heer C. W. A. M. Groskamp lid der factory te Batavia, en de lieer Stoltz, afdeelingsehef le Batavia. Nadat de heeren Van Eeghen en Van Aatst bedankt hadden voor de verleende onderscheidingen, ging de receptie voort. De feesten zijn 's avonds besloten met een eercmaaliijd in ie groote zaal van het Concertgebouw. Onder de gasten waren Prins Hendrik, de Ministers van Binnen- landsche Zaken, Buitenlandsehe Zaken, Ko loniën, Justitie, Marine, Financiën, cn Ar beid, verschillende leden van hooge Re geer; ngscolleges. de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland ,de burgemees ters van Amsterdam en Rotterdam, ta! van leden van de rechterlijke macht en verte genwoordigers van de universiteiiskringen, vele vooraanstaande figuren uit de wereld van handel, bankwezen, scheepvaart, spoor- en tramwegen en industrie. Namens de Koningin - zeide de Prins bij don aanvang van den maaltijd breng ik u tiaar hartelijke gelukwenschen over ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van uw maatschappij. De Koningin volgt voort durend met belangstelling da werkzaamhe den van uw maatschappij. Aan de geluk- wenschen van de Koningin voeg ik gaarne de mijne toe. Moge ook in de toekomst uw maatschappij blijven wat ze geworden is voor ons land; onmisbaar, ik drink op de gc-lukkige toekomst van de maatschappij! De Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voerde namens de Regeering hel woord en zdde o.m.; Het honderdjarig beslaan van d Ned. Handel-Maalij. is ook voor de regeering een hoogst belangrijke gebeurtenis. Verheugt zij zich in hel welvaren van elke maat schappij van beteekenis, do lotgevallen van het lichaam, welks eeuwfeest wij Ihans herdenken, koppelen de Ned. Handel-Mij. zóó vast aan de regeering, dat het is, ol wij een gedenkdag eviren van nationale be teekenis. Spreker herinnerde hierna uitvoerig aan hetgeen koning Willem I lol stand bracht om dan voort te gaan: Do dagen vóór 1810 liggen ver achter ons. Veel is er in ons constitutioneel leven gewijzigd, maar de Handel-Maatij. i3 steeds gebleven, wat zij van dc-n aanvang af is ge weest, een hechte steunpilaar voor dc rc-gee- rir.g. Toen de ontslell.-nde gebeurtenisje» van BINNENLAND. De Koninklijke Familie is heden te Am- sterdam aangekomen voor haar iaarlijkschi bezoek. Het eeuwfeest van de Ned. Handel- Maatschappij. Te Rotterdam is overleden de heer P. J, Helsdingen. Het congres van den Alg. Ned. Bouw- vakarbeldershond te Utrecht besloot geen strijd te voeren en het contract te aan. vaarden. Aan 104 ambtenaren, werkzaam aan het hoofdbestnm der P., T. en T. zal op 1 April ontslag worden aangezegd. De directies hebben meegedeeld, dat dé loonregeling in de mijnindnstrle zal gelden tol 1 Augustus a.s. Ingesteld is een zomertijdcommissie, BUITENLAND. Verslechtering der verhoudingen. De uitspraak in het proces-Zeigner té Leipzig. De communisten roeren zich ln midden- Duitschland en winnen terrein in het Roer gebied. Overstroomingen in Polen, Spanj'e, Italil en Amerika. 10 jaren geleden schrik en verslagenheid brachten ook in de landen, die aanvanke lijk althans het oorlogsgevaar aan zich za gen voorbijgaan, toen ons ganscJic crcdiet- wozen de ontwrichting nabij scheen, was het weder de Handel-Maatij. die zich aan de spits stelde om de regeering ten minste van het schrikbeeld te bevrijden. En van niet minder algemeene bekend heid is de vernuftige regeling, welke, mijn heer de president, aan uw naam en heuge nis verbonden, het mogelijk maaklo om den overzeehandel, dien zoo gewichtige® tak' van volksbestaan, ook gedurendo den we reldoorlog, zooweel zulks slechts doenlijk was, ts bestendigen. De Minister besloot zijn rede met deze woorden, waarmede men algemeen van harte instemde: Over en weer zijn Regecring en Ned. Ilandel-Maatij. nu in deze, dan in gene rol opgetreden. Het is ee® hechte waarborg, dat geen van beide zullen verbreken da banden welke ben onderling binden, en dat onder Gods onmisbaren zegen, dc samen werking een even voortreffelijke ats in het afgeloopen lijdperk zal blijven. Ik stel voor, een dronk te wijden aam de verwachting dat een volgend eeuwfeest deze voorstel ling ten volle zal waarmaken. Van do Koningin heeft dr C. J. K. vaU Aalst, de president der Nederlandsche nan- del-Mij., het volgende telegram ontvangen: Ter gelegenheid van het honderdjarig be slaan der Nederlandsche Ilandel-Maal- scshappij, wetko een zoo belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van onze Kolo niën, bied ik u Mijn oprechte gelukwen- solieE aan en ik voeg daaraan Mijn beste wencellen too voor den voortdurende® bloei uwer historische Maatschappij. Uit de Mijn-Industrie. Uit Heerlen wordt aan „De Tel." gemeld: In de Zaterdag gehouden vergadering van de. contactcommissie voor ds mijn industrie werd behandeld eon schrijven van de Oraoje-Nassau-Mijndireclie, waarin deza bericht, dat eenige artikelen, welke de laalsle weken in „De Mijnwerker", het orgaan van den Alg. Ned. Mijnwerkers- bond, verschonen zijn, haar aanleiding hebben gegeven om van atlen vorm van vrijwillige aanraking en overleg mei den Ned. Mijnwerkersbond ai ta zien. De directies der overige mijnondernemin gen verklaarden, dat zij het besluit van de Oranje-Nassau-mijnen volkomen billijkten, en spraken haar afkeuring uit over den be- leedigenden inhoud der bewuste artikelen, waardoor de samenwerking in de contact commissie onmogolijk wordt gemaakt. De vertegenwoordiger van den Ned. Mijn- werksbond, tevens redacteur van „De Mijn werker" gaf toe, dat de plaatsing van een der artikelen beter achterwege had kunnen blijven, doch was voor het overige van mce- nine. dal do Oranje-Nassaumijn-directié stelselmatig negeert en daardoor zelf oor zaak is van het verschijnen dezer artike len, waarvan sp.r. de consequentie ten volle aanvaardt. Ais voorbeeld noemde spr. het ruwe en unfaire optreden der mijndircclis tegenover beambten en het zich niet bij d« uitspraak sjeerlcggen van het schcidsgo<

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1