H Honig s No. 19643. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Maart. Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. Begrafenis Onderneming KEEREWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT UIT DE OMSTREKEN. Puddingen UIT DE RIJNSTREEK. Het strand tusschen Sche yeningen en WasseDaarsche Slag zal onvei lig zijn wegens het schieten met machinege weren op Dinsdag o.s. van halftien v.m. tot halfdrie n.m. en tot Katwijk wegens schieten met geschut Woensdag, Donderdag en Vrij dag van de volgende week van elf uur v.m. tot halfdrie n.m. Uit de Kralingsche Plas ia opgehaald het lijk van de 16-jarige winkel juffrouw E. K., die sedert 13 Februari uit de ouderlijke woning in de Hofstraat, te Bot terdam, vermist werd. De Scheepvaart-Vereeni- ging Zuid te Rotterdam heelt uit Middel- harnis 230 en uit Katwijk ongeveer 200 werklieden laten komen om in de haven te werken. Deze mannen zijn ondergebracht in de loods Galverston, aan de Lekhaven, de voormalige landverhuizersloods van de Holland-Amerika-lijn. Gist eren hebben dekommi e- fcen uit Ha adem Ie Santpoort twee geheime branderijen ontdokt, bij H. J. P. in de Ha- geveldstraat en bij It. V. aan den Hagelin- gerwog. Gisternacht heeft er bran d gewoed in de Brikettenfabriek ,.EtDa" .van de firma Peuschgens, te Hoorn. Viijwel alle machines zijn verbrand; nllccn de groote stoommachine, die in een apart gebouw etaat, is bchoudeü gebleven. De brandweer kon de aangrenzende perceelcn behouden. De eigenaar vertoeft in Frankrijk de zoon peelde mede, dat de fabriek niet verzekerd was. Als-oorzaak vermoedt men het wegwer pen van een brandende sigaret. Mevr. v. H., te Roosendaal, is bij bet. uitstappen uit den uog in beweging iijnden Parijschen sneltrein op het station aioaar gevallen cn tusschen perron en tree plank bekneld geraakt. Om haar te bevrij den moest do treeplank worden uitgezaagd &let een gebroken arm en zwaar inwendig gekneusd werd zij naar het ziekenhuis ver voerd. De trein had door dit ongeluk aan merkelijke vertraging. In de wol wever ij van de firma Schriidcr, Schneider, Tijert Co., te Del- den i* voor een bedrag van ongeveer f 1400 aan wollen stoffen gestolen. Inzake het ontslag va n a r- bc:"d*rs in dienst van de Domaniale mijnen te Kerkradc, verneemt ,,De Tel." nader het Volgende: Bij de mijneD vangt thans liet slappe sei zoen aan de afzet is don laatsten tijd klei ner lan de productie, zoodat op de mijnen kolen moeten worden opgetast. Ook de do- man .ale mijn ondervindt de geringere vraag naar kolen. Toch ligt de hoofdoorzaak van hot ontslag ac* mijnwerkers niet zoozeer in den minderen afzet, omdat de opgehoopte kolen later wel gekocht kunnen worden. De voornaamste oorzaak is, dat de domaniale mijn met haar oude schacht, op het oogen- blik ongeveer op haar maximum-capaciteit ctaafc. In verband daarmede is men reeds /ang doende een tweede schacht te bouwen in het Beerenbosch. bij Rolduc. Daar de on derhandelingen, welke er loopende zijn tus schen de Regeering en de domaniale mijn- concessionarissen over de al of niet wijzi ging van het contract, durft men geen nieuw kapitaal in het bedrijf steken. De ter be schikking staande gelden zijn opgebruikt, de .werkzaamheden aan do nieuwe schacht zijn Stilgezet. Daardoor komt veel ondergrondsch personeel vrij. Het totaal aantal ontslagenen bedraagt thans reeds meer dan 200. Het ligt in liet voornemen van de directie in April nog meer arbeiders ontslag te geven. Onder de ontslagenen zijn 70 Duilsciiers. Voor de overigen zal getracht wordeD op de andere mijnen werk te vinden. Serjeant Mulder had ver nemen dat een nieuwe recruut geen vleesch gebruikte, nmdat hij vegetariër was Toen hij daags daarna den jongen soldaat wal t» veel mei den buik vooruit zag staan riep hij hen) toe: ..Kerel, (rek toch je bolani- leerlrommet wal EUITENLANDSCH GEMENGD. Een bank to Dresden is cteier dagen bijna het slachtoffor geworden van ean Kópc- nicüade. Op een ochtend meldde sien iomand als deviezen-inspecteur aan en log de papieren van het ministerie van finan ciën over die hem macht ïgden do voorra den bnitenlandscho betaalmiddelen bij de bank na te gaan en in beslag te nemei., als hem mocht blijken dat do bank ter boden zaken deed. Dat laatste ban bij zoo gauw geccDSta- teerd dat de bankier argwaan kreeg cn zich tegen in beslag neming verzette. De „inspecteur" haalde er toen de pol'tie bij cn liet den kassier gevangen nemen, maar moest ten elotto toch in de weigering van den bankier, om het geld af to geven be rusten. Men kwam overeen dat deze do in beslag genomen bedragen den volgenden dag per auto naar Berlijn zou brengen. Kort nadat do „Inspecteur" vertrokken was bleek uit ocd bij de polltio berustend portret dat men n-.et een brutale li oplich ter te doen had, die al lang gezocht wenl. Men hoopte bcm den volgenden dag tc kunnen grijpen, indien bij zich niet liet vervoer van liet. geld mocht gaan bemoeien. Doch de gcslcper. vos is niet opgedaagd. In liet Madiaon Square Garden-gebouw te Ncw-York js dezer dagen een groote vergadering gehouden van negers, van wie er zesduizend waren saamgestroomd om de redevoering te liooren, gehouden doe: Marcus Garvey, een rasgenoot. Garvey maakt propaganda voor het denkbeeldo.o de negerbevolking van de Ver. Staten naar Afrika terug te brongen. Een dergelijke volksveihuising van tien millioen kleurlin gen is natuurlijk maar niet zoo een. twee, drie klaar to spelen en het behoeft dan Ook geen bijzondere verbazing to wekken dat da stoomvnartnuatsthappij „do Zwarte Ster", door Garvey gestiobt om al die millioenen over te brengen van de Dnie naar Afrika, al gefailleerd is vóór er nog één schip in de vaart was gebraoht. ïo ver band mei deze déconfiture was Gaivey zelfs in de gevangenis gezet; het O. M- en ue reohter hadden er opliohterij in gezien. Maar Garvey is in hooger beroep van tija vonnis van vijf jaar en bevindt rich voor- loopig weer op vrije voeten. Garvey betoogde in zijn rede, dat geen neger goed genoeg is om den blaDko te i-e- geeren, maar ook geen blanke good genoeg om den neger te regeeven. Hij ontkende dat er een ras superioritcit van blanko over eg er zou bestaan. De negers zijn onkel nog niet zoo ver ont wikkeld alp do blanken, doch indien men den negers maar de tijd laat komt aat best in orde. De Verceniging yoot de Ontwikkeling I van de Negers, van welke Garvey de pre sident. is, telt naar hij zeidc G.OCOOOO leden vau wie er 3.500.000 in de Ver. Staten wonen. Do tijd naderde dat deze millioenen zich in hun volle macht zouden verheffen en zouden aandringen op zelfre- geering. Nog '--Mo Garvey mode, dat de regee ring van Portugal en dio van Liberie aan de oreu' isalie van Garvey landconcessics in Afrika hebben toegezegd. dwars door Canada waar zoo noodig ge daald wordt op rivieren of meren. Van To ronto af gnat het den Allanfischen Oceaan over. Men hoopt den geheelen tocht om de wereld te volbrengen in ongeveer drie maanden. Te Camnolide, in Porlugal. is een pas ge bouwd huis van vier verdiepingen inge stort, waarbij 15 personen zijn gedood. 30 rersonen zijn .nog onder het puin bedolven. Vier en dertig jaar geleden werd een paar koperen platen ontvreemd, die de graf zerk had ge-'erd van Laurence Washington (een der voorvaderen van George Washing ton! in de kerk van Sulgrnve, het plaatsje in Engeland waar de Washington's van daan komen. Die platen zijn thans terecht en zullen weer op de zerk worden bevesligd Tengevolge van hevige regens zijn de Taag en de Mondego buiten hun oevers ge treden. Een deel van Lissabon staat onder water en een vijftiental menschen is omge komen. Ook in de provincie zijn tengevolge van overstroomingen personen om het leven gekomen. Volgens een berichl uil Moskou heerscht in vele streken van sovjet-Rusland, vooral in het Oosten en hel Zuid-Oosten een epi demie van vleklyphus. Kwaak, waar de voorzitter de aanwezigen welkom heette, waarna secretaris en pen- ningmeesicr hun jaarverslag uilbrachtcn. Hierbij bleek de gezonde conditie der ver- eenigiDg. De omzet bedroeg over 1923 f 55885, leg n het vorige jaar f 49873, ter wijl het ledental sieeg tot 243. Na voorle zing vaD het verslag door secr. en penn., werden b ide verslagen door de leden goed gekeurd, waarna de voorzitster hun dank bracht voor de vele moeite die zij beiden zich hebben gelroosl. Daarna werd overge gaan tot het vasislellen van het dividend- cijfer; voorgesteld werd 05 pCt. der winst te storten in de reservekas. Het dividendcijfer zou dan 6 pCt bedragen. In bet bestuur kwam geen verandering. Aangezien voor de rondvraag geen animo was, slool de voor zitter de vergadering met een woord van flank voor de opkomst der leden. Tot stoker op het watergemaal „Van der Breggen" alhier, is benoemd de heer Mansvelder. Als waarnemond directeur van het postkantoor is benoemd de lieer Gelder- blom. thans werkzaam op liet kantoor te Gouda. Woubrugge. Korkcrl. bericht. Ned Protestantenbond Zondagavond, te zeven uur, ds. Bappold, van Zwammerdnm. Onder veel belangstelling werd Don derdagmiddag grafwaarts gedragen het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. Heenk. Aan de groeve werd zijn werk zaam leven herdacht. In 1897 volgde hij den heer D. P. Ramp op als dijkgraaf van den Oudendijkschen polder. Een kwarteeuw mocht hij dien post vervullen. Mede-onder zijn bestuur kwamen de elcclriscbe bema ling en de uitgebreide werken aan den Piaspoldor tot stand. Ook stond hij meer dan een kwarteeuw aan het hoofd der brandweer cn had bij hel blusschen van fa! van branden alhier de leiding, evenals zijn voorganger de heer Gijsbert neenk. Wat in den overledene als man van karak ter vooral was te prijzen was dat hij meer malen den' moed had legen het onrecht te getuigen. Aan de groeve werd o.m. ook opgemerkt het hoofd der gemeente en het bestuur van den Oudendijkschen polder. Kerke 1. bericht. Ned.-IIerv. Kerk voorm halttien en 's avonds half zeven ds Kijuc. Geref. Kerk, voorm. balftien, H. Avond maal en Nabetrachting ds. Le Coinlre. Zwammerdam. Korkol. bericht. Romonstrantsch Gercf. Gem. Zondagmor gen, te tien uur, ds Rappold. RECLAME. OPGERICHT 1871 AAI/MARKT JO TELEF. 801 7797 Haarlemmermeer. Burgel. Stand Geboren: Maria Hendrika, D. van T. van der Luit en L. C. Gortzak Theodoru» Cornells Z van S. C. van Schie en C. J. van Werkhoven Geertje cn Jansje, Dochters van W. Blom en L. van Doornik Marijlje Elisabeth, D. van M. de Waal en L. van Herwijnen Johanna, D, van J Schalk c-n C. llijzelendoorn Willem, Z. van C. Klootwijk e A. W. van Helden Willem Philipus, Z. van J. Vaandering c-n L. den Dekker Pietcrnella, D. van P. .1. van Vuren en P. Malipaard Hester, D. van C. J. Kost en C. Klaassen Willem, Z. van M. Boterman en E. G. Blok Adriana Calharina, D. van J. de die le Clercq en J. Bus. Ondertrouwd: P. van Beek 22 j. en W. F. Hartman 25 j. Gehuwd: A. Schenk 22 j. en M. Rooden- burg 21 j. A Eveleens 22 j. en N. E. Middelkoop 23 j. A. Noordam 22 j. en J. den Ouden 20 j. L. Swart 41 j. en A. S. Bakker 41 j. Overleden: Jan Tensen 53 j., gehuwd met met P. van Koijek Marijlje Viskoper 53 j., gehuwd met C. Kars Wilhclmina Cornelia 8 mud., D. van Tii. J. van Tol en P. Akkerman Geertruida Visser 73 j., weduwe van Jb. Kort. Donderdagmiddag vergaderde in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp de afdeelin? Haarlemmermeer van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De notulen werden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Besloten werd een verguld zilveren me daille beschikbaar te stollen voor de best gemeslc vaars uit Haarlemmermeer op de veetentoonstelling te Amsterdam. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek o. m. dat een ba tig saldo in kas was van f 284.54. De voorzitter bracht ter sprake hel nut tige van aansluiting aan de reeds beslaande vereeniging voor vee-arbitrage. Door algc- meene aansluiting aan bovengenoemde ver eeniging zal hel mogelijk zijn alle geschil len in den vee- en paardenhandel door arbi trage te beslechten. Door arbitrage d.w. z. door een snelle goedkoops en billijke recht spraak, gelegd in handen van deskundige scheidsrechters Mei voorbijgang en vermij ding alzoo van alles wal de g wone recht spraak duur en onzeker maakt en oorzaak is, dat veeprocessen dikwijls vele maanden tot enkele jaren duren De vergadering zag het nuttige werken van deze verceniging in en beslolcn werd dc leden onderling zooveel mogelijk op to wekken om lid dezer instel ling te worden. Daarna kwam in behandeling een schrij ven van het comité van actie omtrent de huidige verzekering van varkens, waart# aan de atdeeling werd verzocht eeo bedrag van f 5 beschikbaar le stellen tot steun in de actie. Goedgevonden werd genoemd be drag beschikbaar te stellen, terwijl het be stuur met het comité in overleg zal treden omtrent een paar andere kleine punten op deze zaak betrekking hebbende. Een bespreking had plaats om te komen lot oprichting van een vereeniging ter be hartiging van den handel in granen, zaden en peulvruchten. Deze vereeniging zal even. lueel genaamd worden: Korenbeurs Hoofd dorp. De voorzitter bepleitte het goed recht van zulk een vereeuiging, en zijn voorstel om met de graanhandelaren deze zaak nader te bespreken om indien mogelijk een overeen komst to treffen, kon do algelieele goedkeu ring van de aanwezige leden wegdragen. Over het volgende punl op de agenda n.l, bespreking keuringsdienst vecslaclitingen had een geanimeerde gedachtenwisseling plaats. Van den heer S. W. de Clercq was n.l. een schrijven ontvangen om adhaesie le betuigen aan zijn aan het bestuur dezer ge meente gericht adres strekkende om een uniforme regeling to verkrijgen betreffende genoemden keuringsdienst. Vooral legen het hooge keurloon voor huissiachtingen werd sterk geageerd Een der leden beweerde dat in sommige genu nten de huissiachtingen vrij zijn van keurloon zoodat verondersteld mag worden dat zulks ook in deze gemeente van toepassing zou kunnen worden ge bracht. De vergadering stemde volkomen in mot den inhoud van hei adres van den heer De Clercq en besloot de voorgestelde adhaesie te betuigen. Bij de rondvraag werd o. m. nog behan deld en voorgelezen een krantenknipsel uit hel Handelsblad betreffende ruil van boerenzoons lusschon Nederland cn bet bui tenland. Hierna sluiling. Nu niet 1 April a.s. dc nieuwe regeling in werking zal treden betreffende de ge neeskundige armenzorg en degeneen die door hel burgerlijk armbestuur regelmatig worden ondersteund ook zelf den aria mogen kiezen door wion zij in geval van ziekte wenschen lo worden behandeld, hebben B. en \Y. ook (en aanzien van do vaccinatie der schoolkinderen hiermee rekening gehou den. Op Maandag. Dinsdag of Woensdag in de volgende week zal er in verschillende schoolgebouwen gelegenheid worden gege ven voor de ouders om hun kinderen geheel kosteloos te laten inenten; deze inenting kon in de vorige jaren alleen geschieden door die enkele arisen, die lot gemeentegeneeshceren waren aangesteld, terwijl daarmee nu belast zijn een grooter gclal goneesheeren o. a. de volgende heeren: in Zwanenburg, Melchior en Kuypers; in dc Badhoeve Eaberbuurt, in do buurt van Aalsmeer Bon en Oei; in Hoofddorp en omgeving Nanninga, Smit en .Muller; in Nieuw.Vennep en Abbenes Van Roeringen en Sclircuder en in Lisscrbroek Blok. Bij de hoofden der scholen zijn meerdere inlichtingen te verkrijgen, terwijl de ouders herinnerd worden dat zij hun trouwboekje of geboortebewijzen der kinderen dienen mee te brengen. Hillegom Bij den H. B. B. ia tot en met 17 Maart ingekomen en afgedragen de som van f 239.30 voor de stakende textiel arbeiders en wel van de volgende organi saties: Ned. Ver. van Spoor en Tram i 11G.70; Gemeentewerklieden f47.20; I.and- en Tuinbouwarbeidcrs f 15 40; Bouwvakarbeiders f 4.85; 10-jarig beslaan Land- en Tuinbouwar. f 12 50; openbare vergadering Zadelhof 19.15; ongeorgani seerde Postbeambten f4.00: S D A P f 39.50. Katwijk-aan-Zee Van de trawlvissche rij kwamen Donderdag le IJmuidcn aan do markt de loggers: KW. 38 met f929; en KW. 138 met f730 besomming. Nooidwijk-aan-Zee Opening Chr. Bewaarschool. Gistermiddag is onder groole belangstel ling de Chr. Bewaarschool, welke geheel vernieuwd is, officieel geopend. De voorzitter van het bestuur, ds J. Vermeulen, verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 81 vs. 1 en 12 cn ging voor in gebed, om daarna het openingswoord te spreken. Er is, aldus spreker, wel groote vreugde, dal we nu hier zoo midden uil ons werk op een middag to zaraen zijn, niet alleen als leden van één kerk, maar allen als belangstellenden in deze nieuwe Cbr. Bewaarschool. Indien iets werd gevoeld, dan wel een behoefte aan een nieuwe school, want zoo als het voor een korten tijd nog was, kon het niet langer. En om dil werk prijs te geven, dat nooit. Het oude gebouw opknap pen, ook dat ging niet; al veel te lang is er gelapt. Toen w.i3 er maar afgesproken om liet goed aan te pakken, plannen gemaakt, maar tusschen plannen op papier oi maken en uitvoeren ligt een groole kloof. En al waren nu do lijden verre van gunstig, zoodal zwaartillende zielen bet uitriepen: Dat lukt nooit!, onder biddend opzien is de taak aangepakt, waarbij ieder zijn steen, heizij lichter of zwaarder, heeft bijge bracht, zoodat spoedig hel bouwkapitaal bij een was en we nu, aldus de Voorz., hebben een school, die klinkt als een klok. Spr. brengt dank voor de gillen uil de gemeente en daarbuiten cn gedenkt aan vijlen mcj. v. d. Graar, welke een deel van haar leven lieeil gewijd aan de school, en financieel niet gering heeft bijgedragen voor den houw. Maar, vervolgde spral zijn we dankbaar jegens de menschen, bo venal dankbaar zijn we den G rooien Bouw meester cn daarom zeggen we nu ook- Dit werk is door Gods alvermogen, Door 's Hoeren hand alleen geschied Aan de hand van Exodus 33. 14 en 16 spreekt ds. Vermeulen vervolgens een ern stig woord, mede wijzend op de ernst van Voor de rechtbank te Hamburg heelt een merkwaardig geval van zeeroof, die ver moedelijk gepaard is gegaan met moord, gediend Dc- bekl. was een ingenieur, die in April 1921 kennis maakte met een schipper, die pas eigenaar was geworden van een nieuw zeilschip, de Anne. Hij wist den schipper le overreden hem op zijn eerste reis (naar Annum met een lading kolenl mee te nemen. Behalve de ingenieur en de schipper was een bootsman aan boord. De Anne vertrok 29 April uit Hamburg en heeft medio Mei te Anirum gelost, en een retour vracht naar Hamburg ingenomen. Van het geen verder is gebeurd slaat, alleen vast, dat het schip op 25 Mei te Hull is binnen geloopen. Aan boord bevond zich toen nog alleen de ingenieur, de twee anderen wa ren spoorloos verdwenen. Hij trachtte het schip met de lading voor den spotprijs van 200 p. st. van de hand le doen. doch de haven-auloriteil te Huil vond dal aanbod verdacht en liet hem inrekenen. Een paar maanden geleden is hij uitgeleverd. Voor de rechtbank beweerde hij. dat de schipper hem te Amrum zijn schip had ver koeld om zich zelf op een Amerikaansch stoomschip (e laten aanmonsteren. Zijn bootsman had dit voorbeeld gevolgd. Dc vrouw van den schipper verklaarde echler als getuige dat de onderleekening van haar man op de z.g. koopacte stellig vervalscht was en dal deze ook veel te blij was geweest mol zijn eigen schip om elders weer voor loon ie gaan varen. V.cji raadsel is het hoe de beklaagde, een nietig, zenuwachtig mannetje, de twee stoere zeelui uit den weg kan hebben ge ruimd. Wegens moord heeft hij dan ook niet terechtgestaan, alleen wegens zeeroof. Daarvoor is hij veroordeeld fot 15 jaar luchthuis. De Berlijnsche rechtbank heefl een vrouw vrijgesproken, die een paar maanden gele den op haar man met een revolver had ge schoten. waardoor hij enkele weken later overleed Voor zijn dood verzoende hij zich met zijn vrouw. Aan een der getuigen had hij herhaaldelijk verklaard, zijn vrouw door zijn liederlijke levenswijze tol het uiterste te hebben gedreven. De vrouw heeft voor de rechtbank ver teld, op welke schandelijke wijze zij door haar man werd behandeld. Niet alleen zij, maar ook hun kinderen werden door den man mishandeld. Eens gaf hij een der kin deren een bijl en een ander een mes met de opdracht elkaar (e lijf te gaan. Wie over winnaar bleef zou 20 penning krijgen. De man knoopte ook betrekkingen aan met de 1G-jarige zusier zijner vrouw cn verloofde zich later met een ander meisje, dat in het geheel niet vermoedde, dat haar aanslaande bruidegom gehuwd en vader was. Nadat de vrouw herhaaldelijk was mishandeld, kocht zij een revolver. Toen haar man eens om 5 uur 's ochtends thuis kwam en haar le lijf wilde gaan. schoot zij hem neer. De vertegenwoordiger van hef. O. M. had 3 jaar gevangenis geëiseht. Beklaagde zeidc hij, is schuldig, omdat zij zich een revolver heeft aangeschaft met hei plan haar man te dooden. Indien zij zich van hem had laten scheiden, zou zij nooit gedwongen zijn geweest, haar man in zelfverdediging tc vermoorden De verdediger meende, dat het rechl van zelfverdediging niet alleen tegenover vreemden .maar ook in het huwelijk diende le bestaan. Hij pleitte vrijspraak en do reehlbank sloot zich bij zijn standpunt aan. Dc vrouw werd alleen lot 20 mark boelc veroordeeld wegens het bezit van verboden wapens. UitDonauescliingen wordt gemeld, dal bij een inbraak in de vorstelijke verzame lingen de vorstelijke familie-sieraden, dio een hooge waarde vertegenwoordigen, ge stolen zijn. Er zijn twee personen in hech tenis genomen, die verdacht worden de da ders te zijn. Een poging van Engelsche vliegers om Oostwaarts om de wereld le vliegen zal naar de „Daily Mail" bericht, aanstaande week beginnen. De commandant van het vliegtuig is Siuart Mac Laren, die verge zeld wordt door den vlieger-officier Plender en een sergeant, Andrews. Zij vertrekken Dinsdag met hun Vickers-amphibie-vlieg- tuig. Den eersten dag vliegen zij (oi Lyon, vervolgens in étappes tot Brindisi, Athene cn Kaïro. Dan wordt de mailroule door dc woestijn lol Bagdad gevolgd cn langs den zijweg van Basra en Karaisji naar Calcutta. Van hier gaat de reis over Rangoon en Hongkong naar Tokio, waarna een zeer ge vaarlijk gedeelte komt n.l. het oversteken van de Zuidzee langs de kelen van de Alëoetcn eilandengroep. Vervolgens gaal de tocht langs de kust van noordelijk Amerika tot Vancouver en De Bulgaarsche staatscourant beval de statuten van de op. aanstichting van den minister van landbouw le Sofia op te rich ten coöperatieve universiteit. Deze wil goede krachten vormen voor het leiden der coöperaüeve beweging. Er zal college ge geven worden in 25 vakken, verdeeld over vreemde talen, algemeen oeconomischo, handels- en landbouwwetenschappen cn coöperaliewezen. RECLAME. is een minder vleiende naam voor hen wier smaak zoo fijn ontwikkeld is, dat zij geen bevrediging vinden in voed sel, dat daaraan niet tegemoet komt. Men moet er echter rekening mee houden. De meest verstokte lekkerbek is voldaan door Gefabriceerd met Honlg's Maïzena. e 9183 Alphen. Woensdagavond gaf de Chr. zaogvereeniging „Hosanna", alhier, onder leiding van haren directeur, den heer J. Kouwenhoven, in de Ned.-Herv. Kerk, haar jaarlijksche uitvoering. Het kerkgebouw was goed bezet. Voor den aanvang werd het kerkorgel door den heer M. van der Heydeu zeer verdienstelijk bespeeld. Nadien werd door het koor ps. 75 1 en 6 gezongen, waarna de eere-voorzitter ds. N. Q. Veldhoen, met eeD woord van welkom dezen avond opende, den wenseh uitspre kend dat iets genoten mocht worden van schoone, dat God in de zang aaD den mensch heeft geschonken. Na eenigo meer eenvoudige doch noch tans niet minder schoone en zeer goed uit gevoerde nummers werd door „Athalia" een treurstuk van Mendelssohn voor koor, 6olo en pia.no ten gehoore gebracht. Het stuk heeft ongetwijfeld bijzondero studie en sta len volharding geeischt, buiten oogenschouw gelaten dat het stuk geheel in het Duitsch word gezongen. Benevens do Hollandschc vertaling was er aan het programma nog een inleiding toegevoegd, wat zeer zeker een goed idee is geweest om meer de toenmalige omstandigheden en toestanden te kunnen indenken en zich te verplaatsen naar do streek, waar dit gedeelte geschiedenis is be leefd. Do solo-zangeressen hebben zich bijzonder van hun laak gekweten, terwijl ook de pianobegeleiding van den heer J. Snel su bliem was. Na het zingen van gezang 96 werd de avond met dankgebed gesloten, waarna de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. Bij verscheidene landbouwers in deze gemeente is onder het vee het mond- cn klauwzeer uitgebroken De ziekte draagt een kwaadaardiger karakter dan vorig jaar. Leiderdorp. Men verzoekt ons medo te deelen, dat het gisteren in ons Blad vermel de meisje It., dat is verbrand, niet op advies van dr. De Bruyne, doch op dat van dr. Per sant Snoep naar hefc Academisch Ziekenhuis is vervoerd. Alhier is in den ouderdom van G9 jaar overleden de heer J. Boot, welko velo jaren lid van den gemeenteraad is geweest. Waddinxveen. De coüp. verbruiksver- eeniging „Ons Voordeel" hield haar 3de jaarvergadering in de zaal yan den heer

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5