UIT PF PI IMSTPFFK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. ter zegt. dat sintels voor bedoelden w^g reeds besteld zijn. De heer Rotteveel vraagt wie de sthora- melbakken bij het Brasemermeer moet on derhouden. De Voorzitter antwoordt: de ge meente. doch nu kunnen deze nog niet her steld worden wegens het weer. De zaak heeft evenwel zijn volle aandacht. De heer v. d. Geest gespreekt den slech ten toestand van den weg in het Lageland. De bakken zijn alle leeg en er is hoog ge brek aan grint De Voorzitter zegt dat er een lading basallslag onderweg is. liet mon ster wordt door den Voorzitter getoond. ITiprne wordt de vergadering, gesloten. Hazerswoude Op de in café Boers ge houden veiling werden aangevoerd 13 713 eieren. Prijs kippeneieren f 5.15 a f 5.75 per 100 stuks; eendeneieren f 5.90 a f 6.£5 per 100 stuks: hanen 12.50 a 12.70 per stuk; kippen f 0.80 a f 1.75 per stuk en konijnen f 0.80 a 1 2 05 per stuk. den te geven van de permanente tentoonstel- lingscomroissie van de afdee.'ing. B?slolen werd voor die tentoonstelling een zilveren medaille beschikbaar te stellen en hiervoor f 15 le nemen uit de kas der afdee- Jing. Deze kas mag zich op heden verben* gen in een baüg sslcto van f 27.33, dank zij hel accuraat beheer van den penningmees. ter, den heer Jo v. Dijk. Zeven nieuwe leden werden vervolgens als lid aangenomen. Bij acclamatie werden herkozen dë aftredende bestuursleden, de heeren N. G. v. d Zalm en Jo van Dijk.' Tot afgevaardigden naar de algemeens vergadering le Haarlem werden gekozen, de heeren L. M. v. Nort en Jo v. Dijk, en tot plaatsvervangers E. Oostdam Jbzn. en W. Guldemond. Zegwaait Ds. G. van Duinen alhier heelt 'bedankt voor lïeemse en aangenomen liet beroep naar de Geref. Kerk le Schie dam. t>. hot Goddelijk recht der Kerk verloo chent cn baar plaatst in het kader Vïtn het genootschap c. do Overheid als zoodanig belet op neb baar aangewezen terrein de waarheid te huldigen en baar maakt tot orgaan der democratie d. de deur openzet eenerzijds voor het nltramontonismo en olericalisme (hetzij Roomsob, hetzij Brotestanteoh), anderzijds vocn* paitijregeering en een dictatuur van het proletariaat. Bakkersnacht arbeid. Op vragen van bet lid van de Tweede Kamer, den heer Staalman, betreffende het verrichten van arbeid door alleenwer- kende bakkerspatroons vóór 6 uur des morgens en veroordeeling van deze pa troons deswege: 1. Wil de Minister medcdcelen, welke gemeenten zijn aangewezen krachtens art. 38, 1ste Jid, der Arbeidswet 1919, en waar in dus dc alleen werkende bakkerspatroon vóór 6 uur des morgens bakkersarbeid mag verrichten 2. Zou do Minister opgave willen doen van het aantal vonnissen, waarbij alleen werkende bakkerspatroons zijn veroordeeld wogens bet vroeger aanvangen met den ar beid dan krachtens do bovenbedoelde wet is toegestaan, en in hoeveel van deze ge vallen niet een geldboete, maar hechtenis is opgelegd? heeft dc Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: 1. Een aanwijzing, aJs in het eerste lid van artikel 38 der Arbeidswet 1919 be doeld, heeft tot heden niet plaats gehad. In alle gemeenten mogen dus alleenwer- kende bakkerspatroens, indien zij in bet be-rit zijn van een daartoe strekkende ver gunning van den burgemeevster, bakkers- arbeid verrichten vóór 6 uur des voormid dags 2. Volgens de bij de Arbeidsinspec tie ingekomen opgaven zijn in totaal 61 alleenwerkende bakkerspatroons sedert de inwerkingtreding van de Arbeidswet 3919 veroordeeld wegens bet vroeger aan vangen met don arbekl, bij of krachtens die wet toegestaan, doch in geen onkel dier gevallen is principale hechtenis opge legd. De Postchèque- en Girodienst. Op vragen van. het lid van dc Twcedo Kamer, den heer Van Dijk, in zake terug betaling saldo's bij den Postchèque- e:i Girodienst: Is bet den Minister bekend, dat ver scheiden handelszaken rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, in pijnlijke moeilijkheden zijn geraakt ten gevolge van do algeheele ontwrichting van dezen dienst? Is het den Minister bekend, dat de „Commissie van uitbetaling van gelden op postrekening'1 onnocdig langzaam en bui tengewoon gestreng optreedt bij aanvragen om terugbetaling van saldo's, zelfs wan neer deze akkoord worden bevonden? Is het den Minister bekend, dat de han delwijze van genoemde Commissie deze^fe- koninghouders dwingt tot velerlei en groo- te uitgaven en enkelen hunner met onder gang van zaken daardoor worden bedreigd? Is do Minister bereid tc bevorderen, dat maatregelen worden genomen, opdat aan do getroffen rekeninghouders meer voor komendheid worde betoond, hun aanvra gen met den noodigen en gcwenschten spoed worden behandeld en zij niet door al te strenge eischen van genoemde Com- missio tot voor hen zeer hooge uitgaven worden gedwongen, wijl hun moeilijkheden tooh voortspruiten uitsluitend uit een in gebreke blijven van een Staatsbedrijf? heeft d© Minister van Waterstaat geant woord Ter beantwoording van de gestelde wa gen kon de ondergeteekendo mededeel-en, dat sedert do directie van den Girodienst en saldi dor rekeninghouders heeft becij ferd naar de voorhanden gegevens en do rokoninghoudeTR voor een groot deel hier op hebben geantwoord, zoodat, indien deze antwoorden met de feiten overeenstem men, deze saldi voor de uitbetaling van gelden als gromlklag kunnen worden aan genomen. Op verzoek der Commissie voor 'de uitbetaling van geldon op postrekenin gen is do ondergeteekendo met zijn ambt genoot van Financiën te rade gegaan, in hoeverre van de eischen, welke tot dus verre voor de uitbetaling moesten worden gesteld, kon worden afgeweken. Overeenkomstig het advies van den lands advocaat is de wijze van uitbetaling voor hen, op wier saldo het bovenvermelde van toepassing is, thans tot haar eenvoudig ste vormen teruggebracht. Slechts noodig zijn: oen aanvraagformulier, waarop enkel in te vullen naam cn rekeningnummer, en bedragen van saldo en aanvraagvoorts een girobiljet van den aanvrager ten gun ste van het uitbetalende Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie ten bedrage van de aangevraagde som, cn een quitanfcie, waarbij de ontvangst van het aangevraagde wordt erkend. Vertrouwd wordt, dat door deze vereen voudigde handelwijze aap de bezwaren zoo veel mogelijk zal zijn tegemoet gekomen. JDe arbeidsvoorwaarden van het spoorweg personeel. Gistermiddag heeft op uitnoodiging van de directie van de Nederlandsclie Spoor wegen een bespreking plaats gehad met de vertegenwoordigers van de vijf erkende spoorwegorganisaties inzake de voorstellen lot verlaging der loonen. wijziging van het reglement dienstvoorwaardon en het eischen door de directie van een verklaring van het personeel individueel, dat hel op straffe van ontslag afstand zou doen van zijn rechten, neergelegd in ait. 36 van hel R. D. V. De vertegenwoordigers bepleitten naast andere verbeteringen geen definitieve bui ten-werking-stelling van art. 36, hel intrek ken van den eisch van een persoonlijke verklaring en verlenging dor eventueele overeenkomst tot 31 December 1925. De directie was niet genegen de definitieve wij ziging van art. 36 op te schorten. Zij heriep zich hierbij op liet standpunt der Re^eering inzake art. 40 van liet Rijksbezoldigings besluit en twijfelde er niet aan, of de Regee ring zou mede eischen wijziging van art. 36 voor het spoorwegpersoneel. Zij was bereid den duur der overeenkomst te verlengen lot 1 Juli 1925 en verklaarde, dat, naar aanlei ding van- een gemaakte voorloopige bereke ning ook na 3 Juli 1925, geen verdere loons verlaging noodig zou zijn en daartoe dan ook slechts in het uiterste geval te zullen overgaan. Zij gaf er verder de voorkeur aan de vroeger besproken verhooging der pen sioenkorting ad 4 pet. om te zetten in loons verlaging. De directie had er ook geen be zwaar tegen af te zien van het eischen van de persoonlijke verklaring van het personeel, als alle organisaties zich bereid verklaar den, om geen rechtsvordering naar aanlei ding van de loonsverlaging in te stellen of zulks voor haar leden le bevorderen. Na afloop der conferentie zijn de verte genwoordigers der hoofdbesturen opnieuw bijeen gekomen, (en einde oen voorloopig standpunt vast te stellen. Besloten werd de overeenkomst met de directie in de congres en de diverse organisaties aan le bevelen. In verband hiermede werd ook bepaald het reeds vreeger aangekondigde demonstratieve congres op Zondag 30'Maart niet te doen doorgaan. Alphen. Bi; Kon. Besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbon den eeremedaille in zilver aan A. van Vliet, meesterknecht bij de N. V. Dakpannen- en Kteiwarenfabriek v/h. D. van Oordt en Co., alhier. Alkemade. Gemeenteraad. Dc Raad dezer gemeente vergaderde Dins dagmiddag te halldrie ten Raadhuizc. Voor zitter de burgemeester. Tegenwoordig 10 van de 11 leden. Alwezig de heer J. Verwey De Voorzitter opent de vergadering met ge bed en verzoekt den secretaris voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld Aan de orde de agenda: lo. Vaststelling percentage hoofd, omslag voor het dienstjaar 192-11925. Voorstel van B en W. om liet percentage te bepalen op 2'/? pCt. De Voorzitter zegt, dal bij de behandeling van de begrooting in den Raad was besloten bet aantal op centen op de hoofdsom der Rijksinkomsten belasting te verlagen met 23. zoodat dit in gaande 1 Xlei 1924 wordt 75. Hel percen tage van den hoofd, omslag kan evenwel volgens ten dienste staande gegevens niet verlaagd worden. De heer Rietbroek is tegen hel voorstel van B. en W. Spr. bad liever gezien, dal het aantal opcenten op 100 bleef, waardoor bet percentage met ongeveer pCt. kon verlaagd worden. Spr. begrijpt dat hiertegen nu niets mee te doen is, doch wenscht van zijn tcgenstemming vermel ding in de notulen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 9 tegen 1 stem aan genomen. Tegen dc lieer Rietbroek. Alvorens de punten 2 en 3 van de agenda te behandelen, wenscht de voorzitter in ge heime zitting te gaan, hetgeen geschiedt Na heropening der vergadering wordt over gegaan lot vaststelling van de instructie voor den concierge tevens bode ten Raad- huize. De Voorz. leest bet ontwerp artikels- gewijze voor. Bij artikel 5 wordt op voor stel van den Voorzitter besloten de ver goeding voor aanschalfing der schoonmaak artikelen te bepalen op 125 per jaar. De instructie wordt hierna z. li. s. aangeno men. 3o. Benoeming van een concierge tevens bode ten Raadhuize. De Voorzitter zegt, dat de lieer P. du Pau met ingang van 1 April a s. eervol ontslag uit zijn betrekking van concierge heeft gevraagd. B. en W. hebben met het oog op de bezuiniging het politie corps ingekrompen door een veldwachter le verzoeken voor de vacant komende betrek king in aanmerking te komen. Deze heeft zicli bereid verklaard deze functie op zich te nemen, waardoor een bezuiniging op de begrooling wordt verkregen van momenteel f 1100. Spr. doel voorlezing van 'n adres van den lieer II. J. H. Verbokct, waarbij deze zich beschikbaar stelt. Z. h. s. wordt be sloten den heer Verbokct le benoemen lot bodc-concievge en wordt aan den heer P. du Tau eervol onlslag uit zijn betrekking ver leend. De Voorzitter gelooft zeer zeker den tolk van de vergadering te zijn wanneer hij den heer Du Pau hartelijk dank brengt voor de vele diensten deze gemeente bewezen, daar bij gedurende 34 jaren de gemeente onafgebroken trouw beeft gediend. 4o. Vaststelling van een raadsbesluit tol het in eigendom overdragen van de aan te Oudc-Weleirng aan de Ned. Hervormde gemeente aldaar. De Voorzitter zegt. dat reeds meermalen over deze zaak is gecon fereerd en nu ten laatste overeenstemming is bereikt. B. en W. stellen voor de be graafplaats in eigendom aan de kerkelijke gemeente over te diagen onder te stellen voorwaarden. De voornaamste voorwaarden zijn: lo. de doodgraver wordt bezoldigd en in dienst genomen door de kerkelijke ge meente; 2o. de gemeente betaalt geen erf pacht meer; 3o. de gemeente behoudt het eeuwigdurend recht op de bcgaafplaals te doen begraven, die lijken, welke zij krachlens art. 9 van de wet op het begraven van lijken verplicht is le begraven; biervoor wordt ongeveer 40 vierk. M. grond afge staan, welke de kerkelijke gemeente naar behooren moet onderhouden; 4o. de kerke lijke gemeente is verplicht bij verkoop of opheffing der begraafplaats dezelfde rechten op een ander sluk grond te geven. Z. b. 9. wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. 5o. Raadsbesluit tot liet aangaan van een rc kening-couranl-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank te Rijpwelering, groot f 30.000, onder intrekking van het raadsbe sluit d.d. 7 Februari jl. tot het aangaan van dezelfde overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenlen. De Voorzitter zegt, dat het vorig raadsbesluit door Ged. Staten is terug gezonden met enkele opmerkingen van ad- minislralieven aard. Ged. Staten hebben thans geen bezwaar meer, dat de overeen komst met de Boerenleenbank wordt aange gaan en de voorwaarden bij laatstgenoemde Bank zijn veel billijker dan bij de Bank van Ned. Gemeenten. B. en W. stellen dan ook voor de rekening-courant-overeenkomst bi; de Boerenleenbank te sluiten, welk voor stel z. h. s. wordt aangenomen. Go. Wijziging begrooling dienst 1923. De Voorzitter zegt, dat enkele posten op de be grooting dienst 1923 zijn overschreden en derhalve aanvulling behoeven en wel tol een gezamenlijk bedrag groot 11625. Na deze toelichting wordt de wijziging z. h. s. goedgekeurd. Hierna geschiedt mcdcdeeling van de vol gende ingekomen stukken: lo Schrijven van Ged. Stalen inhoudende het bestuit tot vrijstelling van de verplich ting lot het doen geven van onderwijs in vak j aan de O. L. school te Kaag tot 1 Ja nuari 1926. 2o. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat aan den Keuringsdienst van Waren district Leiden over het tijdvak 13 November31 December 1921 te veel is betaald een bedrag ad I 240.56, welk bedrag in mindering gebracht kan wgrden van de eerstvolgende jaarlijksclie storting. 3o. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring raadsbesluiten tot wijziging van de begrooting, dienst 1923. 4o. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening met de Co5p. Boerenleenbank te Rijpwelering. 5o Alsvoren houdende mededeeling goed keuring raadsbesluit tot onderhandsche ver koop van de noodschoot te Rijpwelering. Go. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring raadsbesluit tot aankoop grootboek inschrijving reëel groot f4200 wegens ver koop van de woning van het hoofd der school te Rijpwelering. 7o. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring van de begrooling voor het dienst jaar 1924. 8o. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring laadsbesluit lot het aangaan van een geldleenïng groot f 64.500 lot dekking veibouvvingskoslcn Bijz. Scholen. 9o. Verzoek van den heer J. F. de Ren om eervol onlslag uit zijn betrekking van hoofd der school te Oude-Wetering met in gang van 1 Juli c.k. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het gevraagde onlslag eervol en onder dankbetuiging le vericenen. De Voorzitter leest liet adres voor en zegt dat de heer de Ren ruim 42 jaar het onder wijs heelt gediend, waarvan ruim 34 jaar als hoofd der school le Oude-Wetering. Zijn bcsle krachten heel! hij gegeven in het be lang van het onderwijs en van dat der op voeding van de jeugd. Spr. brengt hem na mens den Raad biervoor zijn bartelijken dank, want het mag toch wel een verheu gend feit voor hem zijn dat verschillende leerlingen van.hem in de maatschappij een levenspositie aan hem le danken hebben. Spr. hoopt van ganscher harte dat het den heer de Ren gegeven moge zijn nog vele jaren te mogen genieten van zijn welver diende rust. Hierna wordt besloten hem het gevraagde ontslag eervol en onder dankbe tuiging le vericenen. i0o. Reclame van C. Vrceken te Oude- Wetering tegen zijn aanslag in de Honden belasting, dienst 1924 met rapport van den veldwachter Verbokct. Voorstel van B. en W. om zijn aanslag le handhaven. Z. h. st. besloten. llo. Rekening van liet algemeen Burger- lija Armbestuur van de Vrije en Lage Boek horst over bet jaar 1923, sluitende met een batig saldo groot f 372.837'. Voorstel van B. en W. om rekening van genoemd arm bestuur goed te keuren. Z. h. st. besloten. 12o. Bericht van den beer J. Verwey. dat hij ontslag neemt als lid van don Baad. De Voorzitter zegt, dat bij werkelijk vreemd stond te kijken toen de ontslagaan vrage van den lieer Verwey inkwam. Bij zondere omstandigheden hebben_ hem ge noodzaakt zich aan bet openbare leven te onttrekken. We moeien natuurlijk zijn be sluit eerbiedigen. En hadden wij al eens meoningsverscliil in den Raad, het neemt toch niet weg dat spr. en ook de Raad vriendschappelijk met hem hebben samen gewerkt. Wc moeten in dat opzicht ieders principe eerbiedigen. Van de 7 jaren dat bij lid van den raad was heeft hij geen verga dering verzuimd en wist hij de belangen der gemeente op uitnemende wijze te be hartigen. Spr. brengt hem ook namens den Raad zijn dank voor de van hem steeds ondervonden medewerking. Spr. uit den wcnsch dat, nu hij ons als raadslid gaat verlaten, het hem steeds in zijn verdere le ven wel moge gaan en dat de zegen des Heeren'sleeds op hem zal moge nederdalen. Rondvraag. De heer Bouwmeester vraagt inlichtingen over dc stroomlarieven in deze gemeente, want in Leimuidcn be taalt men voor huislarief 2 cent per K.W.U. minder. De Voorzitter antwoordt dat de ge meente hierop ook recht heelt" doch dat de ycriaging wacht op onderhandelingen met de Lichtfabrieken. De lieer Biclbroek vraagt meer politie toezicht bij de opslagplaatsen gelegen aan den Langeweg. Het goed van de tuinders wordt door de jeugd vernield. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Voorts wijst de heer Bictbroek op een doornehaag welke te N.-Wetering is geknipt en waarvan de door nen op den weg zijn blijven liggen. Een en ander veroorzaakt binder en last aan de wielrijders. Ook wijst hij op een gat dat zich aldaar in den weg bevindt. De Voor zitter zegt een nader onderzoek te zullen instellen. Vervolgens vraagt liij hoe hel slaat met de onderhandelingen met het Kerkbestuur over de verplaatsing van het brandspuithuisje. De Voorziller antwoordt dat deze onderhandelingen nog niet ten einde zijn, doch dat tengevolge van de ver andering in het kerkbestuur aldaar eenige vertraging is ontstaan. De heer de Veile vestigt de aandacht van den Voorzitter op het halfspoor rijden in de gemeente. De Voorzitter zegt, dal herhaal delijk porces-verbaal wordt opgemaakt. Ook woidt volgens den heer de Vette in de be bouwde kom van de gemeente veel te hard gereden. De heer Los vestigt de aandacht van den Voorzitter op den slechten toestand van den voorweg te Nieuwe-Wetering, Be Ygorzit- Met het oog op de invoering van den zomertijd heeft de kerkeraad der Ned Ilerv. Gemeente besloten, dal gedurende dien lijd de voormiddag-godsdienstoefeningen op Zon dag zullen aanvangen om 10 uur en des avonds om halfaelit. In de Geref Kerk zijn deze lijden resp. gesteld op halfelf en halfarht. Burg er 1. Stand Bevallen: B. 0[ pelaar. geb. van Zanten, Z. W Hui- zer, geb. Holman, D. >1. Jochem, geb. van der Vaart, Z. A. de Goede, geb. Van Vel- zen, levenloos aangegeven D. Leiderdorp Het Centraal Stembureau voor de leden van den Gemeenteraad zal morgen zitting houden ten Gemeentehuize, des voormiddags te elf uur, ten einde te voorzien in de plaats, opengevallen door het overlijden van den lieer J. Boot. Zoeterwonde De gisteren vanwege hel gemeentebestuur gehouden verkoop van tak kenbossen heeft opgebracht 1 150.25. Gemid deld werd 12 cent per takkenbos besteed. 1 Naar we vernemen zal in de Parochie van den II. Joannes in de Zuidëuurt voor- loopig de nieuwe tijd niet worden ingevoerd voor wat betreft de kerkelijke diensten en do schooluren. De jl. Zondag gehouden collecte onder de H. Missen voor den bouw eener nieuwe kerk te Voorburg beeft f 470 opgebracht. Tot secretaris-penningmeester van het Groene Kruis is benoemd de lieer H. Smeets, Op de kiezerslijst 1924/25 komen de namen voor van 1585 kiezers voor do Tweede Kamer. Voer dc Prov. Stalen en den gemeenteraad bedraagt dit aantal resp. 1572 en 1529. Waddingaveen -Burg Stand Ge boren: Nicolaas, Z. van N. de Jong en J. Laniens Pieter, Z. van II. van Vliet en C. Hofman Maria Margje, D. van 1'. Be- horst en A. van Dijk Johanna Anthonia, D. van li. Gerts en Th. Janmaat. Getrouwd: A. van Vuuren en A. Toen. Bij de plaatselijke correspondente der arbeidsbemiddeling staan 69 personen als werkloos ingeschreven. Aan het Postkantoor werd in de aige- loopen maand ingelegd op spaarbankboekjes een bedrag van 12339.22, terwijl terug werd betaald een bedrag van 15911.57. Haarlemmermeer In hel caié van den heer Nijssen le Nituw-Vennop werd Maan dagavond de jaarvergadering gehouden van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" aldaar. Na opening door den voorzatter en voorlezing van de notulen der vorige verga dering werd bet jaarverslag uitgebracht cn de balans en verlies- en winstrekening vast gesteld. De balans wijst een eindcijfer aan van f 256.022.47 en de verlies- en winstreke ning van f 3437.S45. Het altredend bestuurslid, de lieer A. C. Pruissen Wzn. werd weer herkozen. Dc heer P. K. Lubberden werd weer herkozen lot lid van den Raad van Toezicht. De winst op aandeden werd voor 1923 vastgesteld op 10 procent. Dc vergadering besloot, op voorstel van den Raad van Beheer, van de winst af te zonderen f 180 als volgt te verdeelen; Ar men Ncd. Herv. Kerk le Nieuw-Vennep 150; armen Geref. kerk tc, Nieuw-Vennep I 50; armen Chr. Geref. kerk le Nieuw-Ven nep i 25; armen Ned. Herv. kerk te Abbencs t 25 cn feestcommissie „Wilhelminaleesten" te Nieuw-Venntp f30. Het enlréegeld voor 1924 werd op voorstel van liet bestuur, bepaald op I 30. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Hillegom De aid. Hillegom de Ned. Ver. lot afschaffing van alcohol, dranken hield een feestavond voor leden donateurs en genoodigden. Er heerschte een gezellige stemming. De avond werd gevuld door voordrachten van alle leden en zang en muziek van mej. Kei zer van Haarlem. Er gaven zich 5 nieuwe leden en 2 dona teurs op. De aid. had dus wel succes mei haar avond. Bij het afbreken van hel priesterkoor der R.-K, kerk, welke kerk vergroot zal wor den is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Men zou een muur omtrekken', en toen is het plafond waarop verschillende menschen stonden ingestort. Drie of vier konden er af springen, een bleef hangen, maar twee vie len. Een van deze twee brak een enkel, de tweede liep een gebroken rib op. Beide man nen zijn geen Hdllegommers. Katwijk-aan-Zee De jongelieden H. J. IV. Iluisken en A. van den Berg Czn., zijn beide geslaagd voor het examen tot toelating lot de Ambachtschool te Leiden. Volgens de kiezerslijst 19241925 ko men op dc kiezerslijst voor de nam^ van 5921 personen, als kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer, 5872 voor de Provinciale Staten en 5802 voor deD Gemeenteraad. Van de irawlvissclierij kwamen Dins dag te IJmuiden aan de markt de loggers KW. -44 met 1611; KW. 115 met f313 en KW. 144 met f 3G8 besomming. Noordwijkerhont Dinsdagavond verga- derile in café „v. d. Berg" de afd. Noordwij- kerhout van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. (B. B. C.) De hoofdschotel was, de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 148e alge meene vergadering le Haarlem. De afge vaardigden zal worden opgedragen te stem men tegen de motie der aid. Haarlem inzake den invoer van Fransehe bloemen. Over de collectieve inzending der afdce- ling van bloembollen voor de voorjaarsten toonstelling in 1925, ontstond een zeer uitge breide discussie. Besloten werd, de leiding hiervan in San- Pluimvee. Afsterven van Kuikens. Het is mijn gewoonte nooit geweest de broedmachine voor den kleinen liefheb ber te propageeresn; vooral ook niet, om dat ik zooveel schoons cd aantrekkelijks zie in de natuurlijke wijze van broeden. Maai- nu de machine ai meer en meer in banden is gekomen van zeer velen en er ook nu weer in de volgende weken heel wat eierladen zullen volgelegd worden, wilde ik nog eens extra wijzen op eeuigo zaken, die wellicht teleurstelline en schade kunnen voorkomen. Hoe vaak tooh schaft A of B vol moed een machine aan en steekt maar dadelijk van wal. Bij elke machine behoort een ge bruiksaanwijzing, die met alle nauwkeurig heid dient opgevolgd te worden. Koopt men een tw-e-ede-hanris-broedmachine, dan is het noodig nauwkeurig te onderzoeken en na te vragen hoe de behandeling is. Heel dikwijls wordt maar onvoorzichtig begonnen en dan ook heel dikwijls zijn ao resultaten zoo bedroevend, dat het bij die ééno poging blijft. Dan ziet men dc ma chine van dc hand te doen en heeft de liefhebberij, een heel govoclmen klap ge kregen. Was werkelijk de machine de schuldige? Niet altijd, want ik heb wel do ervaring opgedaan, dat dezelfde machine bij A zeer slechte en bij B prima uilkomsten gaf. In. zoo'n geval lag dc fout in de verkeerde be handeling, in de hantecring. Hoe dit ook zij, vergeten wij dan een anderen factor niet namelijk de al of niet voldoende kwa liteit der oieren. Dat blijft bij mij altijd als een paal boven water staan, dat in de meeste gevallen de kwaliteit der eieren n£ misschien beter gezgd, de kwaliteit van den fok too in doorslaggevend is. De levenskracht, dc leeftijd, de levens voorwaarden van den fokhaan cn zijn beu nen, die zijn hot iu do allereerste plaats, waar het op aan komt. Dit geldt natuurlijk ook voor de brocdwijzc met een hen. Een krachtige kiem alleen kan een ge- zend kuiken voortbrengen cn die kracht ontbreekt, zoodra dc fokdicreri niet volko men gezond rijn cn in staat hun levens kracht te vererven. Dieren dus, drie ceo of andere riekte hebben doorgemaakt, <lie slecht door run rui heen kwamen, achter lijk in een of ander opzicht, zulke exem-1 p la ren, hoe schijnbaar gezond ook, behoo- ren in een foktoom niet thuis. Eveneens zijn to jongo dieren, hetzij haan of hennen, ongeschikt om krachtige brood ei eren to kunnen voortbrengen. Daarmee is echter nog niot gezegd, dat hennen beneden heb jaar niet zouden deugen. Deze hebben in de praktijk zich vaak uitmuntend bewezen en uit haar eieren kwamen levenskrachtige nabroed voort, mitszij zei ven vroeg* broed waren cn een zeer voorspoedigen, door niets onderbroken groei doormaaktpi. Allerlei fouten worden bij dc bohandziing der foktoomen begaan. Vooral becscht nog het domme denkbeeld, dat de foktoom, om goede broed eieren te kunnen leveren, vol op gevoerd meet wordbn ruct krachtvoeï, vaak met prikkelende stoffen als bijvoer.- Bovondien worden tegenwoordig een groot aantal toornen gehouden, gevoerd en be handeld, om maar zooveel mogelijk eieren to leggen, en door middel van eontröle zoekt men de meest productieve beamen uit, die dan wel in den foktoom geplaatst worden niet een l.-san, die zelf van een extra zwaar leggende moeder afkomstig if. Volgens mijn bescheiden me enting deugb voor den foktoom geenszins het menu dat overigens heel geschikt is voor recora-log- sters. Het komt voor broedeieren niot zo<p zeer aan op bet groote aantal, maar op do innerlijk© waarde, op do kwaliteit du£. Veeleer zal het rijn nut hebben den fitrooöS van eieren wat te beperken. Aan den au* deren kant mag het voeder och geen aaip» leiding geven tot vet a an zetting, wel tol spierontwikkeE ng. Al meermalen heb ik in ons laaid doe1? uitkomen, dat het aanhoudend, het dag#» lijka verschaffen van aangemaakt mohfc» voer en ook de methode, waarbij onafg# broken gelegenheid beetaat meel-voeder tuf rich te neme®, wellicht elders van nut Wr maar niet past voor <ie® foatoo#^ die mijn»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6